Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Jak vypadá jednotná evropská měna?

Symbol bankovek a mincí eura se podobá velkému písmenu E nebo při troše Vaší představivosti řeckému Epsilon. E jako Evropa, epsilon jako poukaz na Řecko jako kolébku bohaté evropské kultury. Oficiální zkratkou nové měny je již delší dobu známé a v obchodních kruzích používané spojení tří písmen - EUR.


Euromince

Od 1. ledna 2002 je v oběhu 8 mincí v hodnotě 2, 1 euro, resp. 50, 20, 10, 5, 2 a 1 Cent. Každá mince má jednotnou lícovou stranu. Motivy mají symbolizovat otevřenost Evropské unie vůči celému světu a jeho problémům, jakožto sjednocení více národů v Evropě bez hranic. Rubovou stranu si mohl každý ze dvanácti států, který euro zavedl, upravit podle svého uvážení. Bez ohledu na rozdíly na rubové straně mince platí ve všech 12 státech. Například s mincí s motivem španělského krále můžete nakupovat nejen ve Španělsku, ale i jinde.

Jak se můžete vidět v levé liště, mají mince o hodnotě 1, 2 a 5 centů červenou barvu, zatímco mince s nominálem 10, 20 a 50 centů jsou žluté. Jedno euro má bílý střed a žluté mezikruží, mince o hodnotě 2 EUR zase žlutý střed a bílé mezikruží. Všechny mince jsou kulaté s výjimkou hodnoty 20 centů, kde jsou po obvodu mince malé obloučky směřující ke středu (tvar španělského květu).

Na "Evropské straně" mincí jsou vyraženy velké arabské číslice vyjadřující hodnotu spolu s označením euro nebo eurocent v latinské abecedě. Doplňujícím motivem je stylizovaná mapa Evropy ve třech variantách (1, 2, 5 centů; 10, 20, 50 centů; 1, 2 eura) a dvanáct hvězdiček.

Jak již bylo uvedeno výše, národní strana mincí je různá podle zemí, které je vydaly. Všechny motivy však jsou po obvodu orámovány dvanácti hvězdami, které symbolizují Evropskou unii. Ostatní technické parametry zůstávají nezměněny. V zemích eurozóny platí všechny euromince bez ohledu na to, ze které země pocházejí.


Eurobankovky

Také bankovky vypadají velmi poutavě. Posuďte sami v pravé části této stránky. Odlišnosti můžete pozorovat nejen v barvě a velikosti bankovek, ale také v samotných motivech. Na předních stranách nových evropských platidel naleznete okna a portály symbolizující otevřenost a spolupráci států v jedné unii. Na rubové straně jsou zobrazeny mosty jako motiv spojení mezi evropskými národy a mezi Evropou a zbytkem světa.

Sdílení a tisk
Navazující články
 
euro   eurozóna   

Související články

Ve kterých zemích OECD jsou nejvyšší mzdy a jak si stojí…

24.04.  |  Petr Gola

Přestože jsou všechny členské země OECD při celosvětovém porovnání velmi vyspělé, jsou mezi nimi výrazné…

OSVČ by mohly být osvobozeny od platby záloh na sociální pojištění po dobu dvou let od zahájení činnosti

26.02.

Skupina poslanců poslala do připomínkového řízení návrh zákona, který by osvobodil začínající OSVČ od platby záloh sociálního pojištění na celé dva roky od zahájení činnosti.

Proč by neměla pojišťovna zohledňovat při odškodňování autohavárií amortizaci poškozených vozů

05.02.

Při opravách zejména starších vozů je mnohdy potřeba použít nové náhradní díly, díky kterým může dojít ke „zhodnocení“ vozidla, a to pojišťovny nechtějí platit. Co uhradit musejí? Co jim soudy nařídily platit?
Student - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz