Finanční arbitr bude řešit spory ohledně směnáren a pojišťoven

04.06.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Pravomoci finančního arbitra se zřejmě rozšíří o řešení sporů klientů se směnárnami a životními pojišťovnami. Počítá s tím novela zákona o finančním arbitrovi. Tu ministerstvo financí předložilo vládě v souvislosti s novým zákonem o směnárenské činnosti, který by měl nahradit současný devizový zákon. Změny navrhuje MF od dubna 2013.

 

Posláním finančního arbitra je rychlejší a bezplatné vyřizování sporů klientů s finančními institucemi. V současnosti může finanční arbitr řešit spory týkající se spotřebitelských úvěrů, kolektivního investování, převodů peněz a využívání elektronických platebních prostředků, zejména karet. Činnost kanceláře finančního arbitra financuje ministerstvo financí.

Návrh zákona o směnárenské činnosti přímo nemění definici této činnosti. Pod ní přitom nespadají jen služby poskytované klasickými kamennými směnárnami, ale také například služby nabízené v supermarketech a hypermarketech, kdy zákazník platí za nakoupené zboží v eurech, přičemž pokladní vrací částku přesahující hodnotu nakoupeného zboží v českých korunách.

K provozování směnárenské činnosti bude nutná v případě nebankovních poskytovatelů registrace ke směnárenské činnosti u České národní banky. Dohled nad oblastí směnáren zůstane ČNB.

Podle návrhu zákona budou moci provozovat směnárenskou činnost vedle směnárníků pouze banky, spořitelní a úvěrní družstva a ČNB.

Nový zákon si podle MF vedle novely zákona o finančním arbitrovi vyžádá i novelu zákona o oběhu bankovek a mincí. V rámci ní MF navrhuje zrušit kritizovanou povinnost absolvovat odborný kurz o rozpoznávání bankovek a mincí podezřelých z padělání nebo pozměňování u obchodníků poskytujících tzv. cashback. To je výběr hotovosti platební kartou při úhradě nakoupeného zboží. "MF považuje tuto povinnost za zcela neadekvátní, neboť postup při cashbacku se z hlediska nakládání s hotovostí nijak neliší od případu, kdy obchodník vrací hotovost při běžném placení," uvádí návrh.

Současný devizový zákon kromě poskytování směnárenských služeb upravuje i činnost při nouzovém stavu v devizovém hospodářství a některé informačních povinnosti. Tyto části zákona budou přesunuty do zákona o České národní bance a do krizového zákona, uvedlo MF.

Autor článku

aktualita  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK