Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Ve kterých zemích OECD jsou nejvyšší mzdy a jak si stojí Česko

24.04.  |  Petr Gola

Přestože jsou všechny členské země OECD při celosvětovém porovnání velmi vyspělé, jsou mezi nimi výrazné rozdíly ve výši mezd. Nejvyšší mzdy jsou ve Švýcarsku, na Islandu, v Lucembursku, v Norsku, v Dánsku, v Austrálii a v USA. Jak si stojí při mezinárodním srovnání Česko?

Zeman: EET je nástroj boje s daňovými úniky, s hodnocením počkám

02.03.  |  ČTK

Elektronickou evidenci tržeb (EET) považuje prezident Miloš Zeman za nástroj pro boj proti daňovým únikům a podvodům. S hodnocením EET je ale podle něj nutné několik měsíců počkat. "Jestli se podaří zvýšit výběr daní, jestli rozkrádání daňových výnosů se omezí, bude to samozřejmě dobře," řekl dnes prezident v Mariánských Lázních v diskusi se studenty gymnázia a obchodní akademie.

Pracovní portál v novém: na Fleku se teď flek hledá jedna radost

01.03.  |  Hana Bartušková

Pracovní portál Flek.cz oblékl nový kabátek a pomůže vám v novém nejen lépe najít nový flek, ale hledání i urychlí a usnadní vám rozhodování díky hodnocení zaměstnavatelů. Vyzkoušejte nový Flek, pro každého najde flek.

Zaměstnanci kvůli zákoníku mohou přijít o práci z domova

01.03.  |  ČTK

Kvůli novele zákoníku práce, kterou dnes bude projednávat Sněmovna, hrozí podle zástupců podnikatelů zánik dohod o pracovní činnosti. Zaměstnanci tak mohou přijít o benefit v podobě práce z domova. Problémem je také povinné zavedení pátého týdne dovolené i v soukromém sektoru, uvedli dnes zástupci Hospodářské komory ČR na tiskové konferenci. Za týden dovolené navíc podnikatelé, kteří jej sami dobrovolně dosud neposkytují, zaplatí 28 miliard korun ročně, odhaduje komora.

8 mýtů, které si možná myslíte o startupech

22.02.  |  Hana Bartušková

V dnešní době se startup spojuje většinou s podnikáním v technologicky náročném odvětví, jako je například IT. Ze své podstaty je startup označení pro jakékoli začínající podnikání, které má výrazný potenciál růstu. A startup je hlavně in. Co všechno si o startupech myslíme a co nám na to říkají statistiky?

Kde je ekonomická svoboda nejvyšší?

21.02.  |  Petr Gola

Svoboda podnikání je důležitým faktorem růstu životní úrovně občanů. Dle studie pro rok 2017 patří Česko mezi třicítku zemí s nejvyšším indexem ekonomické svobody. Horší hodnocení než Česko má např. Rakousko, Japonsko, Belgie nebo Španělsko.

Mzdy šoférů autobusů se liší, více pobírají řidiči MHD

20.02.  |  ČTK

Ve mzdách šoférů autobusů v tuzemsku existují velké rozdíly. Vyšší platy než šoféři linkových autobusů, kteří jsou se svým finančním ohodnocením nespokojeni a připravují protesty, mají řidiči městské hromadné dopravy i řidiči autobusů na komerčních linkách. Velké rozdíly jsou ale také v jednotlivých krajích. Vyplývá to ze zjištění ČTK.

Německé mýtné je podle odborníků parlamentu proti pravidlům EU

17.02.  |  ČTK

V rozporu s pravidly Evropské unie je i nová podoba mýtného, které prosazuje německá vláda. Vyplývá to z právního posudku vědecké služby německého Spolkového sněmu, z kterého dnes citovala agentura DPA. Proti dálničním poplatkům v navrhované formě, které by podle kritiků diskriminovaly zahraniční řidiče, se ohradily především země sousedící s Německem, včetně České republiky.

Co je to Carry Trade a oživí inflace zájem o tyto obchody?

17.02.  |  Michala Moravcová

Finanční krize, kterou spustil pád investiční banky Lehman Brothers se rozšířila jako smrtelná nákaza do celého světa. Primárně postihla kapitálové trhy a jejich hlavní účastníky - banky, následně se přetavila do komplexních ekonomických systémů. Není divu, že finanční trhy po takovéto události změnily svůj charakter a už skoro nic není tak, jak bývalo. Bohatí soukromí investoři si v prostředí nulových až záporných úrokových sazeb zvykli držet hotovost a sedět na penězích. Po špatných zkušenostech z krize, kdy mnozí ztratili i kalhoty, se straní rizikových aktiv. Finanční nákaza způsobila ztrátu důvěry v bankovní systém. Hotovost držena jen tak na běžných účtech se stala pro mnohé komfortní, hlavně bezrizikovou investicí, na níž v čase deflace neprodělávali.

Do roku 2020 vznikne v ČR 1200 stanic pro elektromobily

16.02.  |  ČTK

Do roku 2020 by mělo v Česku vzniknout celkem 1200 napájecích stanic pro elektromobily. Po setkání se zástupci automobilového průmyslu to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Stát výstavbu podpoří více než miliardou korun, částečně z evropských dotací, dodal ministr Dan Ťok (nestraník za ANO).

Na co dát pozor při výběru cestovky?

16.02.  |  Martin Ježek

Jarní prázdniny jsou v plném proudu a mnoho lidí vyráží na dovolenou. Také se blíží se hlavní sezóna dovolených a Češi již začali ve velkém s předstihem nakupovat zájezdy. Dřív než podepíšete smlouvu, měli byste si zjistit důležité informace o cestovních kancelářích i agenturách a jejich povinnostech.

40hodinový pracovní týden: blíží se jeho konec?

14.02.  |  Hana Bartušková

Blíží se konec 40hodinového pracovního týdne, jak jsme na něj zvyklí? Budeme pracovat méně za více? 6hodinový pracovní den nebo jen 4 pracovní dny do týdne? Přeci jenom technologický pokrok a postupná automatizace výroby v průmyslu přinesly vyšší produktivitu, takže možné to je. A možná si už jednou budeme zvykat na to, že budeme do práce chodit méně.

Co je to malá a velká korupce a jak je na tom s korupcí Česko?

13.02.  |  Martin Ježek

Ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity v Brně pokračuje v úvahách nad korupcí u nás a ve světě. V druhém díle článku o korupci se zmiňuje o korupční zeměpisné hitparádě, korupci v politice a zamýšlí se nad budoucností korupce.

Předprodeje zájezdů jsou rekordní, hitem bude Řecko

13.02.  |  ČTK

Na dovolenou letos vyrazí víc Čechů než loni. Předprodeje zájezdů na léto ukazují, že Češi budou i letos preferovat evropské přímořské destinace považované za bezpečné. Výrazně vzrostla poptávka především po Řecku, kde se ceny meziročně nezměnily. Stejný trend je v celé Evropě. Předprodeje zájezdů, tzv. first minute, jsou rekordní.

Rok kohouta: čínský horoskop pro vaše finance v roce 2017

10.02.  |  Hana Bartušková

Koncem ledna se slaví čínský nový rok. A podle čínského horoskopu jsme vstoupili do roka kohouta. Jaký rok předvídá kohoutí horoskop, jak se nám bude pracovat a jak na tom budou letos naše peníze?

Příjmové nůžky se ve světě rozevírají

10.02.  |  Petr Gola

Finanční rozdíly mezi lidmi ve vyspělých zemích světa se rok od roku zvyšují. Nejvíce stoupají mzdy a zisky lidem s nejvyššími příjmy. Příjmová nerovnost se v posledních letech zvýšila ve většině členských zemí OECD. Kde jsou nejvyšší příjmové rozdíly? Jak si stojí Česko v porovnání s ostatními zeměmi OECD?

Inflace vzrostla na 2,2 %. Přestane ČNB oslabovat korunu?

10.02.  |  ČTK

Lednová inflace překonala očekávání analytiků i odhady České národní banky, takže může znamenat rychlejší ukončení kurzového závazku centrální banky v průběhu letošního druhého čtvrtletí. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Meziroční inflace v lednu zrychlila růst na 2,2 procenta z prosincových dvou procent. ČNB podmiňovala ukončení režimu kurzového závazku inflací stabilně poblíž dvouprocentního cíle.

Kolik stojí korupce? Až 270 Kč měsíčně každého z nás

09.02.  |  Martin Ježek

Ekonoma Libora Žídka napadlo spočítat, kolik stojí korupce každého daňového poplatníka. Zjistil také, že ze státního rozpočtu se neztrácí zas tolik, jak se povídá. Je vůbec možné, aby se finance z eráru ve větším počtu rozkutálely do neznámých kapes?

Lednová nezaměstnanost v Česku vzrostla na 5,3 %

08.02.  |  ČTK

Nezaměstnanost v Česku v lednu vzrostla na 5,3 procenta z prosincových 5,2 procenta. Lidí bez práce přibylo zhruba o 8000 na 389.416 uchazečů. Je to ale o téměř 78.000 nezaměstnaných méně než ve stejném měsíci loni a zároveň jde o nejnižší lednovou hodnotu od roku 2008. Podle Úřadu práce ČR, který dnes čísla oznámil, roste v lednu nezaměstnanost pravidelně. Od prosince přibylo volných pracovních míst, zaměstnavatelé jich nabízeli 135.536.

Zaměstnanecké výhody nové generace: 5 hodin denně a neomezená dovolená

07.02.  |  Hana Bartušková

Zní to trošku jako pohádka (pro zaměstnance) a trošku jako noční můra (pro zaměstnavatele). Ale nejspíš to funguje. Říkají ti, co to už vyzkoušeli. Mezi zaměstnanecké benefity možná bude brzy naprosto běžně patřit například kratší pracovní doba během dne nebo neomezený počet dovolené během roku. Zaměstnanci jsou tak spokojenější. A menší množství práce nemusí mít ani zásadní dopady na zisk.

Přechod k jinému mobilnímu operátorovi bude rychlejší

06.02.  |  ČTK

Novela zákona o elektronických komunikacích umožní spotřebitelům rychlejší přechod k jinému mobilnímu operátorovi. Přechod by nově se vším všudy neměl trvat déle než deset dní. Přenést si číslo k jinému operátorovi je v Česku možné od roku 2006. Podle dat Českého telekomunikačního úřadu převedli lidé například v roce 2015 v tuzemské mobilní síti více než půl milionu čísel.

Jaké výhody má investování a na co si dát pozor?

06.02.  |  Martin Ježek

Když se řekne investování, každý většinou pomyslí na to, co je mu blízkého: nemovitosti, bankovní vklady, akcie, dluhopisy, podílové fondy nebo třeba akcie. Jaké jsou přínosy i rizika jednotlivých investic?

Přinese vám MBA povýšení a lepší plat? Jak na výběr školy?

03.02.  |  Redakce

Institucí nabízejících i v tuzemských podmínkách zisk titulu MBA přibývá. V České republice jich je v současnosti několik desítek, oficiální akreditaci má však pouze zlomek z nich. Titul z prestižní univerzity má ale dle výzkumů pozitivní vliv na kariéru absolventa. Držitelé titulu jsou spokojenější a mají větší šanci na povýšení i zvýšení platu o více než třetinu.

3x o protekcionismu Donalda Trumpa

02.02.  |  Hana Bartušková

S nástupem Donalda Trumpa přišla nová éra americké obchodní politiky. Konec vyjednávání o TPP, nejasná budoucnost TTIP, negativní postoj k čínsko-americkému obchodu a snaha revidovat nastavení NAFTA. Protože volný obchod je prý k americkému trhu nefér. Čeká nás nástup protekcionismu, obchodní války a zvyšování cel? A komu v EU to bude vadit nejvíc?

Nezaměstnanost klesla na rekorních 3,6 %

02.02.  |  ČTK

Míra nezaměstnanosti v Česku klesla ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku na 3,6 procenta, což je nejnižší úroveň v historii samotné České republiky. Podíl zaměstnaných je naopak na maximu 72,9 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad, který používá pro výpočet nezaměstnanosti jinou metodiku než Úřad práce ČR.

2. vlna EET: Autentizační údaje si vyzvedlo 16 % firem

01.02.  |  ČTK

Autentizační údaje do druhé vlny elektronické evidence tržeb (EET) si zatím vyzvedlo 16 procent ze zhruba 250.000 maloobchodníků a velkoobchodníků. Podle odhadů prodejců pokladen je nyní připravena na elektronickou evidenci tržeb asi desetina obchodníků.

Crowdfunding: jen přes HitHit se v roce 2016 investovalo 39 miliónů. Jak uspět se svým projektem?

01.02.  |  Hana Bartušková

Crowdfundingové financování projektů v České republice roste. V minulém roce se vybralo celkem 60 milionů, více než polovinu z toho vybral portál HitHit. Co všechno ovlivňuje úspěšnost vybírání peněz na projekty a jak nejlépe vytvořit svůj vlastní projekt?

Zaručený minimální příjem v Česku? V aktuálních podmínkách méně než 7000 Kč

31.01.  |  Redakce

Finsko od letoška experimentuje se všeobecným základním příjmem, který by mohl v budoucnu nahradit stávající státní sociální systémy. Koncept stejně vysoké dávky pro každého bez ohledu na zaměstnání nebo příjem a majetek se dostává do popředí v souvislosti s obavami, že velkou část lidské práce nahradí stroje. Švýcarsko ale nedávno v referendu 61 000 Kč měsíčně pro každého občana odmítlo. Jak by systém vypadal v Česku?

Elektřina nebo vodík? V autech zvítězí technologie, která se dříve zbaví provozních omezení

31.01.  |  Redakce

I když je elektromobilita aktuálně nejdůležitějším trendem v automobilovém průmyslu, budoucnost možná patří vodíkovým palivovým článkům. Vyplývá to z průzkumu KPMG Global Automotive Executive Survey, jehož respondenti navíc vidí dieselový motor jako mrtvou technologii. Podle odborníků se však dieselové motory ještě dlouho udrží hlavně v segmentu nákladních vozů, zatímco u osobních vozidel klesne jejich podíl na méně než pětinu současného stavu do roku 2025. V pomyslném souboji elektřiny a vodíku pak zvítězí pohon, kterému se dříve podaří minimalizovat stávající provozní omezení.

Výhodné úvěry i státní dotace motivují zemědělce k větším investicím

31.01.  |  Redakce

Čeští zemědělci měli v uplynulém roce větší zájem o investice. Důvodem jsou extrémně výhodné podnikatelské úvěry i možnosti státních dotací. Odborníci podobný vývoj očekávají i letos. Zemědělci se přitom podle nich uchylují k nákupům a poptávání staveb nejvíce vždy ze začátku roku.

Dovolená 2017: Myslete na léto už teď, vyplatí se to (2)

31.01.  |  Martin Ježek

Přinášíme druhý díl rad, jak se připravit již v zimě na letní dovolenou a proč na ní myslet už krátce po vstupu do nového roku. Odpověď je jednoduchá: Úspora financí.

Jak moc šedá je česká ekonomika a jak s tím souvisí EET?

27.01.  |  Hana Bartušková

Elektronická evidence tržeb má přinést do českého podnikatelského prostředí spravedlivé podmínky pro všechny. A hlavně má EET zlepšit výběr daní a zatočit s neplatiči daní. Říká se tomu šedá ekonomika, což je část ekonomických aktivit, ze které se neodvádí daně a která je před státem skrytá. Dokáže toto EET změnit?

Mnohé nemocnice asi účtují pojišťovnám více než zaplatí

26.01.  |  ČTK

Mnohé nemocnice v Česku zřejmě využívají praxi takzvaných zpětných bonusů, kdy při určitém objemu nákupu zboží dostanou od firem část ceny zpět. Pojišťovně ale nemocnice vykážou plnou částku a peníze navíc zůstanou v rozpočtu nemocnice. Vyplývá to ze smluv, které nemocnice uveřejnily v centrálním registru smluv. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) považuje za problematické, pokud se bonusy týkají konkrétních produktů. Pokud ale firma nemocnice odměňuje například za včasné platby, je to podle něj v pořádku.

Co žene dolar nahoru a naopak euro dolů?

25.01.  |  Michala Moravcová

Evropská ekonomika zakončila rok 2016 fenomenálně. Indexy nákupních manažerů (PMI) dosáhly v prosinci nejvyšší hodnoty za 5 a půl roku. Složený index nákupních manažerů (PMI) od společnosti IHS Markit stoupl v prosinci na 54,4 bodu, nejvyšší úroveň od května 2011. Tuto ekonomickou expanzi, kterou provázelo nejvýraznější zvyšování cen od poloviny roku 2011, uvítají představitelé Evropské centrální banky (ECB), kteří se snaží popohnat růst inflace prostřednictvím uvolněných měnových podmínek (záporné úrokové sazby a program kvantitativního uvolňování). Avšak euru se tak dobře jako ekonomice nedařilo. Posílilo jenom proti libře, a to díky referendu o brexitu. Jinak oslabilo proti všem ostatním hlavním měnám. Nejvíce ztratilo proti kanadskému dolaru a japonskému jenu, v obou případech o více než 6 procent.

Absolventi techniky mají nejlepší platy. Nejvyšší očekávání mají ve Švýcarsku a USA, nejnižší ve Vietnamu

25.01.  |  Redakce

Studenti techniky mají jedny z nejlepších nástupních platů. Podle výzkumu společnosti Universum se světový roční plat absolventa strojírenství pohybuje průměrně okolo 67 603 $, tedy zhruba 1 700 000 Kč. V České republice si podle personalistů absolventi ročně přijdou zhruba na 360 000 korun. Nejvyšší nástupní plat přitom očekávají studenti techniky ve Švýcarsku, USA a Dánsku, nejmenší naopak v Egyptě a Vietnamu.

Dovolená 2017: Myslete na léto už teď, vyplatí se to

23.01.  |  Martin Ježek

Proč přemýšlet nad letní dovolenou už teď? Protože ušetříte a nebudete si muset utáhnout opasek. Přinášíme několik rad, jak vybrat dovolenou.

5 věcí, které ovlivní hodnotu vašich investic v roce 2017

23.01.  |  Hana Bartušková

Co ovlivní investice a jejich růst v roce 2017? Odborníci a investiční poradci se shodují, že kromě politické situace, Brexitu a trumpoekonomie, to budou nejspíš i měnové kurzy, posilování dolaru, růst úrokových sazeb a také růst v emerging economies. Ať už investujete přímo do akcií nebo třeba do fondů, které nabízí vaše banka, tak nejdůležitější současné trendy je dobré znát.

8 věcí, co můžeme čekat od nového amerického prezidenta

20.01.  |  Hana Bartušková

Donald Trump se dnes v pátek 20.1. 2017 stane 45. americkým prezidentem. „Make America great again“ bylo jeho hlavní předvolební heslo. Jak moc velká Amerika bude a co vlastně můžeme čekat od jeho programu?

Nejnižší zdanění benzínu je v Mexiku. Jak je na tom Česko?

19.01.  |  Petr Gola

Spotřební daň a DPH výrazným způsobem ovlivňuje konečnou cenu benzínu, ve většině členských zemí OECD činí celkové zdanění u každého litru benzínu více než 50 % konečné ceny. Jak vysoké je zdanění benzínu v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?

5 odstínů Brexitu: na který je EU připravená?

18.01.  |  Hana Bartušková

Po více než půl roce tápání a očekávání konkrétnějších rysů Brexitu, začíná vystoupení Velké Británie z EU nabývat jasnější obrysy. Velká Británie nezůstane na vnitřním trhu EU, ale ráda by zachovala spolupráci v určitých oblastech a také alespoň částečně stávající podobu obchodních vztahů s EU. Řekla to ve svém projevu Theresa May, ministerská předsedkyně Velké Británie.

Výroba aut v ČR a na Slovensku díky poptávce v EU trhala rekordy

17.01.  |  ČTK

Výroba osobních aut v ČR a na Slovensku v loňském roce vykázala nové rekordy a celkově se vyšplhala na 2,38 milionu osobních vozů. Zatímco v Česku produkce vzrostla o více než osm procent na 1,344 milionu aut, na Slovensku se výroba zvýšila jen nepatrně na 1,04 milionu aut. Rekordní výrobu táhla poptávka na evropských trzích, loni se prodej v Evropské unii zvýšil o 6,8 procenta na 14,641 milionu.

Jak na reklamaci dovolené? II.

17.01.  |  Zbyněk Drobiš

Jakým způsobem upravuje reklamaci dovolené nový občanský zákoník? Jaká jsou práva zákazníka a jaké náhrady lze požadovat při nedostatcích dovolené? V druhém díle minisérie se zaměříme na slevu z ceny dovolené, odškodnění za ztrátu radosti z dovolené a otázku náhrady škody.

Vláda chce dát ČNB větší pravomoc pro řízení hypotečního trhu

17.01.  |  Luboš Svačina

Vláda projednávala návrh zákona o ČNB. Z pohledu hypotečních bank a zprostředkovatelů hraje klíčovou roli ujednání o možnosti regulace maximální výše úvěru prostřednictvím 3 hlavních ukazatelů. Které to jsou a jaký dopad budou mít tato opatření na trh s úvěry na bydlení?

Okradli vás v práci? Možná máte právo na odškodné

17.01.  |  Martin Ježek

Zaměstnavatel je povinen chránit vaše věci na pracovišti, tedy ty, které do práce běžně nosíte. A pokud vám je někdo ukradne nebo poškodí, zaměstnavatel vám musí škodu uhradit v jejich plné výši. Vy ale musíte škodu včas oznámit a její vznik prokázat.

Jak nenaletět při slevových akcích?

16.01.  |  Redakce

Leden se ve většině českých obchodů nese ve znamení slev. Po vánočním nákupním šílenství se prodejci snaží zaujmout výhodnými nabídkami a nabízí slevy, které často dosahují i 80 %. Ne každá zdánlivě výhodná nabídka se ale musí vyplatit. Obchodníci totiž slevy často vytvářejí uměle nebo si kladou zvláštní podmínky. Jak ve slevách nakoupit skutečně výhodně a nenaletět na triky prodejců, vám poradíme v tomto článku.

Nalezené vrátit, či nevrátit? Raději neváhejte

16.01.  |  Martin Ježek

Když najdete peněženku, udělejte to, co vás učili doma. Zapomeňte na lehce vydělanou korunu a pěkně ji vraťte jejímu majiteli, nebo odevzdejte na příslušné oddělení obecního úřadu. Pak totiž dokonce máte nárok na nálezné deset procent. Předáte-li nalezenou věc policii, podíl od ní nečekejte. A ještě hůř si „spravedlnost“ pozlobíte, pokud si nalezenou věc necháte. Budete krúček od vězení.

Čeho všeho se dočkáme v roce 2017?

13.01.  |  Hana Bartušková

Evropská unie a Česká republika je v současné době ve fázi ekonomického růstu. Nezaměstnanost klesá, HDP roste a všeobecně se máme poslední tři roky pořád lépe. V roce 2017 nás ale čeká určitě spousta změn, které tohle všechno můžou změnit. Co všechno se může pokazit v roce 2017?

Studovat a dostávat zaplaceno? V Dánsku žádný problém

13.01.  |  Lucie Czillingová

Stačí pracovat 10 hodin týdně a stipendium ve výši necelých 19 000 Kč máte na účtu. Vítejte v Dánsku, zemi neomezených možností.

Teploty spadly hluboko pod bod mrazu. Co dělat, aby vám nezamrzla nafta?

12.01.  |  Lukáš Pololáník

V Česku jsme v uplynulých dnech zažívali silné mrazy. Norma nařizuje v tomto období prodávat naftu s filtrovatelností do -20 °C, ale problém může nastat už při teplotách okolo -8 °C.

Může lidem pomoci prostistresová rovnice?

12.01.  |  Martin Ježek

Kdy začíná stres ohrožovat naše zdraví, by měla napovědět rovnice, kterou zpracovali odborníci z Masarykovy univerzity. Antistresová rovnice možná odhalí, kolik stresu už má člověk v sobě „nastřádáno“.

Benzin i nafta zdražují, průměrná cena Naturalu přesáhla 31 Kč

12.01.  |  ČTK

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu opět zdražily. Průměrná cena benzinu Natural 95 od minulé středy stoupla o 20 haléřů na 31,08 korun za litr, nafta zdražila o 19 haléřů na 30,35 Kč za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Ceny pohonných hmot se zvyšují vytrvale od konce loňského listopadu.

Jaký jazyk kromě angličtiny se vyplatí naučit?

11.01.  |  Hana Bartušková

Angličtina je nejčastějším a nejpoužívanějším jazykem světa, to by asi řekl každý a měl by pravdu. Anglicky umí téměř každý, alespoň základy, a navíc je snadné se anglicky i naučit. Ale co další jazyk, jaký světový jazyk se vyplatí naučit jako další?

Inflace podle analytiků již nebrání konci intervencí ČNB

10.01.  |  ČTK

Prosincová data o inflaci podle analytiků potvrdily, že v letošním roce už nebude inflace překážkou pro ukončení režimu devizových intervencí České národní banky. Mohly by tak podle nich skončit kolem druhého čtvrtletí. Inflace podle ekonomů kvůli regulovaným cenám v lednu ještě mírně klesne, ale po zbytek roku by se měla držet kolem dvou procent.

Jak na reklamaci dovolené? I.

05.01.  |  Zbyněk Drobiš

Jakým způsobem upravuje reklamaci dovolené nový občanský zákoník? Jaká jsou práva zákazníka a jaké náhrady lze požadovat při nedostatcích dovolené? V prvním díle minisérie se zaměříme obecně na vady dovolené, služby nižší a vyšší jakosti a povinnost zajištění pomoci zákazníkovi v nesnázích.

Prodej aut v EU v roce 2016: elektromobilů se prodalo celkem o 18,9 % více

04.01.  |  Hana Bartušková

Automobilový trh je jedním z nejdůležitějších sektorů ekonomiky EU, vytváří zhruba 4 % HDP, zaměstnává až 12 miliónů obyvatel a je na něj navázáno velké množství dalších odvětví. Víte, jak se trh s osobními automobily vyvíjel v roce 2016? Která značka se prodávala nejvíce, kolik se celkem prodalo elektricky nabíjených automobilů a v které zemi prodej osobních automobilů v minulém roce nejvíc rostl?

Za rekordní přebytek rozpočtu můžou zbytečně vysoké daně a nízké investice

03.01.  |  Lukáš Pololáník

Státní rozpočet skončil loni v přebytku 61,8 miliardy korun, což je nejlepší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Počítalo se přitom se schodkem 70 miliard korun. Za příznivý výsledek můžou podle odborníků příliš vysoké daně stejně jako vysoké zdanění práce. Podíl mají i nízké státní investice.

Rekordy v online nakupování: Tržby e-shopů se v prosinci zvýšily až o 500 %

30.12.  |  Redakce

Češi letos utratili za vánoční dárky rekordní sumu. Tuzemské e-shopy registrovaly v prosinci historicky nejvyšší tržby a potvrdily tak ekonomické prognózy. Podle údajů e-shopu Alza.cz se denní tržby v předvánočním období zvýšily až o 500 % oproti běžnému dni. Nejvíce Češi nakupovali v týdnu od 12. do 18. prosince. Přestože si lidé na internetu nejčastěji pořizovali elektroniku, hračky či kosmetiku, zájem vzrostl také o méně tradiční zboží, jako jsou erotické pomůcky nebo stavebniny.

Kalendář svátků v roce 2017: Na kolik volna se můžeme těšit v příštím roce?

30.12.  |  Hana Bartušková

Na kolik volných dní se můžeme v roce 2017 těšit díky státním svátkům? Bude to lepší než v roce 2016. Dočkáme se několika prodloužených víkendů a celkově budeme mít víc volných dní než v minulém roce.

Špatné zprávy zhoršují výběr daní

30.12.  |  Martin Ježek

Špatné zprávy zhoršují morálku při platbě daní. Vliv má také styl jazyka, který je použitý v návodu, jak postupovat při odvodu daně. Experimentálně to zjistili brněnští ekonomové a politologové Masarykovy univerzity.

Co nás v příštím roce čeká na trzích?

29.12.  |  Jiří Šimara

Rok 2016 je již téměř za námi a není tak od věci podívat se, co nás z investičního hlediska čeká v roce příštím. Podle aktuálních odhadů stratégů největších investičních bank na světě by měly akciové trhy v roce 2017 dále posílit, sic s nižší intenzitou oproti tomu, co jsme viděli letos. Americký index S&P 500 by si měl připsat 3,5 % a zakončit tak na 2 340 bodech, přičemž u německého indexu DAX je očekáván růst o zhruba 1 % na 11 500 bodů. Oproti letošnímu posílení o 10,6 %, resp. 6,7 % by tak mělo jít o výkonnostně slabší rok. Čeká nás ale velké množství významných kurzotvorných událostí, které mohou těmito odhady citelně otřást.

Nákupy v zahraničí: víte, kdy zaplatíte clo a jaké bude poštovné?

28.12.  |  Hana Bartušková

Můžeme tomu říkat české ceny. Což vlastně znamená, že u nás běžně zaplatíme za spoustu věcí víc peněz než jinde. Elektronika, kosmetika, oblečení, jídlo a další spotřební zboží. To vše se vyplatí nakoupit třeba v německých, anglických nebo amerických obchodech. Stačí jen připojení na internet, platební karta aktivovaná pro online nákupy a můžete začít nakupovat.

Státní dluh ČR za letošek klesne o 60 miliard na 1,613 bilionu Kč

23.12.  |  ČTK

Státní dluh ČR za letošní rok meziročně klesne o 60 miliard na 1,613 bilionu korun, řekl dnes ČTK ministr financí Andrej Babiš (ANO). Loni byl dluh 1,673 bilionu korun. "Za dobu našeho vládnutí se státní dluh snížil o 70 miliard korun," dodal. Na každého obyvatele Česka tak hypoteticky připadne ke konci letošního roku dluh zhruba 152.600 Kč, před rokem to bylo 159.000 korun.

Povánoční výprodeje: V eshopech na Boží hod, v řetězcích od 27. 12.

21.12.  |  ČTK

Povánoční výprodeje letos začnou v řetězcích 27. prosince, o den později než v posledních letech. Důvodem je nová legislativa regulující otevírací dobu velkých obchodů. E-shopy spustí slevové akce jako obvykle na Boží hod. V nabídce se objeví také vrácené nevhodné dárky.

V letošním roce česká ekonomika rostla, na co se připravit v roce příštím?

21.12.  |  Hana Bartušková

Rok 2017 začne za pár dní, co od něj můžeme ekonomicky čekat? Česká republika dále poroste, bude se muset vypořádat s chybějící kvalifikovanou pracovní sílou, nejspíš se dočkáme pár politických změn v Evropě i ve světě a možná se změní i kurz české koruny.

"Nezdravé" potraviny ve školách zatím bez trestů

20.12.  |  ČTK

Za porušení zákazu prodeje nezdravých potravin a nápojů ve školních bufetech a automatech zatím nebude hrozit trest. Ve společném tiskovém prohlášení to dnes oznámili ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Při kontrolách bude provozovatelům místo sankce poskytována metodická pomoc.

Ochranu spotřebitelů má nově upravovat spotřebitelský kodex

19.12.  |  ČTK

Ochranu spotřebitelů bude v Česku zřejmě upravovat nový spotřebitelský kodex. Dosud práva spotřebitelů určuje občanský zákoník a zákon o ochraně spotřebitele. Kromě toho v této oblasti existuje mnoho zvláštních předpisů, třeba zákon o spotřebitelském úvěru, zákon o potravinách, zákon o ochraně veřejného zdraví či zákon o poštovních službách. Nově mají být obecná pravidla ochrany spotřebitele sloučena do jednoho zákona.

Občané EU mají v Británii zůstat i po brexitu, žádají odbory

19.12.  |  ČTK

Britská obchodní komora (BCC) spolu s odborovou organizací TUC vyzvaly premiérku Theresu Mayovou, aby občanům Evropské unie (EU) okamžitě garantovala právo moci v Británii zůstat i po takzvaném brexitu. V dopise ji vyzvaly, aby ukončila stav nejistoty, která by mohla poškodit britskou ekonomiku.

200 tisíc na boj proti kouření. V lékárnách pomůžou kuřákům

16.12.  |  Martin Ježek

Dotaci ve výši 200 000 Kč získal tým Kardiovize Brno 2030 na projekt „Lékárna, která pomáhá přestat kouřit“. Cílem je vyškolení nemocničních lékárníků a farmaceutických asistentů z nemocničních lékáren v pomoci závislým na tabáku s odvykáním kouření na území celé České republiky.

Jak na vrácení a výměnu nevhodných vánočních dárků? Rozhoduje prodejce

15.12.  |  Redakce

Nákupy vánočních dárků momentálně zaměstnávají většinu Čechů. Ne vždy ale najdeme pod stromečkem přesně to, co jsme očekávali. Zatímco reklamace vadných dárků by neměla být ani po Vánocích problém, při výměně nebo vrácení nechtěných dárků můžete narazit. Prodejci totiž nemají povinnost vrácení zboží umožnit. Jak při výměně, vracení nebo reklamaci zboží postupovat?

Vláda odmítla snížení spotřební daně z piva

14.12.  |  ČTK

Vláda dnes odmítla návrh ODS na snížení spotřební daně z piva. ODS chce snížit sazby tak, aby se blížily úrovním před rokem 2010, kdy je Parlament zvýšil kvůli zvýšení příjmů státního rozpočtu. Snížením daně chce ODS restauratérům kompenzovat zavedení elektronické evidence tržeb (EET). O předloze bez ohledu na stanovisko vlády rozhodnou poslanci.

Dotace na alternativní pohon: Stát podporuje obce a kraje, firmy a brzy možná i občany

13.12.  |  Redakce

V listopadu odstartovalo Ministerstvo životního prostředí příjem žádostí o dotace pro obce a kraje na nákup vozidel s alternativním pohonem. Podobnou výzvu zaměřenou na firemní vozidla již realizovalo také Ministerstvo průmyslu a obchodu, které aktuálně schválilo kritéria pro další výzvu, a od nového roku budou firmy moci žádat o další příspěvky na elektromobily. Podle Richarda Brabce zváží Ministerstvo životního prostředí v roce 2017 rozšíření podobné dotační podpory například i pro fyzické osoby.

Kde se žije nejlépe? Na Novém Zélandu, Česko je v první třicítce

12.12.  |  Petr Gola

Kvalitu života občanů ovlivňují nejenom ekonomické ukazatele, ale i míra osobní svobody a bezpečí, úroveň školství a zdravotnictví nebo kvalita životního prostředí. Tyto a další ukazatele v sobě zahrnuje index prosperity. Česko přitom patří mezi třicítku zemí s nejlepšími podmínkami k životu.

Sdílená ekonomika v Česku: Chybějí pravidla pro její regulaci

12.12.  |  ČTK

V Česku chybějí pravidla pro další rozvoj sdílené ekonomiky, a není jasné, kde končí sdílená a začíná šedá ekonomika. Regulace sdílených služeb by se ale měla omezit jen na nezbytně nutný rozsah a měla by být jednotná na evropské úrovni. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu.

1,5% inflace: K růstu cen přispěla EET, konec intervencí je na dohled

09.12.  |  ČTK

K překvapivému nárůstu listopadové inflace na 1,5 procenta podle analytiků oslovených ČTK přispěla částečně i příprava restaurací na elektronickou evidenci tržeb (EET), když zdražily své služby. Údaje navíc podle ekonomů naznačují, že inflace může dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB) dosáhnout již v prvních měsících roku 2017. Díky tomu by centrální banka nemusela prodlužovat režim devizových intervencí a mohla jej ukončit již v průběhu příštího roku.

50 tisíc minimální mzda? Na Islandu realita

09.12.  |  Petr Gola

Minimální mzda je zakotvena v legislativě nejen ve většině členských zemích Evropské unie, ale i v řadě ostatních evropských zemích. Na Islandu je téměř pětkrát vyšší než v Česku a na Ukrajině zase téměř 7krát nižší. Jak vysoká je minimální mzda v Evropě mimo země EU?

Státní rozpočet schválen, schodek klesne na 60 mld.

08.12.  |  ČTK

Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek má proti tomu letošnímu klesnout o deset miliard na 60 miliard korun, ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale před poslanci vyjádřil přesvědčení, že výsledek bude lepší. Jde už o třetí státní rozpočet současné koaliční vlády. Sněmovna podpořila jen ty přesuny peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok, s nimiž souhlasil Babiš. Opozice neuspěla ani s jedním požadavkem.

HDP roste, co to pro nás znamená?

07.12.  |  Hana Bartušková

HDP roste a ekonomický růst se hned tak nezastaví. Říkali to v televizi, psali to v novinách. Co to ale vlastně pro každého z nás znamená? Vyšší mzdy, lepší práce, ale taky vyšší ceny.

Jak strávit dovolenou v pohodě (2)

07.12.  |  Martin Ježek

Uděláte si o vánočních svátcích volno a vyjedete na dovolenou? Kde nejdete levné letenky, informace o destinaci, aktuální kurz měn, stav počasí, fotogalerie a mapy nebo možnosti pojištění? Přinášíme druhou část rad, které by mohly před odjezdem hodit.

85 % firem má problémy najít absolventy s výučním listem

06.12.  |  ČTK

Česku chybí kvalifikovaní pracovníci, situace je kritická a žádá si reformu odborného vzdělávání. Vyplývá to z průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory, podle kterého má dnes téměř devět z deseti firem problémy obsadit volná místa absolventy středního vzdělání s výučním listem.

Jak strávit dovolenou v pohodě (1)

02.12.  |  Martin Ježek

Blíží se Vánoce a s nimi dny volna. Konečně opustíme každodenní rutinu. Pojedete na dovolenou s cestovkou, nebo na vlastní pěst? A domluvil jste se už se zaměstnavatelem, jsou-li tam i pracovní dny? Víte, na co si dát hlavně pozor?

Jak se najíst kvalitně ve fastfoodu i v „meníčkové“ hospodě?

01.12.  |  Martin Ježek

O kvalitě pokrmů z fastfoodových řetězců koluje mnohé, ale myslíte, že obyčejné „meníčkové“ hospody jsou lepší? Zkusíme si vybrat ve rychlém občerstvení i v restauraci s menu.

Tankovací karta se vyplatí i menším podnikatelům

30.11.  |  Milan Masařík

Tankovací karty si dnes mohou dovolit i menší firmy a živnostníci, kteří používají v podnikání jedno nebo jen několik vozidel. Se správnou tankovací kartou ušetří nejen při nákupu paliva, ale navíc získají dokonalý přehled o svých výdajích a podstatně si zjednoduší administrativu spojenou s provozem vozidel.

Chovají se u pohovoru nevhodně? Ozvěte se

30.11.  |  Martin Ježek

Od roku 2009 u nás platí antidiskriminační zákon, tedy nařízení o rovném zacházení a návod, jak se bránit před diskriminací. Například když management podniku nevezme pracovnici, která je ve svých 30 letech bezdětná. Vedení firmy má strach, že žena brzy otěhotní a odejde na mateřskou dovolenou. Podobně se to ale týká i absolventů škol, kterým prostě chybí praxe, nebo starších pracovníků, kde se zaměstnavatelé obávají blízké penze a větší nemocnosti.

Výhody a nevýhody nejoblíbenějších investic

28.11.  |  Redakce

Také vám připadají úroky na účtech legrační? Přemýšlíte o nejvhodnějším způsobu, jak investovat své úspory? Rozhodování není lehké. Abyste zjistili, který z nejpopulárnějších investičních nástrojů nejvíce vyhovuje vašim požadavkům, přinášíme vám stručný přehled.

Zdanění českého zaměstnance je 8. nejvyšší v OECD

28.11.  |  Petr Gola

Zdanění práce bezdětného zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu v Česku v loňském roce dosahovalo 42,8 % z hrubé mzdy, což je v rámci zemí OECD osmá nejvyšší hodnota. Trendem v zemích OECD je snižování zdanění práce, vždyť ve 20 členských zemích OECD zdanění práce od roku 2005 pokleslo. Jak si stojí Česko?

Alternativy cigaret? Nezdravé

28.11.  |  Martin Ježek

Kuřák je dnes pronásledován. Přibývá míst, kde má zakázáno si svou neřest vychutnat. Mnozí se proto se zlozvykem rozloučili, další si hledají k cigaretě náhradu či alternativu. Pokud jde o zdraví, určitě si nepolepší.

Jak se vyplácí slevové karty? (3)

24.11.  |  Martin Ježek

Ve třetí části průzkumu věrnostních karet, které svým zákazníkům některé firmy nabízejí, jsme se věnovali hobbymarketům. Vyhledáváme je často a rádi. Ve většině z nich totiž nacházíme na jednom místě vše, co se týká údržby a zkrášlování domu či našich příbytků. Hobbymarkety samozřejmě také nabízejí odměny za vaše časté nákupy ve formě věrnostních karet, ty pak umožňují slevy na vybrané zboží.

Mall.cz poprvé v ČR doručil zásilku letecky dronem

22.11.  |  ČTK

Druhý největší tuzemský e-shop Mall.cz dnes poprvé doručil zásilku letecky dronem. Malý bezpilotní stroj letěl z distribučního centra Mall.cz v Jirnech u Prahy zhruba 1,7 kilometru k zákaznici v Zelenči. Cestu zvládl zhruba za tři minuty a přistál na trávníku před domem, kde balíček odložil. Podle přímého přenosu na webu Mall.cz byly v zásilce hračky.

Každý druhý Nizozemec pracuje na zkrácený úvazek

22.11.  |  Petr Gola

Životní úroveň v západoevropských zemích je stále znatelně vyšší než ve východní Evropě, mnohem více lidí si tak může dovolit pracovat na zkrácený úvazek. V Nizozemí pracuje na zkrácený úvazek každý druhý.

Naše lékaře už nahrazují cizinci

18.11.  |  Martin Ježek

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek už na konci března tvrdil, že naše zdravotnictví je v krizi. V nemocnicích chybí zdravotnický personál a některá oddělení se musí uzavírat. Důvody jsou tři: nedostatek peněz, málo zdravotníků a nedodržování zákonů.

Sledujeme realitní bublinu? Ceny nemovitostí rostou rychleji než příjmy

16.11.  |  Luboš Svačina

Nemovitosti zdražují výrazně rychleji, než rostou příjmy českých domácností. Na pořízení bytu o průměrné ceně 2,3 milionu Kč musí nyní česká domácnosti vynaložit téměř 6násobek svých příjmů. Dochází na trhu k nafukování cenové bubliny?

MF očekává v roce 2018 přebytek veřejných financí

14.11.  |  ČTK

Ministerstvo financí očekává, že veřejné finance se dostanou do přebytku 0,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP) v roce 2018. Další rok by měl přebytek stoupnout na 0,5 procenta HDP. Pro letošní a příští rok odhaduje úřad deficit veřejných financí na 0,2 procenta HDP. Vyplývá to z dnes zveřejněného Fiskálního výhledu.

Kolik nás stojí přírodní katastrofy? Stovky miliard dolarů ročně

14.11.  |  ČTK

Extrémní přírodní katastrofy způsobí v celém světě každoročně škody za 520 miliard dolarů (12,9 bilionu Kč) a dostanou přes 26 milionů lidí pod hranici chudoby. Ve své zprávě o tom dnes informovala Světová banka (SB). Dopad humanitárních a hospodářských škod na chudobu má podle ní mnohem větší rozsah, než se dosud myslelo.

Investice do krásy: Kolik stojí zuby?

11.11.  |  Martin Ježek

Poslední část seriálu o tom, jak se udělat krásnou / krásným, je věnována zubům. Protože, marná sláva, můžete mít osobního šarmu několik metráků, ale když se usmějete a ústa odhalí zkažený chrup, pohádka končí. A týká se to osobních i obchodních vztahů.

Co změní reforma v ochraně osobních dat?

11.11.  |  Redakce

Za méně jak rok a půl vstoupí v platnost Obecné nařízení na ochranu osobních údajů (General Data Protection Regulation – GDPR). Nařízení se i v Česku dotkne prakticky všech firem, nebo jednotlivců, kteří zpracovávají osobní údaje zaměstnanců, zákazníků, klientů či dodavatelů.

Které země nejčastěji zvyšují minimální mzdu?

11.11.  |  Petr Gola

Od ledna příštího roku se v Česku zvyšuje minimální měsíční mzda z 9 900 Kč na 11 000 Kč, v předchozích letech se však minimální mzda v Česku zvýšila spolu s Irskem ze zemí EU nejméněkrát. Jak často zvyšují minimální mzdu jednotlivé členské země EU?

Investice do krásy: Kolik stojí plastika?

10.11.  |  Martin Ježek

V minulém díle miniseriálu o investicích do našeho zevnějšku jsme se věnovali očím, jejich vadám a nápravám. Dnes to bude jiný hit – plastická chirurgie: zvětšování a zmenšování prsou, úpravy uší, nosu, liposukce, ale třeba i důlků ve tváři.

Investice do krásy: Kolik stojí dobrý zrak?

09.11.  |  Martin Ježek

Dnešní medicína dokáže opravdu leccos, a proto si lidé nechávají leccos spravit, napravit odoperovat, nebo naopak přišít. Ale krása něco stojí. V tomto článku se budeme věnovat očím.

5% nezaměstnanost v říjnu: Nejnižší míra od konce roku 2008

08.11.  |  ČTK

Míra nezaměstnanosti v říjnu klesla na letošní minimum a zároveň nejnižší hodnotu od konce roku 2008. Spíš než nezaměstnanost tak podle ČTK oslovených analytiků trápí českou ekonomiku nedostatek pracovníků. Nezaměstnanost v ČR v říjnu klesla na pět procent ze zářijových 5,2 procenta a bez práce bylo více než 366.000 lidí. Naopak volných míst nabízeli zaměstnavatelé více než 139.000. Česká ekonomika si zároveň udržela nejnižší míru nezaměstnanosti v rámci EU.

Jak se vyplácí slevové karty? (2)

07.11.  |  Martin Ježek

Nabízíme druhou část průzkumu věrnostních karet, které svým zákazníkům firmy nabízejí. Vyplatí se nám, nebo jde jen o marketing?
1 8 9 10 11 12 13 14 16 24 31
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz