5 případů, kdy musí důchodci podat daňové přiznání

19.03.2018 | , Finance.cz
DANĚ


V Česku si řada důchodců přivydělává zaměstnaneckým poměrem, dohodou nebo samostatně výdělečnou činností. Na plno z nich se pak také vztahuje daňová povinnost. Kdy tedy podává penzista daňové přiznání?

Starobní důchodci si mohou k penzi libovolně přivydělávat, a to ať už jako brigádníci, zaměstnanci anebo prostřednictvím samostatně výdělečné činnosti. Následně se pak v těchto případech ale často řeší otázka, zdali jsou senioři povinni vyplnit a odevzdat daňové přiznání. Pravdou ovšem je, že ve skutečnosti pracovat vůbec nemusejí. Daňová povinnost může vzniknout i z jiných příjmů. Kdy se tedy z přiznání k dani z příjmu rozhodně nevyvléknou?

1. Když pracujete u více zaměstnavatelů

Podobně jako u pracujících, kteří nejsou v důchodu, se nemusí přiznávat k dani ti penzisté, kteří si vydělávají pouze u jednoho zaměstnavatele. Ten totiž v podstatě provede roční zúčtování daně za vás. Povinnost vzniká až v případě, kdy máte zaměstnavatele současně minimálně dva, a z obou příjmů vám byla stržena srážková daň. Z každého zaměstnání pak navíc budete k vyplnění přiznání potřebovat potvrzení o zdanitelných příjmech.

Sleva na poplatníka

U důchodců a seniorů platí samozřejmě daňová sleva na poplatníka ve výši 24 840 korun ročně. Uplatnění této slevy se vyplatí především proto, že do výdělku 165 000 korun se daň z příjmu nebude platit. Jestliže si starobní důchodce za celý kalendářní rok nic nevydělá, má právo obdržet vratku daně, a to zpětně za celý rok.

2. Pokud vyděláváte jako OSVČ

Pro každého, kdo vykonává samostatně výdělečnou činnost a jeho roční příjem činní víc než 15 000 Kč, je daňové přiznání povinné. Odevzdat jej bude muset nejpozději do 3. dubna 2018. Z tohoto pravidla nejsou vyjmuti ani důchodci. Kromě toho jsou navíc ještě povinni dodat přehledy o příjmech a výdajích na zdravotní pojišťovnu a okresní správu sociálního zabezpečení.

Penzisté a další osoby, které si daňové přiznání vyplňují sami, musejí přehledy za rok 2017 odevzdat nejpozději do 2. května 2018. Pokud vám formulář vyplňuje specialista v oboru a podáváte daňové přiznání až později (o čemž je nutné informovat finanční úřad), termín odevzdání se prodlouží do 1. srpna 2018.

Kdy musí podat důchodce daňové přiznání

zdroj: Shutterstock

3. Jestliže máte příjmy z pronájmu

Pokud máte příjmy z pronájmu bytu, domu či např. pozemku, povinnost podat daňové přiznání se vám rozhodně nevyhne. U příjmů z pronájmu je obrovskou výhodou, že nepodléhají odvodům na sociální a zdravotní pojištění. Navíc si dokonce můžeme odečíst i výdaje. Při výpočtech můžeme vycházet z reálných výdajů anebo z uplatnění výdajového paušálu (30 %). Právě zdanění za pomoci paušálu vyjde ve většině případů výhodněji, a to zvláště pokud bude vypočtených 30 % vyšších, než byly reálné výdaje. Tímto krokem se nám poté sníží daňový základ.

4. Když máte příjmy z investic nebo kapitálového majetku

Mezi příjmy z kapitálového majetku můžeme zařadit:

  • Příjmy z prodeje cenných papírů, které jsme předtím nedrželi 3 roky.
  • Příjmy z prodeje dluhopisů a akcí.
  • Příjmy z prodeje podílových listů.
  • Příjmy z prodeje obchodního podílu.
  • Příjmy z pronájmu obchodního majetku.
  • A další.

Jestliže jste získali příjem z některé z výše uvedených věcí, bude třeba ji řádně zanést i do daňového přiznání bez ohlednu na to, zdali jste penzista nebo osoba, která ještě stále nemá nárok na starobní důchod. Důležité je pak uvést zisky nad 100 000 Kč za kalendářní rok, u kterých od jejich získání a prodeje neuběhly 3 roky.

5. Pokud máte nadprůměrně vysoký důchod

Ke zdaňování důchodu podle zákona o daních z příjmu dochází, když roční úhrn důchodu přesáhne 36násobek minimální mzdy, která loni činila 11 000 Kč. Za rok 2017 je tedy hraniční částkou 396 000 korun, resp. 33 000 korun měsíčně. Za rok 2018 pak společně se zvýšenou minimální mzdou dochází i k navýšení hraničních částek na 439 200 korun ročně a 36 600 korun měsíčně. Důchodci nad hraniční částky jsou povinni podat daňové přiznání.

Zdroj: Lesensky.cz

Čtěte také:Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 21 krát

Články ze sekce: DANĚPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.