Úvěr ze stavebního spoření

Zhodnocování prostředků tvoří v současnosti pouze část obchodů stavebních spořitelenObchod se z velké části přesunul na následné úvěry. Spořitelny umožňují na dluh to samé jako hypoteční banky: koupit, postavit, či rekonstruovat nemovitost; vypořádat majetkové podíly i refinancovat staré půjčky.

Někdo by řekl, že jde jen o slovíčkaření, ale musíme rozlišovat úvěry stavebních spořitelen a úvěry ze stavebního spoření. Pojem úvěry stavebních spořitelen v sobě totiž zahrnuje nejen úvěry ze stavebního spoření, ale i tzv. úvěry překlenovací. Pojďme si v tom udělat jasno.

Úvěr ze stavebního spoření, někdy také nazývaný “klasický“ či “řádný“, je původní produkt spořitelen, pevně spjatý se samotným stavebním spořením. Vzhledem ke státní podpoře stavebního spoření je tento úvěr omezen několika podmínkami. Samozřejmostí je existence spoření. Jeho přidělení je dále ze zákona omezeno dvouletou čekací lhůtou, naspořením určitého procenta cílové částky a dosažením stanovené výše tzv. hodnotícího čísla. Kvůli těmto restrikcím znamenajícím značnou nepružnost a neschopnost reagovat na aktuální potřeby klientů přišly spořitelny na trh s překlenovacími úvěry.

“Kapesné“ z řádného úvěru

Jestliže bychom poznamenali, že stavební spořitelny zdatně konkurují v úvěrech na bydlení hypotečním bankám, museli bychom i jedním dechem dodat, že se to děje díky úvěrům překlenovacím. Ze samotného řádného úvěru, si toho totiž moc nepořídíte. Pokud splníte výše uvedené podmínky, tzn. po 24 měsících máte naspořeno 30 do 50 % (podle konkrétní spořitelny) z cílové částky a splňujete hodnotící číslo, stejně nezískáte pravděpodobně více než pár set tisíc.

Kdybyste měli cílovou částku například 400.000 Kč, museli byste mít naspořeno 160.000 Kč (40 %). Řádný úvěr by pak spočíval v možnosti, půjčit si zbývajících 240.000 Kč, samozřejmě za předpokladu splňování podmínky hodnotícího čísla. Růst tohoto ukazatele závisí mimo jiné na zvolené tarifní variantě. Příklad výpočtu hodnotícího čísla naleznete v dalším kroku abecedy. Pokud byste si stanovili CČ hned na začátku podstatně výše, např. na 2.000.000 Kč, budete čekat kolem 12 let na splnění podmínek pro přidělení řádného úvěru.


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 3 krát


Související články: