Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Jak zvolit správný účet?

Výběr běžného účtu je docela důležitým úkolem. Stalo se určitou samozřejmostí mít alespoň jeden BÚ uzavřený. Číslo běžného účtu tak patří k základním informacím, které po vás při různých příležitostech mohou být vyžadovány. Jeho případná změna s sebou nese poměrně rozsáhlou administrativu a stejně tak i poplatky, například za zrušení trvalých příkazů či storno platební karty.
I když se administrativní náročnost a finanční náklady liší banku od banky, minimálně se nevyhnete informování pracovních partnerů o změně účtu a uvedení do chodu svého nového elektronického bankovnictví. Je tedy vhodné zvážit jak výběr banky, tak i vlastního BÚ. Při hledání vhodného účtu se vyplatí postupovat následovně:

Vyberte si banku

Běžný účet není vhodným nástrojem pro uchovávání velkého objemu peněžních prostředků. I přes to je pochopitelná obava mnohých potenciálních klientů o dostatečnou stabilitu jimi vybrané banky. Naštěstí lze konstatovat, že doba „rychlých“ příchodů a odchodů bankovních domů je pravděpodobně už za námi. Ke konci roku 2007 jsou banky působící na území ČR včleněny do velkých finančních skupin, případně mají v zádech silné zahraniční akcionáře. O ztrátu finančních prostředků na BÚ z důvodu krachu banky se není třeba tedy strachovat. Pro obzvláště obezřetné zájemce o BÚ lze doporučit:

  • nahlédnout do přístupných zpráv bank o výsledcích hospodaření. Tam můžete zjistit, jestli banka dosahuje zisku, případně jestli si vede lépe nebo hůře, než v uplynulých letech;
  • dalším ukazatelem stability banky může být nízká (a pokud možno klesající) výše klasifikovaných úvěrů. To jsou úvěry, které v sobě skrývají určitý stupeň rizika, pokud jde o jejich nesplacení. Takové úvěry byly v minulosti poskytovány řadě českých podniků a nebyly přesně spláceny. Některé banky registrovaly takovou výši špatných úvěrů, že jim musel významně pomoci stát.
V kontextu relativní stability na bankovním trhu se jeví téměř jako důležitější další kritéria. Pokud potřebujete občas navštívit bankovní pobočku, zjistěte si, kolik se jich nachází v místech vašeho nejčastějšího výskytu a jaká je otevírací doba. Dobré je i zajít se podívat přímo na některou z  nich. Uvidíte, zda jsou pracovníci ochotní a schopni vám kvalifikovaně a poradit. Pokud banku téměř nikdy nenavštěvujete, možná vás bude zase zajímat počet bankomatů a úroveň přímého bankovnictví.

Vyberte si běžný účet

I v rámci jednotlivých bank najdete často několik běžných účtů. Lišit se budou poměrem úrovně služeb a cen za ně. Předně byste si měli uvědomit, jak často budete BÚ využívat a jaké služby jsou pro vás klíčové.

  • Vybíráte často z bankomatu? Potom zřejmě dáte přednost bance s vysokým pokrytím bankomaty na území ČR…
  • Chcete zařizovat co nejvíce operací z pohodlí domova? Vyberte si banku s kvalitním elektronickým bankovnictvím a budete moci z účtu platit například SIPO, stavební spoření, pojištění, hypoteční splátky, leasing a jiné pravidelné platby.
V takovém směru by se měly ubírat vaše úvahy. Druhou stranu mince představují poplatky.

  • Stačí vám účet pro zaslání výplaty jednou měsíčně a následný výběr hotovosti? Potom rozhodně neuzavírejte sofistikované balíčky služeb a neplaťte více! Jediným poplatkem, kterému se nevyhnete (pokud nejste student) je poplatek za vedení účtu – náklady lze ovšem stlačit i na 10 Kč za měsíc.
  • Uskutečníte v rámci měsíce mnoho bezhotovostních transakcí a vyplatí se vám za ně platit tarifem? Poohlédněte se po bance, která poskytuje tyto služby výhodněji v rámci jednoho poplatku…
Základní službou k BÚ je vydání platební karty. Vybírání hotovosti na bankovních přepážkách je již přežitkem a většina bank ho i finančně znevýhodňuje. Jedním z kritérií může proto být i platební karta, která bude odpovídat co nejvíce vašim požadavkům.

Související aktuality

Jak na "novou" hypotéku dosáhnou lidé s minimální či…

26.09.  |  Michal Bureš

4 příklady vám ukáží, jak nové podmínky ČNB omezí vaše možnosti při získání hypotéky. Podmínky začnou platit…

Jak na "novou" hypotéku dosáhnou lidé s minimální či…

26.09.  |  Michal Bureš

4 příklady vám ukáží, jak nové podmínky ČNB omezí vaše možnosti při získání hypotéky. Podmínky začnou platit již 1. října 2018. Jaké musíte mít mzdy…

Od 1. října se zpřísňují podmínky k získání hypotéky!

25.09.  |  Michal Bureš

Od 1. října se opět zpřísňují podmínky a my vám ukážeme, co vše musíte nově splnit, abyste získali hypotéku. Kolik mít ušetřeno a jakou mít mzdu?…
Zobrazit další související aktuality
Články Firemnífinance.cz

Zobrazit další články