MZe: Exekuce Setuzy může skončit vyrovnáním nebo prodejem podniku

29.11.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 29. listopadu (ČTK) - Pokud by se společnost Setuza se státem dohodla na způsobu vyrovnání jeho zhruba čtyřmiliardové pohledávky, exekuce vůči firmě může podle ministryně zemědělství Mileny Vicenové skončit. Druhou možností je prodej podniku prostřednictvím dražby. Konečné rozhodnutí o způsobu řešení bude opět věcí vlády, řekla dnes Vicenová ČTK.

Kabinet schválil navržení exekuce před 14 dny a okresní soud v Ústí na Labem ji ještě týž den nařídil. Setuza nejdříve podala námitku podjatosti příslušného soudce a tento týden se i odvolala. Firma staví na tom, že o platnost pohledávky se vedou soudní spory.

Podle Vicenové má Setuza další vývoj ve svých rukou. "Když poskytne potřebné informace, podklady, jasně bude spolupracovat a nabídne jasnou variantu pro řešení, tak může ten proces probíhat velmi rychle," uvedla ministryně. Stát podle ní nemá zájem exekuci protahovat ani ohrožovat existenci Setuzy. Požaduje ale záruky a korektní jednání.

Situace Setuzy z hlediska provozu se podle vlastníků kvůli vyhlášené exekuci zhoršuje. Nakonec se může dostat i do konkurzu, řekl již dříve Zdeněk Šmejkal, místopředseda představenstva společnosti M.L. Moran, která Setuzu kontroluje. Objevují se požadavky dodavatelů na platby předem a firma se dostává do obdobné situace jako banka, jejíž klienti začnou masově vybírat všechny vklady, dodal.

M.L. Moran podle jeho dřívějšího vyjádření od začátku deklaroval zájem se se státem dohodnout. Firma hovoří o narovnání pohledávky ve výši, v jaké se pohybovaly nabídky na její koupi ve zrušeném tendru. Nejvyšší nabídka činila 815 milionů korun.

Vicenová k tomu uvedla, že sumu nemůže komentovat, protože by předbíhala jednání. V pátek se podle ní sešli zástupci Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, který pohledávku drží, exekutorka Eva Jablonská a představitelé M.L. Moran. Podle MZe se strany shodly na zájmu co nejméně ohrozit chod podniku a pokračovat v jednání.

Premiér Mirek Topolánek po jednání vlády pře 14 dny uvedl, že důvody navržení exekuce byly ekonomické i mezinárodní, protože na ministerstvu zemědělství leží žádost Evropské komise o vysvětlení možné nedovolené podpory Setuzy, a také bezpečnostní. Ty ale blíže neupřesnil.

Vlastníci Setuzy vedle dosud učiněných právních kroků proti exekuci nevyloučili ani mezinárodní arbitráž, v níž by šlo podle Šmejkala řádově o miliardy korun.

Setuza v Česku zpracovává dvě třetiny řepky. Vyrábí biopaliva, oleje, ale i drogistické zboží. M.L. Moran oznámil její ovládnutí koncem září. Předtím firmu kontrolovala skupina podnikatelů kolem Tomáše Pitra.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK