RTA podá kasační stížnost proti zrušení licencí, další to zvažují

14.09.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 14. září (ČTK) - Společnost Regionální televizní agentura (RTA) podá kasační stížnost proti verdiktu pražského městského soudu, který minulý a tento týden zrušil rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání udělit jí licenci pro nastupující digitální zemské TV vysílání. Řekl předseda představenstva a majitel firmy Jaroslav Berka.

Také dalších pět firem, které od rady dostaly obdobnou licenci a výrokem soudu o ni přišly, zvažuje podle ředitele Óčka a šéfa Asociace digitálních televizí Jiřího Balvína, že učiní totéž. "Zvažujeme to. Je to jedna z možností," řekl Balvín. Členy asociace jsou kromě RTA také Febio TV, TV Barrandov, TV Pohoda, Z1 a Óčko.

Podle některých názorů přitom zrušení udělených licencí zpozdí nástup digitalizace, která má lidem postupně přinést až tři desítky volně přístupných programů oproti současným čtyřem ČT1, ČT2, Nově a Primě, o rok a možná i déle. Nové televize do svého vzniku investovaly až stovky milionů a již dříve některé z nich avizovaly, že pokud by o licenci přišly, budou zřejmě žádat náhradu po státu.

Rozhodnutí vysílací rady z letošního dubna zrušil soud nejprve minulý týden a celou věc vrátil radě k dalšímu jednání. Vyhověl tak žalobě společnosti CET 21, která provozuje Novu a která se neúspěšně u rady ucházela o licenci s celkem čtyřmi svými projekty. Tento týden rozhodl stejně i u žaloby proti radě s Novou majetkově spřízněné Galaxie sport. Proti neudělení licence se k soudu odvolali i další čtyři neúspěšní uchazeči, mimo jiné i Prima a Step PR.

"Nevím jak ostatní, ale my jsme rozhodnuti již od začátku kasační stížnost podat," uvedl Berka, který původně získal licenci pro svůj projekt regionální televize RTA. Důvodem je podle něj to, že se nechtějí vzdát možnosti se výroku soudu bránit.

Druhým důvodem jsou podle něj současné kroky Novy. Přestože žaloby proti neudělení licence podalo šest firem, soud dosud projednal pouze dvě z nich. U dalších čtyř žalob se CET 21 domáhá mít právo být účastníkem řízení. Soud to CET 21 zamítl a ta proti tomuto rozsudku podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Dokud o nich NSS nerozhodne, žaloby neúspěšných uchazečů nebude možné projednat, a rozhodnutí tak zřejmě nabere další časový skluz.

Pokud nezačnou nové televize vysílat v roce 2008, ovlivní to podle odborníků i trh s TV reklamou. Bude to mimo jiné znamenat, že na trhu, na který jen letos zamíří zhruba osm a tři čtvrtě miliardy korun, zůstanou pouze dva hráči - současné stanice Nova a Prima. ČT totiž ze zákona v příštím roce sníží o polovinu prostor pro reklamu na půl procenta vysílacího času, od roku 2008 zmizí reklama z ČT až na výjimky zcela. Loni z reklamy ČT inkasovala zhruba miliardu korun.

Zástupci reklamního trhu v podobě Asociace komunikačních agentur a Českého svazu značkových výrobků, který sdružuje významné inzerenty, považují takovou situaci za deformaci trhu. "Hrozí, že ovládnutí trhu dvěma celoplošnými konkurenčními televizemi destabilizuje ceny reklamních časů s vážnými důsledky pro hospodaření a cenovou politiku stovek společností," uvedla AKA ve svém prohlášení, které zaslala ČTK.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK