Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Akcie v USA oslabily statistiky a propad zdravotnických firem

21.02.

New York 21. února (ČTK) - Akcie ve Spojených státech dnes po růstu předchozích dní oslabily nejnovější údaje z americké ekonomiky a propad zdravotnických firem. Investoři stále pozorně sledují vývoj kolem americko-čínských rozhovorů o obchodu. Na devizovém trhu po počátečním propadu zpevňoval dolar.

Moneta Money Bank snižuje nabídku na Air Bank a Home Credit

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - Společnost Moneta Money Bank se rozhodla snížit nabídku na převzetí konkurenta Air Bank a českého a slovenského Home Creditu ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera. Podle revidovaných podmínek potenciální akvizice by kupní cena měla činit maximálně 18,5 miliardy korun namísto původně navrhovaných 19,75 miliardy korun, uvedla dnes Moneta Money Bank.

Ropa zlevňuje kvůli pokračujícímu růstu zásob suroviny v USA

21.02.

Londýn/New York 21. února (ČTK) - Ceny ropy se dnes snižují kvůli zprávě o pokračujícím růstu zásob suroviny ve Spojených státech. Ke zlevňování ropy přispívají rovněž obavy ze zpomalování růstu světové ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Prodej smartphonů loni stoupl, dařilo se firmě Huawei

21.02.

Egham (Británie) 21. února (ČTK) - Celosvětový prodej chytrých telefonů v loňském roce stoupl o 1,2 procenta na 1,56 miliardy přístrojů. Čínské společnosti Huawei se loni podařilo výrazně zvýšit svůj podíl na trhu na úkor konkurentů Samsung a Apple. Vyplývá to z údajů, které dnes na svých internetových stránkách zveřejnila výzkumná společnost Gartner.

Ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně nejvíce lidí za 20 let

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo tuto statistiku zjišťovat. Zhoršilo se ale očekávání ekonomického vývoje v tomto roce. Svou životní úroveň pak považuje za dobrou 53 procent lidí, což je zhruba stejně jako loni na podzim. Vyplývá to z lednového průzkumu CVVM.

Celkové škody z nehod v roce 2017 poprvé překročily 70 miliard Kč

21.02.

Brno 21. února (ČTK) - Celospolečenské ztráty z dopravních nehod na silnicích v roce 2017 poprvé překročily 70 miliard korun. Proti roku 2016 vzrostly o více než tři miliardy na 72,7 miliardy Kč. Zemřelo 577 lidí, 2286 se jich zranilo těžce a 24.719 lehce. ČTK o tom dnes informovalo Centrum dopravního výzkumu (CDV).

Zpracovatelský sektor eurozóny poprvé od poloviny roku 2013 klesl

21.02.

Londýn 21. února (ČTK) - Aktivita zpracovatelského sektoru v eurozóně v únoru poprvé od poloviny roku 2013 klesla. Vyplývá to z dnešních údajů společnosti IHS Markit založených na průzkumu mezi nákupními manažery. Údaje podle firmy signalizují, že tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny by v letošním prvním čtvrtletí mohlo zpomalit na pouhých 0,1 procenta.

Koruna dnes mírně posílila k oběma hlavním světovým měnám

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - Koruna dnes posílila k oběma hlavním světovým měnám shodně o dva haléře. Vůči euru se v 17:00 podle serveru Patria Online obchodovala za 25,64 Kč/EUR, k dolaru pak za 22,59 Kč/USD.

Za poklesem burzovního indexu byly hlavně akcie Erste a ČEZ

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - Pražská burza dnes poprvé v tomto týdnu oslabila, index PX klesl o 0,86 procenta na 1058,89 bodu. Dolů ho táhly především akcie Erste Bank a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Koruna dnes mírně zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám.

O místa v radě ČRo se utká Kňourek, Racek nebo Soukup

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - O dvě místa v radě Českého rozhlasu se utkají Tomáš Kňourek, Jan Krůta, David Soukup, Ilja Racek, Martin Vychopeň a Zoša Vyoralová. Poslanecká sněmovna bude nové členy volit zřejmě 13. března. Vyplývá to z dnešního jednání sněmovního volebního výboru.

Svaz obchodu: Zdražení hovězího masa by nemělo hrozit

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - Zdražení hovězího masa v obchodech by nemělo hrozit, možná se sníží nabídka. Na dotaz ČTK to dnes uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza v souvislosti s kauzou salmonel v polském hovězím mase a se zavedením mimořádných veterinárních opatření pro dovoz polského hovězího do ČR.

Do Makra přišlo maso z šarže se salmonelou, bylo zachyceno

21.02.

Kozomín (u Prahy) 21. února (ČTK) - Do distribučního centra Makra v Kozomíně u Prahy přišlo zhruba 133 kilogramů polského masa z šarže s výskytem bakterií salmonely. Společnost uvedla, že jej zachytila, maso ani produkty z něj neprodává. ČTK to řekla mluvčí firmy Romana Nýdrle.

Toman: Kontroly jsou nezbytné, polskému dozoru nedůvěřujeme

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - Kontroly zdravotní nezávadnosti polského hovězího jsou podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) nezbytné. Česji podle něj nadále nedůvěřuje polskému systému dozoru nad potravinami. V tiskové zprávě uvedl, že nechce vyvolávat obchodní válku, ale chránit zdraví všech českých spotřebitelů. Reagoval tak na vyjádření polského ministra zemědělství Jana Krzysztofa Ardanowského, který dnes pohrozil, že pokud bude ČR jeho zemi \"vydírat\", může začít s kontrolami českého piva. Podle Ardanowského česká strana problém zveličuje.

Ze 700 kg polského hovězího se ho zpracovalo kolem 117 kg

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - Ze zhruba 700 kilogramů polského masa se salmonelou se ho zpracovalo do tepelně upravených pokrmů nebo potravin nebo se dále dohledává přibližně 133 kilogramů. Z toho více než polovina se ho snědla na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži. Zpracovalo se ho tak přes 117 kilogramů. Zatím není nalezených 15,5 kilogramu masa z distribučního centra Makra v Kozomíně. Přes 40 kilogramů putovalo na Slovensko. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytla Státní veterinární správa. Maso mělo podle veterinářů projít tepelnou úpravou, lidem by tak nemoc neměla hrozit.

V Česku začala platit mimořádná opatření kvůli polskému hovězímu

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - V Česku dnes začala platit mimořádná veterinární opatření pro dovoz polského hovězího masa. Příjemci ho musí nechat vyšetřit v akreditované laboratoři na bakterie salmonely. Žádnou zásilku nesmějí uvést na trh dříve, než dostanou vyhovující výsledky. Někteří obchodníci přestávají hovězí v Polsku nakupovat. Podle polského ministra zemědělství Jana Krzysztofa Ardanowského se problémy s polským jídlem zveličují. Pohrozil také možností důkladných kontrol českého piva dováženého do Česka.

Polské maso ze šarže se salmonelou šlo z MP Krásno také do škol

21.02.

Zlín 21. února (ČTK) - Polské maso ze šarže s výskytem bakterií salmonely směřovalo z valašskomeziříčské společnosti MP Krásno k sedmi odběratelům ve Zlínském kraji. Jsou mezi nimi mimo jiné školy, nemocnice nebo restaurace. Po jednom odběrateli je také v Olomouckém, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. V některých provozech už část z 201 kilogramů masa zpracovali a zkonzumovali. ČTK to dnes řekl zástupce mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer.

Stát chce kvůli bloku uzavřít smlouvu s ČEZ, prioritou Dukovany

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - Stát chce kvůli plánované stavbě nového tuzemského jaderného bloku uzavřít s energetickou skupinou ČEZ smlouvu. Na dnešní konferenci k budoucnosti jaderné energetiky v ČR to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl doplnil, že při přípravě stavby nového zařízení se stát zaměří na Dukovany. Smlouva s dceřinou společností ČEZ Elektrárna Dukovany II by mohla podle něj být podepsána ještě letos.

ECB připravuje nové bankovní úvěry, ukázal zápis z jednání

21.02.

Frankfurt 21. února (ČTK) - Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) se na svém posledním zasedání shodla, že výhled ekonomiky eurozóny není příznivý a požádala o rychlou analýzu přínosů, jaké by měla nabídka levnějších úvěrů. Bankéři se obávají, že zpomalení ekonomického růstu může být hlubší a širší, než se domnívali. Vyplývá to ze zápisu z lednového zasedání rady, který dnes banka zveřejnila.

Polské hovězí se musí kontrolovat, platí veterinární opatření

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - Začala platit mimořádná veterinární opatření, ministerstvo zemědělství je vyvěsilo na svou úřední desku. Příjemci polského baleného i nebaleného hovězího masa ho musí nechat vyšetřit v akreditované laboratoři na bakterie salmonely. Žádnou zásilku nesmějí uvést na trh dříve, než dostanou vyhovující výsledky. Za porušení jim bude hrozit dvoumilionová pokuta. Pokud budou výsledky nevyhovující, musí okamžitě informovat veterináře. Opatření byla vydána poté, co se v 700 kilogramech masa z Polska bakterie salmonelózy našly. Netýkají se například polotovarů.

Nové instalace větrných elektráren v EU jsou nejnižší od r. 2011

21.02.

Londýn 21. února (ČTK) - Kapacita nově instalovaných větrných elektráren v Evropské unii loni klesla na 10,1 gigawattu (GW), což je nejméně od roku 2011. Ve 12 zemích unie loni nebyla instalována ani jedna nová turbína, investice do budoucí kapacity se však zvýšily. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila odvětvová organizace WindEurope. Z hlediska financování nových větrných kapacit v Evropě byl loňský rok rekordní.

Do MP Krásno přišlo 201 kg z šarže s polským masem se salmonelou

21.02.

Zlín 21. února (ČTK) - Do valašskomeziříčské společnosti MP Krásno přišlo 201 kilogramů masa z šarže se závadným polským masem s bakteriemi salmonely. Firma ho dále prodala devíti odběratelům v Česku. ČTK to dnes řekl předseda představenstva společnosti Karel Pilčík. Veterinární správa nyní odběratele kontroluje.

Někteří obchodníci přestávají nakupovat hovězí v Polsku

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - Řetězec Makro přestal odebírat hovězí maso z Polska, Tesco čeká s komentářem k současnému dění na přesné znění mimořádných veterinárních opatření, které by měl stát zveřejnit dnes. Agrofert přerušil spolupráci s polským dodavatelem. Ve středu zjistili veterináři, že zhruba v 700 kilogramech masa z Polska byly bakterie salmonely, maso patřilo firmě Animalco z Agrofertu. Ze skladu z Dolních Jirčanech putovalo na pět míst v ČR a také na Slovensko. Jedním z těchto míst bylo distribuční centrum Makra v Kozomíně.

Reuters: EK dá RWE souhlas s koupí aktivit E.ON a innogy

21.02.

Brusel 21. února (ČTK) - Německý energetický koncern RWE zřejmě získá bezpodmínečný souhlas Evropské komise (EK) s nákupem aktivit v oblasti obnovitelných zdrojů společností E.ON a innogy. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to dnes uvedla agentura Reuters. EK tak dá zelenou dohodě, která naprosto změní německý energetický trh.

Nový blok má být v Dukovanech, první etapa vyvrcholí v roce 2024

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - Při přípravě nového jaderného bloku se stát zaměří na jednu lokalitu, a to v Dukovanech. Smlouva státu s dceřinou společností ČEZ Dukovany II by měla být uzavřena v letošním roce. Na dnešní konferenci k budoucnosti tuzemské jaderné energetiky v Praze to uvedl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Dokončení výběrového řízení na stavbu nového dukovanského bloku může podle něj ovlivnit jednání s Evropskou komisí. Předpokládá, že první etapa přípravy projektu vyvrcholí v roce 2024, kdy vláda dostane výsledky výběrového řízení, projekt bude mít územní povolení i souhlas k umístění stavby.

ECB loni díky výnosům z dluhopisů zvýšila zisk o 23 procent

21.02.

Frankfurt 21. února (ČTK) - Evropská centrální banka (ECB) v loňském roce zvýšila zisk o 23,4 procenta na 1,58 miliardy eur (40,5 miliardy Kč). K růstu přispěly zejména výnosy z dluhopisů v držení centrální banky v rámci jejího stimulačního programu, vyplývá z jejího dnešního prohlášení. Celý zisk bude rozdělen mezi národní centrální banky eurozóny.

Ruská ropná firma Gazprom Něfť loni zvýšila zisk o 49 procent

21.02.

Moskva 21. února (ČTK) - Ruská ropná společnost Gazprom Něfť loni zvýšila čistý zisk o 48,7 procenta na 376,7 miliardy rublů (130 miliard Kč). Přispěly k němu jak vyšší ceny ropy, tak vyšší těžba, oznámila dnes firma. Ta je divizí plynárenského gigantu Gazprom a z hlediska těžby nejrychleji se rozvíjejícím producentem ropy v Rusku.

Merk.cz: V ČR loni vzniklo více než 100.000 nových společností

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - V roce 2018 v ČR vzniklo více než 100.000 nových společností. Přes polovinu nově vzniklých subjektů tvoří osoby samostatně výdělečně činné, zatímco svou činnost ukončují nejčastěji společnosti s ručením omezeným. Vyplývá to z údajů online databáze českých firem společnosti Merk.cz.

Podle polského ministra se problémy s polským jídlem zveličují

21.02.

Varšava 21. února (ČTK) - Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski v souvislosti s kontrolami polského hovězího v ČR řekl, že každá záminka je dobrá k obvinění Polska, že má odporné potraviny. V rozhovoru pro Radio Wnet dnes uvedl, že věc zveličují ty země, které v oblasti produkce potravin nestačí na polskou konkurenci.

Deutsche Telekom kvůli mimořádným položkám skončil ve ztrátě

21.02.

Berlín 21. února (ČTK) - Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom vykázala ve čtvrtém čtvrtletí ztrátu 431 milionů eur (11,1 miliardy Kč) ve srovnání s čistým ziskem 1,33 miliardy eur ve stejném období předloni. Firma dnes uvedla, že ztrátu způsobily mimořádné faktory, jako jsou odpisy. Předloni také firma vykázala mimořádný zisk související s daňovou reformou v USA. Příjmy a hrubý provozní zisk ale firma v závěru loňského roku zvýšila.

Kůrovcová kalamita bude letos pokračovat, těžba se zdvojnásobí

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - Kůrovcová kalamita bude letos pokračovat, těžba napadeného dřeva se oproti loňsku nejspíš zvýší více než dvojnásobně. Při dnešní diskusi Institutu pro politiku a společnost to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ministr upozornil, že ke kalamitě přispívá dlouhotrvající sucho, které podle něj letos nezmírní ani nadbytek sněhu na horách. Loni se vytěžilo v důsledku kůrovcové kalamity víc než 18 milionů metrů krychlových dřeva.

Babiš: Smlouva s ČEZ kvůli bloku je pro stát lepší než garance

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - Pro stát bude lepší uzavřít s energetickou společností ČEZ smlouvu kvůli stavbě nového jaderného bloku než vládní garance. Na dnešní konferenci k budoucnosti jaderné energetiky ve Sněmovně, které se účastní zástupci zájemců o výstavu nových jaderných zdrojů v Česku, to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Stát tak podle předsedy vlády prostřednictvím smlouvy získá větší kontrolu nad výstavbou a možnost jednat v případě, že se změní parametry trhu, či přebrat stavbu od ČEZ, kdyby hrozilo zvýšení nákladů.

Tisk: Bruselu se nelíbí rozpočet Itálie, země je zdrojem potíží

21.02.

Milán 21. února (ČTK) - Rozpočet Itálie neobsahuje opatření, která by podporovala hospodářský růst. Země se kvůli němu stává nebezpečným zdrojem nákazy pro celou eurozónu. S odvoláním na dokument Evropské komise (EK) to dnes uvedl italský deník La Repubblica.

Německý úřad nemá námitky, když Křetínský převezme firmu Metro

21.02.

Frankfurt 21. února (ČTK) - Německý antimonopolní úřad nemá námitky, pokud český investor Daniel Křetínský převezme německou maloobchodní firmu Metro. Uvedl to dnes mluvčí úřadu. Křetínský požádal úřad, aby přezkoumal jeho plány získat v Metru podíl 25 až 35 procent. Pokud by získal více než 30 procent, musí podle německého zákona zahájit povinnou nabídku na odkup celé firmy.

Z polského hovězího se salmonelou se na jihu Moravy snědlo 22 kg

21.02.

Brno 21. února (ČTK) - Z polského hovězího, v němž se vyskytly bakterie salmonely, se ve dvou jihomoravských podnicích snědlo téměř 22 kilogramů. Podle zjištění Státní veterinární správy (SVS) se do podniků v Brně a Pohořelicích na Brněnsku dostalo 229 kilogramů závadného hovězího, nesnědené maso se vrátilo dodavateli. ČTK to dnes oznámil mluvčí SVS Petr Majer. Podle informací od odběratelů prošlo maso tepelnou úpravou, při které se bakterie zničí. Lidem by tak neměly hrozit zdravotní problémy.

T-Mobile loni zvýšil provozní zisk o 5,6 pct na 11,4 miliardy Kč

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - Mobilní operátor T-Mobile loni v Česku zvýšil provozní zisk EBITDA o 5,6 procenta na 11,44 miliardy Kč. Celkové tržby vzrostly o 0,7 procenta na 27,23 miliardy korun. Společnost to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Obchodní řetězec Albert dostal od ČIŽP pokutu 120.000 korun

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - Obchodní řetězec Albert dostal od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) za dva přestupky pokutu 120.000 korun. Nedostatky souvisely s pochybením firmy při únicích chladiva v obchodech v Praze a Lanškrouně. Inspekce o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Vyjádření společnosti ČTK zjišťuje.

Výrobce počítačů Lenovo se ve čtvrtém čtvrtletí vrátil k zisku

21.02.

Peking 21. února (ČTK) - Čínská společnost Lenovo, která je největším výrobcem osobních počítačů na světě, se ve třetím fiskálním čtvrtletí vrátila k zisku, který navzdory obchodní válce mezi USA a Čínou překonal odhady analytiků. Čistý zisk za tři měsíce do konce prosince činil 233 milionů USD (5,3 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 289 milionů USD ve stejném období předchozího roku, uvedla dnes firma.

Kellnerova PPF převzala srbskou Telenor Banku

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - Investiční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera po obdržení všech potřebných souhlasů získala od telekomunikační skupiny Telenor stoprocentní podíl v srbské Telenor Bance. Transakce byla součástí akvizice telekomunikačních aktiv operátora Telenor ve střední a východní Evropě. PPF to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Čína a USA podle zdrojů učinily významný pokrok v jednání

21.02.

Washington 21. února (ČTK) - Spojené státy a Čína začaly vytyčovat své závazky u nejsložitějších bodů svého obchodního sporu. Učinily tak zatím nejvýznamnější pokrok v jednání o ukončení obchodní války, která trvá už sedm měsíců. S odvoláním na zdroje seznámené s vyjednáváním to uvedla agentura Reuters.

Agentura Fitch varovala před snížením ratingu Británie

21.02.

Londýn 21. února (ČTK) - Agentura Fitch Ratings varovala, že by mohla snížit rating Británie kvůli rostoucí nejistotě ohledně jednání mezi Londýnem a Evropskou unií o odchodu z Británie z bloku koncem března. Británie má u agentury Fitch rating na stupni AA, což je třetí nejvyšší možná známka. Brexit bez dohody by vedl k podstatnému narušení hospodářských a obchodních vyhlídek, přinejmenším v krátkodobém horizontu, uvedl Fitch v prohlášení zveřejněném v noci na dnešek.

Benzin v ČR je nejlevnější od listopadu 2017,nafta mírně zdražila

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - Benzin u čerpacích stanic v Česku dál zlevňuje a stojí nejméně od listopadu 2017. V uplynulém týdnu průměrná cena Naturalu 95 klesla o sedm haléřů na 30,37 koruny za litr. Nafta se ve středu prodávala průměrně za 30,96 Kč/l, a byla tak o dva haléře dražší než před týdnem. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

ERÚ: V Česku v loňském roce stoupla spotřeba i výroba elektřiny

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - V Česku v loňském roce stoupla spotřeba i výroba elektřiny. Vyplývá to z aktuálních dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Tuzemská spotřeba elektřiny podle nich vzrostla meziročně o 0,2 procenta na 73,9 terawatthodiny (TWh). Jde o nejvyšší hodnotu od roku 1981, od kdy jsou údaje k dispozici. Výroba elektřiny v ČR stoupla proti roku 2017 o 1,1 procenta na 88 TWh.

Na fóru k jaderné energetice vystoupí Babiš, Míl i dodavatelé

21.02.

Praha 21. února (ČTK) - V Poslanecké sněmovně se dnes uskuteční mezinárodní energetické fórum. Tématem konference bude plánovaná výstavba nových jaderných bloků v ČR. Se svými příspěvky k tématu vystoupí premiér Andrej Babiš (ANO), ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO), generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, nový vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl nebo předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Představí se také potenciální dodavatelé stavby.

Akcie v USA po zveřejnění zápisu z jednání Fedu zpevnily

20.02.

New York 20. února (ČTK) - Americké akcie po dnešním zveřejnění zápisu z lednového jednání americké centrální banky (Fed) zpevnily. Banka v textu uvádí, že ve vztahu k dalšímu zvedání základní úrokové sazby zůstává \"trpělivá\". Americkou ekonomiku a tamní trh práce nicméně popsala jako nadále silné, což někteří pozorovatelé chápou jako náznak, že by letos mohla ještě nejméně jednou úrokovou sazbu zvýšit.

Samsung představil ohebný telefon Galaxy Fold

20.02.

San Francisco 20. února (ČTK) - Jihokorejský výrobce spotřební elektroniky Samsung Electronics dnes představil několik nových telefonů, včetně ohebného přístroje Galaxy Fold. Ten bude na trh uveden 26. dubna a bude se prodávat za 1980 dolarů (zhruba 45.000 Kč).

Trump: V případě, že nebude dohoda s EU, zavedeme cla na auta

20.02.

Washington 20. února (ČTK) - Spojené státy zavedou cla na dovoz evropských automobilů v případě, že se jim nepodaří dosáhnout obchodní dohody s Evropskou unií. Po jednání s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem to dnes prohlásil americký prezident Donald Trump. Novinářům v Bílém domě řekl, že cla na dovoz aut jsou \"něčím, co administrativa zvažuje\".

Maso se salmonelou z Polska směřovalo i do MP Krásno

20.02.

Val. Meziříčí (Vsetínsko) 20. února (ČTK) - Závadné polské maso s bakteriemi salmonely směřovalo i do valašskomeziříčské společnosti MP Krásno, která patří k největším zpracovatelům masa v Česku. Společnost ještě oficiální informaci od veterinářů nedostala, přesto už sama od firmy Animalco zjišťovala konkrétní šarži a udělá vše pro to, aby se nedostala k zákazníkům. ČTK to řekl předseda představenstva firmy Karel Pilčík. O zjištění, že asi 700 kilogramů polského hovězího masa obsahovalo bakterie salmonely, informoval dnes ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Ropa zdražuje, Brent vystoupil na nové letošní maximum

20.02.

New York/Londýn 20. února (ČTK) - Ceny ropy se dnes zvyšují, vliv na jejich růst mají naděje, že omezování dodávek z významných těžařských států spolu s americkými sankcemi vůči Íránu a Venezuele pomohou na trhu zajistit rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou. Severomořská ropa Brent tak během dne vystoupila až na nové letošní maximum 67,34 dolaru za barel.

Německé automobilce Daimler hrozí pokuta kvůli emisní aféře

20.02.

Stuttgart/Berlín 20. února (ČTK) - Německá prokuratura zahájila přestupkové řízení s automobilovým koncernem Daimler v souvislosti s údajnými manipulacemi při měření emisí naftových vozů. Nové řízení zkoumá podezření, že vedení podniku tyto manipulace umožnilo porušením svých kontrolních povinností. Jeho výsledkem může být vysoká peněžní pokuta, uvedla agentura DPA.

Závadné maso se ze skladu olomouckého velkoobchodu nedostalo

20.02.

Olomouc 20. února (ČTK) - Všechno závadné polské maso s bakteriemi salmonely, které převzal olomoucký velkoobchod Bikos, zůstalo v jeho skladu. Bude zlikvidováno v kafilérii. ČTK to řekl ředitel krajské pobočky Státní veterinární správy v Olomouci Aleš Zatloukal. O zjištění, že asi 700 kilogramů polského hovězího masa obsahovalo bakterie salmonely, informoval dnes ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Česko proto od čtvrtka zavádí kontroly zdravotní nezávadnosti veškerého hovězího masa dovezeného z Polska.

Británie zvládá rizika kolem Huawei a nemá důkazy o špehování

20.02.

Londýn 20. února (ČTK) - Británie je schopna zvládat bezpečnostní rizika spojená s používáním zařízení čínské společnosti Huawei v domácích komunikačních sítích. Uvedl to dnes šéf britského Národního střediska kybernetické bezpečnosti (NCSC) Ciaran Martin. Británie podle něj zatím nezaznamenala žádné důkazy nekalých aktivit tohoto podniku. Čínská firma opakovaně odmítá obvinění ze strany Spojených států, že její produkty by mohl Peking využívat ke špionáži.

Pražskou burzu dnes k mírnému růst táhly hlavně akcie bank

20.02.

Praha 20. února (ČTK) - Pražská burza čtvrtý den v řadě rostla, index PX dnes posílil o 0,23 procenta na 1068,07 bodu. Nahoru ho táhly především akcie bank. Ve ztrátě skončily čtyři hlavní tituly. Aktivita na trhu byla nízká. Celkový zobchodovaný objem dosáhl 353 milionů korun, což je více než 200 milionů pod denním průměrem. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Koruna zpevnila k dolaru i euru

20.02.

Praha 20. února (ČTK) - Koruna dnes mírně posílila vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru zpevnila o čtyři haléře na 25,66 Kč/EUR, k dolaru si od úterního podvečera polepšila o osm haléřů na 22,61 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Czech Media Invest prodala skupinu polských rádií Eurozet

20.02.

Praha 20. února (ČTK) - Společnost Czech Media Invest (CMI) prodala skupinu polských rozhlasových stanic Eurozet, které loni získala od francouzského koncernu Lagardere. Kupujícími jsou ze 60 procent česká společnost SFS Ventures a zbytek získala polská společnost Agora. CMI držela akcie Eurozetu prostřednictvím své dceřiné společnosti Czech Radio Center. Uvedla to dnes v tiskové zprávě.

ŘSD dosud sundané billboardy skladovalo, nyní je může likvidovat

20.02.

Praha 20. února (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) může po rozhodnutí Ústavního soudu, který zamítl stížnost proti zákazu billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic, začít likvidovat odstraněné poutače. Dosud je úřad skladoval. O tom, zda a kdy by mohla případná likvidace začít, ovšem ředitelství zatím nerozhodlo. Ještě předtím bude nejspíš vyzývat jejich majitele k vyzvednutí. ČTK to řekl mluvčí úřadu Jan Studecký. ŘSD sundalo zatím 94 nelegálních billboardů.

Polské hovězí se salmonelou patří Animalcu z Agrofertu

20.02.

Praha 20. února (ČTK) - Hovězí maso se salmonelou dovezené z Polska patří společnosti Animalco ze skupiny Agrofert spadající do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). ČTK to řekl Robert Svědík, předseda představenstva společnosti Frost Logistics, kde se maso skladovalo. Informaci potvrdil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka, společnost je podle něj v roli poškozeného a zavžuje zastavení masa z Polska. Na informaci upozornil Deník N.

Novým šéfredaktorem iHNEDu bude od března místo Čermáka Černý

20.02.

Praha 20. února (ČTK) - Novým šéfredaktorem zpravodajského webu Hospodářských novin iHNED.cz bude od března dosavadní šéf multimediálního hubu Economie Filip Černý. Dosavadní šéfredaktor serveru Miloš Čermák po dohodě odchází a bude do HN dál přispívat jako externí autor. Vydavatelství to dnes oznámilo v tiskové zprávě.

V hovězím z Polska se našla salmonela, zavádějí se kontroly

20.02.

Praha 20. února (ČTK) - Stát zavádí od čtvrtka kontroly zdravotní nezávadnosti veškerého hovězího masa dovezeného z Polska před jeho uvedením na trh. Důvodem je zjištění veterinářů, že asi 700 kilogramů polského hovězího masa, které bylo skladováno ve středních Čechách u společnosti Frost Logistics, obsahovalo bakterie salmonely. Nyní se zkoumá, zda se prodalo koncovým zákazníkům. Na mimořádném briefingu to oznámil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Vzorky z masa odebírali veterináři v minulém týdnu, dnes přišly výsledky.

Nezaměstnanost na Slovensku v lednu vystoupila na 5,26 pct

20.02.

Bratislava 20. února (zpravodaj ČTK) - Pokles míry nezaměstnanosti na Slovensku se v lednu zastavil. Nezaměstnanost v prvním letošním měsíci vystoupila na 5,26 procenta z 5,04 procenta v prosinci, kdy byla nejníže od vzniku státu v roce 1993. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, jež v zemi řídí úřady práce.

ÚOHS bude znovu řešit stavební kartel, dal za něj rekordní pokutu

20.02.

Brno 20. února (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) musí znovu posoudit případ stavebních firem, kterým v roce 2016 uložil pokutu celkem 1,66 miliardy korun za kartel. Rekordně vysokou pokutu svým rozhodnutím z května 2017 zrušil Krajský soud v Brně, antimonopolní úřad ale proti rozsudku podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Svým dnešním rozhodnutím NSS tuto stížnost zamítl a platí tedy rozhodnutí krajského soudu. ČTK to zjistila z úřední desky soudu.

UBS má zaplatit ve Francii pokutu 4,5 miliardy eur

20.02.

Paříž 20. února (ČTK) - Největší švýcarská banka UBS napomáhala klientům ve Francii vyhýbat se daním, rozhodl dnes francouzský soud. Banka má zaplatit na odškodném více než 4,5 miliardy eur (115,6 miliardy Kč). To je zhruba tolik, kolik činil loňský zisk banky a podle francouzských médií je to nejvyšší pokuta uložená bance ve Francii. UBS obvinění odmítá a podle jejího právníka se proti rozhodnutí odvolá.

Průměrná mzda v automobilkách loni stoupla na 40.865 Kč

20.02.

Praha 20. února (ČTK) - Průměrná měsíční mzda v automobilovém průmyslu loni vzrostla o 8,7 procenta na 40.865 Kč, a byla tak 31 procent nad průměrem v zemi. Počet zaměstnanců stoupl o 3,8 procenta na 133.000 lidí. Uvedlo to dnes Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) s odkazem na údaje svých členských firem.

Bloomberg: Trumpova cla na auta by dopadla i na východní Evropu

20.02.

New York 20. února (ČTK) - Největší pravděpodobnou obětí případných amerických cel na dovoz aut bude zřejmě Německo. Komplexní geografické rozdělení průmyslu v Evropě však znamená, že poškodí i další země, a na některé to může mít ještě horší relativní dopad než na Německo. Americký prezident Donald Trump tak riskuje, že pokud cla opravdu zavede, zaseje v regionu semínka antiamerikanismu, a to dokonce i v zemích, které jsou mu nyní nakloněné. Cla by totiž výrazně dopadla i třeba na Itálii a Maďarsko, země s populistickými vládami a vůdci, kteří jsou vůči Trumpovi přátelští, upozornila agentura Bloomberg.

Moravský Peněžní Ústav se přejmenoval na Trinity Bank

20.02.

Praha 20. února (ČTK) - Bývalá záložna Moravský Peněžní Ústav, která se k letošnímu 1. lednu stala oficiálně bankou, se nyní jmenuje Trinity Bank. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil předseda představenstva nové banky a zakladatel kampeličky Radomír Lapčík. MPÚ dostal od České národní banky bankovní licenci v polovině loňského prosince, klientů má přes 10.000.

Česko získá z Fondů EHP a Norska do roku 2024 dalších pět miliard

20.02.

Praha 19. února (ČTK) - Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska ve třetím programovém období do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od roku 2004 z nich dosud získalo více než šest miliard. Třetí programové období bylo dnes oficiálně zahájeno v pražském Planetáriu. Zástupci jednotlivých zemí navíc podepsali dohody o programech Kultura a Životní prostředí.

Cena palladia poprvé překonala hranici 1500 dolarů za unci

20.02.

Tokio 20. února (ČTK) - Cena palladia při dnešním asijském obchodování poprvé překonala hranici 1500 dolarů (34.000 Kč) za troyskou unci (31,10 gramu). Mohou za to obavy o dodávky na trh. Dařilo se i zlatu, jehož cena se zvýšila na desetiměsíční maximum kvůli poklesu amerického dolaru před dnešním zveřejněním zápisu z posledního zasedání centrální banky USA (Fed). Uvedla to agentura Reuters.

Deficit zahraničního obchodu Japonska v lednu nejvyšší za pět let

20.02.

Tokio 20. února (ČTK) - Deficit japonského zahraničního obchodu se v lednu prohloubil ve srovnání se stejným obdobím loni o téměř polovinu na 1,4 bilionu JPY (286 miliard Kč), což byl nejvyšší údaj od března 2014. Vývoz pak klesl nejvíce za dva roky. Přispěl k tomu zpomalující růst v Číně. Přebytek obchodu s USA však vzrostl. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo japonské ministerstvo financí.

Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v lednu stoupla na tři procenta

20.02.

Praha 20. února (ČTK) - Průměrná úroková sazba hypoték v lednu dále stoupla na 3,00 procenta z prosincových 2,91 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to na 1,77 procenta. Loni v lednu byla na 2,28 procenta. Rostoucí sazby přilákaly do bank nejméně klientů za posledních pět let.

Akcie v USA mírně posílily díky Walmartu

19.02.

New York 19. února (ČTK) - Americké akcie dnes mírně posílily díky příznivým hospodářským výsledkům maloobchodního řetězce Walmart a optimismu ohledně obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických společností, si připsal 0,03 procenta a obchodování uzavřel na 25.891,32 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,15 procenta na 2779,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl 0,19 procenta na 7486,77 bodu.

Ropa Brent sestupuje z letošního maxima, drží se ale nad 66 USD

19.02.

Londýn/New York 19. února (ČTK) - Ceny ropy se dnes nepohybují jednoznačným směrem. Zatímco nižší dodávky na trh by ji měly prodražovat, protichůdně působí pokračující nejistota ohledně výsledku obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou, stejně jako zpomalující růst globální ekonomiky.

PVF Invest získala 35 procent v investiční skupině DRFG

19.02.

Praha 19. února (ČTK) - Do investiční skupiny DRFG, jejímž většinovým akcionářem je podnikatel David Rusňák, vstoupila společnost PVF Invest. Získala v ní 35procentní podíl. Nejvyšší vedení DRFG je nově šestičlenné, doplnili jej Pavel Vyhnálek a Pavel Fráňa z PVF Invest. Rusňák zůstává předsedou představenstva. DRFG, která se zaměřuje na investice do nemovitostí, telekomunikací a finančních služeb, to dnes oznámila ČTK.

Tisk: Německo je nakloněno účasti Huawei při budování sítí 5G

19.02.

Berlín 19. února (ČTK) - Německá vláda je nakloněna možnosti dovolit čínské společnosti Huawei účast na budování mobilních sítí páté generace (5G), a to navzdory výstrahám Spojených států ohledně bezpečnostních rizik spojených s tímto podnikem. Informoval o tom dnes server listu The Wall Street Journal (WSJ), který se odvolává na nejmenované německé představitele.

Pražská burza dál mírně rostla, index PX je na 1065,63 bodu

19.02.

Praha 19. února (ČTK) - Pražská burza navázala na svůj pondělní růst, index PX dnes posílil o 0,16 procenta na 1065,63 bodu. Necelá dvě procenta si připsaly akcie mediální společnosti CME a procento operátor O2. Naopak nejztrátovější byly cenné papíry Kofoly, které přišly o 1,65 procenta. Zisky či ztráty ostatních emisí byly zhruba do čtvrt procenta. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Koruna dnes posílila k oběma hlavním světovým měnám

19.02.

Praha 19. února (ČTK) - Koruna dnes posilovala k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru zpevnila o tři haléře na 25,70 Kč/EUR. K dolaru pak posílila o sedm haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,69 Kč/USD.

Německo loni opět mělo nejvyšší přebytek běžného účtu na světě

19.02.

Berlín 19. února (ČTK) - Německo loni díky silnému exportu již třetím rokem za sebou zaznamenalo největší přebytek běžného účtu platební bilance na světě. Vyplývá to z dnešních údajů německého hospodářského institutu Ifo. Silný export z Německa je trnem v oku amerického prezidenta Donalda Trumpa a zvyšuje pravděpodobnost, že Spojené státy uvalí dodatečná cla na německé automobily. Uvedla to agentura Reuters.

Estonsko zavře kvůli praní špinavých peněz pobočku Danske Bank

19.02.

Tallinn 19. února (ČTK) - Pobočka dánského finančního ústavu Danske Bank zapojená do praní špinavých peněz musí ukončit své obchodní aktivity v Estonsku. Dnes to oznámil estonský regulátor finančního sektoru. Největší dánská banka musí do osmi měsíců přenést své úvěrové smlouvy na jiné banky nebo oprávněné právnické osoby působící v Estonsku. Danske Bank je zapletena do skandálu týkajícího se praní špinavých peněz pocházejících z Ruska a zemí bývalého Sovětského svazu.

Generální finanční ředitelství zrušilo tendr na daňový portál

19.02.

Praha 19. února (ČTK) - Generální finanční ředitelství dnes zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z tendru na konci ledna vyloučila firmu Huawei, poté co Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varoval před používáním hardwaru i softwaru čínských společností Huawei a ZTE. Nyní se generální finanční ředitelství vzhledem k nejistotě dalšího procesního a právního vývoje situace rozhodlo v zadávacím řízení nepokračovat. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil mluvčí ředitelství Petr Habáň.

Kvůli koupi české AWT zadrželi v Polsku bývalého šéfa PKP Cargo

19.02.

Varšava 19. února (ČTK) - Polská police dnes zadržela někdejšího předsedu představenstva polské společnosti PKP Cargo Adama Purwina a jeho dva zástupce. Stalo se to v souvislosti s vyšetřováním okolností, za kterých PKP Cargo v roce 2015 koupila od podnikatele Zdeňka Bakaly českou firmu Advanced World Transport (AWT). Na svých internetových stránkách o tom informuje zpravodajská televize TVN24. PKP Cargo se zabývá nákladní železniční dopravou.

Aukce kmitočtů pro mobilní sítě láká investory z USA i Koreje

19.02.

Praha 19. února (ČTK) - Připravované aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě v pásmu 700 MHz by se mohli zúčastnit investoři nejen z Evropy, ale například i z Jižní Koreje nebo USA. Právě příchod čtvrtého operátora na tuzemský mobilní trh má zvýšit konkurenci a vést ke snížení cen mobilních dat. Vyplývá to z tiskové zprávy ministerstva průmyslu a obchodu.

Zisk Walmartu ve čtvrtletí stoupl o 69 procent

19.02.

New York 19. února (ČTK) - Americké maloobchodní společnosti Walmart Inc. vzrostl ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 69,3 procenta na 3,69 miliardy USD (84,1 miliardy Kč). Zisk i příjmy překonaly odhady analytiků a vysoký růst zaznamenal internetový prodej. K růstu příjmů přispěly hlavně vyšší útraty spotřebitelů podpořené silnou ekonomikou. Vyplývá to z dnešního prohlášení společnosti.

V penzijních fondech je 967.000 lidí, loni jich přibylo 27 pct.

19.02.

Praha 19. února (ČTK) - Počet účastníků doplňkového penzijního spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění, loni vzrostl o 27 procent na 967.000. Objem takto spořených peněz stoupl o 43 procent na 42,7 miliardy korun. ČTK o tom dnes informovala Asociace penzijních společností ČR. Zájem lidí o zajištění na stáří podporuje podle expertů dobrá ekonomická situace domácností.

Důvěra investorů v německou ekonomiku se zlepšila

19.02.

Berlín 19. února (ČTK) - Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v únoru zlepšila více, než se čekalo. Výhled růstu největší evropské ekonomiky však zůstává slabý kvůli horší poptávce ze zahraničí, uvedl ve své dnešní zprávě výzkumný institut ZEW. Index důvěry v německé hospodářství se zvýšil na minus 13,4 bodu z lednových minus 15 bodů. Analytici dotazovaní agenturou Reuters předpovídali zvýšení indexu jen na minus 14 bodů.

Mzdy v Británii rostou nejvíce za deset let, stoupá zaměstnanost

19.02.

Londýn 19. února (ČTK) - Mzdy britských zaměstnanců se za tři měsíce do konce prosince zvyšovaly nejrychleji za posledních deset let a na vysoké úrovni zůstala také tvorba nových pracovních míst. Celkové příjmy včetně odměn meziročně stouply o 3,4 procenta, což byl nejvyšší růst od poloviny roku 2008, uvedl statistický úřad ONS. Situace na trhu práce je tak před odchodem Británie z Evropské unie příznivá.

Veterináři našli v Praze dodávku s páchnoucím masem bez označení

19.02.

Praha 19. února (ČTK) - Veterináři spolu s celníky odhalili v Praze 10 dodávku se 130 kilogramy neoznačených živočišných produktů, které silně zapáchaly. Šlo například o vepřové vnitřnosti, drůbež, masné výrobky, krev v plastových lahvích nebo křepelčí a kachní vejce. Přepravní prostor byl znečištěný, dodávku řídil cizinec. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. Za porušení potravinářského zákona hrozí pokuta až 50 milionů korun, většinou je však výrazně nižší.

HK: Česká ekonomika by letos měla růst o tři procenta

19.02.

Praha 19. února (ČTK) - Pokud nebude ohrožen mezinárodní obchod kvůli brexitu nebo obchodním válkám, měl by růst české ekonomiky v roce 2019 dosáhnout tří procent. Vyplývá to z nejnovější prognózy, kterou dnes novinářům představila Hospodářská komora. Loni podle ní růst HDP zpomalil na 3,1 procenta.

Honda potvrdila uzavření svého výrobního závodu v Británii

19.02.

Tokio 19. února (ČTK) - Japonská automobilka Honda Motor plánuje v rámci globální restrukturalizace své výroby zavřít do roku 2021 svůj závod v britském městě Swindon. O práci přijde až 3500 zaměstnanců. Oznámila to automobilka na dnešní tiskové konferenci a potvrdila tak pondělní spekulace britských médií. Podle agentury Reuters se závod na celkové produkci automobilů v Británii loni podílel více než deseti procenty.

Z představenstva Seznamu odchází jeho majitel Ivo Lukačovič

19.02.

Praha 19. února (ČTK) - Majitel tuzemské internetové jedničky Seznam.cz Ivo Lukačovič opouští pozici předsedy představenstva společnosti a nadále nebude ani jeho členem. Lukačovič se bude věnovat svým globálním projektům, zejména aplikaci pro předpověď počasí Windy.com, a nadále zůstává jediným majitelem Seznamu. Firma to uvedla na svém blogu.

EU se dohodla na snížení emisí CO2 u nákladních aut a autobusů

19.02.

Brusel 19. února (ČTK) - Evropská unie se dohodla na snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) u nových nákladních vozů a autobusů. Do roku 2030 se mají emise snížit ve srovnání s letošním rokem o 30 procent. Informovala o tom dnes Evropská komise. EU nemá v současnosti limity na emise u těžkých nákladních vozů, na rozdíl od jiných zemí jako USA, Čína, Japonsko či Kanada. Nákladní vozy se na emisích souvisejících s dopravou v EU podílejí téměř čtvrtinou.

BHP klesl pololetní zisk o osm procent

19.02.

Melbourne 19. února (ČTK) - Společnost BHP, která je největší těžařskou skupinou na světě, zaznamenala v prvním pololetí fiskálního roku 2018/19 meziroční propad očištěného zisku o osm procent na 4,03 miliardy USD (téměř 92 miliard Kč). Příčinou propadu je snížení příjmů z produkce mědi kvůli zhoršení kvality rudy v dolu Escondida v Chile a také řadě výpadků výroby po celém světě.

Ceny ropy se na začátku nového týdne mírně zvyšují

18.02.

Londýn 18. února (ČTK) - Ceny ropy se dnes pátou seanci v řadě zvyšují a směřují k nejvyššímu růstu za první čtvrtletí za osm let. Pomáhá jim k tomu zejména dohoda o snížení těžby mezi Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejími spojenci. Výraznější nárůst ale brzdí obavy o další vývoj čínské ekonomiky.

Koruna umazala vůči euru páteční zisky, oslabila na 25,73 Kč/EUR

18.02.

Praha 18. února (ČTK) - Česká měna dnes vůči euru smazala část svého pátečního posílení, když oslabila o čtyři haléře na 25,73 Kč/EUR. K dolaru dál zpevňovala, polepšila si o pět haléřů na 22,76 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Většině hlavních titulů pražské burzy se dařilo, nejvíc Avastu

18.02.

Praha 18. února (ČTK) - Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX si dnes připsal 0,54 procenta na 1063,9 bodu. Dařilo se většině hlavních titulů v čele s emisí technologické společnosti Avast. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Sky: Honda plánuje zavřít závod v Británii, ohroženo je 3500 míst

18.02.

Londýn 18. února (ČTK) - Japonská automobilka Honda Motor plánuje v roce 2022 uzavřít svou továrnu v britském městě Swindon, v ohrožení je tak zhruba 3500 pracovních míst. Informoval o tom dnes server Sky News. Dodal, že automobilka by mohla tyto plány oficiálně představit již v úterý. Honda loni ve své britské továrně vyrobila přes 160.000 aut. Závod se tak na celkové produkci automobilů v Británii podílel více než deseti procenty, poznamenala agentura Reuters.

Bundesbank: Růst německé ekonomiky bude v prvním pololetí slabý

18.02.

Frankfurt 18. února (ČTK) - Německá ekonomika se v první polovině letošního roku bude nadále potýkat s obtížemi, vývoj ekonomických ukazatelů ale stále naznačuje, že zpomalení by mohlo být jen dočasné a že ve druhé polovině roku je možné čekat oživení. Ve své měsíční zprávě o vývoji ekonomiky to dnes uvedla Deutsche Bundesbank, tedy německá centrální banka.

Výboru pro výstabu jaderných zdrojů bude předsedat Babiš

18.02.

Praha 18. února (ČTK) - Vláda dnes změnila statut Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů. Na twitteru o tom informoval tiskový odbor Strakovy akademie. Předsedou výboru tak bude premiér Andrej Babiš (ANO) a místopředsedkyní ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). Vyplývá to z dřívějšího vyjádření Babiše, který takovou změnou statutu pověřil nového zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla. Vláda podle něj chce nabídnout místa ve výboru i opozici.

ÚOHS uložil pokutu 250.000 Finančnímu analytickému úřadu

18.02.

Brno 18. února (ČTK) - Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 250.000 korun pro Finanční analytický úřad ministerstva financí. Podle dřívějšího rozhodnutí ÚOHS chyboval finanční úřad při zadávání veřejné zakázky na dodávku softwaru za 10,5 milionu korun v roce 2017. ČTK to zjistila z internetových stránek úřadu.

Pražský obchodní dům Máj koupil od firmy Tesco Amádeus Real

18.02.

Praha 18. února (ČTK) - Novým majitelem pražského obchodního domu Máj, který je v posledních letech známý jako My, se dnes stala developerská firma Amádeus Real. Firma to sdělila ČTK v tiskové zprávě. Za kolik obchodní dům koupila od dosavadního majitele, skupiny Tesco, firma neuvedla. Po převzetí budovy společnost počítá s rekonstrukcí objektu, začít by měla v druhé polovině roku 2020 a skončit o dva roky později.

EK hrozí rychlou odvetou v případě nových amerických cel na auta

18.02.

Brusel 18. února (ČTK) - Evropská komise dnes pohrozila rychlými odvetnými opatřeními v případě, že se americký prezident Donald Trump rozhodne zavést nová cla na dovoz automobilů z Evropské unie. Uvedl to dnes mluvčí komise Margaritis Schinas.

Čína obvinila USA, že se snaží blokovat její průmyslový rozvoj

18.02.

Peking 18. února (ČTK) - Čína dnes obvinila Washington, že se snaží blokovat její průmyslový rozvoj. Reagovala tak na slova amerického viceprezidenta Mikea Pence, podle kterého společnost Huawei a další čínští výrobci telekomunikačních zařízení představují bezpečnostní hrozbu. Informuje o tom agentura AP.

Středočeský kraj si půjčí od ČS dvě miliardy na projekty

18.02.

Praha 18. února (ČTK) - Středočeský kraj si půjčí od České spořitelny dvě miliardy korun na projekty financované z Evropské unie a národních zdrojů. Rozhodli o tom dnes krajští zastupitelé, opozice s tím souhlasila. Cílem je maximálně využít evropské dotační tituly. Unie projekty proplácí zpětně a hejtmanství potřebuje peníze na takzvané předfinancování.
« Předchozí 1 2 3 4 312 623 934 1245

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.