Den daňové svobody

Den daňové svobody je sledovaným ukazatelem především kritiků byrokracie. 


Dává nám pomyslnou čáru mezi dny, kdy vše, co vyprodukujeme už neodvádíme státu, ale vyděláváme sami na sebe. 

U nás výpočet dne daňové svobody provádí Liberální institut. Liberální institut při svém výpočtu vychází z odhadů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Den daňové svobody v ČR v roce 2018

V roce 2018 připadl den daňové svobody na úterý 22. květen. V roce 2017 jsme dosáhli na den daňové svobody až 29. května a rod předtím 2. června. Češi jsou tedy rok od roku méně zatíženi daněmi.

Vývoj dne daňové svobody v ČR

Den daňové svobody pomyslně dělí rok na dvě části, na tu, kdy pracujeme na pokrytí veřejných výdajů, a na tu, kdy pracujeme na sebe. Aby průměrný daňový poplatník splatil svůj podíl na výdajích státu, musí v roce 2015 odpracovat „na stát“  155 dní, což převedeno do kalendáře znamená, že si na daňovou svobodu počká o 5 dní méně než v minulém roce. Den daňové svobody připadná v roce 2015 na 5. června.

Vývoj dne daňové svobody v ČR mezi roky 2000 až 2018

Den daňové svobody

Zdroj: Liberální institut

Porovnání s dalšími státy rok 2014

Jak jsou na tom obyvatelé ostatních zemí? Polští daňoví poplatníci budou slavit již 5. června. V sousedním Německu si daňoví poplatníci počkají o tři dny déle než u nás (do 13. června), v Maďarsku uvítají příchod daňové svobody až 28. června.

Globálně nejlepšího výsledku a nejkratšího čekání opětovně dosáhli v Jižní Koreji, kde si letos připomenou Den daňové svobody již 22. dubna. Z evropského kontinentu je daňově nejsvobodnější Švýcarsko (4. května).

Ani letos nás nepřekvapí pořadí na opačném konci žebříčku – nejdéle si počkají daňoví poplatníci ve Finsku (3. srpna) a jen o 4 dny dříve přivítají daňovou svobodu v Dánsku (30. července). Občané těchto zemí jsou podstatně bohatší (měřeno výší HDP na obyvatele) než občané České republiky, a proto si mohou dovolit luxus vyšších veřejných výdajů. Oproti nám se v těchto zemích podstatně méně veřejnými financemi plýtvá!

 Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát


Související články:Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.