Fed: Pokud se nezlepší trh práce, pokusíme se dál zlevnit úvěry

22.07.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Washington 22. července (ČTK) - Pokud se nezlepší situace na trhu práce ve Spojených státech, tamní centrální banka (Fed) se pokusí ještě více snížit náklady na úvěry. Před členy výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů to dnes řekl šéf Fedu Ben Bernanke. Fed už přitom nemá velký manévrovací prostor, základní sazbu drží v pásmu nula až 0,25 procenta a v podstatě už ji nemá kam snižovat.

Bernanke tato slova řekl jen krátce po tom, co čerstvá statistika ukázala, že se v USA minulý týden výrazně zvýšil počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ekonomika už se sice částečně vzpamatovala a poslední tři čtvrtletí vykazuje i solidní růst, v poslední době jsou ale patrné známky, že ztrácí tempo. Navíc situace na trhu práce se za celou dobu zlepšila jen nepatrně.

Takto jednoznačně daný příslib dalšího uvolnění měnové politiky, pokud to bude třeba, je podle agentury Reuters snad nejjednoznačnější, k jakému se kdy Bernanke podvolil. Bernanke si je dobře vědom, že Fed už nemá mnoho možností, jak ekonomiku stimulovat, přesto řekl, že banka má ještě munici, kterou může využít.

Nad Spojenými státy se pořád vznáší riziko takzvaného dvojího dna. Tak se označuje situace, kdy se ekonomika vzpamatuje z recese a vrátí se k růstu, ovšem růstovou dráhu neudrží a hrubý domácí produkt začne opětovně klesat. Výsledky hospodaření klíčových firem a některé statistické údaje z poslední doby tyto obavy sice zmírnily, hrozbu ale představuje trh práce a trh bydlení.

"Jsme připraveni jednat, pokud se ekonomika nebude dál zlepšovat, a pokud na trhu práce neuvidíme takové zlepšení, v které doufáme a které očekáváme," řekl Bernanke. Ten už ve středu hovořil před senátním výborem, kde řekl, že neočekává, že by se hospodářský růst v USA zastavil. Proto se prý ani nedomnívá, že by Fed musel sáhnout k nějakým mimořádným opatřením. Nekonvenční opatření jsou ale prý v době krize obecně účinnější.

Pokud by Fed musel ekonomiku začít znovu oživovat v situaci, kdy už nemá kam snižovat úrokové sazby, může využít méně obvyklých opatření. Například může snížit sazbu, za kterou platí bankám, když si v centrální bance uloží peníze. Když to nepomůže, mohl by verbálně intervenovat a víc zdůrazňovat, že nechá základní sazby nízko tak dlouho, dokud uzná za vhodné. Mohl by se také rozhodnout pro další nákup hypotečních zástavních listů nebo státních dluhopisů.

Kromě toho, že Fed ve snaze stimulovat ekonomiku srazil úroky takřka na nulu, už od začátku krize nakoupil různé cenné papíry v objemu více než 1,5 bilionu dolarů (přes 29 bilionů Kč). Řada analytiků proto dává hlasitě najevo, že arzenál Fedu je prakticky vyčerpaný.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK