Co je to běžný účet?

Běžný účet je základním bankovním nástrojem pro správu vašich financí. Jeho primárním účelem je umožnit vám hospodařit s peněžní prostředky prostřednictvím některého z bankovních domů – tedy bezhotovostně. Neměl by jen sloužit k prostému skladování peněz, ale spíše přispět k snadnější manipulaci. Bez běžného účtu se obejdete jen těžko, protože snad již všichni zaměstnavatelé vyžadují jeho číslo k zasílání výplat.

Účet tedy slouží jako důležitá adresa, na kterou vám mohou peníze zasílat třetí osoby (přátelé, rodina, pracovní partneři). Samozřejmě i vy můžete vkládat na BÚ své finance a zajistit tak jejich větší bezpečnost – ať už z krátkodobého hlediska (ztráta hotovosti), tak i částečně z dlouhodobého (ztráta jejich hodnoty).

TIP: Vyzkoušejte aplikaci Nejlepší bankovní účet !

Skrytá funkce běžného účtu

Běžný účet však v dnešní době vnímáme především jako odrazový můstek pro mnoho dalších služeb. Počínaje elektronickým bankovnictvím, pokračuje lepším přístupem k dalším produktům a konče třeba platebními kartami, které k účtu dostanete. Je velmi důležité si vybrat vhodnou banku a účet, protože jeho následná změna není úplně jednoduchá.

Praktické využití běžného účtu

Peníze můžete na účet vkládat buď v hotovosti na přepážce banky, nebo převodem z jiného účtu. Prostředky lze obdobně z účtu získat zpět, existují v podstatě tři základní způsoby užití:

Z praktického hlediska jsou u běžných účtů využívány především platby kartami a zadávání příkazů k úhradě, inkasu, svolení k inkasu či SIPO (sdružené inkaso plateb obyvatelstva) v rámci bezhotovostního platebního styku. Oblíbené je rovněž používání trvalých příkazů nebo i v případě potřeby zahraničního platebního styku.

Samostatné běžné účty jsou dnes téměř na ústupu. Většina bank vám nabídne balíčky služeb, zvané jako konta. V rámci těchto kont získáte v závislosti na jejich ceně různé nadstandardní služby bez dalších poplatků nebo minimálně s cenovým zvýhodněním. Jedná se třeba o kreditní kartu, zvýhodněné úročení, výběry z bankomatu zdarma apod. V případě měsíčního paušálu je dobré si spočítat, zda se vám balíček vůbec vyplatí.

Standardem všech účtů je některý produkt z oblasti přímého bankovnictví (telebanking, GSM banking, internet banking a homebanking). Právě díky přímému bankovnictví můžete svůj účet spravovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Dělení běžných účtů

Nabídka běžných účtů je odlišná pro občany a firmy. Pod pojmem občan náleží fyzická osoba, která nepodniká. Nezřídka si však BÚ z této kategorie pořizují i drobnější podnikatelé. Pod kategorii firmy patří podnikatelé, samotné firmy (často odlišované podle velikosti), municipality, neziskové organizace, bytová družstva, společenství vlastníků jednotek a rovněž různé další instituce či korporace.

V rámci účtů pro občany banky často nabízejí i speciální účty pro studenty, které jsou nákladově velmi výhodné.

Přehled různých typů běžných účtů


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 7 krát


Související články: