Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Co vědět o zaměstnání v invalidním důchodu

26.04.  |  Petr Gola

Invalidní důchod prvního stupně většinou nedosahuje ani 12 tisíc korun a invalidní důchod druhého stupně zpravidla ani 15 tisíc korun. Pro invalidní důchodce prvního a druhého stupně je vlastní příjem velmi důležitý, neboť vyjít pouze s invalidním důchodem je velmi složité. Jaká pravidla platí pro zaměstnání v invalidním důchodu?

Jak je to s výplatou, když nastanou překážky v práci na straně zaměstnavatele?

13.12.

Na jaké peníze mají nárok zaměstnanci, když nepracují, protože zaměstnavatel musel přerušit provoz? Ukážeme, jak je to při povodni, vichřici, poruše výroby, nezájmu o výrobky a služby apod.

Pracovní problémy a odchod do předčasného důchodu

13.12.  |  Petr Gola

Odchod do důchodu je vždy vhodné dobře promyslet a naplánovat. Razantní řešení pracovních problémů v předdůchodovém věku urychleným odchodem do předčasného důchodu nebývá zpravidla nejlepším řešením. Nicméně v roce 2022 je všechno jinak…

Zastupitelům se od 1. 1. 2023 zvýší odměny o 10 %, rozhodla vláda

12.12.

Vláda rozhodla o navýšení odměn pro obecní a krajské zastupitele. Jaké odměny začnou pobírat uvolnění zastupitelé? A jak se zvýšily maximální finanční hranice u zastupitelů, kteří jsou pro svoji funkci neuvolnění?

Dobíjecí stanice přibývají raketovým tempem. Za poslední dva roky se jejich počet zdvojnásobil

09.12.  |  Lukáš Pololáník

V Česku je podle aktuálních statistik Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) celkem 1266 nabíjecích stanic pro elektromobily. Přibývají však takovým tempem, že reálně je jich mnohem více. Jen tři největší provozovatelé – ČEZ, PRE a E.ON – aktuálně udávají v součtu přes tisícovku nabíječek. Česko má statisticky jednu z nejrobustnějších a nejrychlejších dobíjecích sítí v Evropě.

Kdy vám spoření v doplňkovém penzijním spoření nesníží daň?

09.12.  |  Petr Gola

Spoření na penzi v penzijním připojištění a doplňkovém penzijním spoření je státem podporováno i možností uplatnění daňového odpočtu. Podívejme se v několika vybraných příkladech, kdy však spoření na penzi daňovou povinnost nesnižuje.

Je v Česku nejnižší minimální mzda ve střední Evropě?

08.12.  |  Michal Bureš

Jaká je výše minimální mzdy v roce 2023 a jak vysoká bude v příštím roce? Jaká je minimální mzda v sousedních zemích, v Německu, na Slovensku, v Polsku či v Maďarsku, a o kolik vzroste v roce 2024? Je v Česku nejnižší mzda ve střední Evropě?

Výpočet zdravotního pojištění při více příjmech

06.12.  |  Petr Gola

Někteří občané mají současně více příjmů. Výpočet zdravotního pojištění může být v takových případech odlišný. Podívejme se na praktické příklady.

Dostali jste letos darem nemovitost? Jaké daně budete muset příští rok zaplatit?

06.12.  |  Lucie Mečířová

Někdo vám letos daroval nemovitost? Pokud ano, gratulujeme, ale rozhodně byste neměli zapomenout příští rok na daně. Jaké se vás týkají a kdy?

Šéf nebo majitel firmy dává hloupé příkazy – musí je zaměstnanec plnit?

05.12.

Kdy může zaměstnanec odmítnout pokyn nadřízeného, a kdy naopak nesmí a hrozí mu za to postih?

Jak bude vypadat základní daňová sleva na poplatníka v roce 2023?

05.12.  |  Lucie Mečířová

Základní daňová sleva na poplatníka v posledních letech neustále rostla. Dočkáme se růstu i v roce 2023?

Minimální odvod nemocenského pro OSVČ se v roce 2023 zvýší

02.12.  |  Michal Bureš

V roce 2023 dojde ke zvýšení minimálních záloh na důchodovém a zdravotním pojištění, vedle nich se zvýší i minimální měsíční platba na nemocenské pojištění pro OSVČ. Jaká bude tato částka? A jak se změní minimální zálohy pro OSVČ?

Máte dluhy u sociálky? Možná je budete moci splatit bez sankcí

30.11.  |  Redakce

Stát chce motivovat dlužníky s neuhrazeným pojistným, aby své závazky doplatili. Odpustí jim za to penále a exekuční náklady, takže si budou moci výrazně snížit celkovou výši dluhu.

Sleva na dani na poplatníka se nemění, jak ovlivňuje vaši mzdu?

29.11.  |  Michal Bureš

Sleva na dani na poplatníka od roku 2021 vzrostla na 27 840 Kč ročně. V roce 2022 vzrostla o další 3000 Kč. Kdy ji budete moci uplatnit? A co pro to musíte udělat?

Přivyděláváte si nahráváním videí na YouTube? Nezapomínejte, že se stáváte OSVČ a musíte odvádět daň z příjmů

28.11.

Přivýdělky z internetové platformy YouTube jsou oblíbené zejména mezi mladými lidmi. Řada z nich už ale neví, že se kvůli tomuto výdělečnému koníčku stávají podnikateli a zároveň identifikovanými osobami. 

8 důchodových novinek roku 2023

28.11.  |  Petr Gola

Legislativní změny mají dopad i na současné a budoucí důchodce. S jakými změnami mohou počítat příjemci starobního důchodu, žadatelé o starobní důchod v roce 2023 nebo pracující penzisté?

Z jakého přivýdělku za rok 2022 platí zaměstnanci nejnižší daně?

25.11.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci mají mimo příjmy ze svého zaměstnání i další pravidelné příjmy. Zdanění není v takovém případě vždy stejně vysoké, záleží na druhu příjmu. Ze kterého přivýdělku se platí nejnižší daně? Podívejme se na praktické příklady za rok 2022.

Na co si dát pozor při souběhu dohod

25.11.  |  Lucie Mečířová

Hledáte si přivýdělek prostřednictvím nějaké brigády? Můžete jich mít několik? Ano, ale v takovém případě si budete muset ohlídat určité povinnosti.

Zdanění nadprůměrných mezd je v Česku nízké

22.11.  |  Petr Gola

Zaměstnanci pracující za nadprůměrnou mzdu zaplatí na přímých daních v Česku méně než ve většině vyspělých zemí světa. Vždyť základní 15% daňová sazba platí až pro hrubou měsíční mzdu do výše čtyřnásobku průměrné mzdy.

S čím počítat při odchodu do důchodu v prosinci 2022?

22.11.  |  Petr Gola

Dle jakých pravidel se bude počítat starobní důchod při odchodu do penze v prosinci letošního roku? Je opravdu výhodnější odejít do důchodu již v roce 2022? Podívejme se na osm hlavních bodů takového rozhodnutí.

Význam LPG roste, potenciál mají obnovitelné plyny bioLPG i rDME

22.11.  |  Lukáš Pololáník

V říjnu se v Praze uskutečnila akce českého předsednictví The Future of Gaseous Solutions in the EU Energy Market. Při této příležitosti Česká asociace LPG uspořádala kulatý stůl, který se týkal jen LPG a jeho biovariant. Cílem bylo připomenout význam LPG spolu s bioLPG coby ekologické, a hlavně ekonomické alternativy dnešních fosilních paliv. Kulatého stolu se účastnili zástupci České asociace LPG, evropské asociace Liquid Gas Europe, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva průmyslu a obchodu.

Jak se počítá nemocenská náhrada mzdy a komu se zvýší?

21.11.

Někteří zaměstnanci dostanou od začátku příštího roku více peněz za pracovní neschopnost. Jak a komu se zvýší náhrada mzdy a jak a komu nemocenské?

Kontrola na nemocenské zaměstnavatelem: můžete být potrestání za překračování vycházek, a to i výpovědí?

18.11.

Když vás zaměstnavatel nenajde během pracovní neschopnosti doma, ačkoliv zrovna nemáte vycházky, může vám snížit nebo i zcela odepřít náhradu mzdy. Za velmi závažné porušení režimu práce neschopného zaměstnance v době prvních 14 dnů nemoci můžete dostat i výpověď.

Plat obecních a krajských zastupitelů by se mohl v příštím roce zvýšit. O kolik?

18.11.

Platy obecních a krajských zastupitelů by se stejně jako platy poslanců měly v příštím roce navýšit. Může za to zvýšená průměrná mzda v národním hospodářství za předchozí rok a tlak ze Svazu měst a obcí. O kolik by se mohly platy navýšit?

Jak se počítá nemocenské a komu se zvýší od 1. ledna 2023?

16.11.

Někteří zaměstnanci dostanou od 1. 1. 2023 více peněz za pracovní neschopnost. Jak a komu se zvýší nemocenské? Pro koho se nemocenské nezvýší?

ČSSZ usnadnila žádost o předčasný důchod, pokud se (ne)můžete dostavit osobně

16.11.  |  Lucie Mečířová

Chtěli byste ještě letos odejít do předčasného důchodu, ale jste pracovně vytížení anebo z jiného důvodu nemáte vyhovující termín pro objednání se na sociálku? Nemusíte tam chodit osobně. OSSZ navíc výrazně usnadnila podání žádosti.

Na koho se bude vztahovat povinnost zaplatit daň z neočekávaných zisků?

15.11.

Poslanecká sněmovna se konečně dohodla na účinnosti návrhu o dani z mimořádných zisků. Zejména Piráti prosazovali její zavedení již pro tento rok. Nakonec poslanci rozhodli o tom, že bude účinná až od příštího roku.

Kdo bude mít nárok na přiznání výchovného v roce 2024?

15.11.  |  Lucie Mečířová

Od roku 2023 se zvyšují důchody o tzv. výchovné. Kdo bude mít nárok na výchovné v roce 2024?

Jak je to s odstupným při výpovědi, dohodě nebo ukončení pracovního poměru z vaší strany

14.11.  |  Lucie Mečířová

Pokud vám zaměstnavatel uloží výpověď, může se stát, že budete mít nárok na odstupné. Není tomu však vždy. Kdy ale ano?

Od jak vysokého výdělku musíte podat daňové přiznání za rok 2023?

14.11.

Při překročení jaké částky vydělané mimo zaměstnání budete v roce 2024 podávat daňové přiznání za rok 2023? Do jaké částky si mohou přivydělat osoby v režimu paušální daně?

V jakých situacích jsou vyšší příjmy spíše na škodu? Dávejte si pozor na překročení limitů

11.11.  |  Petr Gola

Vzhledem k různým daňovým limitům, daňovým slevám a možnosti čerpání státních dávek dochází v praxi k situacím, kdy je vyšší příjem ze zaměstnání nebo podnikání pro rodinný rozpočet špatnou zprávou, neboť klesá čistý měsíční příjem. Podívejme se na vybrané praktické příklady.

Záchranáři a hasiči mohou odejít do důchodu dříve

10.11.  |  Lucie Mečířová

Pracujete jako záchranář nebo hasič? Pokud ano, je vysoká šance, že odejdete do důchodu dříve než ostatní. Co musíte splnit?

Jaké je zdanění u práce na dohody (DPČ a DPP) v roce 2023?

09.11.  |  Michal Bureš

Jaké je zdanění dohod o pracovní činnosti a o provedení práce (DPČ a DPP) při podepsaném prohlášení a při výdělku nad 3999 Kč (u DPČ), respektive 10 000 Kč (u DPP) v roce 2023? Co ovlivňuje výpočet odměn z dohod?

Jak je to s nárokem na odstupné, když se nacházíte v ochranné době

09.11.  |  Lucie Mečířová

Existují situace, kdy s vámi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr, i pokud jste v ochranné době. Plyne vám v takových případech nárok na odstupné?

Proč není veškerá činnost zaměstnance na pracovní cestě placená?

07.11.

Jaký čas na pracovní cestě zaměstnavatel zaměstnancům proplácí a jaký ne a proč?

Rozhovor: Jaké jsou nejčastější chyby při darování nemovitosti?

04.11.  |  Michal Bureš

Jakých chyb se vyvarovat při darování nemovitosti? Může dárce podmínit darování nemovitosti investicemi do nemovitosti? Co se stane, když podmínky nejsou splněny, či jsou splněny s výhradami?

Rozhovor: Jak na darování nemovitosti a zajištění dožití dárce v nemovitosti

03.11.  |  Michal Bureš

Jak na darování nemovitosti? Jak si zabezpečit dožití v darované nemovitosti? Jaké jsou výhody darování nemovitostí oproti dědění nemovitosti?

Pracovat na procenta se v roce 2023 nevyplatí

02.11.  |  Petr Gola

Někteří občané chtějí pracovat co nejdéle a do důchodu odejít co nejpozději, při tzv. přesluhování mají následně výhodnější výpočet důchodu a dostávají vyšší důchod. Nyní tomu tak však nebude, práce na procenta příští rok vyšší důchod nezajistí a je lepší odejít do důchodu koncem roku 2022. Podívejme se na praktický příklad.

Bohatí příští rok na dani z příjmů zaplatí razantně více

01.11.  |  Redakce

Zdanění pro lidi s vysokými příjmy se příští rok zvýší kvůli snížení limitu pro uplatnění 23% sazby daně. Jak by vypadalo daňové zatížení lidí s vysokými příjmy, jestliže by nebyl přijat konsolidační balíček? Podívejme se na praktické příklady.

Miliónové příjmy a podprůměrný důchod

31.10.  |  Petr Gola

V praxi dochází k situacím, že občané s velmi vysokými příjmy mají podprůměrný státní důchod. V některých případech jim není vůbec přiznán. Jak je to možné?

Aukro či Vinted budou mít nově povinnost vůči finančnímu úřadu, jak se to projeví?

26.10.  |  Lucie Mečířová

Prodáváte zboží na internetu? Anebo rovnou provozujete platformu, která uživatelům umožňuje nakupovat a prodávat? Nově to budete muset hlásit finančnímu úřadu.

Kdy můžete přijít o státní důchod?

26.10.  |  Petr Gola

Řádné starobní důchody jsou vypláceny trvale, u ostatních státních penzí tomu tak však není. Podívejme se na šest vybraných příkladů, kdy již nenáleží výplata státního důchodu.

Na zaměstnavatele se chystá povinnost zveřejňovat výši mzdy v pracovních inzerátech. Na Slovensku již běžná realita

25.10.

Odpovídáte na pracovní inzeráty, ve kterých není zmíněná výše hrubé mzdy? Tento údaj často firmy nezveřejňují. Přitom je to hlavní informace, tak jako náplň práce na dané pozici.

Co vědět o práci na DPP v důchodu v 10 bodech

25.10.  |  Petr Gola

Pro řadu penzistů je ideálním přivýdělkem ke starobnímu důchodu práce na dohodu o provedení práce. Za jakých podmínek je možné v důchodu pracovat na DPP? Jaké je zdanění?

O kolik vzrostou minimální zálohy pro OSVČ v roce 2023?

21.10.  |  Michal Bureš

V roce 2023 tradičně vzrostou minimální zálohy pro OSVČ, jakou budou mít nově výši? Co dalšího ovlivní? Jak vzroste paušální daň pro OSVČ? S jakými dalšími změnami mohou OSVČ počítat?

Co vědět o příjmu z nájmu v 9 bodech

21.10.  |  Petr Gola

Pasivní příjem z nájmu podléhá nižšímu zdanění než příjem ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti. Jaký vliv má příjem z nájmu na nemocenské nebo důchodové dávky? Jaká daňová pravidla platí pro zdaňování příjmů z nájmu?

Daň z mimořádných zisků má být účinná až od roku 2023. Kdo ji zaplatí?

20.10.

Daň z mimořádných zisků má platit až od roku 2023. Její zavedení podpořila současná situace na trhu, díky níž si některé podnikatelské sektory přišly na mnohem vyšší zisky. Příjem z nové daně by tak mohl navýšit státní rozpočet o několik miliard korun.

OSVČ: Výpočet daní při vedlejší činnosti v roce 2023

19.10.  |  Petr Gola

I OSVČ vykonávající vedlejší činnost musí z dosaženého zisku vždy platit zdravotní pojištění. Jak je to v případě sociálního pojištění a daně z příjmů? Jak se liší daňové výpočty u podnikajícího zaměstnance nebo podnikajícího penzisty? Podívejme se na praktické výpočty.

Zvýší vám zaměstnavatelé na začátku nového roku mzdu? Jakými daty argumentovat?

17.10.

S blížícím se koncem roku nastává otázka, zda se zaměstnancům v novém roce zvýší měsíční hrubá mzda. Nepatříte mezi ty šťastné, kterým se mzda navyšuje vždy automaticky? Podívejte se na několik dat, kterými můžete u zaměstnavatele argumentovat.

Inflace dopadá i na lidi se zdravím poškozeným v práci: Jak se proto letos mimořádně valorizují úrazové renty?

14.10.

Náhrady ušlého výdělku pro zaměstnance poškozené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání se běžně valorizují jen jednou za rok, ale letos už se zvyšovaly třikrát. Pro koho platí která valorizace?

Jak se budou kompenzovat náklady na práci z domu?

12.10.  |  Lucie Mečířová

Od příštího roku bude muset zaměstnavatel vyhovět některým osobám s žádostí o home office. Dále mu také nově vznikne povinnost hradit náklady vzniklé prací z domu. Jak to bude probíhat?

Více částečných úvazků a home office. Stát v zákoně podpoří oboje

11.10.  |  Lucie Mečířová

Částečné úvazky se dočkají větší státní podpory a stejně tak tomu bude i u práce z domova. Zaměstnavatel bude některým zaměstnancům nově povinen vyhovět, pokud budou chtít home office. Kterým a co se změní?

O kolik se zvýší minimální hodinová mzda v Německu?

11.10.  |  Petr Gola

Od 1. října 2022 platí v Německu nová minimální hodinová mzda, což bylo již třetí zvýšení v loňském roce, letos se minimální mzda v Německu nezvyšovala. Německo tak patří mezi země s nejrychleji rostoucí minimální mzdou z členských zemí Evropské unie. Kdy a jaké plánuje Německo zvýšení minimální mzdy?

Výsluhový příspěvek pro bezpečnostní sbory: Kdo má nárok a kolik činí?

11.10.  |  Lucie Mečířová

Pracujete ve služebním poměru? A nemáte v takovém případě náhodou nárok na výsluhový příspěvek? Přečtěte si, komu náleží a kolik vlastně činí.

Vrácení přeplatku na silniční daň

10.10.  |  Lucie Mečířová

Zaplatili jste zálohu na silniční daň, přestože už se vás povinnost netýká? V takovém případě si můžete zažádat o vrácení přeplatku.

Odvody na sociální pojištění a důchod v příkladech

07.10.  |  Petr Gola

Mnohem vyšší odvody na sociální pojištění v produktivním životě mohou znamenat jenom nepatrně vyšší důchod než při značně nižších odvodech. V praktickém výpočtu si ukážeme jeden z příkladu důchodové „rovnosti“.

Pracující penzisté a zvyšování důchodu

05.10.  |  Lucie Mečířová

Zvýšení důchodu proběhne ihned po Novém roce. Musí toto zvýšení pracující důchodci někde hlásit? A jak se mohou sami zapříčinit o zvýšení penze?

Pracovní smlouva na dobu určitou a nemocenská během ní i na konci

05.10.  |  Lucie Mečířová

Nastupujete do nové práce a zaměstnavatel vám dal smlouvu na dobu určitou? Liší se nějak od smlouvy na dobu neurčitou v rámci zákoníku práce? Jak je to s nárokem na nemocenskou a co když jste na neschopence a smlouva vám končí?

Dovolená, ošetřovné a příplatky za práci o víkendu. Co vše se chystá pro zaměstnance na DPP a DPČ?

05.10.

Nově by mohli mít pracovníci pracující na DPP a DPČ nárok na dovolenou, ošetřovné a příplatky za práci o víkendu. Kterých dohodářů se tyto navrhované změny budou týkat?

Výsluhový příspěvek pro vojáky Armády ČR: Kdy jej dostanete?

03.10.  |  Lucie Mečířová

Jste vojáci a přemýšlíte o tom, že byste už rádi z armády odešli? Anebo jste museli služební poměr ukončit kvůli zdravotním problémům? Přečtěte si, zda vám nevzniká právo na výsluhový příspěvek.

Kdy už za studenta neplatí stát zdravotní pojištění?

30.09.  |  Lucie Mečířová

Že za studenta platí zdravotní stát po celou dobu, co studuje, není tak úplně pravda. Kdy už si pojistné musí platit sám?

Výpočet zdravotního pojištění 7krát jinak

29.09.  |  Petr Gola

Při výpočtu zdravotního pojištění se neuplatňují žádné slevy, nezohledňuje se rodinná situace a sazba pojistného je jednotná ve výši 13,5 %. Přesto se výpočet zdravotního pojištění značně liší, podívejme se na praktické příklady.

Kdy nejpozději musí zaměstnanec dostat mzdu? Může ji chtít v hotovosti?

29.09.

Kdy a jak se vyplácí mzda? Jaký je rozdíl mezi termínem výplaty a splatností mzdy? Jak dlouho musí zaměstnanec čekat na dlužnou mzdu, než může zrušit pracovní poměr, když zaměstnavatel včas nebo vůbec neplatí? Co má přednost – hotové peníze, nebo poukázání mzdy na bankovní účet?

Zajímavosti o daňovém zvýhodnění na dítě

29.09.  |  Lucie Mečířová

Máte děti a zajímá vás, jak je to s daňovým zvýhodněním na dítě? Anebo je teprve plánujete a nevíte, jak je to s daňovými slevami? Přečtěte si zajímavosti, o kterých neví každý.

Z jakých příjmů se neodvádí pojištění

27.09.  |  Lucie Mečířová

Určité příjmy nepodléhají odvodům na sociální a ani zdravotní pojištění. Které to jsou?

Jak je to se sociálním pojištěním u OSVČ, která pobírá mateřskou nebo rodičovskou?

22.09.  |  Lucie Mečířová

Pokud jste OSVČ, která v blízké době plánuje pobírat peněžitou pomoc v mateřství anebo rodičovský příspěvek, určitě vás bude zajímat, jak je to s platbou záloh na sociální pojištění.

OSVČ a zdravotní pojištění při dávkách v mateřství a rodičovství

21.09.  |  Lucie Mečířová

Jak to mají ženy podnikatelky, které plánují pobírat peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek se zálohami na zdravotní pojištění? Musí je platit, nebo jsou od platby osvobozeny?

Špatné naplánování předčasného důchodu

20.09.  |  Petr Gola

Na praktickém příkladu si vypočítáme, že není jedno, kdy se do předčasného důchodu odejde. Kdy může týden práce navíc znamenat vyšší důchod o téměř 800 Kč?

Výchovné k důchodu v 6 otázkách

20.09.  |  Lucie Mečířová

Od letošního roku stát vyplácí tzv. výchovné, které zvýší starobní důchod. Mají na něj ale nárok všichni důchodci? Platí i pro osvojené děti? A jak to mají ti rodiče, kterým bohužel dítě zemřelo?

Zvýšení limitu u DPP by zatraktivnilo předčasné důchody

19.09.  |  Petr Gola

Při odchodu do řádného důchodu je měsíční důchod vždy vyšší než při dřívějším odchodu do předčasného důchodu, který je trvale krácený. Přesto je pro některé lidi předčasný důchod zajímavým řešením jejich životní situace.

Jak a kolikrát se zvyšovaly sazby cestovních náhrad v roce 2022?

16.09.

Kvůli růstu cen a inflaci se letos opakovaně mění vyhláškové ceny pohonných hmot i sazby stravného. Jaké ceny platily a v jakém období roku 2022?

Ceny energií pro domácnosti a maloodběratele dostaly stopku. Neporostou do konce roku 2023

16.09.  |  Redakce

Domácnosti, živnostníci a malé firmy si můžou prozatím oddychnout. Od listopadu musí dodavatelé energií upravit zálohy pro všechna odběrná místa. K tomu dál zůstanou v platnosti i některé už schválené vládní úlevy.

Stravné na služebních cestách se zvyšuje

13.09.  |  Lucie Mečířová

Jezdíte často na služební cesty? Pak by vás mohlo zajímat, že se opět změnila sazba tuzemského stravného. O kolik?

Jak můžete pracovat na mateřské nebo rodičovské?

12.09.  |  Lucie Mečířová

Jste na mateřské nebo rodičovské a chtěli byste si přivydělat něco k dobru? Pokud ano, pojďme se společně podívat, zda je to vůbec možné.

Bohatí platí na dani z příjmů rok od roku méně

09.09.  |  Petr Gola

Lidé s vyššími příjmy platí na dani z příjmů fyzických osob méně než v minulých letech. Podívejme se, jak se od roku 2007 měnila částka zaplacené daně u ročního milionového příjmu ze zaměstnání.

Za koho platí stát zdravotní pojištění?

08.09.  |  Lucie Mečířová

Zdravotní pojištění nemusí být vždy odváděno z toho, co si daná osoba vydělala prací. Někdo si musí hradit zdravotní pojištění sám, za někoho jej platí stát. Kdo je tedy státní pojištěnec?

Zvýší se platy státních zaměstnanců od 1. září 2022? Jaké byly návrhy?

05.09.  |  Michal Bureš

Kteří státní zaměstnanci od 1. září 2022 dostanou přidáno? Jaké byly představy vlády a odborů?

Od září vzrostou důchody, platy a lze lépe žádat o sociální dávky

02.09.  |  Michal Bureš

Vláda musí reagovat na inflaci i růst cen energií. Od září vzroste příjem mnoha českým domácnostem. O kolik v září vzrostou platy a důchody? Kterým státním zaměstnancům vzrostou platy? A jaké dávky vzrostly v létě?

Rok pojištění navíc zvýší důchod u průměrné mzdy o 400 Kč

01.09.  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí nejenom na výši příjmů, ale i na získané době pojištění. Každý ukončený rok pojištění hraje roli. U průměrné mzdy rok pojištění znamená přibližně o 400 Kč vyšší důchod. U nadprůměrných mezd je to ještě o další stokoruny navíc.

Kdy máte vyšší příjmy, ale nižší zdravotní pojištění?

31.08.  |  Petr Gola

V praxi dochází k situacím, že lidé s vyššími příjmy platí méně na zdravotním pojištění. Jak je to možné, když se při výpočtu neuplatňují žádné slevy nebo odpočty, jako je tomu u daně z příjmů? Podívejme se na praktické příklady.

Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2022 a daňové přiznání

31.08.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci pracovali během roku 2022 pro více zaměstnavatelů. Daňové povinnosti zaměstnance se přitom liší v závislosti na konkrétní situaci. Podívejme se na praktické příklady.

Co se vám nebude počítat do důchodu?

29.08.  |  Petr Gola

Přiznání starobního důchodu není automatické, je nutné získat potřebnou dobu pojištění. Současně získaná doba pojištění ovlivňuje i měsíční částku starobního důchodu. Které období se nehodnotí pro důchodové účely?

Od 1. září 2022 vzroste plat více než polovině státních zaměstnanců

26.08.  |  Michal Bureš

Vláda oznámila výši růstu platů vybraných státních zaměstnanců, kteří si tak od září polepší o 10 %. Koho se růst platů dotkne? A kterým státním zaměstnancům vzroste plat až od ledna 2023?

Ve kterých zemích jsou nejvyšší daně?

25.08.  |  Petr Gola

Mezi členskými zeměmi OECD jsou velké rozdíly, co se týče daňových sazeb. V evropských státech je zdanění výrazně vyšší než v mimoevropských, vůbec nejvyšší souhrnné zdanění je v Belgii. Česku v tomto srovnání náleží jedenáctá příčka. 

Otcovská dovolená v roce 2022

25.08.  |  Lucie Mečířová

Na začátku roku 2018 začala fungovat nová sociální dávka, a to otcovská poporodní péče. Pojďme se podívat na to, kdo bude mít nárok na otcovskou v roce 2022 a jak se prodloužila.

Pět případů, kdy můžete přijít o práci, i když jste na neschopence

24.08.  |  Lucie Mečířová

Byli jste v dočasné pracovní neschopnosti a zaměstnavatel vám doručil výpověď? Může si něco takového dovolit? Kdy takové jednání zákon nevyvrací?

Kdy se prodlužuje výpovědní doba?

24.08.  |  Lucie Mečířová

Výpovědní doba nemusí činit jen 2 měsíce. Lze ji i zákonně prodloužit, a v některých případech dokonce automaticky. Kdy tomu tak je?

6 případů, kdy je výpovědní doba kratší nebo žádná

23.08.  |  Lucie Mečířová

Ne vždy výpovědní doba musí činit 2 měsíce. Může být podstatně kratší, a v některých případech dokonce i delší. Kdy vám tedy zaměstnání skončí dříve?

Kdy máte nárok na placené volno kvůli lékaři?

22.08.  |  Lucie Mečířová

Potřebujete v pracovní době na preventivní prohlídku anebo musíte doprovodit dítě k lékaři? Musí vám zaměstnavatel poskytnout volno a k tomu i náhradu mzdy nebo platu?

Jak probíhá kontrola na nemocenské

22.08.  |  Lucie Mečířová

Když jste na nemocenské, můžete téměř kdykoliv očekávat kontrolu. Co je vaší povinností a jak taková kontrola vlastně probíhá? Jaký postih vám může hrozit, když nebudete doma?

Vysoké zisky bank a energetických společností, nastal čas na válečnou daň?

19.08.  |  Michal Bureš

Vysoké zisky bank a energetických společností z poloviny roku 2022 nenechávají vládu chladnou. Bude zavedeno zdanění zisků bank a energetických společností? Dříve se mluvilo o sektorové dani, nyní se mluví spíše o dani z neočekávaných zisků či válečné dani. Jaké varianty jsou na stole? A kdy bude jasno o zavedení daně?

Limit určující povinnost podat daňové přiznání se od roku 2023 zvýší

18.08.

Příchod nového roku 2023 přinese kromě jiných novinek i změnu ve zvýšení limitu pro povinnost podat daňové přiznání. Současný limit 15 000 Kč by se tak měl zvýšit od příštího roku na 25 000 Kč.

Kdy může být zaměstnanec propuštěn pro nadbytečnost?

18.08.

Nadbytečnost není žádný univerzální výpovědní důvod, který by mohl zaměstnavatel použít kdykoliv se mu zlíbí, a ušít tak fiktivní reorganizaci a nadbytečnost na každého, koho se chce zbavit. Co vše musí nastat, aby mohl být zaměstnanec propuštěn pro nadbytečnost? A jak se předstírané nadbytečnosti bránit?

Kolik stojí evropské zaměstnavatele každé euro, které obdrží zaměstnanec na účet?

18.08.  |  Petr Gola

Mzdové náklady a čistá mzda zaměstnance se citelně liší, vždyť ve třech členských zemích EU stojí každé euro zaměstnance obdržené na účet jeho zaměstnavatele více než dvě eura. Česko patří mezi deset členských zemí EU, kde je rozdíl mezi mzdovými náklady a čistou mzdou u průměrné mzdy nejnižší.

Proč nepracovat na „procenta“?

17.08.  |  Petr Gola

Někteří penzisté stojí při dosažení řádného důchodového věku před rozhodnutím, zdali pracovat při pobírání důchodu, nebo odejít do penze později a mít vyšší důchod z důvodu práce na procenta. Která varianta je výhodnější?

Dvě zaměstnání a důchod: kdy vám zůstane nejvíce? Příklady napoví

16.08.  |  Petr Gola

V několika praktických příkladech si ukážeme, jak se liší výpočet důchodu při práci pro dva zaměstnavatele, při přivýdělku na brigádách nebo současném podnikání a zaměstnání. 

V které zemi EU pracují občané na stát nejkratší dobu?

11.08.  |  Petr Gola

Den daňové svobody je datum, které pomyslně určuje, kdy občané přestávají „pracovat na stát“ a kdy začínají „pracovat na sebe“. Kdy nastává v Česku a kdy v dalších zemích EU? Jak dlouho pracujeme na stát? Kde nastává den daňové svobody nejpozději?

Důchod versus mzda: Jak vychází jejich porovnání?

09.08.  |  Petr Gola

Z průměrné mzdy se odvádí daň z příjmů, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Z průměrného důchodu se žádné daně neplatí. Výši důchodu je vhodné porovnávat s čistou mzdou. Jak je tedy aktuálně průměrný důchod vysoký v porovnání s průměrnou mzdou?

Jakými způsoby mohou OSVČ evidovat svoji podnikatelskou činnost?

09.08.

OSVČ si mohou vybírat hned ze 4 způsobů, jak budou zachycovat svoji podnikatelskou činnost. Ze kterých možností mohou vybírat a jaké podmínky musí u konkrétní metody splnit?

Jak vysoké je zdanění různých přivýdělků ve výši 100 000 Kč?

08.08.  |  Petr Gola

Mnozí zaměstnanci si ke svému příjmu ze zaměstnání přivydělávají. Zdanění přivýdělku se však může značně lišit. V našich vybraných praktických příkladech se zdanění přivýdělku pohybuje od necelých 7 % do 26 %. Který příjem je daňově nejvýhodnější?
1 2 3 4 5 6 7 8 14 21 27
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz