Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Ve kterých zemích OECD nejvíce kleslo zdanění práce?

15.07.  |  Petr Gola

Česko patří mezi desítku členských zemí OECD, ve kterých zdanění práce mezi roky 2007 a 2022 nejvíce pokleslo. Jak se během let lišilo zdanění práce u průměrné mzdy v jednotlivých zemích OECD?

Regulace online hazardu je v Česku nutností, zabrání třeba hraní mladistvých

31.03.  |  Redakce

KOMENTÁŘ: Regulace trhu online hazardu je aktuálně velmi diskutované téma. V čem spočívají konkrétní výhody plánovaného usměrnění této zábavy, jaké jsou naopak jeho nevýhody či jaký postoj zaujímá Evropská unie.

Co týden dal? Kupní ceny bytů rostou, nejvíce v Praze

28.03.  |  Roman Müller

Kupní ceny bytů po čtyřletém propadu ve druhém čtvrtletí 2013 poprvé mírně vzrostly, meziročně o 0,5 procenta. Růst táhla Praha (+3 %), regiony neožívaly. ČSÚ data o kupních cenách shromažďuje z daňových přiznáních v dani z převodu nemovitostí. Ve statistice figurují pouze transakce mezi fyzickými osobami. Více v pravidelném přehledu událostí.

Pod rouškou ochrany, past na spotřebitele

26.03.  |  Redakce

KOMENTÁŘ: Skupina poslanců ve snaze omezit náklady řízení u tzv. bagatelních pohledávek, tedy těch do 10 tisíc korun, připravila společný návrh zákona, kterým by došlo ke snížení těchto náhrad nákladů právního zastoupení na maximálně 900 korun. Návrh v současné době projednává Poslanecká sněmovna.

Jak vysoké je zdanění u piva v EU?

26.03.  |  Petr Gola

Pivo je v Česku velmi oblíbeným nápojem, konečnou cenu však značně ovlivňuje spotřební daň a DPH. Kolik zaplatíme při konzumaci každého piva na daních? Jak vysoké je zdanění u piva v porovnání (v korunách z každého půllitru) s ostatními zeměmi?

Co týden dal? ČNB ponechá režim devizových intervencí po celý letošek

21.03.  |  Lukáš Pololáník

Nejnovější data z tuzemské ekonomiky svědčí o tom, že Česká národní banka (ČNB) ponechá režim devizových intervencí minimálně po celý letošní rok. OECD ve svém nejnovějším hospodářském výhledu ČR naznačuje, že centrální banka by mohla upustit od devizových intervencí dříve, než je horizont měnové politiky, tedy šest čtvrtletí.

Nový občanský zákoník bojuje proti neférovým praktikám

21.03.  |  Zbyněk Drobiš

S účinností nového občanského zákoníku od 1. ledna 2014 přichází do našeho právního řádu několik nových institutů. Institut neúměrného zkrácení je jedním z nich. Prodali jste velmi drahou věc za mizivou hodnotu a přáli byste si cenu dorovnat? Nový občanský zákoník umožňuje v určitých případech žádat dorovnání na skutečnou hodnotu.

Jak vypadá aukce energií a může se vám doopravdy vyplatit?

18.03.  |  Tomáš Procházka

Jak vypadá taková aukce? Něco nabídnete a čekáte, co vám bude nabídnuto nazpět. Zájemci se předhánějí a snaží se vám za vaši nabídku dát zase co nejlepší svou.

Ministerstvo pro místní rozvoj: Čerpání fondů? Nic nepovíme!

17.03.  |  Jiří Paroubek

KOMENTÁŘ: Jedna z funkcí Ministerstva pro místní rozvoj je poskytování informací o pokroku v čerpání finančních prostředků z fondů EU. Proto také ministerstvo vydávalo pravidelné měsíční monitorovací zprávy o průběhu čerpání strukturálních fondů a Fondu soudržnosti, což byl veřejnosti snadno dostupný informační zdroj. V loňském roce však bylo rozhodnuto, že od ledna 2014 bude pravidelná zpráva vycházet pouze čtvrtletně.

Jak stoupla minimální mzda pro rok 2014 v EU?

17.03.  |  Petr Gola

Vyspělé země světa zvyšují minimální mzdu poměrně pravidelně (v závislosti na vývoji průměrné mzdy) zpravidla od 1. ledna nového roku. Které země zvýšily minimální mzdu pro rok 2014 a o kolik?

Co týden dal? Operátoři musí vracet část pokut za předčasně ukončené smlouvy

14.03.  |  Roman Müller

Mobilní operátoři budou muset zřejmě vracet část smluvních pokut, které naúčtovali zákazníkům za předčasné ukončení smlouvy. Český telekomunikační úřad se postavil proti výkladu operátorů, kteří si až do letošního února účtovali vyšší smluvní pokuty než maximálně pětinu zbývajících měsíčních paušálů. Více v pravidelném přehledu událostí.

Zelený: Nabízíme smírné řešení sporu mezi obchodníkem a spotřebitelem

14.03.  |  Zbyněk Drobiš

Spor mezi spotřebitelem a obchodníkem je nerovným sporem dvou subjektů, jejichž zájmy mohou být v přímém rozporu. Služba VašeStížnosti.cz se pokouší nabídnout smírné řešení bez povinnosti účastnit se soudního jednání. Spotřebitelským sporům a možnosti jejich alternativního řešení se věnuje dnešní rozhovor s Lukášem Zeleným z právní poradny dTestu.

Co týden dal? ČR by neměla ohrožovat zájmy firem důrazem na lidská práva

07.03.  |  Lukáš Pololáník

Česko by nemělo podle prezidenta Miloše Zemana ohrožovat rostoucí export a investice tuzemských firem například v Uzbekistánu či Íránu přehnaným důrazem na ochranu lidských práv. Podle Zemana se při odložené návštěvě uzbeckého prezidenta Islama Karimova mohly uzavřít kontrakty za 15 miliard korun a podepsat sedm dohod. Proti návštěvě Karimova v Česku protestovala řada nevládních organizací.

Předsmluvní odpovědnost v novém občanském zákoníku

07.03.  |  Zbyněk Drobiš

Nový občanský zákoník přináší řadu nových právních nástrojů k uplatňování práv. Jednou z důležitých novinek je výslovné zakotvení předsmluvní odpovědnosti v občanském zákoníku. Došlo jednání o smlouvě do stádia, kdy se čeká pouze na podpis a jedna ze stran bezdůvodně přestane komunikovat a smlouvu nepodepíše? Ustanovení o předsmluvní odpovědnosti napoví, jaká práva má poškozená strana.

Kdy mají smysl dividendy

06.03.  |  Evžen Fojtík

O dividendách snad již slyšel v dnešní době každý. Většina lidí vnímá, že dividendy jsou neodmyslitelně spojeny s akciemi a ne třeba s dluhopisy. Při investování do akcií obvykle rozlišujeme dva přístupy. Podle prvního přístupu je jedno, zda akciová společnost vyplácí dividendy či nikoli. V tomto případě jde o tzv. růstové investory. Ty zajímá především možnost růstu hodnoty akcií. Podle druhého přístupu investoři naopak vyhledávají akcie společností, jež vyplácí dividendy. Nazýváme je hodnotovými investory.

Co týden dal? Klienti zkrachovalého MSD rychle vybírali peníze

28.02.  |  Roman Müller

Fond pojištění vkladů vyplatil za měsíc klientům zkrachovalého Metropolitního spořitelního družstva (MSD) náhrady za 11,510 miliardy Kč, tedy 96 procent. Pojištěné vklady z MSD si prostřednictvím České spořitelny vyzvedlo 90 procent střadatelů. Další důležité zprávy naleznete v pravidelném týdenním přehledu událostí.

Nejnižší korupce je ve Skandinávii. Jak si stojí Česko?

25.02.  |  Petr Gola

Pro národní ekonomiku a celou společnost je minimální korupce příznivá. Míra korupce je hodnocena v rámci několika významných ekonomických hodnocení analytických společností. Jak je na tom Česko dle posledních studií?

Nový občanský zákoník upravil možnosti dědictví

24.02.  |  Redakce

V Česku přibývá lidí, kteří se rozhodnou sepsat závěť. A to bez ohledu na věk. Podle advokátů se totiž poslední vůli vyplatí sepsat i v nízkém věku – předejde se tak případným tahanicím o majetek.

Fotografovat bez výslovného souhlasu od roku 2014 zakázáno!

24.02.  |  Tomáš Procházka

Pokud jste rodiči malých dětí, už jste se s podobným přístupem určitě setkali. Na začátku školního roku vám škola nebo školka předloží k podpisu oficiální souhlas, kde prohlásíte, že vám není proti mysli, aby škola případně fotografovala vaše dítě a použila jeho fotografie ke standardním účelům – k propagaci školy nebo jen tak na nástěnku. Nový občanský zákoník, který vstoupil v platnost 1. ledna 2014 však jde ještě dál.

Co týden dal? Vláda se chystá přistoupit k fiskálnímu paktu EU

21.02.  |  Lukáš Pololáník

Vláda zahájila diskusi o přistoupení Česka k fiskálnímu paktu EU a rozhodnout by měla do léta. Pakt zavazuje země EU k tomu, aby do národní legislativy zavedly pravidla hlídající rozpočtovou kázeň.

Jak dál s veřejným dluhem?

21.02.  |  Jiří Paroubek

KOMENTÁŘ: Nová vláda si ve fiskální oblasti neklade příliš silné cíle. Formulace, že „udrží schodek pod 3 % HDP“, je cílem, který není ani příliš ambiciózní, ani mobilizační. Není k němu potřeba nic více, nežli udržet to, co již je.

Kovařík: Česká zbrojovka není jen výrobcem zbraní, ale i vysoce přesných strojírenských součástí

21.02.  |  Redakce

Dívka má pod andělskými křídly zavěšené dvě pistole – to je nové logo společné českobrazilské firmy CZ–Brasil. „Brazílie je velmi perspektivní zemí pro vývoz,“ zdůrazňuje generální ředitel Zbrojovky Uherský Brod Lubomír Kovařík v rozhovoru pro Finance.cz. Česká zbrojovka loni dosáhla obratu 2,8 miliardy korun.

Zájemců o homeoffice přibývá, tuzemské firmy ale práci z domu nepodporují

19.02.  |  Redakce

Podle odborníků v posledních letech výrazně přibývá Čechů, kteří hledají zaměstnání s možností práce z domova. Jedná se zejména o matky na rodičovské dovolené nebo osoby, které do zaměstnání musejí dojíždět více než hodinu. Ačkoliv celosvětově tento trend prudce narůstá, tuzemské společnosti přesto umožňují homeoffice spíše lidem na vyšších postech a preferují mít nad zaměstnanci a jejich výkony dohled.

Nezaměstnanost je nejvyšší v historii – pracovní místa prý budou

19.02.  |  Tomáš Procházka

Pokud sledujete tabulky Českého statistického úřadu, mohli jste mylně nabýt dojmu, že situace zdaleka není tak hrozná, jak se zdá – vždyť před rokem byla nezaměstnanost ještě vyšší… Opusťte tuto mylnou představu, číslovka z ledna 2014 je nižší jen z toho důvodu, že se nezaměstnanost začala přepočítávat jiným způsobem, než tomu bylo před rokem.

Jíst se musí

18.02.  |  Evžen Fojtík

Když se investor rozhoduje, do kterého odvětví má vložit své prostředky tak, aby se zhodnocovaly, v řadě případů nemůže opomenout potravinářský sektor. Neboť jíst se prostě musí. Ovšem dokáže tento sektor generovat solidní výnos? A je lepší přímo investovat do půdy a tu pak pronajímat anebo zvolit některý z cenných papírů (akcie, podílové listy) potravinářských společností?

Co týden dal? Konec lichvy v Čechách

14.02.  |  Roman Müller

Sněmovna tento týden podpořila návrh hnutí Úsvit na omezení lichvy. Poslanci hnutí chtějí v novele zákona o spotřebitelském úvěru stanovit nejvyšší roční procentní sazbu nákladů u úvěrů (RPSN). Více se dočtete v pravidelném přehledu událostí.

Naletěli jste nepoctivému prodejci? Pomoci může spotřebitelský ombudsman

14.02.  |  Zbyněk Drobiš

Ministerstvo průmyslu a obchodu zřídilo institut spotřebitelského ombudsmana pro ochranu poškozených spotřebitelů, a to zejména na předváděcích akcích. Jakým způsobem lze využít služeb spotřebitelského ombudsmana a na jakých principech funguje, se dozvíte v rozhovoru s Tomášem Hajduškem, náměstkem ministra průmyslu a obchodu.

Odmítání eura je luxus, na který nemáme

11.02.  |  Filip Drapák

KOMENTÁŘ: Představte si, že místo České republiky žijete v Jugoslávii. Je rok 1993 a vy si jdete pro výplatu, vyberete si ji v hotovosti a hned ji běžíte celou utratit do nejbližšího obchodu. Proč?

Česko patří mezi ekonomicky nejsvobodnější země světa

11.02.  |  Petr Gola

Osobní a ekonomická svoboda je spolu s demokracií základním předpokladem pro zvyšování životní úrovně občanů. Dle nejnovější studie "Index of Economic Freedom 2014" je Česko 26. ekonomicky nejsvobodnější zemí světa (horší hodnocení má např. Jižní Korea, Norsko, Belgie, Španělsko, Portugalsko, Francie či Itálie).

Co týden dal? Které banky jsou nejvstřícnější?

07.02.  |  Lukáš Pololáník

Nejvstřícnější bankou na českém trhu je za loňský rok opět Fio banka. Ocenění získala potřetí v řadě. Druhé nejvyšší hodnocení získala Air Bank a třetí místo obsadila UniCredit Bank. Na dalších místech následují Komerční banka a Equa bank. Více v pravidelném týdenním souhrnu.

Co týden dal? Obce navyšovaly koeficient daně z nemovitosti

31.01.  |  Michal Ruml

Navýšení daně z nemovitých věcí pomocí takzvaného místního koeficientu využilo letos přibližně 530 obcí a měst. Více v našem článku.

Co to je, když se řekne průměrná mzda

30.01.  |  Redakce

Často se o ní píše, často se o ní mluví. V roce 2007 se přehoupla přes 20 tisíc korun, za rok 2012 přesáhla 25 tisíc korun. Pracujete za ní, nebo jste pod/nad průměrní? Jak se počítá? Kdo ji sleduje? Řeč je o průměrné mzdě.

Léčba chřipky vyjde téměř na 1 miliardu

29.01.  |  Redakce

U výdělečně činné populace jsou celkové průměrné náklady 58 696 Kč za jedno onemocnění chřipkou. Pro 16 tisíc osob je to skoro 1 miliarda korun.

Základem budoucnosti firmy je kvalitní společenská smlouva

28.01.  |  Redakce

Od 1. ledna došlo k podstatným změnám, které se týkají jednatelů a statutárních zástupců společností. Jakým otázkám se v rámci firmy věnovat a na co si dát od letošního ledna pozor?

Co týden dal? Stát počítá s lepším výběrem daní

24.01.  |  Roman Müller

Rozpočet na rok 2015 by měl být připraven tak, aby počítal s mnohem lepším výběrem daní než dosud. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda ANO a budoucí vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Plány koalice na zastavení plýtvání ve veřejném sektoru, úspory a lepší výběr daní dokážou pokrýt vyšší výdaje, které si vyžádají návrhy z koaliční smlouvy, dodal. Více v pravidelném přehledu událostí.

Česká bankovní asociace: Rok 2014 bude rokem růstu

21.01.  |  Redakce

Navzdory řadě nových informací a zahájení devizových intervencí ze strany České národní banky v listopadu loňského roku se očekáváný růst české ekonomiky v roce 2014 oproti minulé prognóze výrazně nezměnil. Za obdobnými čísly ovšem stojí rozdílné či zcela nové argumenty.

Jak stoupá minimální mzda v mimoevropských zemích?

20.01.  |  Petr Gola

Institut minimální mzdy není pouze evropskou záležitostí, minimální mzda je zákonem stanovena i ve vyspělých mimoevropských zemích světa - v USA, Kanadě, Austrálii, Japonsku nebo Koreji. Jak vysoká je měsíční minimální mzda v mimoevropských zemích a jak často se mění její hodnota?

Co týden dal? Finanční krize může znovu udeřit

17.01.  |  Michal Ruml

Finanční krize ještě nebyla překonána a může znovu udeřit. To bude v příštích letech představovat hlavní nebezpečí pro vývoj světového hospodářství. Více v našem článku.

Co týden dal? Den daňové svobody bude letos stejný jako v loni

10.01.  |  Lukáš Pololáník

Češi letos přestanou pracovat na stát stejný den jako loni. Takzvaný den daňové svobody připadá totiž letos podle výpočtů společnosti Patria Finance opět na 27. června. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Pracuji a jsem "chudý"

09.01.  |  Petr Gola

Evropská "chudoba" je rozdílná od světové chudoby. Přesto i v Česku se desetitisíce občanů považuje za "chudé". Finanční hranice "chudoby" u jednotlivce v Česku činí 9 683 Kč měsíčně. Jak je to v ostatních členských zemích EU?

Po rozdělení Československa v obou zemích stoupla příjmová nerovnost

06.01.  |  Redakce

Dvě dekády po rozdělení Československa přímová nerovnost v obou samostatných republikách stoupala, v České republice ale méně než na Slovensku. Poukazuje na to výzkum Středoevropského institutu pro výzkum práce (CELSI).

Co nás čeká v roce 2014?

03.01.  |  Lukáš Pololáník

V uplynulých týdnech jsme se v článcích věnovali novinkám a změnám, které nás v tomto roce čekají. I díky novému občanskému zákoníku jich není málo. Změny nás čekají v důchodech, daních, bydlení i v bankovnictví nebo v pojištění.

Zásady nového občanského zákoníku

30.12.  |  Zbyněk Drobiš

Již pozítří bude účinný nový občanský zákoník. Největší rekodifikaci soukromého práva v novodobých dějinách naší republiky již nelze zastavit. Představme si základní zásady, které budou prostupovat celým soukromým právem a na nichž byl vypracován tento nový kodex.

Co týden dal? Dálniční kupony možná nahradí kamery

20.12.  |  Roman Müller

Od roku 2016 by mohly klasické dálniční známky nahradit kamery. S kamerovým systémem mají dobré zkušenosti například v Maďarsku. Na desetileté referenční období vychází kamerová technologie o zhruba miliardu korun levněji než současný systém dálničních kupónů. Více v pravidelném přehledu událostí.

Co tyden dal? Povinné ručení příští rok zdraží až o patnáct procent

13.12.  |  Michal Ruml

Pojišťovny zdraží v příštím roce kvůli legislativním změnám povinné ručení v průměru o více než deset procent. Větší zdražení postihne řidiče, kteří častěji bourají. Více v našem přehledu.

EU: Kde stoupá minimální mzda nejvíce?

12.12.  |  Petr Gola

V Česku se od 1. srpna 2013 poprvé od roku 2007 zvýšila minimální mzda, z 8 000 Kč na 8 500 Kč měsíčně. V období let 2007 až 2013 se tak minimální mzda v Česku zvýšila pouze o 6,3 %. Jak se zvýšila minimální mzda v ostatních zemích EU?

Co týden dal? Příští týden utratí Češi v e-shopech rekordní tři miliardy korun

06.12.  |  Lukáš Pololáník

Vánoční sezona pro internetové obchodníky se blíží ke svému vrcholu, české e-shopy hlásí rekordní obraty. Průměrná mzda se reálně zvýšila o 0,1 procenta. Podle experta Německo na chystaném dálničním mýtu pro zahraniční osobní auta prodělá. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Pelíšková: Fond dalšího vzdělávání podporuje stáže pro studenty i zaměstnance

06.12.  |  Zbyněk Drobiš

Cílem projektu Fondu dalšího vzdělávání je poskytnout stáž v délce 1 – 6 měsíců nejen studentům, ale i absolventům či dlouhodobě nezaměstnaným. Fond dalšího vzdělávání také usiluje o zakotvení stáží ve firmách do české legislativy pro posílení vzdělanosti v naší společnosti a zlepšení pracovního uplatnění, uvedla v interview Veronika Pelíšková z Fondu dalšího vzdělávání.

Big Mac Index: Asijské měny jsou podhodnoceny

05.12.  |  Petr Gola

Podhodnocená národní měna usnadňuje přístup domácích výrobků a zboží na zahraničních trzích. Vůči americkému dolaru jsou dle "Bic Mac Indexu" podhodnoceny především asijské měny.

Co týden dal? Elektřina domácnostem v roce 2014 zlevní

29.11.  |  Roman Müller

Údaje Energetického regulačního úřadu (ERÚ) ukazují, že elektřina pro domácnosti příští rok zlevní v průměru o 10,9 procenta. Regulovaná složka ceny plynu pro domácnosti se průměrně sníží o 5,19 procenta. Ceny pro odběratele energií se budou lišit podle jednotlivých regionů. Více v pravidelném týdenním přehledu událostí.

Jak a kde získat stipendium do zahraničí

27.11.  |  Redakce

Láká vás studium v zahraničí? Chtěli by jste poznat život někde jinde a nasbírat zkušenosti? Možností je celá řada. Přečtěte si, jak toho můžete dosáhnout nebo kde získat potřebné informace. Erasmus+, který slučuje všechny stávající programy EU pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport, má být zahájen v lednu.

Co týden dal? Sazby hypoték jdou pomalu nahoru

22.11.  |  Roman Müller

Průměrné úrokové sazby hypoték v říjnu stouply na 3,06 procenta ze zářijových tří procent. Na rozdíl od úrokových sazeb klesly v říjnu počty i objemy hypotečních úvěrů. Více se dočtete v pravidelném přehledu událostí.

Monetární politika – nástroj centrální banky

18.11.  |  Lukáš Pololáník

Koruna nedávno razantně oslabila díky intervenci ČNB. Tento krok vyvolal poměrně rozporuplné rekace. Jaké má centrální banka důvody k takovému zásahu a jaké jsou jeho důsledky? Přečtěte si v čem monetární politika spočívá, jakých využívá nástrojů a jaké jsou obecně důsledky jejího uplatňování.

Co týden dal? Lidé si na Vánoce půjčují více než loni

15.11.  |  Michal Ruml

Lidé si letos před Vánocemi půjčují zatím více peněz než loni. Vyplývá to z ankety mezi největšími tuzemskými úvěrovými společnostmi.

Nejméně "chudých" žije v Praze, nejvíce na Sicílii

15.11.  |  Petr Gola

V Česku žije nejméně občanů v "evropské chudobě", rozdíly mezi regiony v Česku jsou rovněž poměrně malé. V deseti evropských regionech s nejnižší mírou chudoby jsou tři české regiony (Praha, Jihozápad a Střední Čechy).

Portoriko: Karibský Detroit s plážemi

14.11.  |  Vilém Vrzala

Co víme o Portoriku a proč by nás vůbec mělo zajímat? Většina z nás si zřejmě vybaví tropický ostrov v Karibském moři nalézající se mezi ostrovem Hispaniolou a Malými Antilami. Také zřejmě budeme vědět, že se jedná o přidružený stát USA, jehož obyvatelé hovoří španělsky. Puerto Rico ve španělštině znamená „bohatý přístav“ a vskutku, pokud zalistujeme katalogy cestovních kanceláří, u této destinace velmi pravděpodobně nalezneme zmínku o tom, že se jedná o jeden z nejbohatších ostrovů v karibské oblasti.

Co týden dal? Vánoční spořicí dluhopisy rychle mizely

08.11.  |  Roman Müller

Vláda připravila pro české investory novou dávku vánočních spořicích dluhopisů. Zájem byl opět vysoký a upisovací období bylo v souladu s emisními podmínkami předčasně ukončeno. Objednané dluhopisy je potřeba zaplatit do pěti pracovních dnů od ukončení upisovacího období, tj. peněžní prostředky musí být připsány na účet distributora nebo ministerstva nejpozději do 14. listopadu 2013. Více v pravidelném přehledu událostí.

Co týden dal? Od pondělí lze objednávat státní dluhopisy

01.11.  |  Lukáš Pololáník

Ministerstvo financí začne přijímat objednávky na nákup spořicích dluhopisů v rámci vánoční emise pro občany a další investory v pondělí 4. listopadu. Dluhopisy vydá 12. prosince. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Spočítejte si úrok z prodlení na naší kalkulačce

01.11.  |  Redakce

Měl váš obchodní partner zaplatit fakturu a nezaplatil? Můžete po něm požadovat úrok a poplatek z prodlení. 0d 1.7. 2013 jsou úroky z prodlení vyšší.

Co týden dal? Česko snižuje zadlužení

25.10.  |  Lukáš Pololáník

Zadlužení zemí v Evropské unii se ve druhém čtvrtletí zvýšilo na 86,8 procenta hrubého domácího produktu, zatímco v předchozích třech měsících činilo 85,9 procenta. Samotná Česká republika však zadlužení o 1,4 procentního bodu snížila. Více v pravidelném týdenním souhrnu.

Co týden dal? Obchod s auty z druhé ruky roste

18.10.  |  Roman Müller

V posledních letech vlivem ekonomické recese klesá v celé Evropě včetně České republiky zájem o nová auta a zvyšuje se zájem o ojetiny. Loni se u nás prodalo 520 tisíc ojetých osobních aut za přibližně 78,5 miliardy korun. Proti předchozím letům trh s vozy z druhé roky vzrostl. Více se dočtete v pravidelném přehledu týdne.

Co týden dal? Státní dluh ČR poprvé od 90. let klesl

11.10.  |  Michal Ruml

Státní dluh České republiky od počátku roku ke konci září klesl o více než 14 miliard na 1,654 bilionu korun. Pro období tří čtvrtletí je to podle MF první pokles od 90. let minulého století.

Pospíšil: Cílem je zlepšení postavení spotřebitelů v oblasti právní ochrany

11.10.  |  Zbyněk Drobiš

Ochrana spotřebitele se v posledních letech stává reálnou praxí. Řada poškozených se již nebojí ozvat a bojovat za svá práva. Limitujícím faktorem byla vždy finanční stránka věci. Může nový projekt vyřešit finanční náročnost případného sporu? Naším dlouhodobým cílem je zlepšení postavení českých spotřebitelů v oblasti jejich právní ochrany, uvádí v rozhovoru Tomáš Pospíšil, jednatel společnosti Český spotřebitel, s.r.o.

Co týden dal? Dluhy, dluhy a zase dluhy

04.10.  |  Lukáš Pololáník

Dluhy českých domácností stouply na téměř 1,19 bilionu Kč. Zahraniční dluh Česka přesáhl ve 2. čtvrtletí dva biliony korun. Deficit veřejných financí loni dle zprávy pro EK stoupl na 4,43 procenta hrubého domácího produktu z předloňských 3,2 procenta. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Co týden dal? Od poloviny prosince se jízda vlakem prodraží

27.09.  |  Roman Müller

S novým jízdním řádem Českých drah přijde i mírné zdražení. Cestující si připlatí u základního tarifu ve vnitrostátní i mezinárodní přepravě zhruba o dvě procenta, což přibližně odpovídá meziroční inflaci. V týdenním přehledu událostí se dočtete, jaké slevy jsou připraveny pro majitele slevových karet.

Chcete uspět u pracovního pohovoru?

25.09.  |  Redakce

Právě si začínáte shánět práci, životopis a motivační dopis již máte napsaný a rádi byste si ještě připravili vhodné odpovědi i na ty nejzáludnější otázky u pracovních pohovorů? Přečtěte si, na co se u přijímacího pohovoru zaměřit.

Co týden dal? Google nejatraktivnějším zaměstnavatelem světa

20.09.  |  Michal Ruml

Nejatraktivnějších zaměstnavatelem pro studenty je opět Google. Google skončil na prvním místě jak v kategorii business, tak v kategorii technologických firem.

Odškodnění nemajetkové újmy pozůstalých

20.09.  |  Zbyněk Drobiš

Jste nejbližší příbuzní oběti dopravní nehody, pracovního úrazu nebo nesprávně provedené operace? A Váš nejbližší vlivem této události zemřel? Přečtěte si, jak se v naší republice posuzuje nárok na náhradu nemajetkové újmy. Aneb jak získat adekvátní odškodnění pro zmírnění bolesti, kterou žádná částka neodčiní.

Svoboda projevu na pracovišti?

17.09.  |  Zbyněk Drobiš

Je-li zaměstnavatelem podána výpověď z pracovního poměru pro porušování pracovní kázně, musí být důvod vymezen skutkově tak, aby nedošlo k záměně s jiným výpovědním důvodem. Pozdní příchody, trocha pracovního „drbání“ a snaha o propuštění jednoho zaměstnance jsou tématem našeho článku o rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky.

Placení po internetu: dobírka je na ústupu

16.09.  |  Michaela Kadlecová

Nakupování po internetu je dnes něčím naprosto běžným. To, že můžeme nakupovat z pohodlí našeho domova, mezi nabídkou se snadno orientovat a ještě za zajímavé ceny si náležitě užíváme.

Co týden dal? Kupující nebudou platit daň z nabytí nemovitosti

13.09.  |  Roman Müller

Senát tento čtvrtek zamítl zákon o dani z nabytí nemovitostí, kterou měl nově platit kupující místo prodávajícího. Změnu plátce daně odmítl v souladu s doporučením senátního ústavně-právního výboru kvůli tomu, že by to znamenalo neúměrnou zátěž pro ty, kdo si dům či byt chtějí pořídit s pomocí hypotéky. Více se dočtete v pravidelném přehledu událostí.

Švýcarská ekonomika je stále nejvýkonnější

13.09.  |  Petr Gola

Světové ekonomické fórum sestavuje každoročně žebříček nejvýkonnějších ekonomik. Nejvýkonnější je tradičně švýcarská ekonomika. Prim hrají i země Skandinávie, Česko padá žebříčkem.

Němec: Mediace nabízí novou možnost řešení konfliktů

13.09.  |  Zbyněk Drobiš

Mediace je jedním z druhů alternativního řešení sporů. Ačkoliv není v naší republice stále příliš rozšířena, odborná veřejnost začíná věřit v její budoucnost. Jak mediace probíhá? Komu ji lze doporučit? Na naše dotazy odpovídal Petr Němec, právník a mediátor.

Nové pořádky nesou riziko

09.09.  |  Evžen Fojtík

Dříve byly nejčastěji používaným nástrojem monetární politiky intervence ve prospěch měny a úrokové sazby. O nástrojích jako je kvantitativní uvolňování se ani neuvažovalo. Každá změna úrokových sazeb měla vliv na finanční trhy. A dnes?

Co týden dal? Hitem letošních Vánoc možná budou „chytré“ hodinky

06.09.  |  Lukáš Pololáník

Po inteligentních domácích spotřebičích, smartphonech a další rozumné elektronice přichází na trh "chytré" hodinky. Samsung tím předstihl svého hlavního rivala, americký Apple, který podobný přístroj plánuje také. K úplné spokojenosti tak chybí snad už jen "smart" politická reprezentace.

OECD: Průměrná mzda v letech 2010 až 2012

04.09.  |  Petr Gola

V posledních třech letech nejvíce stoupla nominální průměrná mzda v Turecku, Islandu a Chile. V Portugalsku a Řecku průměrná mzda dokonce poklesla. Podívejme se na vývoj průměrné mzdy v posledních třech letech v zemích OECD.

Sofiina volba: Přijmout ztrátu a investovat jinam?

03.09.  |  Evžen Fojtík

Zná to každý investor, stanoví si strategii, pečlivě vybere podílové fondy, zlato či jiné nástroje, do kterých chce investovat a začne se těšit na výnosy. Když jdou jeho výnosy nahoru, začíná si malovat, kam bude dále investovat či co si za svůj výnos pořídí. Ale ouha, trh začne klesat.

Co týden dal? Český HDP letos klesne o jedno procento

30.08.  |  Michal Ruml

Již v příštím roce by ale měla růst dvouprocentním tempem, a to především díky exportu. Pro roky 2015 a 2016 firma předpokládá růst okolo tří procent. Vyplývá to makroekonomické prognózy poradenské firmy EY (dříve Ernst & Young).

Aukce energií ušetří i několik tisíc za rok

29.08.  |  Michaela Kadlecová

Kdo z nás si občas neposteskne nad tím, jakých výšin dosahují ceny energií. Ceny elektřiny a plynu jsou stále vyšší a z rodinného rozpočtu ukrajují stále více.

Stane se ČR čistým plátcem do rozpočtu EU?

28.08.  |  Petra Černíková

Dlouhodobým problémem České republiky je nízká schopnost čerpat finanční prostředky z fondů EU. Hrozí nám, že se z pozice čistého příjemce z rozpočtu EU dostaneme do pozice čistého plátce? Jak jsme na tom s čerpáním prostředků v rámci končícího programového období 2007 -2013?

I dovolenou můžete reklamovat

27.08.  |  Michaela Kadlecová

Také jste se těšili, že konečně odjedete na dovolenou, dlouho před tím jste si pečlivě vybírali vysněný zájezd, na ten odjeli… a realita byla úplně jiná od té vysněné?

Co týden dal? Povinné ručení zdraží

23.08.  |  Lukáš Pololáník

Ceny povinného ručení v příštím roce stoupnou v průměru o zhruba deset procent. Důvodem je vedle odvodu peněz na financování hasičů také nový občanský zákoník, který pojišťovnám zvýší náklady na odškodnění zdravotních následků z dopravních nehod. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Dluhový strop v USA: Republikání žádají omezení výdajů, Obama odmítá vyjednávat

22.08.  |  Vilém Vrzala

V USA se po návratu z letní dovolené tamní Kongres opět začne zabývat otázkami státního rozpočtu a vypukne bitva o zvýšení dluhového stropu. Toho bylo dosaženo v květnu tohoto roku, když dluh dosáhl výše téměř 16,7 bilionu USD a ministr financí Jack Lew oznámil zavedení „standartního souboru mimořádných opatření,” což v praxi znamená, že provoz státu je nyní financován penězi, které by za normálních okolností měly být reinvestovány do federálních důchodových fondů.

Zlato chytilo druhý dech. Poroste jeho cena i do budoucna?

20.08.  |  Tomáš Procházka

Ještě v červnu letošního roku analytici očekávali, že cena zlata se bude na komoditních trzích držet na nejnižších hodnotách za poslední tři roky. 20. 6. 2013 spadla jeho cena pod 1300 dolarů za troyskou unci a v reakci na to se spustil na komoditních a akciových trzích velký výprodej.

Taje měsíčních reportů

20.08.  |  Evžen Fojtík

Když vybíráte fond, tak kromě toho, zda se hodí do vaší investiční strategie, obvykle posuzujete i jeho výkonnost a nákladovost. Abyste věděli, jak je konkrétní fond výkonný či nákladový, většinou otevřete měsíční zprávu o fondu (tzv. infolist či factsheet).

Evropa se probouzí z recese

19.08.  |  Tomáš Procházka

Evropský statistický úřad (Eurostat) zveřejnil první rychlý odhad týkající se druhého čtvrtletí roku 2013 a jeho hospodářské výsledky nejsou pro eurozónu a země Evropské unie vůbec špatné. Ekonomika zemí Evropské unie se vymanila ze skoro rok a půl trvající recese. Od posledního čtvrtletí roku 2011 totiž vykazovala nepřetržitý pokles. Zveřejněné údaje ze 14. 8. 2013 jsou světlejší, než odhady většiny analytiků, které očekávaly maximálně mezičtvrtletní růst 0,2 %. V meziročním vyjádření se však povedlo euro ekonomiku pozvednout o 0,3 %, s čímž analytici nepočítali.

Co týden dal? Konec podvodným převodům nemovitostí

16.08.  |  Roman Müller

Vlastníci nemovitostí budou důsledněji informováni o změnách v zápisech jejich domů nebo pozemků do katastru. Katastrální úřad může vklad do katastru provést až 20 dnů po informování vlastníka nemovitosti o tomto kroku, čímž mu dá čas na případné námitky. Více v pravidelném přehledu událostí.

Hahn: Zákon nezná práci na zkoušku

16.08.  |  Zbyněk Drobiš

O prázdninách, ale i mimo ně, se v některých oblastech podnikání vyskytuje tzv. práce na zkoušku. Nic takového ovšem zákoník práce nezná. V případě, že osoba vykonává pro zaměstnavatele práci bez smlouvy, jedná se o nelegální zaměstnávání, konstatuje v rozhovoru Rudolf Hahn, generální inspektor Státního úřadu inspekce práce.

Inflace v červenci nečekaně klesla. Zasáhne ČNB?

13.08.  |  Tomáš Procházka

Celková meziroční inflace v červenci 2013 klesla na 1,4 %. Spotřebitelské ceny oproti červnu klesly o 0,2 % z 1,6 %. Podle analytika Martina Lobotky z České spořitelny je stále velká pravděpodobnost, že v budoucnu ČNB sáhne kvůli nečekaně nízké inflaci k devizovým intervencím (oslabení koruny).

Co týden dal? Kvůli předčasným volbám hrozí rozpočtové provizorium

09.08.  |  Michal Ruml

České republice reálně hrozí na počátku příštího roku v souvislosti s pravděpodobnými předčasnými volbami rozpočtové provizorium. Analytici se ale nedomnívají, že by to měl být pod ekonomiku a její nastartování fatální problém, takový stav ale nesmí trvat příliš dlouho.

Tauber: Jednotné pojištění musí jít ruku v ruce s jednotným dohledem

09.08.  |  Zbyněk Drobiš

Jednotnou regulaci prosazuje Evropská komise v řadě oblastí. Pro oblast bankovnictví je klíčová bankovní unie. Vedle toho má stát evropský stabilizační mechanismus, který má být nástrojem pro přímou rekapitalizaci bank, uvedl Josef Tauber, předseda správní rady Fondu pojištění vkladů.

Rodinné problémy? Zkuste mediaci!

08.08.  |  Zbyněk Drobiš

Veškeré rodinné spory nemusí končit pouze soudním sporem a „praním rodinného špinavého prádla“ v soudních síních. Rodinná mediace umožňuje obnovit vazby mezi manžely a uzavřít dohodu o rodinných sporech smírným způsobem za pomoci třetí osoby-mediátora. A především může ušetřit Vaše peníze.

Útisk zaměstnance a trestní odpovědnost

06.08.  |  Zbyněk Drobiš

Jakou hranici nesmí nadřízený překročit při vyjednávání se zaměstnancem u dohody o rozvázání pracovního poměru, aby se případně vyhnul trestní odpovědnosti za trestný čin útisku? Ačkoliv je pracovní právo institutem soukromoprávním, jedná-li se určitým způsobem nastupuje trestní odpovědnost.

Bude možné volání ze zemí Unie bez placení za roaming?

05.08.  |  Michaela Kadlecová

Do ciziny se vypraví většina z nás a skoro nikdo nevyjíždí bez svého mobilního telefonu. Používání mobilního telefonu v cizině se však může nepěkně prodražit, ačkoliv je situace přece jenom lepší než vloni. Evropská Unie se totiž snaží telekomunikační trh ve svých zemích výrazně ovlivňovat a tlačit ceny dolů.

Nezaměstnanost dělá Evropanům největší starosti

05.08.  |  Petr Gola

Nepříznivá ekonomická a sociální situace občanů zvyšuje jejich finanční obavy z budoucnosti. Největší obavy mají Evropané z případné nezaměstnanosti. Rozdíly mezi zeměmi jsou však značné. Nejlepší vyhlídky mají Švédové, nejvíce starostí Španělé.

Co týden dal? Lidé si loni z lesa přinesli 7 miliard Kč

02.08.  |  Lukáš Pololáník

Z tuzemských lesů si lidé v loňském roce přinesli houby a lesní plody v přepočtu za rekordních sedm miliard korun. Loňský sběr byl z dlouhodobého hlediska nadprůměrný i co se týče množství, když dosáhl 48.800 tun. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Osobní příplatek: Můžete o něj přijít, když se znelíbíte?

01.08.  |  Zbyněk Drobiš

Poměrně v nedávné době byl Nejvyšším soudem České republiky vydán rozsudek dotýkající se otázky odebrání osobního příplatku v návaznosti na určité osobní spory se zaměstnavatelem. Kdy vám může nadřízený odebrat osobní ohodnocení?

Co týden dal? Letos si lidé půjčili na bydlení téměř 72 miliard

26.07.  |  Roman Müller

Banky v Česku v prvním pololetí poskytly občanům 44 154 hypotečních úvěrů za celkem 71,8 miliardy korun, což byl meziroční nárůst objemu nově poskytnutých úvěrů o téměř 20 procent. Co stálo za růstem zájmu o hypoteční úvěry se dočtete v pravidelném přehledu nejdůležitejších událostí týdne.

Evropská unie versus Maďarsko

23.07.  |  Petra Černíková

Dlouhodobě napjaté vztahy mezi vládou maďarského premiéra Viktora Orbána a Evropskou unií se opět o něco více vyostřily. Ke kritice Orbána ze strany Evropské komise se nyní přidal i Evropský parlament. Jaká opatření maďarské vlády znepokojují evropské instituce a jak na tuto kritiku reaguje Maďarsko?

Co týden dal? Sazby hypoték jsou na novém minimu

19.07.  |  Lukáš Pololáník

Průměrná úroková sazba hypoték v červnu dále klesla na 2,95 procenta, a dostala se tak opět nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Více v pravidelném týdenním přehledu.
1 9 13 14 15 16 17 18 19 24 31
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

  Rejstriky.finance.cz
  Rejstříky - subjekty

   Rejstriky.finance.cz
   Rejstříky - adresy

    Rejstriky.finance.cz