Průzkum HK: Situace podniků se nelepší, 80 pct má propad zakázek

21.05.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 21. května (ČTK) - Situace v podnikové sféře se příliš nelepší a ani nálada mezi podniky ohledně dalšího vývoje jejich podnikání není optimistická. S chybějícími zakázkami se potýká 80 procent tuzemských firem; vývoj ve druhém čtvrtletí tak zatím kopíruje situaci z prvních tří měsíců roku. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory, jehož se počátkem týdne zúčastnilo 1026 tuzemských firem a podnikatelů.

"Podnikatelé se obávají, že ekonomická recese ještě nedosáhla svého pomyslného dna. Firmy se i nadále potýkají s výrazným úbytkem zakázek a to, že většina firem očekává obrat k lepšímu nejdříve až v roce 2010, nevěstí pro tuzemskou ekonomiku nic dobrého," uvedl prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Celkem čtyři z pěti firem hlásí propad zakázek i ve druhém čtvrtletí. Znamená to pouze to, že mnoho podniků svým zaměstnancům do konce roku nepřidá, nebude rozšiřovat výrobu a naopak i nadále bude nuceno omezovat plánované investice, dodal Kužel.

Polovina firem uvedla, že meziroční úbytek zakázek se pohybuje v průměru kolem 25 procent. To, že by se situace v podnikové sféře měla v brzké době zlepšit k lepšímu, si myslí jen zlomek oslovených firem. Naopak téměř 70 procent podniků očekává, že ekonomický útlum bude pokračovat a že obrat k opětovnému růstu nepřijde dříve než na začátku příštího roku.

Pokračující ekonomická recese a její dopady staví většinu tuzemských firem do situace, kdy jsou nuceny hledat další úsporná opatření a snažit se maximálně šetřit, aby tento rok přečkaly s minimem ztrát, uvedl Kužel. Vzhledem k tomu, že většina podniků je exportně orientovaná, oživení poptávky a příliv nových zakázek pro tuzemské firmy se podle něj v dalších měsících bude především odvíjet od situace na trzích eurozóny.

Z průzkumu ještě vyplynulo, že pouze jedna z deseti firem věří, že opětovný růst zakázek přijde již ve třetím čtvrtletí tohoto roku, naopak 20 procent podniků očekává změnu k lepšímu až v roce 2011. "Přesto se již důvěra v českou ekonomiku pomalu obnovuje, a to je klíčový faktor pro obrat k lepšímu. Příkladem může být dubnový růst prodeje aut či oživení obchodů na burze," upozornil Kužel.

Komora připomněla, že mnohé podniky se potýkají s nedostatkem finančních prostředků, protože jim banky odmítají poskytovat nové finance na provoz a rozvoj podniku. Výsledky průzkumu tak prý potvrzují, že krize velmi tvrdě zasahuje činnost podniků, kdy mnohé z nich se již začínají potýkat s existenčními problémy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK