Kdy můžou slevy na děti čerpat prarodiče?

16.03.2022 | , Finance.cz
DANĚ


Jste prarodič a dlouhodobě pečujete o vnouče? Anebo u vás naopak mladí bydlí a vy jim pomáháte s hlídáním? A nemůžete si náhodou uplatnit daňovou slevu na dítě?

O slevách na dani pojednává zákon České národní rady o daních z příjmů č. 586/1992 Sb. Všechny slevy na dani a podmínky, za kterých je lze čerpat jsou pak shrnuty v § 35ba. Co tedy potřebujete vědět?

Jaké máme slevy na děti na dani?

  • Daňové zvýhodnění na dítě,
  • školkovné.

Jak se uplatňuje daňové zvýhodnění na dítě

Daňové zvýhodnění na dítě čerpají zaměstnanci měsíčně ve mzdě, jestliže u zaměstnavatele podepsali růžový formulář prohlášení poplatníka, který čerpání daňových slev umožňuje. OSVČ pak zvýhodnění využívají jednou ročně, a to při podání daňového přiznání finančnímu úřadu.

Podmínkou uplatnění slevy je, že ji nečerpá druhý z rodičů, což je třeba potvrdit prohlášením druhého z poplatníku.

TIP: Formulář prohlášení druhého z poplatníků

Co je daňový bonus

Jde o peníze, které vám na daních vrátí finanční úřad. Daňový bonus vzniká, pokud je sleva na dítě vyšší než vypočtená daň z příjmů. Bonus se vyplácí, jestliže má poplatník příjmy alespoň ve výši šestinásobku minimálně mzdy.

Řada rodičů, zvláště pak samoživitelek, na něj proto z důvodu nízkých příjmů a pobírání sociálních dávek nedosáhne, a právě proto je zákonně umožněno, že dávku mohou čerpat i prarodiče dítěte, čili dědeček nebo babička, díky čemuž i jim může vzniknout nárok na daňový bonus. Podmínkou však je, že musí žít s dítětem ve společné domácnosti.

Dříve pak fungovala i maximální částka neboli strop, nad kterou již bonus nebyl vyplácen. Dostat jste mohli maximálně 60 300 Kč ročně. Tento strop je však od roku 2021 zrušen.

Prarodiče a školkovné, daňové zvýhodnění, bonus

Zdroj: Depositphotos

 

Kolik je daňové zvýhodnění na dítě

Výše slevy se odvíjí závisle na tom, v jakém pořadí se dítě narodilo, případně bylo osvojeno. Pro rok 2022 navíc došlo i ke zvýšení částek na druhé, třetí a každé další dítě.

Daňové zvýhodnění na

2021

2022

první dítě

15 204 Kč

15 204 Kč

druhé dítě

19 404 Kč

22 320 Kč

třetí a každé další dítě

24 204 Kč

27 840 Kč

Pokud by pak dítě bylo držitelem průkazu ZTP/P, tak se slevy automaticky zdvojnásobují.

Čtěte také: 10+1 tipů pro uplatnění daňového zvýhodnění na děti

Kdy se čerpá školkovné?

Školkovné je sleva za umístění dítěte do školky, která se uplatňuje pouze jednou ročně, a to v rámci ročního zúčtování daně anebo při podání daňového přiznání. Abyste ji mohli čerpat, musíte do mzdové účtárny anebo k přiznání k dani z příjmů fyzických osob doručit potvrzení o zaplaceném "školném", které vydává každá školka na požádání.

Slevu je pak možné využívat bez ohledu na to, zdali je dítě umístěno do státní, soukromé anebo firemní školky. Platí i pro lesní školky anebo dětské skupiny.

Jak vysoké je školkovné?

Výše školkovného se každý rok mění, neboť je odvozená od roční výše minimální mzdy. Za rok 2021 pak budete moci v daňovém přiznání uplatnit školkovné ve výši 15 200 Kč. Až se budete přiznávat další rok, částka bude zase o něco vyšší. Za rok 2022 bude činit 16 200 Kč.

Čtěte také: Jaké dávky mohou prarodiče čerpat na vnoučata?

Kdy mohou slevu za umístění dítěte čerpat prarodiče?

Na rozdíl od daňového zvýhodnění se jedná o slevu, kterou prarodiče dítěte nemohou využít ani v případě, je-li opět splněna podmínka společné domácnosti. Školkovné tedy bude náležet pouze jednomu z rodičů dítěte. Dědeček nebo babička na ni dosáhnout pouze ve chvíli, kdy se starají o vnuka nebo vnučku, který jim byl svěřen do péče nahrazující péči rodičů na základě soudního rozhodnutí.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: DANĚ