Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Tomu od KMV kupuje Coca-Cola, přikázal to antimonopolní úřad

26.08.

Praha 26. srpna (ČTK) - Coca-Cola HBC Česko a Slovensko kupuje výrobce balených vod Toma. Prodej firmy nařídil skupině Karlovarské minerální vody již dříve Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) při nákupu české PepsiCo, pod kterou Toma spadala. Cenu transakce ani jedna ze stran nezveřejnila, smlouva má platit od září. ČTK to dnes oznámily obě obchodní strany.

Důvěra v českou ekonomiku v srpnu stoupla

26.08.

Praha 26. srpna (ČTK) - Důvěra v českou ekonomiku v srpnu mírně stoupla na 95,6 bodu z červencových 95,1 bodu. Podnikatelům, kteří byli ještě v červenci nejpesimističtější za posledních pět let, důvěra stoupla o 0,8 bodu na 93,6 bodu. Naopak důvěra spotřebitelů klesla na 105,1 bodu z červencových 106,4 bodu, vrátila se tak na květnovou a červnovou úroveň. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Proti loňskému srpnu je důvěra spotřebitelů i podnikatelů nižší.

Čína je podle vicepremiéra připravena řešit spor s USA jednáním

26.08.

Peking 26. srpna (ČTK) - Čína je ochotna řešit obchodní konflikt se Spojenými státy prostřednictvím klidných rozhovorů a rozhodně se staví proti další eskalaci tohoto sporu. Uvedl to dnes čínský vicepremiér Liou Che. Dodal, že americké firmy jsou v Číně vítány a že s nimi bude dobře zacházeno.

Zlato je kvůli vyostření obchodní války na maximu za šest let

26.08.

Hongkong/Londýn 26. srpna (ČTK) - Zlato je kvůli dalšímu vyostření obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou na maximu za více než šest let. Brzy ráno jeho cena během obchodování v Asii přidávala více než jedno procento na 1554,56 dolaru za troyskou unci (oz; 31,1 gramu), a bylo tak nejdražší od dubna 2013. Zlato je obecně považováno za bezpečnou investici v období nejistoty.

Čínská měna i akcie kvůli eskalaci obchodního sporu s USA klesají

26.08.

Šanghaj/Hongkong 26. srpna (ČTK) - Čínské akcie dnes výrazně oslabují a čínský jüan sestoupil vůči dolaru na nejnižší hodnotu za 11 let. Za poklesem stojí eskalace obchodního konfliktu mezi Pekingem a Washingtonem, která by podle analytiků mohla těmto dvěma největším ekonomikám způsobit další škody a zbrzdit globální hospodářský růst.

Bílý dům: Trump lituje, že cla na čínské zboží nejsou ještě vyšší

25.08.

Biarritz (Francie) 25. srpna (ČTK) - Americký prezident Donald Trump lituje, že cla na čínské zboží nezvýšil ještě výrazněji. Takto má být podle prohlášení Bílého domu chápáno dřívější neurčité vyjádření prezidenta o \"pochybnostech\" v souvislosti s eskalací obchodního sporu s Čínou. Trump v posledním kole odvetných kroků v pátek oznámil pětiprocentní navýšení poplatků za dovoz z Číny, čímž reagoval na podobné oznámení Pekingu.

Vláda projedná zavedení online daní včetně dalších změn

25.08.

Praha 25. srpna (ČTK) - Se zřízením portálu pro vyřizování online daňových záležitostí s finančním úřadem počítá novela daňového řádu, kterou v pondělí projedná vláda. Norma by dále měla umožnit částečné vracení nadměrných odpočtů DPH v podobě záloh, zjednodušit kontrolní postupy, podpořit elektronickou komunikaci s finančním úřadem a také vesměs snižuje úroky za pochybení jak daňových poplatníků, tak i finančních úřadů.

MMR: Objem hypoték v pololetí klesl o 20 miliard na 80,8 mld. Kč

25.08.

Praha 25. srpna (ČTK) - České banky poskytly v prvním pololetí 2019 lidem 36.000 hypotečních úvěrů za celkem 80,8 miliardy Kč. Proti stejnému období loni to bylo o 11.300 hypoték a dvacet miliard korun méně. Vyplývá to z dat zveřejněných na stránkách ministerstva pro místní rozvoj.

Na agrosalonu začala průvodem oslava Národních dožínek

24.08.

České Budějovice 24. srpna (ČTK) - Příchodem dožínkového průvodu a poděkováním zemědělcům začala v Českých Budějovicích oslava Národních dožínek. Premiér Andrej Babiš (ANO) šel v průvodu, ve kterém kromě mažoretek, jezdkyň na koních nebo sokolníků s dravci nesl jeden z účastníků také živého jezevce. Na slavnostní zahájení na pódiu v Pivovarské zahradě ale premiér nedorazil, podle organizátorů se vydal po vlastní ose na prohlídku agrosalonu.

Střelmistr odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně

24.08.

Praha 24. srpna (ČTK) - Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním stavu střechu o rozloze 150 krát 100 metrů, která byla neopravitelná. Podle informací Dopravního podniku Praha bylo na likvidaci použito 126 kilogramů trhaviny a budova šla k zemi za deset vteřin. Po demolici začne výstavba nové vozovny, která by měla být hotova v roce 2022 a vyjde předběžně na 1,8 miliardy korun. Současně s tím bude přestavěn celý areál vozovny.

Trump oznámil další zvýšení cel v reakci na krok Pekingu

24.08.

Washington 24. srpna (ČTK) - Americký prezident Donald Trump v pátek v reakci na poslední kroky čínské vlády oznámil nové pětiprocentní zvýšení amerických cel na dovoz z Číny. Avizované desetiprocentní clo na čínské zboží v hodnotě 300 miliard dolarů, které má být uvaleno od 1. září, se tak zvyšuje na 15 procent. Z 25 na 30 procent má zase od 1. října narůst clo již dříve zavedené na zboží v hodnotě 250 miliard dolarů.

Dopravní podnik nechá odstřelit halu vozovny v Hloubětíně -------------------- Ke zpravodajství: Praha 24. srpna (ČTK) - Pražský dopravní podnik (DPP) nechá dnes dopoledne odstřelit halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova má v havarijním stavu st

24.08.

Trhavina bude rozmístěna na 902 místech. Nálože budou na nosných sloupech a navrtány budou také provizorní konstrukce a budou odpáleny na dálku bez použití dlouhých kabelů.

Na Zemi živitelce dnes zemědělci oslaví dožínky

24.08.

České Budějovice 24. srpna (ČTK) - Zemědělci dnes na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích oslaví národní dožínky. Podle Agrární komory ČR byla letos úroda podobná průměru posledních deseti let. I tak je tím pádem lepší než v posledních letech, kdy zemědělci dostávali od státu kompenzace za škody způsobené suchem. Akce se zúčastní kromě ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) také premiér Andrej Babiš (ANO).

Akcie v USA prudce oslabily kvůli zostření obchodní války

23.08.

New York 23. srpna (ČTK) - Americké akcie dnes zaznamenaly široký výprodej a výrazně oslabily. Reagovaly na zostření americko-čínské obchodní války, které vymazalo dřívější zisky umožněné vcelku pozitivním projevem šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Oslabil dolar.

Spor USA s Čínou se stupňuje, Trump tlačí firmy k odchodu z Činy

23.08.

Peking/Washington 23. srpna (ČTK) - Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou dnes opět nabral na intenzitě. Peking oznámil záměr uvalit nová cla na americké zboží a prezident Spojených států Donald Trump následně vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání v Číně, včetně přesunu výroby z Číny do USA.

Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí

23.08.

Berlín 23. srpna (ČTK) - Německá ekonomika ve třetím kvartálu klesne a propadne se do recese. Podle webových stránek týdeníku Der Spiegel to vyplývá z interních dokumentů německé vlády, které má list k dispozici. Vládní ekonomičtí experti ale zatím nevidí důvod pro zavádění opatření ke stabilizaci hospodářství.

Ropa zlevňuje kvůli eskalaci obchodního sporu mezi USA a Čínou

23.08.

Londýn/New York 22. srpna (ČTK) - Ceny ropy se dnes výrazně snižují kvůli obavám z negativních hospodářských důsledků eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou. Severomořská ropa Brent krátce po 18:00 SELČ ztrácela zhruba dvě procenta na 58,70 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala pokles o více než tři procenta na 53,65 dolaru za barel.

Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně

23.08.

Washington 23. srpna (ČTK) - Prezident Spojených států Donald Trump dnes vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání v Číně, včetně přesunu výroby z Číny do USA. Učinil tak krátce poté, co Čína ohlásila nová cla na americké zboží.

Burza třetím dnem rostla, dnes ji podpořily akcie Avastu

23.08.

Praha 23. srpna (ČTK) - Pražská burza dnes třetím dnem rostla. Index PX si připsal 0,31 procenta a týden zakončil na 1045,55 bodu. Nahoru dnes burzu táhly cenné papíry výrobce antivirových programů Avast, které stouply o 3,67 procenta na 113 korun. Dařilo se také akciím Komerční banky a energetického ČEZ. Ztráty zaznamenaly zejména akcie Erste Group Bank. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Akcie na pražské burze v týdnu posílily o 0,9 procenta

23.08.

Praha 23. srpna (ČTK) - Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily, index PX stoupl o 0,9 procenta na 1045,5 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. V týdnu se opět nejlépe vedlo akciím výrobce antivirových programů Avast. Naopak nejvíce oslabily akcie Komerční banky. Předcházející týden české akcie posílily o 1,3 procenta.

Koruna dnes mírně oslabila k euru a zpevnila k dolaru

23.08.

Praha 23. srpna (ČTK) - Koruna dnes zakončila týden bez větších výkyvů. K euru oslabila o haléř na 25,81 Kč/EUR. Vůči dolaru česká měna posílila o čtyři haléře, v 17:00 se podle Patria Online obchodovala za 23,24 Kč/USD.

Schodek agrárního obchodu míří letos do rekordní hloubky

23.08.

České Budějovice 23. srpna (ČTK) - Schodek agrárního zahraničního obchodu se letos v pololetí meziročně prohloubil o 10,5 procenta na 23,7 miliardy korun. Pokud se něco nezmění, bude letos znovu nejhorší, mohl by přesáhnout o několik miliard korun i loňských rekordních 40 miliard Kč, řekla dnes ČTK na agrosalonu Země živitelka analytička Stanislava Burdová ze Zemědělského svazu ČR.

Powell: Fed uskuteční patřičné kroky k udržení ekonomického růstu

23.08.

Jackson Hole (USA) 23. srpna (ČTK) - Americká centrální banka (Fed) uskuteční patřičné kroky k udržení hospodářského růstu ve Spojených státech. Uvedl to dnes šéf Fedu Jerome Powell v projevu na každoročním setkání světových centrálních bankéřů v americkém horském letovisku Jackson Hole. Nedal však jasně najevo, zda Fed příští měsíc přikročí k dalšímu snížení svých úrokových sazeb.

Fincentrum chce po svých bývalých ředitelích 72 milionů Kč

23.08.

Praha 23. srpna (ČTK) - Finanční poradenská společnost Fincentrum, kterou na konci loňského roku koupila švýcarská skupina Swiss Life, uplatnila vůči svým bývalým zemským ředitelům nároky v hodnotě 72 milionů korun. Informaci ČTK potvrdil generální ředitel společnosti Fincentrum Filip Duchoň. Pohledávky za bývalými řediteli jsou podle Duchoně kryty osobními směnkami. Jejich vyjádření ČTK zjišťuje.

Dobravní podnik nechá v sobotu odstřelit vozovnu v Hloubětíně

23.08.

Praha 23. srpna (ČTK) - Pražský dopravní podnik (DPP) nechá v sobotu dopoledne odstřelit halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova má v havarijním stavu střechu, která je neopravitelná. ČTK to sdělili zástupci DPP. Na likvidaci bude použito 126 kilogramů trhaviny a samotný odstřel potrvá devět vteřin. Při odstřelu bude asi na 10 minut zastaven provoz tramvají jedoucích kolem vozovny a automobilů v Kolbenově a Kbelské ulici. Nová vozovna bude postavena v letech 2020 až 2022. Současně se zmíněnou halou bude přestavěn celý areál vozovny.

Odboráři podepsali dohodu s Liberty Ostrava o budoucnosti firmy

23.08.

Ostrava 23. srpna (ČTK) - Odboráři dnes podepsali dohodu o budoucnosti podniku Liberty Ostrava, kterou dojednali s majitelem hutní společnosti a vedením firmy. Stanovuje mimo jiné, jaká výroba a zaměstnanost musí být ve firmě zachována. Odboráři to oznámili ve svém zpravodaji eNHáčko. Mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková ČTK řekla, že Liberty dohodu schválila a její zástupci ji podepíšou příští týden. Huť má od letošního 1. července nového majitele, Liberty ji koupila od skupiny ArcelorMittal.

Čína oznámila odvetná cla na americké zboží

23.08.

Peking 23. srpna (ČTK) - Čína dnes oznámila nová cla na americké zboží, jehož roční hodnota dovozu do země dosahuje zhruba 75 miliard USD (1,75 bilionu Kč). Nová cla jsou reakcí na americká cla, která prezident Donald Trump oznámil na počátku srpna, a jsou dalším vystupňováním zdlouhavého obchodního sporu mezi dvěma největšími ekonomikami světa, napsala agentura Reuters.

CITIC chce možnost podílu na kontrole Empresa Media a Médey

23.08.

Brno 23. srpna (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje spojení čínské společnosti Rainbow Wisdom Investment ze skupiny CITIC a podnikatele Jaromíra Soukupa při kontrole společností Empresa Media a Médea. ČTK to zjistila z internetových stránek úřadu.

Dostálová: Pokles rozpočtu CzechTourismu je efektivní a úsporný

23.08.

Praha 23. srpna (ČTK) - Zhruba o 40 procent má podle posledního návrhu klesnout rozpočet agentuře CzechTourism, a to z letošních 350 milionů korun na zatím 200 mil. Kč pro příští rok. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je to kvůli tlaku na úspory ve státním rozpočtu a zefektivnění činností spojených s prezentací Česka. Někteří odborníci ale poukazují na to, že snížení rozpočtu pro CzechTourism může být pro agenturu likvidační a negativně ovlivnit i samotnou podporu turismu.

Politico: EU chce fond 100 mld. eur. na podporu klíčových firem

23.08.

Brusel 23. srpna (ČTK) - Evropská unie chce zřídit investiční fond ve výši 100 miliard eur (2,6 bilionu Kč), který by posílil \"evropské šampiony\" vůči americkým a čínským rivalům, jako jsou Google, Apple nebo Alibaba. Tento návrh se objevil mezi řadou neobvykle radikálních plánů, které chtějí členové Evropské komise (EK) zařadit do agendy nově zvolené předsedkyně Ursuly von der Leyenové. Zjistil to zpravodajský server Politico, který měl možnost do dokumentu nahlédnout.

Insolvenční návrh na Papcel nebyl řádně podán, soud ho neprojedná

23.08.

Litovel (Olomoucko) 23. srpna (ČTK) - Krajský soud v Ostravě neprojedná insolvenční návrh, který na sebe v úterý podal výrobce papírenských strojů Papcel z Litovle na Olomoucku. Podle soudu nebyl návrh podán předepsaným způsobem a nebude k němu přihlíženo. ČTK dnes informaci získala z insolvenčního rejstříku. Vyjádření společnosti Papcel ČTK zjišťuje.

Na D1 u Beranova budou o víkendu uzavírky kvůli stavbě nadjezdu

23.08.

Velký Beranov (Jihlavsko) 23. srpna (ČTK) - Na dálnici D1 u Velkého Beranova budou v noci na neděli krátkodobé uzavírky kvůli osazování nosníků nového nadjezdu na 120. kilometru. Pracovat se tam bude mezi 23:00 v sobotu a nedělními 06:00. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký. Kvůli přípravám a dokončovacím pracím budou auta tímto úsekem projíždět v obou směrech jedním jízdním pruhem od sobotního do nedělního poledne.

Počet projektů a režimů na zaměstnávání cizinců klesne na půlku

23.08.

Praha 23. srpna (ČTK) - Počet projektů a režimů na zaměstnávání cizinců v českých firmách se sníží na polovinu. Místo v šesti bude ČR od 1. září přijímat kvalifikovanou pracovní sílu jen ve třech programech. Zároveň se sjednotí podmínky pro zařazování pracovníků i zaměstnavatelů do programu. Novinářům to dnes řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Vláda podle něj tento krok projedná v pondělí.

V červenci se na mýtu vybralo 926 mil. Kč, skoro o šest pct více

23.08.

Praha 23. srpna (ČTK) - Stát během července vybral na mýtu více než 926 milionů korun, meziročně o 5,9 procenta více. Za celý letošní rok se tak vybralo téměř 6,5 miliardy korun, což představuje oproti loňskému roku nárůst přes tři procenta. Vyplývá to z aktuálních informací správce mýtného systému, společnosti Kapsch.

Akcie v USA uzavřely kvůli protichůdným statistikám smíšeně

22.08.

New York 22. srpna (ČTK) - Americké akcie se dnes pohybovaly bez jasného směru a uzavřely smíšeně. Negativně na ně zapůsobila nepříznivá statistika z amerického zpracovatelského průmyslu, povzbuzení jim naopak poskytly údaje o nezaměstnanosti a dobré hospodářské výsledky maloobchodního řetězce Nordstrom.

Ropa zlevňuje kvůli obavám o ekonomiku

22.08.

Londýn/New York 22. srpna (ČTK) - Ceny ropy se dnes snižují kvůli obavám o světovou ekonomiku a nejistotě ohledně dalšího vývoje úrokových sazeb americké centrální banky (Fed). Severomořská ropa Brent kolem 17:00 SELČ ztrácela zhruba 1,1 procenta na 59,66 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala pokles o 1,2 procenta na 55,02 dolaru za barel.

Pražská burza dnes rostla, výrazně posílily akcie Avastu

22.08.

Praha 22. srpna (ČTK) - Pražská burza dnes rostla, index PX posílil o 0,42 procenta na 1042,32 bodu. Dařilo se především akciím Avastu, které přidaly téměř čtyři procenta. Po zveřejnění hospodářských výsledků ztrácela naopak textilka Pegas Nonwovens. Aktivita na trhu byla nízká. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Koruna posílila k euru o haléř, ale slábne vůči sílícímu dolaru

22.08.

Praha 22. srpna (ČTK) - Koruna během dnešního obchodování posílila vůči euru o haléř na 25,80 Kč/EUR. Slábne ale vůči sílícímu dolaru. Přes den ustoupila až na 23,30 Kč/USD, kde byla naposledy začátkem srpna. Závěr dnešního obchodování ji zastihl na 23,28 Kč/USD, což je o haléř slabší než ve středu. Vyplývá to z průběžných informací na webu společnosti Patria Finance.

Odbory TS Plzeň končí stávkovou pohotovost, se Žďasem se dohodly

22.08.

Plzeň/Ždár nad Sázavou 22. srpna (ČTK) - Odboráři firmy TS Plzeň ukončili stávkovou pohotovost, již vyhlásili 27. května. S vedením mateřské společnosti Žďas dnes uzavřeli odboráři dodatek ke kolektivní smouvě, který řeší odchody zaměstnanců, jichž se dotkne plánovaná fúze Žďasu a TS Plzeň. Vyplývá to z tiskové zprávy firmy Žďas. Ukončení stávkové pohotovosti dnes ČTK potvrdil předseda odborové organizace TS Ervín Eger, podrobněji výsledek komentovat nechtěl.

Tisk: Šéf Volkswagenu se zajímá o koupi podílu v Tesle

22.08.

Berlín 22. srpna (ČTK) - Šéf německého automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess se zajímá o koupi podílu v americkém výrobci elektromobilů Tesla. Informoval o tom dnes podle agentury Reuters německý list Manager Magazin s odvoláním na zdroje z podniku. Diess se podle listu domnívá, že Volkswagen by mohl těžit ze zkušeností Tesly v oblasti baterií a softwaru.

SVOL:Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

22.08.

Č. Budějovice 22. srpna (ČTK) - Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR žádá stát o sedm miliard korun na zalesňovací práce pro příští rok. Letos by mohl kůrovec napadnout až 30 milionů metrů krychlových dříví, řekl dnes na tiskové konferenci předseda sdružení František Kučera. Podle Kamila Kupce z Městských lesů Dačice by se měli vlastníci připravit do budoucna na několikanásobné těžby proti běžným letům.

ECB znepokojují vyhlídky ekonomiky, lékem má být balíček opatření

22.08.

Frankfurt nad Mohanem 22. srpna (ČTK) - Představitelé Evropské centrální banky (ECB) se obávají, že hospodářský růst je ještě slabší, než se původně předpokládalo. Nejlepší způsob, jak bojovat proti zpomalení, nabízí balíček opatření, kam patří další snížení úroků či nové nákupy dluhopisů. Vyplývá to ze zápisu z červencového zasedání měnového výboru, který dnes ECB zveřejnila.

Světlík dle soudu nemusí dát Beranovi 1,7 mld. za akcie Vítkovic

22.08.

Praha/Ostrava 22. srpna (ČTK) - Majitel strojírenské skupiny Vítkovice Jan Světlík nemusí doplatit miliardáři Davidu Beranovi asi 1,7 miliardy korun za akcie Vítkovic. Rozhodl o tom Městský soud v Praze, uvedl dnes server E15.cz. Verdikt není pravomocný. Akcie koupil Beran od Světlíka v roce 2002. Světlík si uchoval předkupní právo pro případ další transakce. Později se ale Beran rozhodl prodat akcie firmě KKCG a vyvstaly pochybnosti o platnosti smluv a vlastnictví akcií, které tak skončily v soudní úschově. V roce 2017 vydal exekutor akcie Světlíkovi, který za ně měl Beranovi vrátit původně sjednanou kupní cenu s úroky, tedy okolo 100 milionů. Podle Berana je však skutečná hodnota akcií vyšší.

Podnikatelská aktivita v eurozóně se v srpnu zlepšila,vyhlídky ne

22.08.

Brusel 22. srpna (ČTK) - Podnikatelská aktivita v zemích eurozóny se v srpnu zlepšila. Hlavní podíl na tom má růst v sektoru služeb, ale i zmírnění poklesu aktivity ve zpracovatelském sektoru. Nicméně obavy z obchodní války srazily očekávání manažerů na nejslabší úroveň za šest let. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila konzultační společnost IHS Markit.

ÚOHS se musí zabývat návrhem na zákaz plnění mýtné smlouvy

22.08.

Brno 22. srpna (ČTK) - Antimonopolní úřad se musí znovu zabývat návrhem na zákaz plnění smlouvy mezi ministerstvem dopravy a novým provozovatelem mýtného systému, konsorciem CzechToll a SkyToll. Nejvyšší správní soud (NSS) nepřiznal odkladný účinek stížnostem proti červencovému rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Stížnosti podaly Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ministerstvo dopravy, CzechToll a SkyToll.

Dluh obyvatel ČR stoupl meziročně o 149 mld. na 2,38 bilionu Kč

22.08.

Praha 22. srpna (ČTK) - Celkový dluh obyvatel ČR činil ke konci prvního pololetí 2,38 bilionu korun, meziročně tak vzrostl o 148,7 miliardy Kč. Nesplácený dluh naopak klesl o 5,5 miliardy na 31,4 miliardy korun. Počet lidí, kteří měli problém se splácením svých půjček na spotřebu, se meziročně snížil o 61.000 na 215.000, vyplývá z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

V rybníku Medenice na Kutnohorsku se objevil herpes virus

22.08.

Praha 22. srpna (ČTK) - V rybníku Medenice na Kutnohorsku se objevil herpes virus, rybáři musejí všechny ryby zlikvidovat. Jde o první ohnisko ve Středočeském kraji, řekl dnes ČTK Pavel Bohatec z krajské veterinární správy. Na případ upozornil Český rozhlas - Radiožurnál.

Zeman: V boji s kůrovcem musí zvítězit zdravý rozum

22.08.

České Budějovice 22. srpna (ČTK) - Prezident Miloš Zeman dnes na úvod největšího českého agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích apeloval na zdravý rozum v boji s kůrovcem. Vymezil se proti tvorbě divočiny z hospodářských lesů, například na Šumavě. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) a prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek poděkovali zemědělcům. Úroda podle nich nich bude spíše průměrná. Oba shodně uvedli, že do tvorby zemědělských opatření by neměli mluvit lidé, kteří tomu nerozumí. V posledních týdnech byly vznášeny připomínky proti boji s hraboši, kdy stát nejdřív povolil plošnou aplikaci jedu proti hlodavcům, po vlně námitek ekologů a ministerstva životního prostředí ale plošné rozhazování jedu odvolal.

Firma ThyssenKrupp napadla zablokování fúze s Tata Steel u soudu

22.08.

Brusel 22. srpna (ČTK) - Německá strojírenská společnost ThyssenKrupp podala u evropského soudu stížnost na rozhodnutí Evropské komise, která odmítla schválit navrhované spojení evropských ocelářských aktivit ThyssenKrupp a indické firmy Tata Steel. Uvádí to dnešní sdělení ThyssenKrupp. Stížnost u Tribunálu Soudního dvora Evropské unie je považována za symbolický krok. Společnost ji podala poté, co EK v červnu vetovala plány na vytvoření druhého největšího evropského výrobce oceli s odůvodněním, že by to příliš narušilo hospodářskou soutěž, napsala agentura Reuters.

Kontrola ČOI odhalila chyby u většiny přístrojů pro péči o vlasy

22.08.

Praha 22. srpna (ČTK) - U většiny přístrojů pro péči o vlasy prověřených Českou obchodní inspekcí (ČOI) odhalila kontrola chyby. Požadavkům nevyhovělo pět z devíti testovaných vysoušečů vlasů, kulem a vlasových žehliček, a jeden fén dokonce inspekce označila za nebezpečný. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou dnes ČOI zveřejnila. Prověrka byla součástí mezinárodní akce, při níž bylo otestováno 109 výrobků pro péči o vlasy. Bezchybných bylo jen 46 z nich.

Ochránci přírody: Na Opavsku uhynuli dva čápi po jedu na hraboše

22.08.

Praha 22. srpna (ČTK) - Ochránci přírody našli na Opavsku dva uhynulé čápy bílé, u nichž testy potvrdily otravu toxickým fosfidem zinku. Ten je součástí jedu Stutox II, který se používá na trávení přemnožených hrabošů. Pracovníci Záchranné stanice v Bartošovicích přijali ve středu 14. srpna telefonickou informaci o dvou mrtvých čápech na Opavsku, následné vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci prokázalo, že čápi byli otráveni. ČTK o tom dnes informoval Český svaz ochránců přírody.

V nové lakovně Škoda Auto najde práci přes 650 lidí

22.08.

Mladá Boleslav 22. srpna (ČTK) - Automobilka Škoda Auto dnes otevřela novou lakovnu v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. Práci v ní najde více než 650 lidí. Firma do nového provozu investovala 214,5 milionů eur (asi 5,5 miliardy Kč). Lakovnou ročně projde až 168.000 karoserií, čímž se celková kapacita lakování automobilky zvýší na 812.000 kusů ročně, řekli dnes novinářům představitelé Škoda Auto.

Benzin i nafta v Česku nadále zlevňují

22.08.

Praha 22. srpna (ČTK) - Průměrné ceny pohonných hmot v Česku za poslední týden mírně klesly. Benzin zlevnil o sedm haléřů na 32,69 koruny za litr. Za stejné množství nafty motoristé zaplatí v průměru 31,81 koruny, o pět haléřů méně než minulou středu. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Americké akcie posílily díky dobrým výsledkům maloobchodníků

21.08.

New York 21. srpna (ČTK) - Americké akcie dnes posílily, protože překvapivě příznivé hospodářské výsledky některých významných maloobchodních společností signalizovaly silnou spotřebitelskou poptávku ve Spojených státech.

Ropa zdražuje v reakci na pokles amerických zásob

21.08.

Londýn/New York 21. srpna (ČTK) - Ceny ropy dnes rostou v reakci na pokles jejích amerických zásob. Ty se podle údajů amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) v týdnu do 16. srpna snížily o 2,7 milionu barelů.

Pražská burza poprvé v týdnu posílila, index PX stoupl o 0,41 pct

21.08.

Praha 21. srpna (ČTK) - Pražská burza dnes poprvé v týdnu posílila. Index PX stoupl o 0,41 procenta na 1037,98 bodu. Nahoru mu pomohly akcie výrobce antivirových programů Avast a Erste Bank. Nedařilo se naopak cenným papírům Komerční banky a Moneta Money Bank. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Celkový zobchodovaný objem dosáhl 219,6 milionu korun, což je méně než polovina průměrných denních obchodů za poslední rok.

Koruna dnes stagnovala k oběma hlavním světovým měnám

21.08.

Praha 21. srpna (ČTK) - Koruna dnes stagnovala k oběma hlavním světovým měnám. V 17:00 se podle Patria Online obchodovala vůči euru za 25,81 Kč/EUR, k dolaru za 23,27 Kč/USD. Stejné zavírací hodnoty měla i v úterý.

Reuters: Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu

21.08.

Brusel 21. srpna (ČTK) - Antimonopolní regulátoři Evropské unie se rozhodli prozkoumat plány americké internetové společnosti Facebook na vytvoření nové digitální měny. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Evropská komise podle zdrojů tento měsíc rozeslala dotazníky různým skupinám, kterých se projekt nové měny týká. Tento krok by mohl být přípravou na zahájení oficiálního vyšetřování.

Nad rámec rozpočtů půjde na digitalizaci příští rok 492 mil. Kč

21.08.

Praha 21. srpna (ČTK) - Nad rámec rozpočtů jednotlivých ministerstev půjde příští rok na digitalizaci 492 milionů korun. Po dnešním jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) to novinářům řekl vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla. Schillerová doplnila, že během tří let do roku 2022 půjde o částku zhruba 1,2 miliardy korun. Letos podle zmocněnce pokryly resorty výdaje na digitalizaci plně ze svých kapitol.

Papcel Litovel na sebe kvůli dluhům podal insolvenční návrh

21.08.

Litovel (Olomoucko) 21. srpna (ČTK) - Společnost Papcel, která v Litovli na Olomoucku vyrábí papírenské stroje, na sebe v úterý kvůli vysokým dluhům podala insolvenční návrh. Upozornil na to server E15.cz. Soud s Papcelem zahájil insolvenční řízení. Vedení podniku vyčíslilo dluhy na 418 milionů korun, vyplývá z insolvenčního rejstříku.

Vrchní soud potvrdil platnost převodu pozemků OKD na Asental Land

21.08.

Olomouc 21. srpna (ČTK) - Převod pozemků společnosti OKD v okolí dolu Darkov a tamního golfového areálu na realitní firmu Asental Land miliardáře Zdeňka Bakaly platí. Vrchní soud v Olomouci totiž potvrdil prvoinstanční rozsudek krajského soudu v Ostravě. Ten už dřív zamítl žalobu insolvenčního správce OKD (nyní Správa pohledávek OKD) Lee Loudy právě na Asental Land; Louda usiloval o prohlášení smluv o převodu za neúčinné. ČTK to řekl mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik.

Německá vláda poprvé prodala 30leté dluhopisy se záporným výnosem

21.08.

Londýn/Berlín 21. srpna (ČTK) - Německá vláda dnes v aukci poprvé prodala 30leté státní dluhopisy se záporným výnosem. Prodala jich za 824 milionů eur (21,2 miliardy Kč), v plánu ale měla prodat dluhopisy s nulovým úrokem za dvě miliardy eur. Průměrný výnos dosáhl minus 0,11 procenta, uvedla agentura Reuters. Ta zároveň prodej 30letých dluhopisů se záporným výnosem označila za milník pro celý dluhopisový trh.

Ostravská huť dosáhla v roce 2018 čistého zisku 4,1 miliardy Kč

21.08.

Ostrava 21. srpna (ČTK) - Hutní podnik Liberty Ostrava dosáhl v roce 2018 ještě jako ArcelorMittal Ostrava čistého zisku 4,1 miliardy korun. Nárůst oproti roku 2017 činí 946 milionů korun. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnila zejména vyšší výroba i marže. ČTK to dnes sdělila mluvčí podniku Barbora Černá Dvořáková. Huť má nového majitele od letošního 1. července.

Českou kancelář KPMG povede po Tůmovi viceguvernér ČNB Hampl

21.08.

Praha 21. srpna (ČTK) - Českou kancelář poradenské firmy KPMG posílí od září ekonom Mojmír Hampl, který byl v letech 2008 až 2018 viceguvernérem České národní banky. Z pozice ředitele převezme odpovědnosti bývalého guvernéra centrální banky Zdeňka Tůmy a povede poradenské služby pro finanční sektor, informovala dnes ČTK KPMG. Tůma by se měl od poloviny října stát předsedou dozorčí rady ČSOB.

Rosněfť zvýšila čtvrtletní zisk, pocítila ale potíže kolem Družby

21.08.

Moskva 21. srpna (ČTK) - Největší ruská ropná společnost Rosněfť ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 48,1 procenta na 194 miliardy rublů (68 miliard Kč). K vysokému růstu přispěly z velké části odpisy majetku v prvním čtvrtletí, negativní dopad na hospodaření naopak měly potíže kolem ropovodu Družba, informovala dnes firma.

Reuters: Alibaba odkládá vstup na burzu v Hongkongu

21.08.

Hongkong/New York 21. srpna (ČTK) - Největší čínský internetový obchod Alibaba Group Holding se rozhodl odložit vstup na akciovou burzu v Hongkongu. Důvodem jsou nepokoje v souvislosti s protivládními protesty, s nimiž se toto asijské finanční centrum potýká už několik týdnů. S odkazem na své zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Akcie až za 15 miliard USD (skoro 349 miliard Kč) tam Alibaba chtěla nabídnout koncem srpna.

Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v červenci klesla na 2,68 pct

21.08.

Praha 21. srpna (ČTK) - Průměrná úroková sazba hypoték v červenci klesla na 2,68 procenta z červnových 2,76 procenta. Sazby klesly šestý měsíc v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta. Od té doby většinou rostla.

Akcie v USA po třídenním růstu oslabily kvůli finančním titulům

20.08.

New York 20. srpna (ČTK) - Akcie ve Spojených státech dnes po třídenním růstu klesly. Dolů je poslaly především finanční tituly, které oslabily nižší výnosy z amerických dluhopisů. Na devizovém trhu ztrácel dolar.

Škodu Kamiq si již objednalo 1600 lidí, prodávat se začne 4. září

20.08.

Štrasburk 20. srpna (zvláštní zpravodaj ČTK) - Nový crossover Škody Auto pod názvem Kamiq si ještě před uvedením na trh objednalo 1600 zákazníků. ČTK to řekl ředitel Škody Auto ČR Luboš Vlček. Vůz se v Mladé Boleslavi vyrábí od července, oficiální prodej začne 4. září a dnes ho automobilka ve Štrasburku představila novinářům.

Plzeň od ledna zdraží jednotlivé jízdenky i předplatné v MHD

20.08.

Plzeň 20. srpna (ČTK) - Plzeň od ledna zdraží jednotlivé jízdenky i předplatné MHD o dvě až šest korun. Ceny se změní u papírových jízdenek prodávaných v trafikách a v předprodejích dopravních podniků, u SMS jízdenek i u jízdenek, které si cestující kupují platebními kartami v systému Cardman přímo ve voze. Zdražení by mělo zvýšit tržby z jízdného o 11 až 14 milionů korun, řekl dnes novinářům náměstek primátora pro dopravu Michal Vozobule (TOP 09).

Pražskou burzu dnes stáhly dolů akcie ČEZ a bankovního sektoru

20.08.

Praha 20. srpna (ČTK) - Pražská burza dnes mírně klesla, index PX oslabil o 0,15 procenta na 1033,74 bodu. Dolů ho stáhly akcie elektrárenské společnosti ČEZ a bankovního sektoru. Dařilo se naopak pojišťovně VIG. Aktivita na trhu byla nízká. Celkový zobchodovaný objem dosáhl 275 milionů korun, což je asi polovina dlouhodobého denního průměru. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Koruna dnes pokračovala v oslabování vůči euru i dolaru

20.08.

Praha 20. srpna (ČTK) - Koruna dnes pokračovala v oslabování vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru ztratila čtyři haléře a obchodování zakončila na 25,81 Kč/EUR. K dolaru pak česká měna oslabila ve srovnání s pondělním závěrem o pět haléřů, v 17:00 se obchodovala za 23,27 Kč/USD. Vyplývá to z průběžných informací serveru Patria Online.

Ropa zlevňuje kvůli přetrvávajícím obavám ohledně poptávky

20.08.

Londýn/New York 20. srpna (ČTK) - Ceny ropy se dnes snižují kvůli přetrvávajícím obavám ohledně budoucího vývoje poptávky. Výraznějšímu propadu cen nicméně brání známky poklesu obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou i naděje, že globální hospodářský růst by mohla podpořit stimulační opatření předních ekonomik.

Čtvrtletní zisk firmy Xiaomi prudce klesl, růst tržeb zpomalil

20.08.

Šanghaj 20. srpna (ČTK) - Čistý zisk čínského výrobce chytrých telefonů Xiaomi se ve druhém čtvrtletí propadl o 87 procent na 1,96 miliardy jüanů (6,5 miliardy Kč). Firma rovněž zaznamenala nejslabší růst tržeb ve své historii, a to kvůli slabší domácí poptávce a konkurenci ze strany domácího rivala Huawei, napsala agentura Reuters.

Nezaměstnanost na Slovensku v červenci zůstala na 4,97 procenta

20.08.

Bratislava 20. srpna (zpravodaj ČTK) - Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v červenci nezměnila, zůstala na červnové úrovni 4,97 procenta. Drží se tak blízko historického minima. Oznámilo to dnes ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které na Slovensku řídí úřady práce. V Česku nezaměstnanost v červenci stoupla na 2,7 procenta z červnových 2,6 procenta.

Hlavní srbský výrobce nealka Knjaz Miloš patří Mattoni a PepsiCo

20.08.

Bělehrad 20. srpna (zvláštní zpravodaj ČTK) - Společnost Mattoni 1873 spolu s firmou PepsiCo dnes dokončily koupi hlavního srbského výrobce minerálních vod a nealkoholických nápojů Knjaz Miloš. Generální ředitel skupiny Mattoni 1873 Alessandro Pasquale dnes podepsal na české ambasádě v Bělehradě smlouvu s prodávající Mid Europa Partners. Cenu transakce ani jedna ze stran nezveřejnila, Pasquale ale už dříve avizoval, že by mělo jít o jednu z nejdražších akvizic skupiny.

Mezi sedmi zájemci o investici v Belene je i české konsorcium

20.08.

Sofia 20. srpna (ČTK) - Mezi sedmi zájemci, kteří stojí o to být strategickým investorem v projektu bulharské jaderné elektrárny Belene, je i konsorcium zahrnující českou firmu Vítkovice Heavy Machinery. Oznámilo to dnes bulharské ministerstvo energetiky. Bulharsko by teď mělo do tří měsíců vybrat prioritní zájemce, které požádá o předložení závazných nabídek.

Čína mírně snížila novou referenční úvěrovou sazbu

20.08.

Šanghaj/Peking 20. srpna (ČTK) - Čína dnes podle očekávání mírně snížila svou novou referenční úvěrovou sazbu. Centrální banka se pomocí reforem úrokových sazeb snaží firmám snížit náklady na půjčky, aby tak podpořila domácí ekonomiku. Podle analytiků lze předpokládat, že banka bude muset ve snižování úroků pokračovat.

Elanco převezme veterinární divizi Bayeru, vznikne silný hráč

20.08.

Frankfurt/Greenfield (USA) 20. srpna (ČTK) - Americká společnost Elanco Animal Health se dohodla na převzetí divize veterinárních přípravků německé společnosti Bayer, zaplatí za ni 7,6 miliardy USD (177 miliard Kč) v hotovosti a v akciích. Spojením vznikne podle objemu příjmů druhý největší hráč v sektoru zdravotních přípravků pro zvířata. Podniky to dnes oznámily ve společné tiskové zprávě.

Výrobce sportovní výživy Nutrend utržil rekordních 1,26 mld.Kč

20.08.

Olomouc 20. srpna (ČTK) - Rekordních 1,26 miliardy korun loni utržila společnost Nutrend D.S., která patří k předním českým výrobcům potravinových doplňků a sportovní výživy. Její tržby se v roce 2018 díky rozšíření výrobního závodu v Olomouci i rostoucímu exportu meziročně zvýšily o třetinu a poprvé pokořily miliardovou hranici. Podnik Nutrend D.S. zároveň zdvojnásobil zisk na 124,5 milionu korun z 62,5 milionu korun v roce 2017. ČTK informaci získala z výroční zprávy firmy.

SŽDC zmodernizuje dva železniční úseky za téměř pět miliard korun

20.08.

Praha 20. srpna (ČTK) - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) nechá zmodernizovat dva železniční úseky za téměř pět miliard korun. Zrekonstruovány budou tratě Praha Smíchov-Černošice a Šakvice-Hustopeče u Brna. SŽDC tento týden podepsala smlouvy se stavaři. Státní organizace o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Výroba aut do července vzrostla o 1,4 procenta

20.08.

Praha 20. srpna (ČTK) - Výroba aut v Česku se po mírném propadu v prvním pololetí vrátila k růstu. Od ledna do července vzrostla o 1,4 procenta na 834.247 osobních a lehkých užitkových vozů. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu.

Tatra Trucks dodá české armádě auta za půl miliardy korun

20.08.

Kopřivnice (Novojičínsko) 20. srpna (ČTK) - Kopřivnická automobilka Tatra Trucks dodá české armádě v příštích letech 71 nákladních vozidel. Hodnota těchto zakázek pro ministerstvo obrany převyšuje půl miliardy korun. ČTK to dnes řekl mluvčí společnosti Andrej Čírtek. Dodal, že obě strany smlouvu na dodávku podepsaly v polovině srpna.

Americké akcie rostly díky nadějím ohledně stimulačních opatření

19.08.

New York 19. srpna (ČTK) - Americké akcie dnes posílily díky nadějím, že globální hospodářský růst by mohla podpořit stimulační opatření předních ekonomik, například Číny a Německa. Technologický sektor navíc těžil z rozhodnutí Washingtonu, které umožňuje americkým firmám po další tři měsíce pokračovat v dodávkách součástek a technologií čínskému výrobci telekomunikačních zařízení Huawei Technologies.

Trump vyzval Fed ke snížení úroků o nejméně jeden procentní bod

19.08.

Washington 19. srpna (ČTK) - Americká centrální banka (Fed) by měla během krátké doby snížit své úrokové sazby minimálně o jeden procentní bod, aby tak podpořila hospodářský vývoj doma i v zahraničí. Uvedl to dnes prezident USA Donald Trump. Dodal, že Fed by mohl přikročit také k určitému kvantitativnímu uvolňování měnové politiky, které spočívá v nákupech dluhopisů.

Ceny ropy rostou kvůli útoku jemenských rebelů na ropné pole

19.08.

Londýn/New York 16. srpna (ČTK) - Ceny ropy dnes rostou kvůli víkendovému útoku jemenských povstalců na saúdskoarabské ropné pole. Nárůst cen nicméně zmírnil páteční pesimistický výhled Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Investoři sledují rovněž vývoj kolem obchodního konfliktu mezi USA a Čínou.

Koruna na začátku týdne oslabovala k euru i dolaru

19.08.

Praha 19. srpna (ČTK) - Koruna začala nový týden oslabením k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru klesla o tři haléře na 25,77 Kč/EUR. K dolaru pak česká měna oslabila ve srovnání s pátečním závěrem o pět haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 23,22 Kč/USD.

Pražská burza začátkem týdne stagnuje, akcie KB ztratily 0,7 pct

19.08.

Praha 19. srpna (ČTK) - Pražská burza na začátku týdne stagnuje. Index PX klesl dnes proti pátku o setinu procenta na 1035,33 bodu. Nejobchodovanější dnes byly akcie Komerční banky, které ale přišly o 0,7 procenta hodnoty. Ztratily také akcie energetické společnosti ČEZ, tabákové Philip Morris či antivirové firmy Avast. Zdražily naopak cenné papíry bank Moneta Money bank a Erste Group. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

D1 bude přes noc u Humpolce několikrát stát kvůli stavbě mostu

19.08.

Humpolec (Pelhřimovsko) 19. srpna (ČTK) - Provoz na dálnici D1 u Humpolce dnes od 22:00 několikrát zastaví stavba nosníků nového mostu. Uzavírky budou v obou směrech. Potrvají 20 nebo 40 minut. U delší uzavírky bude policie první půlhodinu posílat auta na objízdné trasy. Omezení týkající se úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem skončí v úterý v 6:00. ČTK to dnes řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Bundesbank: Německá ekonomika zřejmě dál slábne

19.08.

Frankfurt 19. srpna (ČTK) - Německá ekonomika přes léto pravděpodobně dál zeslábla, protože kvůli nedostatku zakázek vázne výroba. Ve svém výhledu to dnes uvedla Deutsche Bundesbank, tedy německá centrální banka. Zpráva tak naznačuje, že největší evropská ekonomika už je nyní v recesi, uvedla agentura Reuters.

MPO bude příští rok hospodařit s 37,5 mld., na vědu půjde 37 mld.

19.08.

Praha 19. srpna (ČTK) - Rozpočet ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) bude příští rok činit zhruba 37,5 miliard korun, což je o dvě miliardy Kč více než v roce 2019. Také rozpočet pro výzkum, vývoj a inovace posílí na 37 miliard korun. Obě částky jsou bez evropských zdrojů. Dohodli se na tom dnes ministr průmyslu Karel Havlíček s ministryní financí Alenou Schillerovou (oba za ANO). Havlíček uvedl, že příští rok bude rozpočet na výzkum rekordní.

Řetězec lékáren Benu kupuje pobočky Fajn lékárny

19.08.

Brno 19. srpna (ČTK) - Druhý tuzemský největší řetězec lékáren Benu kupuje společnost, která provozuje 11 poboček značky Fajn lékárna. Spojení posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který informaci o chystané fúzi zveřejnil na svém webu. Na českém trhu působí podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) přes 2500 lékáren. Největší lékárenskou sítí v Česku je Dr.Max ze skupiny Penta, která má 440 poboček. Benu, dceřiná společnost firmy Phoenix lékárenský velkoobchod, má 223 lékáren.

Majetek v podílových fondech stoupl o 53 mld. na 526 mld. Kč

19.08.

Praha 19. srpna (ČTK) - Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl v letošním prvním pololetí o 53,4 miliardy Kč na 526,3 miliardy korun. ČTK o tom dnes informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Hodnota majetku v zahraničních fondech stoupla o 10,1 miliardy Kč, v domácích fondech o 43,3 miliardy korun. Celkem 85 procent majetku drží fyzické osoby a 15 procent právnické osoby.

Havlíček na MF jedná o rozpočtu pro průmysl i pro vědu

19.08.

Praha 19. srpna (ČTK) - Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) před jednáním na ministerstvu financí novinářům řekl, že nebude ze státního rozpočtu pro příští rok žádat o peníze navíc. Návrh rozpočtu pro MPO činí zhruba 37,5 miliardy korun bez evropských zdrojů, což je zhruba o miliardu více než loni. Otevřené jsou podle něj jen desítky milionů korun, které jsou vázané na digitalizaci. Havlíček dnes bude mluvit s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) nejen o rozpočtu pro svůj resort, ale i pro výzkum, vývoj a inovace.

Čína mění úvěrovou politiku, ceny akcií v reakci výrazně zpevňují

19.08.

Peking/Šanghaj 19. srpna (ČTK) - Čínské akciové trhy dnes zažily nejvýraznější růst za poslední dva měsíce, hlavní indexy přidaly více než dvě procenta. Investoři tak reagují na změny v určování základní úrokové sazby v Číně, které místní centrální banka oznámila o víkendu. Opatření mají podnikům pomoci snížit náklady na výpůjčky a podpořit podnikání poznamenané oslabením domácí poptávky a rok trvající obchodní válkou se Spojenými státy.

Výrobci rozbušek Austin Detonator loni rostly tržby na 2 mld.Kč

19.08.

Vsetín 19. srpna (ČTK) - Vsetínská společnost Austin Detonator, největší evropský výrobce důlních rozbušek, měla loni rekordní tržby 2,020 miliardy korun. Meziročně stouply o 40 procent. Zvýšil se také zisk, loni činil 448 milionů korun, o rok dříve to bylo 305 milionů korun. ČTK to dnes zjistila z výroční zprávy společnosti zveřejněné na serveru justice.cz.

NKÚ: Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

19.08.

Praha 19. srpna (ČTK) - Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě, neefektivně a netransparentně, podpora byla roztříštěná a kvůli chybějícímu informačnímu systému náročná pro poskytovatele i příjemce. Na základě prověrky o tom dnes informoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). I když MK podle kontrolorů už po předchozí kontrole před pěti lety slíbilo nápravu, nedostatky přetrvávaly. Ministerstvo kultury tvrdí, že od letošního roku platí příkaz ministra, který sjednotil a podrobně upravil systém dotací a do velké míry odstranil roztříštěnost, složitost, administrativní zátěž a neefektivitu dotačních výběrových řízení.

Solitea koupila Dotykačku a Smart Software, je lídrem na trhu EET

19.08.

Praha 19. srpna (ČTK) - Brněnská společnost Solitea získala 53 procent ve výrobci pokladen Dotykačka. Přes něj poté ovládla společnost Smart Software, která provozuje pokladní systém Markeeta. Solitea se tak stala lídrem na trhu s pokladnami a softwarem pro elektronickou evidenci tržeb (EET). Nově bude obsluhovat více než 24.000 zákazníků. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN) a Mladá fronta Dnes (MfD).

O rozpočtu budou dnes s Schillerovou vyjednávat Havlíček i Plaga

19.08.

Praha 19. srpna (ČTK) - Dnes ráno se s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) sejde kvůli návrhu rozpočtu ministr školství Robert Plaga (ANO). Se správkyní státní kasy bude dnes vyjednávat o rozpočtu i vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

Havlíček nechce pro MPO peníze navíc, sníží stavy zaměstnanců

18.08.

Praha 18. srpna (ČTK) - Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) nebude ze státního rozpočtu na příští rok požadovat pro svůj resort peníze navíc. Havlíček řekl ČTK, že jeho úřad bude střízlivý v nadpožadavcích a je přesvědčen, že se dohodnou, aby nezasáhli rozpočet. V pondělí se kvůli tomu sejde s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá u všech ministerstev také se snížením počtu pracovních míst o deset procent.
« Předchozí 1 2 3 4 320 640 959 1278

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.