Bank Austria bude vlastnit východoevropské banky UniCredita

14.03.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Vídeň 14. března (ČTK) - Italský finanční ústav UniCredito převede své bankovní součásti ve střední a východní Evropě na svou rakouskou odnož Bank Austria-Creditanstalt. Výjimkou jsou pouze bankovní součásti v Polsku, které bude mít pod správou italská UniCredito. Ta v České republice ovládá Živnostenskou banku.

Bank Austria se stane holdingovou součástí v rámci skupiny UniCredito a bude zodpovědná za služby pro zhruba 300 milionů lidí ve 24 evropských zemích. Dosud měla ve správě bankovní součásti ve 12 zemích a obsluhovala asi 100 milionů lidí.

"Nová skupina UniCredit Group je první skutečně evropskou bankou. Bank Austria bude jako holdingová součást hrát v oblasti střední a východní Evropy velmi důležitou roli," řekl šéf skupiny UniCredit Group Alessandro Profumo. Nové uspořádání podle něj přispěje k tomu, že skupina lépe využije možností na tomto silně růstovém trhu.

"Pozice Bank Austria bude mnohem silnější. Jsme zodpovědní za jeden z nejrychleji rostoucích regionů na světě," doplnil generální ředitel Bank Austria Erich Hampel. Banka podle něj bude těžit z mnoha příležitostí, díky nimž se výrazně zvýší její ziskový potenciál. Banka tak bude moci zvýšit i kapitálovou vybavenost a připravit se na další rychlý růst.

Bank Austria se v rámci restrukturalizace skupiny UniCredit vzdá správy aktiv, kterou slučuje v divizi Capital Invest and Asset Management. Tu bude nyní řídit UniCredito.

Vyřešena ale zatím není otázka Turecka. Management se ještě bude muset rozhodnout, zda za turecké součásti bude mít zodpovědnost Bank Austria nebo přímo UniCredito.

Investiční bankovnictví v rámci Bank Austria se do budoucna možná stane součástí nové divize investičního bankovnictví, o jejímž založení UniCredito uvažuje. Rakušané by ale v takové divizi zřejmě získali nějaký podíl. Domácí část banky by do pěti let mohla být samostatná.

UniCredito vlastní 95 procent akcií Bank Austria od doby, kdy převzala německou HVB. Vzhledem k dohodě, která byla uzavřena, když banka HVB v roce 2000 koupila rakouskou Bank Austria, o restrukturalizaci bylo nutné jednat se zástupci zaměstnanců a s nadací, kterou z části vlastní město Vídeň.

UniCredito nyní řeší dilema i v Polsku. Kvůli fúzi s HVB by se tak totiž pod jednoho majitele dostaly dvě významné banky, což se nelíbí polské vládě. Ta vyvíjí tlak na guvernéra centrální banky Leszka Balcerowicze, který je v čele komise, která o fúzích rozhoduje. Kvůli sporu se záležitost dostala až před Evropskou komisi.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK