S&P asi při zhoršení rozpočtu zruší výhled na zlepšení ratingu ČR

06.09.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 6. září (ČTK) - Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) by mohla České republice zhoršit výhled na zlepšení známky pro dlouhodobé devizové závazky, pokud se nové vládě nepodaří udržet pod kontrolou rozpočtový deficit. Agentura loni v listopadu dala českému ratingu pozitivní výhled, který signalizuje její ochotu zlepšit dosavadní známku A-. Kurz koruny po zprávě agentury Reuters mírně oslabil.

"Rizika ve veřejných financích v důsledku politické situace vzrostla, současné odhady rozpočtového deficitu však jsou v rámci předpokládaném ratingem," řekla zpravodaji Reuters analytička S&P Eileen Zhangová. Pro letošní rok agentura očekává deficit veřejných financí kolem čtyř procent hrubého domácího produktu, především kvůli nárůstu sociálních výdajů, schválených před červnovými volbami.

Pro příští rok čeká S&P deficit 3,6 procenta, Zhangová však upozornila, že tento odhad může být revidován vzhůru. Ministerstvo financí totiž uvedlo, že kvůli zvýšení mandatorních výdajů se schodek zvýší na 3,8 procenta.

Pokud by však hrozilo, že deficit vyskočí nad čtyři nebo pět procent HDP, mohl by se výhled ratingu vrátit zpět a namísto pozitivního by byl opět stabilní. S&P loni zlepšila ratingový výhled s ohledem na zrychlený růst české ekonomiky.

Červnové volby vedly k patovému výsledku a tento týden z nich vzešla nová menšinová vláda pravicové ODS. Ta však postrádá většinovou podporu v parlamentu a pravděpodobná říjnová prohra v hlasování o důvěře by zablokovanou politickou situaci ještě prodloužila.

Zhangová uvedla, že S&P zřejmě České republice nezlepší ratingovou známku, dokud země neuskuteční reformy zadluženého zdravotnictví a neudržitelné podoby důchodového systému. "Česká republika je jedinou zemí Evropy, která nereformovala důchodový a zdravotní systém. Tyto reformy budou nejdůležitějším signálem pro pohyb ratingu vzhůru," řekla. Důležité podle ní budou rovněž změny zákona o bankrotech a zlepšení právního prostředí pro podnikání.

Vyhlídky na přijetí eura naopak podle Zhangové v nynějším uvažování agentury o českém ratingu přímo nefigurují, protože Česko má z hlediska dostatku deviz nadprůměrnou pozici. S&P očekává, že deficit veřejných financí neklesne pod tři procenta HDP, což je podmínka pro přijetí eura, dříve než v roce 2009; přijmout euro v roce 2010, jak se původně předpokládalo, se tak nepodaří.

Český devizový rating je již nyní jeden stupeň pod hodnocením A, které S&P přiznává sousednímu Slovensku. To je na tom s ratingy ve střední Evropě nejlépe, protože Maďarsko a Polsko agentura hodnotí známkami BBB+, o jeden stupínek horšími než Česko. Ratingy hodnotí spolehlivost splácení závazků a ovlivňují cenu úvěrů.

Kurz koruny po sdělení S&P klesl vůči euru na 28,265 Kč z úrovně 28,181 Kč před zprávou. Žádné dramatické ztráty se však nečekají, protože S&P pouze dala najevo, za jakých okolností by mohla české ratingy revidovat," řekl devizový obchodník ČSOB Miroslabv Tutter.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK