Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Předdůchodci a zdravotní pojištění v příkladech

19.04.  |  Petr Gola

Během čerpání předdůchodu je možné dál pracovat nebo podnikat. Jaké důsledky má pobírání předdchodu na výpočet zdravotního pojištění? Proč nemohou být předdůchodci osoby bez zdanitelných příjmů? Podívejme se v praktických příkladech, jak platí zdravotní pojištění předdůchodci.

Spolupráce a úspora na sociálním pojištění za rok 2021

21.03.  |  Petr Gola

OSVČ často při výkonu své samostatné činnosti využívají pomoc manželky (manžela), s ohledem na daňové povinnosti se jedná o spolupráci. Kdy přináší spolupráce zajímavou úsporu na sociálním pojištění?

Kde zjistíte, kde natankujete nejlevněji? Jak ušetřit za palivo? Vyplatí se tankovací karty?

18.03.  |  Michal Bureš

Ceny pohonných hmot v posledních týdnech dosahovaly vrcholu a lidé si v panice dělali v panice zásoby paliva. Spotřebitelé hledali, kde nakoupit levnější pohonné hmoty. Jak najít to nejlevnější tankování v okolí? Vyplatí se tankovací karty?

Ceny benzinu a nafty letí dolů, mohou se opět zvýšit?

17.03.  |  Michal Bureš

Rusko vpadlo na Ukrajinu, což mělo za následek ekonomické sankce i úvahy o přerušení dodávek plynu a ropy do EU, což se ihned projevilo v cenách pohonných hmot. Stát proto začal kontrolovat marže na čerpacích stanicích, což mělo výsledek razantní snížení cen.

Kdy můžou slevy na děti čerpat prarodiče?

16.03.  |  Lucie Mečířová

Jste prarodič a dlouhodobě pečujete o vnouče? Anebo u vás naopak mladí bydlí a vy jim pomáháte s hlídáním? A nemůžete si náhodou uplatnit daňovou slevu na dítě?

Kdy musí OSVČ v paušálním režimu podat přehled OSSZ?

10.03.  |  Lucie Mečířová

Odvádíte daň z příjmů a pojistné v jednotné platbě v rámci paušální daně? A víte, že v některých případech se vás týká povinnost podat přehled? Kdy?

V jakém okamžiku dochází ke zdanění dárkových poukazů?

10.03.

Chcete své zákazníky odměnit za věrnost dárkovými poukazy pro využití služeb ve vaší firmě? Nevíte, jak se k těmto poukazům přistupuje z hlediska DPH? Pojďme si to shrnout.

Jak je placená karanténa?

10.03.  |  Lucie Mečířová

Budete muset kvůli podezření na vážnou chorobu do karantény? Když je zaměstnanec v karanténě, má nárok na náhradu mzdy a nemocenské dávky? 

Výpočet zdravotního pojištění při podnikání po část roku

09.03.  |  Petr Gola

Některé OSVČ vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost po část roku 2021. Jak se v takovém případě vypočítává zdravotní pojištění za loňský rok?

Základní informace pro Ukrajince (3): Práce na DPP a DPČ

09.03.  |  Lucie Mečířová

Dostali jste vy anebo vaši blízcí brigádu a budete vydělávat prostřednictvím DPČ anebo DPČ? Přečtěte si, jaké s sebou nesou tyto typy pracovních smluv výhody a nevýhody.

Konec EET od 1. ledna 2023 schválila vláda

09.03.  |  Michal Bureš

Vláda odsouhlasila zrušení elektronické evidence tržeb (EET) k 1. lednu 2023. Jaké jsou ohlasy opozice? Jaký dopad to bude mít na podnikatele a státní rozpočet?

Základní informace pro Ukrajince (2): Na co mají nárok v zaměstnání?

08.03.  |  Lucie Mečířová

Utekli vaši blízcí z Ukrajiny před válkou? Pomáháte Ukrajincům s nalezením zaměstnání v České republice? Pojďme se společně podívat, na co mají v zaměstnání nárok a co jim vysvětlit.

Základní informace pro Ukrajince (1): Zdravotní pojištění, daně a mzda v Česku

07.03.  |  Lucie Mečířová

Máte nějaké známé, kteří utekli do České republiky před válkou na Ukrajině? Poskytli jste jim azyl přímo vy anebo nějaká organizace a teď řešíte, jak jim pomoci, když si budou hledat práci? Řekněte jim, co by měli vědět o ČR z hlediska daňových povinností.

Pomáháte uprchlíkům z Ukrajiny? Tyto informace jim pomohou

03.03.  |  Redakce

Řada Čechů se nyní snaží pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. Přinášíme přehled důležitých informací pro lidi, kteří utekli před válkou, i pro ty, kteří chtějí pomoci.

Klíčová čísla pro uchazeče o zaměstnání, nejen k nároku na podporu v nezaměstnanosti

02.03.

Kolik činí podpora v nezaměstnanosti? Jak dlouho ji lze pobírat? A co potom, až nárok na ni skončí? Kolik si může legálně vydělat člověk, který je i potom evidovaný úřadem práce?

Na co má v daních vliv průměrná mzda?

01.03.  |  Lucie Mečířová

Od průměrné mzdy se stanovuje řada důležitých čísel pro dané zdaňovací období. Co všechno tedy ovlivňuje a co se kvůli ní každoročně mění?

Platby za státní pojištěnce se sníží na 1 567 Kč

24.02.  |  Michal Bureš

Za státní pojištěnce bude vláda od 1. července 2022 odvádět zdravotním pojišťovnám méně. Koho a jak se to dotkne? Jaký bude dopad na státní rozpočet? A jaká je reakce opozice a zdravotních pojišťoven?

Využijte možnosti snížení daňového základu o nezdanitelné položky daně

24.02.

Ještě jste nepodali daňové přiznání? Neplaťte na daních z příjmů více než musíte. Pro snížení základu daně využijte práva na odpočet o nezdanitelné položky.

Kdy podává OSVČ v paušálním režimu přehled pro zdravotní pojišťovnu?

23.02.  |  Lucie Mečířová

Přihlásili jste se loni do paušálního režimu? I tak může nastat situace, kdy budete muset zdravotní pojišťovně doručit přehled o příjmech a výdajích. Kdy tedy?

Jak se v roce 2022 zvýšila odměna pro profesionální pěstouny?

22.02.  |  Lucie Mečířová

Jste pěstouni anebo o pěstounství minimálně uvažujete? Pak už jste určitě zaslechli a někteří i pocítili, že se odměna pěstouna změnila. Komu a o kolik?

Odevzdání přehledu a nová měsíční záloha na zdravotním pojištění

18.02.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné musí za rok 2021 odevzdat své zdravotní pojišťovně přehled, ve kterém se vypočte i nová výše měsíční zálohy. Jak vysoká může být nová měsíční záloha si vypočteme v pěti příkladech.

Snížení základů daně z příjmů o poskytnuté dary na dobročinné účely

18.02.

Fyzické i právnické osoby mají nárok na odpočet ze základu daně z příjmů díky poskytnutým darům neboli bezúplatným plněním. Kdo může být příjemcem daru a jaké jsou maximální limity odpočtů?

OSVČ a výpočet sociálního pojištění za rok 2021 v příkladech

16.02.  |  Petr Gola

Přehled za rok 2021 musí odevzdat na místně příslušné OSSZ všechny OSVČ, které vykonávaly alespoň po část loňského roku samostatnou výdělečnou činnost. Podívejme se v pěti příkladech, jak se může lišit výpočet pojistného.

7 případů, kdy nemusíte odevzdávat daňové přiznání

16.02.  |  Redakce

Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2021 je letos v pátek 1. dubna 2021 fyzicky, a 2. května 2022 elektronicky. Kdo všechno musí odevzdat daňové přiznání? Kromě živnostníků jsou to například i ti, co pracovali pro dva zaměstnavatele a nebo měli další zdanitelné příjmy, nejen ze závislé činnosti. Pojďme se ale podívat na ty, kteří si možná myslí, že musí odevzdat, přitom ale daňové přiznání odevzdávat vůbec nemusí.

Jak uplatnit odpočet životního pojištění v daních

16.02.  |  Lucie Mečířová

Přispíváte si na soukromé životní pojištění a budete letos odevzdávat daňové přiznání? V tom případě si můžete příspěvky uplatnit v daních, a snížit si tak daňovou povinnost. Co k tomu potřebujete vědět?

Jaké dokumenty mohou OSVČ a právnické osoby zaslat přes datovou schránku?

15.02.

Podnikatelé si zřizují datovou schránku hlavně kvůli úspoře času a minimalizaci administrativy. Které dokumenty můžete přes datovou schránku poslat?

Kdo bude letos platit daň z příjmů vyšší než 15 %?

15.02.  |  Lucie Mečířová

Máte nadprůměrně vysoké příjmy a uvažujete, zda se vás netýká solidární zdanění? Anebo vás naopak vůbec nenapadlo, že by někdo mohl platit vyšší sazbu daně z příjmů? Přečtěte si, koho se letos dotkne.

Porovnání výpočtu důchodu v roce 2022 a v předchozích letech

15.02.  |  Petr Gola

V praktickém příkladu si porovnejme výpočet důchodu v letech 2022, 2021, 2020, 2019, 2018 a 2017 u průměrné mzdy. Jak vysoký je hrubý náhradový poměr v jednotlivých letech?

Lednové příjmy z prosincových faktur: Do jakého daňového přiznání příjem patří?

14.02.

Daňové přiznání přináší velký stres zejména pro ty, kteří s podnikáním teprve začínají. Jedna z častých otázek se týká zařazení příjmů a výdajů do správného zdaňovacího období.

Co do zítra doručit do práce kvůli ročnímu zúčtování daně?

14.02.  |  Lucie Mečířová

Chcete, aby vám v práci provedli roční zúčtování daně? V takovém případě budete muset do mzdové účtárny doručit doklady, které dokazují váš nárok na slevy a odpočty. Co je potřeba donést?

Daňový bonus za rok 2021 v příkladech

14.02.  |  Petr Gola

Vždy jeden z rodičů může za celý rok 2021 uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Někteří rodiče při uplatnění daňového zvýhodnění na děti nezaplatí nic na dani z příjmu, a ještě peníze od státu formou daňového bonusu dostanou. Podívejme se na praktické příklady.

Čistá mzda 2022: první letošní výplata zaměstnance potěší

11.02.  |  Redakce

Zaměstnanci si letos s výplatou polepší. A to i v případě, že se jim výše mzdy neměnila. Poprvé se totiž projeví některé daňové změny. Další radost některým přinese i zúčtování daní.

Kdy musí obdarovaný vrátit dar, který dostal?

11.02.

Dárce může odvolat dar a požadovat jeho vrácení, když se k němu nebo jeho rodině chová obdarovaný nehezky. A také když zchudne. Jaká jsou pro to pravidla?

Co je dobré vědět, když chce jít OSVČ na mateřskou

10.02.  |  Lucie Mečířová

Jste osoba samostatně výdělečně činná a přemýšlíte, za jakých okolností máte v případě péče o dítě po porodu nárok na mateřskou? Přečtěte si užitečné informace.

Jak to má OSVČ s otcovskou dovolenou

08.02.  |  Lucie Mečířová

Podnikáte a brzy očekáváte nový přírůstek do rodiny? Možná budete řešit, zda vám nevzniká nárok na otcovskou dovolenou, jako to mají zaměstnanci. Co je třeba splnit, abyste na ni také mohli nastoupit?

Žádáme o krizové ošetřovné

07.02.  |  Lucie Mečířová

Budete si žádat o krizové ošetřovné? Podívejte se na to, jakým způsobem můžete o dávku zažádat a co budete potřebovat doložit.

Kdy se musí neplátce DPH registrovat jako identifikovaná osoba?

07.02.

Podnikáte jako neplátci DPH a nevíte, kdy se na vás vztahuje povinnost registrace k identifikované osobě neboli k dani z přidané hodnoty pro zahraniční transakce?

Jak se mění zálohy na zdravotním a sociálním u OSVČ a OBZP v roce 2022?

04.02.  |  Michal Bureš

Jste OSVČ a platíte si minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění? Tak si nezapomeňte změnit plánované platby. O kolik si připlatíte na sociálním a zdravotním pojištění? Jak se změní zálohy na zdravotní pojištění OBZP v roce 2022? 

Zapomněli jste podat daňové přiznání k dani z nemovitosti či dani silniční? Jak to napravit?

03.02.  |  Michal Bureš

Zapomněli jste odevzdat daňové přiznání k dani z nemovitostí a dani silniční? Jak to napravit? Jaké hrozí penále a pokuty?

Přehled o příjmech a výdajích se v roce 2022 mění

01.02.  |  Lucie Mečířová

Vztahuje se na vás povinnost letos podat přehled o příjmech a výdajích? Pokud ano, měli byste vědět, že dochází k mírným změnám. Jakým a co to pro vás znamená?

Zdravotní pojištění za rok 2021 v příkladech

31.01.  |  Petr Gola

Někteří občané mají splněny své závazky na zdravotním pojištění za uplynulý rok měsíčními platbami, jiní však nikoliv. Jak se odlišují povinnosti na zdravotním pojištění za uplynulý rok si ukážeme v několika příkladech.

Vypočítejte si vaši čistou mzdu v nové mzdové kalkulačce pro rok 2022

27.01.  |  Redakce

Rok 2022 s sebou přináší řadu změn. Podívejte se, jaké změny se dotknou vaší čisté mzdy, vzrostla totiž sleva na dani na poplatníka i daňové zvýhodnění na děti. Vypočítejte si, jaká je vaše čistá mzda a kolik odvedete na sociálním a zdravotním pojištění. Kolik odvedete na dani z příjmu?

Využíváte vozidlo k podnikání? Nezapomeňte přiznat a zaplatit silniční daň

26.01.  |  Lucie Mečířová

Máte auto, které je využíváno k výdělečné činnosti? V takovém případě se vás týká daňové přiznání a platba silniční daně. Kam přiznání podat a do kdy? A co platba daně?

V jakých případech se daní výhry z hazardních her?

26.01.

Je vaším koníčkem účast v hazardních hrách a nevíte, zda se vás týká povinnost odvádět daň z nabytých výher? Při jakých částkách již musíte příjmy uvádět do daňového přiznání?

Jak se daní rozestavěná stavba? A jak postupovat po kolaudaci?

24.01.  |  Michal Bureš

Daňové přiznání k dani z nemovitosti se musí podat do konce ledna. V případě, že jste měnili stav či počet vašich nemovitostí. Jak je to se zdaněním při rozestavěné stavbě? A kdy se musí podat daňové přiznání po kolaudaci nemovitosti?

Nejdůležitější daňové a mzdové změny v roce 2022

20.01.  |  Lucie Mečířová

Nástup roku 2022 s sebou nese řadu změn, které se projeví v daních, ale i čisté mzdě zaměstnanců. O jaké změny se nejvíce jedná a které se vám v podstatě nevyhnou?

Zaměstnavatel nevyplatil mzdu vůbec, nebo ji nezaplatil celou či včas. Jak se může zaměstnanec bránit?

19.01.

Jestliže zaměstnavatel dluží zaměstnanci mzdu, tak ten může okamžitě zrušit pracovní poměr. Říká se: na hodinu zrušit. Jenže tak to v praxi není. Čekání na skončení pracovního poměru ve skutečnosti trvá týdny. Na druhou stranu však zaměstnanec získává nárok na 2 měsíční mzdy navíc.

Jak vysoká je podpora v nezaměstnanosti pro lidi, kteří neprokáží úřadu práce svůj poslední výdělek

18.01.

Na jak vysokou podporu v nezaměstnanosti mají nárok nezaměstnaní, kteří nemohou doložit výši svého posledního výdělku, z něhož by se jinak standardně vypočítávala?

Jak se zrušení superhrubé mzdy projevilo ve vaší čisté mzdě? A co se změnilo od 1. ledna 2022?

17.01.  |  Michal Bureš

Od 1. ledna 2021 došlo ke zrušení superhrubé mzdy, co to znamená? Jak se mění od 1. ledna 2022 daňové slevy na poplatníka či daňové zvýhodnění na děti? Jak se to projeví ve vaší mzdě?

Můžete si převést dovolenou od jednoho zaměstnavatele ke druhému, když měníte zaměstnání?

17.01.

Jak je to s dohodami o převodu dovolené k novému zaměstnavateli? Co vše je potřeba k převedení dovolené nevyčerpané u jedné firmy k čerpání ve druhé firmě, do které zaměstnanec nově nastupuje?

Testování zaměstnanců a OSVČ od 17. ledna 2022: jaká jsou pravidla?

14.01.  |  Michal Bureš

Jaké změny nás čekají při testování na koronavirus od pondělí 17. ledna 2022? Jak a kdy se budou muset testovat zaměstnanci a OSVČ? Co, když budou pozitivní? Můžete odmítnout testování?

Cestovní náhrady: tuzemské stravné a diety 2022

12.01.  |  Lucie Mečířová

V roce 2022 dochází k růstu tuzemského stravného. Jak navýšení vypadá v podnikatelské a nepodnikatelské sféře a kdy vám jej zaměstnavatel může pokrátit?

Cestovní náhrady: sazby pohonných hmot 2022

10.01.  |  Lucie Mečířová

Stejně jako každý rok, tak i letos se zaměstnavatelé a zaměstnanci podstupující služební cesty setkají s novými sazbami za pohonné hmoty v rámci cestovních náhrad. O kolik se zvýšila cena za benzín a naftu?

7 případů, kdy nevyužijete slevu na manželku

07.01.  |  Petr Gola

V ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání za rok 2021 je možné při splnění zákonných podmínek uplatnit daňovou slevu na manželku (manžela). Kdo tuto slevu však nevyužije?

8 mýtů o paušální dani pro OSVČ

06.01.  |  Michal Bureš

Od 1. ledna 2021 začala platit paušální daň, na rok 2022 se její měsíční výše zvýšila na 5 994 Kč. Je povinná či dobrovolná? Kdo na ni bude mít nárok? Jaké jsou její výhody a nevýhody?

Letos zaplatíte díky dětem nižší daně

06.01.  |  Lucie Mečířová

Jste zaměstnanec a máte děti? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Zvýšily se totiž dvě daňové slevy, které mohou uplatnit jenom rodiče. O kolik se slevy zvýšily? A jak a kdy se uplatňují?

Jak se zvyšuje důchodový věk ve světě?

04.01.  |  Petr Gola

V Česku se postupně zvyšuje důchodový věk na 65 let. V řadě vyspělých zemí světa se důchodový věk zvyšuje ještě více. Kde mohou občané počítat s důchodovým věkem 67 let?

Rozdílný výpočet pojistného v příkladech

30.12.  |  Petr Gola

Sociální pojištění a zdravotní pojištění se v některých případech počítá odlišně. Podívejme se na vybrané příklady.

Mají starobní důchodci nárok na odstupné?

22.12.  |  Lucie Mečířová

Za určitých podmínek mají zaměstnanci při skončení pracovního poměru nárok na odstupné. Jak je to ale v tomto případě s osobami, které již pobírají starobní důchod?

Na jak vysoké stravné má nárok zaměstnanec vyslaný za prací do zahraničí?

21.12.

Zaměstnanci vyslanému na pracovní cestu do zahraničí musí zaměstnavatel vyplácet stravné v cizí měně ve výši předepsané ministerskou vyhláškou. Kdo může dostat více, kdo méně a která profese nejméně?

Jak je to s vyplácením stravného a dalších peněz na pracovní cesty?

20.12.

Zaměstnanci, kteří vyjíždějí na pracovní cesty, ať po ČR nebo do zahraničí, mají nárok na cestovní náhrady, zejména na tzv. diety. Má zaměstnanec dopředu nárok na zálohu? Jak je to s vyúčtováním?

Kdy vám vyšší příjem zhorší finanční situaci?

16.12.  |  Petr Gola

V některých případech v praxi dochází k situacím, že nepatrné zvýšení příjmu znamená zhoršení finanční situace. Proč? Příjem podléhá vyššímu zdanění, nelze uplatnit některé daňové slevy nebo nelze využít výhodnějšího daňového režimu. Podívejme se na praktické příklady.   

Jak se odhlásit z režimu paušální daně anebo se do něj přihlásit

14.12.  |  Lucie Mečířová

Přihlásili jste se letos v lednu k platbě paušální daně a zjistili jste, že se vám nevyplatí? Anebo uvažujete o tom, že chcete vstoupit do režimu paušálního zdanění? V článku se společně podíváme, jak na registraci, ale i odhlášení se z režimu.

Kdo patří mezi desetinu nejbohatších důchodců?

14.12.  |  Petr Gola

U starobních důchodů jsou menší finanční rozdíly než u mezd, přesto mají někteří penzisté nadprůměrný důchod a jiní podprůměrný. Kdo dosáhne na důchod, který pobírá pouze každý desátý penzista? Jak je tato hranice vysoká?

Paušální daň v roce 2022

13.12.  |  Lucie Mečířová

Uvažujete o tom, že se přihlásíte k paušální dani? A bude pro vás výhodná? Pojďte se podívat, kolik činí, zda pro vás bude to pravé ořechové, ale i na to, do kdy se k ní přihlásit.

O kolik se v roce 2022 zvýší zdravotní pojištění pro OBZP?

07.12.  |  Lucie Mečířová

Patříte mezi OBZP a zdravotní pojištění si hradíte sami? O kolik se vám příští rok zvýší měsíční platba? A jak to bude s doplacením do minima?

Paušální daň od 1. ledna 2022: výše, výhody a slabiny

03.12.  |  Michal Bureš

Loni byla byla zavedena paušální daň - tedy jednotný odvod pro OSVČ, které dále nemusí podávat daňové přiznání. Od 1. ledna 2022 její výše vzroste na 5 994 Kč. Které OSVČ mohou paušální daň uplatňovat? Jak se k ní přihlásit?

Choroba jako každá jiná. Prokázat nemoc z povolání je ovšem o poznání složitější

01.12.  |  Redakce

Postihnout může kdekoho stejně tak jako kterékoliv jiné onemocnění. Podceňovat ji se rozhodně nevyplácí, protože její důsledky mohou v ojedinělých případech být velice vážné. Řeč je o nemoci z povolání. Pokud si myslíte, že se týká i vás, měli byste rovněž vědět, jak v takové situaci postupovat a na co vše máte právo. Její prokázání totiž není tak jednoduché jako v případě běžné choroby.

OBZP a zdravotní pojištění v 7 bodech

01.12.  |  Petr Gola

Někteří občané jsou v registru své zdravotní pojišťovny vedeni jako OBZP. Co by měly OBZP vědět o platbě zdravotního pojištění? Kdo je nejčastěji osobou bez zdanitelných příjmů? Jak vysoké zdravotní pojištění budou platit v roce 2022?

Kdo by ušetřil na společném zdanění manželů?

30.11.  |  Petr Gola

Za roky 2005, 2006 a 2007 bylo možné v Česku podat společné zdanění manželů. Jak se v takovém případě vypočítávala daň z příjmu fyzických osob? Podívejme se v praktických příkladech, komu by společné zdanění přineslo daňovou úsporu za rok 2021?

Zdravotní pojištění u zaměstnance, OSVČ a při práci na dohodu v roce 2022

30.11.  |  Michal Bureš

Kolik musí minimálně odvádět na měsíční záloze na zdravotním pojištění zaměstnanci, lidé pracující na dohody, zkrácený úvazek či osoby samostatně výdělečně činné v roce 2022?

Kdo zaplatí v roce 2022 více na zdravotním pojištění v příkladech

29.11.  |  Petr Gola

Sazby zdravotního pojištění se pro příští rok nemění, přesto někteří občané zaplatí na zdravotním pojištění každý měsíc více. Podívejme se na praktické příklady.

Milostivé léto platí i pro dlužníky u VZP. Úlevy nachystala i Moneta

26.11.  |  Lucie Mečířová

Máte dluhy u zdravotní pojišťovny? Pomoci vám může milostivé léto. Jakým způsobem ho můžete využít u všeobecné zdravotní pojišťovny? A co byste měli vědět?

Samoplátci a zdravotní pojištění v roce 2021 a 2022

23.11.  |  Petr Gola

Za zaměstnance odvádí zdravotní pojištění zaměstnavatel, za státní pojištěnce ho platí stát. Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů si však musí zdravotní pojištění platit měsíčně samy. Kdo bude platit příští rok více na zdravotním pojištění?

Co je dobré vědět o základní daňové slevě?

19.11.  |  Petr Gola

Základní daňová sleva na poplatníka činí 27 840 Kč, měsíčně tedy 2 320 Kč. Kdo má na tuto daňovou slevu nárok? Jak snižuje daňovou povinnost?

Zaměstnání v důchodu v příkladech

18.11.  |  Petr Gola

Ohledně zaměstnání v penzi panují v praxi nejasnosti. Podívejme se na vybrané příklady, za jakých legislativních a daňových podmínek je možné v důchodu pracovat.

Práce od roku 1991 za minimální mzdu a vliv na výši důchodu

16.11.  |  Petr Gola

Minimální mzda je legislativou stanovena od roku 1991. Jak vysoký důchod by měl v roce 2022 občan pracující po celou dobu za minimální mzdu? Ve kterém roce byla kupní síla minimální mzdy nejvyšší? 

Výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti v příkladech

11.11.  |  Petr Gola

Zaměstnanci, penzisté nebo studenti přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Jaký to má vliv na výpočet daně z příjmu, sociálního a zdravotního pojištění?

OECD: Nejvyšší daně jsou ve Francii a Belgii

10.11.  |  Petr Gola

Míra zdanění v členských zemích OECD se značně liší. V evropských zemích je výrazně vyšší než v mimoevropských, hlavním důvodem je vysoké pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance. Jak vysoké je souhrnné zdanění v zemích OECD?

10 důležitých „důchodových“ čísel pro rok 2021

09.11.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění. Co je dobré vědět o výpočtu důchodu v roce 2021 či přivýdělku v penzi? Podívejme se na vybraných 10 důležitých čísel ovlivňujících výši státního důchodu a pracovní podmínky penzistů.

Minimální mzda v roce 2022 bude 16 200 Kč, jaké dávky a odvody ovlivní?

05.11.  |  Michal Bureš

Jaká bude minimální mzda v roce 2022? Na jaké dávky a odvody bude mít minimální mzda vliv? Jaká bude minimální mzda v Německu, Polsku či na Slovensku v roce 2022?

Daně: Kdo platí nejvíce na zdravotním pojištění v příkladech

04.11.  |  Petr Gola

Sazba zdravotního pojištění je nižší než sazba daně z příjmu fyzických osob a sociálního pojištění, přesto někteří občané zaplatí nejvíce během roku právě na zdravotním pojištění. Podívejme se na několik vybraných příkladů.

Nákup nebo pronájem garáže a daně

02.11.  |  Lucie Mečířová

Koupili jste si garáž anebo byt s parkovacím stáním? Jak to bude ve vašem případě s daní z nemovitých věcí? A co když se rozhodnete místo pronajímat? Budete muset platit daň z příjmů a podávat daňové přiznání?

Kdo a kdy vás může zkontrolovat na neschopence? Jaké jsou sankce?

02.11.

Jaké hrozí sankce za nedodržování léčebného režimu? Co může přijít za tresty, když vás nenajdou doma v době, kdy nemáte povolenu vycházku? Jaké mohou být maximální vycházky nemocného?

Kdo zaplatí v roce 2022 více na sociálním pojištění?

01.11.  |  Petr Gola

V příštím roce zaplatí někteří občané na sociálním pojištění více než v letošním roce. Komu se platba sociálního pojištění prodraží? Podívejme se na praktické příklady. 

5 případů, kdy nedostanete odstupné

25.10.  |  Lucie Mečířová

Zaměstnavatel vám bude dávat výpověď kvůli reorganizaci podniku? Přečtěte si, kdy při výpovědi anebo ukončení pracovního poměru nedostanete odstupné.

Jaké přestávky se započítávají do pracovní doby?

25.10.  |  Lucie Mečířová

Pracovní přestávka je pro mnoho zaměstnanců nejoblíbenější chvílí z celé práce. Proplácí vám ji ale zaměstnavatel, nebo při ní trávíte čas zadarmo?

Jak se žije v zemích EU za minimální mzdu?

22.10.  |  Petr Gola

Minimální mzda je zavedena ve většině členských zemí EU. Jaká je životní úroveň zaměstnanců pracujících za minimální mzdu? Kde si za minimální mzdu koupí nejvíce zboží a služeb?

Kdy je ohrožena bonita zaměstnance nebo OSVČ při žádosti o hypotéku

20.10.  |  Lucie Mečířová

I když ceny nemovitostí neustále rostou, žádostí o hypotéku pořád přibývá. Ne každému se však zadaří na úvěr dosáhnout a nejen kvůli ceně, ale i bonitě. Pojďme se společně podívat na sporné příklady u zaměstnanců, ale i živnostníků.

Jaký je rozdíl mezi mzdou sjednanou a určenou? Kdy může zaměstnavatel snížit zaměstnanci mzdu?

20.10.

Mezi platem a mzdou je velký rozdíl, a to už minimálně při samotném sjednávání. Kdy může navíc zaměstnavatel mzdu snížit? Co lze dohodnout, co určuje zaměstnavatel?

Jaké příjmy se počítají, když žádáte o hypotéku?

19.10.  |  Lucie Mečířová

Pokud si chcete zažádat o hypotéku, musíte splňovat hned několik podmínek bank, které stanovila ČNB. Dále také na základě výše částky, o kterou žádáte, musíte mít dostačující příjmy. Jaké příjmy vám banka bude zohledňovat a jaké vám také pomohou?

Sedm nespravedlností u starobního důchodu

19.10.  |  Petr Gola

V důchodové legislativě ve většině vyspělých zemí světa je určitým způsobem zastoupen prvek solidarity a zákonné změny reflektují na ekonomický a demografický vývoj. Podívejme se na vybrané důchodové nespravedlnosti v Česku.

Kdo dostane při výpovědi pro nadbytečnost vyšší odstupné? Vy či váš šéf?

19.10.

Odvolanému šéfovi musí firma nabídnout novou práci, což obyčejnému zaměstnanci nemusí, ale odvolaný vedoucí pracovník málokdy získá odstupné. Jaká jsou specifika zaměstnanců jmenovaných na vedoucí místo nebo těch, co mají sjednánu možnost odvolání z šéfovského místa?

Jaká bude výše minimální mzdy v roce 2023?

17.10.  |  Michal Bureš

Doposud byla hodnota minimální mzdy ve výši 16 200 Kč. Odbory tlačí na zvýšení minimální mzdy, nicméně zaměstnavatelé jsou proti výraznému zvýšení. Jaké jsou návrhy na růst minimální mzdy v roce 2023? Jakou mzdu navrhuje Evropská unie?

Zůstane zaměstnanci čistého více z hrubé mzdy nebo z odstupného?

15.10.

Ze mzdy se sráží daně i pojistné, ale z odstupného někdy jen daně. Kdy? Kdy odstupné nepodléhá pojistným odvodům?

Odchodem do důchodu si lze finančně polepšit

15.10.  |  Petr Gola

Pro lidi s nízkými příjmy je výpočet starobního důchodu v Česku výhodný a v praxi nejsou výjimkou případy, kdy životní úroveň odchodem do důchodu stoupne. Podívejme se na praktické výpočty.

Kdy musí zaměstnanec vrátit odstupné?

14.10.

Na co si musejí dát pozor zaměstnanci vracející se k zaměstnavateli, u něhož už dříve pracovali? Jak se počítá část odstupného, která musí být vrácena? A jak se tomu vyhnout?

Osm výhod podnikání při zaměstnání

07.10.  |  Petr Gola

Zaměstnanci vykonávající samostatnou výdělečnou činnost nemusí při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění dodržet minimální vyměřovací základ. Jaké další výhody přináší vedlejší činnost?

Jaký je výpočet důchodu v roce 2021?

06.10.  |  Petr Gola

Výpočtová formule starobního důchodu se každoročně mění. Podívejme se v praktických příkladech, jak vysoký státní důchod je v roce 2021 přiznán v závislosti na výši mzdy a získané době pojištění.

10 nepravd o zdravotním pojištění

06.10.  |  Petr Gola

Kromě státních pojištěnců se platbě zdravotního pojištění nelze vyhnout, přitom panují ohledně zdravotního pojištění v praxi různé nesrovnalosti. Podívejme se na deset vybraných.   
1 4 5 6 7 8 9 10 14 21 27
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz