Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Předdůchodci a zdravotní pojištění v příkladech

19.04.  |  Petr Gola

Během čerpání předdůchodu je možné dál pracovat nebo podnikat. Jaké důsledky má pobírání předdůchodu na výpočet zdravotního pojištění? Proč nemohou být předdůchodci osoby bez zdanitelných příjmů? Podívejme se v praktických příkladech, jak platí zdravotní pojištění předdůchodci.

Do kdy se musí odevzdat přehledy za rok 2022?

03.04.  |  Redakce

Jaké jsou termíny pro odevzdání přehledu o příjmech a výdajích (nově přehled o výši daňového základu) na zdravotní pojišťovnu a na okresní správu sociálního zabezpečení?

Jak zjistíte, zda nedlužíte finančnímu úřadu na daních?

03.04.

Chcete mít klidnou hlavu a ujistit se, že nedlužíte na daních u finančního úřadu? Ukážeme vám, jak postupovat.

Jak požádat o snížení záloh na pojistné, když vyděláváte méně než loni

30.03.

Nedaří se vašemu podnikání tak jako loni? Můžete si požádat o snížení záloh až na minimum. A ve specifických případech i pod minimální hranici záloh.

Zrušení životního pojištění a daně: kdy budete muset dodaňovat zrušené pojistné?

30.03.  |  Michal Bureš

Co obnáší zrušení vaší životní pojistky? Ve kterých případech budete muset doplácet něco na dani z příjmů? Kdy je zrušení životního pojištění výhodné? Jak je to s přestupem k jiné pojišťovně?

Tři možnosti, jak odevzdat daňové přiznání

29.03.  |  Redakce

Březen je měsícem daní. Abyste zvládli podat daňové přiznání bez problémů a hladce, vyberte si způsob, jakým daňové přiznání odevzdáte, a my vám řekneme, do kdy na to máte čas.

Termíny, do kdy musíte uhradit nedoplatky na dani z příjmů a pojištění

28.03.

Už jste odevzdali daňové přiznání a přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení? Vznikly vám v souvislosti s podáním některé nedoplatky na dani či pojištění? Přečtěte si, do kdy je musíte uhradit.

Kdo musí letos odvádět vyšší 23% daň z příjmů?

28.03.  |  Lucie Mečířová

Solidární daň byla zrušena, ale někteří lidé musejí platit 23% daň z příjmů. Kdo ji musí odvést za rok 2023 a v roce 2024?

Máte povinnost podat daňové přiznání, i když jste v minulém roce neměli žádné příjmy?

27.03.

Jak postupovat, když jste neměli v minulém roce jako podnikatelé žádné příjmy? Musíte podat daňové přiznání? A jak je to s přehledy na zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení?

OSVČ a přehled za rok 2022 v devíti bodech

27.03.  |  Petr Gola

Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2022 je nutné vyplnit a odevzdat příslušné zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Co je dobré vědět o vyplnění přehledu za rok 2022, si ukážeme v devíti bodech. 

10+1 tip pro uplatnění daňového zvýhodnění na děti

23.03.  |  Redakce

Jednou ze základních finančních podpor rodin s dětmi v Česku je daňové zvýhodnění. V posledních letech se ve dvou vlnách daňové zvýhodnění na děti zvyšovalo. Víte, kolik je teď a co dalšího se vyplatí vědět o daňovém zvýhodnění?

Pět případů, kdy musí důchodci podat daňové přiznání

22.03.  |  Lucie Mečířová

V Česku si řada důchodců přivydělává zaměstnaneckým poměrem, dohodou nebo samostatně výdělečnou činností. Na mnoho z nich se pak také vztahuje daňová povinnost. Kdy tedy podává penzista daňové přiznání?

Kam podat daňové přiznání? Pod který finanční úřad spadáte?

21.03.  |  Michal Bureš

Na jaký finanční úřad podat daňové přiznání u daní z příjmů, dani z nemovitých věcí a dalších daní? Stačí pár kliků a najdete lehce adresu vašeho finančního úřadu. Které daňové přiznání se na finanční úřad nepodává?

Kdy a jak využijete základní slevu na poplatníka?

20.03.  |  Petr Gola

Kdy je možné uplatnit slevu na poplatníka? Jak je tato sleva vysoká? Kdy došlo k jejímu zvýšení? A pro koho? Podívejme se na praktické příklady.

Podnikání a práce v důchodu v praktických příkladech

20.03.  |  Petr Gola

Jaká pravidla platí pro podnikání v řádném důchodu a předčasném důchodu? Jaké daně platí podnikající starobní důchodci? Podívejme se v praktických příkladech, co je dobré vědět o podnikání v penzi.

V čem nejčastěji chybujeme při podávání daňového přiznání?

16.03.

Podáváte daňové přiznání? Každoročně se vyskytuje řada chyb, které poplatníci v souvislosti s podáváním daňového přiznání dělají. Finanční správa proto pravidelně vydává souhrn pochybení, kterých je nutné se vyvarovat.

Porovnání důchodů a zaplaceného pojistného u nízkých a vysokých mezd

15.03.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu v Česku je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy než pro lidi s vyššími příjmy. Podívejme se v praktických příkladech, kdo zaplatí méně na pojistném, než čerpá souhrnnou částku důchodu v penzi.

Daňové přiznání, když jste byli loni dlouho na nemocenské

14.03.  |  Petr Gola

Při dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo nástupu na nemocenskou v ochranné lhůtě vzniká zpravidla nárok na vratku daně za celý rok. Důvodem je uplatnění základní slevy na poplatníka i dalších slev v ročním zúčtování nebo v daňovém přiznání ve výši 30 840 Kč a neplacení daně z příjmů fyzických osob z nemocenské.

Míra zdanění práce se liší, hodně dobře placeným pomáhá strop

13.03.  |  Petr Gola

Rozdíly v celkovém zdanění práce jsou v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi malé. Paradoxně zaměstnanci s velmi nízkou mzdou mají efektivní zdanění práce téměř shodné jako zaměstnanci s nadstandardní mzdou. Zaměstnanci s velmi vysokými mzdami mají efektivní zdanění práce nižší, neboť pro platbu sociálního pojištění je zaveden strop.

Pracující členové aktivních záloh si musejí sami podat daňové přiznání

13.03.

Zaměstnanci, kteří jsou zároveň příslušníky aktivních záloh, mají nárok na odměnu a služné. Musejí tyto příjmy uvést také do daňového přiznání? Kdo za ně zaplatí zdravotní a sociální pojištění?

Pro koho je zdravotní pojištění nejvyšším odvodem z příjmu?

09.03.  |  Petr Gola

Sazba daně z příjmů i sazba sociálního pojištění je vyšší než sazba zdravotního pojištění, přesto někteří občané odvádějí ze svého příjmu nejvíce na zdravotním pojištění. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané praktické příklady.

Vrácení daní za rok 2023 – kdy dostanete daňový přeplatek?

08.03.  |  Redakce

Daňový přeplatek je skvělá věc, konečně jednou stát platí něco nám. Tak kdy se svého loňského daňového přeplatku a bonusu dočkáte?

Starobní důchodci a daně za rok 2022 v příkladech

02.03.  |  Petr Gola

V řádném důchodovém věku je možné mít libovolně vysoké příjmy. Jak se odlišují daňové povinnosti starobních důchodců, si ukážeme v několika příkladech.

Srovnání průměrné mzdy a důchodu od roku 1994: jsou nyní nejvyšší důchody?

02.03.  |  Michal Bureš

Vláda se snaží zmírnit zákonnou valorizaci důchodů novelou, která má snížit průměrný růst důchodu na 760 Kč namísto 1770 Kč. Vláda uvádí, že by zákonná červnová valorizace neúnosně zvýšila výdaje státu letos i v dalších letech. Navíc argumentuje tím, že v časech vysoké inflace, mírného ekonomického propadu a nedostatečně rychle rostoucích mezd by i důchodci měli být solidární. Jsou nyní historicky nejvyšší důchody k poměru ke mzdám?

Zdanění příjmu z nájmu je nízké, ovšem nezvýší vám důchod

01.03.  |  Petr Gola

Pravidelný pasivní příjem z nájmu podléhá nízkému souhrnnému zdanění, na druhou stranu však nezakládá nárok na nemocenské nebo důchodové dávky. Někteří občané pouze s příjmy z nájmu mohou mít dokonce problém s přiznáním starobního důchodu.

Příklady, kolik zaplatí OSVČ na sociálním pojištění za rok 2022

28.02.  |  Petr Gola

Jak se liší výpočet sociálního pojištění za rok 2022 pro osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) při vedlejším přivýdělku, ztrátě, nízkém zisku nebo velmi vysokém zisku? Praktické příklady napoví.

Jak podat přehled pro zdravotní pojišťovnu, když jste ji loni měnili?

28.02.

Měnili jste k 1. červenci 2022 zdravotní pojišťovnu? V tom případě letos musíte Přehled o příjmech a výdajích podat té staré i nové. 

Pět případů, kdy zaměstnanec obdrží daňový přeplatek

27.02.  |  Redakce

Zaměstnanci, kteří požádali zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně, se mohou mnohdy těšit na vratku daně v řádech tisícikorun. Podívejme se na pět vybraných případů, kdy zaměstnanec obdrží daňový přeplatek.

Vyplňujeme přehled o sociálním pojištění za OSVČ v 10 bodech

24.02.  |  Petr Gola

Kdo vykonával alespoň po část roku 2022 samostatnou výdělečnou činnost, ten musí vyplnit pro místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) Přehled o příjmech a výdajích. Podívejme se na deset nejdůležitějších čísel ovlivňujících vyplnění tohoto tiskopisu. 

O jaké položky si můžete snížit základ daně z příjmů za rok 2022?

24.02.

Vyplňujete letos daňové přiznání? Nezapomeňte si odečíst úroky z hypoték, dary a příspěvky odborovým organizacím. Ušetřit tak můžete několik tisíc korun, které vám stát na daních vrátí.

Co je dobré vědět o přeplatku a nedoplatku na dani?

24.02.  |  Lucie Mečířová

Při vyplňování daňového přiznání vám vyšlo, že jste na dani odvedli víc, než bylo nutné? Vrátí vám úřad přeplatek automaticky? A jak je to vlastně s nedoplatkem? Zjistěte, jak se neochudit.

Praktické příklady, kdy získáte daňový bonus za rok 2022

23.02.  |  Petr Gola

Někteří daňoví poplatníci neplatí za rok 2022 nic na dani z příjmů, a ještě peníze od státu formou daňového bonusu dostanou. Podívejme se v praktických příkladech, kdy obdrží daňový bonus zaměstnanci a OSVČ. A proč při velmi nízkých příjmech nárok na daňový bonus nevzniká? 

O kolik podraží cigarety kvůli vyšší spotřební dani

23.02.  |  Michal Bureš

V roce 2023 došlo k dalšímu růstu spotřební daně u tabákových výrobků. O kolik vzrostla cena cigaret a dalších produktů? Jak se zvýšení spotřební daně projeví v ceně cigaret?

Které dokumenty přiložit k ročnímu zúčtování daně a k daňovému přiznání?

22.02.  |  Michal Bureš

Daňové přiznání vyvolává kopřivku u nejednoho zaměstnance či podnikatele. Při uplatnění daňových slev či odčitatelných položek je většinou nutné doložit přílohu, která posvětí váš nárok. Abyste na nic nezapomněli, uvádíme seznam dokumentů, které je potřeba doložit, abyste měli nárok na různé slevy na dani a odčitatelné položky.

Ceny dálničních známek vzrostou. Kolik by stály po zohlednění inflace či růstu mezd?

22.02.  |  Michal Bureš

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) uvedl, že se chystá zdražení dálničních známek a zavedení jednodenních dálničních známek. Kolik stojí dálniční známky? Kdy naposledy rostla jejich cena? A jaká by měla být jejich cena při zohlednění růstu mezd či inflace?

Daňová vratka penzistů za rok 2022 v příkladech

17.02.  |  Petr Gola

I starobní důchodci mohou po podání daňového přiznání za rok 2022 obdržet daňovou vratku. Podívejme se na čtyři vybrané praktické příklady. 

Sleva na manželku nebo manžela pětkrát jinak

16.02.  |  Petr Gola

Za kalendářní rok 2023 je možné v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání uplatnit daňovou slevu na manželku či manžela, pokud měli vlastní rozhodné příjmy do limitu. Daňový dopad však může být odlišný podle konkrétní životní situace, podívejme se na praktické příklady.

Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy

13.02.  |  Redakce

Na základě prováděného ročního zúčtování daně z příjmů vzniká mnohým zaměstnancům nárok na daňovou vratku. Podívejme se na přehled daňových slev, zvýhodnění a odečitatelných položek, které můžete uplatnit.

Odškodnění za smrt zaměstnance a nemoc z povolání se zvýšilo

10.02.

O kolik se pro rok 2023 zvýšila náhrada nemajetkové újmy pro pozůstalé a kdo všechno na ni má nárok? Jak se zvýšila náhrada nákladů spojených s pohřbem zaměstnance? A jak byly valorizovány renty na živobytí pro vdovy, vdovce a sirotky? Co vlastně mají tyto náhrady odškodnit?

Jaké jsou termíny pro podání přiznání k dani z příjmů v roce 2024?

09.02.  |  Redakce

Každý rok se u poplatníků opakují stejné chyby: odkládání podání daňového přiznání na poslední chvíli, a někdy dokonce podání formuláře na nesprávný finanční úřad. Jak se chyb vyvarovat?

Vyplňujeme přehled pro zdravotní pojišťovnu v deseti bodech

07.02.  |  Petr Gola

Všichni pojištěnci, kteří alespoň jeden měsíc v roce 2022 vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, musí své zdravotní pojišťovně doručit „Přehled za rok 2022“. Podívejme se na vyplnění tohoto základního tiskopisu optikou deseti nejdůležitějších čísel.

Děti a daně 2024: kdo má nárok na daňové zvýhodnění a jak daňové zvýhodnění vzrostlo?

06.02.  |  Redakce

Podpora rodin s dětmi je základním pilířem ekonomik napříč státy. Jakou částku daňového zvýhodnění můžete využít v České republice a za jakých podmínek? A co se u daňového zvýhodnění ruší?

Co a do kdy musíte donést zaměstnavateli, aby za vás vyřešil daňové přiznání?

06.02.

Termín pro podání daňového přiznání se blíží. Pokud i letos chcete, aby vám s daněmi pomohl zaměstnavatel, musíte mu podklady donést do půlky února. Přinášíme přehled, co vše po vás bude chtít.

Roční zúčtování daně: k čemu vám je sleva a kdo ušetří nejvíc

03.02.  |  Redakce

Roční zúčtování daně je obdoba daňového přiznání pro zaměstnané. Je to forma zúčtování zaplacených daní za kalendářní rok, kterou pro zaměstnance dělá mzdová účtárna zaměstnavatele.

Praktické příklady, kteří zaměstnanci obdrží daňový přeplatek

03.02.  |  Petr Gola

Zaměstnanci, kteří nemají povinnost podat daňové přiznání, požádají svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy zaměstnanec obdrží daňovou vratku za rok 2023 ve výši alespoň 7000 Kč.

Které příjmy byste měli uvést do daňového přiznání, abyste se vyhnuli nepříjemnostem ze strany finančáku?

31.01.

Termíny pro podání daňového přiznání jsou už za dveřmi. Proto je dobré si připomenout, které příjmy jste povinni prokázat v podaném daňovém přiznání.

Daňové zvýhodnění na děti za rok 2022 v příkladech

31.01.  |  Petr Gola

Rodinnou daňovou povinnost výrazně snižuje daňové zvýhodnění na děti. Podívejme se v praktických příkladech, jak postupuje zaměstnanec, OSVČ a kdo má nárok na roční daňový bonus.

Roční zúčtování daně nebo daňové přiznání: jak si odečíst hypotéku z daní

31.01.  |  Redakce

Daňové přiznání se opět blíží. Neradostné období alespoň částečně ocení plátci hypoték, kteří si mohou část zaplacených úroků odečíst z daní. Jak vysoký odpočet je možný, jak správně postupovat a kdo si může odpočet uplatnit?

O kolik se vám v roce 2023 kvůli nižším daním zvýší mzda?

30.01.  |  Michal Bureš

Rok 2023 nepřináší řadu daňových změn, které se promítnou ve vaší mzdě. O kolik se vám může zvýšit vaše mzda? Kdy se vám mzda může snížit? Vypočítejte si, jak se vám změní mzda v roce 2023.

Podnikání po část roku 2022 a zdravotní pojištění

30.01.  |  Petr Gola

Přehled pro zdravotní pojišťovnu za rok 2022 musí odevzdat i OSVČ, které svoji činnost vykonávaly pouze po část roku, tj. samostatnou výdělečnou činnost v loňském roce teprve zahájily nebo ukončily. Jak se v takových případech vypočítá roční zdravotní pojištění?

Do kdy letos musíte odevzdat daňové přiznání?

27.01.  |  Michal Bureš

Vyplnění daňového přiznání je lepší mít co nejrychleji za sebou. Jaké jsou termíny pro odevzdání daňového přiznání v listinné či elektronické podobě? Do kdy odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2022 a zaplatit daň z příjmů?

Jak je to se zdaněním příjmu z prodeje nemovitosti?

25.01.  |  Lucie Mečířová

Prodali jste loni byt, dům nebo pozemek a přemýšlíte, zdali jej budete muset uvést do letošního daňového přiznání a odvést z něj daň z příjmů? A jak je to s časovým testem o délce 10 let?

Kolik si můžete přivydělat v roce 2023, pokud jste v evidenci Úřadu práce?

25.01.

Jste v evidenci Úřadu práce a poohlížíte se po nějakém přivýdělku? Za jakých podmínek si můžete v roce 2023 přivydělat a na co si dát pozor?

Jaké přílohy je třeba dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitostí?

23.01.  |  Michal Bureš

Kolem přiznání k dani z nemovitostí koluje spousta mýtů. Jaké přílohy dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitých věcí? Je nutné dodávat výpis z katastru nemovitostí?

Co vědět o příjmech z nájmu v 11 bodech

20.01.  |  Petr Gola

Výhodnou příjmů z nájmu je nižší zdanění, než je tomu u příjmů ze zaměstnání nebo podnikání. Investice do nemovitosti za účelem jejího dalšího pronájmu je tedy atraktivní a zajímavá. Podívejme se na příjmy z nájmu optikou jedenácti důležitých daňových aspektů.

Stavíte či rekonstruujete? (Ne)musíte do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí?

20.01.  |  Michal Bureš

Zahájili jste loni stavbu domu či rekonstruujete nemovitost? Změnili jste charakter pozemku tak, abyste na něm mohli začít letos stavět? Musíte podat daňové přiznání?

9 případů, kdy nedostanete slevu na manželku

19.01.  |  Petr Gola

Daň z příjmů fyzických osob za rok 2022 může citelně snížit sleva na manželku (manžela). Podívejme se na devět praktických příkladů, kdy na tuto daňovou slevu nevzniká nárok.

Do kdy letos musíte odevzdat přehledy na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu?

19.01.  |  Lucie Mečířová

Mnohé z těch, kteří mají povinnost podat daňové přiznání, nemine také nutnost podat přehledy zdravotní pojišťovně a okresní správě sociálního zabezpečení. Do kdy je musíte odevzdat?

10 příkladů, kdy se nepodává daňové přiznání

19.01.  |  Petr Gola

Někteří občané měli v loňském roce nadprůměrné příjmy, a přitom jim nevzniká povinnost podat daňové přiznání za rok 2022. Podívejme se na vybraných deset příkladů.

Do kdy letos vyřešit daň z příjmů?

18.01.  |  Lucie Mečířová

Budete muset vypořádat daně? Přečtěte si, kdy nejpozději požádat o roční zúčtování anebo do kdy podat daňové přiznání kvůli dani z příjmů.

Předčasní důchodci a daň z příjmů v příkladech

18.01.  |  Petr Gola

Výdělek předčasných důchodců je legislativou omezen, to však neznamená, že nemohou mít i nadstandardní příjmy a platit vysokou daň z příjmů. Podívejme se na praktické příklady.

Poslední Milostivé léto 2023: stát umožní dlužníkům zbavit se dluhů na daních a sociálním pojištění

17.01.

I v roce 2023 počítá stát s pokračováním Milostivého léta. Tentokrát bude zaměřeno na daňové dluhy a dluhy na sociálním pojištění. Návrh Ministerstva financí bude v příštích dnech projednávat vláda.

Kdy vám životní pojištění (ne)sníží daně?

17.01.  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek snižují vklady na smlouvu o životním pojištění daňový základ, a snižují tedy roční daň z příjmů. Podívejme se v praktických příkladech, jak postupují zaměstnanci a OSVČ a kdo daňovou slevu nevyužije.

Od 1. ledna se zvýšil příspěvek v pěstounské péči

16.01.  |  Lucie Mečířová

Máte v pěstounské péči vnouče, synovce nebo neteř? V takovém případě se k vám už určitě dostalo, že se příspěvek v pěstounské péči od začátku roku zvýšil. O kolik?

Nemovitost jako společné jmění manželů: jak na daňové přiznání k dani z nemovitostí?

15.01.  |  Michal Bureš

Jakým způsobem odevzdat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí při zisku nemovitosti do společného jmění manželů (SJM)? Do kdy musíte odevzdat daňové přiznání?

OSVČ musejí podat daňové přiznání za rok 2023 elektronicky. Čas mají do 2. května

13.01.

V roce 2023 došlo k rozšíření okruhu osob, kterým se datová schránka zřizuje automaticky ze zákona. Tyto osoby měly již minulý rok povinnost podat daňové přiznání elektronicky. Jedná se hlavně o podnikající fyzické osoby. Před novelizací zákona se datová schránka zřizovala automaticky pouze právnickým osobám.

Máte během roku i jiné příjmy než ze zaměstnání či důchodu? Kolik si můžete v roce 2023 přivydělat tzv. příležitostným příjmem?

12.01.

Jste zaměstnanci či v důchodu, ale občas si v průběhu roku přivyděláte náhodnou prací? Jak vysokou částku si tímto příležitostným přivýdělkem můžete v roce 2023 vydělat?

Jak se v roce 2023 zvyšuje odměna pro profesionální pěstouny

11.01.  |  Lucie Mečířová

Pokud jste „profesionálními“ pěstouny, určitě vám neuniklo, že se odměna za vaši péči o svěřené děti bude zvyšovat. Jakým způsobem a o kolik?

Komu se zvýší a komu sníží podpora v nezaměstnanosti?

10.01.

Jak se mění maximální částky podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci pro rok 2023? Kolik činí maximální podpora? Kolik a kdy lze nejvíce od Úřadu práce dostat?

Daň z nemovitostí v roce 2024: na podání přiznání máte necelé 4 týdny

09.01.  |  Michal Bureš

Kdo musí podat v roce 2024 daňové přiznání k dani z nemovitostí? Kdy musíte daň zaplatit? Podívejte se na formulář k dani z nemovitých věcí a vypočítejte si daň z nemovitých věcí.

K paušální dani se můžete přihlásit do 10. ledna 2024. Jaká je její výše v pásmech?

09.01.  |  Michal Bureš

Jaké změny nastaly v režimu paušální daně v roce 2024? Jaká je výše paušální daně v jednotlivých pásmech? Do kdy se můžete k paušální dani pro rok 2024 přihlásit?

Letos v daních někteří prvně využijí novou slevu

05.01.  |  Lucie Mečířová

V letošním roce mohou někteří prvně využít novou slevu na dani, která se týká zastavených exekucí. Kdo a jak může slevu využít?

OSVČ a zdravotní pojištění za rok 2022

05.01.  |  Petr Gola

Na výpočet ročního zdravotního pojištění má vliv nejenom dosažený hrubý zisk, ale i skutečnost, zdali byla vykonávána hlavní, či vedlejší samostatná výdělečná činnost. Podívejme se v několika praktických příkladech, jak vysoké může být zdravotní pojištění pro OSVČ za rok 2022.

Jak platit paušální daň? Přihlásit k ní se můžete do 10. ledna

04.01.  |  Michal Bureš

Od 1. ledna 2024 se zvýšila paušální daň v ČR na 7498 Kč měsíčně. Většina OSVČ se k ní může přihlásit až do 10. ledna 2024. Které OSVČ a jak se mohou přihlásit do režimu paušální daně? Pro koho je paušální daň výhodná a pro koho není? Jaká jsou pásma paušální daně?

Pro které země se zvyšuje zahraniční stravné pro rok 2023?

02.01.

Při pracovní cestě do Švýcarska je nárok na stravné ve švýcarských francích, do Velké Británie v britských librách. Kde a jak zjistit sazby stravného pro různé země světa?

Rok 2023 zvyšuje zdravotní pojištění pro OBZP

02.01.  |  Petr Gola

Osoby bez zdanitelných příjmů si musí každý měsíc samy platit zdravotní pojištění. V roce 2023 to bude vyšší částka než v roce 2022, konkrétně o 149 Kč. Kteří občané se považují za OBZP? Mohou osoby bez zdanitelných příjmů obdržet přeplatek? Jaký vliv má výše jejich příjmů na platbu zdravotního pojištění?

Jak klesá zdanění lidí s vysokými příjmy v letech 2020 až 2023?

30.12.  |  Petr Gola

Lidé s velmi vysokými příjmy platí na dani z příjmů fyzických osob rok od roku méně. Důvodem je změna výpočtu, zvyšování slevy na poplatníka a zvýšení limitu pro horní sazbu daně. Podívejme se na praktické příklady v letech 2020, 2021, 2022 a 2023.

Práce na dohodu o pracovní činnosti v roce 2024

29.12.  |  Lucie Mečířová

Přivyděláváte si prostřednictvím dohody o pracovní činnosti? A zvýší se příští rok limit, nebo vše zůstane při starém?

Jak se vám v roce 2023 změní vaše čistá mzda?

29.12.  |  Michal Bureš

Vypočítejte si, jaká bude vaše čistá mzda v roce 2023. Jaké změny čekají zaměstnance? Mění se některé slevy na dani?

Samoplátci budou platit více na zdravotním pojištění

22.12.  |  Petr Gola

Řada lidí je v registru své zdravotní pojišťovny vedena jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP). Všechny osoby bez zdanitelných příjmů si musí zdravotní pojištění samy platit. V roce 2023 to je o 149 Kč měsíčně více než v roce 2022.

Vedlejší výdělečná činnost v roce 2023

21.12.  |  Lucie Mečířová

Přivyděláváte si prostřednictvím vedlejší výdělečné činnosti? Pokud ano, přečtěte si, jak to bude další rok s minimální zálohou, ale i se stropem pro platbu sociálního pojištění.

Jak to bude v roce 2023 s nemocenským pojištěním pro OSVČ, a to i v paušálním režimu?

21.12.  |  Lucie Mečířová

Jste OSVČ, která kromě odvodů na sociální a zdravotní, případně paušální daně odvádí i dobrovolné nemocenské pojištění? Pokud ano, pojďme se podívat, jak to s ním bude v roce 2023.

Paušální daň a vedlejší výdělečná činnost 2023

20.12.  |  Lucie Mečířová

Podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší a jste plátcem paušální daně? Nebo naopak o vstupu do paušálního režimu uvažujete? Pojďme se podívat, jaké novinky pro podnikatele nás v této oblasti příští rok čekají.

Kdy nelze obdržet přeplatek na zdravotním pojištění?

16.12.  |  Petr Gola

Zaměstnanci i OSVČ mohou obdržet po odevzdání ročního zúčtování daně nebo daňového přiznání za rok 2022 přeplatek na dani z příjmů. U zdravotního pojištění tomu tak však ve většině případů není. Podívejme se na praktické příklady.

Zaměstnavatel chce koncem roku celozávodní dovolenou. Ale co když nějaký zaměstnanec už žádnou nemá?

16.12.

Jak správně řešit problémy s dovolenou koncem roku? Na co má zaměstnanec nárok? Jak je to při hromadném čerpání dovolené? A kdy je možno čerpat dovolenou předčasně?

Co s nevyčerpanou dovolenou na sklonku roku 2022? Kdy ji lze převést do budoucna a kdy ne?

15.12.

Zaměstnanci zůstává koncem roku nevyčerpaná dovolená. Co s tím, jak to řešit? Kdy je vhodná dohoda se zaměstnavatelem a kdy je lepší nic nedělat? A co když zaměstnanci končí i pracovní poměr?

Kdo zaplatí příští rok více na sociálním pojištění?

15.12.  |  Petr Gola

Pro rok 2023 se nemění sazby sociálního pojištění, přesto někteří živnostníci i zaměstnanci zaplatí více na sociálním pojištění. Kdo sáhne při platbě sociálního pojištění hlouběji do kapsy?

Od kdy začít platit nové zálohy na pojistné a paušální daň 2023

15.12.  |  Lucie Mečířová

Pokud jste OSVČ, určitě vás kromě růstu minimálních záloh bude zajímat i to, kdy začít platit jejich novou výši, jaká je splatnost paušální daně anebo odvodu na dobrovolné nemocenské pojištění. Pojďme se na to tedy společně podívat.

Proč se nebát o nevyčerpanou dovolenou? Kdy dostane zaměstnanec dovolenou, kterou nestihl vyčerpat?

14.12.

Dovolená má být vyčerpána v tom roce, za který náleží. Ale co když zaměstnavatel zaměstnancovu práci naléhavě potřebuje, a tak mu toto placené volno nedá, nebo je zaměstnanec nemocný, zaměstnankyně na mateřské či rodičovské dovolené, a tak dovolenou nelze čerpat? Kdy a jak se dovolená převádí? A co když zaměstnanec dovolenou čerpat může, ale nechce?

V jakých případech musíte jako podnikatelé podat souhrnné hlášení?

14.12.

Souhrnné hlášení funguje podobně jako kontrolní hlášení. Podává se ale pouze u poskytnutí služby nebo zboží do zahraničí. Díky němu se finanční instituce v EU dozvědí, že přeshraniční obchod byl řádně zdaněn.

V jakých českých městech zdraží svoz komunálního odpadu od 1. 1. 2024?

14.12.  |  Michal Bureš

Jak a kde se od roku 2024 mění poplatky za svoz komunálního odpadu? Podívejte se na přehled „poplatků za popelnice“ ve 20 největších českých městech. Jaké jsou u jednotlivých měst způsoby, jakými platit poplatky, a splatnost? Kdo je od poplatků osvobozen a kdo má sníženou sazbu?

Jak je to s výplatou, když nastanou překážky v práci na straně zaměstnavatele?

13.12.

Na jaké peníze mají nárok zaměstnanci, když nepracují, protože zaměstnavatel musel přerušit provoz? Ukážeme, jak je to při povodni, vichřici, poruše výroby, nezájmu o výrobky a služby apod.

Pracovní problémy a odchod do předčasného důchodu

13.12.  |  Petr Gola

Odchod do důchodu je vždy vhodné dobře promyslet a naplánovat. Razantní řešení pracovních problémů v předdůchodovém věku urychleným odchodem do předčasného důchodu nebývá zpravidla nejlepším řešením. Nicméně v roce 2022 je všechno jinak…

Zastupitelům se od 1. 1. 2023 zvýší odměny o 10 %, rozhodla vláda

12.12.

Vláda rozhodla o navýšení odměn pro obecní a krajské zastupitele. Jaké odměny začnou pobírat uvolnění zastupitelé? A jak se zvýšily maximální finanční hranice u zastupitelů, kteří jsou pro svoji funkci neuvolnění?

Dobíjecí stanice přibývají raketovým tempem. Za poslední dva roky se jejich počet zdvojnásobil

09.12.  |  Lukáš Pololáník

V Česku je podle aktuálních statistik Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) celkem 1266 nabíjecích stanic pro elektromobily. Přibývají však takovým tempem, že reálně je jich mnohem více. Jen tři největší provozovatelé – ČEZ, PRE a E.ON – aktuálně udávají v součtu přes tisícovku nabíječek. Česko má statisticky jednu z nejrobustnějších a nejrychlejších dobíjecích sítí v Evropě.

Kdy vám spoření v doplňkovém penzijním spoření nesníží daň?

09.12.  |  Petr Gola

Spoření na penzi v penzijním připojištění a doplňkovém penzijním spoření je státem podporováno i možností uplatnění daňového odpočtu. Podívejme se v několika vybraných příkladech, kdy však spoření na penzi daňovou povinnost nesnižuje.

Je v Česku nejnižší minimální mzda ve střední Evropě?

08.12.  |  Michal Bureš

Jaká je výše minimální mzdy v roce 2023 a jak vysoká bude v příštím roce? Jaká je minimální mzda v sousedních zemích, v Německu, na Slovensku, v Polsku či v Maďarsku, a o kolik vzroste v roce 2024? Je v Česku nejnižší mzda ve střední Evropě?

Výpočet zdravotního pojištění při více příjmech

06.12.  |  Petr Gola

Někteří občané mají současně více příjmů. Výpočet zdravotního pojištění může být v takových případech odlišný. Podívejme se na praktické příklady.

Dostali jste letos darem nemovitost? Jaké daně budete muset příští rok zaplatit?

06.12.  |  Lucie Mečířová

Někdo vám letos daroval nemovitost? Pokud ano, gratulujeme, ale rozhodně byste neměli zapomenout příští rok na daně. Jaké se vás týkají a kdy?

Šéf nebo majitel firmy dává hloupé příkazy – musí je zaměstnanec plnit?

05.12.

Kdy může zaměstnanec odmítnout pokyn nadřízeného, a kdy naopak nesmí a hrozí mu za to postih?
1 2 3 4 5 6 7 8 14 21 27
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz