Jak zvládnout daňové přiznání na poslední chvíli?

28.03.2017 | , Finance.cz
DANĚ


Březen je měsícem daní. Termínem pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů je tradičně konec března a začátek dubna. Ideálně byste měli mít už odevzdáno, ale pokud ještě nemáte, pojďme si shrnout vše potřebné, abyste to stihli odevzdat.

Březen je měsícem daňového přiznání, letos připadá termín pro odevzdání na 3. dubna, takže už za chvilku. Už jste přiznali daně i sociální a zdravotní pojištění v přehledech? Máte podané? Tak potom máte na rok zase pokoj. Že ještě nemáte? Pokud jste daňové přiznání ještě nepodali, tak stále máte dostatek času. Pojďme si shrnout, jaké jsou termíny, jaké jsou podmínky pro pozdější odevzdání a jaké budete případně platit pokuty.

Když máte ještě pár dní

Vyplnit daňové přiznání není těžké, ale nějaký čas vám to zabere, záleží na tom, kolik jste vydali v minulém roce faktur, u kolika zaměstnavatelů jste pracovali a kolik si chcete uplatnit daňových odpočtů a daňových slev. Časově náročnější je zjištění všech příjmů a výdajů, obstarání všech potvrzení a povinných příloh. Samotné vyplnění formuláře vám pak zabere opravdu chvilku, navíc si můžete stáhnout interaktivní formulář, který vám práci usnadní. Pokud opravdu spěcháte, tak vyplňte jenom daňové přiznání, na odevzdání přehledů na zdravotní pojišťovnu a na správu sociálního zabezpečení máte čas ještě měsíc, až do 2. května. K daňovému přiznání nezapomeňte přidat všechny přílohy, například potvrzení příjmů od všech zaměstnavatelů, potvrzení o důchodovém pojištění nebo o splátkách hypotéky a o poplatcích za školku.

Formuláře ke stažení: Daňové přiznání a přehledy pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ


Na co nezapomenout v daňovém přiznání:Daňové přiznání pak můžete odevzdat několika způsoby:

  • nejjednodušší je donést ho osobně na podatelnu místního finančního úřadu, normálně to trvá chvilku, ale možná tam bude teď těsně před termínem fronta
  • daňové přiznání můžete poslat poštou, v takovém případě se počítá datum odeslání, daňové přiznání tak můžete odeslat i 3. dubna minutu před půlnocí (rozhodující je razítko na obálce)
  • pokud máte aktivovanou datovou schránku a elektronický podpis, tak nezapomeňte, že máte povinnost odevzdat přiznání přes datovou schránku
  • nově je možné odevzdat daňové přiznání elektronicky, na webu finanční správy vyplníte všechny formuláře a na finanční úřad pak přinesete do 5 dnů podepsaný zjednodušený formulář

Pokud jste na daňové přiznání úplně zapomněli a nestihli ho zatím odevzdat, tak pořád máte spoustu času, potřebné formuláře zvládnete vyplnit za jedno odpoledne a v nejhorším případě můžete daňové formuláře poslat finančnímu úřadu jako doporučený dopis, na poštu ho stačí donést ve večerních hodinách.

TIP: Najděte si, jak má otevřeno vaše pošta

Když už je po termínu

Pokud opravdu nestíháte vyplnit si své vlastní daňové přiznání a odevzdat ho včas do termínu, máte stále několik možností, kdy ještě nebudete platit pokutu za pozdní odevzdání. První možností je odevzdat daňové přiznání na finanční úřad do pěti dnů od uplynutí termínu. Toto je doba, během které daňová správa dle všech zvyklostí ještě toleruje pozdní odevzdání. To vám dává ještě jeden pracovní týden na sehnání všech příloh s razítkem a na vyplnění všech kolonek.

Druhou možností je potom odevzdat daňové přiznání prostřednictvím daňového poradce:

  • do 3. dubna je nutné donést na finanční úřad doklad o tom, že podáváte přiznání prostřednictvím daňového poradce, tedy je nutné předložit plnou moc ke zpracování daňového přiznání podepsanou daňovým poradcem
  • v takovém případě pak máte povinnost daňové přiznání odevzdat až 3. července
  • výhodou také je, že daňový poradce se lépe vyzná ve všech daňových odpisech a výhodách, které můžete uplatnit, a tak možná budete platit menší daně
  • nevýhodou je, že daňovému poradci budete muset za zpracování daňového přiznání zaplatit

TIP: Daňového poradce nepotřebujete, aneb 6 snadných kroků, jak podat své první daňové přiznání

Když jste to ani do pěti dnů nestihli

Pokud jste prošvihli i oněch pět dnů, kdy finanční úřad ještě toleruje zpoždění, tak stále je vaší povinností daňové přiznání odevzdat. A nejspíš budete muset zaplatit i nějakou tu pokutu za pozdní odevzdání. Pokuta se počítá podle částky dlužné daně, 0,05 % z dlužné částky za den zpoždění, maximálně se pokuta může dostat až na 5 % dlužné daně. Navíc budete platit i úroky za pozdní splacení daně. Při pozdním odevzdání daňového přiznání pokutu neplatíte, pokud je vypočtená pokuta nižší než 200 Kč. Pokud byste ale daňové přiznání neodevzdali vůbec, tak automaticky dostáváte minimálně 500 Kč pokutu, nezáleží na tom, jak velká daň vám byla spočítána. I když jste daňové přiznání nestihli podat včas, tak určitě to neopomíjejte a v nejbližším možném termínu ho podejte.


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: DANĚPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.