Slovensko zpřísní podmínky podnikání obchodních řetězců

11.04.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Bratislava 11. dubna (ČTK) - Slovenský parlament dnes schválil zákon, který zpřísní vyjednávací podmínky obchodních řetězců ve prospěch dodavatelů. Od příštího roku budou mít obchodníci například omezené možnosti při výběru poplatků od dodavatelů za umístění zboží na lukrativnějších místech v prodejně. Obchody též nebudou moci nutit dodavatele, aby jim své výrobky prodávali pod výrobní cenou. Podle opozice a obchodníků může nový zákon vést k růstu cen, který musí země krotit kvůli připravovanému přechodu na euro od ledna 2009.

Po podobném zákonu již delší dobu volají také potravináři a zemědělci v České republice. Potravinářská komora připravila spolu se stínovým ministrem zemědělství ČSSD Michalem Haškem návrh tohoto zákona. Vláda poslaneckou úpravu vztahů mezi řetězce a dodavateli v březnu odmítla, Hašek však věří, že návrh projde v parlamentu takzvaným prvním čtením a bude o něm jednat zemědělský výbor sněmovny.

Podle schváleného slovenského zákona budou moci obchodníci vyžadovat od dodavatelů různé poplatky jen do výše tří procent z hodnoty dodávaného zboží. Jde například o platby za zařazení do registru dodavatelů, začlenění zboží do evidence prodávaných výrobků či časově omezené umístění zboží v prodejně.

Řetězcům budou v případně porušení zákona hrozit pokuty do deseti milionů Sk (7,7 milionu Kč), či dvojnásobek, pokud poruší zákon opakovaně. Zpřísnění vyjednávacích podmínek řetězcům podporovala například Slovenská zemědělská a potravinářská komora. Obchodníci ji naopak kritizují a tvrdí, že povede ke zdražování.

Parlament na dnešní schůzi přesunul na další jednání návrh změny v zákoníku práce, podle které bude až na některé výjimky zakázaný maloobchodní prodej na Vánoce, Nový rok a velikonoční neděli.

Podle českého návrhu zákona by obchodníci s ročním obratem vyšším než pět miliard korun měli vypracovat etický kodex vůči svým dodavatelům, který budou muset dodržovat. Pokud obchodní řetězce tato etická pravidla poruší a zneužijí své výsadní postavení na trhu, hrozila by jim pokuta v rozmezí od 100.000 až po deset milionů korun, případně sankce do deseti procent z čistého obratu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK