Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Zjednodušení, nebo komplikace? Spor o zrušení srážkové daně pokračuje

16.05.

Plánované zrušení srážkové daně může zkomplikovat přivýdělky studentů, důchodců i maminek na mateřské. Opozice varuje, že namísto zjednodušení hrozí vyšší daně a více papírování.

Zařídit jídelnu, nebo jen pauzu? Jak je to s povinností zajistit zaměstnancům stravování

14.05.

Jaký je rozdíl mezi umožněním stravování a zajištěním stravování? Může zaměstnanec během pauzy na jídlo, obvykle na oběd, když nechce do závodní jídelny, opustit areál firmy? Kdy je doba na jídlo neplacená a kdy ji naopak musí zaměstnavatel zaměstnancům proplácet jako součást pracovní doby?

Kdy si odchodem do důchodu polepšíte? Kdy budete mít důchod vyšší než čistou mzdu?

14.05.  |  Michal Bureš

Máte nízký příjem a dlouhou dobou pojištění? Tak to si můžete odchodem do důchodu polepšit, protože důchodový systém v Česku je velmi solidární. Kdy starobní důchod převýší čistou mzdu při odchodu důchodu v roce 2025?

Zdanění nízkých a vysokých mezd se ve světě výrazně liší. Jak si vede ČR?

14.05.  |  Petr Gola

Celkové zdanění práce v Česku se u podprůměrné a nadprůměrné mzdy příliš neliší. U podprůměrné mzdy dosahuje 38 % a u nadprůměrné mzdy 42 %. Jak vysoké je zdanění práce v ostatních členských zemích OECD?

Kdy vzniká samoplátcům dluh na zdravotním pojištění? Pozor na maličkosti

13.05.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné i osoby bez zdanitelných příjmů si musí samy platit zdravotní pojištění. Podívejme se na deset vybraných příkladů, kdy vzniká samoplátcům dluh na zdravotním pojištění.

Už jste zaplatili daň z nemovitostí?

12.05.  |  Redakce

Daň z nemovitostí je letos splatná do 2. června, případná druhá splátka potom do 1. prosince. Víte, jak velkou daň budete platit, kam ji musíte zaplatit a jaké jsou pokuty za pozdní zaplacení?

Další kratší úvazek, nebo radši sám na sebe? Jak se liší zdanění z přivýdělku k hlavnímu zaměstnání

12.05.  |  Petr Gola

Druhý vlastní příjem je pro některé zaměstnance nutností, pro jiné šancí na zvýšení životní úrovně nebo nastartování zajímavější kariéry. Výhodou drobného přivýdělku je nižší zdanění. V některých případech je však zdanění naopak vyšší. Podívejme se na praktické příklady.

Nechcete platit sociální pojištění? Tady jsou ideální příjmy, ale pozor na důchod

09.05.  |  Petr Gola

Hodně zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných odvádí nejvíce ze všech přímých daní na sociálním pojištění. Přesto jsou však příjmy, ze kterých se sociální pojištění vůbec neplatí. Podívejme se na ně.

Daňové přiznání ještě stíháte odevzdat bez pokuty. Na co si dát pozor?

06.05.  |  Lucie Mečířová

Termín pro podání daňového přiznání většině fyzických osob už sice uplynul, ale přesto jej ještě stíháte odevzdat bez pokuty. Jaké nejčastější chyby vás v něm mohou potkat?

Díky slevám ušetří tisíce. Jak vysoké daně platí podnikající starobní důchodci?

06.05.  |  Petr Gola

Za rok 2025 zaplatí podnikající starobní důchodci nižší daně než za rok 2024. I podnikající starobní důchodci mají totiž nárok na slevu na sociálním pojištění. Jak vysoké daně platí podnikající starobní důchodci?

Kdy lze dlužníkovi zadržet jeho věc a donutit ho platit? Pozor na tenké hranice

05.05.

Kdy, jaké věci a jakým způsobem může věřitel dlužníkovi zabavit? Co musí splnit vůči dlužníkovi a kdy a jak smí jeho věc prodat, aby byl z výtěžku uhrazen dluh?

Termín daňového přiznání je tu, na jakou přílohu nezapomenout?

02.05.  |  Michal Bureš

Termín daňového přiznání je tu a pro využití některých slev na dani je potřeba doložit některé přílohy. Jaké slevy se neobejdou bez doložení příloh?

Co mají společného dohodář, důchodce a topmanažer? Výjimky při výpočtu sociálního pojištění

02.05.  |  Petr Gola

Hodně zaměstnanců a podnikatelů platí nejvíce z přímých daní na sociálním pojištění. Ve většině případů je výpočet pojistného stejný. V některých případech je však výpočet zvýhodněn a platby na sociálním pojištění jsou nižší. Podívejme se na vybrané příklady.

Dohody do limitu, ale i dary. Deset příjmů, které mohou mít předčasní důchodci

30.04.  |  Petr Gola

Výdělečná činnost předčasných důchodců je až do dosažení řádného důchodového věku omezena. Navíc nemohou předčasní důchodci pobírat ani nemocenskou, invalidní důchod nebo podporu v nezaměstnanosti. Jaké příjmy mohou tedy předčasní důchodci mít? Podívejme se na vybraných deset příkladů.

Nestíháte podat daňové přiznání? Pokuty nezačnou hrozit hned druhý den

30.04.  |  Lucie Mečířová

Máte povinnost podat daňové přiznání, ale nestíháte ani blížící se druhý termín? Co můžete dělat, když přiznání nestihnete podat? A od kdy vám začnou hrozit pokuty?

Pomoc zaměstnancům insolventních firem se zvyšuje. Kdo a kdy ji získá?

30.04.

Co se musí dít se zaměstnavatelem, aby za něj začal mzdy vyplácet Úřad práce? Jak je pomoc vysoká? Jak je to v praxi s jejím maximem? Za jakou dobu a do kdy od vyhlášení pomoci lze žádat o peníze?

Firmy si zvykají na nová pravidla DPH. Co se změní v létě?

29.04.  |  Lucie Mečířová

Vlastníte firmu? V takovém případě by vám neměl uniknout přehled nejdůležitějších změn pro rok 2025. Ty se kromě nových pravidel pro platbu DPH týkají i administrativy nebo oblasti realitního trhu.

Přesluhování v důchodovém věku se příliš nevyplatilo, sleva na pojistném to zlepšila

28.04.  |  Petr Gola

Důchodová reforma zavedla příznivou daňovou novinku pro pracující důchodce, kteří mají nárok na slevu na důchodovém pojištění ve výši 6,5 %. Vyšší sleva na pojistném je finančně mnohem atraktivnější, než bylo dřívější přesluhování a "práce na procenta".

Vyhráli jste loni v loterii nebo hazardu? Možná budete muset danit

28.04.  |  Lucie Mečířová

Pravidelně sázíte, účastníte se loterií nebo jste něco vyhráli v tombole? Výhry se až na určité výjimky musí zdanit a někdy je dokonce sami musíte uvést do daňového přiznání. Kdy tomu tak je?

Alkohol a daně II: Jak má vypadat spotřební daň na alkoholické nápoje? Výrobci se neshodnou

25.04.  |  Michal Bureš

Spotřební daně rostou výhradně jen u tvrdého alkoholu, proti zdanění tichého vína se postavila část vlády i samotní vinaři. Jak by mělo vypadat zdanění vína, piva či lihovin podle výrobců alkoholických nápojů? A co je podle nich hlavní problém u zdanění alkoholu?

Vydělává málo a ještě doplácí? Nespravedlnosti při výpočtu zdravotního pojištění

24.04.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění je povinnou daní, kterou nemusí ze svého hradit pouze státní pojištěnci. Zaměstnanci, OSVČ i OBZP naopak platí zdravotní pojištění měsíčně. Podívejme se na vybrané „nespravedlnosti“ při výpočtu zdravotního pojištění.

Právnické osoby zaplatí vyšší daň. U příjmů za rok 2024 se mnoho změnilo

24.04.  |  Lucie Mečířová

Jeden termín už uplynul, další dva jsou na ráně. Do kdy musí přiznat daně právnické osoby a co se u nich změnilo za rok 2024?

Konec srážkové daně? Statisíce poplatníků by musely podávat daňové přiznání

17.04.  |  Lucie Mečířová

Daň vybíraná srážkou podle zvláštní sazby daně se už nemusí nikde uvádět ani vyúčtovávat. Pokud by však mělo dojít k jejímu zrušení, vše by se změnilo.

Kdy můžete vydělávat a neplatit skoro žádné daně? Nejvýhodnější druhy příjmu

15.04.  |  Petr Gola

Zdanění pravidelných příjmů se v praxi značně liší. Daňové podmínky jsou odlišné podle druhu příjmu a osobní situace. Podívejme se v praktických příkladech, kdy se z pravidelného příjmu neplatí žádné daně a kdy se platí velmi nízké daně.

Alkohol a daně v Česku: kolik odvede průměrný Čech na daních z alkoholu za rok?

15.04.  |  Michal Bureš

Česko patří ve spotřebě alkoholu na světovou špici. Debatu o zdanění alkoholických nápojů rozvířily úvahy o zdanění tichého vína. Jak jsou zdaněny jednotlivé druhy alkoholu - pivo, víno či lihoviny? Kolik průměrný Čech odvede na alkoholických nápojích?

V práci vám přidali, ale peněz chodí méně. Kdy si vyšším příjmem finančně pohoršíte?

14.04.  |  Petr Gola

V praxi dochází k paradoxním situacím, kdy si i přes nominálně vyšší odměnu za práci v zaměstnání nebo vyšší příjmy z podnikání rodina finančně pohorší, protože čistý měsíční příjem jí klesne. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané praktické příklady.

Investujete? Kdy musíte zdanit příjmy z prodeje akcií, kryptoměn nebo nemovitostí

11.04.  |  Lucie Mečířová

Pokud investujete do cenných papírů, nemovitostí nebo třeba kryptoměn, pravděpodobně se vám nevyhnou daňové povinnosti. Kdy budete muset příjem z investic zdanit a jak?

Co je zaměstnání malého rozsahu? Podívejte se, komu se vyplatí

11.04.

Kdo pracuje v zaměstnání malého rozsahu, tak neplatí pojistné odvody, někdy ani daň z příjmu. Ani zaměstnavatel neplatí pojistné za zaměstnance. Co o tom rozhoduje?

Příspěvek na auto jako zvláštní pomůcku se zvýšil o 85 tisíc. Lze si odečíst DPH?

10.04.  |  Lucie Mečířová

Jste zdravotně postižená osoba, která se potřebuje dopravovat k lékaři? Zkuste si zjistit, zda nemáte nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku v podobě automobilu.

Kdy má zaměstnanec převedený na hůře placenou práci nárok na doplatek do původní úrovně?

09.04.

Když zaměstnavatel převede zaměstnance na jinou práci s horší mzdou, je vždy povinen mu dorovnat rozdíl mezi nově dosahovaným a předchozím průměrným výdělkem? Odpovědi na tuto otázku najdeme v pasáži zákoníku práce nazvané Mzda nebo plat při výkonu jiné práce.

Čtyři lidé mají stejný příjem z nájmu, každý však platí jiné daně. Proč?

08.04.  |  Petr Gola

Zdanění příjmu z nájmu se v praxi liší nejenom v závislosti na inkasované částce, ale i na „daňovém statusu“ majitele nemovitosti. Rozdíly ve zdanění nájmu jsou poměrně značné, jak si ukážeme v praktických příkladech.

Úřady si o vás brzy zjistí vše, pomůže jim jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele

08.04.

Formulářová reforma má ulehčit práci zejména zaměstnavatelům tím, že již nebudou muset vyplňovat několik formulářů souvisejících s uzavíráním pracovních poměrů. Některé výhody však přinese i zaměstnancům.

Zaměstnanec po vážném pracovním úrazu odmítne náhradní práci. Jak to ovlivní úrazovou rentu?

08.04.

Úrazová renta je dlouhodobý finanční příjem, který náleží zaměstnanci po pracovním úrazu. Co když ovšem takový zaměstnanec pracovat může, byť s omezením, ovšem nabízené místo odmítne? Výdělek z odmítnuté náhradní práce se mu pak počítá, jako by ho měl, a snižuje mu tak úrazovou rentu. Jak se to projeví na její výši?

Jste OSVČ nebo OBZP a změnili jste zdravotní pojišťovnu? Jak to bude s platbou pojistného

07.04.  |  Lucie Mečířová

Stihli jste se do konce března přihlásit o změnu své zdravotní pojišťovny? Co se stane teď? Přinášíme komplexní přehled toho, co vás po změně čeká.

Kolik opravdu platí na dani z příjmu zaměstnanci s průměrnou mzdou v zemích OECD?

03.04.  |  Petr Gola

V jednotlivých vyspělých členských zemích OECD jsou poměrně významné rozdíly ve výši mezd i v míře zdanění. Kolik zaplatí na dani z příjmu zaměstnanec s průměrnou mzdou v jednotlivých zemích v českých korunách a v procentech ze své mzdy?

Kdy podává OSVČ pojišťovně dva přehledy za rok 2024 a do kdy zaplatit? Deset pravidel

01.04.  |  Petr Gola

Všechny osoby samostatně výdělečně činné, které vedou daňovou evidenci nebo uplatňují roční výdajový paušál, musejí své zdravotní pojišťovně odevzdat přehled o výši daňového základu za rok 2024, kde se vypočítá roční zdravotní pojištění. Na co si dát pozor a s čím počítat?

Radost hlavně pro státní kasu? Zvýšení mzdy pohledem zaměstnance a zaměstnavatele

31.03.  |  Petr Gola

Zaměstnavatelé sjednávají se zaměstnanci hrubou mzdu. Zaměstnance i zaměstnavatele však zajímají jiná čísla. Pro zaměstnance je rozhodující čistá mzda, tedy částka obdržená na bankovní účet, a pro zaměstnavatele zase mzdové náklady, což je skutečná cena vykonané práce.

Buďte štědří! Zvýšené odpočty darů od základu daně platí i pro roky 2025 a 2026

31.03.  |  L. Kratochvíl

Rádi podporujete ze svých vydělaných peněz dobročinné spolky, sportovní nadšence nebo kulturní život? I v letech 2025 a 2026 v tom můžete pokračovat v hojné míře, protože od základu daně z příjmů fyzických osob půjde odečíst dary až do 30 % jeho výše. A totéž platí pro odpočet darů za rok 2024, u něhož daňová sezona právě běží.

Můžou být infarkt nebo posttraumatická stresová porucha pracovním úrazem k odškodnění?

31.03.

Pracovním úrazem každému zřejmým je zlomenina končetiny, k níž došlo pádem zaměstnance při plnění pracovních úkolů, nebo když něco naopak spadlo na něj. Může ale pracovní úraz způsobit stres, kterému byl zaměstnanec vystaven?

Na apríla je první termín pro odevzdání daňového přiznání. Jak si lhůtu prodloužit bez následků?

28.03.  |  Lucie Mečířová

První termín pro podání daňového přiznání za rok 2024 nastane už příští týden. Týká se všech, kteří chtějí a mohou podat přiznání v listinné podobě. Jak si lhůtu beztrestně prodloužit a co pro to musíte udělat?

Čas na platbu daně z příjmů? Přehled čísel účtů finančních úřadů

28.03.  |  Michal Bureš

Čas na podání daňového přiznání se krátí. Jak daň zaplatit? Jaký variabilní symbol zadat? A kdy očekávat vrácení přeplatku na dani?

Spolupráce manželů vám může ušetřit na sociálním pojištění. Komu se vyplatí?

28.03.  |  Petr Gola

Manželé mohou spolu při výkonu samostatné výdělečné činnosti spolupracovat, což mnohdy přináší zajímavou úsporu na sociálním pojištění. Podívejme se v praktických příkladech, jak vysoká může úspora na sociálním pojištění být a kdy se naopak spolupráce z důvodu nutnosti platby vyššího sociálního pojištění nevyplatí.

Jaký budete mít starobní důchod při placení paušální daně? Nejspíš nic moc

26.03.  |  Petr Gola

Při vstupu do měsíčního paušálního režimu platí OSVČ v jedné měsíční platbě současně daň z příjmů, sociální pojištění i zdravotní pojištění. V závislosti na výši a struktuře příjmů jsou tři režimy paušální daně. Jak jsou na tom pro důchodové účely OSVČ v jednotlivých paušálních pásmech?

Vrácení daní za rok 2024 – kdy dostanete daňový přeplatek?

25.03.  |  Redakce

Daňový přeplatek je skvělá věc, konečně jednou stát platí něco nám. Tak kdy se svého loňského daňového přeplatku a bonusu dočkáte?

Zkusit si to, a ještě ušetřit? Osm výhod podnikání při zkráceném úvazku

24.03.  |  Petr Gola

Podnikání při zaměstnání se považuje za výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti, a to i v případě práce na zkrácený úvazek. Právě podnikání při zkráceném úvazku je daňově, důchodově a nemocensky výhodné. Podívejme se na osm vybraných důvodů.

Osvobozené příjmy musíte berňáku nahlásit. Pokuta za nedodržení povinnosti vás může vyjít na statisíce

24.03.  |  Lucie Mečířová

Máte příjmy, které jsou osvobozené od daně? Pak vězte, že některé z nich musíte finančnímu úřadu nahlásit, i když zdanění nepodléhají. Jaké to jsou?

Dostat ho může každý. Deset poznámek k příspěvku zaměstnavatele na penzijní smlouvy

21.03.  |  Petr Gola

Oblíbeným firemním benefitem je příspěvek zaměstnavatele zaměstnanci na některou z penzijních smluv. Jaká daňová pravidla platí pro příspěvek zaměstnavatele? Kolik díky daňové podpoře ušetří zaměstnanec a zaměstnavatel?

Daňové přiznání za rok 2024: na co nezapomenout u podnikajících zaměstnanců

20.03.  |  Petr Gola

Zaměstnanci přivydělávající si během roku 2024 samostatnou výdělečnou činností musejí vyplnit a podat nejenom daňové přiznání, ale i přehledy. Jak se v takových případech vypočítává daň z příjmů a pojistné? Podívejme se na praktické příklady.

První dítě oslavilo 3. narozeniny a narodilo se druhé. Jaké uplatníte daňové slevy za rok 2024?

18.03.  |  Lucie Mečířová

Máte tříleté dítě a v průběhu roku 2024 se vám narodilo druhé? Jak je to s uplatněním slevy na manželku a daňovým zvýhodněním?

Zákoník práce posílí práva rodičů s malými dětmi. Flexinovela míří do Senátu

14.03.  |  Lucie Mečířová

Flexinovela zákoníku práce prošla Poslaneckou sněmovnou a míří do Senátu. Jaké změny přinese v oblasti pracovního práva rodičům malých dětí?

Zkrácený úvazek je v EU stále v kurzu. Co obnáší v Česku?

13.03.  |  Petr Gola

V roce 2023 pracovalo v členských zemích Evropské unie 17,1 % zaměstnanců na zkrácený úvazek. Obliba práce na zkrácený úvazek se dlouhodobě pohybuje mezi 17 % až 19 %. Nejvíce tento typ pracovního vztahu vyhledávají ženy s malými dětmi.

Dostanete nemocenskou i při zkráceném úvazku? Spočítejte si

12.03.  |  Petr Gola

Obliba zkráceného úvazku stoupá. Za jakých podmínek mají nárok na nemocenskou zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek? S jak vysokou nemocenskou lze případně počítat?

Exekuce na mzdu dlužníka nemusí být jediná. Co když chce peníze víc institucí naráz?

12.03.

Co když má dlužník nejen více dluhů, které jsou po něm vymáhány exekučně, ale více exekucí nařízených různými státními institucemi? Jak se mu potom sráží ze mzdy nebo důchodu? Jaká jsou pravidla?

Strop sociálního pojištění limituje i maximální důchody, dobře placeným zůstává víc v kapse

11.03.  |  Petr Gola

Sociální pojištění se během roku odvádí do dosažení maximálního vyměřovacího základu. Z částky nad strop neplatí sociální pojištění zaměstnanec ani zaměstnavatel. Stejně vysoký maximální vyměřovací základ platí i pro OSVČ. Jak to mají s důchodem občané s velmi vysokými příjmy?

Kdo už letos neuplatní slevu na manželku? Tyto příklady se možná týkají i vás

10.03.  |  Lucie Mečířová

Uplatňovali jste v posledních letech slevu na manželku? Může se stát, že kvůli změně zákona s ní na daních už neušetříte. Zjistěte to v příkladech.

Kolik z dědictví získá dědic, který se ubrání vydědění a dokáže ho zneplatnit?

10.03.

Není tomu tak, že vyděděný potomek, který u soudu dosáhl zneplatnění listiny o vydědění, dostane plný dědický podíl odpovídající situaci, jako by k vydědění nedošlo. Dostane méně. Proč? Jaká jsou nová pravidla?

Jak se nově počítá úrazová renta zaměstnancům, kteří nenalezli náhradní práci?

07.03.

Úrazová renta se snižuje o výši aktuálního příjmu. Co a v jaké výši se počítá místo toho zaměstnanci, který se stal uchazečem o zaměstnání v evidenci Úřadu práce?

Výpočet sociálního pojištění při více příjmech. Jak to ovlivní důchod?

06.03.  |  Petr Gola

Někteří lidé mají současně více zdrojů příjmů, ovšem jen z některých se platí sociální pojištění. Jak se sociální pojištění v takových případech vypočítává a jaké to má důchodové následky? Podívejme se na praktické příklady.

Nulová daň z příjmů solidní důchod neohrozí, hlídejte si odvody na pojištění

04.03.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci neplatí dlouhodobě ze své mzdy daň z příjmů, a přesto mají následně nadprůměrný důchod. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.

Bude se hlasovat o výpovědi bez udání důvodu ze strany zaměstnavatele. Co když projde?

04.03.  |  Lucie Mečířová

Výpověď bez udání důvodu ano, či ne? Poslanci budou rozhodovat, zda zaměstnavatelům přibude taková pravomoc. Koho by se díky tomu mohli bez odůvodnění zbavit?

Pracujete víc, abyste se v penzi měli líp? Podívejte se, kdy přivýdělek nezvyšuje důchod

03.03.  |  Petr Gola

Hodně zaměstnanců má mimo své hlavní zaměstnání i jiné příjmy, přičemž některé zvyšují budoucí státní důchod a jiné nikoliv. Podívejme se na praktické příklady.

Kdo má tříleté dítě, už platí. Osekaná sleva na manželku zvedne daň řadě lidí

03.03.  |  Lucie Mečířová

Máte doma manželku či manžela s velmi nízkými příjmy? Můžete na ně uplatnit daňovou slevu. Letos však s novým omezením, které řadu poplatníků o tuto výhodu připraví.

Dopadne na vás daň z příjmů ve výši 23 %? Vyšší sazba v příkladech

28.02.  |  Lucie Mečířová

Máte hodně vysoké příjmy v zaměstnání nebo podnikání? Možná se vás proto týká vyšší sazba daně z příjmů. Pojďte se podívat na praktické příklady, ať jste si jistí.

Změnili jste zdravotní pojišťovnu? Komu podat přehled za rok 2024

26.02.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné platí zdravotní pojištění i při velmi nízkém ročním zisku, zdravotní pojištění je tak povinnou daní. Jak to však mají s platbou zdravotního pojištění OSVČ, které změnily zdravotní pojišťovnu?

AI na pracovišti? Bez školení riskujete vysoké sankce

25.02.

Využíváte ve firmě aplikace jako Microsoft Office nebo ChatGPT? Pak se vás od 2. února 2025 týká nové nařízení Akt o umělé inteligenci (EU 2024/1689), včetně hrozících pokut.

Jaké zaplatíte daně při podnikání v invalidním důchodu v roce 2025

25.02.  |  Petr Gola

Příjemci invalidního důchodu mohou vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Jaká daňová pravidla platí pro podnikající invalidní důchodce v roce 2025? Podívejme se na praktické příklady.

Vyšší 23% sazbu daně z příjmů letos zaplatí desítky tisíc lidí navíc

25.02.  |  Lucie Mečířová

Máte nadprůměrně vysoké příjmy v zaměstnání nebo podnikání? Tak to možná budete platit daň z příjmů ve výši 23 %. Koho se bude za rok 2025 nově týkat?

Dvě skončily, jedna se omezila. Jaké daňové slevy letos v přiznání nevyužijete?

24.02.  |  Lucie Mečířová

Vláda v průběhu posledních pár let zrušila hned několik daňových slev. Pojďme se podívat, jaké to jsou a kolik jste díky nim mohli ušetřit na daních.

Za zkrácený úvazek můžete doplácet. Jaké se platí minimální zdravotní pojištění v roce 2025

21.02.  |  Petr Gola

V roce 2025 by měly zdravotní pojišťovny obdržet více peněz, protože se zvyšuje minimální zdravotní pojištění pro zaměstnance, osoby samostatně výdělečně činné, osoby bez zdanitelných příjmů i za státní pojištěnce. Jak vysoké je minimální pojistné pro jednotlivé plátce?

Nechtějí vám v práci přidat? Řekněte si o příspěvek na penzi, je to levnější

21.02.  |  L. Kratochvíl

Inflace v posledních letech tvrdě dopadla na rozpočty českých domácností. Řadu lidí jistě napadlo, že by jim mohl zaměstnavatel zvednout mzdu, aby se dopady zdražování alespoň zmírnily. Řekli jste si o to a neuspěli? Zkuste získat příspěvek na penzi. Pro obě strany je to výhodnější.

Jak dostat zpět zaplacenou daň z brigády? Podejte daňové přiznání

20.02.  |  Petr Gola

Přivydělávali jste si v roce 2024 formou brigády na dohodu o provedení práce? Pokud ano, můžete mít nárok na vrácení zaplacené srážkové daně z příjmů. Kdy a za jakých podmínek? Podívejme se na praktické příklady.

Na slevu pro pracující důchodce dosáhnou i OSVČ. Jak a kdy ji uplatní?

20.02.  |  Lucie Mečířová

Jste v penzi a k tomu podnikáte? I podnikající důchodci mají nárok na slevu na důchodovém pojištění. Možnosti uplatnění se však budou lišit podle toho, zda OSVČ platí paušální daň, nebo za zdaňovací období klasicky podává daňové přiznání a přehledy pro pojišťovnu a sociálku.

Odstupné chrání propouštěné zaměstnance před bídou. Kdy ho nedostanete?

19.02.  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek mají zaměstnanci po skončení pracovního poměru nárok na odstupné, jehož částka závisí na délce trvání pracovního poměru. Podívejme se však na praktické příklady, kdy nárok na odstupné nenáleží.

Zaměstnanci i podnikatelé v důchodu mohou ušetřit tisíce na důchodovém pojištění díky nové slevě

18.02.  |  Lucie Mečířová

Lidé v důchodu, kteří si přivydělávají, mohou využít nově zavedenou slevu na pojistném. Budou si o ni však muset zažádat. Jak na to?

Někteří zaměstnanci si mohou pracovní dobu rozvrhnout sami. Mají úplnou volnost?

14.02.  |  Lucie Mečířová

Máte děti, nemocného člena rodiny nebo chcete být časově flexibilnější? Nově si lze v práci sjednat samorozvržení pracovní doby. Co to v praxi znamená?

Jak řešit dluhy na zdravotním pojištění? Hlavně komunikovat s pojišťovnou a neotálet

14.02.  |  Petr Gola

Samoplátci pojistného, tedy osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů, kteří neplatí řádně a včas zdravotní pojištění, musí počítat s předepsáním penále. Kdy může být penále sníženo či prominuto?

Devět čísel k vyplnění přehledu pro OSSZ za rok 2024

13.02.  |  Petr Gola

Všechny OSVČ, které si neplnily své daňové povinnosti účastí v měsíční paušální dani, musejí za rok 2024 vyplnit a odevzdat přehled o výši daňového základu na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení. Na co při vyplňování přehledu pamatovat? Jak se vypočítává roční sociální pojištění?

Zdravotní pojišťovny od ledna změnily penále pro OSVČ. U nových dluhů bude nižší

13.02.  |  Lucie Mečířová

Už jste letos jako OSVČ stihli udělat dluh na zdravotním pojištění? U zdravotního pojištění se od ledna změnila výše penále, o které se rozrůstá jistina.

Které OSVČ mohou obdržet přeplatek na zdravotním pojištění za rok 2024?

12.02.  |  Petr Gola

Zaměstnanci nemají s platbou zdravotního pojištění téměř žádné starosti, za výpočet a odvod zdravotního pojištění z měsíční výplaty je zodpovědný jejich zaměstnavatel. Osoby samostatně výdělečně činné si však samy platí zdravotní pojištění, přičemž některým z nich vznikne nárok na přeplatek za rok 2024. Podívejme se na praktické příklady.

Příjem za loňský rok byl nula. Musí OSVČ podávat daňové přiznání?

11.02.  |  Lucie Mečířová

Začali podnikat, ale nevyšlo to. Nebo živnost založili, ale s podnikáním nakonec nezačali. Osob s nulovými příjmy z podnikání za rok 2024 není málo. Jak budou řešit daně a vyúčtování pojištění?

Roční zúčtování daně podepište do konce týdne. Co přinést do účtárny?

11.02.  |  Michal Bureš

Zaměstnancům většinou zpracovává roční zúčtování daně účtárna jejich zaměstnavatele. Co do ní doručit pro uplatnění všech slev a odčitatelných položek?

Proč platí podnikatelé s nízkým ziskem vyšší daně než ti s vysokým?

11.02.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné s nízkým ziskem zaplatí na přímých daních v procentním vyjádření více než podnikatelé s vysokým ziskem. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty a porovnejme si situaci za rok 2024 a za rok 2025.

Zaměstnanec se vzdělával na přání a účet zaměstnavatele, ale skončila mu smlouva. Kdo bude platit?

07.02.

Uzavře-li zaměstnavatel se zaměstnancem dohodu o zvyšování kvalifikace, musí zaměstnanec setrvat v zaměstnání po sjednanou dobu, nebo uhradit zaměstnavateli náklady spojené se zvýšením kvalifikace či jejich poměrnou část. Ale co když je sjednaná délka pracovního poměru na dobu určitou kratší než dohodnutá doba setrvání zaměstnance v zaměstnání a k prodloužení pracovního poměru nedojde? Musí zaměstnanec platit?

Spolupráce manželů přinese úsporu na dani z příjmů pro OSVČ. Kdo ji může využít?

07.02.  |  Petr Gola

Manželé mohou spolu při výkonu samostatné výdělečné činnosti spolupracovat. Většinou se spolupráce vyplácí z důvodu úspory na sociálním pojištění, některé manželské páry však ušetří i na dani z příjmů. Podívejme se na praktické příklady.

Samoplátci musejí co nejdříve změnit platbu na zdravotní pojištění, blíží se termín splatnosti

06.02.  |  Lucie Mečířová

Jste osoba samostatně výdělečně činná nebo osoba bez zdanitelných příjmů? V takovém případě si co nejdříve změňte částku v pravidelné platbě na zdravotní pojištění, která se od 1. ledna 2025 zvýšila.

Příklady, kdy neplatíte daň z příjmů během roku, a ještě dostanete přeplatek

05.02.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci během roku 2024 neplatili žádnou zálohovou daň z příjmů, a dokonce dostávali měsíční daňové bonusy. Po provedeném ročním zúčtování daně však obdrží daňový přeplatek. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.

Jak sníží sleva na manželku daň z příjmů za rok 2024

04.02.  |  Petr Gola

V případě splnění zákonných podmínek snižuje sleva na manželku (manžela) výrazně roční daňovou povinnost. Slevu na manželku však není možné, na rozdíl od slevy na poplatníka, uplatňovat během roku, ale vždy až za celý rok v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání. Kdo má nárok na slevu na manželku (manžela) za rok 2024 a jak je vysoká? Podívejme se na praktické příklady.

Tvrdý alkohol a růst spotřební daně: jak se zvýšily ceny od ledna 2025?

04.02.  |  Michal Bureš

U tvrdého alkoholu se opět zvýšila sazba spotřební daně, naopak u piva se nic nezměnilo a tiché víno stále spotřební dani uniká. Jaké je zdanění u tvrdého alkoholu? O kolik musejí obchodníci zdražit tvrdý alkohol, aby jejich marže zůstala stejná jako v roce 2025?

Výpočet sociálního pojištění OSVČ za rok 2024 devětkrát jinak

03.02.  |  Petr Gola

Výpočet ročního sociálního pojištění u osob samostatně výdělečně činných za rok 2024 se liší v závislosti na druhu vykonávané výdělečné činnosti a dosaženém hrubém zisku. Rozdílná je i částka při vedení daňové evidence nebo měsíčním paušálním režimu. Podívejme se na praktické výpočty sociálního pojištění za rok 2024 v devíti praktických příkladech.

Trávíte v práci většinu času u počítače? Měli byste mít nárok na placené bezpečnostní přestávky

03.02.

Pracujete většinu směny u počítače? Správně byste měli mít nejen klasickou půlhodinovou přestávku na jídlo a oddech, ale také tzv. bezpečnostní přestávku kvůli zrakové zátěži.

Kdy musejí zaměstnanci podat daňové přiznání za rok 2024?

31.01.  |  Petr Gola

Většina zaměstnanců má minimální daňové starosti, neboť veškeré daňové záležitosti za ně vyřizuje zaměstnavatel, a to včetně ročního zúčtování daně. Kdy však musí i zaměstnanci podat daňové přiznání? Na co nezapomenout a na co si dát pozor?

Platíte minimální zálohy jako OSVČ či OBZP? Zvyšte si platby ještě dnes!

31.01.  |  Michal Bureš

V roce 2025 si OSVČ i OBZP platící minimální zálohy opět výrazně připlatí. Od kdy musíte začít odvádět zvýšené minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění? A jak vzrostou zálohy na sociální pojištění v příštím roce?

Sleva na poplatníka je tu pro všechny lidi s příjmy, ne všichni ji však mohou využít

30.01.  |  Petr Gola

Sleva na poplatníka snižuje přímo vypočtenou daň z příjmů. Za celý kalendářní rok 2024 i pro rok 2025 činí 30 480 Kč. Zaměstnanci uplatňují při výpočtu měsíční čisté mzdy slevu na poplatníka v částce 2570 Kč. Sleva na poplatníka je ve všech případech stejně vysoká. Ve kterých případech nelze slevu na poplatníka uplatnit?

Kdy a jak využijete základní slevu na poplatníka?

30.01.  |  Petr Gola

Kdy je možné uplatnit slevu na poplatníka? Jak je tato sleva vysoká? Kdy došlo k jejímu zvýšení? A pro koho? Podívejme se na praktické příklady.

Daně za rok 2024: daňový přeplatek zaměstnanců v osmi častých příkladech

29.01.  |  Petr Gola

Za většinu zaměstnanců provádí zaměstnavatel roční zúčtování daně. Často vzniká zaměstnancům nárok na daňový přeplatek, který obdrží následně ve své výplatě. Kteří zaměstnanci se mohou těšit na daňový přeplatek?

Přiznání k dani z nemovitých věcí musíte podat do konce týdne. Jak se změnily koeficienty?

29.01.  |  Lucie Mečířová

Povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí má nově mnoho osob, které se dříve přiznávat nemusely. S jakými koeficienty pro daň z nemovitostí budou počítat?

Bezpečnostní přestávka se začne poskytovat nejpozději 1 hodinu před ukončením směny

28.01.

Vláda v lednu schválila novou podobu bezpečnostních přestávek. Na jaké změny se mohou zaměstnavatelé a zaměstnanci připravit?

Roční zúčtování daně: Kdy ho udělá zaměstnavatel, i když máte více příjmů

27.01.  |  Petr Gola

Zaměstnanci, kteří měli během roku 2024 pouze příjem ze zaměstnání a pracovali pouze pro jednoho zaměstnavatele, nemají žádné daňové starosti. Požádají svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně. Kdy lze však požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně při více příjmech? Podívejme se na praktické příklady.

Nahlašovat pracovní úrazy již půjde pouze elektronicky

27.01.

Nařízení MPSV stanovuje nové povinnosti pro zaměstnavatele v oblasti nahlašování pracovních úrazů. Od příštího roku by měli zaměstnavatelé podávat ohlášení a záznamy o pracovních úrazech pouze elektronickou formou na předem připravených formulářích.

Zkrácený úvazek není pro každého, smůlu mají předčasní důchodci i část OSVČ

24.01.  |  Petr Gola

V praxi si na zkrácený úvazek přivydělávají nejenom studenti nebo penzisté, ale i zaměstnanci nebo živnostníci, kteří nutně potřebují zvýšit měsíční příjem. Možnost přivýdělku na zkrácený úvazek však není pro všechny, někteří občané pracovat na zkrácený úvazek nemohou. Proč? Podívejme se na praktické příklady.
« Předchozí 1 2 3 4 8 16 23 30
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz