Analytici: Mzdy naznačují intervence ČNB do druhé půlky roku 2016

05.06.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 5. června (ČTK) - Dnešní údaje o vývoji mezd naznačují, že Česká národní banka ponechá režim devizových intervencí nejméně do druhé poloviny roku 2016 tak, jak již dříve ČNB deklarovala. Nižší než očekávaný růst mezd totiž tolik nepodpoří rychlejší růst inflace, který je podmínkou k ukončení režimu devizových intervencí. Celkově ale letos růst mezd podle analytiků bude zrychlovat.

Zároveň však podle ekonomů není současný růst mezd tak nízký, že by ČNB musela měnovou politiku ještě více uvolnit. Centrální banka totiž již několikrát upozornila, že vývoj mezd v domácí ekonomice bude letos patřit mezi důležité faktory pro vyhodnocování dalšího vývoje měnové politiky.

Průměrná mzda v Česku v 1. čtvrtletí stoupla na 25.306 korun. Meziročně vzrostla o 552 Kč, tedy o 2,2 procenta. Spotřebitelské ceny se zvýšily o 0,1 procenta, reálně tak výdělky vzrostly o 2,1 procenta. Výsledek zaostal za odhady analytiků, kteří očekávali reálný růst zhruba o 2,9 procenta. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

\"Vývoj mezd je velmi důležitým faktorem pro uvažování ČNB a data o mzdách naznačují, že centrální banka setrvá ve své politice udržování kurzu koruny nad úrovní 27 za euro přinejmenším do druhé poloviny roku 2016, neboť vývoj mezd v české ekonomice zůstává z pohledu ČNB na seznamu faktorů brzdících inflaci,\" uvedl hlavní analytik Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Překvapení z dnešních dat je sice podle hlavního analytika Raiffeisenbank Michala Brožky z hlediska trhu relativně malé. \"Nicméně umírněný růst mezd je argumentem, proč ČNB nemusí spěchat s uvolněním kurzu koruny,\" uvedl. Pro letošní rok čeká růst průměrné mzdy o 2,8 procenta.

Zároveň, jak upozornil analytik Komerční banky Viktor Zeisel, centrální banka očekávala růst mezd jen o 1,8 procenta. \"Postupně tak odpadá jeden z možných důvodů pro další uvolňování měnové politiky případně pro další posouvání konce intervenčního režimu,\" uvedl. Zároveň dodal, že v průběhu roku očekává rostoucí tlaky na růst mezd a za celý rok by reálně mohly stoupnout o 2,1 procenta.

I podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera vzhledem k průměrné nízké inflaci zrychlí letos vývoj reálných mezd, což podpoří spotřebu domácností. \"Pozvolné oživování mzdového vývoje tak začne působit proinflačně a ceny začnou postupně zrychlovat. Pro letošní rok očekáváme, že růst mezd dále zrychlí a dosáhne kolem tří procent,\" uvedl Seidler.

Také podle hlavního analytika Ery Jana Bureše je namístě očekávat zrychlení růstu mezd. \"Ale pravděpodobně nebude takové, které by centrální banku přesvědčilo k opuštění intervenčního režimu dříve než na konci roku 2016,\" uvedl.

Za nižším růstem mezd je podle hlavního analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška nabírání nových pracovníků, z nichž převážná většina pobírá podprůměrnou mzdu. \"Na slabém mzdovém růstu má ale svůj podíl také mzdová restrikce v síťových odvětvích a ve finančnictví, kde zároveň dochází ke snižování počtu pracovníků,\" uvedl Sobíšek.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK