Alternativní příspěvek na péči získají také lidé z Ukrajiny. Dočasná ochrana se opět prodlouží

21.06.2024 | Veronika Němcová

Od příštího roku by se měla některým cizincům s udělenou dočasnou ochranou zvýšit tzv. humanitární dávka, jejíž výše se skládá z příspěvku na životní potřeby a příspěvku na bydlení. Zvýšení dávky by mělo nahrazovat českou formu příspěvku na péči.

Co se od července změní pro dohodáře?

21.06.2024 | Redakce

Od ledna 2025 by u DPP mělo dojít ke změně výpočtu povinných odvodů na pojištění. Nově se limit pro odvody bude stanovovat i průběžně měnit v závislosti na výši průměrné mzdy v ČR.

Trend meme coinů - kryptoměn, které rostou o tisíce procent

17.06.2024 | Komerční sdělení

Meme coiny se řadí mezi kategorii altcoinů, tedy jakýchkoliv jiných kryptoměn než bitcoin. Označení „meme” pak představuje především vtipný nádech, se kterým se u těchto projektů můžete setkat - často jsou totiž založené na populárních internetových charakterech, vtipech nebo obrázcích.

Komerční sdělení

Seznam dokladů pro děti, když cestují bez rodičů do zahraničí

21.06.2024 | Redakce

Než vypravíte dítě na prázdniny u moře nebo na zahraniční tábor, přesvědčte se, že mu dáváte všechny potřebné cestovní dokumenty. Kromě cestovního pasu nebo občanského průkazu můžete dítěti dát s sebou i souhlas rodičů s vycestováním nezletilé osoby.

Sedm čísel k rodičovskému příspěvku: jaké jsou změny u rodičovské pro rok 2024?

20.06.2024 | Michal Bureš

Pro rodiče dětí narozených v tomto roce platí nová pravidla pro čerpání rodičovského příspěvku, který se zvýšil, ale mohou ho čerpat pouze do 3 let věku dítěte. Jaká může být jeho maximální měsíční výše? Kdy jej můžete dočerpat? A kdo může rodičovský příspěvek čerpat do 4 let věku dítěte?

Sedm příkladů, kdy se liší základ pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění

20.06.2024 | Petr Gola

Sazby sociálního a zdravotního pojištění se liší, rozdíly jsou však i ve stanovení základu pro výpočet, takže sociální a zdravotní pojištění se nevypočítává vždy ze stejných částek. Jaké jsou hlavní rozdíly ve výpočtu sociálního a zdravotního pojištění?

Mohou o příspěvek na bydlení žádat také klienti domovů pro seniory a podobných zařízení?

20.06.2024 | Veronika Němcová

Senioři nebo hendikepovaní lidé mohou mít mnohdy problémy s uhrazením nákladů na bydlení, a to především tehdy, pokud s nimi nebydlí další člověk, se kterým by se o náklady podělili. S úhradou proto pomáhá za určitých podmínek stát příspěvkem na bydlení. Mohou o něj ale zažádat také klienti ubytovacích sociálních služeb?

Reforma rozvodů upouští od zjišťování příčiny rozpadu manželství a výslechu manželů

19.06.2024 | Veronika Němcová

Rozvodové řízení by se mělo od příštího roku zjednodušit. Vláda v minulém týdnu schválila novelu občanského zákoníku, která má podstatně zjednodušit rozvodový proces i následnou péči o děti z rozvedených manželství.

Platí smlouva o úvěru, když si poskytovatel řádně neprověří solventnost spotřebitele?

19.06.2024 | Terezie Nývltová Vojáčková

Co musí poskytovatel spotřebního úvěru u žadatele prověřit? A co se může stát, když to neudělá a nesolventnímu dlužníkovi úvěr poskytne? 

Zásluhovost u nemocenské je vyšší než u invalidního důchodu

19.06.2024 | Petr Gola

Výpočet nemocenské i invalidního důchodu je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy. U nemocenské je však tento rozdíl značně nižší. Ve výpočtové formuli nemocenské je mnohem více zastoupen prvek zásluhovosti než u invalidního důchodu. Podívejme se na praktické výpočty.