Kdy může být rodičovská dovolená dlouhá čtyři roky a kdy pouze tři

25.06.2024 | Michal Bureš

Rodičovský příspěvek je pro děti narozené od 1. ledna 2024 ve výši 350 000 Kč. Kdo ale může být na rodičovské dovolené 3 roky, a kdo dokonce 4 roky?

Chce vás zaměstnavatel odvolat z dovolené? Můžete nereagovat

25.06.2024 | Veronika Doskočilová

Snaží se vás zaměstnavatel odvolat z dovolené? Můžete jeho telefony nezvedat. Nemáte povinnost být na dovolené k dispozici. Pokud už vás odvolal, musí vám proplatit náklady. Pokud cestujete s rodinou, je sporné, za koho všeho zaplatí.

Pojištění pro živnostníka nemusí být oříšek

24.06.2024 | Komerční sdělení

Podnikání s sebou nese mnoho rizik, a proto je nutné přemýšlet o ochraně z mnoha různých úhlů. Česká podnikatelská pojišťovna („ČPP“) podnikatelům fandí, a proto pro všechny živnostníky připravila allriskový produkt Simplex pro malé a střední podnikatele, který řeší pojištění odpovědnosti, majetku a přerušení provozu.

Komerční sdělení

Stát rozprodá zabavené mobily i drony. Jak se do elektronické dražby přihlásit?

24.06.2024 | Veronika Němcová

Finanční správa zveřejnila informace o dražbě elektroniky, která byla zadržena během měsíce května v souvislosti s kontrolní akcí na odhalování nezdaněných dovozů zboží. Do dražby se může přihlásit kdokoliv.

Důchodové nespravedlnosti. Jak změny systému ovlivnily vaši penzi

24.06.2024 | Petr Gola

Výpočet důchodu je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy než s vyššími. Navíc se během let důchodová legislativa měnila, takže se v minulosti odcházelo do důchodu dříve a přiznání důchodu bylo snazší. Podívejme se v praktických příkladech, kdy byla či je důchodová legislativa pro některé občany výrazně příznivější.

O dědictví II: Závěť – všechno pro děti, či ženu Filoménu?

24.06.2024 | Michal Bureš

Dědictví nejspíš zůstane noční můrou mnoha rodičů, protože v mnoha případech se dědicové budou cítit ošizeni. Závěť je klasická forma způsobu řešení tohoto problému. Kdo dědit ze zákona musí? Z jakých důvodů můžete vydědit své děti? Je nutno sepsat závěť u notáře? A můžete se zříct dědictví?

Alternativní příspěvek na péči získají také lidé z Ukrajiny. Dočasná ochrana se opět prodlouží

21.06.2024 | Veronika Němcová

Od příštího roku by se měla některým cizincům s udělenou dočasnou ochranou zvýšit tzv. humanitární dávka, jejíž výše se skládá z příspěvku na životní potřeby a příspěvku na bydlení. Zvýšení dávky by mělo nahrazovat českou formu příspěvku na péči.

Kdy lze mít průměrný důchod i při podprůměrných příjmech během aktivního života

21.06.2024 | Petr Gola

Ke konci roku 2023 činil průměrný starobní důchod 20 264 Kč. Od ledna 2024 se všechny starobní důchody zvýšily z důvodu valorizace o 360 Kč. Při výpočtu starobního důchodu hraje velkou roli získaná doba pojištění, proto mohou mít průměrný důchod i lidé s podprůměrnými příjmy během aktivního života. Podívejme se na praktické výpočty.

Co se od července změní pro dohodáře?

21.06.2024 | Redakce

Od ledna 2025 by u DPP mělo dojít ke změně výpočtu povinných odvodů na pojištění. Nově se limit pro odvody bude stanovovat i průběžně měnit v závislosti na výši průměrné mzdy v ČR.

Seznam dokladů pro děti, když cestují bez rodičů do zahraničí

21.06.2024 | Redakce

Než vypravíte dítě na prázdniny u moře nebo na zahraniční tábor, přesvědčte se, že mu dáváte všechny potřebné cestovní dokumenty. Kromě cestovního pasu nebo občanského průkazu můžete dítěti dát s sebou i souhlas rodičů s vycestováním nezletilé osoby.