Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Ve kterých zemích OECD rostou mzdy nejrychleji?

29.04.  |  Petr Gola

Za rok 2014 činila průměrná mzda v Česku 34,1 % průměru všech členských zemí OECD, za rok 2022 potom již 49,1 % průměru všech členských zemí OECD. Česko tak patří mezi členské země OECD, kde průměrná nominální mzda rostla rychleji, než rostl průměr za všechny členské země. Premianty růstu průměrné mzdy v porovnání s ostatními zeměmi OECD jsou za dané období Island, Kanada, Izrael a Irsko. Na opačném konci pomyslné tabulky jsou Norsko, Švédsko a Turecko.

Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší

22.11.  |  Martin Ježek

Většina z nás se při hledání povinného ručení orientovala podle ceny. Jenže taková pojistka už nemusí být nejlepší. Optimální je dostat za slušnou cenu co nejširší pojistku.

Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.

20.11.  |  Tomáš Procházka

Očekávané listopadové rozdělení bitcoinu se nekoná a díky tomu posiluje bitcoinová odnož bitcoin cash, která vznikla už v srpnu. Kurz bitcoinu se po několika týdenním konstantním růstu zastavil a probíhá korekce pravděpodobně v návaznosti na neproběhlé rozštěpení.

3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu

16.11.  |  Lucie Mečířová

Odjezd na služební cestu s sebou nese řadu zařizování. Na co by správný šéf rozhodně nikdy neměl zapomenout?

Růst HDP ve světě - jak je na tom český lev?

13.11.  |  Michal Bureš

Světová ekonomika mnohdy připomíná džungli, kde silnější sežere slabšího, jindy zase bachor, kde malé organismy pomáhají trávit velké krávě. Pojďme se podívat na růst ekonomiky v roce 2017 tak trochu pohledem z živočišné říše. Jak si vedl indický tygr, americký orel? A který stát byl jihoamerická kapybara, či průbojný vlček z Afriky?

Co musíte vědět předtím, než si vezmete půjčku

08.11.  |  Lucie Mečířová

Potřebujete si vzít neprodleně půjčku, ale nevíte, co čekat od splácení? Na kolik vás měsíčně vyjde spotřebitelský úvěr? Jaké jsou možnosti a jak se vlastně počítá výše splátek?

Dítě v autě: Existuje 5 tříd autosedaček. Víte, kterou a jak použít?

07.11.  |  Redakce

Jaká jsou pravidla bezpečnosti při převozu dětí automobilem? Sankce za jízdu bez dětské autosedačky mohou být vyšší než u nepřipoutaného řidiče. Navzdory mylnému přesvědčení mnohých motoristů není rozhodující věk, ale váha a výška. Dávno rovněž neplatí, že dítě do 12 let nemůže sedět vepředu. Jak vybrat správnou autosedačku a na co si dát pozor?

Pokuta z ciziny se jen tak nevypaří

31.10.  |  Martin Ježek

Letos si řidiči, kteří vyjeli svým vozem do ciziny, daleko víc stěžují, že je zahraniční přestupky doma „doženou“. Na úředním papíře cizího státu je věcně, ale hlavně spisovnou a dobrou češtinou napsáno, co udělali a kolik to bude stát.

Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby

23.10.  |  Michal Bureš

Je dobojováno - téměř každý třetí volič vhodil do urny lístek s názvem ANO, navíc skoro 50 tisíc voličů zakroužkovalo bývalého ministra financí, bývalého (zřejmě) estébáka a Olafem vyšetřovaného Andreje Babiše. Nicméně demokratickou volbu musíme respektovat - hlas lidu, hlas boží. Proč tedy ANO vyhrálo volby? Může za to Kalousek?

Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?

19.10.  |  Michal Bureš

Známá tvář může vyhrát volby. Ale pozor - mnoho celebrit se již spálilo, když sami kandidovali a neuspěli. Navíc polovina Holywoodu otevřeně podporovalo Hillary Clinton a jak to dopadlo všichni víme. V druhé části se podíváme, které známe tváře podporují SPD, TOP 09 a další strany.

Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?

18.10.  |  Lucie Mečířová

Sdílená ekonomika frčí. Pravděpodobně nejlépe se daří taxislužbám a hlavně ubytování. Kolik si průměrně vydělají hostitelé? Jaký to má vliv na českou ekonomiku? A proč některým podobné aplikace čím dál více vadí?

Pražská burza cenných papírů spouští projekt START

11.10.  |  Tomáš Procházka

Pražská burza cenný papírů BCCP opět spustila projekt START, který byl poprvé představen před 5 lety. Jeho nová verze velice usnadní středním firmám získat potřebný kapitál a na druhé straně investorům zhodnotit své prostředky.

Chcete ušetřit na cestování? Jezděte Liftagem!

04.10.  |  Lucie Mečířová

Přijdou vám ceny za taxi až přemrštěně drahé? Bojíte se, že by vás taxikáři okradli? A co kdybyste si mohli vybrat, kolik za odvoz zaplatíte? Aplikace Liftago to umožňuje. Podobně funguje i aplikace Uber, ale liší se v několika málo ohledech. Liftago například jinak stanovuje cenu za jízdu a navíc umožňuje výběr auta anebo dokonce i řidiče.

Nejste spokojení s mobilním operátorem? Změňte ho

29.09.  |  Lucie Mečířová

Máte se svým operátorem problémy? Rádi byste přešli pod jiného, protože má podstatně výhodnější nabídky? Zdá se vám, že s vámi nejednají férově? Co můžete dělat?

Jak získat dobrého zaměstnance? Firmy motivují, aneb vše o dovolené

29.09.  |  Martin Ježek

Nezaměstnanost je nízká, a tak firmy těžce shánějí kvalitní a kvalifikované zaměstnance. Sahají dokonce i po jakési formě výhod: nabízejí týden dovolené navíc či příspěvek až 20 tisíc Kč. Firmy tak lákají zájemce o zaměstnání, aby pracovali právě pro ně. A zhruba třetina podniků toho využívá. Popíšeme, kdy si dovolenou vybrat můžeme a kdy ne, a co s ní, když už práci nemáme.

Volby 2017: vše, co potřebujete vědět

25.09.  |  Michal Bureš

Opět se blíží volby, tentokrát do poslanecké sněmovny. Ty bývají označovány jako nejdůležitější, protože z nich vzejde nová vláda. Jaký je termín voleb? Co si s sebou přinést do volební místnosti? Kdy bude třeba voličský průkaz?

Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách

23.09.  |  Michala Moravcová

Už tento víkend zavítají v sousedním Německu občané k volebním urnám. Jak dopadnou německé volby, je zvědavá pomalu celá Evropa. Záleží na tom nejen podoba Německa v dalších letech, ale také osud eura.

Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?

22.09.  |  Michal Bureš

Cukrovary patři k České republice již nejméně 200 let. Ovšem za posledních 30 let se pole osázená cukrovou řepou zmenšila na polovinu. Od 1. října přestávají platit kvóty EU na výrobu cukru. Jedná se o hrozbu, či příležitost pro naše cukrovary? Může cukr potkat osud másla? A kolik se v ČR vyrobí cukru? Jsme soběstační?

Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami

21.09.  |  Tomáš Procházka

V září zatím došlo k největšímu propadu kurzu bitcoinu od počátku roku 2015. Po hvězdném jaru a bohatém létě bitcoin svůj růst zpomalil. Hlavním viníkem jsou čínské regulace. Jaké byly hlavní příčiny poklesu kurz bitcoinu se dozvíte v článku.

Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů

20.09.  |  Lucie Mečířová

Neplatí vám na děti? Pravidelně zapomíná na vyživovací povinnost stanovenou soudem? Nedává vám sumu, na které jste se dohodli? Nad neplatiči lze vyzrát poměrně snadno, jen to nesmíte nechat jen tak.

Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?

20.09.  |  Martin Ježek

Ke společenským nehodám, kdy vás v restauraci polije číšník, nebo vaše dítě shodí v obchodě s porcelánem cennou vázu, dochází denně. Vznikne nějaká škoda. Kdo ji ale zaplatí?

Která "neziskovka" bere od státu nejvíce?

14.09.  |  Michal Bureš

Neziskové organizace se v posledních letech staly terčem kritiky. Jedni je odsuzují kvůli pomoci ve třetím světě, jiní v nich vidí pouze černé díry na peníze. Které neziskovky berou nejvíce státních dotací? A kolik jim stát rozdá? Který sektor toho nejvíce dostane?

Při placení pomocí SMS buďte opatrní

11.09.  |  Martin Ježek

Podobných nabídek je plný internet: zaplatit za zboží nebo službu můžete pomocí SMS zprávy. Jenže na podobné platby se zaměřují podvodníci, kteří vás mohou připravit i o pár stovek.

Jak a proč vznikl bitcoin cash

11.09.  |  Tomáš Procházka

Bitcoin zažil v poslední době velké změny. Začátkem srpna došlo k jeho prvnímu rozdělení a s velkou pravděpodobností dojde k dalšímu začátkem listopadu letošního roku. I přes tyto události jeho cena během srpna vzrostla a nic nenasvědčuje opaku do budoucna.

Které společnosti dominují na trhu čokolád?

08.09.  |  Michal Bureš

Výběr čokoládových výrobků je na našem trhu opravdu široký. Ale neklame nás pouze zdání? Kolik firem "ovládá" trh čokolád?

8. září aneb Den finanční gramotnosti: otestujte si tu svou

08.09.  |  Hana Bartušková

Finanční gramotnost je důležitou součástí našeho běžného života. Aneb vždycky se vyplatí, když se dokážete správně orientovat v nabídce bankovních produktů a dokážete efektivně spravovat své osobní finance. Jste finančně gramotní? Otestujte se!

Průměrný Čech zvládne 58,7 litru. Kolik vypijete za rok mléka?

07.09.  |  Michal Bureš

Mléko a mléčné výrobky patří mezi tradiční lidské potraviny a "mléčné" země dotují výrobu mléka. Jsme vůbec soběstační? Která země vyprodukuje nejvíce mléka?  Kde je jeho spotřeba nejvyšší? A který mléčný výrobek má nyní "cenu zlata"?

Analytici: Dynamiku růstu průmyslu snižuje nedostatek pracovníků

06.09.  |  ČTK

Růst českého průmyslu zůstal v červenci solidní, za mírným snižováním jeho dynamiky stojí nedostatek pracovních sil a s tím související tlak na růst mezd. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Průmyslová výroba v červenci zrychlila meziroční růst na 3,3 procenta po červnovém revidovaném růstu tři procenta. Průměrný dosavadní růst průmyslu však letos činí 5,5 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 2011.

Vše o rozvodu 2. díl: Svěření dětí do péče a alimenty

06.09.  |  Lucie Mečířová

Jednou z nejtíživějších situací u rozvodu bývají především tahanice o děti. Komu budou svěřeny do péče? Jak vysoké budou alimenty? Pojďme se na vše podívat.

2 měsíce po sobě bankám klesají objemy hypoték. Proč?

05.09.  |  Luboš Svačina

Od roku 2015 průměrná výše úvěru rostla mezi jednotlivými roky řádově o desítky tisíc korun a byla jedním z hlavních motorů růstu celkové produkce hypotečních úvěrů. V červenci se tento růst zastavil a objemy hypoték již podruhé za sebou meziročně klesly. V uplynulých 2,5 letech neobvyklá situace. Jaký je důvod a co se bude dít dál?

Jak dostat peníze do českého zdravotnictví?

05.09.  |  Michal Bureš

Zdravotnictví je stěžejním tématem každé politické strany, před volbami se kde kdo ohání, jak zlepší jeho fungování, přidá zdravotním sestrám i doktorům a zkvalitní péči o pacienty. Nicméně českému zdravotnictví chybí vize a pouze se lepí díry v potápějící se lodi. Chybí hloubková reforma, ke které je třeba velké politické odvahy, protože i třicetikorunový poplatek může vaší straně prohrát volby. Jak tedy dostat do zdravotnictví peníze? Opravdu byly poplatky účinné?

Školní prázdniny v roce 2017/2018, kdy budou mít děti volno?

04.09.  |  Michal Bureš

Dneska začíná opět škola a pro studenty základních a středních škol není důležitější otázka než: kdy bude zase volno. Rodiče to taky zajímá, protože musí naplánovat hlídání a kdy si zařídit dovolenou, aby s dětmi zajeli na hory. Jak tedy budou v tomto školním roce 2017/2018 školní prázdniny?

Co řekne příští týden ECB na silné euro?

04.09.  |  Michala Moravcová

Euro se poprvé za 2 a půl roku dostalo nad úroveň 1,20 proti americkému dolaru a užívá si nečinnosti Evropské centrální banky, která zatím slovně neintervenovala proti silné měně. Nákup jednotné evropské měny podporuje i vyšší volatilita na finančních trzích, s tím jak roste geopolitické napětí kolem Severní Koreje a investoři hledají bezpečné přístavy.

Kolik jste letos utratili na dovolené? Bylo to víc, nebo míň než průměrný Čech?

01.09.  |  Hana Bartušková

https://www.finance.sk/182201-voda-jedlo-cigareta-a-telefon-za-volantom/Asi víte, kolik jste letos utratili na dovolené. Jak jsou na tom ale Češi jako národ a byla zrovna vaše dovolená dražší nebo levnější než průměrná česká dovolená.

Kolik nás ročně stojí zdravotní péče?

01.09.  |  Michal Bureš

České zdravotnictví na jedné straně v mnoha ohledech obstojí srovnání se západní Evropou, zatímco na druhé je zmítáno korupčními kauzami. Jak je zdravotnictví financováno? Jakou část tvoří zdravotní pojištění? Kolik a kde Češi průměrně ročně doplácí?

Jaké je to být na „volné noze“?

31.08.  |  Martin Ježek

Být freelance, neboli jít na volnou nohu, to bývá pro mnohé východisko, pokud je to již v práci nebaví. I toto podnikání však má svá specifika.

Vše o rozvodu 1. díl: Kolik stojí soud a jak rozdělit společný majetek

30.08.  |  Lucie Mečířová

Uvažujete o rozvodu, protože si nerozumíte s partnerem, ale bojíte se, že by vás soudní řízení zruinovalo? Kolik vůbec stojí rozvést se? A jak nejlevněji rozdělit majetek?

Bilance centrálních bank se začínají rozcházet opačnými směry

29.08.  |  Michala Moravcová

Japonská, americká a evropská. Tři centrální banky světové ekonomiky, které dosud táhly za jeden provaz. Jejich měnová politika se ale začíná lišit tak, jak postupně opouští programy kvantitativního uvolňování.

Výcvik a trénování psa je drahý koníček. Na kolik vás vyjde?

26.08.  |  Lucie Mečířová

Pořídili jste si psa a nechcete ho mít jen jako mazlíka? Chcete z něj výstavního šampiona, nebo dokonce záchranáře? A už jste si zjistili, kolik vás to bude stát?

Kam odchází naši lékaři? Německo, Rusko, nebo Rakousko?

25.08.  |  Michal Bureš

Mladí čeští lékaři mnohdy zvolí odchod do zahraničí. Důvodů může být více - výdělek, zkušenosti, lepší pracovní podmínky atd. Kolik absolventů medicíny každoročně opustí ČR? Kam odchází? Kdo je v českých nemocnicích nahrazuje?

Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat

24.08.  |  Lucie Mečířová

Nad hodinovou sazbou průměrného právníka by nejeden zaplakal. Přesto mohou nastat situace, kdy za advokáta platit nebudete anebo dostanete slevu. Jak to?

Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo

24.08.  |  Martin Ježek

Občas nastane situace, kterou si nikdo z nás nepřeje. Zůstaneme v cizině bez prostředků. Řešení samozřejmě existuje, ale pokud vám nepomohou příbuzní, bude to drahé.

Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci

23.08.  |  Redakce

Průzkum ukázal, že pokud jde o životní pojištění, tak Češi se nejčastěji pojišťují proti následkům úrazu, ale na vážné nemoci zapomínají. Přitom ale právě nemoc patří k nejčastějším důvodům poklesu budoucích příjmů. Jak máte nastavené životní pojištění vy?

Česko - nová brána japonských investic do EU?

23.08.  |  Michal Bureš

Po Brexitu hledá Japonsko novou bránu do EU. Může ji být ČR? V jakých oblastech by mohla být navázána spolupráce? A jak je na tom Japonsko s ekonomickým dechem? Probouzí se opět japonský drak? Může z toho těžit i český lev?

Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku

22.08.  |  Martin Ježek

Ještě jste nebyli na dovolené? Pak vám možná přijde vhod několik rad, které se vám na místě letní relaxace bude hodit.

Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele

21.08.  |  Lucie Mečířová

Zakládání soukromých klubů a spolků je kvůli protikuřáckému zákonu stále častější. Hospodští odmítají přijít o klientelu a prodělat. Plno z nich ale bohužel netuší, jaké problémy si způsobí…

5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra

21.08.  |  Michal Bureš

Obtěžují vás často nevyžádané hovory a SMS? Bojíte se, že z vás někdo bude chtít vytáhnout peníze skrz telefon? Tak si nainstalujte některou z aplikací, je to jednoduché a mnohdy i zadarmo! 

Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout

18.08.  |  Michal Bureš

Každý jistě zažil, že mu v nejnevhodnější dobu zazvonil telefon s neznámým číslem. Energický hlas začal chrlit přehršel informací a nabízet šperky, pojištění, uhlí, elektřinu a další, a další produkty. Jak se bránit proti těmto hovorům? A kde vůbec získali vaše číslo?

Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?

18.08.  |  Hana Bartušková

Analytici se shodují, že letos nás čeká rekordní ekonomický růst a také rekordně nízká míra nezaměstnanosti. Ta se teď v srpnu pohybuje kolem přirozené míry nezaměstnanosti.

Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů

17.08.  |  Lucie Mečířová

Elektromobily jsou vozy budoucnosti. Plno států dlouhodobě usiluje o snížení emisí a Čína dokonce hodlá zavést kvóty na výrobu nízkoemisních aut. Jak je to ale s cenou elektromobilů v Česku?

Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?

17.08.  |  Lucie Mečířová

Příbuzní anebo přátelé v zahraničí nejsou ničím neobvyklým. Najdou se i tací, kteří poslali daleko za hranice studovat i děti. Jak postupovat, pokud by se jim rozhodli zaslat balíček?

Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor

17.08.  |  Martin Ježek

Ucházíme se o zaměstnání a standardně do něj při prvním kontaktu přikládáme životopis. Zdá se to jednoduché, ale jeho sepsání může být „oříšek“. Jak bychom ho měli sestavit, abychom postoupili nejméně do druhého kola konkurzu?

Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?

16.08.  |  Michala Moravcová

Tři slova Maria Draghiho (whatever it takes) před 5 lety změnila vývoj evropské dluhové krize.

Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?

16.08.  |  Jana Poncarová

Cena elektřiny a zemního plynu pro rok 2018 je zatím velkou neznámou. Zlaté časy, kdy energie zlevňovaly, jsou podle všeho pryč. Do karet levnější elektřině hraje sílící koruna. Energii ovšem může zdražit distribuce. Podívejte se, co nás pravděpodobně čeká, a zjistěte, zda je dobré si cenu energií fixovat.

Jak dlouho pracují Evropané na stát?

15.08.  |  Petr Gola

Pouze v osmi členských zemích EU nastal den daňové svobody v letošním roce později než v Česku. V Česku je vysoké především povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance.

Chcete pracovat v zahraničí? Tak na tohle si dejte pozor

14.08.  |  Lucie Mečířová

Několik desítek tisíc Čechů během posledních let vycestovalo za prací do zahraničí. Zlákaly je lepší pracovní podmínky a především vyšší mzda. Někteří jsou spokojení, jiní ale naletěli podvodníkům. Jak je poznat?

Čeští dinosauři dobývají Evropu. Kde české dinoparky expandují?

12.08.  |  Michal Bureš

Ano, čeští dinosauři budou skutečně strašit ruské děti a jejich rodiče. Plzeňská společnost West Media s.r.o., která buduje a vlastní v Česku, na Slovensku a ve Španělsku síť zábavních a vzdělávacích parků, otevřela svůj devátý dinopark v ruském městě Bělgorod. Celková hodnota dinoparku převyšuje 4 miliony eur, což je 105 milionů Kč. Do dinoparku firma West Media dodala přes 90 statických i robotických modelů dinosaurů.

Ceny čokolád u nás a našich sousedů. Kde je Milka nejlevnější?

11.08.  |  Michal Bureš

Ceny potravin se v jednotlivých zemích EU znatelně liší. Česká republika se řadí mezi ty "levnější" země. Ovšem kupní síla našich západních sousedů je někde úplně jinde. Jak jsou na tom čokoládové výrobky v zemích střední Evropy? Kde je nejlevnější Milka, kde Lentilky a kde Twix?

Měly by západní země tlačit na zvyšování mezd v ČR?

11.08.  |  Redakce

Ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi se nelíbí politika západoevropských zemí, které vystupují proti tzv. sociálnímu a mzdovému dumpingu. Což je vlastně poskytování služeb "levnou" pracovní silou z východní Evropy. Měly by západní země tlačit na jejich firmy, ať zvyšují mzdy v Česku? Není to spíše partie pro české politiky, kteří by sami měli jednat se západoevropskými podniky? A není to chyba odborů, že si neumějí, či nechtějí dupnout?

Jak si na brigádě přijdete s nižším výdělkem na více peněz

10.08.  |  Martin Ježek

Během léta je k dispozici hodně brigád, nejvíce v pohostinství, na stavbách a v zemědělství. Na co je dobré si dávat pozor, aby se nám letní brigáda vyplatila?

Ceny pohonných hmot stagnují, benzín stojí v průměru 29,55 Kč/l

09.08.  |  Lucie Mečířová

Neustálé zdražování cen pohonných hmot dokáže potrápit nejednoho rodiče. Dobrou zprávou je, že alespoň nafta zlevnila. Jak ale dopadl benzín?

Koupit, či nekoupit? Podvodné obchodníky na internetu můžete odhalit selským rozumem.

09.08.  |  Lucie Mečířová

Na internetu dnes nakupuje každý třetí Čech. Nejčastěji se jedná o oblečení, doplňky anebo elektroniku. S narůstajícím počtem uživatelů ale zároveň vzrůstá i počet podvodníků, kteří se na internetu snaží okrádat lidi. Jak se jim bránit?

Jaký příjem musí čtyřčlenná rodina mít, aby nebyla „chudá“?

09.08.  |  Petr Gola

Příjmy domácností se v členských zemích EU značně liší, proto je rozdílná i hranice „chudoby“ v eurech. V Lucembursku jsou tak některé rodiny „chudé“, přestože v Česku by patřily mezi bohaté rodiny. Jak se liší hranice „chudoby“ v zemích EU?

Odlétli jste se zpožděním? Možná vás odškodní

08.08.  |  Martin Ježek

Přijeli jste na letiště včas a na odbavovací tabuli vidíte u svého letu nápis DELAYED, čili zpožděno. Trávit na letišti desítky minut či dokonce hodin, to člověka nepotěší. V některých případech ale máte právo na odškodnění.

EU neplánuje kvóty na elektrická auta

08.08.  |  Lucie Mečířová

Elektromobilů na silnicích stále přibývá a vypadá to, že ještě přibývat bude. Řada zemí chystá omezení pro vozy s vysokými emisemi a hodlá je nahradit právě těmi elektrickými. Jaké výhlídky má v tomto ohledu v příštích několika letech Evropa?

Brexit dopadne hůř, než všichni čekají

07.08.  |  Hana Bartušková

Referendum o brexitu, tedy o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, proběhlo už minulý rok. A do dnešního dne vyjednavači zatím moc nepostoupili. Není se čemu divit, brexit je totiž velmi komplexní proces. Může to dopadnout happy endem?

Měníte dodavatele? Než podepíšete smlouvu, promyslete těchto 10 věcí

07.08.  |  Jana Poncarová

Léto je ideální čas na změnu dodavatele. Než se čas přehoupne do topné sezóny, můžete odebírat elektřinu a zemní plyn levněji. Abyste změnou dodavatele opravdu ušetřili, vybírejte obezřetně. Tady je 10 věcí, které byste rozhodně měli promyslet.

Každé euro zaměstnance stojí nejvíce zaměstnavatele ve Francii

04.08.  |  Petr Gola

Zaměstnanci dostávají na účet čistou mzdou, tedy po všech daňových odvodech. Mzdové náklady zaměstnavatele v Česku na každé euro, které zaměstnanec obdrží na účet, jsou 1,76 € a ze zemí EU jsou vyšší pouze v sedmi zemích. Podívejme se na praktický výpočet.

Zvýší ČNB své sazby? A co to udělá se sazbami hypoték?

03.08.  |  Luboš Svačina

Bankovní radu ČNB čeká hlasování o úrokových sazbách a podle některých analytiků by již dnes ve čtvrtek mohlo dojít k rozhodnutí o jejich navýšení. Jak by se tato změna promítla v sazbách hypoték a mají vůbec sazby ČNB sílu ovlivnit výši úrokových sazeb hypoték?

Konec čuníků v Čechách? Produkce masa opět klesla.

01.08.  |  Michal Bureš

Produkce českého masa stále klesá, ve 2. čtvrtletí opět poklesla výroba masa, která se meziročně snížila o 3,4 % na 110 736 tun. Pokles se týkal produkce hovězího a vepřového. Jak se změnila spotřeba masa od roku 1989?

Návod: 4 a více kroků, jak založit svůj vlastní stát

29.07.  |  Hana Bartušková

Mít tak svůj vlastní stát. Není to sice úplně jednoduché, ale založit si vlastní stát je možné. Jaká je pravděpodobnost, že se vám to podaří?

Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?

28.07.  |  Lucie Mečířová

Adopce je jedno z řešení, jak ukojit touhu po dítěti. Podobnou formou kompenzace může být ale pro některé i pěstounská péče. Rozhodně se ale nejedná o totéž. Jaké jsou hlavní rozdíly?

Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?

28.07.  |  Michal Bureš

Rostoucí ceny másla se dostaly na přední stránky tisku i webových stránek. Čím jsou způsobeny vysoké ceny másla? Kolik stálo máslo za socialismu? Kolik stojí máslo v okolních zemích? Jak se u nás vyvíjela jeho spotřeba?

Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?

28.07.  |  Michala Moravcová

Americká centrální banka (Fed) se chystá snižovat objem své bilance, která v průběhu finanční krize narostla o 3 bilióny dolarů na celkovou sumu 4,5 biliónu dolarů.

Proč je v Česku drahé volání?

27.07.  |  Michal Bureš

V Česku na telekomunikačním trhu působí tři hlavní hráči. Jak se jim ekonomicky dařilo v minulých letech? Opravdu své zákazníky ždímají, jak tvrdí některá média? Jak zdůvodňují vyšší ceny za volání a mobilní data, než které mají lidé v sousedních zemích?

Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?

26.07.  |  Redakce

Ztrátových prodejen v menších obcích v ČR přibývá. Svaz českých a moravských spotřebních družstev (Skupina COOP) provozuje přibližně tisíc ztrátových prodejen, což je zhruba třetina z jejich sítě obchodů. Roste počet obcí, které se rozhodly prodejny dotovat. Další obce o tom začínají uvažovat. Je to konec vesnických obchodů? Nebo je zachrání dotace od obcí? 

Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice

26.07.  |  Lucie Mečířová

Plno lidí se mylně domnívá, že chovatelem se může nazývat téměř každý, kdo prodává štěňata nebo koťata. To je ovšem omyl. Za chovnou stanicí s ,,kvalitními“ zvířaty stojí velký kus práce a hlavně také investovaných peněz. Co všechno se tedy musí zařídit pro její založení?

Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi

25.07.  |  Redakce

Mezinárodní měnový fond (MMF) uvedl ve Světovém ekonomickém výhledu, že světová ekonomika zrychlí tempo růstu na 3,5 % a příští rok poroste ještě rychleji. Jarní prognózy MMF se tedy vyplňují, ale oproti dubnu MMF zhoršil odhady pro USA a zlepšil výhledy růstu pro země eurozóny

Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod

25.07.  |  Lucie Mečířová

Manžel nesplácel půjčku a zadlužil celou rodinu. Syn musel místo dědictví po otci zaplatit dluhy. O takových příbězích slýcháme neustále. Kdo nám ale poví, jak je to s nimi doopravdy?

Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?

25.07.  |  Michal Bureš

Tři hlavní mobilní operátoři v České republice tvoří prakticky cenový oligopol. Tři velcí hráči působící na našem trhu rovněž působí i v dalších státech. Liší se ceníky jejich služeb u nás a v zahraničí? Kde jsou mobilní tarify nejdražší a kde nejlevnější? Kolik nám tarif ukousne z měsíční mzdy?

Jaké je zadlužení českých domácností?

24.07.  |  Redakce

Jak jsou na tom aktiva a finanční závazky českých domácností? Podle posledního průzkumu ČBA za rok 2016 české domácnosti bohatnou. Zatímco dřív držely peníze spíš v hotovosti, tak v posledních letech stále více uvažují o investicích. A krom toho si také půjčily zase o kousek víc.

Nejzadluženější státy světa

24.07.  |  Michal Bureš

Zadlužení států světa roste. V roce 2016 se celkový světový dluh odhadoval na 220 trilionů dolarů, což je více 325 % celosvětového ročního HDP. Jedná se o udržitelné číslo? A kdo jsou vlastně věřitelé?

Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích

24.07.  |  Lucie Mečířová

Plno lidí už vyrazilo k moři a ještě hodně se jich tam letošní sezónu chystá. Věříme, že jste si o dané destinaci zjistili vše potřebné. Vyhledali jste si ale i ceny tamějších potravin a taxislužeb?

Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou

24.07.  |  Martin Ježek

Letadlo nesnášíte, v autobuse se vám nechce trávit fůra hodin, takže jste se rozhodli jet na dovolenou autem. I v cizí zemi ale můžete havarovat, nebo vám někdo z auta může ukrást věci. Co v takovém případě dělat?

Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit

21.07.  |  Lucie Mečířová

Zvířata si u nás za dva roky konečně budou moci oddychnout. V roce 2019 by v České republice už neměla existovat jediná farma na kožešinu. Povede tato novela k větší humanitě anebo naopak k podpoře černé ekonomiky?

O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují

21.07.  |  Jana Poncarová

Řidiči v létě tankují levnější benzín i naftu. Pohonné hmoty od dubna zlevňují a podle analytiků nic nenasvědčuje tomu, že by se trend měl brzy obrátit. Barel ropy se už nějakou dobu prodává pod 50 dolarů. Černého zlata je dostatek a navíc se o slovo hlásí také alternativní paliva.

Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?

21.07.  |  Michal Bureš

Zadlužení zemí světa roste. Celkem tvoří státní dluhy 94 % ročního HDP celého světa. Stejně roste také zadlužení domácností a firem. Jaké výše dosahuje zadlužení největších států světa? A jak jsou na tom jejich obyvatelé a firmy?

Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci

20.07.  |  Martin Ježek

Potřebujete na dovolené rychle něco přeložit? Nevíte kam na výlet v Česku nebo zahraničí? Kde je zastávka či nemůžete najít eiffelovku, ačkoliv k ní stojíte zády? Dáme vám tip na ty správné aplikace! Ať je vaše cestování správnou hrou bez hranic!

OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?

20.07.  |  Petr Gola

Zdanění na straně zaměstnance je v zemích OECD progresivní, kdy s rostoucím příjmem se odvádí na celkových daňových odvodech více. Ve kterých zemích OECD činí maximální souhrnná daňová sazba více než 50 %?

Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky

19.07.  |  Redakce

Existuje řada doporučení, která sama o sobě nemusejí mít znatelný přínos, ale jejich kombinace vám může ušetřit náklady za pohonné hmoty. Plynulá jízda, správná údržba nebo, vzhledem k aktuální dovolenkové sezóně, i správné plánování a načasování cesty jsou jen některé z tipů pro úsporný provoz automobilu.

Růst HDP 6,9 %? Pro Čínu málo

18.07.  |  Michal Bureš

Čínská ekonomika si ve druhém čtvrtletí v meziročním srovnání udržela tempo růstu 6,9 procenta, kterého dosáhla i v předchozím kvartálu. Informoval o tom dnes čínský statistický úřad. Podle agentury AP čínský HDP podpořil obchod a spotřebitelské výdaje, a to přes obavy z možného blížícího se zpomalení.

Aplikace na dovolenou: navigace a ubytování

18.07.  |  Martin Ježek

Na dovolenou už dnes stačí vyrazit jen s chytrým telefonem, nepotřebujeme mapy, slovníky ani psané průvodce. Z mobilů se totiž už můžeme dozvědět téměř vše. Na „dovolenková“ hledání také existují bezplatné aplikace, které vám ušetří čas, najdou hotel nebo zabukují letenku.

O finanční náhradu za zpožděné lety mohou žádat i cestující letící na dovolenou s cestovní kanceláří

17.07.  |  Lucie Mečířová

Plno lidí při touze za zaslouženou dovolenou volí nejrychlejší možnou variantu cesty – letadlo. Náladu jim pak ale dokáže zkazit, když má zamluvený let zpoždění. Kdo se může odvolat a žádat odškodnění v podobě peněz?

Cena jedné epizody Hry o trůny? Víte ji? Jon Snow ji neví, neví nic.

17.07.  |  Michal Bureš

17. července, 3:00. Lidé po celé Evropě zapínají televize. V teplém letním ránu přichází zima! A s ní spousta násilí, zvratů, nahoty, draků, incestních dvojčat, jednoho zamilovaného kleštěnce a možná přijde i Hodor. Ano, sedmá řada série Hry o trůny je tu! Kolik série stála? Kolik ji v minulosti sledovalo lidí?

Dovolená s domácími mazlíčky aneb kde vás ubytují s kočkou nebo psem

17.07.  |  Lucie Mečířová

Zvířecí miláčci jsou pro své páníčky nepostradatelní. Proto není divu, že řada Čechů vyráží každoročně na rekreaci právě po jejich boku. A i když množství ubytování, které dovoluje psa nebo kočku pod svou střechou, stále roste, najít to správné může být někdy oříšek.

Velké porovnání alternativ kouření: na kolik vás vyjde měsíčně e-cigareta?

15.07.  |  Lucie Mečířová

Protikuřácký zákon otřásl valnou většinou kuřáků, kteří se budou prozatím muset smířit s řadou omezení. Cigareta a posezení u piva či vína v baru v ČR už prakticky neexistuje. Jak je to ale s povolenými elektronkami a vodní dýmkou?

Na co si dát pozor, než si koupíte dovolenou

14.07.  |  Martin Ježek

Nechali jste plánování letošní dovolené na poslední chvíli, nebo ještě čekáte na nejvýhodnější ceny zájezdů Last Minute do vámi vybrané destinace? Na co si dát pozor při vybírání a nákupu zájezdů.

Sousede, rosteš? Jak ČR obchoduje se svými sousedy? A jak jim roste HDP?

14.07.  |  Michal Bureš

Země střední Evropy zažívají ekonomicky příznivé období. Minulý rok vykazovaly slušná tempa růstu a výhledově ekonomové očekávají další pokračování růstu. Jak je na tom ČR v porovnání se svými sousedy? Jak je na tom s importem a exportem do sousedních zemí?

Půjčení auta v zahraničí: nejvíce proděláte s nejnižší cenou

13.07.  |  Lucie Mečířová

Málokdo si s sebou na dovolenou bere auto, když jím neabsolvuje cestu. Pokud si ovšem v zemi, kterou neznáte, toužíte udělat např. jednodenní poznávací výlet na vlastní pěst, bez půjčeného vozu se neobejdete. Jak ale s autopůjčovnami neprodělat?

Odjeďte na dovolenou jako profík

13.07.  |  Hana Bartušková

Odškrtáváte si rádi v seznamech splněné věci? Máme pro vás seznam, co budete potřebovat na dovolené a co zkontrolovat ještě před odjezdem.
1 6 7 8 9 10 11 12 16 24 31
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz