Nezaměstnanost přestala klesat, strmě roste zájem o rekvalifikace

9. 7. 2024 10:48 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU

Míra nezaměstnanosti v ČR dosáhla v červnu 3,6 procenta a zůstala stejná jako v květnu. Byla o dvě desetiny procentního bodu vyšší než ve stejném období loňského roku. Pozitivní podle Úřadu práce ČR je, že se daří nacházet místo většímu počtu uchazečů a nezaměstnaní mají stále větší zájem o rekvalifikace.  

Zatímco loni ještě mezi květnem a červnem došlo k poklesu míry nezaměstnanosti díky sezónním pracím, letos se tento trend neopakoval. "Zaměstnavatelé již s předstihem avizovali, že v letošním roce přijímají méně sezónních pracovníků. Takzvané brigády využívají nejen studující, ale i nezaměstnaní," konstatuje čerstvá tisková zpráva Úřadu práce ČR

To může mít u řady firem souvislost s novými pravidly pro uzavírání dohod o provedení práce, které se právě s brigádníky sepisují asi nejčastěji. Zaměstnavatelům kolem této agendy přibyla řada povinností, o čemž jsme podrobně psali na Podnikateli.

Tip: Cesta na Úřad práce může začít v datové schránce, umí i zkrátit lhůty

Zdroj: Depositphotos

V absolutních číslech proti květnu do konce pololetí ubylo více než 1600 registrovaných uchazečů o zaměstnání a stále platí, že je v ČR nejnižší míra nezaměstnanosti v EU. 

„Výsledky prvního pololetí ukazuji tři jasné trendy: zájem o nízkokvalifikovanou práci setrvale klesá, ale zároveň setrvale roste zájem o rekvalifikace, což je moc dobře. Třetím výrazným trendem je rostoucí počet lidí, které Úřad práce vrací na trh práce a nachází jim lepší uplatnění," uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof

Tip: Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti 2024

Podle statistik úřad v červnu pomohl najít místo uchazečům 20 987 o zaměstnání, což je o 63,5 % více proti stejnému období loni. Proti loňsku také o více než 150 % vzrostl počet rekvalifikací, když se v červnu do programů pro rozšiřování dovedností zapojilo 3 290 lidí, zatímco loni v prvním pololetí jich bylo 1 307. "Celkem od začátku letošního roku nastoupilo na rekvalifikace 20 118 klientů, tedy o 5 678 více než za první pololetí loňského roku," uvedl Úřad práce. 

Pokud se i vás týká zájem o rekvalifikace, návod, jak se přihlásit, najdete v tomto článku. A pozor, nemusíte být ani nezaměstnaní, ani v evidenci Úřadu práce. Aktuálně jsou v běhu programy se státním příspěvkem pro každého, kde si chce rozšířit obzory a najít lepší místo na pracovním trhu. 

Jak žádat o podporu v nezaměstnanosti

Zdroj: Youtube.com/Úřad práce ČR

 
 

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU