Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Ve kterých zemích OECD jsou nejvyšší mzdy a jak si stojí Česko

24.04.  |  Petr Gola

Přestože jsou všechny členské země OECD při celosvětovém porovnání velmi vyspělé, jsou mezi nimi výrazné rozdíly ve výši mezd. Nejvyšší mzdy jsou ve Švýcarsku, na Islandu, v Lucembursku, v Norsku, v Dánsku, v Austrálii a v USA. Jak si stojí při mezinárodním srovnání Česko?

O osudné přitažlivosti kýče

21.12.  |  Tereza Dědinová

Vánoce jsou doslova za dveřmi a s nimi už od začátku listopadu na oči i uši útočí stupňující se záplava kýče – těžko rozhodnout, co je nevkusnější: velký modře blikající sob z PVC, Santa Klaus s pytlem přes rameno šplhající se k plastovému oknu, nebo umělé rampouchy, které po setmění svítí v různých barvách? Ale nabízí se otázka zásadnější: co na tom proboha kdo vidí? Jak je možné, že kýč je vítán v tolika oblastech lidského života?

Proč je dobré být členem EU?

21.12.  |  Petra Černíková

Přestože v poslední době zaznívá z České republiky směrem k Evropské unii spíše kritika, respektive ne příliš pozitivní stanoviska k navrhovaným změnám, členství v EU poskytuje naši zemi řadu výhod. Připomeňme si nyní ty, které jsou pro nás nejvýznamnější.

Řízení rizika podvodů přináší i v době recese úspory

19.12.  |  Ján Lalka

Podvody patří v Česku i na Slovensku mezi hlavní podnikatelská rizika. Z letošního průzkumu Surveilligence, TPA Horwath a ACCA vyplývá, že pravidelné hodnocení rizik výskytu podvodů provádí pouze pětina českých, resp. třetina slovenských firem. Tento laxní přístup k prevenci podvodů nejenom ohrožuje v době recese finanční zdraví řady společností, ale zároveň skrývá potenciál ke zlepšení jejich hospodaření.

Párty nekončí, opět se tiskne více a jede se dál

18.12.  |  Jiří Tyleček

Minulý týden bylo schváleno navýšení kvantitativního uvolňování na více než dvojnásobek v září schválené částky. Zatímco do roku 2007 byl tento výraz srozumitelný jen finančním expertům, od pádu Lehman Brothers se stalo všeobecně používaným slovním spojením. Pozornost je zcela jistě oprávněná, vzhledem ke svému globálnímu dopadu by měla být ještě násobně vyšší.

Korupce v Česku je vyšší než ve Rwandě a Botswaně

17.12.  |  Petr Gola

Transparency International každoročně sestavuje žebříček „korupce“. Nejnižší míra korupce je tradičně v zemích Skandinávie. Česko v hodnocení za rok 2012 opět zaostává, lepší hodnocení má i Rwanda, Gruzie a Botswana.

Co týden dal? Češi vyprazdňují peněženky

14.12.  |  Roman Müller

To, že lidé houfně vyrazili do ulic a utárcejí "co to dá", postřehl snad každý. Méně zjevné jsou útraty na internetu. V tomto týdnu očekávají podle Asociace pro elektronickou komerci tuzemské internetové obchody nejvyšší tržby v roce. Češi by mohli utratit v e-shopech až 2,5 miliardy korun. Více se dočtete v pravidelném týdenním přehledu.

Sushi musí být vždy a na záchod bez baterky nechoďte

14.12.  |  Eva Tomková

Konkurence mezi českými dopravci začíná být vzrušující. Každý vás chce dopravit z Prahy do Ostravy v tom nejlepším komfortu a za nejvýhodnější cenu. Cestující si konkurenci opravdu užívají. Někteří chtějí vrátit peníze za jízdenku, protože si během cesty dostatečně nemohli natáhnout nohy. A jiní kopou do sedaček. Proč? Ve vlaku totiž došlo sushi. PÁTEČNÍ GLOSA

Může vás zaměstnavatel šmírovat?

10.12.  |  Zbyněk Drobiš

Jak je to s využíváním pracovní prostředků zaměstnancem pro osobní potřebu? Jak probíhá kontrola zaměstnance na pracovišti a má právo na soukromí? V článku se zaměříme na možnosti a limity kontrolních mechanismů využitých zaměstnavatelem, práva a povinnosti i soukromí zaměstnance.

Bylo by pro Česko členství v bankovní unii přínosné?

10.12.  |  Petra Černíková

Vytvoření fiskální unie v Evropské unii je momentálně odloženo. Evropští diplomaté zaměřili svoji pozornost na bankovní sektor a v Bruselu je teď žhavým tématem vznik bankovní unie. Z České republiky však zaznívají spíše pesimistické názory na integraci v oblasti bankovního dohledu. Jsou obavy na místě?

Ekonomika – před svátky malý důvod k lepší náladě?

07.12.  |  Petr Gapko

Hrubý domácí produkt podle zpřesněných výsledků klesl podle Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně o 1,3 %. Původní odhad počítal s rychlejším poklesem ekonomiky o 0,2 procentního bodu. V porovnání s druhým čtvrtletí klesla ekonomika o 0,3 %. Zahraniční obchod vykázal druhý nejvyšší přebytek v letošním roce. Pomohl k tomu jak růst vývozů, tak dovozů.

Co týden dal? Životní úroveň Čechů klesá

07.12.  |  Michal Ruml

Průměrná mzda v ČR ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 348 korun na 24.514 Kč. Reálně, po odečtení inflace, se průměrná mzda snížila o 1,8 procenta. Pokles reálných mezd podle analytiků vysvětluje recesi ekonomiky. Domácnosti utrácejí méně, protože vydělávají reálně méně. Mzdy rostou pomaleji než ceny a reálná životní úroveň klesá.

V EU je každý šestý chudý

06.12.  |  Petr Gola

V posledních letech stoupá počet „chudých“ Evropanů. Čím dál více občanů a rodin má tedy nižší příjem než činí 60 % mediánu mzdy. V EU tak žije více než 81 miliónů občanů v „chudobě“.

Co týden dal? Kolik stojí prezidentská kampaň?

30.11.  |  Lukáš Pololáník

Suverénně nejvíc dosud za předvolební kampaň ze všech prezidentských kandidátů utratil Jan Fischer. Se znatelným odstupem za ním jsou na tom podobně Miloš Zeman, Přemysl Sobotka a Karel Schwarzenberg. Kolik je kampaň dosud stála se dozvíte v pravidelném týdenním souhrnu.

Reklama na českou bramboru

30.11.  |  Eva Tomková

Pěstování českých brambor se tento rok snížilo o 11 procent. Nechce se nám utrácet za české brambory a raději si koupíme španělské, levnější a shnilejší. Prý by českým bramborám pomohla lepší reklama. Pár návrhů bych měla. PÁTEČNÍ GLOSA

Vřešťál: Likvidace firmy neznamená její bankrot

30.11.  |  Lukáš Pololáník

Poptávka po likvidacích společností se zvyšuje. Nazaměňujme ale likvidaci s bankrotem - v případě likvidace se jedná o proces, který končí zánikem firmy na základě dobrovolného rozhodnutí jejích vlastníků, uvádí mimo jiné Rudolf Vřešťál, výkonný ředitel firmy ASB Group.

Nejlépe se ženám žije ve Skandinávii

29.11.  |  Petr Gola

V zemích Skandinávie mají ženy nejlepší podmínky pro vlastní seberealizaci, kariéru a skloubení mateřských povinností a práce. V severských zemích jsou nízké mzdové rozdíly a střídání rodičů během rodičovské dovolené je běžné. Jak si stojí Česko?

Bankovní unie v eurozóně: posun vpřed nebo jen další nárůst regulace?

27.11.  |  Petra Černíková

Neustálé tendence k prohlubování integrace v Evropské unii se nyní přetavily v plán na vytvoření bankovní unie. Vydaly se evropské země konečně tím správným směrem a bankovní unie zabezpečí stabilitu finančního sektoru v EU, potažmo eurozóně?

Investoři jsou již léta v šoku

27.11.  |  Petr Fejtek

Situace u nás není od té „světové“ nijak výrazně odlišná. I naši drobní investoři se ještě nevzpamatovali z šoku, který je postihl v rámci finančí krize. Od září roku 2008 z fondů stáhli bezmála 100 miliard korun, z toho víc než polovinu hned do konce roku 2008.

Jak se vyvíjí životní úroveň v budoucí supervelmoci

26.11.  |  Tereza Dědinová

Když známý obchodník a filantrop John Templeton ve 30. letech minulého století podnikal cestu kolem světa, byl takřka šokován nesmírnou chudobou Indie ovládané Britským impériem. Na Indický subkontinent se vrátil po 40 letech – aby shledal, že se životní podmínky většiny obyvatelstva druhé nejlidnatější země světa příliš nezměnily.

Co týden dal? Našel se nejlepší ministr financí

23.11.  |  Roman Müller

Britský list Financial Times každoročně sestavuje žebříček ministrů financí 19 největších zemí Evropské unie. První místo letos obsadil Němec Wolfgang Schäuble. Zklamán nemusí být ani náš Miroslav Kalousek. Ten sice klesl v celkovém hodnocení o tři příčky na 11. místo, ale může se pyšnit sdíleným prvenstvím v kategorii důvěryhodnosti.

Nakupujte u nás. Je to ZDARMA

23.11.  |  Eva Tomková

Nula na letáku nás vzrušuje. Nulu vymysleli Babyloňané a od té doby zažívá nula opravdový rozmach. A v našem mozku obzvlášť. Já osobně mám doma všechno co je ZDARMA – ať to stojí, co to stojí. PÁTEČNÍ GLOSA

Chaloupková: Lidé podceňují preventivní právní poradenství

23.11.  |  Zbyněk Drobiš

Jsem přesvědčena, že běžný občan s běžným právním problémem u nás vždy nalezne advokáta, jehož odměna bude úměrná a nikoliv nedostupná, a přesto poskytne kvalitní právní službu, uvedla v rozhovoru Iva Chaloupková z České advokátní komory.

Proč potřebujeme krizi?

20.11.  |  Steen Jakobsen

Krize je bolestivá. Krize je potřebná. Kvůli změně myšlení. Krize zasáhla nejvíce tam, kde bují státní byrokracie a demotivující sociální systém. Jak z toho ven?

Co týden dal? Riziko, že Řecko zbankrotuje, je velmi vysoké

16.11.  |  Michal Ruml

Řekl to řecký ministr financí Jannis Sturnaras. Současně vyzval partnery k tomu, že je třeba vzít v úvahu určité "meze", které je jeho země schopna zvládnout.

Zákaz konkurence v osobních a kapitálových společnostech

14.11.  |  Zbyněk Drobiš

Zákonná ustanovení pro jednotlivé společnosti vymezují zákaz konkurence osob, které se podílejí na jejich fungování. Zneužití postavení ve společnosti pro své vlastní zájmy a v neprospěch společnosti se snaží obchodní zákoník ve svých ustanoveních limitovat.

Kde se žije nejlépe? Ve Skandinávii

14.11.  |  Petr Gola

Dle každoročně sestavovaného indexu prosperity se nejlépe žije v zemích Skandivánie. Česko patří mezi 30. nejlepších míst k životu. „Prosperity Index“ hodnotí nejenom ekonomickou vyspělost, ale taky kvalitu života občanů.

Co týden dal? Vládní balíček zvýší rodinné výdaje o 186 Kč

09.11.  |  Lukáš Pololáník

Schválení vládního balíčku daňových změn zatíží měsíční rozpočet průměrné rodiny dodatečnými výdaji 186 korun. Pokud by se reálně spotřeba domácností nezměnila, vládní finance by si díky tomu měly polepšit o 16,5 miliardy korun. Více v pravidelném týdenním souhrnu.

Nemáte na Ferrari? Kupte si trenky

09.11.  |  Eva Tomková

Ferrari hlásí zvýšení prodeje a zisků. Kdo nemá na auto za 7 miliónů korun, může si koupit alespoň kšiltovku nebo trenky s logem Ferrari, ale i tak to pro vaši peněženku bude znamenat velké zemětřesení. Ovšem úplně nejlepší jsou Číňané. Ti začali vyrábět zlaté vizitky. Vyhnou se tak úplatkům. PÁTEČNÍ GLOSA

Kdo se nejvíce podílí na financování EU?

07.11.  |  Petra Černíková

V Evropské unii se blíží období licitování o víceletém finančním rámci na období let 2014 – 2020. V jeho mezích se pak budou pohybovat jednotlivé roční rozpočty. V době úsporných opatření se tak jedná o velmi ožehavé téma. V tomto článku se podíváme na to, jaká je pozice jednotlivých zemí z hlediska jejich příspěvků do společného rozpočtu EU, a to se zaměřením na Českou republiku.

Od ideologie k ekonomii, anebo naopak?

06.11.  |  Petr Fejtek

Kudy kam? Východsko z recese/krize/zadlužení zoufale hledají nejen v ODS. Ve Spojených státech volí prezidenta účast hispánců, afroameričaanů a žen. Přijde-li jich dost, socialismus bude pokračovat až na fiskální útes. Daně půjdou vzhůru a ekonomika opět zbrzdí, možná až velmi silně.

Co týden dal? Nejistý druhý pilíř důchodové reformy

02.11.  |  Roman Müller

Všechny významné finanční společnosti již drží licenci umožňující účast ve druhém pilíři důchodové reformy. Není však jasné, jestli stát tento pilíř vůbec spustí. Ne všechny společnosti budou nové fondy nabízet. Do druhého reformovaného pilíře se například nezapojí ING Penzijní fond.

Trendem je snižování počtu klientů, kteří zdražují pojistky ostatním

29.10.  |  Redakce

Neplacení pojistného je jedním z problémů, který eskalovala ekonomická situace posledních let. Neplatičství se jednoznačně přesunulo z roviny špatné informovanosti ke skutečným finančním problémům.

Co týden dal? Příští rok opět zdraží elektřina!

26.10.  |  Michal Ruml

Domácnosti a podniky si příští rok znovu připlatí za elektřinu kvůli dotacím obnovitelných zdrojů. Podle předběžných odhadů kvůli novému nastavení pravidel elektřina pro domácnosti zdraží od dvou do čtyř procent. Více nejen o tomto tématu v našem pravidelném týdením přehledu.

Hitler, blondýna a investice do burgeru

26.10.  |  Eva Tomková

Hitler na titulce časospiu zvyšuje prodejnost. Vyhublá blondýna je na tom stejně jako německý kancléř. Brunetky žádné čtenáře nepřitáhnou a ostatní muži na obálce jsou taky out. Navíc McDonald's velmi dobře a detailně zná mozek svých zákazníků a dokonce je dokáže přesvědčit, že jejich burger je výborná investice. PÁTEČNÍ GLOSA

Peníze za nákup zpět nabízejí na internetu cashback servery

24.10.  |  Jana Poncarová

Nakupování na internetu je rychlé, jednoduché a zákazníci si již zvykli, že zde najdou řadu slev. O slevových portálech jste již pravděpodobně slyšeli, aktuálně ale nastupuje nová generace nákupních webů, kterým se říká „cashback“. Na jakém principu fungují? Kolik peněz vám vrátí za nákup zboží a služeb?

Společné jmění manželů a jeho úprava

23.10.  |  Zbyněk Drobiš

Jak mohou manželé upravit své majetkové vztahy v rámci společného jmění manželů? Občanský zákoník nabízí manželům možnost úpravy společného jmění manželům smlouvou ve formě notářského zápisu. Vymezení, práva a povinnosti při změně rozsahu společného jmění manželů.

Jaké výzvy stojí před EU?

22.10.  |  Petra Černíková

Přestože nynějším tématem číslo jedna v Evropě jsou dluhové problémy většiny evropských ekonomik, Evropská unie stojí před řadou dalších klíčových výzev, které určí její budoucí směřování a podobu. Pojďme se nyní podívat na oblasti, kterými se budou muset přední evropští státníci v brzké době zabývat.

Co týden dal? Pomazánkové máslo alias roztíratelný tuk

19.10.  |  Lukáš Pololáník

Česko u Soudního dvora EU prohrálo v letitém sporu o tento výrobek. Pomazánkové máslo se podle soudu bude muset přejmenovat, protože neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku, jak požadují unijní předpisy. Více v pravidelném týdenním přehledu. Open in Google Docs ViewerOpen link in new tabOpen link in new windowOpen link in new incognito windowDownload fileCopy link addressEdit PDF File on PDFescape.com

Ztracené věci ze šatny a odpovědnost za škodu

17.10.  |  Zbyněk Drobiš

Odložili jste své svršky v šatně u paní šatnářky? Nemilé překvapení o něco později, kdy nejsou vaše svršky k nalezení. Kdo odpovídá za škodu? Jak efektivně zajistit důkazy a uplatnit náhradu škody? Šatna s obsluhou a náhrada škody.

Mezinárodní den neslyšících a chlebíčky s lososem

12.10.  |  Eva Tomková

Kontrasty a extrémy v ekonomice jsou zřetelné. Na jedné straně nejsou peníze na zaplacení tlumočníka neslyšícímu člověku, který si chce zajít na třídní schůzky svého slyšícího syna a na straně druhé probíhá večírek banky, kde teče šampaňské proudem, rozdávají se chlebíčky s lososem a generální ředitel baví všechny zaměstnance deštníky ze zmrzlinových pohárů.PÁTEČNÍ GLOSA

Co týden dal? Světová ekonomika se z krize vymaní až za deset let

05.10.  |  Michal Ruml

Světové ekonomice bude trvat nejméně deset let, než se vymaní z krize, která začala v roce 2008 a nyní pokračuje dluhovou krizí zemí eurozóny. Řekl to hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Olivier Blanchard. Více v našem článku.

Co čeká českou ekonomiku?

05.10.  |  Petra Černíková

Česká národní banka opět uvolnila měnové podmínky v naší ekonomice. Vláda naopak pokračuje v tažení za nižším schodkem státního rozpočtu. Jak reaguje česká ekonomika na protichůdnost fiskální a monetární politiky? Čeká nás růst nebo prohloubení recese a strašák jménem deflace?

Jak bezpečně pořídit ojeté vozidlo?

04.10.  |  Zbyněk Drobiš

Existuje ideální varianta na bezpečný nákup ojetého vozidla, abychom se vyhnuli následným reklamacím a soudním sporům? Ohledně ochrany vašich zájmů při nákupu ojetého vozidla odpovídal v interview Zbyněk Veselý, předseda Sdružení SOVA.

Krize v našich hlavách

02.10.  |  Petr Fejtek

Jen v několika málo hlavních městech evropských zemí se nedemonstruje, stále častěji se leckde i stávkuje. Třeba ve Španělsku, kde je každý čtvrtý bez práce, chce vláda ušetřit na výdajích 40 miliard eur, což je bilion korun a náš celý státní rozpočet. U nás ČMKOS zatím protesty odpískal, protože „naštvání je nedostatečné“, ale kdo ví... Kdo ví?

Česká ekonomika versus sousedé

24.09.  |  Petra Černíková

Řada evropských zemí prochází v současnosti složitou ekonomickou situací. Jak je na tom nyní česká ekonomika, která je velmi úzce napojena na ostatní evropské země? V tomto článku porovnáme současné hospodářské výsledy naší země se skupinkou zemí tzv. Višegrádské čtyřky.

Co týden dal? Na povinném ručení pojišťovny prodělaly

21.09.  |  Roman Müller

Snižování cen povinného ručení a nárůst závažných dopravních nehod se zraněním a úmrtím. To jsou hlavní důvody, které přispěly k negativní bilanci v povinném ručení. Kam se vydají ceny povinného ručení se dočtete v našem týdenním souhrnu událostí.

Na skládkách končí 60 % zářivek - uvolňují nebezpečnou rtuť

21.09.  |  Jana Poncarová

Klasickým žárovkám letos v září odzvonilo. Domácnosti i firmy se musí chtě nechtě sžít s úsporným osvětlením. Výběrem a aplikací úsporných žárovek ale nic nekončí. Víte, jak se zachovat, když vám „úsporky“ doslouží?

Po ECB i FED rozjel další „neomezeno“

18.09.  |  Petr Fejtek

Co to znamená neomezené? To jistě v podtextu může naznačovat nám dobře známé „na věčné časy“, anebo dokonce evokovat cosi o tisícileté říši... Ve finanční branži něco takového ovšem velmi, velmi smrdí, nepatří to totiž do počtů, s nimiž se v ekonomii zkrátka pracuje.

Mýty a fakta o úsporných žárovkách

17.09.  |  Jana Poncarová

Klasické žárovky, kterými jsme doma celá léta svítili, skončily. Od září již nesmí být na trh uváděny žádné „edisonky“. Nezbývá nám než se naučit žít s úspornými zářivkami. Zatím o nich koluje řada mýtů a polopravd. Podívali jsme se na ně.

Nejvýkonnější je švýcarská ekonomika

17.09.  |  Petr Gola

Dle nového hodnocení Světového ekonomického fóra je opět nejvýkonnější švýcarská ekonomika, Česku patří 39. místo, což je opět horší hodnocení než v minulém roce.

Co týden dal? Prodej lihovin se propadl o polovinu

14.09.  |  Michal Ruml

Prodej lihovin v restauracích se propadl až o polovinu, hlavně na Moravě. Za propadem spotřeby tvrdého alkoholu stojí rostoucí počet otrav metylalkoholem. Více v našem článku.

Kožená kabelka na zubní kartáčky

14.09.  |  Eva Tomková

Shopaholismus, nemoc při které se vám rozbuší srdce, kdykoli vidíte v obchodě boty, kabát a vlastně cokoli, co má na sobě cedulku s cenou a není to ještě vaše. V Evropě touto nemocí trpí 12 procent lidí. Pokud ji máte i vy, je to celkem průšvih vzhledem k ekonomické situaci České republiky. Dobrá zpráva: v německém sanatoriu se můžete vyléčit. Špatná zpráva: je tam plno.

Právo a škoda na zdraví

14.09.  |  Zbyněk Drobiš

Dlouholeté chápání vztahu pacienta a lékaře jakožto posvátného vztahu, kdy jedině lékař má pravdu se pomalu mění. Postupně si uvědomujeme, že systém poskytování zdravotnické péče stojí především na kvalitním financování, přičemž vztah lékaře a pacienta představuje spíše vztah lékaře a klienta. Jak se zachovat v případech, kdy jsou naše práva porušena?

Odchod Řecka z eurozóny: Co na to trhy i Řecko samotné?

13.09.  |  Petr Rozkošný

Řecká tragédie v podání evropských politiků pozvolna uzavírá svou čtvrtou sezónu a zdá se, že se ani letos úředníkům v Bruselu a Washingtonu nepodaří najít řešení řeckých problémů. Nabízí se tedy otázka, co by po letech příprav znamenal „grexit“ jak pro finanční trhy, tak i samotné Řecko?

Další Achillova pata americké ekonomiky

10.09.  |  Michala Moravcová

Studentské půjčky ve Spojených státech amerických aktuálně přesahují výši jednoho bilionu amerických dolarů. Po hypotékách je to druhá největší skupina půjček v USA, která již předstihla i tak pro Američany typické kreditní karty.

Pro a proti dalšího prohlubování integrace v EU

10.09.  |  Petra Černíková

I přes nejasnou budoucnost eurozóny a spekulace o jejím možném rozpadu, rozpad Evropské unie jako takové je scénářem s velmi nízkou pravděpodobností realizace. Vysoce pravděpodobné však je, že se EU změní. Předpokládejme nyní, že se členské země vydají cestou posílení vzájemné spolupráce a přiblížme si potenciální dopady takového kroku.

Co týden dal? Průměrná mzda roste, koupíme si ale méně

07.09.  |  Lukáš Pololáník

Průměrná mzda v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 546 korun na 24.626 Kč. Reálně ovšem klesla, což vedle více než tříprocentní meziroční inflace způsobila napjatá situace na trhu práce a nejistý vývoj ekonomiky. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Spotřeba plynu v ČR klesá. Šetříme peněženky a zvyšujeme energetickou bezpečnost

06.09.  |  Jana Poncarová

Je to tak pohodlné – otočíme kohoutkem na radiátoru a topíme. Možná nás  pak napadne, jaké asi bude vyúčtování za odběr plynu, a topení o několik stupňů ztlumíme. Motivováni úsporou vlastních financí nevědomky zvyšujeme energetickou bezpečnost státu.

Co týden dal? Domácnosti se stále více zadlužují

31.08.  |  Roman Müller

V červenci dlužily české domácnosti bankám a finančním institucím více než 1,1 bilionu korun. Oproti červnu nabobtnaly dluhy o bezmála čtyři miliardy. I když jsou Češi v porovnání s ostatními zeměmi eurozóny zadluženi méně, měli by si dávat pozor.

Hlavně žádné peníze

31.08.  |  Eva Tomková

Finanční džungle kolem nás má čich na tučná bankovní konta. V momentě, kdy máte hodně peněz, se u vašich dveří vytvoří dlouhá fronta finančních poradců, plná poštovní schránka nabídek bankovních produktů a desítky telefonátů s možností výhodných úvěrů a hypoték. A na to já opravdu nemám nervy. PÁTEČNÍ GLOSA

Jak velkým nebezpečím je pro globální ekonomiku inflace?

30.08.  |  Petr Rozkošný

Inflace patří k těm méně bolestnějším způsobům vypořádání se s nadměrným zadlužením. Inflace však na druhou stranu znamená riziko pro věřitele, kterým snižuje reálnou hodnotu jejich majetku. Jak velké je aktuální riziko inflace, na to jsme se zeptali odborníků z investičních společností.

Česko je 33. nejvýkonnější ekonomikou světa

29.08.  |  Petr Gola

Dle švýcarské společnosti IMD, která každoročně sestavuje žebříček nejkonkurenceschopnějších ekonomik, patří pro rok 2012 Česku 33. místo na světě. Prim hrají Hongkong, USA, Švýcarsko, Singapur a Švédsko.

Benzín zase zdražil. Kdy bude levnější?

29.08.  |  Jana Poncarová

Cena benzínu na některých čerpacích stanicích dosáhla psychologické hodnoty 40 korun za litr. Průměrná cena litru Naturalu 95 se poslední srpnový týden pohybuje kolem 38 korun. Proč benzín zdražil? Kdy se dočkáme jeho zlevnění?

Zlatý standard je opět na stole

28.08.  |  Jiří Tyleček

Myšlenka na opětovné zavedení zlatého standardu se vrátila do hlavního proudu americké politiky. Po více než třiceti letech je na stole systém pevného navázání a krytí amerického dolaru zlatem.

Co týden dal? Hypotéky jsou prakticky nejvýhodnější v historii

24.08.  |  Michal Ruml

Průměrná úroková sazba hypoték v červenci klesla na 3,59 procenta z červnových 3,61 procenta. V červenci se tak sazby hypoték přiblížily rekordně nízké úrovni.

Byly by Pussy Riot proti církevním restitucím?

24.08.  |  Lukáš Tomek

Tři lepé dívky z velké země na východu už bručí v base. Co jim vlastně vadí na pravoslavné církvi? A co by asi řekly na naše církevní restituce? PÁTEČNÍ GLOSA

Američtí republikáni před volbami uvažují o návratu ke zlatému standardu

24.08.  |  Jan Čermák

Majitelé zlata a ti, co uvažují o jeho nákupu, by měli zbystřit svoji pozornost.

Budoucnost Evropské unie: rozpad či politická unie?

24.08.  |  Petra Černíková

Střídání období prohlubování integračního procesu s procesem přijímání nových členských zemí provází Evropskou unii již od jejího samotného vzniku. Nyní opět přichází zlomové období, které určí budoucí podobu EU. V tomto článku se podíváme na dosavadní „životní cyklus“ EU a nastíníme si možné varianty jejího vývoje do budoucna.

Ceny vytápění 2013: Náklady může zvednout povinná výměna kotle

23.08.  |  Jana Poncarová

Ceny paliv se v topné sezóně 2013 pravděpodobně příliš nezmění. Náklady na vytápění rodinného domu ale může zvednout povinná výměna kotle. Od prvního září totiž vstupuje platnost novela zákona o ochraně ovzduší, která zasáhne do života řady domácností.

Dluhová krize a jak z ní ven

21.08.  |  Petr Fejtek

Spolu se začátkem školního roku začne naše Poslanecká sněmovna přehlasovávat opoziční nesouhlas, ale předvolební témata budou ještě i poté nějaký čas strašit (kraje, Senát, prezident). Což naše malá kotlina, ale po týdnu by světlo světa měl spatřit návrh Evropské komise na recept, kudy dál v evropské krizi, tedy spíš kudy z ní.

Cena ropy se vrací k letošním maximům

20.08.  |  Jiří Tyleček

Ropa patří mezi několik málo komodit, jejíž cenové pohyby na burze se téměř okamžitě projeví v peněženkách spotřebitelů. Proto je její cena pevně sledována a zkoumána. 

Co týden dal? Kalousek si stojí za svým

17.08.  |  Lukáš Pololáník

Uplynulý týden přinesl mnoho nových dat z makroekonomiky. Ta potvrzují stagnaci i recesi jak v české, tak i v zahraničních ekonomikách. Navzdory údajům o pokračující recesi v české ekonomice se ministr financí hájí, že fiskální strategie české vlády je správná.

Kouzelný chorvatský děda a čtyři eura za noc

17.08.  |  Eva Tomková

Riziko toho, že zůstanete uprostřed egyptské pouště se splašeným velbloudem a se zprávou, že vaše cestovka zkrachovala, bude o něco nižší, když si vyberete CK, která je členem Asociace cestovních kanceláří, a když si ji prověříte na webu ministerstva pro místní rozvoj. PÁTEČNÍ GLOSA

Právní pomoc spotřebitelům nejen z Brna

16.08.  |  Zbyněk Drobiš

Bezplatná právní pomoc běžným spotřebitelům? V dnešním rozhovoru s Gertou Mazalovou, předsedkyní Sdružení obrany spotřebitelů Jihomoravského kraje nejen o spotřebitelských právních problémech, ale taktéž o efektivní pomoci spotřebiteli v okamžicích, kdy bývá každá rada nad zlato.

Jak se žije v Česku?

15.08.  |  Petr Gola

Česko patří do třicítky zemí s nejlepšími podmínkami k životu, jak vyplývá z každoročně publikované zprávy OSN „Human Development Index“. Velká Británie, Portugalsko, Kypr, Řecko, Katar či Chorvatsko mají horší hodnocení než Česko.

Jak změnit dodavatele a ušetřit tisíce korun ročně?

15.08.  |  Jana Poncarová

Nikdo z nás nechce za elektřinu nebo plyn platit víc, než skutečně musí. Trh s energiemi je již několik let liberalizovaný a působí na něm více než 25 dodavatelů elektřiny nebo plynu. Je to podobné jako v případě jiných služeb – spotřebitel si může vybrat dodavatele, který mu nabídne nejzajímavější cenu nebo produkt.

Pomoc v nesnázích na dovolené

14.08.  |  Zbyněk Drobiš

Posledním článkem seriálu o cestovní smlouvě si ukážeme, co konkrétně stanovuje zákon pro pomoc zákazníkovi v nesnázích ze strany cestovní kanceláře. Kdy má zákazník právo na vrácení rozdílu v ceně a která opatření má cestovní kancelář učinit.

Co týden dal? Absolventi nemají práci

10.08.  |  Tomáš Skolek

Nezaměstnanost v Česku v červenci stoupla na 8,3 procenta z červnových 8,1 procenta. Firmy ani stát nevytváří nová pracovní místa, což v posledních týdnech trápí hlavně absoloventy škol.

Marx: „Jsem ošklivý? Koupím si nejkrásnější ženu“

10.08.  |  Eva Tomková

Peníze jsou viditelné božstvo. Co nedokáže člověk, dokážou jeho peníze. Ovšem musíte nějaké mít. Vezměte si poučení ze života Usaina Bolta. Vydělává 16 milionů ročně a má hezké nohy. A pokud vás to štve, přihlaste se na on-line studium a získejte titul M.B.A. PÁTEČNÍ GLOSA

Ceny plynu před topnou sezónou: Kde je nejlevnější?

10.08.  |  Jana Poncarová

Jaké jsou ceny plynu pro 3. čtvrtletí roku 2012? Jaký dodavatel je nejlevnější ve vašem regionu? Bude plyn před topnou sezónou zdražovat?

Co znamená nouzový stav v devizovém hospodářství?

09.08.  |  Zbyněk Drobiš

Při vážných hospodářských a finančních poruchách makroekonomiky zakomponoval zákonodárce určité nástroje pro zajištění stability do devizového zákona. Kromě depozitní povinnosti představuje druhou možnost vyhlášení nouzového stavu v devizovém hospodářství za situace ještě závažnější pro platební bilanci.

Jak se liší příjmy domácností?

08.08.  |  Petr Gola

Nejvyšší průměrná mzda je ve Švýcarsku, Norsku, Austrálii, Dánsku a Lucembursku. Největší boháči jsou však Američané. Průměrný příjem pětiny nejbohatších domácností v USA je výrazně vyšší než v ostatních zemích OECD. Jak si stojí Česko?

Finanční nástroje pro složité situace makroekonomiky: Depozitní povinnost

07.08.  |  Zbyněk Drobiš

V extrémních situacích hospodářství, kdy dochází k nepříznivému vývoji platební bilance, k narušení makroekonomické stability a finančních vztahů, mohou být využity ustanovení devizového zákona. Depozitní povinnost a nouzový stav v devizovém hospodářství jsou zajímavými finančními nástroji během složité situace hospodářství.

Americký trh práce a pojistka jménem ECB vzpruhou pro riziková aktiva

06.08.  |  Jan Čermák

Americký trh práce na tom není vůbec tak špatně, jak by napovídaly některé předstihové ukazatele - třeba v podobě podnikatelských nálad.

Co týden dal? Povinné ručení zdraží!

03.08.  |  Michal Ruml

Ceny povinného ručení, které v posledních letech vytrvale klesaly, by měly začít mírně růst. Jejich další pokles je neudržitelný, protože na nových pojistkách všechny pojišťovny prodělávají. Více v našem článku.

ECB posouvá management krize do vyšších pater

03.08.  |  Jan Bureš

Očekávání před včerejším zasedáním ECB byla vyšroubovaná na maximum a trh věřil, že od Maria Draghiho uslyší něco skutečně velkého.

Odliv peněz ze Španělska zrychluje

01.08.  |  Jan Bureš

Španělsko opět začalo zásobovat trhy špatnými zprávami. V květnu ze země odtekl kapitál v celkové hodnotě 41,3 mld. eur.

Co s další pětiletkou?

01.08.  |  Petr Fejtek

Možná to ani nepřijde, ale pomalu se blíží pětileté výročí vypuknutí krize – původně hypoteční, pak finanční, poté dluhové a dnes stále víc bankovní – výhled se stále jen utápí v mlhavé nejistotě. Navíc vůbec není jasné, zda „krizová pětiletka“ alespoň trochu neduhy vyléčila, anebo jde stále jen teprve o začátek...

Šéf ECB: „A teď si vás kúpím všecky“

30.07.  |  Jiří Tyleček

Debata není v současnosti o tom, zda je eurozóna prospěšná a zda euro nemůže být jednou z hlavních příčin zaostávání Evropy ve srovnání se světem. Nezávisle na přání obyvatel a jejich bohatství se bude zachraňovat, ať to stojí, co to stojí.

Super Mario versus německá Bundesbanka

30.07.  |  Jan Bureš

Máme před sebou týden centrálních bank (ECB, Fed, ČNB), do kterého investoři vstupují v extrémně optimistické náladě.

Co týden dal? Registr vozidel snad již funguje

27.07.  |  Lukáš Pololáník

Po řadě problémů se dnes již zdá centrální registr vozidel funkční. Na řadě jeho pracovišť ale není úřední den, takže zatížení systému není maximální. Premiér Nečas prodloužil ultimátum pro ministra Dobeše. Pokud registr opět zkolabuje, Dobeš ve vládě končí. Více v pravidelném týdenním souhrnu.

Česká ekonomika? 16. nejvýkonnější z členských zemí EU

26.07.  |  Petr Gola

Dle studie Světového ekonomického fóra „Europe 2020 Competitiveness Report“ je česká ekonomika 16. nejvýkonnější z členských zemí EU. Prim hrají opět země Skandinávie.

Záporný úrok – pohádka či možnost?

23.07.  |  Petr Fejtek

Nápad, abychom za půjčku nemuseli platit úrok, ale naopak k ní dostali ještě něco „přidáno“, patří tak nejvýš do blázince. Tedy patřil ještě nedávno. Doba je však zlá a přináší mnohá překvapení – na „vysokých“ finančních trzích, v ekonomické teorii i v bankách. Tak už dokonce i jedna banka u nás přidá klientovi při konsolidaci jeho půjček 3000 korun „na ruku“.

Co týden dal? Německo prodává státní dluhopisy se záporným výnosem

20.07.  |  Michal Ruml

Investoři tak zaplatí víc, než se jim vrátí, v krizi to ale většina z nich vidí jako rozumný krok. Uloží totiž peníze v papírech, které jsou považovány za relativně nejbezpečnějšího uchovatele hodnoty.

O (ne) pochopitelném optimismu

20.07.  |  Jan Bureš

Při pohledu na uvolněný optimismus akciových trhů se člověk těžko ubrání dojmu, že tady něco nehraje.

EPI index 2012: Česko je 18. ekologicky nejvyspělejší zemí

20.07.  |  Petr Gola

Nejekologičtější a nejčistší ekonomikou světa je Švýcarsko. Pravidelně zveřejňovaný Environmental Performance Index (EPI) hodnotí domácí ekonomiky dle řady ukazatelů ohledně životního prostředí, veřejného zdraví a ekosystému. Česku patří výborné 18. místo.

Český vládní dluh jde na dračku

18.07.  |  Jan Čermák

České vládní dluhopisy jdou v posledních dnech a týdnech na dračku a ne jinak by tomu mělo být i v dnešní aukci dluhopisu maturujícího v roce 2021.

Akciovým trhům se v červnu dařilo

17.07.  |  Robin Koklar

Červen roku 2012 se pro riziková aktiva vyvíjel pozitivně, neboť akciové trhy posílily a sledované komodity vyjma ropy taktéž zhodnocovaly. Akciovým trhům se v červnu dařilo zejména kvůli očekávání, že představitelé ECB přijdou s nějakým podpůrným opatřením.

Investice naruby: Negativní výnosy státních dluhopisů

16.07.  |  Jiří Tyleček

Nedostatek bezpečných alternativ v prostředí úrokových sazeb blízkých nule, které drží většina centrálních bank vyspělých zemí, žene investory do ztrátových pozic. Možná není daleko doba, kdy si bezpečné země typu Švýcarska či Německa začnou více půjčovat a tím de facto budou své dluhy splácet.
1 9 15 16 17 18 19 20 21 24 31
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz