O osudu hranické továrny LG.Philips Displays není rozhodnuto

01.02.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


BRUSEL/AMSTERDAM 1. února (zpravodaj ČTK) - O osudu hranické továrny na výrobu televizních obrazovek, kterou vlastní zbankrotovaná nizozemská společnost LG.Philips Displays Holding, stále není rozhodnuto. ČTK to dnes řekla právnička společnosti Holland Van Gijzen Advocaten, která v celém případu figuruje jako kurátor. Podle ní platí, že bankrot se zatím dotýká pouze německých operací LG.Philips Displays a procedura ochrany před věřiteli začne i ve Francii.

"V případu továrny v České republice zatím nebyly učiněny žádné kroky," uvedla právnička. Místopředseda Krajského soudu v Ostravě Petr Hampel již dříve České televizi řekl, že veškerý majetek české společnosti se sídlem v Hranicích bude zahrnut do konkurzní podstaty a bude ovládán v podstatě z Nizozemska.

LG.Philips Displays Holding minulý týden oznámila, že už nebude podporovat několik svých ztrátových dceřiných firem, a požádala o ochranu před věřiteli. To uvrhlo do velkých problémů český závod LG.Philips Displays v Hranicích na Moravě, který musel dočasně zastavit produkci. V úterý se však výrobní linky opět rozjely a továrna má údajně zajištěný odbyt pro dvě linky na celý letošní rok.

Případné uvalení bankrotu i na závod v Hranicích může mít zásadní dopad na rozhodnutí ministerstva průmyslu a obchodu, zajistit firmě půjčku 300 milionů korun. Odborníci před půjčkou varují. Ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek dnes Českému rozhlasu řekl, že státní pomoc by mohla mít rysy nedovolené veřejné podpory. "Pravidla pro poskytování pomoci podnikům z veřejných prostředků mají v Evropské unii celkem striktní ráz a v podstatě se mohou týkat pouze nových investic. Takže to rozhodně není tento případ," řekl. Případem by se mohla zabývat Evropská komise, a nedovolená veřejná podpora by se pak musela vrátit. "Možná by se na to vztahovala i nějaká pokuta českému státu," dodal.

Sankce podle Sobíška hrozí i ze strany antimonopolního úřadu. Podle něj by se totiž na ÚOHS mohly obrátit firmy, které by se cítily poškozeny jednáním českého státu, protože jim nepomohl, když se ocitly v podobné situaci. To je případ třeba rožnovské firmy TCT. Michal Mika, ředitel Ecimex Group, která TCT vlastní, v úterý řekl, že firma požaduje od státu rovné zacházení. Připomněl, že hranická firma na rozdíl od TCT dostala investiční pobídky. Ecimex již požádal ÚOHS o prozkoumání dodržování rovných příležitostí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK