Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Nezapomeňte přetočit budíky, o víkendu nás čeká změna času!

27.03.  |  Redakce

Dny se prodlužují, mnohé stromy rozkvétají (i mrznou) a tažní ptáci se již vrátili z Afriky, obchody jsou plné kvítí, čokoládových vajec, králíků i kuřat. Neklamné známky jara a také toho, že se bude brzy měnit čas. Je to letos naposledy, co se mění čas? 

Co týden dal? Růst cen potravin překonal očekávání

13.07.  |  Tomáš Skolek

Ceny potravin vzrostly v červnu meziročně znatelně více, než očekávala Česká národní banka. Celkem zrychlila červnová inflace meziroční růst na 3,5 procenta. Více v našem pravidelném přehledu událostí z Česka i zahraničí.

Německo chce, aby Španělé dál ručili za své banky sami

10.07.  |  Jan Bureš

Po výrocích německého ministra financí Wolfganga Schaubleho optimistům dál pomalu tuhne úsměv na rtech. Dnes časně ráno po devítihodinovém jednání ministrů financí eurozóny Schauble řekl, že i když záchranný fond (ESM) bude moci pomáhat přímo bankám, finální riziko spojené s půjčkou by měl nést vždy národní stát, aktuálně tedy španělská vláda.

ECB srazila sazby na nová historická minima a zatopila tak euru

09.07.  |  Jan Čermák

Zatímco ve čtvrtek a pátek si česká populace užívala parného léta v podobě státních svátků, evropská ekonomika i finanční trhy jely dále a jak jsme se pokusili varovat, přinesly důležité podněty k zamyšlení.

Čeho se bojí Evropané? Aktuálně hlavně nezaměstnanosti

09.07.  |  Petr Gola

Vysoká míra nezaměstnanosti a ekonomická nejistota zvyšuje obavy Evropanů z případné nezaměstnanosti. Ve Španělsku má obavy ze ztráty zaměstnátní dokonce 79 % občanů, ve Francii 63 % a v Itálii 50 %. Být nezaměstnaný není ani v sociálně vyspělé Evropě snadné.

Neprůstřelnmé spoření: nákup zlata po troškách nebo BitCoin

04.07.  |  Lukáš Tomek

V extrémních podmínkách, při krachů měn či celých států, se stává, že vlády oberou o peníze své vlastní občany. Existují možnosti, jak se tomu ubránit? GLOSA

Bankovní unie jako prvek posilování integrace v Eurozóně

03.07.  |  Sven Subotič

Navrhované podmínky bankoví unie dávají v současné chvíli smysl. Sdílení bankovního rizika, které však bude pod kontrolou ECB, představuje logický most mezi současnou měnovou unií a budoucí politickou a fiskální unií. KOMENTÁŘ

Dobrá nálada z eurosummitu dlouho nevydrží

02.07.  |  Jiří Tyleček

Ve stylu: „Jednomu vezmeme a druhému dáme“, se Evropa dopředu neposune. Finanční trhy po opadnutí nadšení naberou pravděpodobně jižní směr. Pokud se tedy opět nebudou tisknout peníze.

Co týden dal? ČNB otevřela dveře ještě levnějším úvěrům

29.06.  |  Tomáš Skolek

Česká národní banka včera na svém zasedání rozhodla o snížení základní úrokové sazby na 0,5 %. Došlo tak po 784 dnech, kdy úroková sazba byla neměnná na hodnotě 0,75 %. Více v našem pravidelném přehledu.

Měnové reformy, odebrání zlata: čeká to i nás?

29.06.  |  Lukáš Tomek

Když se v minulosti vládám nedostávalo v extrémní míře peněz nebo na něco peníze potřebovaly, sáhly několikrát k razantnímu kroku: vymyslely véce či méně sofistikovanou krádež na vlastních občanech a zlegalizovaly jí. Čeká to i naší evropskou generaci? PÁTEČNÍ GLOSA

ČNB snížila sazby na 0,5 procenta

28.06.  |  Michal Kozub

Česká národní banka dnes na svém zasedání rozhodla o snížení základní úrokové sazby na 0,5 %. Došlo tak po 784 dnech, kdy úroková sazba byla neměnná na hodnotě 0,75 %.

Pokus o kulatý čtverec

28.06.  |  Petr Fejtek

Evropa se dostává na další rozcestí už dnes a v pátek: optimisté čekají od summitu EU řešení, pesimisté hartusí, že hrozí fiaskem a realisté alespoň doufají, že se zas jen „přikoupí“ trochu času.

Summit EU bude u nás o pozornost bojovat s ČNB

28.06.  |  Jan Čermák

Dnes budou české finanční trhy konfrontovány se dvěma rozdílnými událostmi, které mají potenciál změnit jejich nastavení. V prvním případě jde o zahraniční událost číslo jedna, kterou je summit EU, a druhou pak zasedání ČNB.

Ameriku trápí eurokrize, ale levnější benzín je příjemným vedlejším efektem

27.06.  |  Jan Čermák

Ve stínu pokračující eurokrize přicházejí nové důkazy o tom, že americká ekonomika rovněž začíná ubírat na tempu. Zpomalení se odráží převážně v tzv. měkkých předstihových ukazatelích v podobě podnikatelských a spotřebitelských nálad.

Ronald Ižip: Jsme na prahu velké globální změny

27.06.  |  Lukáš Pololáník

Současná krize není ekonomickou recesí, ale návratem k dlouhodobě udržitelnému růstu. Pokud by to byla klasická krize, bylo by dávno po ní. Odchod Řecka z eurozóny není řešením. Fiskální pakt, ač je jediným způsobem, jak zlepšit veřejné finance, zřejmě nebude účinný, uvedl mimo jiné Ronald Ižip v rozhovoru pro Finance.cz.

Do pětice všeho špatného, aneb Kypr je další zemí, jež oficiálně požádala o pomoc ze záchranných fondů

26.06.  |  Jan Čermák

Tak tedy i Kypr. Tato bývalá britská kolonie ve Středozemním moři, která byla rozdělena válkou mezi Turky a Řeky, teprve relativně nedávno vstoupila do eurozóny. Včera se ovšem stala již pátou zemí měnové unie, která byla nucena požádat o finanční pomoc ze záchranných fondů.

Další jalový sumnmit EU před námi?

25.06.  |  Jan Čermák

Pomineme-li pokračující mistrovství Evropy ve fotbale, pak lze konstatovat, že po čase si mohla Evropa o víkendu lehce oddychnout, neboť tentokrát nebyly na pořadu žádné volby či summity.

Co týden dal? Krize už dorazila i do Číny

22.06.  |  Michal Ruml

Čínská ekonomika viditelně začíná mít problémy s výpadky v evropské poptávce, na které je výrazně více závislá než americká ekonomika. Skoro 20 % evropských dovozů má původ v Číně. Více v našem článku.

Na trhy dolehlo zklamání z Fedu

22.06.  |  Jan Bureš

Investoři tak v tuto chvíli neřeší jenom strach z neřízeného vývoje na periferiích eurozóny, ale také viditelně zpomalující Ameriku a Čínu.

Fed nestrpí pohled na zpomalující ekonomiku a tak raději opět expanzivně zasáhne

20.06.  |  Jan Čermák

Soudě podle toho, jaké země se dostaly do čtvrtfinále fotbalového šampionátu starého kontinentu, tvoří eurozóna v podstatě optimální (měnovou) zónu.

Vyřešily řecké volby problémy eurozóny? Ale kdeže!

19.06.  |  Jiří Tyleček

Evropští politici se snaží vyvolat dojem, že současná situace je něco jako přírodní katastrofa, která se nedala očekávat. A jakmile příjde pomoc, opět si budeme užívat slunečních dní.

Co týden dal? Fotovoltaika zvyšuje rodinné výdaje

15.06.  |  Lukáš Pololáník

Obnovitelné zdroje stojí v letošním roce spotřebitele 38 miliard korun. Průměrná česká rodina tak ročně zaplatí za obnovitelné zdroje v ceně elektřiny 1047 korun. V příštích letech by se mohla platba za obnovitelné zdroje ještě zvýšit.

Máte nárok na odškodnění za zpožděný nebo zrušený let?

14.06.  |  Redakce

Ročně dochází ke stovkám případů zrušení letů a desetitisícům případů zpožděných letů. Na denním pořádku jsou ztracená zavazadla nebo jejich závažná poškození při manipulaci během transportu. Zákazník má v těchto případech nárok na kompenzace.

V Česku bylo podle statistiky nejméně chudých v EU

13.06.  |  Petr Gola

Sociální politika členských zemí EU je velmi propracovaná. Přesto během posledních let výrazně stoupl počet chudých Evropanů. Každý šestý občan členských zemí EU je chudý! Nejméně chudých má Česko. Jaká je finanční hranice chudoby v jednotlivých zemích?

Zítra se bude šetřit všude

11.06.  |  Petr Fejtek

Aneb možná to bude i tanec, zavzpomínáme-li na starý budovatelský song. Konečně snad je už každému jasné, že jedinou možností, jak hospodaření země dostat alespoň trochu „do latě“, je udělat pořádek ve výdajích.

Co týden dal? České domácnosti šetří každou korunu

08.06.  |  Tomáš Skolek

Spotřeba domácností v Česku klesla o 2,9 procenta. Především to přispělo k meziročnímu poklesu HDP o 0,7 procenta. V celé historii oficiálních dat ČSÚ nenajdete horší údaj. Více v pravidelném přehledu událostí.  

Předpověď se vyplnila – HDP klesl o 0,7 %. Vyhlídky jsou nejisté

08.06.  |  Michal Kozub

Hrubý domácí produkt podle dnešních zpřesněných statistik poklesl meziročně o 0,7 % a meziměsíčně o 0,8 %. Revidoval tak předchozí mírně horší výsledek, který úřad zveřejnil již dříve.

Zatímco Poláci a Maďaři připravují obranné hráze, Fed a ECB vyčkávají

08.06.  |  Jan Čermák

Odmyslíme-li si nedávné snížení úrokových sazeb v Austrálii a včerejší redukci úroků v Číně pak je zřejmé, že tvůrci hospodářských politik ve zbytku světa zaujali momentálně vyčkávací taktiku.

Pokerová partie mezi Berlínem a Madridem pokračuje

07.06.  |  Jan Bureš

Do popředí záchranných prací v eurozóně se dostávají banky. Jádro problému není v rozpočtovém uličnictví národních vlád (Řecko), ale v složitém a nákladném úklidu po realitní bublině (Irsko, Španělsko a částečně i Portugalsko). Zaměření na do-kapitalizaci problémových bank dává smysl vzhledem k nebezpečí řeckého euro-exitu. Dostatek kapitálu a likvidity v periferních bankách je podmínkou k tomu, aby euro vydrželo eventuální odchod Řecka z klubu.

ECB dnes může snížit sazby, eventuálně "zahlásit" takový krok na červenec

06.06.  |  Jan Čermák

Evropa má na krku recesi, Asie v čele s Čínou se rovněž trápí a americká ekonomika rovněž v posledních týdnech brzdí. To vše by byly poměrně dost silné argumenty pro medvědy na trzích s rizikovými aktivy, aby nad nimi kompletně převzali vládu.

Bohatí versus chudí – kde jsou největší rozdíly?

06.06.  |  Petr Gola

V posledních letech rostou mezi lidmi příjmové rozdíly. Na průměrnou mzdu dosáhne rok od roku méně zaměstnanců. Příjmové nůžky se neustále rozevírají. Jak je na tom Česko v porovnání s jinými státy ukazují výsledky ukazatele s názvem Better Life Index.

Fincentrum na prodej

05.06.  |  aktualita

Jedna z největších finančně-poradenských společností na českém trhu by mohla být na prodej.

Je na záchranu španělských bank už příliš pozdě?

05.06.  |  Tomas Berggren

Španělský bankovní systém je “zlomovým bodem” pro existenci eura. A španělská vláda si to uvědomuje. Proto také premiér Rajoy ohlásil, že země zdraví svého bankovního systému “garantuje”. Dělají si z nás srandu?

Další krizová konference, tlak na Berlín roste..

05.06.  |  Jan Bureš

Napětí mezi Berlínem a zbytkem zeměkoule roste. Dnes nás čeká mimořádné krizové zasedání G7, kde budou především USA, Kanada a Francie stupňovat tlak na Německo, aby převzalo větší záruky za společnou evropskou měnu. V tuto chvíli se tlak soustředí na projekt bankovní unie, tedy společných záruk za bankovní vklady a společného fondu na dokapitalizaci bank, po kterém v eurozóně nejvíce volá španělská vláda.

Olympijské hry v Londýně: skončí také ekonomickým zklamáním?

04.06.  |  Matt Bolduc

Vlády a zastánci olympiády vždy prezentují hry jako dobré pro ekonomiku i občany. Náklady na Olympiádu v Londýně přesáhnou devět miliard liber. Budou dopady pro britskou ekonomiku pozitivní, nebo půjde o další zklamání?

Růst nezaměstnanosti v USA a EMU může přinést expanzivní odpověď Fedu a ECB

04.06.  |  Jan Čermák

Protentokrát na počátku našeho pojednání vynechme již tradiční pohled na trhy dluhopisů a věnujme se oblasti, která s nimi beztak úzce souvisí - a to trhům práce.

Kdo zachrání španělskou Bankia?

04.06.  |  Jiří Tyleček

Španělsko začíná pomalu ohrožovat pozice Řecka coby největšího potížisty v eurozóně. Jeho problémy se sice stále nemohou srovnávat s řeckými, nicméně Španělsko je čtvrtá největší ekonomika eurozóny a na jeho záchranu není na rozdíl od Řecka dostatek financí.

Co týden dal? Rekordní nezaměstnanost v Eurozóně

01.06.  |  Michal Ruml

Eurozónu sužuje rekordní nezaměstnanost. V dubnu podle dnešních dat Evropského statistického úřadu činila 11 procent, tedy nejvíc v historii. Nejvyšší nezaměstnanost tradičně statistici hlásí u Španělska, naopak nejnižší je v Rakousku. Více v našem přehledu zpráv a událostí.

Jak obchodovat během řecké krize?

31.05.  |  Steen Jakobsen

Ve spolupráci se Saxo Bank vám přinášíme několik scénářů vyplývajících z řecké krize, které připadají v úvahu pro EU a akciový trh jako celek. Tyto scénáře vycházejí z rámce, který udává, kde se ve třech fázích této krize nacházíme, a současná rizika hrozící ze tří pohyblivých částí investičního vesmíru: politiky, hospodářského cyklu a ocenění aktiv.

ECB neakceptovala španělský trik s pomocí bance Bankia

30.05.  |  Jan Bureš

Evropská centrální banka se postavila proti plánům Madridu na pomoc krachující bance s příznačným názvem Bankia. Na první pohled se není čemu divit - navrhovaný způsob získání kapitálu pro Bankii jde skutečně proti všem zásadám ECB a je s podivem, že Madrid dopředu svůj záměr s nikým nekonzultoval.

Pozitivní obrat v řeckých předvolebních průzkumech...a co dál?

28.05.  |  Jan Bureš

Řecké předvolební průzkumy ukazují, že pod strachem z euro-vyhazovu začíná extrémní levice ztrácet.

Co týden dal? Nepovedený vstup Facebooku na burzu

25.05.  |  Lukáš Pololáník

Akcie Facebooku zahájily obchodování výrazným propadem. Banka Morgan Stanley zhoršila vyhlídky hospodaření této firmy, ale nepříznivé informace v citlivém období sdělila pouze vybraným klientům. Objevují se žaloby proti Nasdaq OMX Group Inc., Marku Zuckerbergovi i proti Morgan Stanley kvůli údajnému porušení zákona o cenných papírech.

Bude se platit mobilem?

23.05.  |  Redakce

Využívání tzv. M-plateb, neboli plateb pomocí mobilních zařízení, celosvětově do roku 2015 vzroste díky rozšiřování smartphonů a tabletů na 15násobek. Bezkontaktní platby zatím umožňuje jen 10 procent terminálů. Klíčovou otázkou je v tuto chíli ovšem bezpečnost.

Řecko je paralyzované a čeká snad jen na ránu z milosti

22.05.  |  Jiří Tyleček

Patový výsledek parlamentních voleb uvrhl Řecko do ještě hlubší krize a beznaděje, než tomu bylo kdykoliv během posledních několika let. Ekonomika prudce klesá, nezaměstnanost nabrala opačné, i když stejně intenzivní tempo a na obzoru není vidět žádná změna.

Den D se blíží aneb Den daňové svobody letos o 6 dní dříve

21.05.  |  Redakce

V letošním roce přivítáme daňovou svobodu 9. června 2012. Den daňové svobody, který každoročně vyhlašuje Liberální institut jakožto ukazatel svobody daňových poplatníků, letos nastane o 6 dní dříve než v minulém roce.

Co týden dal? I 26 korun za euro!

18.05.  |  Tomáš Skolek

Pokud sháníte eura na dovolenou, vězte, že kurz koruny k euru se může v následujících týdnech pohybovat i kolem úrovně 26 CZK/EUR. Více v našem pravidelném přehledu zpráv ze světa a Česka.

Co může zastavit startující paniku....pouze ECB

18.05.  |  Jan Bureš

Rozjíždí se sezóna marnosti, ať se podíváte kamkoliv, vidíte prakticky samé špatné zprávy. Řecká extrémní levice v posledních průzkumech navyšuje svůj náskok (22 %). Její šéf Alexis Tsipras řekl deníku Wall Street Journal, že Evropa si nemůže dovolit přestat Řecku pomáhat.

Nezaměstnanost na periferii Evropy

18.05.  |  Sven Subotič

Současná Evropská měnová unie je připravená na rebalancování. Východiskem z krize je urychlení reforem, oddálení vyrovnaných rozpočtů. Prospěšný by byl také růst mezd v Německu a jejich stagnace na periferii Evropy. Francie ztrácí konkurenceschopnost a trápí ji strukturální inflace.

MoneyExpo 2012 ukázala poprvé tzv. Live Trading Show

16.05.  |  Tomáš Skolek

Součástí investičního a tradingového summitu MoneyExpo 2012 byla úplná novinka v podobě Live Trading Show, veřejném obchodování na reálných datech a reálných účtech. FOTOREPORTÁŽ

Řecko jde opět k volbám - neřízený bankrot a odchod z eura se přibližuje

16.05.  |  Jan Čermák

Rozhovory o nové řecké vládě zkolabovaly a země směřuje k dalším předčasným volbám, které se uskuteční v polovině června. Řečtí politici si tak vybrali velmi nejistou cestu, která přivodí nejednu bezesnou noc lidem - především pak investorům, kteří kolikrát ani neví kde Řecko přesně leží.

Nákaza naplno napadla italský a španělský trh vládních dluhopisů

15.05.  |  Jan Bureš

Dnes se všechny řecké parlamentní strany sejdou znovu u prezidenta a budou mít jednu z posledních šancí odvrátit předčasné volby. Šance na úspěch je ale malá.

Pohádka o růstu vstává z popela

14.05.  |  Petr Fejtek

Jako bájný Fénix se opět na scéně objevil „zachránce“ – ekonomický růst. Jde o to, zda jde o božstvo, anebo jen modlu. Jakmile totiž vnímáme růst jako rozvoj, byla by idea v pořádku. Kdyby šlo ale o růst (zejména spotřeby) na sekeru, jde jen o pád do dluhové pasti.

K řeckým předčasným volbám je blíže a s nimi k bankrotu země a zavedení drachmy

14.05.  |  Jan Čermák

Naděje na to, že Řecko zůstane členem eurozóny umírá poslední.

Co týden dal? Banky v ČR vydělávají stále více, bez ohledu na krizi...

11.05.  |  Michal Ruml

Trojici největších tuzemských bank v prvním čtvrtletí stoupl v souhrnu čistý zisk o devět procent na 11,95 miliardy korun. Více v našem přehledu.

Připravme se na nagelované mladíky. Budou nám prodávat druhý pilíř

11.05.  |  Lukáš Tomek

Ozvěny let devadesátých se ozývají, jakmile je nějaké kupní rozhodnutí spojeno s psychickými tlaky. Nepochybně to platí i o výběru fondu v důchodové reformě. PÁTEČNÍ GLOSA

Španělsko vypouští další kostlivce z bankovních skříní

11.05.  |  Jan Čermák

Vedle nesolventního Řecka flirtujícího s odchodem z eurozóny je druhou časovanou bombou pro eurozónu situace ve španělském bankovním sektoru.

Není dluh jako dluh: super zadlužené Japonsko má nižší riziko státního bankrotu než Česko

11.05.  |  Petr Gola

Nejvíce zadluženou vyspělou zemí světa je Japonsko, ale drtivou většinu státních věřitelů tvoří japonské domácnosti. Japonci tedy dluží sami sobě.

Evropa jde podle posledních dat stále ke dnu

10.05.  |  Jiří Tyleček

Při pohledu na vývoj finančních trhů v posledních měsících se zdá, že globální ekonomika na tom není nijak špatně. Roste naprostá většina akciových trhů a také komodity zaznamenávají převážně vzestupy. A to platí také v Evropě, kde se nedaří jen trhům v zemích nejvíce postižených dluhovou krizí. Kde je tedy háček?

Dluhopisy ano, či ne – toť otázka

09.05.  |  Petr Fejtek

Vše záleží na správné odpovědi na jedinou otázku: jaká bude inflace? Dosud mohli lidé do dluhopisů investovat jen pomocí fondů, anebo občas hypotečních zástavních listů. Až přišly loni na podzim „Kalouskovy dluhopisy“ a po 20miliardové nabídce se jen zaprášilo.

Poučme se o investicích Norska

07.05.  |  Petr Fejtek

Našim fondům se moc nedaří, alespoň však se utišuje ten „run“, kterému byly vystaveny poslední dobou, vlastně celé roky... Uvidíme, že ani druhý největší „suverénní“ fond nevydělává vždy. Ty naše se za duben sice musely rozloučit s další skoro miliardou, ale poslední dva týdny určitou naději přinesly, i když 40 milionů není žádná spása.

Evropský volební super-šok…

07.05.  |  Jan Bureš

Supervolební víkend německým politikům přidělal vrásky na čele. Evropským politikům, kteří prosazovali jejich úspornou linii, pomalu padají hlavy. Ve Francii zvítězil socialistický kandidát Francois Hollande a v Řecku propadly dvě hlavní politické strany, které podepsaly Evropě a MMF závazek dál spořit.

Co týden dal? Pracovních příležitostí ubývá po celém světě

04.05.  |  Tomáš Skolek

Úsporná opatření ani reformy pracovního trhu nepřispívají k tvorbě nových pracovních příležitostí a na globálním trhu práce naopak vedou k alarmující situaci. Více v přehledu zpráv 18. týdne.

V Evropě začíná super-volební víkend: Řekové volí parlament, Francie prezidenta

04.05.  |  Jan Bureš

Evropa má před sebou supervolební víkend. Druhé kolo prezidentských voleb ve Francii a parlamentní volby v Řecku právem na trhy vrací nervozitu.

Jaká by měla být optimální měnová unie? Evropa není dobrý příklad

03.05.  |  Michal Valentík

Evropská měnová unie v současné chvíli neplní ani jeden bod optimální měnové unie, kterou definoval už v 60. letech významný ekonom a nositel Nobelovy ceny Robert Mundell. Nejlepší cesta je slabší státy od eura „osvobodit“.

Co týden dal? Mouka i pečivo budou dražší

27.04.  |  Michal Ruml

Mlynáři zdraží mouku pro průmyslové zpracování o 15 až 20 procent, což se patrně projeví v cenách pečiva. Balená mouka prodávaná v obchodech již tento trend zaznamenala.

V evropském rybníku vysychají peníze

25.04.  |  Jan Bureš

Špatné zprávy z Evropy načas překryly dobré výsledky Applu. Úleva ale asi nebude mít dlouhého trvání. Poslední čísla z eurozóny ukazují, že kombinace tvrdých rozpočtových úspor a především zamrzávajících úvěrových kanálů na periferiích má zničující dopady.

Tvrdý jako frank. Takové pořekadlo používají u McDonald´s

25.04.  |  Petr Gola

Big Mac hamburger od McDonald´s by měl v ideálním případě stát všude na světě stejně. Právě na různé ceně tohoto hamurgeru ve světě lze částečně indikovat, které měny jsou nadhodnocené a které podhodnocené. Nejtvrdšími měnami jsou švýcarský frank a norská koruna.

Euro selhalo

24.04.  |  Zdeněk Strmiska

Není sporu o tom, že mezi hospodářskou strukturou evropských států existují výrazné rozdíly a euro, které mělo pomoci k jejich srovnání, selhalo. Vyspělé státy na severu Evropy se s dluhy vyrovnávají poměrně dobře, naopak jih strádá....

Finanční trhy srozumitelně

23.04.  |  Petr Fejtek

Klasická představa bankéře je zlotřilý tlusťoch s doutníkem v ústech ožebračující slušné lidi (zejména dělníky). Tuto představu živí i v 21. století zejména socialisté a odboráři, ale je tomu tak skutečně?

Od výživného víkendu k Fedu a Applu

23.04.  |  Jan Čermák

Víkend byl tentokrát globálně a částečně i lokálně výživný a tak začněme nejprve u toho, co se stalo, než přejdeme k tomu, co se teprve stane.

Co týden dal? Nokia čelí tvrdé konkurenci

20.04.  |  Lukáš Pololáník

Uplynulý týden přinesl mimo jiné mnoho nového ve světě moderních komunikací. Apple i Samsung chtějí své spory řešit mimosoudní cestou. Moody´s snížila rating Nokie o jeden stupeň a to s negativním výhledem. Nokia v roce 1996 založila trh chytrých telefonů, nyní má však na něm velké problémy a silně zaostává. Letos očekává ztráty.

Zeptali jsme se Johna Cartera, matadora Wall Street III.

20.04.  |  Tomáš Skolek

Každý, kdo si dovolí učit s reálnými penězi, budí ve světě tradingu respekt. John je pověstný právě svým mottem: Reálné trhy, reálná data, reálné peníze. Nejen, že se specializuje na přesná vstupní a výstupní pravidla, ale neustále využívá reálné obchody a výpisy z nich, pro vzdělávání adeptů tradingu. ZÁVĚREČNÝ DÍL ROZHOVORU

Zeptali jsme se Johna Cartera, matadora Wall Street II.

19.04.  |  Tomáš Skolek

Rád aktivně obchoduji každý týden v úterý, středu a ve čtvrtek. V pátek si udělám volno a v pondělí toho nedělám mnoho. Obchodování může být unavující a zjistil jsem, že mé výsledky se zlepšily, když jsem začal obchodovat méně než 5 dní v týdnu, uvedl John Carter v druhém dílu rozhovoru pro Finance.cz.

Evropa na japonské stezce?

19.04.  |  Jan Bureš

Včera německý dluhopisový trh investorům mrazivě připomenul japonskou zkušenost. Poprvé za posledních dvacet let se německý dvouletý výnos propadl pod japonské úrovně a desetiletý výnos současně spadl na svá historická minima (1,63 %).

Američané rozjíždějí jarní nákupy, Španělé čekají s napětím na aukce

17.04.  |  Jan Bureš

Americká radost z jarních nákupů včera trochu tlumila nervozitu z bobtnajícího napětí ve Španělsku. Americké akcie si tak trochu oddychly a končily smíšeně. Podobnou úlevu zaznamenalo euro. Otázka je, na jak dlouho?

Zeptali jsme se Johna Cartera, matadora Wall Street I.

16.04.  |  Tomáš Skolek

John Carter je profesionální full-time obchodník a velmi vyhledávaný mentor. Důvodem jsou jeho unikátní metody výuky, které používá. Své myšlenky a systémy ukazuje svým posluchačům přímo a s reálnými penězi. Kvůli tomu je také tolik doporučovaným traderem americké burzy CME.

Připlouvá do eurozóny další “černá labuť”?

16.04.  |  Jan Čermák

Eurozóna se opět začíná trápit, přičemž na tapetě je Španělsko. Vládní dluhopisy, ale i např. akciový trh země jsou na tom tak mizerně, že i francouzský prezident Sarkózy a italský premiér Monti znervózněli a snaží se na neradostnou španělskou situaci, resp. nákazu upozornit vlastní domácí publikum.

Co týden dal? Bude se víno zdražovat?

13.04.  |  Lukáš Pololáník

Zavedením spotřební daně na víno se prý vláda snaží především ochránit drobné tuzemské vinaře. Její plán by ale podle sdělení Evropské komise mohl být v rozporu s právem Evropské unie, pokud by z daně byli vyňati jen drobní producenti v Česku a nikoli i ti ze zemí dovážejících víno do ČR.

Proč je J. Carter hvězdou americké burzy

12.04.  |  Redakce

John Carter, profesionální full-time obchodník a nejvyhledávanější mentor v USA. Ve svých metodách výuky si dovolí to co málokdo. Ukazuje posluchačům inside know-how s reálnými penězi a na reálných trzích. I proto je tolik doporučovaným traderem americké burzy CME. Jeho analýzy a názory citují světová media jako např. Bloomberg, CNBC, The Street, Fox business a další.

Opojení z levných peněz na trzích začíná odeznívat

11.04.  |  Jaroslav Brychta

Přestože zatím nenastal čas panikařit, výnosy z dluhopisů budou v nadcházejících týdnech zcela jistě klíčem k rozpoznání toho, kdy a s jakou intenzitou se na trhy začne vracet nervozita.

Eurozóna: ti slabší a silnější. Je to překvapení?

10.04.  |  Petra Černíková

Eurozóna je heterogonním seskupením zemí, které jsou na různé ekonomické úrovni a navíc jen velmi těžko hledají společný názor. Současná krize je jenom důkazem toho, že společná měna jednoduše není pro všechny.

Co týden dal? České firmy chtějí legalizovat

06.04.  |  Michal Ruml

Téměř dvě třetiny českých firem nesouhlasí s politikou státu postihovat nelegální zaměstnávání na živnostenský list a tzv. švarcsystém by úplně legalizovaly. Přečtěte si více.

Na záchodcích musíte rozjímat

06.04.  |  Eva Tomková

České veřejné záchody zdarma nejsou. Nejlevnější toalety jsou v některých částech Ostravy, kde záchod stojí pět korun, pokud si jdete jen umýt ruce, zaplatíte pouze tři koruny. Nejdražší toaletní zařízení jsou za patnáct korun. PÁTEČNÍ GLOSA

Španělská panika

06.04.  |  Jan Bureš

Španělské výnosy dál nebezpečně rostou a na úrovních 5,81 % jsou již nejvýše od prosince 2011. Napětí se již viditelně přenáší i do Itálie a je vidět i na trzích s pojištěním proti bankrotu (CDS).

Konec levných peněz?

05.04.  |  Jan Bureš

Strach a skoro tří procentní propady německých akcií mají jeden hlavní důvod. Investoři se bojí konce éry levných peněz.

Předčasné volby by trhy tentokrát politikům již netolerovaly

04.04.  |  Jan Čermák

Věci veřejné už zase hrozí demisí. Dočasná politická nejistota však nemusí tentokrát projít bez povšimnutí trhů a může státu, domácnostem i firmách přinést dodatečné náklady.

Propast mezi Amerikou a Evropou se prohlubuje

03.04.  |  Jan Bureš

Rozdíl mezi kondicí amerického a evropského průmyslu se prohlubuje. Březnové podnikatelské nálady (finální evropská PMI a americké ISM) potvrdily, že zatímco v Americe zrychluje tempo růstu, v Evropě akceleruje propad.

Obchází eurozónou nové strašidlo?

02.04.  |  Jan Čermák

Může jím být revolta proti utahování opasků. U Řecka už si investoři zvykli na to, že jeho ochota nést nezbytnou restrikci je limitovaná. Co je však znepokojivé, že tyto limity se začínají objevovat i v zemích, které Řecku byly dávány za vzor.

Co týden dal? Benzín na nových maximech

30.03.  |  Lukáš Pololáník

Ceny pohonných hmot se v uplynulém týdnu zvýšily na nová maxima. Co dál bude zdražovat? Na řadu by mohlo jít kvůli nové směrnici vepřové. Ministr zemědělství Petr Bendl ale uklidňuje, že u vepřového masa nehrozí situace, která letos nastala u vajec.

Vyšší inflace ČNB z nudy nerozptýlí

29.03.  |  Jan Čermák

Dnes proběhne další z řady nezajímavých zasedání bankovní rady ČNB. Repo sazba centrání banky je totiž téměř dva roky na historickém minimu a nevypadá to, že by tomu tak mělo být jinak.

Španělský deficit nahání strach

28.03.  |  Jan Bureš

Španělsko začíná plnit opět hlavní stránky světových deníků a ne zrovna v příjemných souvislostech... Při cestách tento týden se mějte na pozoru před čtvrteční generální stávkou, španělský deficit v roce 2011 dosáhl 8,5 % HDP (vysoko nad plánovanými 6ti %) a příjmy státního rozpočtu padají i na začátku roku 2012 (deficit za první dva měsíce překonal 20 mld. eur).

Silná německá poptávka na obzoru

27.03.  |  Jan Bureš

Pohlednice z Německa je po včerejším výsledku indexu Ifo zase o něco veselejší. Ostře sledovaný barometr německé ekonomiky se zlepšil pátý měsíc v řadě a je na nejvyšších úrovních od léta 2011.

Bezstarostné trhy mohou již brzy znovu narazit

27.03.  |  Jaroslav Brychta

Slovo si vzala Evropská centrální banka, která od prosince do února rozpůjčovala evropským bankám více než 1 bilion euro. I tento stimul již ale skončil. A protože zatím žádný podobný na dohled není, může být dosavadní idylka na trzích již brzy u svého konce.

Cesta jen přes strukturální reformy

26.03.  |  Petr Fejtek

Jak že to hovoří bible o sedmi tučných a sedmi hubených letech? V moderní hantýrce můžeme klidně říci: ekonomický cyklus. A v lidovém pojetí cosi, co znal každý sedlák a provozuje každá veverka – na zimu nebo časy neúrody musí mít rezervy...

Minimální mzda v Česku? Jedna z nejnižších v EU

26.03.  |  Petr Gola

Již šestým rokem je v Česku minimální mzda 8 000 Kč. Rozdíl mezi průměrnou a minimální mzdou se rok od roku zvyšuje. Minimální mzda v Česku je tak jedna z nejnižších v EU. Jaký má být poměr mezi průměrnou a minimální mzdou? Kde je minimální mzda nejvyšší?

Co týden dal? Zlevní konkurence ceny za volání?

23.03.  |  Lukáš Pololáník

ČTÚ v pondělí zveřejnil návrh podmínek aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě, které dávají prostor pro vstup další telekomunikační firmy. Podle analytiků je ale vstup nového mobilního operátora na český trh je za současných podmínek obtížný. Nový operátor by mohl zahýbat s cenami, které jsou v evropském srovnání příliš vysoké.

Česko je 16. nejdemokratičtější zemí světa

21.03.  |  Petr Gola

Kde se nejlépe žije? V nejdemokratičtějších a nejsvobodnějších zemích světa. V Česku si žijeme dobře, vždyť jsme 16. nejdemokratičtější zemí světa. Patříme tak mezi 11 % lidí světa žijících v plné demokracii.

Italský premiér táhne do boje s odbory

20.03.  |  Jan Bureš

Italský premiér Mario Monti dnes otevírá Pandořinu skříňku a začíná dlouho očekávané jednání s odbory. Po povinném kolečku škrtů a především zvyšování daní se tak pouští do reforem, které by mohly Itálii skutečně postavit na nohy. Italové mají minimálně posledních deset let velký problém se slabým růstem a velice nízkou zaměstnaností.

Rozčarování nepřináší jen hrozba vyšších daní, ale i stagnace reálných mezd

19.03.  |  Jan Čermák

Zdá se, že největší hrozba pro českou ekonomiku v podobě divokého bankrotu Řecka či dokonce rozpadu eurozóny je zažehnána. Ba co více, i data zveřejněná v průběhu tohoto týdne by měla ukázat na to, že Německo, jakožto lokomotiva EU díky své schopnosti exportovat na rychle rostoucí neevropské trhy, šlape dál.

Co týden dal? Zhoršení ratingu hrozí už i Velké Brtánii.

16.03.  |  Michal Ruml

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings varovala Velkou Británii, že by jí v následujících letech mohla odebrat rating na nejvyšším možném stupni AAA. Záležet bude na tom, zda se vládě podaří zvrátit trend rostoucího zadlužování. Více v našem článku.
1 9 16 17 18 19 20 21 22 24 31
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz