Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Předdůchodci a zdravotní pojištění v příkladech

19.04.  |  Petr Gola

Během čerpání předdůchodu je možné dál pracovat nebo podnikat. Jaké důsledky má pobírání předdchodu na výpočet zdravotního pojištění? Proč nemohou být předdůchodci osoby bez zdanitelných příjmů? Podívejme se v praktických příkladech, jak platí zdravotní pojištění předdůchodci.

Kdo má statisícové příjmy, a přitom platí minimální zdravotní pojištění

05.01.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění můžeme nazvat povinnou daní, přičemž někteří občané mají značně nadprůměrné příjmy a přitom platí pouze minimální zdravotní pojištění. Jak je to možné?

Přímé roční daňové odvody za zaměstnance s průměrnou mzdou činí 280 tisíc korun

04.01.  |  Petr Gola

Souhrnná roční částka na dani z příjmů, zdravotním pojištění a sociálním pojištění činí v Česku u průměrné mzdy 280 tisíc korun. V šesti členských zemích EU (Rakousku, Belgii, Lucembursku, Německu, Francii a Nizozemí) je to dokonce více než 700 tisíc korun. Podívejme se detailněji na evropské daňové srovnání.

Přehled změn v DPH od roku 2024. Pocítí je všichni

04.01.  |  Lucie Mečířová

V rámci konsolidačního balíčku dochází ke změnám v oblasti DPH. U čeho se sazby zvyšují a kde se naopak snižují?

Sedmkrát jiný výpočet zdravotního pojištění pro OSVČ za rok 2023

03.01.  |  Petr Gola

Výpočet ročního zdravotního pojištění u OSVČ se v praxi liší. Podívejme se na sedm vybraných příkladů, jak se může zdravotní pojištění za celý kalendářní rok vypočítávat.

Co se od roku 2024 mění u daní z příjmů?

03.01.  |  Lucie Mečířová

Změny v oblasti daní z příjmů se dotknou snad každé fyzické, ale i právnické osoby. Pojďme se společně podívat, co přesně se v této oblasti mění v roce 2024.

Jak je to nově s náhradou mzdy nebo platu u akcí s dětmi a mládeží

02.01.  |  Lucie Mečířová

Osoby, které pracují s dětmi v rámci akcí, mají při splnění podmínek nárok na placené volno ze zaměstnání. Nově se ale mění způsob stanovení náhrady mzdy nebo platu v rámci ročního limitu. Jak to tedy od roku 2024 je?

OSVČ v roce 2024 zaplatí o 13 848 Kč více na minimálních zálohách na zdravotní a sociální pojištění

02.01.  |  Michal Bureš

O kolik v roce 2024 vzrostou měsíční zálohy na zdravotní a sociální pojištění? Jaké budou zálohy na zdravotní pro OBZP? Vzroste i paušální daň? A co dalšího se pro OSVČ mění?

Jak se změní daň z nadstandardně vysokých příjmů v roce 2024

02.01.  |  Petr Gola

I v roce 2024 budou v Česku dvě sazby daně z příjmů, snižuje se však limit pro odvod vyšší 23% sazby daně, což znamená, že lidé s vysokými příjmy zaplatí na dani z příjmů meziročně více. Podívejme se na praktické výpočty.

Kolik si budete moci přivydělat v roce 2024, pokud jste v evidenci Úřadu práce?

27.12.

Osoby v evidenci Úřadu práce si mohou během hledání zaměstnání také přivydělat do určitého limitu. Jak vysoký limit bude platit v roce 2024?

Jaké v roce 2024 zaplatíte maximální sociální pojištění při vysokých příjmech

27.12.  |  Petr Gola

Pro výpočet sociálního pojištění je stanoven limit. Lidé s velmi vysokými příjmy mají tedy nižší efektivní sazbu sociálního pojištění než lidé s průměrnými příjmy. Jak vysoký je limit pro rok 2024? Jaký vliv hraje maximální vyměřovací základ při výpočtu starobního důchodu?

Zvýšení řádného a předčasného důchodu prací v příkladech

22.12.  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek mají pracující starobní důchodci nárok na zvýšení svého měsíčního důchodu. Jak se liší situace u řádného starobního a předčasného důchodu?

Jak vysoká je minimální mzda v EU v porovnání s „běžnou“ mediánovou mzdou?

21.12.  |  Petr Gola

Ve většině členských zemí Evropské unie dosahuje minimální mzda více než 50 % mediánu mzdy. Jak si při evropském porovnání stojí Česko?

Jak se vám v roce 2024 změní vaše čistá mzda?

21.12.  |  Michal Bureš

Vypočítejte si, jaká bude vaše čistá mzda v roce 2024. Jaké změny z konsolidačního balíčku se dotknou vaší čisté mzdy? Jaké slevy na dani se zruší a jaké omezí? A jaké změny čekají pracovníky na dohodu?

Proč bude muset v lednu nově podat řada lidí přiznání k dani z nemovitých věcí?

20.12.  |  Redakce

Konsolidační balíček přinesl řadu změn v oblasti daně z nemovitých věcí. Některé pro vlastníky nemovitostí znamenají povinnost v lednu podat daňové přiznání. Jiným se přiznání podat vyplatí kvůli novému nároku na osvobození.

Příklady, na kterých odvodech zaplatí OSVČ za rok 2023 nejvíce

19.12.  |  Petr Gola

Sazby daně z příjmů, sociálního pojištění a zdravotního pojištění se liší, přesto může být každá z těchto tří přímých daní nejvyšší daňovou položkou pro OSVČ. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.

Základní čísla pro starobní důchod v roce 2024

15.12.  |  Petr Gola

Pro přiznání starobního důchodu je nutné splnit zákonné podmínky a následná výpočtová formule se každoročně mění. Podívejme se na starobní důchod v příštím roce optikou nejdůležitějších čísel.

Cestovní náhrady při práci v zahraničí může dostat i rodina zaměstnance. Kdy a jaké?

15.12.

Co všechno může získat od zaměstnavatele při vyslání nebo přidělení k práci v zahraničí zaměstnanec a jeho rodinní příslušníci? Co se proplácí ve valutách a co v české měně?

Zdanění přivýdělku z dohody o provedení práce v roce 2023 a 2024

15.12.  |  Redakce

Dohoda o provedení práce je pro případ příležitostných zaměstnání asi nejoblíbenějším pracovněprávním vztahem. Nižší zdanění a jednodušší administrativa jsou hlavními pozitivy tohoto smluvního vztahu. Od roku 2024 se to ale zejména pro zaměstnavatele začne měnit k horšímu.

Jak se vypočítá stravné ve valutách, které dostane zaměstnanec za den práce v zahraničí?

13.12.

Základní sazby stravného určuje vyhláška Ministerstva financí. Ale ty se neposkytují každému. Podle jakých zásad se spočítá skutečná výše stravného, na kterou má zaměstnanec nárok za určitou konkrétní pracovní cestu, resp. její den?

Jaké změny čekají pracovníky na dohody v roce 2024

13.12.  |  Redakce

Rok 2024 přinese řadu změn pro pracovníky na dohody (DPČ, DPP). Co vše se změní od ledna 2024? A co až od července 2024? Jaké změny se udály již v roce 2023?

Kdo si v roce 2024 připlatí na sociálním pojištění?

12.12.  |  Petr Gola

V roce 2024 zaplatí řada lidí více na sociální pojištění než v roce 2023. Pohorší si zejména OSVČ. Vyšším odvodům se nevyhnou ani plátci dobrovolného důchodového pojištění. Podívejme se na praktické příklady.

Jak by dnes vypadala daň z příjmu, kdyby se počítala ze superhrubé mzdy

11.12.  |  Petr Gola

Do konce roku 2020 se daň z příjmů fyzických osob v Česku vypočítávala z takzvané superhrubé mzdy. Zrušení této konstrukce přineslo značnou daňovou úsporu všem zaměstnancům. Porovnejme si daňové výpočty u jednotlivých mezd.

O kolik zdraží příští rok krabička cigaret kvůli růstu spotřební daně?

07.12.  |  Michal Bureš

Stát opět zvyšuje spotřební daň na tabákové výrobky, o kolik? Dotkne se zdražení i elektronických cigaret? A vybírá se skutečně více na spotřební dani? Podívejte se, kolik z jedné krabičky cigaret odvedete státu na daních a jaký je příjem státního rozpočtu z tabákových výrobků.

Proč není zdanění práce nejvyšší u zaměstnanců s nadstandardními příjmy?

06.12.  |  Petr Gola

Česko patří mezi země s nízkými rozdíly ve zdanění práce v závislosti na výši hrubé mzdy. Zdanění u nadstandardních mezd je v Česku příznivé. Podívejme se na praktické příklady.

O kolik v roce 2024 klesne paušální náhrada nákladů při práci z domu

06.12.

Od 1. října letošního roku mohou zaměstnanci, kteří pracují tzv. „na dálku“, čerpat paušální náhradu od zaměstnavatele, která pokryje náklady související s prací z domu. Jakou výši sazby stanovilo MPSV na rok 2024? 

Porovnání důchodu z minimální mzdy a minimálních záloh OSVČ v roce 2024

05.12.  |  Petr Gola

Při minimálních platbách na sociální pojištění během produktivního věku je nutné počítat s nízkým státním důchodem. Podívejme se v praktických příkladech, jak se liší měsíční částka řádného starobního důchodu u minimální mzdy a minimálních záloh podle výpočtové formule roku 2024.

Příklady, jaké problémy může mít zaměstnanec se zdravotním pojištěním

04.12.  |  Petr Gola

Zaměstnanci by zpravidla neměli mít žádné starosti s platbou zdravotního pojištění, neboť veškeré záležitosti za ně vyřizuje zaměstnavatel. Podívejme se však na pět příkladů, kdy tomu tak není. Na co si mají dát zaměstnanci pozor ohledně platby zdravotního pojištění?

Jak se mají v roce 2024 změnit cestovní náhrady při pracovní cestě po Česku

04.12.

V příštím roce dojde ke změně cestovních náhrad, které čerpají zaměstnanci při pracovních cestách v tuzemsku. O kolik se zvýší stravné a náhrady za využívání motorových vozidel?

Zdanění příjmů z nájmu v praktických příkladech

01.12.  |  Petr Gola

Celkové zdanění příjmu z nájmu ovlivňuje nejenom roční částka inkasovaného nájemného, ale i celková struktura ročních příjmů daňového poplatníka. V praxi tak někteří lidé z nájmu neplatí žádné daně a jiní nejenom daň z příjmů, ale i zdravotní a sociální pojištění, neboť nemají vyřešen pojistný vztah. Podívejme se na praktické příklady.

Jak to bude s prolomením bankovního tajemství u žadatelů o sociální dávky?

30.11.  |  Lucie Mečířová

V médiích se poslední dobou diskutuje o prolomení bankovního tajemství u žadatelů o sociální dávky. Co na to říkají úřady a jak to ve skutečnosti bude?

Každý rok pojištění navíc zvyšuje důchod víc než v minulosti, zejména lépe placeným

30.11.  |  Petr Gola

Z důvodu zvyšování průměrných příjmů hraje každý rok pojištění vyšší roli při výpočtu starobního důchodu než v minulých letech. Pro lidi s nadprůměrnými příjmy je každý ukončený rok pojištění důležitější než pro lidi s podprůměrnými příjmy. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2024.

Jak je to s nedostatečně identifikovanými vlastníky a daní z nemovitostí

28.11.  |  Lucie Mečířová

Nemovitosti s nedostatečně identifikovaným vlastníkem nebo vlastníkem neznámým propadnou státu. Pokud se ale vlastníci přece jen přihlásí, jak to budou mít s daní z nemovitostí?

Máte kvůli dnešní stávce nárok na volno při péči o dítě?

27.11.  |  Lucie Mečířová

Dnes probíhá ohlášená stávka učitelů. Plno dětí tedy do školy nepůjde. Máte ze zákona nárok na placené volno, pokud s dítětem zůstanete doma?

Jak klesala daň z příjmů u průměrné mzdy od roku 2018?

27.11.  |  Petr Gola

Základní sazba daně z příjmů je 15 %, ale i zaměstnanci s průměrnou mzdou mají efektivní daňovou sazbu cca poloviční. Jak je to možné? Podívejme se, jak efektivní daňová sazba v posledních letech klesala.

Nejdéle v EU pracují na stát Francouzi. Jak jsme na tom v Česku?

24.11.  |  Petr Gola

Den daňové svobody nastává z členských zemí Evropské unie nejdříve na Kypru a Maltě a nejpozději ve Francii a Belgii. Jak si stojíme při mezinárodním srovnání v Česku?

Jak se liší důchod při vysokých a nízkých příjmech v roce 2024?

23.11.  |  Petr Gola

I v roce 2024 bude platit, že výpočtová formule starobního důchodu je výhodnější pro lidi s nízkými příjmy. Při podprůměrných příjmech životní úroveň při odchodu do starobního důchodu příliš neklesá. Jak se liší náhradový poměr při odchodu do starobního důchodu?

Jak se vyvíjel poměr mezi průměrným důchodem a průměrnou čistou mzdou v posledních letech

22.11.  |  Petr Gola

Z průměrného důchodu se neplatí žádné daně, z průměrné mzdy se odvádí daň z příjmů, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Při srovnání životní úrovně při odchodu z aktivní práce do penze je tedy vhodné porovnávat důchod s čistou mzdou. Podívejme se, jak se vyvíjel poměr mezi průměrným důchodem a průměrnou čistou mzdou v posledních letech.

Tři málo známé fakty o rodičovské dovolené a rodičovském příspěvku

21.11.  |  Lucie Mečířová

Budete nastupovat na mateřskou anebo rodičovskou dovolenou? Nebo už na ní jste? Přečtěte si několik málo známých faktů, které vás možná překvapí.

Příklady, co je třeba vědět o měsíčním daňovém bonusu

20.11.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci neplatí žádnou daň z příjmů, a ještě čerpají od státu daňový bonus a o tuto částku mají vyšší čistou měsíční mzdu. Lze čerpat daňový bonus při práci na zkrácený úvazek? Jak je to v případě práce pouze po část roku? Jaký je roční příjmový limit pro roční daňový bonus za rok 2023?

Tři málo známé fakty o mateřské dovolené a peněžité pomoci v mateřství

20.11.  |  Lucie Mečířová

Budete nastupovat na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou? Anebo už na ní právě jste? Přečtěte si několik málo známých faktů, které vás možná překvapí.

Zálohy na pojištění pro OSVČ v roce 2024 razantně vzrostou, o kolik?

16.11.  |  Michal Bureš

V roce 2024 čeká lidi v produktivním věku, kteří nejsou zaměstnanci, řada změn. O kolik vzrostou zálohy pro OSVČ na zdravotní a sociální pojištění? Jaké budou zálohy na zdravotní pro OBZP? A jak to bude s paušální daní?

Podnikání při zaměstnání v roce 2024: kdo ušetří na sociálním pojištění?

14.11.  |  Petr Gola

Zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností s nižším ziskem neplatí z vedlejší činnosti sociální pojištění. Limit pro neplacení sociálního pojištění při zaměstnání se pro rok 2024 zvyšuje.

Agenturní zaměstnanci mají získat záruku mzdy od Úřadu práce, snad už v roce 2024

14.11.

Poslanci na začátku září schválili ve třetím čtení návrh zákona, který zavede změny v agenturním zaměstnávání. A to jak pro samotné pracovní agentury, tak pro jejich zaměstnance. Nyní návrh zákona projedná Senát.

Jak bude vypadat váš důchod, když jste celý život pracovali za minimální mzdu

13.11.  |  Petr Gola

Minimální mzda se v Česku během let 1991 až 2023 měnila, navíc její kupní síla nebyla v jednotlivých letech stejně vysoká. Jaký důchod lze očekávat při práci po celý produktivní život pouze za minimální mzdu? Kdy byla minimální mzda v reálné hodnotě nejvyšší? Podívejme se na praktické výpočty.

Komu, jak a proč se zvýší od ledna 2024 náhrada mzdy v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti?

13.11.

Jak a kdy se projevuje zvýšení mzdy na průměrném výdělku a pak na náhradě mzdy v době nemoci? A co když zaměstnanec onemocní po odchodu z práce: Má za ten den nárok na nemocenskou náhradu, nebo na mzdu?

Máte ceny energií nad vládními stropy? Ptejte se dodavatele na lepší tarif, nebo riskněte pokutu

10.11.  |  Michal Bureš

Na konci roku 2023 skončí vládou vyhlášené zastropování cen plynu a elektřiny. Pro mnohé odběratele to může znamenat cenový šok, protože si cenu zafixovali v době vrcholící energetické krize. Je výhodné přejít na jiný produkt vašeho dodavatele? A můžete přejít k jinému dodavateli? Stihne vás za to pokuta? Jaké máte další možnosti?

Příklady, kdy vám výdělek navíc může snížit čistý příjem

10.11.  |  Petr Gola

Chystáte se přijmout přivýdělek nebo lépe placené pracovní místo? V praxi dochází k situacím, že z důvodu vyššího hrubého příjmu klesá čistý příjem. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady, kdy je vhodné buď výraznější zvýšení příjmu, nebo ponechání současného příjmu.

Jaký vliv má mimořádná odměna či prémie za delší časový úsek na náhradu mzdy?

08.11.

Jak se rozpočítávají odměny za dlouhodobé pracovní výsledky do delšího období? Kdy se místo skutečného a dosaženého průměrného výdělku počítá pro náhrady mzdy pravděpodobný výdělek? Jak se takový výdělek určí?

Jak budou OSVČ platit zálohy na zdravotní pojištění v roce 2024

08.11.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění je pro OSVČ povinnou daní a při výkonu hlavní činnosti musí být placeny měsíční zálohy. Jaké budou OSVČ platit zálohy v příštím roce? Jaký vliv má výkon hlavní samostatné výdělečné činnosti?

Daň z nemovitostí se zvýší. Co o ní potřebujete vědět?

07.11.  |  Lucie Mečířová

Platíte, nebo teprve budete příští rok prvně platit daň z nemovitostí? Pokud ano, určitě vás budou zajímat informace ohledně daňového přiznání a platby. Podíváme se i na to, jak se daň zvýší.

Jak vysoké jsou odměny zastupitelů v roce 2024?

07.11.

Od 1. ledna 2024 nabyla účinnosti novela zákona, která stanovuje nový mechanismus pro pravidelnou valorizaci odměn zastupitelů. Současně se změnily také podmínky pro distanční účast na jednání zastupitelstev. Na kolik si přijdou zastupitelé v roce 2024?

Komu nemůže vzniknout přeplatek na zdravotním pojištění a proč

06.11.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné mohou na zdravotní pojištění během roku formou měsíčních záloh zaplatit více, než činí jejich roční povinnost, a vznikne jim nárok na přeplatek. Proč však většina občanů nemůže vytvořit a obdržet přeplatek na zdravotním pojištění?

Ve kterých členských zemích EU je zdanění práce nejvyšší?

03.11.  |  Petr Gola

Zaměstnance ve všech evropských zemích zajímá především jejich čistá mzda, kterou dostávají od svého zaměstnavatele. V Česku stojí zaměstnavatele každá tisícikoruna, kterou obdrží zaměstnanec s průměrnou hrubou mzdou na účet, částku 1674 Kč. Jak je to v ostatních členských zemích Evropské unie?

Jak se vypočítá průměrný výdělek a k čemu je v zaměstnání dobrý?

02.11.

Proč se přepočítává průměrný výdělek čtyřikrát do roka? A jak se určí, který průměrný výdělek bude rozhodující pro výši náhrady mzdy za určité období? O jaké náhrady mzdy jde?

Výpočet předčasného důchodu v roce 2024

02.11.  |  Petr Gola

Měsíční částka předčasného důchodu závisí nejenom na dosahovaných příjmech a získané době pojištění, ale i na krácení za předčasnost, které se od října 2023 zvýšilo. Vypočítejme si částky předčasného důchodu v roce 2024.

Proč při minimální době pojištění spláče nad penzí i nadprůměrně placený zaměstnanec

01.11.  |  Petr Gola

Pro přiznání státního starobního důchodu je nutné získat dobu pojištění alespoň v rozsahu 35 let. Získaná doba pojištění následně významně ovlivňuje měsíční částku starobního důchodu. Na jaký důchod dosáhnou lidé s minimální dobou pojištění?

Odvádění televizních a rozhlasových poplatků za mobil či notebook je nesmysl, kritizují návrh instituce

01.11.

Ministerstvo kultury v září poslalo do připomínkového řízení návrh zákona, kterým se mají zvýšit tzv. koncesionářské poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas. Zároveň se má rozšířit okruh osob, které jsou povinny tyto poplatky uhradit. Jak se k návrhu staví státní organizace ve svých připomínkách?

Minimální mzda má tvořit až půlku mzdy průměrné, změny se dotknou i dovolených

31.10.

Ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo do připomínkového řízení návrh zákona, který má za úkol spustit automatickou valorizaci minimální mzdy. Změna zákoníku práce by se na výši minimální mzdy projevila od roku 2025.

Jak moc sníží starobní důchod rok práce za minimální mzdu?

30.10.  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, každý rok hraje roli. Během produktivního života příjem samozřejmě kolísá. Jak moc klesne důchod z důvodu práce za minimální mzdu, pokud příjmy v ostatních letech jsou na úrovni průměrné, či nadprůměrné mzdy? Podívejme se na praktické výpočty.

Nejvyšší daně jsou v Belgii a Itálii, součet sazeb přesahuje 110 procent

27.10.  |  Petr Gola

Daňové rozdíly mezi ekonomicky vyspělými členskými zeměmi OECD jsou značné. Až na výjimky je souhrnná daňová sazba v mimoevropských zemích citelně vyšší než v evropských zemích. Jak si stojí při mezinárodním srovnání Česko?

Sedm omylů u zdravotního pojištění pohledem důchodců

25.10.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění stojí někdy ve stínu daně z příjmů fyzických osob, přitom někteří občané platí na zdravotní pojištění vyšší částky. Kdy platí zdravotní pojištění penzisté a jaká pro ně platí pravidla?

Jaký je vztah mezi daňovým bonusem a výpočtem důchodu

23.10.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci neplatí daň z příjmů, a ještě čerpají od státu daňový bonus. Jak je to s výpočtem důchodu, když čistá mzda převyšuje hrubou mzdu? Který z rodičů má uplatňovat daňové zvýhodnění na děti?

Vyloučená doba pojištění a výpočet starobního důchodu

20.10.  |  Petr Gola

Při výpočtu starobního důchodu hrají významnou roli i vyloučené doby pojištění. Zabraňují totiž snížení průměrné mzdy za odpracované roky, ze které se starobní důchod vypočítává.

Jak správně vypočítat zdravotní pojištění OSVČ při delší nemoci

18.10.  |  Petr Gola

Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být vždy placeno zdravotní pojištění alespoň v minimální výši. Jak se však vypočítává zdravotní pojištění při delší nemoci živnostníka nebo podnikatele během roku? Podívejme se na praktické příklady.

Co se kvůli ozdravnému balíčku změní u daňových slev

18.10.  |  Lucie Mečířová

Konsolidační balíček prošel Poslaneckou sněmovnou a míří do Senátu. Bude se zdražovat a mnohým také zůstane kvůli daním méně peněz. Co se změní?

Žádost zaměstnance o kratší pracovní dobu nemůže zaměstnavatel odmítnout bez zdůvodnění

17.10.

V určitých situacích má zaměstnanec právo požádat zaměstnavatele o zkrácení standardní pracovní doby nebo o její jinou úpravu. Zákoník práce však dává zaměstnavateli možnost s tímto požadavkem nesouhlasit, když by absence pracovníka měla za následek vážné provozní obtíže. 

Může vám šéf přikázat čerpání neplaceného volna?

16.10.

Přišel za vámi zaměstnavatel, abyste podepsali dohodu na neplaceném volnu, protože pro vás nemá dostatek práce? Určitě na ni nepřistupujte, pokud nechcete přijít o peníze, na které máte ze zákona právo.

Byla chyba (ne)odejít do předčasného důchodu do konce září 2023?

16.10.  |  Lucie Mečířová

Odešli jste na konci září do předčasného důchodu? A byla to správná volba? To si ukážeme v našem článku na praktickém příkladu.

Jak přivýdělky k zaměstnání ovlivní vaše daňové povinnosti

16.10.  |  Petr Gola

Řada zaměstnanců si ke svému hlavnímu zaměstnání různě přivydělává. Jak se liší daňové povinnosti, pokud příjem z přivýdělku plyne z pracovních dohod, zkráceného úvazku, samostatné výdělečné činnosti nebo z nájmu?

Proč se i milionáři diví nízkému důchodu aneb Důchodové příjmy pod lupou

13.10.  |  Petr Gola

Výši státního důchodu neovlivňují všechny příjmy a ani nerozhoduje celková částka zaplacené daně z příjmů během produktivního života. Jaké příjmy vstupují do výpočtu řádného a předčasného důchodu? Jak je to u předčasného důchodu bez výplaty?

Sedm důvodů, proč se zdanění nízké a vysoké mzdy v Česku příliš neliší

12.10.  |  Petr Gola

Česko patří mezi vyspělé země světa, kde se v procentním vyjádření relativně neliší daně sražené zaměstnancům s podprůměrnou mzdou a zaměstnancům s nadprůměrnou mzdou. Podívejme se na tyto daňové rozdíly a zaměřme se na nejdůležitější důvody.

Kdy je možné neplatit daň během roku, a ještě dostat daňový přeplatek

11.10.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci sice neplatí během roku žádnou daň z příjmů, ale přesto jim za celý rok 2023 vznikne nárok na daňový přeplatek. Nárok na tento přeplatek ovšem vzniká až po ročním zúčtování daně nebo podaném daňovém přiznání. Jak je to možné?

Devět nepravd o nemocenské

10.10.  |  Petr Gola

Ohledně nároku na nemocenskou, která náleží od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti, panují v praxi nejasnosti. Podívejme se na devět vybraných omylů ohledně nemocenské.

Kdy zaměstnavatel nemusí poskytovat za práci přesčas příplatky ani náhradní volno?

10.10.

Za jakých podmínek může zaměstnavatel vyplácet zaměstnancům mzdu, u níž je již předem přihlédnuto k případné práci přesčas? Je taková práce přesčas neodměněna, tedy zdarma, nebo ne?

Kolik stojí zaměstnavatele v EU hodina práce?

09.10.  |  Petr Gola

Nejvyšší mzdové náklady na hodinu práce v zemích Evropské unie mají zaměstnavatelé ve výrobě a službách v Lucembursku (50,70 eura) a nejnižší v Bulharsku (8,20 eura). I když jsou všechny členské země EU ekonomicky vyspělé, stále mezi nimi přetrvávají výrazné hospodářské rozdíly, což dokládají právě i hodinové mzdové náklady.

Platí se vždy a nemá slevy. Co mají vědět zaměstnanci o zdravotním pojištění

06.10.  |  Petr Gola

Mnozí zaměstnanci zaplatí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmů fyzických osob, přesto stojí tato povinná daň trochu stranou. Jak vysoké zdravotní pojištění platí zaměstnanci? Lze nějak zdravotní pojištění snížit? Na co si dát pozor?

Zaměstnance chrání před výpovědí vedle pracovní neschopnosti také karanténa, i když ne vždy

06.10.

Karanténa byla v rámci ochrany zaměstnance před výpovědí postavena na roveň dočasné pracovní neschopnosti. Už je také ochrannou dobou, a platí proto během ní zákaz výpovědi. I když s výjimkami. Co to v praxi pro zaměstnance i pro zaměstnavatele znamená?

Platby zaměstnavatele na povinném pojistném v příkladech

05.10.  |  Petr Gola

Do mzdových nákladů zaměstnavatele je nutné zahrnout nejenom hrubou mzdu zaměstnance, ale i povinné pojistné. Z brigád na dohodu zaměstnavatelé často povinné pojistné neplatí, proto jsou v praxi tak oblíbené. Jak vysoké je povinné pojistné placené zaměstnavatelem? Kdy se přestává sociální pojištění platit? Co je to dopočet u zdravotního pojištění?

Jaké další příjmy mohou mít předdůchodci a co je omezuje?

04.10.  |  Petr Gola

Vzhledem ke zpřísňování podmínek u předčasných důchodů bude v budoucnu více lidí využívat předdůchod. Jaká pravidla ohledně vlastního příjmu se vztahují na předdůchodce?

Více peněz na stravu získají od ledna 2024 zaměstnanci vyslaní na zahraniční cesty

03.10.

Zaměstnancům vyslaným na pracovní cesty do zahraniční se v příštím roce zvýší náhrady za stravování. Počítá s tím návrh vyhlášky předložený Ministerstvem financí.

Jaká je minimální mzda v roce 2024 v Německu, Polsku či na Slovensku?

27.09.  |  Michal Bureš

Jaká je výše minimální mzdy v okolních státech České republiky, na Slovensku, v Polsku, Německu či Maďarsku?

Kdy je možné vykonávat práci v pracovní neschopnosti a kdy je to na výpověď

26.09.

Za dobrotu na žebrotu. Zaměstnanec dostal výpověď za porušení pracovní kázně, když přišel pracovat i během pracovní neschopnosti, ale odmítl další práci, protože se mu udělalo špatně. Byla výpověď oprávněná?

Proč se invalidní důchody lidí s nízkými a vysokými příjmy příliš neliší?

25.09.  |  Petr Gola

Zejména invalidní důchody I. stupně se v závislosti na příjmech poživatele liší relativně málo. Lidé s vysokými příjmy mají invalidní důchod prvního stupně vyšší než lidé s nízkými příjmy třeba pouze o třetinu. Proč tomu tak je? Podívejme se na praktické výpočty.

Bude pro vás výhodnější odejít do starobního důchodu letos, nebo v roce 2024?

25.09.  |  Lucie Mečířová

Vznikl vám nárok na odchod do starobního důchodu? Přemýšlíte nad tím, zda do penze odejít ještě letos, nebo až příští rok? Pojďme se podívat na srovnání.

Kolik může mít zaměstnanec u jednoho zaměstnavatele pracovních smluv nebo dohod o práci mimo pracovní poměr?

25.09.

Pro dohodu o pracovní činnosti a dohodu o provedení práce jsou stanoveny maximální přípustné objemy práce. Další omezení, a to i pro pracovní poměry, vyplývá ze zákazu stejného druhu práce.

Věková podmínka u vdovského důchodu v příkladech

22.09.  |  Petr Gola

Standardní doba pobírání vdovského důchodu je jeden rok. Po uplynutí jednoho roku se vdovský (vdovecký) důchod pobírá pouze při splnění některé ze zákonných podmínek, jednou z nich je dosažení požadovaného věku. Podívejme se ve vybraných příkladech, kdy se tak stane, kdy ne a jak je to s případnou obnovou vdovského (vdoveckého) důchodu.

Nevýhody předčasného důchodu přiznaného od října 2023

21.09.  |  Petr Gola

Legislativní důchodové novinky platné od října 2023 značně zpřísnily podmínky pro předčasné důchody. Kdo mohl odejít do předčasného důchodu ještě v září, měl této možnosti využít. Od října by se mělo odcházet do předčasného důchodu pouze ve specifických případech.

Kdy vám práce na mateřské a rodičovské může snížit důchod?

19.09.  |  Lucie Mečířová

Pokud si přivyděláváte na mateřské nebo rodičovské dovolené, tento přivýdělek vám může snížit důchod. Málokdo to však ví a hodně lidí netuší, že s tím lze něco dělat. Proč tomu tak je a jak se tomu vyhnout?

Ve kterých zemích EU nejvíce roste minimální mzda?

18.09.  |  Petr Gola

Minimální mzda je legislativou zavedena ve většině členských zemích Evropské unie a pravidelně se zvyšuje. Ve většině zemí od roku 2020 stoupla o více než 20 %. Ve kterých členských zemích EU je minimální měsíční mzda vyšší než 40 000 Kč?

Deset případů, kdy rodina s dětmi nedosáhne na daňový bonus

15.09.  |  Petr Gola

Velmi efektivní finanční pomocí rodinám s dětmi je daňové zvýhodnění na děti. Některým rodičům dokonce vzniká nárok na daňový bonus. Podívejme se však na deset vybraných příkladů, kdy nelze daňový bonus obdržet.

Živnostník jako zaměstnavatel a platby na pojistném

13.09.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné mohou být samozřejmě i zaměstnavatelem. To mimo jiné znamená, že musí za své zaměstnance platit sociální a zdravotní pojištění. Neplnění zákonných povinností je sankcionováno. Co je dobré vědět?

Devět výhod předdůchodu po zákonných změnách

12.09.  |  Petr Gola

Legislativní změny počítají s přísnějšími podmínkami pro předčasné důchody. Občané, kteří budou muset ze zdravotních, pracovních nebo rodinných důvodů odejít do předčasného důchodu, na tom budou reálně finančně hůře než lidé, kteří odejdou do předčasného důchodu před změnami. V příštích letech bude pro více lidí řešením předdůchod. Jaké má výhody a možnosti?

Sedm případů, kdy vzniká samoplátcům dluh na zdravotním pojištění

08.09.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů si musí samy platit zdravotní pojištění jako samoplátci. Podívejme se na vybraných sedm případů, kdy si neplní řádně své povinnosti a vzniká jim dluh na zdravotním pojištění.

Minimální mzda v roce 2023 činí 17 300 Kč, co ovlivňuje? Jaká je v jiných zemích střední Evropy?

06.09.  |  Michal Bureš

Minimální mzda na začátku roku 2023 vzrostla na 17 300 Kč, jak se změnila výše zaručené mzdy? Které dávky a odvody minimální mzda ovlivňuje? Jak vzrostla minimální mzda v ostatních zemích střední Evropy?

Jak vysoká je minimální mzda v mimoevropských zemích

06.09.  |  Petr Gola

Nastavení minimální mzdy hraje důležitou roli ve většině vyspělých zemí světa v duchu teze, že pracující na tom mají být citelně lépe než lidé dlouhodobě nezaměstnaní. Z mimoevropských zemí je minimální mzda nejvyšší v Austrálii a na Novém Zélandu.

Za porod letos můžete získat až 23 000 korun

06.09.  |  Lucie Mečířová

Porodila jste v letošním roce? Anebo vás to teprve čeká? Pokud jste minimálně na jednu otázku odpověděla kladně, podívejte se s námi, zda budete mít nárok na porodné.

Co se stane, když jste v předčasném důchodu a začnete pracovat?

05.09.  |  Lucie Mečířová

Jste v předčasném důchodu a chcete si přivydělávat? Nebo o dřívější penzi prozatím jen uvažujete? Jaké jsou vaše možnosti?

Důchody se změní až od října. Jak vysoká bude předčasná penze přiznaná v září 2023?

01.09.  |  Petr Gola

Protože prezident do konce srpna nepodepsal novelizaci výpočtu důchodů, kterou vláda narychlo prosadila v parlamentu, nevstoupily od září 2023 v platnost ani legislativní změny ohledně předčasných důchodů. I během září je tak možné odejít do předčasného důchodu za stávající úrovně krácení a za stávajících podmínek ohledně valorizací. S jakou částkou předčasného důchodu v 60 letech je možné počítat?

O kolik vycházejí nižší letos počítané invalidní důchody?

31.08.  |  Petr Gola

Přestože se připravované legislativní změny ohledně důchodů prozatím nedotýkají invalidních penzí, dostanou úspěšní žadatelé o invalidní důchod aktuálně nižší měsíční částku než ti, kterým byl invalidní důchod přiznán v minulosti.
1 2 3 4 5 8 14 21 27
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz