04.10.
|
Petr Gola
Nárok na nemocenskou není automatický, musí být splněny zákonné podmínky. Samotný výpočet nemocenské závisí na předchozích příjmech. Jak vysokou nemocenskou mají zaměstnanci s minimální mzdou a nadprůměrnou mzdou? Kdy lze nemocenskou dostávat po skončení pracovní smlouvy?
03.10.
|
Michal Bureš
V roce 2025 si OSVČ opět výrazně připlatí na minimálních odvodech na sociálním a zdravotním pojištění. O kolik se zvýší paušální daň? Kdy se vám vyplatí platit paušální daň?
02.10.
|
Petr Gola
Hodně zaměstnanců si přivydělává brigádami, zkráceným úvazkem, nájmem nebo podnikáním. Jak vysoké zdravotní pojištění platí z přivýdělku zaměstnanci, kteří odvádí zdravotní pojištění ze svého hlavního zaměstnání? Podívejme se na praktické příklady.
01.10.
|
Petr Gola
Měsíční částku starobního důchodu ovlivňují pouze aktivní příjmy, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění. Někteří lidé tak mají vysoké příjmy, a přitom podprůměrný důchod. Jak vysoké příjmy ovlivňují výši důchodu? Podívejme se na praktické příklady.
30.09.
|
Petr Gola
Rozdíly ve zdanění mezd v Česku jsou v procentuálním vyjádření poměrně malé. Proč tomu tak je? Jak vysoké daně platí ze mzdy zaměstnanec s minimální mzdou a se stotisícovou mzdou? Podívejme se na praktické výpočty.
30.09.
Ministerstvo financí navrhlo sazby náhrad zahraničního stravného pro příští rok. U kterých států se sazby změní a o kolik?
27.09.
|
Petr Gola
Finančně vyjít pouze s vdovským důchodem nelze, vlastní výdělečná činnost vdovy je nutností. Při podnikání je však zvýhodněn výpočet zdravotního pojištění. Podívejme se na praktické příklady.
24.09.
|
Petr Gola
Zaměstnavatelé zpravidla v pracovní smlouvě sjednávají se zaměstnanci jejich hrubou mzdu. Na bankovní účet však zaměstnanci dostávají již čistou mzdu, tedy po zdanění. Jak moc se liší hrubá a čistá mzda ve vyspělých zemích světa? Jak si „daňově“ stojí Česko při mezinárodním srovnání?
23.09.
Zbavit se vedoucího zaměstnance je snazší než propustit řadového pracovníka, protože když byl na šéfovské místo jmenován, může z něj být také kdykoliv odvolán. Obyčejní zaměstnanci mohou dostat výpověď jen z omezeného okruhu zákoníkem práce upravených výpovědních důvodů.
23.09.
|
Petr Gola
V případě odchodu do řádného starobního důchodu nebo předčasného důchodu v průběhu letošního roku vznikne většině občanů nárok na daňový přeplatek. Kdo daňový přeplatek neobdrží? Jak vysoký daňový přeplatek může být? Podívejme se na praktické příklady.
20.09.
|
Petr Gola
V posledních letech v ČR značně stoupala minimální mzda. Rok 2025 nebude výjimkou, nejmenší legální výdělek bude podle návrhu MPSV činit o 1900 Kč měsíčně více, což se promítne i do výhodnosti výpočtu důchodu pro nejhůře odměňované zaměstnance.
19.09.
|
Michal Bureš
Museli jste zůstat kvůli povodním doma, abyste si vyklidili či jinak opravili dům? Nebo vám zavřeli školu či školku a vy musíte zůstat s dětmi doma? Či snad povodně postihly vašeho zaměstnavatele a vy nemůžete jít do práce? Podívejte se, na co máte nárok a jak jsou na tom obdarovaní, dárci a daně.
19.09.
|
Petr Gola
Získaná doba pojištění ovlivňuje nejenom výši státního důchodu, ale i jeho přiznání. Žadatelé o důchod, kteří nezískali alespoň minimální dobu pojištění, nemohou dostávat státní důchod na účet.
18.09.
|
Michal Bureš
Vláda oznámila novou výši minimální mzdy od 1. ledna 2025. Jaká je výše minimální mzdy v sousedních zemích, na Slovensku, v Polsku, Německu či Maďarsku? Jaká bude minimální mzda v těchto zemích v roce 2025?
