Co je to překlenovací úvěr?

Překlenovací úvěry nebyly spořitelnami poskytovány odjakživa. Jde o produkt posledních několika let, který smazal konkurenční nevýhodu oproti hypotečním bankám. Dlouhá čekací doba, nutnost naspoření nezanedbatelné částky a nepravděpodobnost poskytnutí vyšších půjček byly faktory, které snižovaly dostupnost a atraktivnost řádných úvěrů ze stavebního spoření pro zájemce o vlastní bydlení. Překlenováky umožnily „překlenout“ dobu do přidělení řádného úvěru. Jsou nabízeny ihned po uzavření smlouvy s výběrem už od nulové akontace. Právě díky boomu překlenovacích úvěrů se můžete dostat i k několikamilionovým obnosům, a to nejen na vlastní bydlení, ale například i na družstevní byty.

Výhody překlenovacích úvěrů

Překlenovací úvěry, někdy nazývané meziúvěry, postrádají všechny výše uvedené „špatné vlastnosti“ a činí spořitelny rovnocenným partnerem hypotečních bank. K přidělení překlenovacího úvěru nemusíte mít nic naspořeno; spořitelny vám ho nabídnou ihned pouze pod podmínku uzavřeného stavebního spoření, a to i u konkurenční spořitelny. Výhoda nulové akontace je často podporována garancí úrokové sazby na celou dobu splácení. Nicméně se stálým zvyšováním nabízeného objemu finančních prostředků a doby splatnosti nedokázaly spořitelny výhodu fixování úplně udržet a v některý případech ji nabízejí „už jen“ na 6 let.

Dalším pozitivem je obvyklá možnost splacení překlenovacího úvěru bez nějakých sankcí. Čemu se ovšem nevyhnete, je povinnost ručit od určité částky (například 300.000 Kč) zástavním právem k nemovitosti. Možnosti ručení jsou nicméně u spořitelen benevolentnější a v mnoha případech se lze obejít bez nemovitosti. Navíc váš minimální čistý příjem stačí být průměrně o několik tisíc nižší, než jaký požadují hypoteční banky. Poslední výhodou, plynoucí z popularity stavebního spoření, je často aplikovaná možnost sloučit více smluv stavebního spoření v jedné rodině, a díky tomu si zajistit příznivé podmínky poskytnutí a splácení v budoucích letech.


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 2.5
Hlasováno: 12 krát


Související články: