Výchovné k důchodu bude nižší a pouze pro někoho

8. 4. 2024 16:00 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) plánuje snížit a omezit výchovné, které má v současné době výši 500 Kč na dítě. Výchovné zavedly vládní strany loni a MPSV již chystá jeho omezení.

Výchovné vstupuje do procentní výměry důchodu a v současné době výměru zvyšuje o 500 Kč za vychované dítě. S velkou pompou bylo zavedeno v roce 2023, ale již loni se začalo hovořit o jeho omezení, protože systém důchodového pojištění je deficitní a stárnoucí populace bude deficit nadále prohlubovat. Přitom ve vládě zaznívaly i názory na zrušení výchovného, vláda se ovšem na jeho zrušení neshodla.

Komu výchovné náleží?

Výchovné nenáleží oběma manželům nebo partnerům, ale pouze muži či ženě, který/která převážně pečoval/a o dítě v největším rozsahu, na základě čehož došlo ke kariérním výkyvům a poklesům příjmů.

Podmínka výchovy dítěte je splněna, jestliže osoba pečuje nebo pečovala o dítě ve věku do dosažení zletilosti alespoň po dobu 10 let.

Výchovné se bude snižovat postupně od roku 2027

MPSV v předložené důchodové reformě omezuje výši i rozsah výchovné. K omezení výchovného nedojde okamžitě po nabytí účinnosti zákona, nýbrž se bude snižovat postupně. Výchovné za první a druhé vychované dítě bude činit:

  • 300 Kč u důchodů přiznaných v roce 2027
  • 200 Kč u důchodů přiznaných v roce 2028
  • 100 Kč u důchodů přiznaných v roce 2029

Výchovné pro třetí a další dítě bude nadále ve výši 500 Kč i v těchto letech.

Od roku 2030 se pak bude vyplácet jen těm osobám, které vychovaly více než 2 děti.

Tip: Jaký bude váš důchod v roce 2024? Vypočítejte si to

Osobám, kterým již nárok na výchovné vznikl, se omezení nedotkne

Těm osobám, kterým již vznikl na základě dosavadní právní úpravy nárok na výchovné se omezení nijak nedotkne. K omezování výchovného má začít docházet až od roku 2027.

Tip: Výchovné k důchodu v 6 otázkách

Výchovné nebude podléhat valorizaci, nejspíše od roku 2025

V rámci důchodové reformy se rovněž ruší i valorizace výchovného. K tomu by mělo dojít již od začátku roku 2025.

Místo výchovné fiktivní vyměřovací základ?

Omezení výchovného má nicméně kompenzovat zavedení institutu fiktivních vyměřovacích základů. Fiktivním vyměřovacím základem se rozumí částka, která sice není ani nebyla příjmem započitatelným do vyměřovacího základu pro odvod pojistného na důchodové pojištění (příspěvky do důchodového systému z ní tedy nebyly odváděny), avšak při výpočtu procentní výměry důchodu se bude počítat, jako by jím byla.

Výše fiktivního vyměřovacího základu se bude odvozovat od všeobecného vyměřovacího základu určeného pro rok, do kterého péče spadá. Toto preferované zacházení se bude vztahovat pouze na doby spadající do rozhodného období (§ 18 ZDP) uvedené v taxativně vyjmenovaných ustanoveních ZDP (viz níže) s určitou modifikací vztaženou na doby péče o dítě. Konkrétně jde o náhradní doby péče o dítě ve věku do 3 let a o závislou osobu. Tedy o doby, které generují významný společenský efekt spočívající v přínosu nového pojištěnce do základního důchodového pojištění anebo v odbřemenění systému sociálních služeb, konkretizuje důvodová zpráva s tím, že fiktivní vyměřovací základy nabydou účinnosti na začátku roku 2027.

Novelou se nyní bude zabývat vláda

Návrhem zákona MPSV se nyní bude zabývat vláda, následně zamíří do poslanecké sněmovny.

Vypočítejte si váš důchod v naší kalkulačce

 

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY