Merkelová a Sarkozy chtějí zákaz spekulací s národními dluhy

07.05.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Brusel 7. května (zpravodaj ČTK) - Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy budou na dnešním summitu eurozóny v Bruselu, který se bude týkat řecké krize, prosazovat zákaz spekulací se státními dluhy a vznik evropské ratingové agentury. Informují o tom dnes některá evropská média. Oba státníci již rozeslali ostatním lídrům členských států eurozóny dopis, v němž je vyzývají k přitvrzení rozpočtových pravidel.

Zákaz spekulací se státními dluhy by se týkal takzvaných Naked Credit Default Swapů (Naked CDS), tedy finančních nástrojů prostřednictvím nichž lze sázet na bankrot vybraného státu. Problém Naked CDS podle politiků spočívá především v tom, že tyto "sázky" mohou uzavírat hedgeové fondy či investoři, kteří nedrží dluhopisy dané země.

Evropská ratingová agentura má zase unii umožnit kontrolu nad hodnocením národních dluhů, aniž by byla závislá na úsudku soukromých agentur. Ty někteří politici kritizují, že přispěly ke zhoršení řecké krize, když údajně předčasně snížily rating Řecka.

"Aby hospodářská a měnová unie zůstala i nadále symbolem úspěchu, vypořádání se se současnou krizí nebude stačit. Musíme jít dále a přijmout veškerá nutná opatření, která zabrání opakování podobné krize," uvádí Merkelová se Sarkozym v dopise, který má ČTK k dispozici. Německá kancléřka i francouzský prezident měli dosud na problémy silně zadluženého Řecka částečně odlišné názory. Zatímco Francie byla první zemí eurozóny, která schválila poskytnutí finanční pomoci, němečtí politici dlouho váhali a v parlamentu by se o ní mělo hlasovat až dnes.

Francouzi rovněž odmítají takzvanou restrukturalizaci řeckého dluhu, kdy by Řekové v podstatě uznali, že nejsou schopni dodržet vlastní závazky a značnou část peněz z dluhopisů by investorům nevrátili. Francouzská vláda má strach, že by podobný krok destabilizoval finanční systém Evropy, protože tamní banky drží řecké dluhopisy za desítky a možná i stovky miliard eur. Německo se proti restrukturalizaci dluhu tak vyhraněně nestaví, přestože německé banky drží dluhopisy za téměř 60 miliard eur (zhruba 1,5 bilionu korun).

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK