Ministr financí USA varoval EU před regulací hedgeových fondů

07.04.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Brusel 7. dubna (ČTK) - Ministr financí USA Timothy Geithner dnes varoval své kolegy z Británie, Francie, Německa a Španělska před přijetím návrhu na zpřísnění regulačních pravidel pro takzvané hedgeové fondy v současné podobě. Geithner v dopise čtyřem ministrům financí vyjádřil obavy, že nová regulace povede k diskriminaci amerických fondů rizikového a soukromého kapitálu a znemožní jejich přístup na evropský trh.

Geithner v dopise uvedl, že návrh regulace, který ministři financí EU v polovině března pod tlakem Londýna odložili, "bude diskriminovat fondy a manažery fondů z třetích zemí tím, že jim bude upírat příležitost ke vstupu na jednotný trh EU". Geithner požaduje, aby fond, který získal povolení k činnosti v jedné zemi EU, měl automaticky tatáž práva i ve všech 27 zemích unie. Unijní "pas" pro zahraniční fondy prosazuje rovněž Británie, Francie je však tvrdě proti.

Od Geithnera je to již druhý pokus ovlivnit evropské představitele v otázce fondů. S podobným dopisem se dříve obrátil na evropského komisaře pro finanční služby, Francouze Michela Barniera. Ten pak před novináři prohlásil, že se nebude poddávat tlakům a nehodlá přijímat příkazy z Washingtonu.

Fondy by podle nových pravidel navržených Evropskou komisí měly předávat regulačním úřadům například informace o svém hospodaření, mimo jiné o tom, jak velkou část majetku tvoří cizí zdroje. Brusel se zaměřil na hedgeové fondy v rámci kampaně za zpřísnění regulace finančního sektoru po finanční krizi. Tyto fondy však podle analytiků ke vzniku ani prohloubení krize vzešlé z hypotečního a realitního trhu nijak zásadněji nepřispěly, nanejvýš zvýraznily již existující trend propadů na finančních trzích. Návrh Bruselu tak britský časopis The Economist nedávno označil za snahu "stínat posly špatných zpráv".

Proti přílišné regulaci hedgeových fondů se staví především Britové, kteří se bojí oslabení vlivu Londýna jakožto předního světového finančního centra, kde sídlí naprostá většina podobných fondů fungujících na území EU. Ministři EU nyní diskutují především právě o pravidlech regulace fondů ve vztahu k zemím mimo unii a budou se snažit dosáhnout dohody po britských parlamentních volbách předpokládaných počátkem května.

Fondy registrované mimo EU by podle návrhu mohly své služby nabízet investorům v unii, evropské úřady by si ale musely ověřit, že tyto fondy ve své domovské zemi podléhají podobné regulaci, jaká platí v EU. Podobný by musel být rovněž dohled či požadavky na výměnu daňových informací s ostatními zeměmi. Fondy by musely informovat o svých obchodních strategiích a systémech řízení rizik, vysvětlit, jak oceňují aktiva, a musely by udržovat minimální výši kapitálu k pokrytí možných ztrát.

Geithnerův postoj podpořila Evropská asociace rizikového kapitálu (EVCA), která zastupuje fondy soukromého kapitálu. Podle sdružení Geithnerův dopis "správně upozorňuje na mezinárodní obavy" z nových pravidel.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK