Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Důchodová reforma počítá s novými čísly při výpočtu starobní penze. Pro mnohé dokonce bude vyšší

17.05.  |  Lucie Mečířová

Důchodová reforma s sebou přinese velké změny ve výpočtech důchodů. Mnoha lidem se důchod zvýší a u některých bude nižší krácení za předčasnost. Co se změní?

Kdy je možné neplatit daň během roku, a ještě dostat daňový přeplatek

11.10.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci sice neplatí během roku žádnou daň z příjmů, ale přesto jim za celý rok 2023 vznikne nárok na daňový přeplatek. Nárok na tento přeplatek ovšem vzniká až po ročním zúčtování daně nebo podaném daňovém přiznání. Jak je to možné?

Devět nepravd o nemocenské

10.10.  |  Petr Gola

Ohledně nároku na nemocenskou, která náleží od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti, panují v praxi nejasnosti. Podívejme se na devět vybraných omylů ohledně nemocenské.

Kdy zaměstnavatel nemusí poskytovat za práci přesčas příplatky ani náhradní volno?

10.10.

Za jakých podmínek může zaměstnavatel vyplácet zaměstnancům mzdu, u níž je již předem přihlédnuto k případné práci přesčas? Je taková práce přesčas neodměněna, tedy zdarma, nebo ne?

Kolik stojí zaměstnavatele v EU hodina práce?

09.10.  |  Petr Gola

Nejvyšší mzdové náklady na hodinu práce v zemích Evropské unie mají zaměstnavatelé ve výrobě a službách v Lucembursku (50,70 eura) a nejnižší v Bulharsku (8,20 eura). I když jsou všechny členské země EU ekonomicky vyspělé, stále mezi nimi přetrvávají výrazné hospodářské rozdíly, což dokládají právě i hodinové mzdové náklady.

Platí se vždy a nemá slevy. Co mají vědět zaměstnanci o zdravotním pojištění

06.10.  |  Petr Gola

Mnozí zaměstnanci zaplatí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmů fyzických osob, přesto stojí tato povinná daň trochu stranou. Jak vysoké zdravotní pojištění platí zaměstnanci? Lze nějak zdravotní pojištění snížit? Na co si dát pozor?

Zaměstnance chrání před výpovědí vedle pracovní neschopnosti také karanténa, i když ne vždy

06.10.

Karanténa byla v rámci ochrany zaměstnance před výpovědí postavena na roveň dočasné pracovní neschopnosti. Už je také ochrannou dobou, a platí proto během ní zákaz výpovědi. I když s výjimkami. Co to v praxi pro zaměstnance i pro zaměstnavatele znamená?

Platby zaměstnavatele na povinném pojistném v příkladech

05.10.  |  Petr Gola

Do mzdových nákladů zaměstnavatele je nutné zahrnout nejenom hrubou mzdu zaměstnance, ale i povinné pojistné. Z brigád na dohodu zaměstnavatelé často povinné pojistné neplatí, proto jsou v praxi tak oblíbené. Jak vysoké je povinné pojistné placené zaměstnavatelem? Kdy se přestává sociální pojištění platit? Co je to dopočet u zdravotního pojištění?

Jaké další příjmy mohou mít předdůchodci a co je omezuje?

04.10.  |  Petr Gola

Vzhledem ke zpřísňování podmínek u předčasných důchodů bude v budoucnu více lidí využívat předdůchod. Jaká pravidla ohledně vlastního příjmu se vztahují na předdůchodce?

Více peněz na stravu získají od ledna 2024 zaměstnanci vyslaní na zahraniční cesty

03.10.

Zaměstnancům vyslaným na pracovní cesty do zahraniční se v příštím roce zvýší náhrady za stravování. Počítá s tím návrh vyhlášky předložený Ministerstvem financí.

Jaká je minimální mzda v roce 2024 v Německu, Polsku či na Slovensku?

27.09.  |  Michal Bureš

Jaká je výše minimální mzdy v okolních státech České republiky, na Slovensku, v Polsku, Německu či Maďarsku?

Kdy je možné vykonávat práci v pracovní neschopnosti a kdy je to na výpověď

26.09.

Za dobrotu na žebrotu. Zaměstnanec dostal výpověď za porušení pracovní kázně, když přišel pracovat i během pracovní neschopnosti, ale odmítl další práci, protože se mu udělalo špatně. Byla výpověď oprávněná?

Proč se invalidní důchody lidí s nízkými a vysokými příjmy příliš neliší?

25.09.  |  Petr Gola

Zejména invalidní důchody I. stupně se v závislosti na příjmech poživatele liší relativně málo. Lidé s vysokými příjmy mají invalidní důchod prvního stupně vyšší než lidé s nízkými příjmy třeba pouze o třetinu. Proč tomu tak je? Podívejme se na praktické výpočty.

Bude pro vás výhodnější odejít do starobního důchodu letos, nebo v roce 2024?

25.09.  |  Lucie Mečířová

Vznikl vám nárok na odchod do starobního důchodu? Přemýšlíte nad tím, zda do penze odejít ještě letos, nebo až příští rok? Pojďme se podívat na srovnání.

Kolik může mít zaměstnanec u jednoho zaměstnavatele pracovních smluv nebo dohod o práci mimo pracovní poměr?

25.09.

Pro dohodu o pracovní činnosti a dohodu o provedení práce jsou stanoveny maximální přípustné objemy práce. Další omezení, a to i pro pracovní poměry, vyplývá ze zákazu stejného druhu práce.

Věková podmínka u vdovského důchodu v příkladech

22.09.  |  Petr Gola

Standardní doba pobírání vdovského důchodu je jeden rok. Po uplynutí jednoho roku se vdovský (vdovecký) důchod pobírá pouze při splnění některé ze zákonných podmínek, jednou z nich je dosažení požadovaného věku. Podívejme se ve vybraných příkladech, kdy se tak stane, kdy ne a jak je to s případnou obnovou vdovského (vdoveckého) důchodu.

Nevýhody předčasného důchodu přiznaného od října 2023

21.09.  |  Petr Gola

Legislativní důchodové novinky platné od října 2023 značně zpřísnily podmínky pro předčasné důchody. Kdo mohl odejít do předčasného důchodu ještě v září, měl této možnosti využít. Od října by se mělo odcházet do předčasného důchodu pouze ve specifických případech.

Kdy vám práce na mateřské a rodičovské může snížit důchod?

19.09.  |  Lucie Mečířová

Pokud si přivyděláváte na mateřské nebo rodičovské dovolené, tento přivýdělek vám může snížit důchod. Málokdo to však ví a hodně lidí netuší, že s tím lze něco dělat. Proč tomu tak je a jak se tomu vyhnout?

Ve kterých zemích EU nejvíce roste minimální mzda?

18.09.  |  Petr Gola

Minimální mzda je legislativou zavedena ve většině členských zemích Evropské unie a pravidelně se zvyšuje. Ve většině zemí od roku 2020 stoupla o více než 20 %. Ve kterých členských zemích EU je minimální měsíční mzda vyšší než 40 000 Kč?

Deset případů, kdy rodina s dětmi nedosáhne na daňový bonus

15.09.  |  Petr Gola

Velmi efektivní finanční pomocí rodinám s dětmi je daňové zvýhodnění na děti. Některým rodičům dokonce vzniká nárok na daňový bonus. Podívejme se však na deset vybraných příkladů, kdy nelze daňový bonus obdržet.

Živnostník jako zaměstnavatel a platby na pojistném

13.09.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné mohou být samozřejmě i zaměstnavatelem. To mimo jiné znamená, že musí za své zaměstnance platit sociální a zdravotní pojištění. Neplnění zákonných povinností je sankcionováno. Co je dobré vědět?

Devět výhod předdůchodu po zákonných změnách

12.09.  |  Petr Gola

Legislativní změny počítají s přísnějšími podmínkami pro předčasné důchody. Občané, kteří budou muset ze zdravotních, pracovních nebo rodinných důvodů odejít do předčasného důchodu, na tom budou reálně finančně hůře než lidé, kteří odejdou do předčasného důchodu před změnami. V příštích letech bude pro více lidí řešením předdůchod. Jaké má výhody a možnosti?

Sedm případů, kdy vzniká samoplátcům dluh na zdravotním pojištění

08.09.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů si musí samy platit zdravotní pojištění jako samoplátci. Podívejme se na vybraných sedm případů, kdy si neplní řádně své povinnosti a vzniká jim dluh na zdravotním pojištění.

Minimální mzda v roce 2023 činí 17 300 Kč, co ovlivňuje? Jaká je v jiných zemích střední Evropy?

06.09.  |  Michal Bureš

Minimální mzda na začátku roku 2023 vzrostla na 17 300 Kč, jak se změnila výše zaručené mzdy? Které dávky a odvody minimální mzda ovlivňuje? Jak vzrostla minimální mzda v ostatních zemích střední Evropy?

Jak vysoká je minimální mzda v mimoevropských zemích

06.09.  |  Petr Gola

Nastavení minimální mzdy hraje důležitou roli ve většině vyspělých zemí světa v duchu teze, že pracující na tom mají být citelně lépe než lidé dlouhodobě nezaměstnaní. Z mimoevropských zemí je minimální mzda nejvyšší v Austrálii a na Novém Zélandu.

Za porod letos můžete získat až 23 000 korun

06.09.  |  Lucie Mečířová

Porodila jste v letošním roce? Anebo vás to teprve čeká? Pokud jste minimálně na jednu otázku odpověděla kladně, podívejte se s námi, zda budete mít nárok na porodné.

Co se stane, když jste v předčasném důchodu a začnete pracovat?

05.09.  |  Lucie Mečířová

Jste v předčasném důchodu a chcete si přivydělávat? Nebo o dřívější penzi prozatím jen uvažujete? Jaké jsou vaše možnosti?

Důchody se změní až od října. Jak vysoká bude předčasná penze přiznaná v září 2023?

01.09.  |  Petr Gola

Protože prezident do konce srpna nepodepsal novelizaci výpočtu důchodů, kterou vláda narychlo prosadila v parlamentu, nevstoupily od září 2023 v platnost ani legislativní změny ohledně předčasných důchodů. I během září je tak možné odejít do předčasného důchodu za stávající úrovně krácení a za stávajících podmínek ohledně valorizací. S jakou částkou předčasného důchodu v 60 letech je možné počítat?

O kolik vycházejí nižší letos počítané invalidní důchody?

31.08.  |  Petr Gola

Přestože se připravované legislativní změny ohledně důchodů prozatím nedotýkají invalidních penzí, dostanou úspěšní žadatelé o invalidní důchod aktuálně nižší měsíční částku než ti, kterým byl invalidní důchod přiznán v minulosti.

Kteří pacienti mají nárok na cestovné?

30.08.  |  Lucie Mečířová

Musíte vy anebo vaši blízcí dojíždět pravidelně k lékaři kvůli léčbě? Možná budete mít nárok na tzv. cestovné. Komu může být přiznáno?

Jak postupovat při nahlášení protiprávního jednání ze strany zaměstnavatele?

29.08.

Dne 1. srpna 2023 vstoupil v platnost zákon o ochraně oznamovatelů (ZOO). Díky němu mohou zaměstnanci nahlásit protiprávní jednání ve firmě bez obav, že by byli potrestáni odvetným chováním.

Jak se platí zdravotní pojištění, když začnete podnikat až během roku

24.08.  |  Petr Gola

Některé OSVČ zahájí svoji činnost během roku, např. úspěšní absolventi škol. Jak je to v takových případech s platbou zdravotního pojištění za rok 2023? Jaké se platí zálohy na zdravotní pojištění?

Kdy mohou zaměstnavatelé pokutovat zaměstnance za porušování pracovní kázně?

24.08.

Je možné zaměstnancům třeba za pozdní příchody do práce nebo porušování zákazu kouření krátit při výplatě mzdu? A je možné zaměstnance vůbec pokutovat? Kdy hrozí zaměstnancům výpověď?

Zdanění brigády živnostníka v příkladech

23.08.  |  Petr Gola

V prázdninových měsících si přivydělávají formou brigád i osoby samostatně výdělečně činné. OSVČ mohou mít současně příjem z podnikání i ze zaměstnání. Jaké daně platí živnostníci z dohody o provedení práce?

Jak to bude s nárokem na dovolenou u DPP a DPČ?

21.08.  |  Lucie Mečířová

Lidé pracující prostřednictvím dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti budou mít nárok na dovolenou. Jak to bude vypadat?

Zákaz konkurovat zaměstnavateli platí pro všechny zaměstnance. Kdo ho musí dodržovat i po konci smlouvy?

18.08.

Zákaz konkurence za trvání zaměstnání vyplývá přímo ze zákoníku práce. Zaměstnavatel nemusí nic extra zakazovat. Může však zaměstnanci obdobnou činnost, jakou pro něj vykonává, sám povolit. Zákaz konkurence po skončení zaměstnání se sjednává v dohodě o konkurenční doložce.

Jak to bude s finančními náhradami při home office?

16.08.  |  Lucie Mečířová

Pracujete na home office? Pak byste měli vědět, že vám díky novele zákoníku práce budou náležet náhrady spojené s výkonem práce z domu. Kolik to bude dělat?

Kdo neprokáže, kolik opravdu bere, tomu soud vyměří výživné pro dítě z příjmu 121 500 Kč

14.08.

Handrkování o nějakou tu stokorunu či tisícikorunu výživného pro dítě zná nebo zažil kdekdo, ale jak je tomu v případě bohatých rodičů, když dojde na soud? Pro někoho mohou být desetitisícové částky drobné… Jak to chodí v zámožných rodinách?

Sedm důvodů, proč vyjde nízký důchod i při nadprůměrných příjmech

11.08.  |  Petr Gola

V praxi dochází k situacím, že jsou někteří žadatelé o starobní důchod nemile překvapeni, jak vysokou penzi dostali, neboť vzhledem ke svým příjmům očekávali alespoň průměrný důchod. Proč může k takovým situacím dojít? Podívejme se na vybraných sedm příkladů.

Zajímavé výpočty starobního důchodu v příkladech

08.08.  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění. Vzhledem k výpočtové konstrukci starobního důchodu hraje každá tisícovka vyšší roli pro lidi s nižšími příjmy a každý rok pojištění zase pro lidi s vyššími příjmy. Podívejme se v praktických příkladech, jak zvýší starobní důchod vyšší rozhodný příjem o tisícovku nebo o rok pojištění.

Sedm omylů o základní výměře důchodu

07.08.  |  Petr Gola

Každý státní důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry. Co je dobré vědět o základní výměře důchodu? A jaké mezi lidmi kolují omyly ohledně této veličiny?

„Máte padáka!“ Jaká má propouštění pravidla? Kdy zaměstnanec nemůže být propuštěn?

04.08.  |  Redakce

Výpověď se může týkat kohokoli. Nemusí se jednat pouze o nevýkonné zaměstnance, při restrukturalizaci se ruší to pracovní místo, které je nadbytečné. Jaké musí mít náležitosti? A kdy je nárok na odstupné?

Kdo nevyužije daňovou slevu na poplatníka?

04.08.  |  Petr Gola

Daňovou povinnost snižuje sleva na poplatníka. Zaměstnanci uplatňují tuto slevu v měsíční v částce 2570 Kč a OSVČ jednou za rok ve výši 30 840 Kč. Kdy se však sleva na poplatníka nevyužije v plném rozsahu? A kdy není na slevu na poplatníka nárok?

Jakou důchodovou hodnotu má odpracovaný rok navíc?

03.08.  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí na příjmech i získané době pojištění. A právě doba pojištění je důležitější, než někteří žadatelé o důchod očekávají. Podívejme se v praktických příkladech, o kolik musí mít jednotliví žadatelé o starobní důchod vyšší rozhodné příjmy, když získají nižší dobu pojištění, aby měli stejně vysoký důchod.

Obecní a krajské zastupitele čeká již v příštím roce automatická valorizace odměn

01.08.

Odměny uvolněných zastupitelů a maximální odměny neuvolněných zastupitelů se začnou od příštího roku automaticky valorizovat. Nově se výše odměn začne stanovovat na základě průměrné mzdy a zákonem daného koeficientu.

Příklady, proč za více odpracovaných let ne vždy náleží vyšší důchod

01.08.  |  Petr Gola

I když někteří žadatelé o starobní důchod pracovali a z příjmu odváděli sociální pojištění více let, mohou mít nižší starobní důchod než lidé, kteří odpracovali méně roků. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané praktické příklady.

Na jaké náhrady má nárok zaměstnanec, který na pracovní cestu použije vlastní vozidlo?

27.07.

Kdy zaměstnavatel musí uhradit pohonné hmoty i opotřebení vozidla? Kdy se vychází ze skutečně zaplacené ceny na čerpací stanici a kdy z vyhláškových cen?

Kdy se platí ze stejného příjmu různě vysoké zdravotní pojištění

21.07.  |  Petr Gola

I když je sazba zdravotního pojištění stejně vysoká, je v praxi vypočtená částka pojistného u stejně vysokého příjmu různá. Jak je to možné? Které příjmy jsou zvýhodněné? Podívejme se na praktické příklady.

Nárok na dovolenou u polovičního úvazku, DPP a DPČ

21.07.  |  Lucie Mečířová

Nepracujete na klasickou pracovní smlouvu anebo odpracujete méně než 40 hodin týdně? Máte na polovičním úvazku, při práci na DPČ nebo DPP nárok na dovolenou?

Kdy nebudete mít důchod ani 12 000 Kč?

20.07.  |  Petr Gola

Mít státní důchod vyšší než 12 tisíc měsíčně není samozřejmostí. V Česku je řada penzistů, kteří mají měsíční důchod i citelně nižší. Podívejme se na praktické příklady, kdo nemá státní důchod ani právě 12 tisíc měsíčně. Jaké jsou nejčastější důvody?

Průměrná mzda je v roce 2023 vyšší než loni, z ní počítaný důchod nižší. Proč?

20.07.  |  Petr Gola

Za první čtvrtletí letošního roku činila průměrná hrubá měsíční mzda 41 265 Kč, což je o necelých 9 % více než v roce 2022. Přesto však má žadatel o starobní důchod s průměrnou mzdou v letošním roce značně nižší důchod, než tomu bylo v roce 2022. Podívejme se na praktické výpočty.

Jak se projeví krácení předčasného důchodu u vysokých a nízkých příjmů

19.07.  |  Petr Gola

Při výpočtu předčasného důchodu je nutné počítat s krácením za předčasnost. Podívejme se v praktických příkladech, jaký má dopad krácení za předčasnost na měsíční částku důchodu při vysokých a nízkých příjmech.

Jak vysoká je základní sazba DPH v zemích EU?

18.07.  |  Petr Gola

Pro státní rozpočty všech členských zemí Evropské unie je daň z přidané hodnoty zásadní a výnos z této daně je pro hospodaření státu klíčový. Základní sazba DPH se pohybuje od 16 % v Lucembursku po 27 % v Maďarsku.

Zdanění vysokých pasivních příjmů se podle plánů vlády zvýší

17.07.  |  Petr Gola

V roce 2020 ještě v Česku platila sedmiprocentní solidární daň, které však podléhaly pouze aktivní příjmy ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti. Od roku 2021 jsou zavedeny dvě daňové sazby, přičemž vyšší sazbě podléhají i pasivní příjmy. Z jakých pasivních příjmů se bude odvádět vyšší daň z příjmů z důvodu připravovaných legislativních změn?

Šest příkladů, kdy není starobní důchod ani 13 tisíc Kč

13.07.  |  Petr Gola

Někteří žadatelé o starobní důchod musejí počítat s měsíční částkou starobního důchodu nižší než 13 tisíc korun. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy to může nastat.

Jak vysoké se vyplácí stravné, když pracovní cesta v ČR trvá jen část dne?

11.07.

Kolik hodin musí trvat pracovní cesta v rámci České republiky, aby byl nárok na plné stravné? A kdy lze připočítat dobu trvání pracovní cesty z druhého dne k prvnímu dni, aby stravné bylo vyšší? A jak se stravné krátí za poskytnutou snídani, oběd či večeři?

Jaké údaje obsahuje výplatní páska a musí vám ji zaměstnavatel dávat?

10.07.  |  Lucie Mečířová

Zaměstnavatel vám nedává výplatní pásku? Anebo ji dostáváte, ale nejste si jisti tím, jaké náležitosti má obsahovat? Pojďme se podívat, jak to má vypadat.

Bankovní identita jako klíč do zdravotní pojišťovny. Zavádí ji i VZP

03.07.  |  L. Kratochvíl

Už všechny zdravotní pojišťovny v ČR od léta nabídnou svým klientům možnost alespoň při některých úkonech ověřovat svou totožnost přes Bank ID. Jako poslední zavádí do svých kanálů bankovní identitu Všeobecná zdravotní pojišťovna, největší hráč na trhu povinného pojištění.

Třetí Milostivé léto začne již 1. července. Jak se zbavit dluhů na daních a sociálním pojištění?

29.06.

V rámci třetího Milostivého léta se budou moci lidé zbavit dluhů na daních a sociálním pojištění. Milostivé léto začíná již 1. července a končí 30. listopadu 2023. O odpuštění dluhů mohou požádat jak fyzické, tak právnické osoby.

Nulová DPH zůstane v roce 2024 pouze u knih. Za nápoje si spotřebitelé připlatí

28.06.

Návrh zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů, který má za úkol navrženými opatřeními snížit státní dluh, upravuje také změnu sazeb DPH, která by měla platit již od začátku příštího roku.

Kdo ze žáků a studentů a od kdy může na letní brigádu?

27.06.

Letní prázdniny jsou příležitostí pro sezonní zaměstnance. Přivydělat si mohou i žáci a studenti. Od kdy a za jakých podmínek?

Atraktivita vybírání předdůchodu poroste. A nejen kvůli zpřísnění předčasných důchodů

26.06.  |  Petr Gola

Občané s dostatečně vysokými úsporami na své smlouvě o doplňkovém penzijním spoření mohou čerpat předdůchod. Vzhledem k plánovaným legislativním změnám obliba předdůchodu ještě stoupne. Podívejme se v praktických příkladech, pro koho může být předdůchod zajímavým řešením jeho životní situace.

Kvůli jakým příjmům si nemusíte zakládat živnostenský list?

21.06.

Ne u všech výdělečných činností mimo zaměstnanecký poměr je vždy nutné mít živnostenský list. Za jakých podmínek je lze vykonávat?

Práce na zkrácený úvazek v praktických příkladech

20.06.  |  Petr Gola

Práce na zkrácený úvazek začíná být i v Česku pro některé zaměstnance velmi atraktivní. Nejčastěji se tak nechají zaměstnávat studenti, rodiče s malými dětmi nebo penzisté. Co je dobré vědět o zkráceném úvazku, si ukážeme na několika praktických příkladech.

Kdy obdrží předčasní důchodci daňovou vratku?

19.06.  |  Petr Gola

Z důvodu prodlužujícího se důchodového věku stoupá obliba předčasného důchodu. Přestože je výdělečná činnost předčasných důchodců legislativou omezena, může jim vzniknout nárok na daňový přeplatek. Podívejme se v praktických příkladech, kdy předčasným důchodcům vzniká nárok na daňovou vratku za rok 2023.

Jakou mzdu dostávají průměrně zaměstnanci na účet v zemích OECD?

19.06.  |  Petr Gola

Pro zaměstnance je rozhodující mzda, kterou dostanou od svého zaměstnavatele na účet, za kterou mohou nakupovat zboží a služby. Zaměstnance tedy hlavně zajímá čistá mzda, nikoliv hrubá mzda nebo mzdové náklady zaměstnavatele. Ve kterých zemích je průměrná čistá mzda nejvyšší? Jak si stojíme v Česku při mezinárodním srovnání?

Kdy už si vybírání staré nevyčerpané dovolené může zaměstnanec určit sám?

16.06.

O nástupu na dovolenou rozhoduje zaměstnavatel, ať již výhradně sám, nebo na základě žádosti zaměstnance. Ovšem pokud dosud neurčil nástup dovolené z minulých let – loňska (2022), či dokonce předloňska (2021) nebo ještě starší, může si rozhodnout od 1. července 2023 zaměstnanec sám, kdy ji bude čerpat.

Jak ovlivní výši důchodu poslední roky práce za výrazně nižší mzdu

13.06.  |  Petr Gola

Někteří lidé mají skoro celý produktivní život průměrné či lehce nadprůměrné příjmy, ovšem těsně před dosažením řádného důchodového věku mají z různých důvodů podprůměrnou mzdu. Jak moc ovlivní měsíční částku důchodu práce za minimální mzdu po dobu jednoho, dvou, či tří let?

Deset bodů, které mají zaměstnanci vědět o zdravotním pojištění

12.06.  |  Petr Gola

Daň z příjmů někteří zaměstnanci neplatí, a ještě dostávají od státu daňový bonus. Zdravotní pojištění však musí být sraženo z každé hrubé mzdy. Jaká pravidla platí pro výpočet zdravotního pojištění? Jak se počítá zdravotní pojištění při práci pro více zaměstnavatelů? Jak ovlivňuje výpočet rodinná situace?

Přepočet penze pracujícího důchodce v příkladech

09.06.  |  Petr Gola

Řada penzistů vykonává výdělečnou činnost i v důchodu. Za jakých podmínek má nárok na zvýšení důchodu? O kolik se následně státní důchod zvýší? 

Co se mění v pomoci státu zaměstnancům krachujících podniků, které jim neplatí za jejich práci?

08.06.

Úřady práce mohou zaměstnancům vyplatit dlužné mzdy místo insolventních firem. Co se mění od 1. července 2023? Jak se bude nově postupovat?

11 příplatků, na které můžete mít v práci nárok

08.06.  |  Lucie Mečířová

Pracujete o víkendu, o svátcích, ve ztíženém pracovním prostředí anebo máte rozdělené směny? V takovém případě máte nárok na příplatek. Dostat jej můžete i za pedagogickou činnost nebo za vedení.

Jak se vyvíjela výše důchodu při minimální mzdě a proč ji v roce 2022 penze překonala

07.06.  |  Petr Gola

Během let se v Česku zvyšovala minimální mzda a měnila výpočtová formule starobního důchodu. Vypočítejme si, ve kterém roce byl starobní důchod při osobním vyměřovacím základu na úrovni minimální mzdy nejvyšší.

Vysoká mzda v náročném povolání = vyšší výživné na dítě, ale menší podíl na výchově?

07.06.

Proč je dobře vydělávající a prací zaneprázdněný rodič někdy diskriminován ve sporu o péči o dítě s expartnerem, ačkoliv mu zajišťuje větší komfort? Je správné, aby ten, kdo má více času, protože méně vydělává, měl lepší pozici u soudu? Má být prací zaneprázdněnému rodiči odepřena střídavá péče nebo širší styk s dítětem?

Zvýšení příjmu zaměstnance o 1000 Kč a různé zdanění v příkladech

07.06.  |  Petr Gola

V případě zvýšení hrubé mzdy nebo hrubé odměny o 1000 Kč se zvýší čistá mzda zaměstnance o rozdílnou částku. Podívejme se v praktických příkladech, kdy je zdanění nulové a kdy dosahuje 34 %.

5 případů, kdy nedostanete podporu v nezaměstnanosti

06.06.  |  Lucie Mečířová

Propustili vás? V případě výpovědi je vhodné uchýlit se na Úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Kdy ji ale nedostanete?

Jak vysokou daň z příjmů platí zaměstnanci s průměrnou mzdou ve světě?

06.06.  |  Petr Gola

Hrubá mzda zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdou podléhá v Česku pouze 15% sazbě daně z příjmů, a ještě má zaměstnanec minimálně nárok na slevu na poplatníka. Jak vysoká je efektivní daňová sazba? Kolik platí na dani z příjmů zaměstnanci v ostatních vyspělých zemích světa?

Osm daňových výhod pro lidi s vysokými příjmy

05.06.  |  Petr Gola

Daňová situace pro lidi s vysokými příjmy je v Česku při mezinárodním srovnání příznivá a jejich souhrnná efektivní daňová sazba není o mnoho vyšší než u lidí s průměrnými či podprůměrnými příjmy.

Komu se nevyplatí plánované „zprůměrování“ příjmů manželů pro výpočet důchodu

02.06.  |  Petr Gola

Jednou z plánovaných důchodových novinek ve vládou navrhovaném balíčku je zavedení „společného vyměřovacího základu“ pro manžele. Ten by měl zajistit podobnou výši měsíčního důchodu pro oba manžele. Rozpočítání vyměřovacích základů má být dobrovolné. Komu by se tento krok nevyplatil?

Skutečné zdanění práce v Česku se u nízkých a vysokých mezd příliš neliší

30.05.  |  Petr Gola

Zaměstnancům je z hrubé mzdy srážena daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění, navíc za ně povinné pojistné platí zaměstnavatel. Efektivní daňová sazba se v Česku příliš neliší. Zdanění práce dokonce u nadstandardních mezd klesá. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.

Jak to bude letos s platbou daně z nemovitostí?

26.05.  |  Lucie Mečířová

Podali jste v lednu daňové přiznání a letos budete prvně platit daň z nemovitostí? Do kdy zaslat peníze a budete na platbu nějak upozorněni?

Co musíte odpracovat, abyste dosáhli na předčasný důchod 20 tisíc

26.05.  |  Petr Gola

Při odchodu do předčasného důchodu je nutné počítat s trvalým krácením za předčasnost, přičemž měsíční částku vyplácené penze výrazně ovlivňuje termín odchodu do předčasného důchodu. Vypočítejme si, o kolik musí být rozhodné příjmy vyšší, aby byla částka předčasného důchodu stejně vysoká jako při odchodu do důchodu řádného.

Vláda plánuje zrušit školkovné i slevu na studenta, slevu na manželku zpřísní

25.05.

Vládní úsporná opatření se mají dotknout některých daňových slev. Nově by si daňoví poplatníci nemohli uplatnit slevu za dítě umístěné v předškolním zařízení nebo daňovou slevu na studenta. U slevy na manželku má dojít ke zpřísnění.

Souběh více dohod o provedení práce již nebude tak výhodný, navrhuje vláda

24.05.

Vládní úsporný balíček představil řadu opatření, která mají snížit zadluženost státu a zvýšit příjem na důchodový systém. Jedním z nich je i změna pravidel pro lidi, kteří se nechávají zaměstnat na dohody o provedení práce.

Zdanění práce za průměrnou mzdu je nejvyšší v Belgii, i Slováci platí víc než Češi

23.05.  |  Petr Gola

Celkové daně ze mzdy tvoří rozdíl mezi mzdovými náklady zaměstnavatele a čistou mzdou zaměstnance. Podívejme se, jak se liší zdanění práce u průměrné mzdy v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Deset bodů, které je dobré vědět o školkovném

22.05.  |  Petr Gola

Za kalendářní rok si může jeden z rodičů snížit vypočtenou daň z příjmů o školkovné. Aktuálně se přitom uvažuje o zrušení této daňové slevy. Jaké by to mělo dopady? Podívejme se, co je dobré o školkovném vědět.

Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku

18.05.  |  Redakce

Pokud chcete od 1. ledna 2024 změnit zdravotní pojišťovnu, máte na žádost čas do konce září, tedy tři měsíce před platností změny. Jaké jsou další povinnosti, které máte při změně zdravotní pojišťovny?

Proč musí rentiéři platit zdravotní pojištění a důchodové by si platit měli

17.05.  |  Petr Gola

Někteří lidé mají pravidelné příjmy ze zaměstnání nebo z kapitálového majetku, ale přitom jsou pro účely placení pojistného považováni za osoby bez zdanitelných příjmů. Jak vysoké pojistné si musí sami platit? Jak se liší povinnosti na zdravotním a sociálním pojištění?

O kolik se vám sníží čistá mzda v roce 2024? Podívejte se na příklady

16.05.

Vláda 11. května 2023 představila konsolidační balíček zahrnující několik úsporných opatření, kterými chce snižovat zadluženost země. Jednou z novinek je i zavedení nemocenských odvodů pro zaměstnance.

Jak prokázat ztrátu budoucího výdělku, ve kterém vám zabránil úraz

15.05.

Náhrada za ztrátu na výdělku může zohledňovat i potenciální příjem, kterého by poškozený dosáhl nebýt úrazu. Co musí být splněno, aby se vyšlo i z možného budoucího příjmu, a ne pouze skutečného již dosaženého?

Snižuje se úrazová renta, jestliže měl zaměstnanec už před pracovním úrazem jiné zdravotní obtíže?

12.05.

Lze snížit rentu za pracovní úraz nebo nemoc z povolání (náhradu za ztrátu na výdělku), protože zaměstnanec měl už před vznikem škody beztak chatrné zdraví?

Už jste zaplatili daň z nemovitostí?

10.05.  |  Redakce

Daň z nemovitostí je splatná do 31. května, případná druhá splátka potom do 30. listopadu. Víte, jak velkou daň budete platit, kam ji musíte zaplatit a jaké jsou pokuty za pozdní zaplacení?

Poplatky za psa jsou pro důchodce mnohem nižší. Za co dalšího vás může obec zkasírovat?

09.05.

Poplatky za psa i poplatky za svoz komunálního odpadu jsou nejčastějšími poplatky, které obce vybírají. Poplatků, které mohou vybírat, je ale mnohem více.

Kteří zaměstnanci neplatí daň z příjmů a kdy je efektivní daňová sazba vyšší než 15 %

09.05.  |  Petr Gola

Daňové zatížení zaměstnanců se může významně lišit, když někteří zaměstnanci neplatí nic na dani z příjmů a jiní naopak státu pošlou více peněz, než činí základní daňová sazba. Kteří zaměstnanci čerpají daňový bonus? Podívejme se na praktické příklady.

Mzdový výměr a platový výměr: k čemu jsou a v čem jsou rozdíly

09.05.

Platový výměr je povinnou formou určení výše platu ve státní a veřejné sféře. Mzdový výměr je jednou z možností stanovení výše mzdy v soukromém sektoru.

Můžete jako nepodnikatelé vystavit fakturu?

09.05.

Dostali jste se do situace, kdy po vás chce někdo vystavit fakturu, ale vy nedisponujete živnostenským oprávněním? Lze v takovém případě vůbec fakturu vystavit?

Jak dlouho musí OSVČ archivovat daňové doklady?

05.05.

Myslíte si, že po podání daňového přiznání můžete vyhodit všechny faktury? Své doklady jednou určitě budete moci skartovat, ale až po několika letech. Jaké povinnosti archivace určují české předpisy pro OSVČ?

Jaký vliv má delší nemoc na výpočet daně z příjmů za celý rok

05.05.  |  Petr Gola

Někteří daňoví poplatníci obdrží z důvodu nemoci v loňském roce daňovou vratku, jiní nikoliv. Podívejme se na praktické příklady.

Zdravotní pojištění z pohledu OSVČ v deseti bodech

03.05.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění je pro osoby samostatně výdělečně činné povinnou daní. Při výkonu hlavní činnosti musí být, na rozdíl od daně z příjmů, placeny měsíční zálohy. Co je dobré o zdravotním pojištění vědět?

Nepodali jste daňové přiznání včas? Od kolikátého dne budete platit pokutu a úrok z prodlení?

03.05.

Posledním možným termínem pro podání daňového přiznání k příjmům za rok 2022 elektronickou formou byl 2. květen 2023. Co vám hrozí, když jste do tohoto termínu daňové přiznání neposlali a neuhradili daň?
1 2 3 4 5 6 8 14 21 27
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz