Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityKalendář komentářů

Všechny komentáře

Řecko a s ním i periferie si oddechly. Jak ovšem s dohodou naloží ratingové agentury?

22.02.  |  Jan Čermák

Ačkoliv většina z čtenářů, kteří čtou tyto řádky má již patrně Řecka dost, přece jenom nám to nedá než ze znovu vrátit k včera dojednané dohodě o novém záchranném balíku pro řeckou ekonomiku, jež mimo jiné obsahuje odpis dluhu ze strany privátních věřitelů v nominální výši 100 mld. euro. Chtěli bychom totiž upozornit na některá implementační rizika, která včera ráno uzavřené dohodě v nejbližší době hrozí.

Řecko utíká hrobníkovi z lopaty

21.02.  |  Jan Bureš

Úsměvy na tvářích a poplácávání po zádech, ano, v Bruselu se zrodila nová řecká dohoda. Balík v hodnotě 130 mld. eur počítá nakonec s větší obětí soukromých investorů a poklesem řeckého dluhu na 121 % HDP do roku 2020. Jak jistě tušíte, k vyřešení problémů nejslabšího článku eurozóny to asi těžko bude stačit. Kde jsou tedy slabá místa dohody?

Pokračující nejistota ohledně Řecka ovlivňovala trhy

17.02.  |  Milan Vaníček

Uplynulému týdnu, jako již několik týdnů tradičně mezi zprávami dominovala témata týkající se Řecka. Alespoň z médií vyplývající vágnost a nejednotnost v řeckém táboře vyvolávala u evropských protějšků poměrně razantní odezvu.

Akciovým trhům se podařilo v lednu dynamicky zhodnotit

09.02.  |  Robin Koklar

Leden roku 2012 se pro riziková aktiva vyvíjel velmi dobře, neboť většina sledovaných akciových trhů prudce vzrostla a komoditám se vyjma ropy taktéž dařilo.

Komodity v lednu: Dařilo se kovům

08.02.  |  Boris Tomčiak

V lednu se na komoditních trzích dařilo zejména kovům, protože centrální banky ve světě uvolňují měnovou politiku. Ceny ostatních základních surovin stagnovaly nebo mírně poklesly. MĚSÍČNÍ KOMENTÁŘ

Naše fondy v lednu zamrzly

30.01.  |  Petr Fejtek

Přestože se trhy výrazně uklidnily, našimi fondovými investory to zatím nepohnulo. Za leden si odnesli miliardu a čtvrt, ale zejména z fondů peněžního trhu, ze kterých odešla skoro miliarda a ze zajištěných si klienti odnesli 200 milionů korun.

Nezaměstnanost i inflace míří k rok starým hodnotám

16.01.  |  Vojtěch Benda

Nezaměstnanost v prosinci 2011 stoupla na hodnotu dubna téhož roku. Inflace naopak zmírnila, tedy vydala se rovněž k původním hodnotám. GRAFY ZA CELÝ ROK 2011

Akciové trhy sdělují: Santa tentokrát nedošel

06.01.  |  Robin Koklar

Při pohledu na vývoj akciových indexů v prosinci lze konstatovat, že Santa claus rally letos nedorazila a index pražské burzy spíše umazal část katastrofálních ztrát nabraných v druhé polovině roku 2011. MĚSÍČNÍ AKCIOVÝ KOMENTÁŘ

Fajkus: Trh s bydlením dostane letos plný zásah

13.01.  |  Tomáš Skolek

S ohledem na stav globální ekonomiky i časový posun vývojových trendů na ose USA – Evropa – ČR, by realitní trh mohl být z nejhoršího venku někdy koncem dekády, uvedl Jiří Fajkus v rozhovoru o trhu s bydlením.

Vkladové produkty: Adieu, vysoké zhodnocení!

12.01.  |  Tomáš Skolek

Sazby oblíbených spořících účtů klesají. Kdo to zavinil? Budeme peníze zase ukládat na termínované vklady a dočkáme se konečně i pádu nemístně vysokých úroků hypoték?

Ceny vlastního bydlení v roce 2009

08.01.  |  Tomáš Skolek

Finanční dostupnost nemovitosti je dána její cenou a rovněž cenou úvěru. Dočkáme se snad chvíle, kdy ceny nemovitostí budou oproti roku 2008 níže a banky si zároveň nebudou syslit hotovost?

Rusko ve slepé uličce. Finanční krize tvrdě doléhá i na něj

29.11.  |  Jaroslav Brychta

V srpnu tomu bylo přesně deset let poté, co ruská vláda vyhlásila zmražení svých závazků a splátek zahraničního dluhu, což bezprostředně vedlo k prudké devalvaci ruského rublu, kolapsu finančního systému a masivní inflaci.

Měla by se Česká republika vzdát předsednictví v Radě EU?

15.11.  |  Petra Černíková

Mělo by se Česko vzdát předsednictví v EU? aneb Má ČR dostatečnou sílu, aby předsednictví zvládla? Není příliš zmítaná vnitropolitickými boji? Může nám být předsednictví odejmuto?

Dno finančních trhů na dohled?

18.10.  |  Tomáš Skolek

Uplynulý týden byl ve znamení horské dráhy. Výstupy střídaly pády. Zřetelně se ukázalo, že finanční krize bude vleklejší, než bude mnohým příjemné.

Jsme finančně gramotní?

30.09.  |  Lukáš Pololáník

Co je to finanční gramotnost? Je v Česku finanční gramotnost dostatečná? Podle průzkumů i obecně na tom není co se týče rozhodování o svých financích velká část Čechů zrovna růžově.

Máme se bát OPEC?

18.09.  |  Šárka Grigarčíková

OPEC vypouští zprávy o tom, že doba, kdy dojde k dalšímu utažení ropných kohoutků, nemusí být tak vzdálená. Mají se importéři ropy bát? Jsou vůbec umělá opatření vedoucí k růstu ceny tak účinná, jak se na první pohled zdá?

Je školné na veřejných vysokých školách nezbytné?

09.09.  |  Lukáš Pololáník

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo tzv. Bílou knihu terciárního vzdělávání, která by se měla stát východiskem pro reformu českého vysokého školství. Kromě jiných aspektů řeší i velmi citlivou otázku zavedení školného na veřejných vysokých školách v ČR.

Neztrácejte čas placením po internetu!

27.08.  |  Tomáš Skolek

Jsou to elektronické online platby, kam vane vítr v internetovém nakupování. Platby předem, ba dokonce pomocí dobírky patří již k zastaralým a časově neefektivním metodám.

Peking 2008: Čínská nej…

29.07.  |  Lukáš Pololáník

Po čtyřech letech se můžeme opět těšit na letní olympijské hry. Již XXIX. LOH hostí tentokrát nejlidnatější země světa – Čína. Od počátku je zřejmé, že nás v Pekingu čeká velkolepý sportovní svátek. Volba pořadatelské země ale na druhou stranu také vzbuzuje vlnu odporu a nevole. Velkou pozornost vzbudil i megalomanský rozpočet.

Je posilování koruny iracionální?

23.07.  |  Šárka Grigarčíková

Dokud bude česká ekonomika růst rychleji než okolní západní země, bude česká koruna s největší pravděpodobností i nadále posilovat. Co kurz koruny ovlivňuje a jak se utváří?

Stavební spoření jako výhoda Čechů?

22.07.  |  Tomáš Skolek

Važme si stavebního spoření. Není mnoho států, kde by byl tento finanční nástroj dostupný. Kdy se však vyplatí ukládat prostředky u stavebních spořitelen? Jsou úvěry jimi poskytované výhodnější než hypotéky?

Do zahraničí: Občanka nebo pas?

15.07.  |  Elena Ondrová

Chystáte se do zahraničí na svoji zaslouženou dovolenou a řešíte otázku zda si přibalit cestovní pas, a nebo zda si vystačíte s občanským průkazem? Podívejte se s námi, kdy občanka postačí a kdy  je naopak doporučován cestovní doklad v podobě pasu.

Postačí cestovní pojištění v kartě?

01.07.  |  Elena Ondrová

Prázdniny začínají a lidé se chystají na dovolenou do zahraničí. Řada z nás má nějakou platební nebo kreditní kartu a často je její součástí také cestovní pojištění. Vyvstává tak otázka, zda je toto pojištění dostatečné.

Týden boje o dovoz potravin do Chorvatska

10.06.  |  Elena Ondrová

Tak by se dala označit událost, která začátkem června nenechala hodně občanů České republiky v klidu. Vždyť Chorvatsko patří mezi oblíbené destinace našich turistů a dovoz části jídla je pro většinu z nich naprostou samozřejmostí.

Fotbal naživo vs. fotbal u TV

03.06.  |  Tomáš Skolek

Pojďme na to, zvítězíme, sny národa naplníme! Český tým se po čtvrté v řadě  kvalifikoval na Euro a můžeme konstatovat, že fanoušci musí platí stále více. Někteří nedají dopustit na přímou zkušenost, jiní uvažují alespoň o nové televizi.

Přijetí eura – dříve nebo později?

27.05.  |  Michal Ruml

Jednoduchá otázka, na kterou neexistuje jednoduchá odpověď. Zatímco podniky by euro chtěly co nejdříve, obyčejní lidé jsou již podstatně skeptičtější. Jednotní nejsou ani ekonomové a politici. Vzorem nám každopádně budou Slováci, kterí euro přijmou již za půl roku.

S cestovkou nebo na vlastní pěst?

20.05.  |  Elena Ondrová

Dovolená je časem odpočinku. Odpočívat lze různě. Zatímco někdo preferuje dovolenou s veškerým komfortem,  kterou jim může zajistit zájezd od cestovní kanceláře jsou i tací, kteří na dovolenou vyráží na vlastní pěst.

Pohled za hranice studentských účtů

13.05.  |  Tomáš Skolek

Vyplatí se studentovi nestudentský účet? Není někdy výhodnější si už jako student uzavřít standardní běžný účet pro pracující? Nepředešli byste takto pasti, kterou na vás banka může nastražit v podobě výhodného studentského účtu, který se ovšem pak překlopí na poplatkové monstrum? 

Financovat studia není jednoduché

29.04.  |  Elena Ondrová

Studium je určitě dobrá investice do života, ovšem určitě nikdo nepochybuje o tom, že tato investice není zadarmo. S vystudovanou vysokou školou má mladý člověk širší uplatnění, ale studium, i když u nás není zavedeno školné, určitě zadarmo není. 

Máte nepojištěný vůz? Pozor na exekutora!

22.04.  |  Lukáš Buřík

Více než 450 milionů korun. Takové jsou škody, které loni dokázaly napáchat řidiči se svými nepojištěnými vozy. V případě nehody mohou nepojištění škůdci způsobit závažné problémy nejen poškozeným nebo sobě samému, ale mnohdy i svým blízkým.

Řidiči určete si viníka sami!

15.04.  |  Elena Ondrová

Na silnicích rok od roku přibývá automobilů. S houstnoucím provozem se zvyšuje i počet dopravních nehod. Na jedné straně registr škod, na druhé straně snaha zvýšit limit škody, při níž by řidiči měli volat policii.

Vlastní bydlení opravdu pro každého?

08.04.  |  Tomáš Skolek

I přes fakt, že placení nájmu patří k vyhazování peněz z okna, představuje mnohdy tu nejlepší možnost řešení bydlení. Pokud se při současných cenách bytů a výši úrokových sazeb nadměrně zadlužíte, riskujete v budoucnu bez nadsázky všechno.

Získat dotaci vyžaduje odvahu, znalosti a trpělivost

01.04.  |  Lukáš Buřík

Cesta k získání dotace z evropských fondů je plná nástrah a administrativních překážek. Sáhnout si na evropské peníze tak není vůbec jednoduché. I v případě využívání prostředků některého z fondů Evropské unie však platí, že štěstí přeje připraveným.

Nápad nestačí, potřeba jsou peníze!

18.03.  |  Elena Ondrová

Láká vás možnost stát se podnikatelem? Máte dobrý nápad a chtěli byste ho v rámci podnikání zrealizovat? Tu největší devizu pro úspěšné podnikaní určitě máte, ale na úspěšný rozjezd firmy to bohužel nestačí. Je u nás podpora nových podnikatelů dostatečná?

Dočkáme se jednoduchého daňového přiznání?

11.03.  |  Tomáš Skolek

Největší slabinou českého daňového systému je jeho administrativní složitost. Co zabere v některých zemích chvilku práce, v ČR pojme minimálně dvojnásob. Mnozí proto nepodnikají už jen z důvodu, aby nemuseli daňové přiznání podávat …

Změna zákona dopadne i na daňové přiznání

04.03.  |  Elena Ondrová

Patříte mezi ty, co pravidelně podávají přiznání k dani z příjmu a nebo vás tato povinnost čeká teprve letos? Ať tak či tak, daňová přiznání stejně jako zákon o daních z příjmů se rok co rok mění. Formulář se, někdy více někdy méně, změní a všechny poplatníky čeká opět pečlivé čtení pokynů.

Konec daňových stravovacích výhod v Čechách?

26.02.  |  Lukáš Buřík

Stravenky. Nejoblíbenější plošný benefit nejen mezi zaměstnavateli, ale i samotnými zaměstnanci. Otázkou zůstává, jak dlouho. Přinese zrušení daňových výhod více škody či užitku?

Populismem k deficitnímu rozpočtu

19.02.  |  Michal Ruml

Deficitní rozpočet, kterým se Česká republika “pyšní“ již 12 let, za současného dobrého stavu naší ekonomiky již dávno není nutný. Přesto zatím žádná vláda nenalezla dostatek odvahy ke skutečně razantním reformám, které by vedly k rozpočtu vyrovnanému.

V. I. P. bankovnictví pod rouškou tajemství

12.02.  |  Tomáš Skolek

Privátní bankovnictví představuje vrchol služeb, které lze od banky získat. Za jakou cenu? Takový vyvolený klient, musí disponovat miliony na účtech či fondech a pobírat statisícové platy. Pak ale může chtít po bance úplně cokoli...

Dočkáme se důchodové reformy?

05.02.  |  Elena Ondrová

Debaty o důchodové reformě nekončí. Hledá se řešení, připravují se změny, ale zatím chybí politická dohoda pro jejich zavedení do praxe. A přitom demografická situace se v budoucnu bude zhoršovat v neprospěch pracujících lidí.

Zavedení školného: ano či ne?

29.01.  |  Lukáš Buřík

Zavedení školného na vysokých školách je již několik let tématem mnoha nejen politických diskuzí. Mělo by zůstat vysokoškolské studium bezplatné? A vyplatí se vůbec investovat do vzdělání?

Za energie si budeme muset připlatit

22.01.  |  Michal Ruml

Bez elekřiny, plynu ani vody se neobejdeme, navíc v budoucnu jejich spotřeba ještě výrazně poroste. Není proto důvod proč by v příštích letech měly ceny těchto energií klesat. Každoroční zdražování přichází, připravte se na něj.

Je rovná daň skutečně rovná?

15.01.  |  Elena Ondrová

Od roku 2008 je stanovena daň z příjmů fyzických osob pro všechny bez ohledu na výši příjmů na 15 %, od roku 2009 dokonce na 12,5 %. Díky této změně, alespoň to tak vypadá, by na tom měli být všichni stejně bez rozdílů příjmů, ale je tomu skutečně tak?

Stavební spoření: zrušit či zanechat podporu?

08.01.  |  Lukáš Buřík

Předseda vlády je připraven zrušit státní podporu stavebního spoření. Důvod? Spoření neplní svou základní funkci a je v častých případech zneužíváno. Může omezení státních dotací ohrozit bytovou výstavbu v Čechách?

Budeme se v roce 2008 mít lépe?

31.12.  |  Michal Ruml

Tuto otázku si v souvislosti s reformou veřejných financí, jež právě vstupuje v platnost i v souvislosti s neustálým zdražováním energií klade asi většina Čechů. Odpověď na ni není jednoduchá, někdo si polepší jiný ne.

Zaživa pojištěn proti smrti

18.12.  |  Tomáš Skolek

Ve kterých případech uzavírat životní pojištění? A když už, tak jaký typ zvolit? Poradíme vám, které životní pojištění vás bude stát nejméně, a zamyslíme se nad samotnou podstatou tohoto produktu.

Jak nedělat chyby v kapitálové struktuře

17.12.  |  Karel Pospíšilík

Sehnat vlastní kapitál nebo přesvědčit banku o poskytnutí úvěru je někdy tak obtížný úkol, že zastře jiný problém: máme tu nejlepší možnou kapitálovou strukturu. Nabízíme vám malé ohlédnutí nad nejčastějšími chybami finančního managementu.

Zvýší reforma odpovědnost pacientů za své zdraví?

04.12.  |  Lukáš Buřík

Vidina bezplatného zdravotnictví dostává pořádnou trhlinu. Nová reformní opatření mají za úkol zastavit plýtvání léky, posílit solidaritu zdravých s nemocnými a zvýšit odpovědnost pacientů za vlastní zdraví. Dostaví se kýžený efekt?

Reforma dopadne na všechny nejen díky daním

27.11.  |  Elena Ondrová

Již jen 35 dní nás dělí ode dne, kdy většina ze změn, které v sobě přináší schválená reforma, vejde v platnost. I když změny ještě neplatí, téměř všichni již hledají informace a na tyto změny se připravují. Nových informací je mnoho a času relativně málo…

Zahraniční hory lákají na kvalitu, české na cenu

20.11.  |  Lukáš Buřík

Čas zimních dovolených se nezadržitelně blíží. Vyrazit na některý z tuzemských svahů nebo raději zvolit zahraniční destinaci? To je otázka, kterou si každoročně klade řada lyžařů. Obě dvě varianty mají svá pro i proti ….

Uzavírat finanční produkty jen kvůli dárkům?

13.11.  |  Tomáš Skolek

Než uzavřete dlouhodobý finanční produkt, obzvláště úvěrového charakteru, důkladně to promyslete. Tzn. - není v žádném případě na místě se před Vánocemi nechat nalákat na jakkoli třpytivý dárek.

Jaké budou ceny nájemného v roce 2008?

06.11.  |  Michal Ruml

Nalézt odpověď na otázku položenou v názvu není jednoduché. Regulované nájemné by se od příštího roku mělo v průměru zvýšit přibližně o čtvrtinu, nicméně v některých lokalitách se nezvýší vůbec. Tržní nájemné by mělo stagnovat či mírně klesat.

Bude registr škod efektivní?

30.10.  |  Lukáš Buřík

Začátkem října byla ve spolupráci s tuzemskými pojišťovnami spuštěna dlouho očekávaná databáze škod, která má zamezit přechodu vlastníků aut po nehodě k jiné pojišťovně. Bude konec malusové turistice?

Jsou běžné účty ještě pro běžné klienty?

16.10.  |  Tomáš Skolek

Image moderního člověka už nezahrnuje jenom ošacení, obuv, telefon, či automobil. Moderní je mít i sofistikovaný účet - naše osobní konto se spoustou služeb. Je téměř konec jednoduchým běžným účtům. Je to ale dobře?

Češi ztrácí zábrany, žití na dluh zlidovělo

09.10.  |  Lukáš Buřík

Zadlužení českých domácností každý měsíc o několik miliard vzroste. Vzhledem k blížícím se vánočním svátkům tomu tak zřejmě bude i v následujících měsících. Přesto o předlužení nemůže být ani řeč. Zatím.

Brno láká investory i obchodníky

02.10.  |  Michal Ruml

Společnost CTP Invest, postaví v sousedství mezinárodního letiště Brno-Tuřany průmyslový areál o rozloze 2,2 milionu čtverečních metrů. Projekt CTPark Brno South byl již zahájen, ale s vlastní stavbou se začne příští rok.

Proč mají energetické podniky rekordní zisky?

25.09.  |  Michal Ruml

Energetický gigant ČEZ již několik let hlásí rekordní zisky a honosí se titulem nejziskovější firma v ČR. Přesto ceny elektřiny dále rostou, a to více než dvouciferným tempem. Jak je to možné? Odpověď najdete v našem článku.

Brno zdražuje MHD a těší se na novou sezónu

18.09.  |  Lukáš Buřík

Brněnský Grisoft otevírá nové centrum technické podpory, bohužel však ne v ČR, ale v Bulharsku. Ptáte se proč? Hlavním důvodem je chronický nedostatek IT specialistů v ČR. Tato a řada dalších novinek z jihomoravského regionu v našem komentáři.

Americká ekonomika zažívá krušné chvíle

11.09.  |  Lukáš Buřík

Magická hranice byla prolomena. Během pátečního obchodování se kurz amerického dolaru poprvé ve své historii dostal pod hranici 20 korun. Hypoteční krize ještě nestačila zcela odeznít a americká ekonomika dostává další ránu.
1 2 3 Další »

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.