Monti: Problémy italské ekonomiky klesly, konec krize se blíží

19.08.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Řím 19. srpna (ČTK) - Problémy italské ekonomiky již nejsou tak závažné jako před rokem. Uvedl to dnes italský premiér Mario Monti. Dodal, že současná krize se "v některých směrech blíží" ke konci.

 

Itálie má nyní podle Montiho v Evropě větší důvěryhodnost i vliv, a to díky svým reformám. Premiér upozornil, že tyto reformy sice nepodpoří italskou ekonomiku bezprostředně, ale umožní rychlejší pokles úvěrových nákladů, což usnadní začátek hospodářského oživení v Itálii.

 

Italská ekonomika se již rok potýká s recesí, v letošním druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt klesl o 0,7 procenta. Řím má v plánu v letošním roce prudce snížit rozpočtový deficit na 1,7 procenta HDP z loňských 3,9 procenta. Ministr hospodářství Vittorio Grilli však nedávno připustil, že se možná tento cíl nepodaří splnit.

 

Navzdory úsporným krokům zavedeným Montiho technokratickou vládou zůstávají výnosy italských dluhopisů blízko šesti procent. Investoři se obávají, že Itálie by se mohla dostat do potíží se splácením dluhů, a požadují proto u půjček italské vládě vyšší úroky. Zadluženost Itálie v poměru k HDP je po Řecku druhá nejvyšší v eurozóně.

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.