Cihla versus pórobeton? Výhody a nevýhody

03.10.2019 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Váháte nad použitím pórobetonu (například ytongu) či pálené cihly na vaši stavbu? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých řešení? Která možnost je právě pro vás vhodná?

Stavění domu je náročné na rozhodování, protože na internetu je přehršel informací, navíc vaši známí ví všechno nejlépe a do toho mluví stavaři s mnohdy protichůdnými názory. Dnes se podíváme na to, jaké jsou výhody a nevýhody cihel a pórobetonu.

Jste zastáncem či odpůrcem cihel?

Cihla versus pórobeton

Zdroj: Shutterstock

Stavba z cihel a pórobetonu

Stavba z cihel či pórobetonu je poměrně rychlá, tedy pokud se nejedná o staré cihly.

Stavba s pomocí pórobetonu je rychlejší, lépe se tvaruje, ořezává a neztrácí tím nic na svých vlastnostech. Drážkování stěn je jednodušší v pórobetonu než v pálených cihlách, které jsou křehké. 

Tepelné vlastnosti cihly a pórobetonu

Lepší tepelné vlastnosti se udávají u pórobetonu. Ovšem ani výrobci cihel se nechtějí nechat zahanbit a již lze koupit cihly, které jsou plněné polystyrenem, takže se můžete vyhnout zateplování.

Navíc řada stavebních inženýrů tvrdí, že tepelné vlastnosti obou materiálů (cihel i pórobetonu) jsou podobné a záleží na vlhkosti a dalších podmínkách v domácnosti a na stavbě.

Nicméně pórobeton díky homogenní struktuře poráží cihly při nestandardních tvarech domů, při kterých uniká více tepla u zdiva z cihel než z homogenního pórobetonu.

Jestliže vám pórobeton na stavbě navlhne, tak jeho tepelné vlastnosti klesají, na což upozorňuje řada stavařů. Ale to stejné platí i u pálených cihel.

Cena cihel versus pórobetonu

Pórobeton je obecně dražším řešením, což mnohé lidi odradí. Ovšem stavění s ním je rychlejší (čímž se šetří čas i peníze za dělnické práce, uvádí se až třetina úspory).

Navíc pórobeton má lepší tepelné vlastnosti a často již nemusíte zateplovat, čímž se ušetří také poměrně slušný peníz.

Pro pasivní domy se nicméně mohou využít oba materiály, jak pórobeton, tak pálená cihla. 

Pórobeton neobsahuje vzduchové dutiny jako cihla a je proto více vzduchotěsnější, což je pro stavitele pasivních domů důležitý faktor.

U obou materiálu se dá pasivní dům postavit i z jednovrstvého zdiva bez polystyrenu.

Počítejte s cenou kolem 4 000 Kč za metr čtvereční (materiál + práce).

Tip: Kam s nebezpečným odpadem na stavbě?

Nasákavost a vzlínavost obou materiálů

Právě nasákavost pórobetonu mnoho lidí od tohoto materiálu odradí, ovšem jedná se o přehnaný mýtus, který se snaží výrobci pórobetonových stavebních materiálu vyvrátit.

Nasákavost je u pórobetonu vyšší než u cihel a při nesprávném zacházení může pórobeton navlhnout, což vám způsobí komplikace a stavba se kvůli tomu může zpozdit. Při důkladné péči o stavbu i dům se není u pórobetonu čeho bát. Zakrývání zdiva na stavbě je důležité vždy, ať již stavíte z cihel či pórobetonu.

Vzlínavost je naproti tomu vyšší u cihel a vlhkost na cihlových zdech vystoupá výše než na pórobetonových.

Cihla je pevnější než pórobeton

Pevnost materiálu je větší u cihly. Ovšem pórobeton je lehčí a lépe se s ním manipuluje, což oceníte při stavbě svépomocí.

Pevnost materiálu není vždy výhoda, cihla je sice pevnější, ale díky děrování křehčí. proto se lépe kotví stěna v obývacím pokoji či kuchyňská linka do pórobetonové stěny.

Do pórobetonu nemusíte vrtat s příklepem, což je také výhoda.

Ovšem jestliže máte plnou pálenou cihlu, tak ta je na kotvení nejvhodnější.


Čtěte také:

Jak získat dodatečné stavební povolení?

Jaké doklady vyřídit při bourání starého domu?

Hrozba přísnějších pravidel nastartovala stavební boom


Životnost cihel a pórobetonu

Oba tyto stavební materiály jsou z přírodních látek a jejich životnost je dlouhá a je poměrně jisté, že vás přežijí.

Je lepší cihla či pórobeton?

Tuto otázku si klade nejeden stavitel a neexistuje na ní univerzální odpověď. Každý z těchto stavebních materiálů má své pro a proti.

Ať již zvolíte cihlu či pórobeton, tak nikdy nešlápnete vedle, protože oba tyto materiály jsou kvalitní, léty ověřené a záleží především na vašich preferencích a situaci.

Obě varianty jsou cenově dostupné, snadno se s nimi zachází, mají vysokou životnost i dobré tepelné vlastnosti.

Spíše bychom doporučovali nedívat se po nejlevnějších možnostech daných materiálů, protože to, co zaplatíte za kvalitní materiál, se vám v budoucnu mnohonásobně vrátí.

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 42 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