Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Německá železniční společnost DB se dohodla s odbory o platech

15.12.

Berlín 15. prosince (ČTK) - Společnost Deutsche Bahn (DB) ohlásila dohodu s odboráři, kteří tento týden uspořádali výstražnou stávku na podporu svého požadavku na zvýšení platů. Dohodu potvrdil také mluvčí odborového svazu EVG. Podrobnosti oznámí obě strany dnes v Berlíně. Varovné stávky tak jsou odvráceny, není ale jasné, jak se zachová druhý odborový svaz GDL, informovala agentura DPA.

Americké akcie výrazně oslabily, dolar stoupl

14.12.

New York 14. prosince (ČTK) - Americké akcie dnes výrazně oslabily, protože nepříznivé hospodářské údaje z Číny a Evropy vyvolaly obavy ze zpomalení růstu světové ekonomiky. Dolar se naopak vyšplhal na 19měsíční maximum vůči koši předních měn, neboť je považován za bezpečnou investici v období ekonomické a politické nejistoty.

Ropu táhnou dolů akciové trhy v USA a slabší kondice Číny

14.12.

Londýn/New York 14. prosince (ČTK) - Ceny ropy v závěru týdne výrazně ztrácejí, dolů je táhnou klesající akciové trhy ve Spojených státech a rovněž slabší kondice čínské ekonomiky. To vyvolává obavy ohledně budoucí poptávky ze strany tohoto největšího dovozce ropy na světě, uvedla agentura Reuters.

Bezpečnostní chyba Facebooku mohla ohrozit 6,8 milionu uživatelů

14.12.

Menlo Park (USA) 14. prosince (ČTK) - Americká společnost Facebook objevila a opravila bezpečnostní chybu. V ohrožení bylo zhruba 6,8 milionu z celkem více než dvou miliard uživatelů stejnojmenné sociální sítě, včetně těch z Evropské unie. Neoprávněný přístup k fotografiím uživatelů podle sdělení firmy přechodně získali vývojáři aplikací.

Akcie na pražské burze v týdnu oslabily o 1,2 procenta

14.12.

Praha 14. prosince (ČTK) - Akcie na pražské burze v tomto týdnu oslabily a index PX ubral 1,2 procenta na 1028,4 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. V týdnu se dařilo opět především akciím likérky Stock Spirits, naopak největší pokles postihl akcie antivirové společnosti Avast. Minulý týden akcie oslabily o 2,7 procenta.

Pražská burza dnes mírně ztrácela, index PX oslabil o 0,07 pct.

14.12.

Praha 14. prosince (ČTK) - Pražská burza dnes mírně ztrácela, index PX oslabil o 0,07 procenta na 1028,40 bodu. Z hlavních emisí se nedařilo zejména cenným papírům technologické společnosti Avast a mediální skupiny CME. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Koruna dnes opět mírně zpevnila k euru, vůči dolaru oslabila

14.12.

Praha 14. prosince (ČTK) - Česká měna dnes opět mírně posílila k euru, polepšila si o dva haléře na 25,78 Kč/EUR. Vůči dolaru oslabila společně s eurem a ztratila osm haléřů na 22,82 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

ŘSD nařídilo stavbařům opravit kaverny na D1 u Humpolce

14.12.

Jihlava/Praha 14. prosince (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) poslalo firmě Geosan Group příkaz k okamžité opravě vysypaných kaveren na dálnici D1 u Humpolce. Následně mají stavbaři na spravované D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a Větrným Jeníkovem na 104. kilometru rozšířit jízdní pruhy, aby tam mohla jezdit auta bez omezení. Iniciativu na staveništi je ŘSD připraveno převzít v pondělí, řekl dnes ČTK jeho mluvčí Jan Rýdl a doplnil, že tento den bude ředitelství informovat o dalším postupu. Firma Geosan ale ČTK sdělila, že má podle dnes doručeného pokynu správce stavby kaverny odstranit do devíti dnů.

Merkelová:Rozpočtový nástroj pomůže konkurenceschopnosti eurozóny

14.12.

Brusel 14. prosince (zpravodajové ČTK) - Budoucí rozpočtový nástroj pro konvergenci a konkurenceschopnost eurozóny bude mít za cíl pomoci konvergenci zemí se společnou měnou a bude domluven v kontextu budoucího víceletého rozpočtu Evropské unie. V Bruselu to dnes novinářům řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Detaily mechanismu, do kterého se dobrovolně budou moci zapojit také členové evropského mechanismu směnných kurzů bez eura, podle ní vypracují ministři financí eurozóny.

Příjmy Olomouce příští rok vzrostou o pět pct na 2,58 mld. Kč

14.12.

Olomouc 14. prosince (ČTK) - Olomouc bude příští rok hospodařit s příjmy 2,58 miliardy korun, ve srovnání se schváleným letošním rozpočtem vzrostou o 129 milionů korun. Výdaje města se v roce 2019 naopak meziročně sníží o 31 milionů korun na 2,543 miliardy korun. Rozpočet s přebytkem 38 milionů korun dnes schválilo olomoucké zastupitelstvo.

ČRo vyhlásil interní výběrové řízení na šéfredaktora Vltavy

14.12.

Praha 14. prosince (ČTK) - Český rozhlas vypsal interní výběrové řízení na nového šéfredaktora stanice Vltava. Zájemci o tuto pozici, kteří musí být zaměstnanci rozhlasu, se budou moci hlásit do 7. ledna. Předpokládaný nástup nového šéfredaktora stanice je 1. února. ČTK to dnes řekl mluvčí ČRo Jiří Hošna. S dosavadním šéfredaktorem Petrem Fischerem rozhlas neprodloužil smlouvu.

Lesy ČR budou kvůli kůrovci šetřit, chtějí i zrychlit aukce

14.12.

Praha 14. prosince (ČTK) - Státní podnik Lesy ČR v příštím roce sníží investice a režijní a marketingové výdaje o zhruba miliardu korun. Peníze dá na těžbu kůrovcového dřeva a obnovu lesních porostů, řekl dnes na tiskové konferenci generální ředitel podniku Josef Vojáček. Letos klesne zisk podniku před zdaněním a tvorbou rezerv na zhruba 800 milionů korun z loňských 3,74 miliardy Kč, dodal.

Stát chce uvolnit kapacitu na těžbu kůrovcového dříví

14.12.

Praha 14. prosince (ČTK) - Ministerstvo zemědělství chystá novelu lesního zákona, která by umožnila rozdělit stát do tří zón podle úrovně umírání smrkových porostů zasažených kůrovcem. Území by se tak rozdělilo na nejpostiženější oblast, ve které by nemuseli vlastníci lesů těžit napadené dřevo, těžební kapacity by se tak mohly přesunout do \"nárazníkové oblasti\" mezi Moravou a Čechy. Dnes to na tiskové konferenci uvedl náměstek ministra zemědělství pro lesní hospodářství Patrik Mlynář.

Ruská centrální banka zvýšila hlavní úrok na 7,75 procenta

14.12.

Moskva 14. prosince (ČTK) - Měnový výbor ruské centrální banky zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 7,75 procenta. Reaguje tak na rostoucí inflaci a očekávaný tlak na rubl po obnovení nákupů zahraničních měn do státních rezerv centrální bankou.

Čína od ledna na tři měsíce zruší dodatečná cla na auta z USA

14.12.

Peking 14. prosince (ČTK) - Čína zruší od 1. ledna na tři měsíce dodatečná cla na dovoz aut a automobilových součástek ze Spojených států. Dovozní clo na vozy z USA se podle dnešního oznámení čínského ministerstva financí do 31. března opět sníží na 15 ze současných 40 procent. Mimořádné clo ve výši 25 procent zavedl Peking v rámci odvetných opatření za americká cla v červenci.

Výroba aut za 11 měsíců stoupla o tři procenta na 1,345 milionu

14.12.

Praha 14. prosince (ČTK) - Výroba osobních aut v Česku letos za 11 měsíců meziročně vzrostla o 2,9 procenta na 1,345 milionu. Export vzrostl o 3,3 procenta na 1,25 milionu aut. Domácí prodej se naopak snížil o dvě procenta. Vyplývá to z údajů Sdružení automobilového průmyslu.

E-shopy dostaly od ČOI ve 3.čtvrtletí pokuty za 1,9 mil. Kč

14.12.

Praha 14. prosince (ČTK) - Provozovatelé internetových obchodů dostali ve třetím čtvrtletí od České obchodní inspekce (ČOI) celkem 228 pokut za 1,9 milionu korun. Porušení předpisů zjistila inspekce v 84 procentech ze 177 kontrol. ČOI to uvedla v dnešní tiskové zprávě. Podle ní však nejde o přesný obraz trhu, neboť inspektoři se zaměřují při kontrolách na rizikové obchody. Nejvyšší pokuty dostaly obchody Growman Plains a H&M.

Platební bilance ČR ve 3. čtvrtletí skončila schodkem 44,7 mld Kč

14.12.

Praha 14. prosince (ČTK) - Běžný účet platební bilance, tedy souhrn všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil v letošním třetím čtvrtletí schodkem 44,7 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká národní banka (ČNB). Centrální banka zároveň revidovala údaje za předchozí čtvrtletí. Podle aktuálních údajů byl ve 2. čtvrtletí přebytek necelých 7,9 miliardy korun, o 660 milionů korun méně oproti předběžným údajům zveřejněným v září. Za tři čtvrtletí je bilance v přebytku téměř 19 miliard korun.

Banky budou odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu

14.12.

Praha 14. prosince (ČTK) - Banky budou od roku 2020 opět odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu. Česká národní banka zvýšila tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 1,75 procenta. Informovala o tom dnes ČNB. Sazbu, která platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry, stanovuje pravidelně každé čtvrtletí s účinností za rok. Dnes zveřejněné rozhodnutí je tedy platné od 1. ledna 2020. Důvodem změny sazby je rostoucí zranitelnost bankovního sektoru vůči případnému zhoršení ekonomické situace, což ukázaly analýzy ČNB. Od ledna 2019 činí sazba 1,25 procenta a od července 2019 pak 1,5 procenta.

Zaměstanci Severočeských dolů demonstrovali za vyšší nárůst mezd

14.12.

Chomutov 14. prosince (ČTK) - Zaměstnanci Severočeských dolů dnes demonstrovali před budovou ředitelství společnosti. Požadují zvýšit měsíční mzdy průměrně zhruba o 3000 korun. Jednání odborářů se zaměstnavatelem nicméně zatím nebyla úspěšná. Severočeské doly, které plně ovládá ČEZ, zhruba po hodině vyjednávání nabídly zvýšení tarifů o 1450 korun. Odboráři nabídku odmítli, řekl zhruba 500 demonstrujícím předseda odborové organizace Josef Slunečka. Demonstrující se po dvou hodinách rozešli domů poté, co zaměstnavatel oznámil, že další nabídku pro ně nemá.

ČNB: zátěžové testy opět prokázaly odolnost bank a pojišťoven

14.12.

Praha 14. prosince (ČTK) - Dohledové zátěžové testy České národní banky letos opět prokázaly odolnost tuzemských bank a pojišťoven. Testování, které zahrnovalo vybrané bankovní skupiny a pojišťovny a bylo provedeno na datech ke konci roku 2017, prokázalo, že oba sektory jsou dále připraveny odolávat zhoršeným podmínkám ekonomiky. ČTK o tom dnes informovala ČNB.

Inflace na Slovensku v listopadu zpomalila na 2,1 procenta

14.12.

Bratislava 14. prosince (ČTK) - Tempo meziroční míry inflace na Slovensku v listopadu zpomalilo třetí měsíc po sobě. Spotřebitelské ceny se v porovnání se stejným obdobím minulého roku zvýšily o 2,1 procenta, v říjnu stouply meziročně o 2,5 procenta. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. V Česku meziroční míra inflace v listopadu zpomalila na dvě procenta.

Prodej nových aut v EU v listopadu klesl o osm procent

14.12.

Brusel 14. prosince (ČTK) - Prodej nových aut v Evropské unii se v listopadu snížil o osm procent na 1,1 milionu a pokles zaznamenal již třetí měsíc za sebou. Od počátku roku je však prodej mírně vyšší. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Akcie v USA uzavřely smíšeně, posílil Dow Jones

13.12.

New York 13. prosince (ČTK) - Americké akcie dnes po počátečním oživení oslabily a nakonec uzavřely smíšeně. V kurzu byla spíše defenzivní odvětví typu nemovitostí, které si připsaly více než procento. Největší brzdou akciových trhů se staly finanční tituly a akcie výrobců spotřebního zboží. Na devizovém trhu dnes euro mírně oslabovalo vůči dolaru, britská libra zpevňovala.

Koruna si polepšila k euru, na dolar stagnovala

13.12.

Praha 13. prosince (ČTK) - Koruna dnes mírně posílila vůči euru a stagnovala k dolaru. Vůči jednotné evropské měně zpevnila česká měna od středečního podvečera o čtyři haléře na 25,80 Kč/EUR. Kurz k dolaru zůstal na 22,74 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Pražská burza oslabila, ztrácely akcie Monety a Erste

13.12.

Praha 13. prosince (ČTK) - Pražská burza dnes oslabila. Index PX klesl o 0,15 procenta na 1029,17 bodu. Dolů burzu táhly hlavně ztráty akcií bank Moneta a Erste, které dnes patřily k emisím s největšími objemy obchodů a zároveň s nejvýraznějším oslabením. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Ford se chystá zavřít továrnu ve Francii, v ohrožení je 850 míst

13.12.

Bordeaux (Francie) 13. prosince (ČTK) - Automobilka Ford Motor se koncem srpna příštího roku chystá zavřít továrnu na výrobu převodovek ve francouzském městě Blanquefort. V ohrožení je zhruba 850 pracovních míst. Podnik to dnes sdělil zaměstnancům na závodní radě. Nabídku belgické firmy Punch Powerglide na odprodej Ford zamítl, protože se domnívá, že neposkytuje dostatečné sociální záruky. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire tento její krok dnes označil za zradu.

Cena ropy Brent se vrátila pod 60 USD, pak ale zamířila vzhůru

13.12.

Londýn/New York 13. prosince (ČTK) - Cena severomořské ropy Brent se dnes vrátila pod hranici 60 dolarů za barel, později však zamířila vzhůru. Kolem 16:15 SEČ si Brent připisoval 0,9 procenta na 60,70 dolaru za barel, předtím sestoupil až na 59,33 USD. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) kolem 16:15 SEČ vykazovala nárůst asi o jedno procento na 51,66 dolaru za barel.

V případě dalšího zdržení stát vyhodí stavaře z úseku D1

13.12.

Praha 13. prosince (ČTK) - Stát ukončí smlouvu se zhotoviteli modernizace úseku D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, pokud nepřeruší práce do 17. prosince. Firmy naopak požadují prodloužení prací až do 4. ledna příští roku. Novinářům to dnes po mimořádném jednání o situaci na D1 řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kroupa. Oprava úseku nabrala velké zpoždění, pokračující práce navíc nyní spolu se sněžením komplikují dopravu.

Odboráři části skupiny ČEZ se dohodli s vedením na růstu mezd

13.12.

Praha 13. prosince (ČTK) - Odboráři integrovaných dceřiných firem skupiny ČEZ, mezi které patří mimo jiné společnosti ČEZ Distribuce a ČEZ ESCO, se dnes dohodli s vedením ČEZ na růstu tarifních mezd v roce 2019 mezi pěti až šesti procenty. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. S odbory ČEZ a.s., do které patří například zaměstnanci jaderných elektráren, podle něj naopak zatím dohoda není, jednání bude pokračovat příští týden.

Evropská centrální banka oznámila konec programu nákupu dluhopisů

13.12.

Frankfurt nad Mohanem 13. prosince (ČTK) - Evropská centrální banka (ECB) tento měsíc ukončí program nákupu dluhopisů, kterým po několik let podporovala inflaci a hospodářský růst v eurozóně. Oznámila to dnes ECB. Banka prostřednictvím tohoto programu pumpovala do ekonomiky nově natištěné peníze.

Zlínský zimní stadion chce převzít město, chystá se rekonstrukce

13.12.

Zlín 13. prosince (ČTK) - Zastupitelé města Zlína dnes schválili záměr rekonstrukce zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně a jeho převod za symbolickou korunu ze současného vlastníka, spolku HC Berani Zlín, na město. Rekonstrukce si podle odhadů vyžádá půl miliardy korun. Vznikne pracovní skupina, která rozhodne o způsobu převodu, zda k němu dojde po rekonstrukci nebo před ní, řekl dnes ČTK primátor Jiří Korec (ANO).

Fond: Agrofert na nové projekty dotace nedostává, ostatní ano

13.12.

Praha 13. prosince (ČTK) - Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) potvrdil, že od 2. srpna neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt z evropského Programu rozvoje venkova (PRV). Ostatním zemědělcům se dotace standardně vyplácejí, sdělila dnes ČTK mluvčí SZIF Vladimíra Nováková a potvrdil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Fond se nyní připravuje na auditní misi ze strany Evropské unie, která bude kontrolovat projekty z PRV od roku 2012, a dále výdaje od loňského roku.

Dopravci: Kolaps na D1 stojí miliony, silničáři postupují pomalu

13.12.

Praha 13. prosince (ČTK) - Dopravní kolaps na dálnici D1 způsobuje podle dopravců tuzemskému hospodářství mnohamilionové škody. Dopravci ze situace viní silničáře, kteří podle nich nejsou dostatečně připraveni. Sdružení dopravců Česmad Bohemia to dnes uvedlo v tiskové zprávě. Vyjádření Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČTK shání.

Pinkasův palác na Kampě jde za 470 mil. Kč do nedobrovolné dražby

13.12.

Praha 13. prosince (ČTK) - Pinkasův palác na pražské Kampě jde do nedobrovolné dražby. Vyvolávací cena je 470 milionů korun a podle realitní společnosti Gaute, která má prodej na starosti, je to největší nedobrovolná dražba v Česku. Dražba bude 20. prosince v Praze a je veřejná. Jejím navrhovatelem je PPF Banka, majitelem nemovitosti a zástavcem je firma Artemis Property. Objekt je nyní v rekonstrukci.

Lesům ČR do konce září klesl zisk o 60 pct na 1,62 mld. Kč

13.12.

Hradec Králové 13. prosince (ČTK) - Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) za tři čtvrtletí letošního roku kvůli propadu cen dřeva klesl hrubý zisk o 60 procent na 1,62 miliardy korun z 4,04 miliardy korun ve stejném období loni. Tržby Lesů ČR do konce září meziročně klesly o 28 procent na 6,23 miliardy korun z předchozích 8,6 miliardy korun. ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Eva Jouklová. Podniku patří téměř polovina lesů v zemi.

U dálnic a silnic je stále více než tisícovka nelegálních reklam

13.12.

Praha 13. prosince (ČTK) - V okolí tuzemských dálnic a silnic první třídy stále zůstává více než tisícovka nelegálních billboardů, z toho stovky jsou kolem dálnic. Vyplývá to z vyjádření ministerstva dopravy pro ČTK. Zákaz reklam v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy platí více než 15 měsíců.

Škoda Auto dodala v listopadu o 3,9 procenta méně aut

13.12.

Mladá Boleslav 13. prosince (ČTK) - Automobilka Škoda Auto dodala v listopadu svým zákazníkům 110.100 vozů, což znamená meziroční pokles o 3,9 procenta. Silně klesly dodávky vozů v Číně, meziročně o 24,3 procenta. Pokles prodejů zaznamenaly také všechny modely s výjimkou vozů Kodiaq, Karoq a Citigo, uvedla dnes firma v tiskové zprávě. Dodávky klesly také na domácím českém trhu.

Soud EU částečně zmírnil pokuty pro Slovak a Deutsche Telekom

13.12.

Lucemburk 13. prosince (ČTK) - Druhý nejvyšší soud EU dnes částečně zmírnil pokuty uložené společnostem Slovak Telekom a její mateřské Deutsche Telekom i samotné německé společnosti za pětileté zneužívání dominantního postavení na slovenském trhu. Potvrdil však předchozí rozhodnutí Evropské komise, že podnik vytvořený firmami Slovak Telekom a Deutsche Telekom zneužil své postavení na trhu. Vyplývá to z dnešního prohlášení Tribunálu.

Zadlužení obcí i krajů se v roce 2017 snížilo, vyplývá z údajů MF

13.12.

Praha 13. prosince (ČTK) - Dluhy obcí loni klesly o 2,9 miliardy na 69 miliard korun. Zadlužení krajů kleslo o 1,6 miliardy na 19,7 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které zveřejnilo ministerstvo financí na internetu. Z celkového počtu 6254 měst a obcí bylo loni zadluženo 3262 obcí, meziročně o čtyři obce méně.

Pohonné hmoty dál zlevnily o desítky haléřů

13.12.

Praha 13. prosince (ČTK) - Pohonné hmoty dál zlevnily o desítky haléřů. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla od minulé středy o 31 haléřů na 32,49 koruny za litr a nafty o 25 haléřů na 32,97 koruny. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Akcie v USA posílila vyhlídka na obchodní smír mezi USA a Čínou

12.12.

New York 12. prosince (ČTK) - Americké akcie dnes přidávaly v průběhu obchodování zhruba procento, před závěrem ale část svých zisků smazaly. Po nejnovějších komentářích z obou stran je během dne posilovala vyhlídka na obchodní smír mezi Spojenými státy a Čínou. Uklidňující signály viděli investoři i v situaci na britské politické scéně, kde se premiérce Therese Mayové nakonec podle jejich očekávání podařilo ustát hlasování poslanců své strany o nedůvěře. Na devizovém trhu oslaboval dolar.

Řím Bruselu ustoupil , schodek rozpočtu na příští rok sníží

12.12.

Brusel 12. prosince (ČTK) - Itálie ustoupila Evropské unii a rozpočtový schodek příští rok sníží na 2,04 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z dříve plánovaných 2,4 procenta. Po jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem to dnes večer podle agentury DPA řekl italský premiér Giuseppe Conte.

Euro posiluje, navzdory brexitovým turbulencím stoupá i libra

12.12.

New York 12. prosince (ČTK) - Euro posiluje, pomohly mu signály o uklidnění rozpočtové hádky mezi Evropskou unií a Itálií. Navzdory brexitovým zmatkům zpevňuje i libra, investoři věří, že britská premiérka Theresa Mayová ustojí dnešní hlasování o nedůvěře. Libra kolem 17:30 SEČ přidávala k dolaru 1,4 procenta na 1,2657 USD. Euro mělo vůči dolaru ve stejnou dobu k dobru 0,4 procenta a obchodovalo se za 1,1358 USD.

Ropa zdražuje kvůli dohodě OPEC a výpadku v dodávkách z Libye

12.12.

Londýn/New York 12. prosince (ČTK) - Ceny ropy se dnes zvyšují, vzhůru je tlačí dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců o omezení těžby i výpadek v dodávkách z Libye. Růst cen nicméně zmírnila zpráva o nečekaně slabém poklesu zásob ropy ve Spojených státech.

Pražská teplárenská zdraží teplo průměrně o 1,8 procenta

12.12.

Praha 12. prosince (ČTK) - Pražská teplárenská zvýší od Nového roku ceny tepla průměrně o 1,8 procenta. Náklady běžné domácnosti narostou o 26 korun za měsíc. ČTK to dnes sdělil mluvčí společnosti Miroslav Štochl.

Pražská burza dnes smazala část ztrát z úvodu týdne

12.12.

Praha 12. prosince (ČTK) - Pražská burza dnes poprvé v tomto týdnu posílila. Index PX stoupl o 1,32 procenta na 1030,74 bodu. Vzhůru ho táhly hlavně akcie ČEZ a bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Koruna dnes posílila k dolaru, nepatrně silnější je i k euru

12.12.

Praha 12. prosince (ČTK) - Koruna dnes posílila vůči dolaru, nepatrně silnější je také k euru. Kolem 17:00 se česká měna obchodovala na 22,74 Kč/USD a na 25,84 Kč/EUR. Proti úternímu večeru tak k dolaru získala devět haléřů a vůči euru si polepšila o dva haléře. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Fischer jako šéfredaktor Vltavy končí, ČRo mu neprodlouží smlouvu

12.12.

Praha 12. prosince (ČTK) - Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral se na návrh ředitele programu rozhodl neprodloužit smlouvu s šéfredaktorem stanice Vltava Petrem Fischerem. Nesplnil zadané úkoly a stanice dál stagnuje, řekl dnes ČTK mluvčí rozhlasu Jiří Hošna. Vyjádření Fischera ČTK zjišťuje.

Rada SÚRAO dnes o snížení počtu míst pro úložiště nerozhodla

12.12.

Praha 12. prosince (ČTK) - Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) dnes o snížení počtu vytipovaných míst pro budoucí hlubinné úložiště radioaktivního odpadu z devíti na čtyři nerozhodla. ČTK to řekla mluvčí úřadu Lucie Steinerová. Rada si podle ní vyžádala doplnění předloženého materiálu, další jednání se uskuteční na začátku příštího roku. S konkrétním rozhodnutím dnes nepočítali ani starostové obcí z uvažovaných lokalit, které ČTK oslovila.

Růst ruské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil na 1,5 procenta

12.12.

Moskva 12. prosince (ČTK) - Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 1,5 procenta. Oznámil to dnes ruský statistický úřad. Zpřesnil tak svůj odhad z minulého měsíce, podle kterého růst činil 1,3 procenta. I navzdory této revizi však tempo růstu ekonomiky zpomalilo z 1,9 procenta ve druhém čtvrtletí.

ČT příští rok sníží rozpočet o 286 milionů na 6,674 miliardy Kč

12.12.

Praha 12. prosince (ČTK) - Česká televize bude příští rok hospodařit s náklady a výnosy 6,674 miliardy korun, což je o 286 milionů korun méně, než letos. Návrh rozpočtu dnes schválila rada ČT. Výběr televizních poplatků klesne o 20 milionů korun na 5,64 miliardy Kč kvůli pokračujícímu úbytku počtu registrovaných televizních přijímačů.

OPEC navzdory sankcím vůči Íránu těžbu výrazněji nezměnil

12.12.

Londýn 12. prosince (ČTK) - Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v listopadu navzdory zavedení nových amerických sankcí vůči Íránu snížila o pouhých 11.000 barelů na 32,97 milionu barelů denně. Pokles produkce ropy v Íránu byl totiž kompenzován nárůstem těžby v jiných členských zemích. Organizace to dnes uvedla ve své pravidelné měsíční zprávě.

Téměř všechny výrobní firmy již nabízejí náborový příspěvek

12.12.

Praha 12. prosince (ČTK) - Téměř všechny výrobní podniky již reagují na nedostatek zaměstnanců nabídkou náborového příspěvku, který se nejčastěji pohybuje mezi 10.000 až 20.000 Kč, bývá však i násobně vyšší. Příspěvek se týká především dělnických profesí a pracovníků v IT, jde ale i o zdravotní sestry, řidiče autobusů či městské policisty. Rostou také odměny za doporučení zaměstnanců. Vyplývá to z ankety ČTK mezi personálními agenturami.

Škody po orkánu Herwart vyčíslily pojišťovny na 1,444 mld. Kč

12.12.

Praha 12. prosince (ČTK) - Škody vzniklé v souvislosti s následky orkánu Herwart, který se územím ČR prohnal loni 29. října, se ustálily na 1,444 miliardy Kč. Z celkového počtu 50.133 pojistných událostí pojišťovny vyřídily 46.627 případů, tedy 93 procent celkového počtu. Vyplývá to z aktuálních statistik České asociace pojišťoven. V žebříčku pojištěných následků větrných smrští se tak Herwart umístil na druhém místě po nejničivějším orkánu Kyrill z roku 2007 a před větrnou bouří Emma.

Evropský parlament schválil obchodní dohodu s Japonskem -------------------- Ke zpravodajství: Štrasburk 12. prosince (zvláštní zpravodaj ČTK) - Evropský parlament (EP) dnes schválil obchodní dohodu s Japonskem, která je nejrozsáhlejší smlouvou o voln

12.12.

Poslanci podpořili smlouvu, kterou lídři EU a Japonska podepsali po dlouhém vyjednávání letos v červenci. Pro její přijetí se dnes vyslovilo 474 členů EP, proti jich hlasovalo 152.

Nuvia získala zakázky pro jaderné elektrárny Ukrajiny za 1.7 mld.

12.12.

Třebíč 12. prosince (ČTK) - Společnost Nuvia z Třebíče dostala čtyři zakázky na modernizaci jaderných elektráren na Ukrajině celkem za 1,7 miliardy korun. Projekty uskuteční v konsorciu s ukrajinskými partnery pro tamní energetický podnik NAEK Energoatom. Týkat se budou modernizace klíčových bezpečnostních systémů elektráren, jako jsou reaktor, turbína a záložní dieselgenerátory. Práce potrvají do konce roku 2020, sdělil dnes ČTK předseda představenstva Martin Pazúr.

Samsung v Číně zavře továrnu na mobilní telefony

12.12.

Soul 12. prosince (ČTK) - Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics ukončí provoz jedné ze svých dvou továren na mobilní telefony v Číně. Důvodem je pokles prodeje kvůli rostoucí konkurenci levnějších přístrojů. Podíl Samsungu na čínském trhu podle výzkumné společnosti Counterpoint v prvním čtvrtletí klesl na jedno procento, zatímco ještě v polovině roku 2013 činil 15 procent. Samsung o jeho tržní podíl připravily hlavně domácí značky, zejména Huawei.

IATA snížila odhad zisku aerolinek na letošní rok

12.12.

Ženeva 12. prosince (ČTK) - Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) zhoršilo výhled zisku leteckých společností na letošní rok na 32,3 miliardy USD (737,2 miliardy Kč) proti dosavadnímu odhadu 33,8 miliardy USD. Důvodem je růst nákladů. Proti loňskému roku by se tak zisk aerolinek měl v úhrnu snížit o 15 procent. Příští rok má však zisk opět vzrůst, a to díky vysoké poptávce, která překoná vyšší náklady.

Ledový čaj Dobrá voda míří pod značku Toma, ta je na prodej

12.12.

Brno 12. prosince (ČTK) - Karlovarské minerální vody musí převést výrobu ledového čaje Dobrá voda do závodu Toma, výrobek přejmenovat na ledový čaj Toma a celý závod Toma připravit k prodeji. Tuto podmínku stanovil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), aby mohly KMV koupit českou i slovenskou pobočku PepsiCo a přitom nenarušily hospodářskou soutěž. ČTK to zjistila z rozhodnutí, které dnes ÚOHS zveřejnil na svých internetových stránkách.

Britská libra i akcie v reakci na vývoj kolem brexitu posilují

12.12.

Londýn 12. prosince (ČTK) - Britská libra na devizových trzích smazala počáteční ztráty a posiluje. Podpořil ji britský ministr spravedlnosti David Gauke, který prohlásil, že pokud premiérka Theresa Mayová nezíská v hlasování své Konzervativní strany důvěru, bude nutné pozdržet plánované vystoupení Británie z EU. Akciový trh po zahájení mírně roste díky firmám, které mají vysoké zisky v zahraničí.

Vláda navýšila limity příjmů pro zásady odměňování

12.12.

Praha 12. prosince (ČTK) - Zásady pro odměňování manažerů ve státních firmách nebo firmách se státní účastí se nově budou týkat těch, jejichž roční příjem přesáhne 2,5 milionu korun. Vláda totiž dnes na návrh ministerstva financí zvýšila limit z 1,8 milionu korun. Na twitteru o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Senát o přistoupení ČR k fiskálnímu paktu EU rozhodne až za týden

12.12.

Praha 12. prosince (ČTK) - Senát o týden odložil jednání o přistoupení Česka k fiskálnímu paktu zemí EU. Rozhodl o tom dnes v úvodu své první prosincové schůze. Horní komora se začala zabývat výsledky posledních dvou summitů EU, které přišel senátorům místo premiéra Andreje Babiše (ANO) představit ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Předseda vlády se z jednání opět omluvil.

MF a ČNB opět nedoporučily nyní přijmout euro, vláda to schválila

12.12.

Praha 12. prosince (ČTK) - Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny, tedy přijetí eura. Vyplývá to z každoročního materiálu MF a ČNB o vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou. Dokument dnes schválila vláda, informovala na twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Vláda Andreje Babiše (ANO) již ve svém programovém prohlášení uvedla, že nebude o vstup do eurozóny usilovat.

Obrat tabákového koncernu Geco letos stoupne na 53 miliard Kč

12.12.

Praha 12. prosince (ČTK) - Obrat českého tabákového koncernu Geco v ČR, na Slovensku a v Německu letos stoupne na 53 miliard korun. Loni činil 50 miliard Kč. Firma v letošním roce otevřela 22 nových prodejen. Geco to dnes sdělilo ČTK.

Pražské letiště již letos odbavilo rekordních 16 mil. cestujících

12.12.

Praha 12. prosince (ČTK) - Pražské letiště odbavilo od začátku letošního roku do úterý 11. prosince více než 16 milionů cestujících a překonalo svůj dosavadní rekord z loňského roku. Do konce roku by mělo podle odhadů odbavit 16,8 milionu pasažérů, což bude meziročně o devět procent více. Letiště Praha o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Kvůli růstu počtu cestujících plánuje letiště v příštím roce dokončit několik investic.

Rada SÚRAO projedná návrh na snížení počtu míst pro úložiště

12.12.

Praha 12. prosince (ČTK) - Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) dnes projedná návrh na snížení počtu vytipovaných míst pro budoucí hlubinné úložiště radioaktivního odpadu z devíti na čtyři. Mluvčí úřadu Lucie Steinerová uvedla, že pokud bude materiál schválen, bude předán ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) jako pracovní podklad pro meziresortní připomínkové řízení. \"Následující postup je plně v kompetenci MPO,\" dodala. Správa podle ní chce o výsledku jednání nejdříve informovat obce v dotčených lokalitách, teprve poté média.

Americké akcie mírně oslabily

11.12.

New York 11. prosince (ČTK) - Americké akcie dnes mírně oslabily navzdory optimismu ohledně obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou. Náladu na trhu zasáhly politické spory kolem budování zdi na hranici s Mexikem, které by mohly narušit fungování americké vlády. Negativní vliv měla rovněž přetrvávající nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

Čína prý souhlasila se snížením cel na automobily z USA

11.12.

Washington 11. prosince (ČTK) - Čína souhlasila s tím, že sníží cla na dovoz automobilů ze Spojených států na 15 procent ze současných 40 procent. Uvedl to dnes podle agentury Reuters nejmenovaný představitel americké vlády. Dodal však, že Washington stále čeká na oficiální dokumentaci k tomuto snížení a podrobnosti o jeho načasování.

Libra kvůli napětí kolem brexitu klesla na nové 20měsíční minimum

11.12.

Londýn 11. prosince (ČTK) - Britská libra dnes vůči americkému dolaru sestoupila až na nové 20měsíční minimum pod 1,25 USD. Libra zůstává pod tlakem kvůli nejistotě kolem odchodu Británie z Evropské unie. Navíc se objevily spekulace o možném hlasování o vyslovení nedůvěry premiérce Therese Mayové.

Německý ministr hospodářství zhoršil odhad růstu ekonomiky

11.12.

Berlín 11. prosince (ČTK) - Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší pouze o zhruba 1,5 až 1,6 procenta. Předpověděl to dnes podle agentury Reuters německý ministr hospodářství Peter Altmaier. V oficiální říjnové prognóze přitom německá vláda letošní hospodářský růst odhadovala na 1,8 procenta.

Ropu zdražuje růst globálních akcií, slabší dolar a výpadek Libye

11.12.

Londýn/New York 11. prosince (ČTK) - Cena ropy je dnes vyšší zhruba o dolar. Pohání ji především zisky globálních akcií, slabší dolar a výpadek libyjské produkce.

EK vyšetřuje plán Vodafonu zahrnující i převzetí české firmy UPC

11.12.

Brusel 11. prosince (ČTK) - Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování plánu britské telekomunikační společnosti Vodafone na převzetí aktivit poskytovatele kabelové televize a širokopásmových služeb Liberty Global v České republice, Německu, Maďarsku a Rumunsku. Komise se podle své tiskové zprávy obává, že toto převzetí by mohlo omezit hospodářskou soutěž v ČR a Německu. Transakce zahrnuje mimo jiné největší českou kabelovou společnost UPC.

Vláda bude jednat o zvýšení limitů u zásad odměňování

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Zásady pro odměňování manažerů ve státních firmách nebo firmách se státní účastí by se nově měly týkat těch, jejichž roční příjem přesáhne 2,5 milionu korun. Ministerstvo financí totiž navrhuje zvýšit limit z 1,8 milionu korun. Úřad změnu odůvodňuje tím, že je třeba limit přizpůsobit vývoji manažerských mezd v ČR. Naposledy byl limit stanoven v roce 2010. Materiál, který má ČTK k dispozici, projedná ve středu vláda. Zásady by se tak nově měly dotknout manažerů s měsíčním hrubým příjmem nad 208.000 korun.

Pražská burza nereagovala na oživení akciových trhů, dál ztrácela

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Pražská burza dnes nereagovala na oživení na západoevropských trzích a dál ztrácela. Index PX oslabil o 1,14 procenta na 1017,36 bodu, níže končil naposledy loni v srpnu. Nedařilo se většině titulů v čele s Erste Bank, která přišla o téměř tři procenta. Se ziskem končily seanci tři emise - technologická společnost Avast, likérka Stock a mediální CME. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Česká měna dnes oslabila vůči dolaru, k euru si o haléř polepšila

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Koruna od pondělního podvečera mírně zpevnila vůči euru, a to o haléř na 25,86 Kč/EUR. Naopak k dolaru si pohoršila o osm haléřů a dnes kolem 17:00 se obchodovala za 22,83 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Stát uspěl v soudních sporech o 25 miliard Kč

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Stát uspěl ve sporu o zhruba 15,7 miliardy korun se společností El NIŇO a ve sporu o deset miliard korun s fyzickou osobou ohledně dlouhého dědického řízení. Ministerstvo financí o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

MMR spustí program na podporu výstavby sociálních bytů v březnu

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) spustí program na podporu výstavby sociálních bytů pro města a obce v březnu 2019. Na konferenci Žofínské fórum to dnes uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Na stavbu sociálních bytů poskytne stát obcím stoprocentní dotaci. Jde však maximálně o pětinu bytů v konkrétním domě. Na zbytek bytů si může obec vzít buď zvýhodněný úvěr z fondu bydlení, nebo klasický komerční úvěr.

Ferrero Česká vzrostl zisk o 56 procent na 55,3 milionu Kč

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Firma Ferrero Česká za rok končící loňským srpnem zvýšila tržby meziročně o 13,5 procenta na více než dvě miliardy korun, z toho se zboží za 1,3 miliardy korun prodalo v ČR, zbytek činil vývoz na Slovensko. Zisk vzrostl o 56 procent na 55,3 milionu korun. Firma to uvedla ve výroční zprávě umístěné ve Sbírce listin.

Babiš požaduje přijetí stavebního zákona do r. 2021, tlačí na MMR

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Premiér Andrej Babiš považuje za prioritní, aby nový stavební zákon, který má výrazně zkrátit povolování staveb, byl schválen do konce funkčního období vlády v roce 2021. K řešení bytové krize by mohla přispět podle něj i motivace obcí státem k budování bytů pomocí dotačního programu. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chtělo do doby, než bude nový zákon přijat, povolování staveb zefektivnit mimo jiné zavedením tzv. fikce souhlasu závazného stanoviska. Návrh ale narazil na odpor ministerstev, krajů a Nejvyššího správního soudu. Zaznělo to dnes na dvou konferencích k bytové situaci a na setkání Babiše se středočeskými starosty a vedením kraje v Praze.

EP souhlasil s využíváním systému reverse charge u DPH

11.12.

Štrasburk 11. prosince (zvláštní zpravodaj ČTK) - Evropský parlament (EP) dnes souhlasil se zavedením pravidel, která umožňují používat v boji proti daňovým únikům systém přenesené daňové povinnosti, známý jako reverse charge. Poslanci přijali návrh úpravy, kterou prosazovala Česká republika. Návrh už v říjnu schválili ministři financí zemí EU. Europarlament měl v této věci pouze konzultační hlas, avšak jeho vyjádření umožní Česku požádat Brusel o možnost systém zavést.

MF a ČNB zřejmě opět nedoporučí vládě nyní přijímat euro

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Ministerstvo financí a Česká národní banka zřejmě opět doporučí vládě zatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny. Vláda má ve středu na programu každoroční materiál MF a ČNB o vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou. Materiál takové doporučení vždy v posledních letech obsahoval. Vláda Andreje Babiše (ANO) ve svém programovém prohlášení uvedla, že nebude o vstup do eurozóny usilovat.

Zeman podepsal zákon, který má ulehčit lodníkům v Nizozemsku

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Čeští lodníci pracující v Nizozemsku budou mít výhodnější podmínky pro placení daní v Česku, než měli dosud. Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu zákona o daních z příjmu, která to umožní. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Podle informací médií musejí čeští lodníci doplácet daně z příjmů za několik let zpětně, protože je předtím odvedli v Nizozemsku.

Zeman podepsal možnost využít peníze po FNM v rozpočtu

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Vláda bude smět využívat peníze z takzvaného Fondu privatizace ve státním rozpočtu, a to bez určení konkrétního účelu. Vládní novelu zákona o zrušení Fondu národního majetku (FNM), která s tím počítá, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Pražský hrad o tom informoval v tiskové zprávě. Novelu minulý týden opakovaně schválila Sněmovna, když přehlasovala veto Senátu. Ve fondu bylo k začátku letošního roku 21,96 miliardy korun.

Firma CFBF začala spravovat referenční sazbu podle nařízení EU

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Společnost Czech Financial Benchmark Facility (CFBF) získala jako první firma v kontinentální Evropě oprávnění k činnosti administrátora referenčních úrokových sazeb podle evropského nařízení. Firma je administrátorem PRIBORu (Prague InterBank Offered Rate), což je referenční úroková sazba, která ukazuje, za kolik jsou banky ochotny nabídnout peníze na mezibankovním trhu. Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Praha chce odvolat část členů dozorčí rady KCP včetně Krnáčové

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Vedení Prahy navrhne na prosincovém zasedání valné hromady společnosti Kongresové centrum Praha (KCP) odvolání zástupců hlavního města z dozorčí rady, včetně bývalé primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Praha je menšinovým vlastníkem KCP, většinu akcií vlastní stát prostřednictvím ministerstva financí. Nové vedení Prahy v uplynulých týdnech již vyměnilo zástupce v dozorčích radách například v Technické správě komunikací (TSK) nebo v dopravním podniku (DPP).

Senát asi podpoří novelu proti nekalým praktikám směnáren

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Senát pravděpodobně podpoří novelu proti nekalým praktikám některých směnáren. Senátní hospodářský výbor ji doporučil schválit beze změn. Předloha počítá s tím, že klienti směnáren by mohli odstoupit od transakce do tří hodin od směny peněz. U směnárenských automatů bude lhůta pro odstoupení až tři pracovní dny. Opatření se kvůli možným spekulacím má vztahovat jen na částky do 1000 eur.

Mzdy v Británii rostly do konce října nejvíce za deset let

11.12.

Londýn 11. prosince (ČTK) - Mzdy britských zaměstnanců rostly za tři měsíce do konce října nejvíce za deset let. Průměrná týdenní mzda včetně odměn se zvýšila meziročně o 3,3 procenta, což byl nejvyšší růst od období květen až červenec 2008. Zpráva je dalším signálem, že trh práce nevykazuje známky oslabení ani před plánovaným odchodem Británie z EU, uvedla agentura Reuters.

Českem se šíří vir napadající internetové bankovnictví

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Českem se šíří vlna podvodných e-mailů, které prostřednictvím zavirované přílohy dokážou přes internetové bankovnictví uživatele odcizit až 200.000 korun. Útočná skupina v tomto případě nemá konkrétní cílovou skupinu a zaměřuje se na širokou veřejnost. Uvedla to dnes antivirová firma Eset.

Společnost innogy zdraží části zákazníků zemní plyn

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Největší distributor plynu v ČR, společnost innogy, zvýší části zákazníků cenu zemního plynu. Platba průměrné domácnosti měsíčně stoupne o 2,8 procenta. Firma zdraží od 22. ledna, důvodem je růst velkoobchodní ceny komodity. ČTK to dnes řekl mluvčí firmy Martin Chalupský. Lidé si podle něj připlatí řádově desetikoruny měsíčně navíc, zvýšení cen se netýká více než poloviny zákazníků innogy, kteří mají ceny zafixované. Kvůli rostoucím cenám na burzách už dříve oznámily růst cen plynu pro některé zákazníky mimo jiné společnosti MND nebo E.ON.

Nákup dluhopisů ECB je podle soudu v souladu se zákony EU

11.12.

Lucemburk 11. prosince (ČTK) - Program nákupů dluhopisů Evropské centrální banky (ECB) je v souladu se právem EU, a nepřekračuje tak mandát ECB. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr EU, což je nejvyšší evropský soud. Zabýval se stížnostmi skupiny německých euroskeptiků. ECB spustila program nákupů dluhopisů v březnu 2015. Do konce letošního roku by měla program za 2,5 bilionu eur (64,6 bilionu Kč) ukončit.

Pekárenské části Unileveru vzrostly tržby o 7,5 pct na miliarduKč

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Pekárenské části skupiny Unilever loni v ČR vzrostly tržby o 7,5 procenta na 1,08 miliardy korun. Zisk jí klesl o 5,3 procenta na 11,7 milionu korun, uvádí společnost ve výroční zprávě umístěné ve Sbírce listin. Letos v létě pekárenskou část Unileveru, která obchoduje s margaríny a rostlinnými tuky jako jsou Rama, Flora nebo Hera, převzala společnost Upfield, sdělila ČTK mluvčí Unileveru ČR Veronika šiková. Celosvětově za nákup americká investiční skupina KKR, pod kterou Upfield patří, zaplatila 6,8 miliardy eur, tedy zhruba 176 miliard korun.

Automobilky: Výroba letos přesáhne rekordních 1,4 milionu vozidel

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Tuzemské automobilky letos vyrobí přes 1,4 milionu motorových vozidel. Vyrovnají nebo mírně překonají rekordní výsledek z loňského roku. Za leden až listopad bylo vyrobeno více než 1,3 milionu osobních automobilů. Uvedl to dnes prezident Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) Bohdan Wojnar.

SŽDC chce jednat o parkovišti nad pražským hlavním nadraží

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce jednat s vedením Prahy o budoucnosti parkoviště nad novou odbavovací halou pražského hlavního nádraží. Do haly zatéká, minimálně část parkoviště by mohla nahradit klidová zóna, řekl ČTK generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda. Kvůli hlavnímu nádraží vede se SŽDC několik soudních sporů bývalý nájemce, společnost Grandi Stazioni.

Babiš: Nový stavební zákon musí být schválen do konce roku 2021

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Nový stavební zákon musí být schválen do konce funkčního období této vlády v roce 2021, je to jednoznačná priorita. Ve svém videopříspěvku to na dnešním Fóru Zlaté koruny uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Za pomalý postup při přípravě zákona kritizoval ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), vedené ministryní Klárou Dostálovou (za ANO). Harmonogram MMR přitom Babišovým představám zhruba odpovídá.

Reklamní společnost WPP plánuje snížit náklady a propouštět

11.12.

Londýn 11. prosince (ČTK) - Britská společnost WPP, která je největší reklamní firmou na světě, hodlá v příštích třech letech snížit náklady o 275 milionů liber (7,9 miliardy Kč) ročně. Zruší také 2500 pracovních míst, což je asi 1,9 procenta celkové pracovní síly. Cílem opatření nového ředitele Marka Reada je vrátit firmu zpět k růstu. Reorganizace má firmu celkem stát 300 milionů liber (8,6 miliardy Kč).

Studie: Růst strojírenství ČR příští rok zpomalí na 1,3 procenta

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - Růst českého strojírenství příští rok zpomalí na 1,3 procenta. Uvádí to studie analytické firmy CEEC Research, která vychází z rozhovorů s řediteli klíčových strojírenských firem. V roce 2020 se podle studie výkon strojírenství propadne až do poklesu o 0,4 procenta. Loni podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) výroba strojů meziročně vzrostla o 8,8 procenta a za posledních osm let každoročně dosahovala růstu nad 1,3 procenta.

Prodej aut v Číně klesl nejvíce za téměř sedm let

11.12.

Peking 11. prosince (ČTK) - Prodej nových aut v Číně se v listopadu meziročně propadl o 13,9 procenta na 2,55 milionu vozů. Pokles byl nejvýraznější od ledna 2012, kdy mělo na poptávku negativní dopad načasování oslav nového lunárního roku. Od ledna do listopadu se prodej aut snížil o 1,7 procenta na 25,4 milionu, a Čína je tak na cestě vykázat první celoroční pokles prodeje minimálně od roku 1990. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil čínský svaz výrobců automobilů CAAM. Čína je největším automobilovým trhem světa.

V Praze se dnes bude diskutovat o současné bytové krizi

11.12.

Praha 11. prosince (ČTK) - V Praze dnes budou odborníci na dvou konferencích diskutovat o řešení současné bytové krize. První se koná ráno v Top hotelu, druhá odpoledne na Žofíně. Ceny nemovitostí v Česku v posledních třech letech výrazně vzrostly, například v Praze zhruba o 75 procent. Nabídka bytů je dlouhodobě nižší než poptávka.
« Předchozí 1 2 3 4 309 617 925 1233

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.