BBC: Rusko postaví první plovoucí jadernou elektrárnu na světě

14.06.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Moskva 14. června (ČTK) - Rusko postaví první plovoucí jadernou elektrárnu na světě, která by měla do roku 2010 zásobovat energií odlehlou oblast ruského Arktiku. Vyplývá to z dnešní dohody, o níž informovaly internetové stránky BBC.

Práce na dvou malých jaderných reaktorech o celkovém výkonu 70 megawattů a na 144 metrů dlouhé plošině, na níž mají být umístěny, začnou podle očekávání příští rok.

Od října 2010 by mělo zařízení generovat energii pro loděnici Sevmaš v severoruském přístavu Severodvinsk, kde se vyrábějí ruské jaderné ponorky, uvádí dohoda mezi loděnicí a ruským státním konsorciem Roseněrgoatom.

Projekt, který má přijít na 336 milionů dolarů, však již nyní vzbuzuje obavy ekologů, i když přední osobnosti ruského jaderného průmyslu tvrdí, že strach o bezpečnost zařízení je neopodstatněný.

Podle šéfa Roseněrgoatomu Sergeje Obozova je plovoucí jaderná elektrárna ideálním řešením pro dodávky energie do odlehlých arktických oblastí. Ruské úřady prý již také zkoumají dalších 11 možných lokalit pro takovéto reaktory a zájem o technologii projevili i zákazníci ze zahraničí, prohlásil Obozov.

Podle agentury AFP by mělo Rusko vybudovat v následujících letech šest plovoucích jaderných elektráren v oblasti Kamčatky, Čukotky a Krasnojarsku.

Zástupce norského ekologického hnutí Bellona Charles Digges varoval, že takovéto jaderné elektrárny "naprosto nejsou bezpečné". "Existuje riziko potopení celé jednotky, nebezpečí představuje i jakýkoli přesun takovýchto jednotek," zdůraznil.

Šéf ruské Federální agentury pro atomovou energii (Rosatom) Sergej Kirijenko podobné obavy odmítl a připomněl, že Rusko má více zkušeností s budováním jaderných ponorek než kterýkoli stát světa. "Nebude to žádný plovoucí Černobyl," citovala jeho slova tisková agentura ITAR-TASS.

Rusko v současnosti získává 17 procent elektřiny z 31 jaderných reaktorů nacházejících se v deseti různých lokalitách. Prezident Vladimir Putin již vyjádřil přání, aby jaderné elektrárny uspokojovaly čtvrtinu energetických potřeb Ruska.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK