Air France-KLM chce do několika týdnů podat nabídku na ČSA

03.03.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


New York 3. března (ČTK) - Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM chce do několika týdnů předložit předběžnou nabídku na převzetí českého leteckého přepravce ČSA. Na summitu Reuters Travel and Leisure to v pondělí v New Yorku řekl generální ředitel Air France-KLM Pierre-Henri Gourgeon.

"Předpokládáme, že česká vláda chce najít zájemce o významnou část (ČSA). Nemáme mnoho informací, ale samozřejmě to bedlivě sledujeme, protože ČSA jsou partnerem z aliance Skyteam," řekl Gourgeon. Evropské aerolinky se teď snaží různě přeskupovat, aby mohly lépe čelit dopadům hospodářské krize. Ta v posledních měsících přispěla k útlumu letecké dopravy.

Gourgeon nicméně nedal konkrétní odpověď na otázku, zda firma oficiálně vyjádří zájem o privatizaci ČSA do 23. března, což je konečný termín. "Ano, něco vyjádříme," řekl Gourgeon podle agentury Reuters.

Air France-KLM se k podání nabídky na převzetí podílu v ČSA chystá jen krátce poté, co získala čtvrtinový podíl v italském vlajkovém leteckém dopravci Alitalia. Nyní se francouzsko-nizozemský přepravce chystá zahájit činnost společného podniku s americkou leteckou společností Delta, s kterou bude provozovat lety přes Atlantik.

Air France-KLM až dosud odmítala jasně říci, zda by mohla vyjádřit zájem o ČSA. Prozatím se vždy omezila pouze na konstatování, že bude zkoumat privatizační dokumenty.

Jak ČSA, tak Alitalia jsou členy aliance Skyteam, v jejímž čele je právě Air France-KLM a Delta. Air France-KLM je největším leteckým přepravcem v Evropě a Gourgeon v čele podniku stojí od ledna. Pondělní rozhovor byl pro něj první, který v zahraničí poskytl od nástupu do funkce.

Air France a KLM se spojily v roce 2004 a právě Gourgeon měl na tomto spojení velkou zásluhu. Spojení obou aerolinek je ale jen volné a obě firmy si své sítě dál provozují odděleně. Využívají ale společného zázemí. Podle Gourgeona je v rámci skupiny stále dost možností, jak činnost zefektivnit a dosáhnout dlouhodobého přínosu.

Výběrové řízení na nového majitele ČSA vyhlásilo 5. února ministerstvo financí. Zájemci mohou podávat přihlášky do 23. března. Těm, kteří postoupí do druhého kola, bude umožněn přístup k interním informacím ČSA nutným k vytvoření konečné cenové nabídky. Náměstek ministra financí Ivan Fuksa nedávno mluvil o zhruba deseti zájemcích o ČSA.

Zájem o ČSA opakovaně potvrdil ruský Aeroflot, náměstek generálního ředitele Lev Košljakov ale dnešnímu vydání deníku Právo řekl, že ruská firma stále hledá v Česku partnera, aby s ním mohla nabídku společně předložit. Aeroflot podle Košljakova proto zatím nabídku nepodal, ale připravuje ji. Bez partnera se Aeroflot o privatizaci ucházet nemůže.

Kvůli světové finanční krizi už zájem o privatizaci ČSA ztratila americká Delta a čínská letecká společnost China Airlines.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK