Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Ve kterých zemích OECD rostou mzdy nejrychleji?

29.04.  |  Petr Gola

Za rok 2014 činila průměrná mzda v Česku 34,1 % průměru všech členských zemí OECD, za rok 2022 potom již 49,1 % průměru všech členských zemí OECD. Česko tak patří mezi členské země OECD, kde průměrná nominální mzda rostla rychleji, než rostl průměr za všechny členské země. Premianty růstu průměrné mzdy v porovnání s ostatními zeměmi OECD jsou za dané období Island, Kanada, Izrael a Irsko. Na opačném konci pomyslné tabulky jsou Norsko, Švédsko a Turecko.

Co týden dal?

07.05.  |  Tomáš Skolek

Finanční trhy reagovaly na pomoc zadluženému Řecku skepsí. Řecký parlament ovládaný socialistickou většinou přijal plán razantních úsporných opatření, euro se propadlo na nové 14měsíční minimum vůči dolaru.

Nohu z plynu, pohonné hmoty levnější nebudou

07.05.  |  Tomáš Skolek

Další drastické zdražení benzinu a nafty nás nečeká. Vše však hovoří pro plíživý růst cen. Oddech pro peněženky v podzimních měsících roku 2010 či zimních měsících 2011 se konat zřejmě nebude. 

Zadluženost zemí ve světě

03.05.  |  Petr Gola

Veřejný dluh všech zemí stoupá každou vteřinu. V Česku činí necelých 130 tisíc Kč na jednoho obyvatele.

Co týden dal?

30.04.  |  Sabina Šebestíková

V uplynulém týdnu byla hlavním tématem situace kolem Řecka. EU sice slíbila finanční pomoc, tu ale Německo chvíli podporovalo a pak zase ne. Důvodem jsou německé volby.

Nová evropská nařízení sociálního zabezpečení

28.04.  |  Veronika Tomanová

Chystáte se na delší pracovní pobyt do zahraničí nebo pracujete ve více zemích EU současně? Pak byste se určitě měli informovat o podmínkách sociálního a zdravotního zabezpečení.

Řecko si s dluhy neporadí, požádalo o pomoc

28.04.  |  Zdeněk Strmiska

V pátek 23. dubna 2010 se předlužené Řecko rozhodlo požádat o pomoc Mezinárodní měnový fond a Evropskou unii. Důvodem je neustále se zhoršující situace na trhu se stáními dluhopisy...

Hon na čarodějnice se rozběhl naplno

27.04.  |  Jiří Tyleček

Fronta útoků na finanční instituce se neustále rozšiřuje. Mezinárodní měnový fond žádá speciální zdanění finančního sektoru.

Jak změnila krize index finančního rozvoje ve světě?

26.04.  |  Petr Gola

Globální finanční centra (USA, Velká Británie) jsou nadále v žebříčku indexu finančního rozvoje (pravidelně sestavovaný Světovým ekonomickým fórem) na předních místech.

Co týden dal?

23.04.  |  Michal Ruml

Všechny významné ratingové agentury postupně snižovaly rating Řecka, až tato země prakticky ztratila možnost financovat se na finančních trzích a musela tak požádat o aktivaci mezinárodní finanční pomoci.

Koruna opět nabírá na síle. Další zpevňování ale může mít složité

20.04.  |  Jaroslav Brychta

Zatímco situace ve světě a sentiment na finančních trzích dosud hrají koruně do karet, vliv domácích faktorů již tolik příznivý není.

Co týden dal?

16.04.  |  Karel Pospíšilík

Opět jsme byli svědky mnoha vzestupů - zvýšila se produkce vína nebo průmyslová výroba v EU, ale také počet padělků nebo inflace v Maďarsku.

Nezaměstnanost po dlouhé době nečekaně klesá

13.04.  |  Lukáš Pololáník

Zatímco nezaměstnanost obrátila trend z poslední doby a vydala se cestou dolů, inflace narůstá, ale jen mírně a v žádném případě nepředstavuje problém.

Co týden dal?

09.04.  |  Lukáš Pololáník

Uplynulý týden se nesl v duchu nových a příznivých statistických dat. Míra nezaměstnanosti v ČR se v březnu překvapivě snížila. Spotřebitelské ceny a inflace se zvyšují jen mírně. Více v pravidelném informačním týdeníku Finance.cz...

Co týden dal?

02.04.  |  Tomáš Skolek

ČNB zveřejnila dvě statistiky: zahraniční dluh České republiky se v loňském čtvrtém čtvrtletí zvýšil o 124,9 miliardy korun; dluhy českých domácností u bank a finančních institucí během února vzrostly o 2,74 miliardy korun.

Problémy Řecka pomohly koruně na páru s eurem až k půlročnímu maximu

01.04.  |  Jaroslav Brychta

Zatímco k euru si koruna své zisky díky vyhrocené situaci v Řecku dokázala podržet, k dolaru o tyto pozice přišla poté, co obchodníci hledali alternativu ke slabé evropské měně.

Co týden dal?

26.03.  |  Sabina Šebestíková

V uplynulém týdnu probíhala jednání evropské komise o pomoci Řecku založená na systému dvoustranných půjček zemí eurozóny. Kromě toho by se zapojil i Mezinárodní měnový fond. Více v našem pravidelném týdenním přehledu.

Jak se mění ceny nemovitostí ve světě?

24.03.  |  Petr Gola

Krize citelně zasáhla trh s bydlením. Ceny ve většině vyspělých zemích klesly. Rok 2009 pokračoval v tomto trendu. Situace ve světě je však značně nerovnoměrná.

V zajetí řeckých zvěstí a pověstí

23.03.  |  Petr Fejtek

Fondy si připsaly alespoň 160 milionů a pokračují některé anomální jevy, které jsme již zaznamenali v minulých týdnech.

Co týden dal?

19.03.  |  Michal Ruml

Za loňský rok ubyly v EU zhruba čtyři miliony zaměstnaných, přičemž poslední data ukazují, že počet zaměstnaných i nadále klesá pod tíhou současné hospodářské krize. Více v našem pravidelném týdením přehledu.

Rozhodčí doložka vám může a nemusí zkomplikovat život

19.03.  |  Lukáš Pololáník

Rozhodčí doložky jsou hojně využívány v pojistných smlouvách nebo ve smlouvách o úvěru. Jejich použití je ale často problematické, neboť se hovoří o jejich zneužívání na úkor spotřebitele.

Krize neskončila, problémy trvají, varovali ekonomové

18.03.  |  Tomáš Skolek

Na VI. Mezinárodním ekonomickém fóru Zlaté koruny se hovořilo o současné situaci a cestách z hospodářských potíží ze všech stran. Přinášíme vám nejzajímavější názory. 

Únava fondů jarní, předvolební

16.03.  |  Petr Fejtek

K tomu, aby celý trh uklouzl pod hladinu, stačila maturita jednoho většího zajištěného fondu. Šíří se zřejmě také nákaza novou, tzv. peněžní chřipkou, protože v odkupech se nepotí už jen KBC Multi Cash ČSOB, ale nově i ISČS Sporoinvest.

Nezaměstnanost těsně pod magickou hranicí

15.03.  |  Lukáš Pololáník

Míra nezaměstnanosti v předcházejícím měsíci dosáhla hodnoty 9,9 %. Únorový údaj se tak ve srovnání s lednem zvýšil o 0,1 %. Inflace stagnuje a ceny pohonných hmot mírně rostou. Více z vývoje ekonomiky v pravidelném komentáři…

Co týden dal?

12.03.  |  Karel Pospíšilík

Průmyslová aktivita v Česku, Německu i celé EU se pomalu zvedá. Pokud se chcete potěšit dalšími zprávami, přečtěte si náš Co týden dal?

Fondy zamrzají a jen se tetelí

09.03.  |  Petr Fejtek

Zřejmě se naši investoři chovají přesně podle prastaré rady „březen, za kamna vlezem“ a přihazují spíš uhlí do kamen než penízky do fondů, alespoň podle necelé stovky milionů korun čistých prodejů.

Co týden dal?

05.03.  |  Lukáš Pololáník

Nezaměstnanost v Česku se blíží k hranici 10 %. Stejně tak v celé eurozóně se míra nezaměstnanosti pohupuje po touto hranicí. Více v pravidelném týdenním přehledu serveru Finance.cz...

Mzdy v ČR se snížily až na úroveň roku 2007

02.03.  |  Sabina Šebestíková

Již od roku 2008 dochází ke snižování či v lepším případě ke stagnování mezd. Jednotlivé pracovní oblasti se mezi sebou však liší. Jak se nepříznivý vývoj odrazil v oborech oblasti financí, marketingu a IT?

Jaro fondů se odkládá

02.03.  |  Petr Fejtek

Březen, za kamna vlezem, bude asi platit i v obecnějším chování našich investorů – jen místo kamen si dosaďme bankovní účty.

Neplaťte daň z pozemku za ostatní (spoluvlastníky)

01.03.  |  Karel Pospíšilík, Sabina Šebestíková

Zapomněli jste zaplatit daň z pozemku? Pozor, ať vás finanční úřad v budoucnu neurčí jako společného zástupce. Pak byste totiž museli uhradit daň za všechny spolu s úrokem z prodlení a zvýšením daňové povinnosti o 10 %.

Co týden dal?

26.02.  |  Tomáš Skolek

Dopravní odborové organizace se dohodly na vyhlášení stávky v dopravě, finanční úřady oznámily, že i letos prodlouží na konci března kvůli daňovým přiznáním provoz podatelen.

Úrok Řecku říká, co si o něm myslí trh

26.02.  |  Roman Dvořák

Vysoký úrok je pro Řecko prvním trestem za jeho obrovské zadlužení. Tím druhým bude velmi pomalý růst jeho HDP, který může trvat i delší dobu.

Kroky centrálních bank naznačují brzké stahování likvidity

25.02.  |  Jiří Tyleček

Na konci minulého týdne se americký FED rozhodl zvýšit diskontní sazbu o 0,25 procenta a vyvolal poplach na finančních trzích.

Šance pro přijetí na univerzitu je rok od roku vyšší

25.02.  |  Lukáš Pololáník

Statistiky jasně ukazují, že dostat se na vysokou školu je každoročně snazší. I tak je ovšem část uchazečů ve svém snažení neúspěšná.

Termín pro podání přihlášek na vysokou školu je na spadnutí

24.02.  |  Lukáš Pololáník

V těchto dnech vrcholí podávání přihlášek na vysokou školu. O tom, jak ji vyplnit a podat a o úskalích výběru správného oboru nebo formy studia si můžete přečíst v tomto článku.

Fondy: jen vlažný optimismus

23.02.  |  Petr Fejtek

Opatrnost světu vládne, alespoň tomu investičnímu. Náznaky pozitivních zpráv vzápětí spláchne nějaká negativní. Takže i fondy se u nás stále krčí v koutě a přes 200 milionů korun je vlastně úspěch.

Lidé, kteří chtějí pracovat, musí slevit ze svých nároků

23.02.  |  Ivana Valová

Propouštění je dnes velkým strašákem pro každého. Lidé, kteří byli zvyklí pracovat a ocitli se na úřadu práce, novou práci intenzivně hledají.

Co týden dal?

19.02.  |  Michal Ruml

Celkem 60 procent malých a středních podniků se domnívá, že veřejnou zakázku dnes není možné získat bez provize nebo úplatku. Nejen o tomto tématu se dočtete v našem pravidelném týdením souhrnu událostí.

Vítězové a poražení roku 2009 - Spojené státy nejsou první

18.02.  |  Ivana Valová

Spojené státy se z hospodářské krize vzpamatovávají evidentně pomaleji, než se původně očekávalo. Lidé mají obavy a šetří, což se projevuje na celkové kupní síle, která v současné době roste pomaleji než příjmy domácností.

Čína dále zrychluje. Rizika do budoucna jsou však značná

16.02.  |  Jaroslav Brychta

Čínská ekonomika zatím oslňuje svým oproštěním se od zbytku světa, který se stále nedokázal vypořádat s důsledky finanční krize.

Rozkymácený týden fondů i trhů

16.02.  |  Petr Fejtek

Nakolik vypadal začátek jak ledna, tak i února optimisticky, nálada nikdy nevydržela dlouho. Tak hned druhý únorový týden nepotěšil, protože odliv více než 400 milionů korun málem „vynuloval“ krásných předchozích 650 milionů.

Ekonomika loni spadla o 4,3 %

13.02.  |  Lukáš Pololáník

Předběžný odhad ČSÚ hovoří poklesu ekonomiky za loňský rok o 4,3 %. Prognóza ČNB zase pro tento rok předikuje růst 1,4 %, pro další rok vyšší. Více v pravidelném souhrnu…

Co týden dal?

12.02.  |  Karel Pospíšilík

Řecká ekonomika a její dopad na Evropu je hlavním tématem tohoto týdne. Hlavními čísly jsou 13,4 %, což je propad průmyslové výroby v Česku za celý loňský rok, a 4,3 %, což je meziroční propad HDP.

Co týden dal?

05.02.  |  Lukáš Pololáník

Tento týden přinesl důležité statistické informace i shrnutí vývoje v minulém měsíci v rámci pravidelných měsíčních komentářů. Například míra nezaměstnanosti ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročně stoupla o 2,9 % na 7,3 %...

Špatné zprávy ze světa koruně v lednu uškodily

01.02.  |  Jaroslav Brychta

Česká měna si v posledních dvou lednových týdnech prošla složitým vývojem. Svůj růst ze začátku roku totiž nedokázala udržet a v posledních čtrnácti dnech poměrně výrazně oslabila.

Outsourcing, zaklínadlo v době krize

30.01.  |  Jitka Tejnorová

V době, kdy klesá produkce, se mnoho společností snaží razantně snížit režijní náklady. Reorganizace se soustředí na tři klíčové oblasti – zefektivnění hlavního procesu, zvýšení produktivity práce a snížení režijních nákladů.

Co týden dal?

29.01.  |  Tomáš Skolek

Podle výhledu Ministerstva financí bude nejtěžší přečkat už jenom tento rok. V roce 2011 by ekonomika mohla růst o 2,6 %, zatímco letos se musíme smířit s nepatrným růstem kolem 1,3 %.

Řecké dluhy. Problém hlavně pro euro a celou eurozónu

27.01.  |  Jaroslav Brychta

Nepřijde-li Řecko v nejbližší době s jasným a realizovatelným plánem, jak se vypořádat s bobtnajícím dluhem, nezkomplikuje situaci pouze sobě, ale celé eurozóně.

Optimismus fondů, ale jen před Obamovou sprchou

26.01.  |  Petr Fejtek

Třetí lednový týden se fondoví investoři vzchopili a přišli s 420 miliony korun. Dokonce si tentokrát pomohly všechny typy fondů.

Co týden dal?

22.01.  |  Michal Ruml

Zatímco Evropu či přesněji eurozónu brzdí problémy řecké ekonomiky, USA a především pak Čína začínají projevovat znaky ekonomického oživení. Více v našem pravidelném týdením souhrnu.

Konec zmatků v ceně dovolených

22.01.  |  Lukáš Pololáník

Novela zákona nyní udává cestovním kancelářím povinnost uvádět konečnou cenu zájezdů. Přečtěte si o novinkách v cenách a nakupování dovolených.

Dočkáme se v roce 2010 dalšího růstu?

22.01.  |  Lukáš Pololáník

Všeobecně se pro rok 2010 očekává na kapitálových trzích čeká další růst. Přes známky ekonomického oživení se ale vyplatí být více opatrný.

Dovolená v první minutě

21.01.  |  Lukáš Pololáník

Už přemýšlíte kam se vydáte letos v létě na dovolenou? Pro někoho je možná brzy, pro jiného nikoliv. Vězte ale, že období výhodných cen začíná právě nyní - začíná hlavní období prodeje zájezdů First minute.

Čeká řeckou ekonomiku pomalá smrt?

21.01.  |  Zdeněk Strmiska

Bude Řecko nuceno požádat o záchranný balíček podobně jako Maďarsko či Lotyšsko?

Fondy zamrzají jako v lednu

19.01.  |  Petr Fejtek

Jen maličko přes 150 milionů korun donesli lidé do fondů, a to ještě jak do kterých. Fondy peněžního trhu získaly 120 milionů, zajištěné 150 a dluhopisové 40 milionů korun.

Rodinné dávky pro rok 2010 v Česku klesly, ve světě stouply

18.01.  |  Petr Gola

Pro rok 2010 došlo v Česku ke snížení mateřské, přídavků na děti, ošetřovného či nemocenského.

Co týden dal?

15.01.  |  Karel Pospíšilík

Slovensko bylo hlavním mediálním trhákem uplynulých dní - falešná eura, spory premiéra a dopravců či sněhová kalamita na česko-slovenských přechodech. Ale nejen Slovensko nás živilo zajímavými zprávami...

Loňská inflace činila 1 %

15.01.  |  Lukáš Pololáník

Průměrná inflace za minulý rok se pohybovala okolo 1 %. V dalších měsících podle analytiků výrazně neporoste. Souhrn dalších statistik z české ekonomiky za poslední měsíc vám přinášíme v pravidelném článku.

Dolar zaznamenal v prosinci silný růst

13.01.  |  Ondřej Hartman

Poslední měsíc roku 2009 byl na měnových trzích ve znamení změny dominantních trendů a to hlavně pro americký dolar, který zaznamenal silný růst. US dolar je nejvýznamnější měnou a tak jeho vývoj ovlivnil i 90 % ostatních měnových párů.

Kam se vydá česká ekonomika v roce 2010?

13.01.  |  Tomáš Skolek

Jsme blízko ekonomické smaženice, silnější než očekávaný růst poptávky v ekonomikách skupiny BRIC by krátkodobě české ekonomice pomohl, uvedli ekonomové k dalšímu vývoji českého hospodářství.

Koruna v roce 2010? Snadné to mít nebude

11.01.  |  Jaroslav Brychta

Minulý rok jasně dokázal, že se díky vzájemné provázanosti jednotlivých ekonomik česká měna stále více podobá bárce na moři, která se vlní společně s tím, jak klidné či rozbouřené moře právě je.

Co týden dal?

08.01.  |  Lukáš Pololáník

Uplynulý týden přinesl spoustu souhrnných statistik loňského roku. Mimo jiné jsme se dověděli, že státní rozpočet za předcházející rok skončil s rekordním deficitem 192,2 mld. Kč. Více v pravidelném týdenním přehledu...

Lidé v České republice se bojí o práci oprávněně

08.01.  |  Ivana Valová

Ačkoliv jsou očekávání analytiků ohledně vývoje české ekonomiky v tomto roce pozitivní, lidé v České republice se o svou práci obávají oprávněně.

Státní dluh u nás a ve světě

07.01.  |  Ivana Valová

Živou otázkou závěru roku 2009 byla diskuse týkající se státního rozpočtu České republiky na rok 2010. Poslanecká sněmovna schválila dne 9.12.2009 státní rozpočet na rok 2010 s rekordním schodkem 163 miliard korun.

Nemastný neslaný rok fondů

05.01.  |  Petr Fejtek

Na celkový vývoj fondbyznysu u nás by se krásně hodila obecná charakteristika Financial Times: Finanční krize skončila, ale udržitelné oživení ještě nezačalo.

Začátek regulace regulátorů

05.01.  |  Roman Dvořák

Na začátku roku 1983 se psalo o největším uvolnění restrikcí od Velké deprese. Nyní se píše o opaku.

V Česku je HDP na obyvatele už vyšší než v Portugalsku

04.01.  |  Petr Gola

Nejvyšší HDP na jednoho obyvatele je v EU opětovně v Lucembursku, Irsku a Nizozemí, nejnižší v Bulharsku. Česká ekonomika je výkonnější než všechny východoevropské země, ale i než Portugalsko.

Analytici: Býčí trend bude trvat několik let

29.12.  |  Lukáš Pololáník

Tempo růstu na pražské burze bude i příští rok vyšší ve srovnání s vyspělými západoevropskými či americkými trhy. Přečtěte si jaký byl končící rok 2009 na kapitálovém trhu očima odborníků a co můžeme čekat dále.

Výdaje na zdravotnictví jsou v Česku nízké

21.12.  |  Petr Gola

Česko je zemí s nejnižšími soukromými výdaji občanů na zdravotní péči ze zemí OECD. Tento trend je však dlouhodobě neudržitelný, stejně jako zachování současné výše státní penze.

Co týden dal?

18.12.  |  Karel Pospíšilík

Po rozpačité reakci na dubajskou krizi se už začínají hrnout nabídky na finanční pomoc, důkaz toho, že situace byla a je vážná. Potvrzuje se i fakt, že největším problémem po krizi bude nezaměstnanost.

Lákají vás netradiční investice?

18.12.  |  Lukáš Pololáník

Je libo diamanty, umění nebo kvalitní víno. A co třeba „dluhopisy smrti“? Investování do akcií nebo fondů už není dneska nic neobvyklého. Možná proto se otvírá více prostoru pro jiné, alternativní investice.

Řecko střídá Irsko na pozici nejslabšího článku eurozóny

15.12.  |  Jaroslav Brychta

Navzdory stále vysokým rizikům a i přes obrovské problémy, kterými si irská ekonomika v současnosti prochází, začíná být evidentní, že se tato malá země dokázala v minulých měsících zbavit nálepky nejslabšího článku eurozóny.

Hrubá mzda ve třetím kvartálu rostla

12.12.  |  Lukáš Pololáník

Údaje ČSÚ o mzdách za 3. čtvrtletí hovoří o nárůstu, který ale je spíše důsledkem propouštění. Souhrn dalších statistik z české ekonomiky za poslední měsíc vám přinášíme v pravidelném článku.

Co týden dal?

11.12.  |  Lukáš Pololáník

Asi už není pro nikoho překvapením, že klienti českých bank platí nejvyšší bankovní poplatky ve střední Evropě. Tento fakt potvrzuje nejnovější analýza. Více ze světa ekonomiky a financí v pravidelném týdeníku...

Bude příští rok nezaměstnanost klesat?

07.12.  |  Petr Gola

Pro příští rok ve své listopadové zprávě OECD předpovídá téměř dvouprocentní růst HPD za všechny členské země. Jak se promítne dle předpovědi oživení ekonomiky na snižování nezaměstnanosti v příštích dvou letech?

Co týden dal?

04.12.  |  Tomáš Skolek

Jaký typ zpráv nemáte rádi? Troufneme si odhadnout, že by mezi ně mohla patřit třeba ta, že průměrná mzda opět vzrostla - tentokrát na 23.350 Kč. Skutečnost je však trochu jiná, více v našem pravidelném souhrnu.

Budeme za plyn platit méně i v příštích letech?

03.12.  |  Michal Ruml

Ceny plynu pro spotřebitele za poslední rok poklesly o více než deset procent. Za takto výrazným snížením stojí především pokles ceny vlastní komodity – zemního plynu. Co k tomuto poklesu vedlo a jak se bude cena dále vyvíjet?

Příští rok za elektřinu ušetříme, ale co dál?

02.12.  |  Michal Ruml

Ceny energií v minulých letech neustále rostly. Zdaleka nejvíce přitom zdražovala elektřina. Ochlazení světové ekonomiky však zcela změnilo situaci. Ceny elektřiny konečně zamířily směrem dolů. Ale na jak dlouho?

Chabý listopad fondů

01.12.  |  Petr Fejtek

Samotné fondy peněžního trhu přivítaly miliardu korun, naopak ze zajištěných fondů si lidé 800 milionů odnesli – výsledkem listopadové bilance je tedy pouhá třetina miliardy a shodou okolností také jen třetina zářijového či říjnového fondbyznysu.

Švýcarská ekonomika je nejvýkonnější

30.11.  |  Petr Gola

Dle každoročně zveřejňované zprávy „The World Competitiveness Report“, se může v současnosti pochlubit nejvýkonnější ekonomikou Švýcarsko. USA se po několika letech propadly na druhé místo.

Co týden dal?

27.11.  |  Michal Ruml

Elektřina by příští rok měla zdražit, plyn naopak zlevní. Penzijní fondy by za letošní rok měly přisat vyšší zhodnocení než loni. Nejen tyto novinky se dozvíte v našem pravidelném souhrnu informací.

Desatero proti krádežím automobilů

26.11.  |  Lukáš Pololáník

Víte, kdy se nejvíce kradou automobily? Je to právě teď před Vánocemi. Co je dobré udělat, abychom riziko krádeže maximálně eliminovali…

Jak na tom byla ekonomika v říjnu?

25.11.  |  Lukáš Pololáník

Inflace je v současnosti na dně a v následujících měsících se pravděpodobně opět vrátí do kladných hodnot. Více v pravidelném souhrnu ze světa ekonomiky…

Co týden dal?

20.11.  |  Lukáš Pololáník

V dohledu je růst ekonomiky jak v zahraničí, tak i u nás. V svém pololetním výhledu předpokládá OECD růst ekonomiky České republiky i Slovenska shodně o 2 %. Více v pravidelném týdenním přehledu...

FOREX: Vyznáte se v obchodních příkazech?

14.11.  |  Ondřej Hartman

Ať už jde o jakýkoliv obchodní software (platformu), vždy se setkáte alespoň se základními příkazy pro vstup/výstup z obchodní pozice a nákup příslušné měny.

Co týden dal?

13.11.  |  Karel Pospíšilík

Bohemia Sekt chce prodat během letošního prosince tři až čtyři miliony lahví. Pokud český průmysl nabere stejný směr jako německý, možná se to podaří. Ale zatím jen klesá.

Vývoj na komoditních trzích v říjnu

11.11.  |  Petr Čermák

Říjen se stal pro investory na komoditních trzích velmi příznivým měsícem. Pozitivní makroekonomické údaje v kombinaci s optimismem mezi investory způsobily růst cen většiny surovin. Řada komodit se vyšplhala na několikaměsíční maxima.

Co týden dal?

06.11.  |  Tomáš Skolek

Míra nezaměstnanosti ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně stoupla na 7,4 procenta, ČNB ponechala úrokové sazby beze změny. Více v pravidelném týdenním souhrnu.

Jak je to s nemocenskou v zemích EU?

02.11.  |  Petr Gola

Systém nemocenského pojištění prošel v Česku začátkem roku podstatnými změnami. Na výplatě nemocenské formou náhrady mzdy byli zapojeni zaměstnavatelé a první tři dny nemoci jsou zaměstnanci bez finančních prostředků.

Banky v eurozoně přestávají půjčovat, vlády si s tím hlavu nedělají

02.11.  |  Jaroslav Brychta

Podle poslední statistiky Evropské centrální banky se objem úvěrů soukromému sektoru v září meziročně propadnul o 0,3 %...

Co týden dal?

30.10.  |  Marie Žáková

Tempo růstu pojistného trhu se zpomalilo. Pojišťovny od začátku roku do konce září vybraly na pojistném 103,9 miliardy Kč. Více informací naleznete v našem pravidelném týdenním souhrnu informací.

Akcie rostou, ale co ekonomika?

26.10.  |  Roman Dvořák

Vazba mezi akciemi a ekonomikou není moc jasná a nikdy ani nebyla. Jsou známy případy, kdy prudkému ekonomickému oživení předcházely malé růsty akcií, a naopak.

Září přineslo inflaci na bodě mrazu

24.10.  |  Lukáš Pololáník

Inflace v září vykázala nulovou hodnotu, což se stalo naposledy v září 2003, nezaměstnanost asi dále proste… Přinášíme vám přehled ekonomického dění předcházejícího měsíce.

Co týden dal?

23.10.  |  Michal Ruml

Účet za nedávnou finanční krizi v Evropské unii by podle Eurostatu mohl dosáhnout až 814 miliard eur, tedy 21,2 bilionu korun. O finanční krizi, ale nejen o ní se dočtete v našem pravidelném týdenním souhrnu informací.

Státní dluhy rostou

20.10.  |  Zdeněk Strmiska

Ekonomická recese notně zkomplikovala fiskální situaci většiny států. Se současným stavem veřejných financí si nelámou hlavu politici jen u nás, ale prakticky na celém světě.

Česká koruna opět pod tlakem. ČNB možná sníží úrokové sazby

19.10.  |  Jaroslav Brychta

Poté, co si koruna v září sáhla na páru s eurem až na své desetiměsíční maximum a prolomila hranici 25 Kč za euro, zeslábla o 2,6 % až těsně pod hranici 26 Kč. 

Co týden dal?

16.10.  |  Karel Pospíšilík

V jásot propukla celá Wall Street, když se klíčový americký akciový index Dow Jones po roce dostal nad 10.000 bodů, směrem dolů šlo naopak hodnocení českých veřejných financí, které EK poslala do nejhorší skupiny.

Míl: Na poučení nevěřím, lidé rychle a rádi zapomínají

13.10.  |  Karel Pospíšilík

Krize nabízí poučení, že dlouhodobá stabilita je výnosnější než krátkodobé zisky, řekl pro Finance.cz Jaroslav Míl, prezident Svazu průmyslu a dopravy. Zároveň ale dodává, že některé zkušenosti jsou mezigeneračně nepřenositelné.

Které země jsou nejvíc konkurenceschopné?

12.10.  |  Petr Gola

USA jsou dlouhodobě považovány za nejkonkurenceschopnější zemi světa, stejně tomu tak je dle zprávy společnosti IMD i letos.

Co týden dal?

09.10.  |  Lukáš Pololáník

Americký program šrotovného za 3 mld. USD žádných vytčených cílů nedosáhl a ekonomiku USA ochudil zhruba o polovinu vynaložené sumy. A jaké bude naše šrotovné? Více ze světa ekonomiky v pravidelném týdenním přehledu.
1 9 16 20 21 22 23 24 25 26 31
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz