Rakousko nebude návrh o DPH měnit, s Polskem se jedná ve Vídni

01.02.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


BRUSEL 1. února (zpravodaj ČTK) - Rakousko nebude nic měnit na svém kompromisním návrhu ohledně režimu snížené sazby daně z přidané hodnoty v EU, který podpořilo 24 členských zemí včetně Česka. S Polskem, které ho nadále odmítá, bude tedy odpoledne jednat především o jeho výkladu a o výkladu předpisů EU v této oblasti. Předsednická země doufá, že se podaří rozptýlit nedorozumění a polský souhlas získat.

Podle mluvčího předsednictví Nikoly Doniga se dnes pozdě odpoledne ve Vídni sejdou ministr financí Karl-Heinz Grasser a komisař László Kovács s polskou ministryní financí Zytou Gilowskou; přítomen bude také kancléř Wolfgang Schüssel. Cílem je do večera záležitost vyřídit.

EU Polsku nenabízí podle všeho nic jiného, než co už stačilo České republice. Tedy výklad, že v případě přijetí kompromisu bude moci pokračovat v aplikaci snížené sazby DPH na opravy a úpravy všech bytů do roku 2010. Pokud jde o novou bytovou výstavbu, má možnost většinu bytů označit za sociální a tudíž je podle stávajících předpisů trvale zatěžovat sníženou sazbou, v polském případě sedmiprocentní. To by se týkalo i oprav a úprav takových bytů.

Tuto argumentaci již přijala o víkendu Česká republika. "V podstatě lze říci, že je to podobné vysvětlovací cvičení, možná s formálně jiným výstupem," uvedl nejmenovaný rakouský zdroj. Nevyloučil, že by například Evropská komise vydala nějaké písemné prohlášení, ve kterém by ujištění na polskou adresu byla uvedena černé na bílém.

"Je na Polsku, jak definuje sociální aspekt bytové výstavby. Mohlo by například rozhodnout, že sociální povahu mají všechny domy s více než jedním bytem sloužícím k pronájmu. Další soukromá obydlí by mohla být označena jako sociální, pokud jejich výstavba nepřekročí určitou sumu, například 100.000 eur," napsal komisař Kovács polské ministryni.

V dopise datovaném v pondělí dále uvedl, že Poláci by tak mohli za "sociální" označit skoro všechna soukromá obydlí, která jsou hlavním bydlištěm. "To by vyloučilo například vedlejší bydliště. Ze záběru směrnice by vypadly jen luxusní vily, neslučitelné se sociálním zaměřením přílohy H", tedy seznamu zboží a služeb, na které lze trvale uplatňovat sníženou sazbu.

S rakouským optimismem kontrastovaly dnes ráno v Bruselu názory zasvěcených diplomatů. "Racionálně je obtížné očekávat, že by Poláci po tolika dnech odporu složili zbraně za tak málo," uvedl jeden z nich. Předpověděl, že ministryně se ubrání a že celá věc bude přesunuta na březnový summit, kde se jí budou zabývat šéfové států a vlád.

Podle dalšího nejmenovaného zdroje si naopak lze snadno představit, že Polsko nakonec tlaku podlehne. "Není snadné být sám proti všem a působit všem škody pod záminkou obrany nějakých principů," uvedl.

Na stole je kompromisní návrh, který na zasedání ministrů financí EU minulý týden prosadili Češi a Poláci. Počítá s prodloužením režimu snížené sazby DPH pro služby náročné na lidskou práci do roku 2010 a dává oběma zemím možnost této tzv. přílohy K využít pro opravy a úpravy bytů. Zavádí trvalou výjimku pro dálkové rozvody tepla a teplé vody, které lze danit sníženou DPH. A pověřuje Evropskou komisi, aby do poloviny příštího roku navrhla přehodnocení systému DPH v EU, které zahrne také požadavky nových zemí, tedy včetně nižší sazby DPH na bydlení.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK