FT: Agentura Moody's zatajila chybu při stanovování ratingů

21.05.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Londýn/Washington 21. května (ČTK) - Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zatajila, že vinou programové chyby určitou dobu vydávala špatné ratingové známky. Napsal to ekonomický list Financial Times (FT), který se dostal k interním dokumentům. O případ se na základě zprávy začali zajímat američtí politici a kroky zvažuje i Komise pro cenné papíry (SEC). Akcie firmy na burze v New Yorku mezitím propadly zhruba o 18 procent.

List zjistil, že agentuře se do počítačového programu, který modeluje komplexní finanční produkty, dostaly chybné kódy. To se sice čas od času stává, ale ne v takovém rozsahu, jak se to stalo v Moody's. Navíc agentura po zjištění chyby měla provést změnu ratingu, což neučinila.

Chyba se nedotkla všech ratingů, které Moody's vydává, ale pouze komplexních finančních produktů na evropské dluhopisy. Redaktoři FT zjistili, že někteří vysocí činitelé Moody's už začátkem roku 2007 věděli, že část ratingů neodpovídá skutečnosti. V některých případech měl být nejvyšší možný rating AAA správně nižší až o čtyři stupně. Chybné ratingové známky agentura vydávala v průběhu roku 2006.

Zjištění je pro agenturu o to nepříjemnější, že úřady v USA mají na tyto podniky spadeno. Vadí jim, že údajně nepružně reagují na zásadní změny, které mají vliv na stanovování ratingových známek. Politici dokonce tvrdí, že agentury svým laxním přístupem mohly přispět k problémům na finančních trzích, protože investory včas neupozornily na rizika.

Když Moody's problém začátkem loňského roku objevila, kódy opravila, ale známky nechala být. FT objevil interní dokument, v němž se píše, že "dopad té záležitosti s kódy se po opravě programu snížil". Finančním produktům ale zůstal nejvyšší rating až do začátku letošního roku, kdy agentura sáhla ke snížení celé řady ratingů v důsledku výrazného zhoršení situace na finančních trzích.

Americká komise pro cenné papíry ke zprávě FT uvedla, že zatím neví, zda je v její pravomoci začít se případem někam zabývat. "Já tomu rozumím tak, že se ty zprávy týkají Evropy, s čímž naše komise může, ale možná i nemusí mít co do činění," řekl předseda SEC Christopher Cox. Naopak americký kongresman Paul Kanjorski požaduje, aby Moody's podrobně vysvětlila, v čem je problém.

Situace si vyžádala i reakci nejbohatšího člověka planety Warrena Buffetta. Ten v Moody's drží asi 20 procent akcií, a je tedy významným vlastníkem firmy. "Já myslím, že jeden den na činnosti firmy natrvalo nic nezmění," řekl Buffet. Buffett, který nyní zkoumá investiční možnosti v Evropě a zrovna je v Madridu, vlastní v Moody's podíl prostřednictvím své investiční firmy Berkshire Hathaway.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK