Kalkulačka výše ceny při změně sazby DPH

Návrh zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů navrhuje mimo jiné také změny sazeb DPH, co do výše i okruhu jednotlivých druhů zboží a služeb. 

V současné době v Česku fungují tři základní sazby pro daň z přidané hodnoty. Základní sazba ve výši 21 % a dvě snížené sazby ve výši 15 % a 10 %. Návrh zákona předpokládá zachovaní současné základní sazba ve výši 21 % a ze snížených sazeb 15 % a 10 % má vzniknout nová sazba ve výši 12 %. Jediným zbožím, které vláda plánuje zanechat bez zatížení DPH (s 0 % sazbou), mají být knihy, které jsou nyní v 10 % DPH.

Více o navrhovaných změnách DPH naleznete ve článku Nulová DPH zůstane v roce 2024 pouze u knih. Za nápoje si spotřebitelé připlatí.

Kalkulačka změny DPH vypočte, jak se změní konečná cena (tedy útrata) při změně sazby DPH na dané služby a zboží. Kalkulačka je obecná a umožní vám zadávat všechny možné kombinace sazeb DPH od 0 až po 100 %. 

Přehled navrhovaných změn  sazeb DPH

Současné sazby 
DPH
Navrhované sazby
DPH
21 % 21 %
15 % 12 %
10 % 0 %

Které konkrétní služby a zboží budou v které sazbě  DPH je v návrhu také uvedeno, ale dá se předpokládat, že během schvalování může dojít ještě ke změnám. 

Do kalkulačky zadejte současnou cenu a také aktuální výši sazby DPH. Dále uveďte novou výši sazby DPH a zobrazí se vám nová cena zboží a služeb.  Uvidíte tak, jaká cena by měla být po změně, ale skutečná cena bude záležet na tom, jak ke změnám DPH přistoupí obchodníci. 


%
%


Štítky:

Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát


Související články: