Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Použití kreditní karty

Kartou se dá platit ve dvojích diametrálně odlišných podmínkách: přímo v terénu a tváří v tvář svítícímu monitoru. Zatímco platba z pohodlí domova je spíše technologickou otázkou (viz níže), platba z ruky do ruky se může doslova vymknout. Jsou totiž situace, kdy zapomeneme, nebo si prostě jenom neuvědomíme, že držitel by svou kartu neměl spouštět z očí.

Nebezpečné použití karty je dílem okamžiku

V některých se státech (např. Řecku) je běžné, že při tankování na čerpacích stanicích řidič nevylézá ze svého vozu. Platí-li kartou, obsluha, která předtím načepovala benzín, kartu bez rozpaků požaduje a odnáší do útrob stanice. Rovněž když v restauraci host předá u stolu kartu obsluze, která s ní odejde a přijde až za několik minut zpět, není to bez rizika. Co totiž hrozí, když se cizí osoba ocitne byť jen na chvilku o samotě s vaši kartou? Opíše si číslo karty, expiraci a především nenápadných pár číslic na zadní straně karty napravo od podpisu. Tyto údaje pak umožní elektronickému zloději snadno nakoupit v jakémkoli internetovém obchodě.

Správný postup by měl být, že obsluha přijde ke stolu s mobilním terminálem a transakce je provedena přímo před hostem. Tím se snižuje riziko zneužití karty na minimum.


Bezpečné placení kartou v kamenných obchodech

Při nákupech v jakémkoli kamenném obchodě by zákazník měl mít kartu rovněž stále na očích. Při placení u obchodníka by měl vždy zbystřit, když by se prodavač pokoušel kartu načíst kvůli jedné transakci v několika terminálech. Je nutné mít na paměti, že terminály vydávají potvrzení o transakci vždy, tedy i v případě, že je transakce bankou zamítnuta. Pokud z terminálu po načtení karty nevyjede žádné potvrzení, je to signál, že něco nemusí být v pořádku. Podezřelé rovněž je, pokud obchodník nemá terminál přímo před vámi a např. se k němu shýbá pod pult. V takových případech neváhejte obchodníka zastavit v pohybu a zřetelně mu sdělte, aby vám dal terminál před oči.

Nikomu nikdy nesdělujte PIN a v případě jeho zadávání do platebního terminálu byste si měli klávesnici zakrýt druhou rukou. Zabráníte tak odpozorování  PINu prodavačem, bezpečnostní kamerou, skrytou kamerou apod.


Bezpečné placení kartou na internetu

Při placení kartou na internetu je vhodné si ještě před zadáním údajů o kreditní kartě ověřit bezpečnostní certifikát stránky internetového obchodu. Doporučit lze nakupovat u prověřených internetových obchodů s certifikátem, například Secured by MasterCard nebo Verified by Visa.

I když má mnoho z nás k nakupování přes internet stále nedůvěru, nebezpečí zneužití karty hrozí daleko více v běžném životě než u těchto virtuálních plateb. Stále více obchodů navíc umožňuje platby přímo přes internetové bankovnictví některých bankovních domů (např. Raiffeisenbank či mBank) a kromě toho roste rozšířenost ještě více bezpečných platebních procesorů. Nebezpečí zneužití karty tak opravdu číhá v ulicích hlavně na ty, co kartu nechají zmizet z dohledu.

Sdílení a tisk

Související aktuality

Vyzkoušejte naši novou mobilní aplikaci Euro Čtení na víkend

01.03.  |  Redakce

Náš sesterský ekonomický týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta přichází s novou aplikací pro mobily i…

Jak velkou část příjmů dávají Češi na splátku hypotéky?

19.06.  |  Luboš Svačina

Navzdory růstu příjmů českých domácností, vlastnické bydlení je pro Čechy stále méně dostupné a zdražuje.

Hypotéky stále zdražují. Průměrná sazba se přehoupla přes 2…

17.05.  |  ČTK

Průměrná úroková sazba hypoték v dubnu stoupla na 2,01 procenta z březnových 1,95 procenta. Na této úrovni byly sazby naposledy v únoru 2016. Vyplývá…
Zobrazit další související aktuality

Poradna