Den daňové svobody

Den daňové svobody je sledovaným ukazatelem především kritiků byrokracie. 


Dává nám pomyslnou čáru mezi dny, kdy vše, co vyprodukujeme už neodvádíme státu, ale vyděláváme sami na sebe. 

U nás výpočet dne daňové svobody provádí Liberální institut. Liberální institut při svém výpočtu vychází z odhadů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Den daňové svobody v ČR v roce 2019

V roce 2019 připadl den daňové svobody na úterý 28. května. V roce 2018 jsme dosáhli na den daňové svobody již 22. května a rok před tím až 29. května a v roce 2016 až 2. června.

Vývoj dne daňové svobody v ČR

Den daňové svobody pomyslně dělí rok na dvě části, na tu, kdy pracujeme na pokrytí veřejných výdajů, a na tu, kdy pracujeme na sebe. Aby průměrný daňový poplatník splatil svůj podíl na výdajích státu, musí v roce 2019 odpracovat „na stát“  148 dní, což převedeno do kalendáře znamená, že si na daňovou svobodu počká o 6 dní déle než v minulém roce. 

Vývoj dne daňové svobody v ČR mezi roky 2000 až 2018

Den daňové svobody

Zdroj: Liberální institut

Porovnání s dalšími státy

Jak jsou na tom obyvatelé ostatních zemí?  Nejdříve daňovou svobodu v roce 2019 přivítali v Irsku (5. dubna), v  Litvě a Švýcarsku (shodně 3. května.). Ani letos nás nepřekvapí pořadí na opačném konci žebříčku – nejdéle si počkají daňoví poplatníci ve Francii (22. července), ve Finsku (9. července) a v Belgii (7. července). Občané těchto zemí jsou podstatně bohatší (měřeno výší HDP na obyvatele) než občané České republiky, a proto si mohou dovolit luxus vyšších veřejných výdajů. 

 Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát


Související články:Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.