17.09.
|
Petr Gola
Mzdové náklady zaměstnavatelů jsou v členských zemích OECD vyšší, než činí sjednaná hrubá mzda se zaměstnancem. Zaměstnavatelé totiž odvádějí za zaměstnance i povinné pojistné. Jak vysoké jsou průměrné mzdové náklady v paritě kupní síly? Jak si stojí v mezinárodním srovnání Česko?
16.09.
|
Petr Gola
Daňové zvýhodnění na děti přímo snižuje vypočtenou daň z příjmů jednomu z rodičů. Rodič s nižšími aktivními příjmy ze zaměstnání nebo podnikání může mít díky daňovému zvýhodnění nárok na daňový bonus. Jak se během let zvyšovalo daňové zvýhodnění na děti? Jaké jsou podmínky pro čerpání ročního daňového bonusu?
13.09.
Potvrzení o bezúhonnosti prostřednictvím dodání výpisu z rejstříku trestů vyžaduje stále více zaměstnavatelů. To však neznamená, že na to mají automaticky právo. V jakých případech je takový požadavek nepřijatelný?
13.09.
|
Petr Gola
I krátkodobá jednoměsíční či dvouměsíční nezaměstnanost je důvodem pro nárok na daňový přeplatek. Z důvodu nezaměstnanosti obdrží daňový přeplatek i zaměstnanci, kteří během roku neplatí žádnou daň a dostávají daňový bonus. Podívejme se na praktické příklady.
12.09.
Zákoník práce umožňuje, aby zaměstnanci nedostávali za přesčasovou práci žádné příplatky ani nečerpali náhradní volno. Zaměstnanci tak zůstávají bez výhod, ale přesto na tom netratí. Jak je to možné? Jaká to má pravidla?
12.09.
|
Petr Gola
V praxi pracují někteří zaměstnanci na zkrácený úvazek s hrubou měsíční mzdou nižší než 18 900 Kč. Kdy se v těchto případech provádí dopočet do minima a kdy nikoliv? Proč může být efektivní sazba zdravotního pojištění přes 6 %? Podívejme se na praktické příklady.
11.09.
|
Petr Gola
OSVČ mají zpravidla značně nižší starobní důchod než zaměstnanci. Většina OSVČ je na tom s ohledem na výpočet starobního důchodu dokonce hůře než zaměstnanci pracující za minimální mzdu. Podívejme se na praktické výpočty.
10.09.
Které odměny vyplácené vedle mzdy a mzdových příplatků se do průměrného výdělku počítají a které ne? Co o tom rozhoduje?
09.09.
Zaměstnavatelé se během výběrových řízení i v průběhu trvání pracovního úvazku mnohdy dopouštějí diskriminace, což je v rozporu se zákony. Na nejčastější případy diskriminace upozornil veřejný ochránce práv.
06.09.
|
Petr Gola
Na výpočet sociálního i zdravotního pojištění má značný vliv, zda je vykonávána hlavní, či vedlejší samostatná výdělečná činnost. Na co si dát pozor při změně druhu činnosti během roku?
05.09.
|
Petr Gola
Pouze zdravotní pojištění je povinnou přímou daní pro všechny OSVČ. Zdravotní pojištění se platí i při velmi nízkém zisku. Výpočet zdravotního pojištění se však u OSVČ liší v závislosti na druhu vykonávané činnosti či účasti na dobrovolném paušálním režimu. Podívejme se na praktické příklady.
04.09.
|
Petr Gola
Pro příjemce invalidního důchodu prvního a druhého stupně je vlastní výdělečná činnost v podstatě nutností, neboť finančně vyjít pouze s invalidním důchodem je složité. Oproti ostatním daňovým slevám se však sleva na invaliditu dlouhodobě nezvyšovala, a její hodnota tak reálně značně poklesla.
03.09.
|
Petr Gola
Ve vyspělých členských zemích OECD se liší nejenom průměrná hrubá mzda, ale i zdanění mzdy a ceny zboží a služeb. Ve kterých zemích se za průměrnou čistou mzdou žije nejlépe? Jak si stojí Česko v mezinárodním srovnání?
02.09.
|
Petr Gola
Počet zaměstnanců pracujících na zkrácený úvazek v Německu rok od roku mírně stoupá. V loňském roce pracovala v Německu téměř třetina zaměstnanců na zkrácený úvazek. Z členských zemí Evropské unie pracuje nejvíce zaměstnanců na zkrácený úvazek v Nizozemí.
02.09.
|
Petr Gola
Z důvodu prodlužování řádného důchodového věku se stává pro hodně lidí předčasný důchod nutností, ať už ze zdravotních, rodinných, či pracovních důvodů. Stále složitější ale pro některé lidi bude dosáhnout na potřebnou délku zaplaceného pojištění. Věděli jste, že vám v tom může pomoci i podpora v nezaměstnanosti od Úřadu práce?
30.08.
|
Petr Gola
Někteří žadatelé o starobní důchod mají průměrnou mzdu za odpracované roky dvojnásobně vysokou oproti jiným občanům, a přesto mají starobní důchod nižší. Podívejme se na praktické příklady.
29.08.
|
Petr Gola
Kratší období, kdy neodvádíte ze svých příjmů sociální pojištění, má negativní vliv na výši státního důchodu. Při delším nepojištěném období nemusí být starobní důchod přiznán vůbec. Jak moc ovlivňuje neplacení sociálního pojištění výši státního důchodu?
28.08.
|
Petr Gola
Celkové přímé daně placené ze mzdy, tedy včetně odvodů zaměstnavatele za zaměstnance, jsou z členských zemí OECD nejvyšší v Belgii a nejnižší v Chile. Jak vysoké je zdanění práce v Česku při mezinárodním srovnání?
28.08.
Začínající OSVČ, vykonávající činnost jako hlavní, platí první dva roky podnikání na sociálním pojištění méně než OSVČ, které svoji činnost vykonávají déle. Kolik za sociální pojištění zaplatí v roce 2025 a budou jej muset platit měsíčně?
27.08.
|
Petr Gola
V řádném důchodovém věku je možné pracovat i podnikat bez omezení. V předčasném důchodu musejí být dodrženy zákonné příjmové limity. Jaký příjem mohou mít předčasní důchodci? Ze kterého příjmu platí nejnižší daně? Podívejme se na praktické příklady.
26.08.
|
Petr Gola
V letních měsících si někteří zaměstnanci přivydělávají na dohodu o provedení práce. Z dohody o provedení práce vždy platí daň z příjmu, buď srážkovou, nebo zálohovou. Kteří zaměstnanci obdrží zaplacenou daň z příjmu z brigády zpátky? Podívejme se na praktické příklady.
26.08.
Kromě navýšení minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění čeká OSVČ rovněž navýšení paušální daně. Kolik si OSVČ v roce 2025 na paušální dani připlatí?
22.08.
|
Redakce
Z průměrné mzdy se odvádí daň z příjmů, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Z průměrného důchodu se žádné daně neplatí. Výši důchodu je vhodné porovnávat s čistou mzdou. Jak je tedy aktuálně průměrný důchod vysoký v porovnání s průměrnou mzdou?
22.08.
|
Petr Gola
Daň z příjmu nebo sociální pojištění někteří lidé platit nemusejí. Zdravotní pojištění však ano, minimálně prostřednictvím státu. Jak se liší výpočet zdravotního pojištění u OSVČ, zaměstnance, OBZP a státního pojištěnce? Jak vysoké mohou být odvody na zdravotním pojištění? Podívejme se na praktické příklady.
20.08.
|
Petr Gola
OSVČ mohou na sociálním pojištění odvádět velmi rozdílné částky. Záleží nejenom na druhu výkonu výdělečné činnosti a dosaženém zisku, ale i na způsobu plnění daňových povinností. Podívejme se na jednotlivé varianty.
19.08.
Osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) se každoročně navyšují minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Kolik na minimálních zálohách pravděpodobně zaplatí v roce 2025?
14.08.
|
Petr Gola
Získaná doba pojištění ovlivňuje měsíční částku starobního důchodu více, než by se na první pohled zdálo. Zvýšení přitom není pro všechny žadatele stejné. Lidem s nadprůměrnými příjmy zvyšuje každý další rok pojištění důchod více než lidem s podprůměrnými příjmy. Podívejme se na praktické výpočty.
14.08.
|
Petr Gola
V praxi dochází k situacím, že jsou někteří žadatelé o starobní důchod nemile překvapeni, jak vysokou penzi dostali, neboť vzhledem ke svým příjmům očekávali alespoň průměrný důchod. Proč může k takovým situacím dojít? Podívejme se na vybraných sedm příkladů.
13.08.
|
Petr Gola
Podmínky pro podnikání v Česku jsou v mezinárodním srovnání příznivé, vždyť podle indexu ekonomické svobody je Česko na 24. místě ze 184 hodnocených zemí světa.
12.08.
O přehnaně iniciativních lidech se říkají různé vulgární průpovídky, ale proč by nemohl zaměstnanec vypomoci firmě i bez příkazu šéfa, z vlastního rozhodnutí? Ale co když se při tom zraní? Kdy pak má a kdy nemá nárok na odškodnění?
10.08.
|
Petr Gola
Z hrubé mzdy odvádějí zaměstnanci daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Ve výsledku jsou to všechno přímé daně, jejichž procentní sazby se liší, přesto lze v praxi platit nejvyšší částku na každé z těchto tří položek a každý zaměstnanec to má jinak. Jak je to možné?
09.08.
|
Petr Gola
Podnikání při zaměstnání, v penzi nebo při studiu je velmi oblíbenou formou přivýdělku. Na rozdíl od sociálního pojištění se však zdravotní pojištění platí vždy. Jak je to s platbou měsíčních záloh? Jaký vliv má nemoc na výpočet zdravotního pojištění?
09.08.
S odpovědností zaměstnavatele za škodu na soukromém autě nebo třeba jízdním kole, které zaměstnanec používá k dopravě do zaměstnání, je to jako s odloženými osobními věcmi. Jenomže auto ani kolo nejsou považovány za věci obvykle nošené do zaměstnání. Co z toho plyne?
07.08.
|
Petr Gola
Při odchodu do předčasného důchodu hraje výraznou roli krácení za předčasnost, které více sankcionuje lidi s vyššími příjmy. Proč tomu tak je? Podívejme se na praktické výpočty.
06.08.
Od 1. srpna 2023 se mohou zaměstnanci bránit před protiprávnímu jednání ze strany zaměstnavatelů bez toho, aby by jim od „chlebodárce“ hrozil nějaký postih. Data ukázala, které problémy zaměstnanci nejčastěji řeší.
02.08.
|
Petr Gola
Přiznání starobního důchodu samozřejmě nebrání dalšímu výkonu výdělečné činnosti. Jak to mají s platbou zdravotního pojištění pracující nebo podnikající starobní důchodci? Na co si mají dát pozor zejména předčasní důchodci? Podívejme se na praktické příklady.
01.08.
|
Petr Gola
Sazby sociálního pojištění a zdravotního pojištění placeného zaměstnancem a zaměstnavatelem jsou v Česku stejně vysoké pro zaměstnance s podprůměrnou mzdou i nadprůměrnou mzdou. Celkové zdanění zaměstnanců s podprůměrnou mzdou je tak v Česku v rámci členských zemí OECD nadprůměrné.
30.07.
|
Petr Gola
Platba vysoké daně z příjmů za celý rok nezaručuje do budoucna nadprůměrný důchod. Podívejme se na jednotlivé zdanitelné příjmy důchodovým pohledem. Kde v daňovém přiznání hledat důchodové příjmy?
29.07.
|
Lucie Mečířová
Zjistit jakýkoliv dluh není nic příjemného. Dluh na zdravotním pojištění je však o to nepříjemnější, že pojistné je v podstatě povinná daň, jejíž nehrazení je ze zákona trestné. Jak je možné takový prohřešek zjistit, a hlavně jak se domluvit se zdravotní pojišťovnou na splácení?
29.07.
|
Petr Gola
Do řádného starobního důchodu je možné odejít později než při dosažení řádného důchodového věku. Z důvodu výdělečné činnosti po dosažení řádného důchodového věku je následně přiznán vyšší starobní důchod. Podívejme se v praktických příkladech, jak se zvýší měsíční částka důchodu.
26.07.
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) poslalo 23. července do připomínkového řízení návrh nařízení vlády, kterým by se měly zvýšit platy některým zaměstnancům veřejného sektoru.
25.07.
|
Petr Gola
Někteří živnostníci se mylně domnívají, že při vysoké měsíční fakturaci budou mít nadprůměrný důchod. Není tomu tak. I při měsíční fakturaci ve výši 100 000 Kč je přiznán podprůměrný důchod. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
23.07.
|
Petr Gola
Pro osoby samostatně výdělečně činné je zdravotní pojištění povinnou daní. Zdravotní pojištění se platí i ze zisku z „vedlejšáku“. Roční zdravotní pojištění nesnižují žádné slevy a odpočty. Na co si měly dát OSVČ pozor, aby neměly dluhy u své zdravotní pojišťovny?
19.07.
|
Petr Gola
Sazba daně z příjmů v ČR u průměrné mzdy činí 15 %, přičemž výslednou daňovou povinnost snižuje sleva na poplatníka a případně další slevy. Česko tak patří mezi pětici zemí OECD, kde je efektivní daňová sazba daně z příjmů u průměrné mzdy nižší než 10 %. Jak vysoká je skutečná daňová sazba v jednotlivých zemích?
18.07.
|
Petr Gola
Při splnění zákonných podmínek mohou OSVČ dobrovolně plnit své daňové povinnosti na přímých daních platbou měsíční paušální daně. Jaký dopad má vstup do prvního paušálního režimu na důchodové nároky? Jaký důchod lze očekávat při platbě minimální zálohy?
17.07.
|
Michal Bureš
OSVČ musí platit zálohy na zdravotním a důchodovém pojištění. Kdy začít platit zálohy při zahájení podnikání? Do kolikátého musíte zálohy poslat? Kdo nemusí hradit zálohy na zdravotním a sociálním pojištění?
17.07.
Je v pořádku, aby zaměstnavatelé uzavírali dohody o tom, že si nebudou vzájemně přetahovat zaměstnance? A je potřeba, aby dohoda byla stanovená oficiální smlouvou, nebo stačí i zpráva na sociálních sítích? Rozebereme také uzavírání konkurenčních doložek mezi OSVČ a jejich „zaměstnavateli".
16.07.
|
Lucie Mečířová
Státní zaměstnanci, kteří vykonávají práci ve služebním poměru, by se už v létě mohli dočkat šance na navýšení osobního příplatku k platu. Nařízení vlády č. 36/2019 Sb., o podrobnostech služebního hodnocení, které navazuje na zákon č. 234/2014 Sb., o služebním poměru, má být nahrazeno nařízením novým.
15.07.
|
Lucie Mečířová
Požádali jste zaměstnavatele o neplacené volno, bylo vám schváleno a teď přemýšlíte, jak to budete mít se zdravotním pojištěním? Pojďme se podívat, co na to říká zákon a zdravotní pojišťovna.
15.07.
|
Petr Gola
Česko patří mezi desítku členských zemí OECD, ve kterých zdanění práce mezi roky 2007 a 2022 nejvíce pokleslo. Jak se během let lišilo zdanění práce u průměrné mzdy v jednotlivých zemích OECD?
12.07.
|
Petr Gola
Rozhodné příjmy v produktivním věku mají výrazný vliv na částku přiznaného starobního důchodu. Které příjmy vstupují do výpočtu starobního důchodu? Jak velkou roli hraje v Česku při výpočtu důchodu princip solidarity?
11.07.
|
Petr Gola
V praxi dochází k situacím, že lidé s vysokými příjmy během aktivního života jsou nepříjemně překvapeni, neboť je jim přiznán podprůměrný důchod. Kdy k takovým případům dochází? Podívejme se na praktické příklady.
11.07.
Za jakých podmínek může zaměstnavatel nařídit hromadné čerpání dovolených? Musí pak mít volno všichni zaměstnanci? Co když někdo ještě nemá nárok a jiný zaměstnanec naopak už nemá nárok na dovolenou?
10.07.
|
Petr Gola
Daňoví poplatníci s vysokými příjmy zaplatí na dani z příjmů fyzických osob za letošní rok více, než tomu bylo v roce 2023. Pořád to však bude citelně méně než v době, kdy byly v Česku čtyři daňové sazby. Podívejme se na praktické porovnání.
09.07.
|
Petr Gola
Společné zdanění manželů fungovalo před lety jako daňový institut, díky kterému mnohé rodiny ušetřily na dani z příjmů. Jak společné zdanění manželů fungovalo? Kterým rodinám by se vyplatilo v roce 2024?
09.07.
V některých firmách se v létě může stát, že kvůli provozním důvodům zaměstnavatel nepovoluje zaměstnancům čerpat dovolenou. Existují však situace, kdy přesto pracovník může na dovolenou nastoupit, a dokonce se ani nemusí handrkovat o její konkrétní termín. Kdy to platí a jak na to?
08.07.
|
Petr Gola
Legislativa upravující výpočet čisté mzdy se během posledních deseti let několikrát změnila. Zdanění průměrné mzdy v letech 2015 až 2024 kolísá. Jak moc se liší hrubá a čistá mzda zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu? Kdy byl výpočet nejvýhodnější?
04.07.
Při okamžitém zrušení pracovního poměru končí zaměstnání ihned, bez nějaké výpovědní doby. A tak je, pokud horké hlavy vychladnou a zrušení si rozmyslí, jeho negace mnohem složitější než zrušení výpovědi. Jak v praxi na to?
03.07.
|
Lucie Mečířová
Čtvrté milostivé léto začalo v pondělí 1. července. Osoby mající u zdravotní pojišťovny dluhy v exekuci tak mohou využít akce a za splnění podmínek nechat smazat penále.
28.06.
|
Petr Gola
Živnostníci a podnikatelé mají zpravidla nižší starobní důchod než zaměstnanci. Na průměrný starobní důchod, který ke konci roku 2023 činil 20 264 Kč, dosáhnou osoby samostatně výdělečně činné pouze výjimečně. Jak vysoké zálohy na sociálním pojištění by bylo nutné platit?
26.06.
|
Petr Gola
Někteří žadatelé o starobní důchod musejí počítat s měsíční částkou starobního důchodu nižší než 13 tisíc korun. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy to může nastat.
26.06.
Blíží se období letních brigád, na které mohou nastoupit i studenti mladší 18 let. Jak je to v takovém případě s hmotnou odpovědností u zaměstnavatele? Musí případnou škodu způsobenou zaměstnavateli zaměstnanec nahradit?
24.06.
Finanční správa zveřejnila informace o dražbě elektroniky, která byla zadržena během měsíce května v souvislosti s kontrolní akcí na odhalování nezdaněných dovozů zboží. Do dražby se může přihlásit kdokoliv.
21.06.
|
Petr Gola
Ke konci roku 2023 činil průměrný starobní důchod 20 264 Kč. Od ledna 2024 se všechny starobní důchody zvýšily z důvodu valorizace o 360 Kč. Při výpočtu starobního důchodu hraje velkou roli získaná doba pojištění, proto mohou mít průměrný důchod i lidé s podprůměrnými příjmy během aktivního života. Podívejme se na praktické výpočty.
20.06.
|
Petr Gola
Sazby sociálního a zdravotního pojištění se liší, rozdíly jsou však i ve stanovení základu pro výpočet, takže sociální a zdravotní pojištění se nevypočítává vždy ze stejných částek. Jaké jsou hlavní rozdíly ve výpočtu sociálního a zdravotního pojištění?
18.06.
Velká novela zákoníku práce má nově zaměstnanci a zaměstnavateli umožnit sepsání písemné dohody o tom, že si zaměstnanec bude sám rozvrhovat týdenní pracovní dobu. Opatření je jedním z kroků k flexibilnějším pracovním vztahům.
17.06.
Za jakých okolností má zaměstnanec nárok na peněžité odškodnění od zaměstnavatele v případě, že dostal neplatnou výpověď? Mimo jiné musí trvat na dalším zaměstnávání, podat žalobu a musí být připraven, schopen a ochoten se do práce vrátit. Může mezitím pracovat jinde nebo být registrován na Úřadu práce?
17.06.
|
Lucie Mečířová
Pokud bude schválena novela zákoníku práce, budou moci pracovat i děti mladší 15 let. Jak to bude vypadat a co se změní ve srovnání s tím, co platí dnes?
14.06.
|
Michal Bureš
Vláda se chystá schvalovat revoluční novelu zákoníku práce. Ta zvyšuje flexibilitu pracovněprávních vztahů, umožní rychlejší výpovědi i menší ochranu rodičů na rodičovské dovolené. Jaké další změny novela zákoníku přináší?
12.06.
Zaměstnavatel i zaměstnanec si mohou rozmyslet výpověď z pracovního poměru, kterou už doručili druhé straně. Kdy je to možné? Jak na to, aby ani jedna strana nemohla zneužít situace?
12.06.
|
Lucie Mečířová
Od července 2024 se zvýší částka, do které se nebude muset odvádět sociální a zdravotní pojištění u zaměstnanců na DPP. Je to ale skutečně tak? A jak bude probíhat nahlašování těchto zaměstnanců zaměstnavatelem?
12.06.
|
Petr Gola
Limit pro daňové osvobození příležitostných příjmů se pro rok 2024 meziročně zvýšil o 20 000 Kč. Když je příležitostný příjem do limitu, nepodléhá zdanění. Kdy se jedná o příležitostný příjem? Jaká pravidla platí pro jeho zdanění?
11.06.
|
Lucie Mečířová
Nedostalo se vaše dítě hned po základní na střední školu? Nebo se rozhodlo, že dál prostě studovat nepůjde? Jak je to v takovém případě s platbou povinného zdravotního pojištění?
10.06.
|
Lucie Mečířová
Jestliže parlamentem projde novela zákoníku práce, bude to znamenat, že se pro někoho zkrátí výpovědní doba dokonce jen na 1 měsíc. Pro koho?
07.06.
|
Petr Gola
Celkové zdanění u cigaret ve většině členských zemí OECD dosahuje více než 70 % prodejní ceny, v některých zemích atakuje dokonce 90 % prodejní ceny. I v Česku v posledních letech stoupala spotřební daň u cigaret. Podívejme se na zdanění cigaret v členských zemích OECD.
06.06.
|
Lucie Mečířová
Prodloužení zkušební doby je jedním z bodů na seznamu změn, které s sebou přinese novela zákoníku práce. Kterým zaměstnancům se prodlouží a jak moc?
06.06.
|
Petr Gola
Měsíční částku starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění, tedy získaná doba pojištění a průměrná mzda za odpracované roky. Některým žadatelům o důchod více zvýší důchod vyšší doba pojištění, jiným vyšší osobní vyměřovací základ o 2000 Kč. Podívejme se na praktické příklady.
05.06.
|
Petr Gola
Daňové zvýhodnění na děti snižuje odvod na dani z příjmů. Pokud je daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmů, dokonce se žádná daň z příjmů neplatí, a ještě se dostává od státu daňový bonus. Jak je daňové zvýhodnění vysoké? Kdy nelze daňové zvýhodnění uplatňovat?
04.06.
|
Lucie Mečířová
Institut milostivého léta opět pomůže některým dlužníkům. Tentokrát ale nepůjde o žádné velké množství lidí. Nepatříte přesto náhodou mezi ně?
04.06.
Standardně pracovní přestávky proplacené nebývají. Co když ale zaměstnavatel vyžaduje, aby zaměstnanci během ní byli tzv. v pohotovosti?
03.06.
|
Petr Gola
U lidí s vysokými příjmy činí starobní důchod i méně než 30 % předchozí mzdy, zatímco lidé s nízkými příjmy dostanou v důchodovém věku v „čistém“ i více než 60 % částky, která jim na účet chodila ze zaměstnání. Podívejme se v praktických příkladech, jak se liší náhradový poměr při výpočtu důchodu v letošním roce v porovnání s roky 2020 a 2016. Který rok vychází nejlépe? Kdo si odchodem do důchodu nejvíce pohorší?
03.06.
V loňském roce došlo k úpravám pravidel pro doručování písemností mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Nově například můžou zaměstnanec i zaměstnavatel poslat výpověď přes datovou schránku, a to i bez souhlasu druhé strany.
30.05.
|
Petr Gola
Během let se měnily podmínky ohledně práce na dohodu o provedení práce, což má vliv i na důchodové nároky. Kdy se práce na dohodu o provedení práce počítá do důchodu a kdy nikoliv? Jak je to při práci pro více zaměstnavatelů současně? Podívejme se na praktické příklady.
29.05.
|
Lucie Mečířová
Pokud nesplňujete potřebnou dobu účasti na důchodovém pojištění a při dosažení důchodového věku nebudete mít nárok na starobního důchod, ještě můžete pár let počkat a odejít až do důchodu odloženého. Co je dobré vědět?
29.05.
Zaměstnavatel požadoval po zaměstnankyni, aby v době epidemie koronaviru nosila roušku. Ta to odmítla ze zdravotních důvodů a nemohla chodit do práce. Následně se prostřednictvím žaloby domáhala ušlé mzdy za dobu, po kterou nevykonávala pracovní činnost, a omluvy za diskriminaci. Zastal se jí až letos v únoru Nejvyšší soud.
Zobrazit všechny články