Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Ve kterých zemích OECD jsou nejvyšší mzdy a jak si stojí Česko

24.04.  |  Petr Gola

Přestože jsou všechny členské země OECD při celosvětovém porovnání velmi vyspělé, jsou mezi nimi výrazné rozdíly ve výši mezd. Nejvyšší mzdy jsou ve Švýcarsku, na Islandu, v Lucembursku, v Norsku, v Dánsku, v Austrálii a v USA. Jak si stojí při mezinárodním srovnání Česko?

Teroristický útok: Můžeme se proti němu pojistit?

12.07.  |  Martin Ježek

Je vůbec možné se pojistit proti terorismu? Jaké jsou podmínky a maximální výše krytí u jednotlivých pojišťoven?

Sociální systém ve Finsku: novorozenci spí v krabicích, a matkám to tak vyhovuje

11.07.  |  Lucie Mečířová

Finsko má podobně jako ostatní skandinávské země jeden z nejvyspělejších sociálních systémů na světě. Přesto tamější miminka nemají klasickou postýlků, ale spí v krabicích. A ne, nejedná se o vtip.

Mohu dostat africký mor prasat? 10 faktů o AMP

10.07.  |  Michal Bureš

Ve Zlínském kraji byla nalezena uhynulá divoká prasata, která byla infikována africkým morem prasat. Jaké je nebezpečí přenosu z prasete na člověka? Jak se do Česka dostal? Jaké může napáchat škody? Jak se přenáší? A jaká je úmrtnost infikovaných jedinců?

Co dělat a kde sehnat peníze po ztrátě či krádeži platební karty v zahraničí?

08.07.  |  Lucie Mečířová

Léto je konečně tady a zasloužený odpočinek na lehátku u moře může začít. Dovolenková pohoda se ale zvrhne v peklo ve chvíli, kdy si uvědomíte, že je vaše platební karta fuč. Co teď?

Platba bitcoinem na dovolené – jak na to

07.07.  |  Tomáš Procházka

Bitcoin je virtuální měna, kterou můžete platit všude na světě. V článku se dozvíte, jak bitcoinem platit, jestli je to výhodné, kde koupit letenky či objednat hotely a zda je možné tuto kryptoměnu jednoduše využít na dovolené.

30 stupňů ve stínu je tady: kam vyrazit na koupaliště?

06.07.  |  Lucie Mečířová

Léto už je v plném proudu a pařáky na sebe nenechaly dlouho čekat. V pátek si navíc každý po dvou svátcích bere dovolenou. Pokud nevíte, jak se o prodlouženém víkendu zabavit, připravili jsme pro vás seznam koupališť z celé ČR.

10 rad, jak si užít návštěvu zoo a ještě trochu ušetřit

04.07.  |  Michal Bureš

Návštěva zoologické zahrady se snadno může proměnit v horor. Mnoho lidí, návaly u výběhů, fronty u pokladen a občerstvení, ztracené dítě, zdutá koza, ubitý plameňák vaším malým rošťákem… Jak si užít návštěvu zoo? A jak ušetřit?

Letní Fintech konference v Evropě

04.07.  |  Tomáš Procházka

Nové technologické inovace ve světě financí mají na svědomí především startupy a nově vznikající firmy na decentralizované technologii blockchain. Přečtěte si přehled nejzajímavějších konferencí, které se v tomto oboru odehrály či teprve budou konat.

Zapomeňte na Bitcoin, přichází Ethereum

03.07.  |  Tomáš Procházka

Ethereum je relativně nová technologie, která dokáže zcela změnit způsob, jak internetové aplikace v současné době fungují. Můžeme v brzké době očekávat její masové rozšíření i do dalších jiných oblastí, než jsou kryptoměny?

Máte doma staré šperky? Možná jste milionáři

30.06.  |  Martin Ježek

Možná doma máte staré rodinné šperky, nenosíte a neznáte ani jejich přibližnou cenu, nevíte, jestli jsou starožitné. Poradíme, co s tím udělat. Možná totiž, že máte doma ve špercích miliony a ani o tom nevíte. Téměř v každém případě ale budete muset s klenotem navštívit znalce.

Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?

29.06.  |  Martin Ježek

Češi mají asi třináct oblíbených destinací a ve většině z nich díky silnější koruně ušetříme. Podle analýzy UniCredit Bank nám nejméně pohubne peněženka v Egyptě, Tunisku a Turecku, nejdražší jsou Rakousko a Francie.

Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?

28.06.  |  Lucie Mečířová

Kontroly na silnicích jsou čím dál častější, radary měří o sto šest a pokut za špatnou jízdu neustále přibývá. A kvůli nadcházejícím prázdninám bude hůř. Co je třeba mít u sebe, abyste byli v suchu?

6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené

28.06.  |  Hana Bartušková

Pas, letenky a peněženku. Sbalilas to, mámo? Eura máš? Vezmi toho co nejvíc, aby bylo na zmrzlinu a na pivo k obědu. 

Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“

28.06.  |  Tomáš Procházka

V Česku přibývá míst, kde můžete platit bitcoiny. Tam, kde tuto formu platby nepodporují, využijte bitcoin platební kartu s multiměnovou kartou Revolut. Jak na to se dozvíte v článku.

ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?

27.06.  |  Luboš Svačina

ČNB rozšířila svá doporučení ohledně poskytování hypoték. Kromě hodnoty nemovitosti bude nyní ještě více záležet na tom, jaké mají žadatelé příjmy a jak velké jsou jejich splátky ostatních půjček a úvěrů. Je ČNB na naše banky a žadatele o hypotéky přísná? Jak jsou na tom lidé a banky v zahraničí?

Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.

27.06.  |  Lucie Mečířová

Prázdniny začínají a s nimi i dovolenková sezóna. Na prázdniny s dětmi ale nemusí jen rodiče. Často jsou to právě zaúkolovaní prarodiče, kteří berou milované vnoučky k moři. Jak je to ale u dětí s cestovními doklady?

EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?

27.06.  |  Petr Gola

Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší o desítky procent. Na průměrnou mzdu většina zaměstnanců v zemích EU nedosáhne, podívejme se proto, jak vysoké je zdanění práce u podprůměrné mzdy.

Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky

27.06.  |  Tomáš Procházka

Abyste mohli začít obchodovat či platit bitcoiny, je důležité mít vhodnou peněženku. V článku se dozvíte, jaké možnosti dnes jsou, jak takovou peněženku vybrat a co byste měli vědět, než s bitcoiny poprvé začnete.

Macron ve stopách Babiše

26.06.  |  ČTK

Babiš tvrdí, že svým hnutím ANO inspiroval vítěze francouzských prezidentských voleb Macrona, se kterým se v loni v únoru setkal.

Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?

26.06.  |  Tomáš Procházka

Technologie blockchain, která je základním stavebním prvkem kryptoměn bitcoin, je využitelná i mnoha dalších odvětvích. Jak velký vliv na naši společnost bude mít její rozšíření za hranice kryptoměn?

Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito

26.06.  |  Redakce

Kdyby jen existoval způsob, jak sledovat kdykoliv během dne, jaké nové články máme na finance.cz...

Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?

23.06.  |  Martin Ježek

Máte všetečného šéfa, který vám v práci kontroluje elektronickou poštu? V jistých případech na to má skutečně právo. Rozhodně to však není právo výhradní a zcela samozřejmé.

Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná

22.06.  |  Michala Moravcová

Německá kancléřka Angela Merklová dnes uvedla, že silná Evropa je pro Spojené státy americké přínosná. Tato slova padla na pozadí napjatých vztahů s Washingtonem. Před měsícem označil Donald Trump německou obchodní politiku za velmi špatnou a upozorňoval na přebytkovou obchodní bilanci Německa se Spojenými státy americkými.

Víte jistě, kde je kouření zakázáno? Za porušení zákona hrozí pokuta až 50 000 Kč.

21.06.  |  Lucie Mečířová

Kuřáci mají už několik týdnů utrum. S novým protikuřáckým zákonem se pro ně okruh možností nepříjemně zúžil. Na místech, kde kouřili posledních několik let, si už pravděpodobně nezapálí. A pokud ano, čeká je pokuta.

Lze dojet do Chorvatska a zpět na jedno natankování? A vyplatí se to vůbec?

16.06.  |  Dalibor Žák

Nejlepší auto do půl milionu ujede na jednu nádrž 1667 km. Srovnali jsme 20 aut s cenouvkou do půl milionu a největším dojezdem.

Joint v zaměstnání? Raději ne!

16.06.  |  Martin Ježek

Na kouření marihuany můžeme mít každý jiný názor. Faktem ale je, že v zaměstnání byste se měli raději se „špekem“ držet zpět, lépe řečeno - prostě si jointa nezapalovat. Jinak o tu práci taky můžete na hodinu přijít.

Navrhovaný rozpočet pro 2018: stát přerozdělí nejvíce za posledních 8 let

14.06.  |  Hana Bartušková

Dnes vláda jedná o rozpočtu na příští rok. Co si o navrhovaném rozpočtu myslí Ing. Štěpán Křeček, MBA z Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty? Daňová kvóta bude nejvyšší za posledních 8 let

Zaměstnanost v zemích OECD už je vyšší než před krizí

13.06.  |  ČTK

Počet zaměstnaných v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) už je vyšší než před poslední velkou krizí z konce minulého desetiletí. Vzhledem ke stagnaci mezd u lidí s nízkými a středními příjmy se však otevírají nůžky mezi příjmovými kategoriemi a rozmáhají se obavy, že lidé s nejvyššími příjmy mají nepřiměřený podíl na přínosu z hospodářského růstu. Vyplývá to z dnešní zprávy OECD.

Konečně: letní dovolená v EU bude letos poprvé bez roamingu

13.06.  |  Tomáš Procházka

Díky regulacím Evropské unie bychom mohli letos za dovolenou ušetřit. V článku se dozvíte, na co je třeba si dát pozor, a co byste měli vědět, než s českou sim kartou vyjedete na dovolenou do zahraničí. Čeká nás opravdu evropská revoluce v cenách za volání z ciziny?

8 tipů, jak na dovolené ušetřit

13.06.  |  Lucie Mečířová

Občerstvení, taxi, suvenýry, cetky a zbytečnosti. To jsou věci, za které plno lidí nechá v zahraničí až desetitisíce. Takhle by to ale nešlo. Skvělou dovolenou si můžete užít i bez vyhazování peněz.

Za půl roku končí Yellenová v čele Fedu, jak si vedla?

13.06.  |  Michala Moravcová

Americká centrální banka (Fed) jako jediná centrální banka rozvinutých zemí míří svojí měnovou politikou na dva cíle, a to trh práce a cenovou hladinu. Zatímco situace na trhu práce se za působení Janet Yellenové v křesle šéfky Fedu signifikantně zlepšila, druhý cíl inflace zůstává nedosažitelný.

Nové trendy ve vývoji alternativních měn – čeká nás nová „finanční revoluce“?

12.06.  |  Tomáš Procházka

Od počátku roku 2017 sledujeme dramatický vývoj na poli všech alternativních měn. Dozvíte se, kam celý trh s kryptoměnami pravděpodobně směřuje a jaké jsou hlavní příčiny jeho dramatického vývoje. Je vše celé další jen „finanční bublina“ či počátek nadcházející „revoluce“?

Ochrana osobních údajů: co vás za rok čeká a nemine

09.06.  |  Tomáš Procházka

Nový celoevropský zákon o ochraně osobních údajů, který začne platit přibližně za rok, se dotkne všech podnikatelů, kteří nakládají s osobními údaji. Je nutné se bát nebo stačí sledovat nadcházející změny a postupně vaše podnikání na GDPR připravit?

Ekonomika roste, platy a penze ne. Proč?

06.06.  |  Martin Ježek

Ekonomika roste a má růst dál. Jenže na platech to jaksi není vidět. Čím to je? Odborníci se shodují, že nejen v nízké produktivitě práce. Mnozí si například nedokážou říct o vyšší plat.

Jaké finanční dopady bude mít zvýšení minimální mzdy?

05.06.  |  Petr Gola

Od příštího roku by mělo opět dojít ke zvýšení minimální mzdy. MPSV navrhuje zvýšení minimální mzdy o 1 200 Kč, tedy na 12 200 Kč měsíčně. Jaké finanční dopady by toto zvýšení mělo pro zaměstnance, zaměstnavatele nebo pro účely placení zdravotního pojištění?

FinTech produkty čeká prudký vzestup

02.06.  |  Martin Ježek

Produkty FinTech (ze slov finance a technologie) změní podle odborníků během několika let bankovní prostředí. Díky technologiím, jakými jsou sociální sítě, internet nebo mobilní telefony už dnes nabízejí nástroje, které zlepšují a obohacují svět financí. Také tím, že jej dělají uživatelsky dostupnější.

Jak se orientovat ve výsledcích kontrol benzinek a v pokutách za nekvalitní paliva?

02.06.  |  Redakce

Kvalita benzínu a nafty je na českých čerpacích stanicích dlouhodobě vyšší než v Evropě. Potvrzuje to souhrnná zpráva Evropské komise. Jak si ale ověřit, že právě ta vaše pumpa není na štíru s kvalitou? Česká obchodní inspekce (ČOI) pravidelně kontroluje kvalitu pohonných hmot v Česku a výsledky zveřejňuje. Je pro běžného spotřebitele možné se ve výsledcích kontrol a v pokutách za nejakostní paliva zorientovat?

Kdy se vyplatí havarijko?

01.06.  |  Martin Ježek

Máte auto a končí vám právě platnost havarijního pojištění? Myslíte si, že je drahé a zbytečné, takže ho neprodloužíte? Máte-li na silnici dost štěstí, zbytečné je. Ale pokud vaše auto ještě stojí za pohled, přiblížíme situace, kdy se „havarijko“ vyplatí.

Kde se žije nejlépe za minimální mzdu?

01.06.  |  Petr Gola

Životní úroveň zaměstnanců pracujících za minimální mzdu v jednotlivých evropských zemích je vhodné porovnávat dle kupní síly minimální mzdy. V jednotlivých členských zemích EU jsou totiž rozdílné ceny zboží a služeb. Minimální mzda v paritě kupní síly je v Česku 8. nejnižší z 22 členských zemí EU, kde je institut minimální mzdy zaveden.

Itálie, další Achillova pata eurozóny

25.05.  |  Michala Moravcová

Po francouzských prezidentských volbách si investoři vezmou na mušku Itálii. Pokud si někdo myslí, nebo jenom tajně doufá, že evropská ekonomika je po vítězství Emanuela Macrona mimo politické nebezpečí, pak je bohužel na omylu. Zdá se, že italské problémy jsou momentálně nejslabším článkem eurozóny a finanční trhy postupně zaměří veškerou svojí pozornost na politickou scénu v Římě, kde by se měly konat parlamentní volby nejpozději v květnu příštího roku.

Tiché spojení aneb jak se neslyšící domluví v bance

24.05.  |  Jana Poncarová

Zajít si do banky vyřídit změnu údajů nebo u přepážky dodavatele změnit výši záloh za elektřinu je pro sluchově postižené lidi komplikované. Služby, které lidem s handicapem umožňují komunikovat přímo s pracovníkem, aniž by si s sebou vodili svého asistenta, v České republice poskytuje stále jen zlomek společností.

Hypotéky v dubnu 2017: 8 555 hypoték s průměrnou úrokovou sazbou 2,01 %

23.05.  |  Luboš Svačina

Banky a spořitelny v dubnu na bydlení rozpůjčovaly přes 20 miliard korun. Na začátku měsíce však začaly platit pro zajištěné úvěry nová pravidla. Co udělají nové limity ČNB s produkcí hypoték a podaří se bankám letos překonat loňská maxima?

Velký dovolenkový speciál: kterou platební kartu si vzít s sebou?

23.05.  |  Hana Bartušková

Doby, kdy jsme si na dovolenou vozili nejlépe hotovost v eurech nebo dolarech jsou už pryč. Hotovost se tedy hodí vždycky, ale většinou máme s sebou na dovolenou přibalenou i platební kartu. Pro platbu v obchodech i pro výběr z bankomatů v domácí měně. Mezi celosvětově nejrozšířenější platební karty patří Visa a MasterCard. Která se na cestování hodí více?

Když ztratíte telefon, ztratíte i kousek sebe. Jak zachránit své sociální sítě?

22.05.  |  Hana Bartušková

Ztracený a ukradený telefon nikdy není příjemná záležitost. Nejen, že přijdete o telefon, ale v dnešní době chytrých telefonů ztratíte i spoustu dat, vzpomínek a přístupy na sociální sítě. Naštěstí je jednoduché předejít zneužití.

10 dobrých důvodů, proč se světové trhy opět propadnou

18.05.  |  Euro.cz

Krize eura i světová finanční recese se zdají být zažehnány, světové hospodářství běží na plný výkon a inflace roste. To vše svědčí pro rostoucí kurzy akcií a burzovní indexy také rostou. Ještě více důvodů ale mluví pro naprostý krach.

Manželská smlouva? Sázka na jistotu

18.05.  |  Martin Ježek

Každé druhé manželství se u nás rozvádí. Pak se určitě nebudeme divit tomu, že už před svatbou chtějí mít lidé jasnou představu, komu co bude patřit v manželství. A případně také po jeho skončení.

Jaká je práce ve startupu?

17.05.  |  Martin Ježek

Máte pocit, že vaše nápady jsou skvělé, originální a mohly by vynést slušné peníze? Zkuste si sehnat pár sobě podobných a založte startup. Možná se vám podaří v něm zaměstnat. Co to pro vás bude znamenat?

Vyplatí se konečně jezdit v elektromobilu?

17.05.  |  Jana Poncarová

Zatímco před pěti lety elektromobily ujely na jedno dobití 100 až 150 kilometrů, dnes zvládnou kolem 200 až 300 kilometrů. Přibývá také veřejných míst, kde je možné elektromobily dobít. Kolik jedno dobití stojí? A vyplatí se vůbec jezdit ve voze na elektřinu?

5 rad, jak v e-shopech neprohloupit

15.05.  |  Martin Ježek

Průzkum antivirové firmy Eset a společnosti Seznam.cz informuje, že 3 % Čechů byla při nákupech na webu okradena. Většinou nešlo o víc než 5 000 Kč. To je magická hranice, kterou se podvodníci snaží dodržet. Krádež do 5 000 Kč totiž zákon hodnotí jen jako přestupek. Nad tuto hranici je to už trestný čin, policie má v ruce větší pravomoci a pokusí se pro vás něco udělat. Jak se podobným situacím vyhnout?

Vesmír se týká politiky i ekonomiky

13.05.  |  Martin Ježek

Ačkoli to na první pohled vypadá na nějaký aprílový žert z vesmírné lodi Vogonů, opak je pravdou: průzkum vesmíru má své politické a ekonomické dopady, na světě se mu věnuje jen pár expertů, i když u nás o ekonomice vesmírné politiky příliš slyšet není.

Jaké budou první kroky Emmanuela Macrona?

11.05.  |  Michala Moravcová

Emmanuel Macron se stal nejmladším prezidentem Francie. Avšak věk ho neochrání před složitými úkoly, kterým bude čelit. Musí sjednotit rozdělenou zemi, kde v posledních letech vznikl odpor k tradičním politickým stranám a frustrace z domácí a evropské politické scény.

Velký dovolenkový speciál: kolik stojí dálniční známky v Evropě?

10.05.  |  Hana Bartušková

Víte, kolik stojí dálniční známky v zemích Evropy? Kolik zaplatíte za dálniční známku v Rakousku nebo Slovinsku a kde jsou placené úseky na silnicích v Polsku? Kolik zaplatíte na dálničních poplatcích při cestě autem do Chorvatska? Je v Německu dálnice opravdu zdarma? Přečtěte si článek a připravte si poplatky pro vaše prázdninové cesty po Evropě.

5 tisíc a méně. Kde mají nejnižší minimální mzdu?

05.05.  |  Petr Gola

V letošním roce činí minimální mzda v Česku 11 000 Kč, což je v rámci zemí EU šestá nejnižší hodnota. V některých evropských zemích však nedosahuje minimální mzda ani 5 000 Kč, ve kterých?

Peníze? Ještě, že je máme

04.05.  |  Martin Ježek

Už vám někdo řekl, že myslíte jen na peníze? Asi vám chtěl naznačit, že ani rukou nepohnete, aniž by se vám to nějak nevyplatilo. A je to s vámi tedy dobré, nebo špatné?

Jak vysoké jsou daně v Česku? Součet daňových odvodů je 11. nejvyšší

03.05.  |  Petr Gola

Daňové zatížení v Česku je v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa nadprůměrné. Souhrnná daňová sazba je v Česku 11. nejvyšší ze zemí OECD.

Bezhotovostní společnost: je na čase se rozloučit s bankovkami a mincemi?

02.05.  |  Martin Ježek

Taky vás mince a bankovky obtěžují a myslíte si, že by bylo platit všechno elektronicky a peníze mít pouze virtuální? Možná se k tomuto historickému okamžiku blížíme a peněženky skutečně ztratí svůj původní smysl a budeme v nich mít ještě více karet než doposud. Tak brzo to ale nebude.

146 tisíc čistého měsíčně dostávají Švýcaři. Jak jsou na tom Češi?

02.05.  |  Petr Gola

Pro všechny zaměstnance je nejdůležitější čistá mzda, kterou obdrží od zaměstnavatele za měsíční práci na účet, za kterou mohou nakupovat zboží a služby. Z členských zemí OECD je průměrná čistá mzda s velkým náskokem nejvyšší ve Švýcarsku? Jak vysoká je průměrná čistá mzda v Česku při mezinárodním srovnání?

Intervence podpořily exportéry na úkor ostatních. Jejich konec přinese levnější zboží i dovolenou

27.04.  |  Lukáš Pololáník

Česká národní banka (ČNB) na počátku dubna ukončila režim devizových intervencí, kterými oslabovala korunu kvůli riziku deflace. Jak se ukončení kurzového závazku projeví v našich peněženkách? Komu toto opatření pomohlo a komu nikoliv? Podle některých odborníků se na zisky exportérů složili všichni ostatní.

Jak se rodí nové auto? Kodiaq se vyvíjel 3 a půl roku

27.04.  |  Martin Ježek

Od nového auta si slibujeme novinky v designu, bezpečnosti, pohonu, luxusu a v neposlední řadě v ekologii. Jak vlastně vývoj takové novinky probíhá dnes, kdy musejí nové vozy splňovat čím dál přísnější normy, které se týkají hlavně bezpečnosti a ekologie?

Velký dovolenkový přehled: jaké doklady budete potřebovat

25.04.  |  Hana Bartušková

Díky Evropské unii a Schengenskému prostoru je cestování po Evropě mnohem jednodušší. A cestovní pas už není nezbytností, do okolních zemí cestujeme většinou jen na občanský průkaz. Do některých oblíbených dovolenkových destinací ovšem budete potřebovat nejen cestovní pas, ale často i vízum. Jinde vás zase můžou překvapit hraniční kontroly. Víte, s jakými doklady pojedete letos na dovolenou?

Minimální mzda ve světe je 200 i 300 Kč na hodinu. V Česku jen 66

25.04.  |  Petr Gola

Institut minimální mzdy není záležitostí pouze evropské legislativy. Minimální mzda je stanovena i v USA, v Kanadě, v Japonsku nebo v Austrálii. Jak vysoká je minimální hodinová mzda v těchto zemích? Jak se minimální mzda liší v amerických státech nebo v kanadských provinciích?

Loňský přebytek státního rozpočtu má jít na investice a umořit část dluhu

24.04.  |  ČTK

Vláda schválila zprávu o hospodaření státu v loňském roce. Přebytek 62 miliard korun půjde podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) hlavně na umoření státního dluhu, rozhodnutí ale také umožní letos financovat některé projety, zřejmě do výše deseti miliard korun. V koaliční diskusi tak nebyl přijat návrh prosazovaný ČSSD, aby se přebytek stal rezervou pro budoucí valorizace penzí.

Prokrastinujete? Zdaleka nejste sami

21.04.  |  Martin Ježek

Prokrastinace je tendence odkládat povinnosti na pozdější dobu, má mnoho příčin a širokou paletu podob. Trpí jí většina lidí. Pokud ji umíte zvládnout, dál číst nemusíte. Pokud s prokrastinací trochu válčíte, ukážeme, jak se dá zvládnout.

Jiná cena na regálu a u pokladny: Nejvyšší pokutu od ČOI loni dostal Penny Market

21.04.  |  ČTK

Česká obchodní inspekce (ČOI) uložila loni obchodníkům za nedostatky během výprodejů a slevových akcí pokuty za 16,5 milionu korun. Je to o více než tři miliony korun více než v roce 2015. Nejvyšší pokutu dostal řetězec Penny Market. Porušení předpisů zjistila inspekce ve 43 procentech kontrol.

V Česku je 8. nejvyšší zdanění práce

19.04.  |  Petr Gola

Rozdíl mezi čistou mzdou zaměstnance, kterou obdrží na svůj bankovní účet od zaměstnavatele, a mzdovými náklady zaměstnavatele jsou daně ze mzdy. U bezdětného a svobodného zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu jsou v Česku ze zemí OECD 8. nejvyšší. Podívejme se na konkrétní výpočet.

178 tisíc korun: Nejvyšší průměrná mzda je ve Švýcarsku

18.04.  |  Petr Gola

V deseti členských zemích OECD byla průměrná měsíční mzda v roce 2016 vyšší než 100 tisíc korun. S velkým náskokem je hrubá mzda nejvyšší ve Švýcarsku. Jak vysoká je průměrná mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?

13 faktů, které vám řeknou vše o intervencích ČNB

18.04.  |  Hana Bartušková

V dubnu Česká národní banka ukončila po téměř 4 letech intervenční režim české koruny. Pojďme si shrnout vše, co bychom si měli o intervencích za slabou korunu pamatovat.

Myslí to Francie a Itálie s euro exitem vážně?

18.04.  |  Michala Moravcová

Marine Le Penová a Beppe Grillo, představitelé francouzské a italské krajní pravice, stavějí svoji politickou kariéru na odporu proti Evropské unii a eurozóně. Oba dva předstupují v předvolebních kampaních před své voliče s velkými hesly, které mají v sobě slovo exit. Chtějí návrat k vlastní měně a opustit hospodářské společenství evropských zemí.

Analytici: Inflace potvrdila, že konec intervencí byl správný

10.04.  |  ČTK

Údaje o březnové inflaci podle analytiků oslovených ČTK potvrzují, že rozhodnutí ČNB ukončit kurzový závazek minulý týden bylo správné. Inflace by podle většiny ekonomů měla v dalších měsících zůstat nad dvěma procenty, její růst ale bude brzdit posilování koruny. Proto také podle nich centrální banka nemusí spěchat se zvyšováním úrokových sazeb.

Nezaměstnanost v březnu klesla na 4,8 procenta

10.04.  |  ČTK

Nezaměstnanost v březnu klesla na 4,8 procenta z únorových 5,1 procenta. Bez práce bylo 356.112 lidí, což je nejnižší březnová hodnota od roku 2008. Volných pracovních míst přibylo 150.917. Údaje dnes zveřejnil úřad práce. Nezaměstnanost by podle něj měla klesat i v dalších měsících.

Byl kurzový závazek brzdou investic do produktivity?

10.04.  |  Euro.cz

Ukončení kurzovního závazku proběhlo tak klidně, že o horské dráze při pohybech kurzu o pár desetníků hovořili jen opravdoví zoufalci. Použít hyperbolu, která by se hodila na to, co předvedl v roce 2015 po nečekaném uvolnění kurzu výkyvu švýcarský frank (zhodnocení přes 40 %), na českou korunu, která se hnula včera maximálně o 1,7 %, je skoro legrační.

ČOI zjistila nedostatky při 87 % kontrol problémových e-shopů

07.04.  |  ČTK

Česká obchodní inspekce (ČOI) loni zjistila pochybení při 87 procentech kontrol problémových e-shopů. Je to o 4,2 procentního bodu více než v roce 2015. Internetové obchody dostaly celkem 1060 pokut za 5,8 milionu korun.

Populace stárne, pracovat budou muset i starší lidé

07.04.  |  Martin Ježek

Populace stárne, slyšíme to ze všech stran. To znamená, že průměrný věk obyvatelstva se stále zvyšuje. Netýká se to jen našich luhů a hájů, je to problém celé Evropy. A v jednotlivých státech to už přináší, nebo velmi brzy přinese velké změny. Už dnes cítíme zátěž na zdravotnický a ekonomický systém. Medicína prodlužuje zdraví a život lidí, prodlužuje se tedy produktivní věk lidí. Ti jsou schopni déle pracovat. To nevyhnutelně vede k proměně věkové struktury lidí na trhu práce.

Očima Dolnorakušana: Praha, pivo a nákupy v akci

06.04.  |  Martin Ježek

Za socialismu se lidé z příhraničních oblastí s kapitalistickými státy závistivě dívali „přes čáru“, chytali dobře západní rozhlas a televizi, ale tím výhody většinou končily. Dnes si třeba Rakušané při slovu Česká republika vybaví levnější nákupy, Prahu a pivo. My v rakouském pohraničí při stejné otázce směřované za hranice odpovídáme: Vídeň, soused, životní úroveň a práce.

ČNB ukončila intervence, koruna může posílit pod 27 Kč/EUR

06.04.  |  ČTK

Bankovní rada České národní banky dnes s okamžitou platností ukončila režim devizových intervencí. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman. ČNB tak nebude bránit posílení koruny pod hranici 27 korun za euro. Banka ale zároveň již dříve upozornila, že bude připravena případné nadměrné výkyvy kurzu koruny po ukončení závazku zmírňovat svými nástroji.

Pomohly intervence předejít deflaci a za jakou cenu?

04.04.  |  Michala Moravcová

Česká národní banka (ČNB) se rozhodla 7. listopadu 2013 začít používat kurz koruny jako další nástroj měnové politiky. V tento den koruna nečekaně oslabila proti euru o 4,85 procenta, když se v průběhu jedné hodiny skokově hnula z hodnoty 25,75 na 27,00 za euro. Kurzu české koruny proti euru trvalo přibližně rok a půl, než se pevně usadil na intervenční hladině 27,00.

Polovina exportérů očekává měsíc po konci intervencí kurz 26 Kč

04.04.  |  ČTK

Téměř polovina vývozních firem (46 pct) předpokládá, že kurz koruny se měsíc po ukončení intervencí České národní banky bude pohybovat v rozmezí od 26 do 26,50 Kč za euro. Nejvíc exportérů očekává konec kurzového závazku ve čtvrtek 13. dubna, poté co statistici zveřejní v pondělí údaj o inflaci za březen. Ukázal to průzkum Asociace exportérů. Zájem vývozců o zajištění proti neočekávanému pohybu kurzu koruny se letos prudce zvýšil.

Prague Capital Market Summit III.: Generační obměna důležitých českých rodinných firem

04.04.  |  Tisková zpráva

Třetí pokračování úspěšného Summitu proběhne ve čtvrtek 6. dubna 2017 ve Slovanském domě v Praze. Hlavními tématy významného setkání předních podnikatelů, expertů finančních trhů a zástupců korporací bude řízení firemních investic v poměrně „nejisté“ době, generační obměna rodinných firem, spolupráce mezi státem a kapitálovým trhem a globální investiční příležitosti. Jak je již tradicí platformy PCMS, vystoupí zde více než 30 významných hostů.

Elektronické občanské průkazy by mohly fungovat v roce 2018

03.04.  |  ČTK

Občanské průkazy s elektronickým čipem by mohly začít fungovat v roce 2018. Při zahájení dnešní konference Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS) v Hradci Králové to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Nové průkazy by měly umožnit vyřizovat některé záležitosti s úřady bez jejich návštěvy. Stát podle Sobotky připravuje i další projekty, například elektronickou neschopenku či takzvaný e-recept.

Egypt nebude zdražovat turistická víza

03.04.  |  ČTK

Víza do Egypta se oproti původním plánům zdražovat nebudou. Cena jednorázových turistických víz do země zůstane pro letošní sezonu na úrovni loňska, tedy na 25 dolarech (634 korun). Na tiskové konferenci to dnes uvedli guvernéři oblastí Rudé moře a Jižní Sinaj. Zdražení na 60 dolarů bylo původně plánováno od července. V roce 2015 vyjelo do Egypta 115.000 Čechů, za rok 2016 statistici údaj nezveřejnili.

Škoda Favorit vypadal na pořádný průšvih, vzpomíná jeho konstruktér

31.03.  |  Redakce

Pamatuje si všechno. Nejen vozy, na jejichž vývoji se podílel, ale dokonce i jaké pořadové číslo dostal, když ve třinácti letech nastoupil jako učeň ve Škodovce.

Jak se ekonomická krize projevuje v cenách?

31.03.  |  Martin Ježek

Co se děje s cenami zboží v době ekonomické krize? Stoupají či klesají? A čím to vlastně je? Pokusíme se na tyto otázky odpovědět.

Co všechno v sobě zahrnuje pojem péče řádného hospodáře?

30.03.  |  Veronika Hejná

Pojem péče řádného hospodáře byl před rekodifikací soukromého práva v České republice užíván v zákoně č. 513/1991 Sb., obchodním zákoníku, obsah pojmu byl však dotvářen až judikaturou Nejvyššího soudu. V zákoně č. 89/2012 Sb., nový občanský zákoník (NOZ) je s účinností od 1. ledna 2014 pojem péče řádného hospodáře členů volených orgánů obecně definován, aby byl následně pro členy orgánů obchodních korporací doplněn v zákoně č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích, ZOK).

Pět luxusních bazarových SUV, která lákají cenou, ale jsou černou dírou na peníze

29.03.  |  Euro.cz

Vozy kategorie SUV jsou dnes v módě. Většina prodejů připadá na cenově dostupné kompaktní modely běžných výrobců. Někteří lidé ale chtějí z prestižních důvodů jezdit autem věhlasné značky. Není problém, nabídka je široká. Jenže když máte hluboko do kapsy, je vaší jedinou možností trh ojetých vozů.

Ekonomický růst v ČR: 2,8 % letos a jak to bude dál?

27.03.  |  Hana Bartušková

Česká republika v minulém roce rostla zhruba o 2,3 %. Jak dlouho nám ještě takový ekonomický růst vydrží? Předpovědi jsou optimistické, tento rok by měl být ekonomický růst ještě o kousek vyšší. Pokud ovšem česká ekonomika nenarazí na některý ze svých limitů.

20 let Finance.cz: Rekordní návštěvnost a nový vzhled

24.03.  |  Lukáš Pololáník

Portál Finance.cz oslavil na konci minulého měsíce 20 let své existence. Jedná se o nejstarší web věnovaný osobním financím v Česku. Finance.cz i po 20 letech stále rostou, což ukázaly poslední únorové dny, kdy stránky dosáhly absolutního rekordu v návštěvnosti. V roce 2017 se čtenáři a uživatelé dočkají nového responzivního designu stránek.

Všechno má svou cenu - věci, služby i peníze

23.03.  |  Martin Ježek

Vše má svou hodnotu, i když mnohdy zcela malou a zanedbatelnou. Co jí vlastně určuje, od čeho se odvíjí a na čem je závislá? Faktorů je víc.

ČNB může intervence ukončit dříve než v polovině roku, uvedl Zeman

20.03.  |  ČTK

Česká národní banka (ČNB) by mohla ukončit intervence proti posilování koruny dříve než v půlce letošního roku, o které zatím hovoří členové bankovní rady. Při návštěvě Olomouckého kraje to dnes řekl prezident Miloš Zeman, který patří k odpůrcům devizových intervencí a v závěru minulého týdne o nich jednal s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem.

Důsledek prvenství v pití piva? Také rakovina

17.03.  |  Martin Ježek

Z nedávno publikované studie o vlivu stravy na zdraví expertů Masarykovy univerzity v Brně, mimo jiné vyplývá, že červené víno v malém množství sice můžeme, ale alkohol přesto může za velký výskyt nádorových onemocnění u nás.

13 let v Evropské unii: Česko vs. Slovensko

17.03.  |  Hana Bartušková

Česká republika i Slovensko jsou už spolu v Evropské unii skoro 13 let. Nešťastnou třináctku šťastně v EU oslavíme společně už v květnu. Tak si to pojďme trošku zrekapitulovat, jak jsme si vedli, jak jsme vyrostli a jak se máme navzájem rádi.

Prodej ojetin letos vzroste. Přes 40 % má stočený tachometr

15.03.  |  ČTK

V Česku se letos prodá přes 700.000 ojetých aut, což je mírně více, než v minulém roce. S trhem může zahýbat ukončení intervencí České národní banky a následná změna kurzu koruny k euru. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Cebia Martin Pajer. Celkově na českých silnicích jezdí asi 5,4 milionu osobních vozů. Posílení české měny z nynějších 27 Kč/EUR by znamenalo zlevnění dovážených ojetých aut a naopak zdražení zánovních ojetin, které z Česka putují do západní Evropy.

Asociace: Zájezdy kvůli novému zákonu skokově zdraží

14.03.  |  ČTK

Vznik takzvaného garančního fondu, který má chránit spotřebitele v případě krachu cestovní kanceláře, povede ke skokovému nárůstu cen zájezdů. Tvrdí to Asociace cestovních kanceláří. Se vznikem fondu počítá návrh novely zákona o podnikání v cestovním ruchu, který by v dalších měsících měla projednat vláda.

Vsadíte si na prezidenta? Šance Zemana podle bookmakerů vzrostly

10.03.  |  ČTK

Šance prezidenta Miloše Zemana na to, že v lednových volbách svůj post obhájí, podle bookmakerů sázkových kanceláří za poslední měsíc vzrostly. Tehdejší kurz cca 2:1 se snížil na aktuálních 1,55 až 1,6:1. Naopak kurzy na Michala Horáčka vzrostly. Vyplývá to z vyjádření sázkových kanceláří, které oslovila ČTK. Zeman ve čtvrtek oznámil, že bude znovu kandidovat.

Zájem o české zboží v zahraničí zůstává silný

09.03.  |  ČTK

Zájem o české zboží v zahraničí zůstává silný. Obchod s cizinou ale nebude letos tak silným tahounem tuzemské ekonomiky jako v minulých letech, ukázala podle analytiků dnešní statistika zahraničního obchodu.

Technologie budoucnosti už v roce 2017

08.03.  |  Hana Bartušková

Technologie v dnešní době umí věci, které jsme si před pár lety ani nedokázali představit. Stejně jako jsme před pár lety drželi v ruce svůj první notebook s údivem a čekali od něj velké věci. Přesně tak teď můžeme čekat nově ještě větší věci od předmětů běžné potřeby, od svého auta nebo u svého domu.

Srovnání: Češi utratí za zemní plyn víc než Poláci nebo Němci

08.03.  |  Jana Poncarová

Plyn, který odebírají české domácnosti, nepatří zrovna mezi nejlevnější ve střední Evropě. Ve srovnání s polskými, slovenskými nebo německými domácnostmi si za plyn připlácí. Dražší plyn je naopak v Rakousku.

Česko je stále více rájem akčních slev

07.03.  |  ČTK

Česko je stále více rájem akčních slev. Ve slevových akcích se loni prodalo již 57 procent hlavních potravin, což je nárůst o jeden procentní bod proti předcházejícímu roku. U 30 hlavních drogistických kategorií dosáhl loni prodej s podporou slevových akcí 51 procent, meziročně o 3,7 procentního bodu více. Vyplývá to z údajů, které dnes společnost Nielsen uvedla na tiskové konferenci Svazu obchodu.

Na trhu stále působí nelegální cestovní kanceláře

06.03.  |  ČTK

Na tuzemském trhu stále působí nelegální cestovní kanceláře, které nemají pojištění proti úpadku. Asociace českých cestovních kanceláří a agentur na základě desítek podnětů z řad laické i odborné veřejnosti ročně podává 15 až 50 podnětů na "černé" provozovatele zájezdů živnostenským úřadům.

Euro oslavilo 15. narozeniny: jaké vysvědčení si odnáší ze základní školy?

03.03.  |  Hana Bartušková

Euro oslavilo patnácté narozeniny a dostalo svou první občanku. Jak si vedlo celých patnáct let a kolik let má ještě před sebou?
1 7 8 9 10 11 12 13 16 24 31
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz