Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Tisíce klientů brokera Fio dnes nemohly obchodovat s akciemi

19.03.

Praha 19. března (ČTK) - Tisíce klientů společnosti Fio, největšího obchodníka v tuzemsku zaměřeného na drobné klienty, dnes nemohli několik hodin obchodovat s cennými papíry. Mimo provoz pro klienty Fio byla pražská burza i burza RM-Systém. Skupině Fio po poledni vypadl centrální server a nefungovaly ani záložní systémy. Obnovit obchodování se podařilo po 16:00. Podobné potíže Fio ještě nemělo, řekl ČTK marketingový ředitel burzy RM-Systém, člena skupiny Fio, Jiří Vodička.

Iveco loni ve Vysokém Mýtě vyrobilo nejvíce autobusů

19.03.

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) 19. března (ČTK) - Firma Iveco Czech Republic loni vyrobila nejvíc autobusů v novodobé historii firmy, konkrétně 3020 vozidel. Vyšší výroba se projevila v lepších tržbách, ale zisky byly naopak nižší než v roce 2007. Řekl to generální ředitel Daniel Patka po zasedání valné hromady.

Průzkum: Ekonomická krize postihla již pětinu Čechů

19.03.

Praha 19. března (ČTK) - Současná ekonomická krize zasáhla již pětinu Čechů. Ukázal to březnový průzkum společnosti Factum Invenio, podle nějž projevy krize častěji pocítily domácnosti s nižšími příjmy. Více než polovina domácností dopad krize ještě očekává, na druhou stranu obavy z krize si nepřipouští necelá čtvrtina lidí.

Topolánek: Příčinou krize je i nedostatek etiky ve finančnictví

19.03.

Brusel 19. března (zpravodaj ČTK) - Jednou z hlavních příčin současné finanční a hospodářské krize je nedostatek etiky ve finančním sektoru, řekl dnes novinářům před začátkem dvoudenního summitu v Bruselu český premiér Mirek Topolánek. Podle něj jsou příčiny tři - vedle nedostatku etiky jde o neobezřetné chování států a selhávající regulaci, například v případě hedgeových fondů či takzvaných daňových rájů.

KZ Finance: Z fondů letos do půlky března odteklo 7,7 mld. Kč

19.03.

Praha 19. března (ČTK) - Češi se i v letošním roce zbavují svých investic v podílových fondech. Od začátku roku do poloviny března převážily odkupy jejich podílů nové prodeje o 7,7 miliardy Kč. Nejhorší je situace u fondů peněžního trhu, ze kterých odplynulo 5,1 miliardy Kč. Nepatrně přibylo peněz v akciových fondech. ČTK o tom informovala společnost KZ Finance, která čerpala údaje z dat Asociace pro kapitálových trh.

Daňové přiznání zatím podala čtvrtina lidí

19.03.

Praha 19. března (ČTK) - Daňové přiznání dosud podala podle odhadů ministerstva financí zhruba čtvrtina lidí. Daňové přiznání z příjmů je letos třeba podat do 31. března. Pokud využívají lidé služeb daňového poradce, mohou tak učinit do konce června. Nepodá-li člověk včas daňové přiznání, může mu finanční úřad zvýšit daň až o deset procent.

Nový Bor vyplatil na dávkách a půjčkách sklářům přes 3 miliony

19.03.

Nový Bor (Českolipsko) 19. března (ČTK) - Přes tři miliony korun vyplatilo v prvních dvou měsících letošního roku město Nový Bor na Českolipsku bývalým zaměstnancům zkrachovalého Crystalexu na dávkách pomoci v hmotné nouzi a půjčkách. Jen na sociálních dávkách rozdělila v lednu a únoru radnice bezmála 2,97 milionu korun, což bylo téměř čtyřikrát víc než ve stejném období loňského roku. ČTK to dnes řekl tajemník městského úřadu Antonín Metál.

Živnostníci mohou mít po splacení dluhu nárok na nemocenskou

19.03.

Praha 19. března (ČTK) - Živnostníci a drobní podnikatelé, jimž kvůli dluhům na pojistném na nemocenské pojištění k 1. lednu letošního roku zanikla účast na nemocenském pojištění, se mohou do systému vrátit. Do konce března se však musí přihlásit u příslušné správy sociálního zabezpečení a doplatit penále z dluhu na pojistném. ČTK to oznámila mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Topolánek: Plynová krize je permanentní, může nastat zítra

19.03.

Brusel 19. března (zpravodajové ČTK) - Plynová krize, kterou začátkem letošního roku způsobilo přerušení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu do Evropy, je permanentní a může "nastat klidně zítra". Novinářům to dnes před začátkem summitu EU v Bruselu řekl premiér Mirek Topolánek. Podle něj obnovení dodávek vyřešilo krátkodobý výpadek, příčiny ale zůstávají.

Náměstek MPO: Návrh odpadového zákona zvýší firmám administrativu

19.03.

Praha 19. března (ČTK) - Nový návrh zákona o odpadech je složitý, zvýší administrativní a ekonomickou zátěž firem, řekl po dnešním setkání s podnikatelskými svazy náměstek ministra průmyslu a ochodu Erik Geuss. K návrhu z dílny ministerstva životního prostředí mají výhrady i podnikatelské organizace, obce a kraje. Ministerstvo průmyslu již k zákonu eviduje více než 200 věcných připomínek.

Kalousek chce audit o nakládání s vybraným nájemným z bytů OKD

19.03.

Praha 19. března (ČTK) - Ministr financí Miroslav Kalousek chce uskutečnit nezávislý a hloubkový audit, která má zjistit, jak skupina RPG Real Estate nakládá s nájemným vybraným z bytů společnosti OKD. RPG podle něj s tímto auditem souhlasí. Kalousek to prohlásil při dnešních sněmovních interpelacích s tím, že výsledky auditu je ochoten zveřejnit.

Pražská burza opět roste

19.03.

Praha 19. března (ČTK) - Pražská burza dnes dopoledne výrazně posílila a rostla tak osmý den v řadě. Nejvíce se dařilo akciím bank, mediální firmy CME, pojišťovny VIG a energetické společnosti ČEZ, pokles naopak postihl cenné papíry textilní Pegas Nonwovens a developera Orco. Hlavní index PX vzrostl o 3,54 procenta na 731,3 bodu, vyplývá z údajů burzu.

Farmáři požadují mimořádnou dotaci ve výši 300 euro na dojnici

19.03.

Praha 19. března (ČTK) - Finanční příspěvek ve výši 300 euro (nyní zhruba 8100 korun) na dojnici požadují zástupci tuzemských chovatelů mléčného skotu a rozhodnutí o této dotaci chtějí do 15. dubna. ČTK to dnes po jednání Operativní skupiny Agrární komory řekl předseda AK Jan Veleba.

Merces.cz: Platové rozdíly mezi muži a ženami se s věkem zvyšují

19.03.

Praha 19. března (ČTK) - Platové rozdíly mezi ženami a muži se v Česku s rostoucím věkem prohlubují. Největší rozdíl je ve věkové skupině 35 až 44 let, kde činí 42 procent ve prospěch mužů. Podobná situace je i na Slovensku. Vyplývá to z kontinuálního průzkumu mezd a platů Merces.cz a Merces.sk, který obsahuje mzdové údaje více než 270.000 respondentů.

Francii opět zasáhly stávky

19.03.

Paříž 19. března (zpravodaj ČTK) - Osm francouzských odborových organizací vyzvalo své členy k účasti na dnešní protestní stávce a k demonstracím proti opatřením vlády prezidenta Nicolase Sarkozyho na oživení francouzského hospodářství. Stávka na železnici, která začala již ve středu ve 20:00, zatím omezila dopravu na dráze zhruba o 50 procent. Mezinárodní spoje rychlovlaků TGV jsou částečně omezeny ale jen ve směrech do Švýcarska a Itálie.

Premiér: Naděje na schválení miliard na energetické projekty žije

19.03.

Brusel 19. března (ČTK) - Premiér Mirek Topolánek věří, že by EU mohla na dnes začínajícím summitu EU schválit balík pěti miliard eur (135 miliard korun) na šíření internetu, na zemědělství a hlavně na energetické projekty. Topolánek, který bude jednáním šéfovat, bude muset překonat třeba odpor Německa, které zpochybňovalo způsob financování i seznam projektů. Různé požadavky ale zaznívají i z dalších zemí.

Koruna prudce posílila pod hranici 20 korun za dolar

19.03.

Praha 19. března (ČTK) - Česká měna dnes posílila o více než 60 haléřů vůči dolaru a obchoduje se pod hranicí 20 Kč/USD. Důvodem jsou výsledky jednání americké centrální banky, které oslabují dolar na světových trzích. Vyplývá to z informací serveru Patria Online. Proti euru koruna posílila na 26,94 Kč/EUR.

Velkoobchody Makro kvůli krizi nabídly zákazníkům slevy

19.03.

Praha 19. března (ČTK) - Velkoobchodní společnost Makro Cash&Carry, která v Česku provozuje 13 velkoobchodních center, kvůli hospodářské krizi nabídla některým svým stálým zákazníkům slevy. Makro má nyní více než 800.000 registrovaných zákazníků z řad podnikatelů, zejména obchodníků a firem podnikajících v gastronomii. Právě mnozí maloobchodníci i restauratéři již krizi pocítili na nižších tržbách.

Velkým autobazarům klesá zásoba aut, zvyšují výkupní ceny

19.03.

Praha 19. března (ČTK) - Velké tuzemské autobazary začaly v posledních týdnech kvůli rostoucím prodejům zvyšovat výkupní ceny ojetých vozů. Ceny proti začátku roku vzrostly až o několik desítek tisíc korun. Vyplývá to z informací autobazarů.

Výrobci skla a porcelánu stále čekají na nové vlastníky

19.03.

Praha 19. března (ČTK) - Půl roku od zahájení insolvenčního řízení výrobci skla a porcelánu z majetkově spjatých skupin Bohemia Crystalex Trading (BCT) a Porcela Plus stále čekají na nové vlastníky, kteří by výrobu znovu rozjeli. Nejdál je prodej Karlovarského porcelánu, kde ve středu věřitelé rozhodli o prodeji závodu na výrobu růžového porcelánu v Chodově, o dalších podnicích budou jednat příští týden. V nejbližší době by se mělo rozhodnout také o prodeji Skláren Bohemia v Poděbradech.

Topolánek: Případné nové stimulační balíky pokládáme za zhoubné

19.03.

Brusel 19. března (zpravodajové ČTK) - Případné přijímání nějakých nových záchranných balíčků na pomoc evropským ekonomikám pokládáme za zhoubné a komplikované. ČTK to dnes řekl premiér Mirek Topolánek před summitem EU. Na něm se budou šéfové států či vlád zabývat mimo jiné právě i tím, zda stovky miliard eur, které už země EU na oživení ekonomiky daly, stačí.

Japonské akcie kvůli silnějšímu jenu oslabily

19.03.

Tokio 19. března (ČTK) - Japonské akcie dnes mírně oslabily. Důvodem byl růst jenu, který stáhl dolů přední vývozce, v čele s automobilkami. Kroky americké a japonské centrální banky na zmírnění úvěrové krize však pomohly nahoru bankovním společnostem. V závěru obchodování index Nikkei klesl o 26,21 bodu, tedy 0,3 procenta, na 7945,96 bodu. V pátek jsou trhy v Japonsku kvůli státnímu svátku zavřené.

HN: CK Fischer a Senator Travel končí spolupráci se SkyEurope

19.03.

Praha 19. března (ČTK) - Cestovní kanceláře CK Fischer a Senator Travel přestaly spolupracovat s nízkonákladovými aeroliniemi SkyEurope. Píšou to dnešní Hospodářské noviny (HN). Společnost SkyEurope, která má základny kromě Prahy i v Bratislavě a Vídni, zrušila od ledna přes stovku letů.

Fuksa v HN: Letiště Praha i ČSA bychom mohli prodat do konce roku

19.03.

Praha 19. března (ČTK) - Vláda je rozhodnuta do konce volebního období prodat Letiště Praha i České aerolinie. Když všechno půjde dobře, stihne to kabinet ještě letos, řekl v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny náměstek ministra financí Ivan Fuksa, který má privatizace státních podílů ve firmách na starosti.

HN: Manažer ČEZ zneužil informace, trestné to ale nebylo

19.03.

Praha 19. března (ČTK) - Obchodní ředitel elektrárenské společnosti ČEZ Alan Svoboda podle soudu spáchal zakázaný čin, k odsouzení to ale prý nestačí. Uvedly to dnešní Hospodářské noviny (HN) s odvoláním na slova soudce Městského soudu v Praze Kamila Kydalky.

E15: Česká spořitelna vsadí na produkty s podporou státu

19.03.

Praha 19. března (ČTK) - Česká spořitelna nabídne svým klientům státem dotované produkty a rozšíří pobočkovou síť. Banka s největším počtem klientů v zemi hodlá prostřednictvím speciálního programu nabízet penzijní připojištění, stavební spoření a životní pojištění. Píše to dnešní E15.

Americké akcie po zprávě Fedu zpevnily

18.03.

New York 18. března (ČTK) - Americké akcie dnes smazaly počáteční ztráty a vydaly se vzhůru. Impulzem ke změně byla zpráva z dvoudenního zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed). Banka nechala základní úrok beze změn, bude ale odkupovat dlouhodobé státní dluhopisy do výše 300 miliard dolarů a odkoupí hypoteční cenné papíry za dalších asi 750 miliard dolarů.

V centru Kladna má vzniknout obchodní centrum za 1,5 miliardy Kč

18.03.

Kladno 18. března (ČTK) - V Kladně má být do druhé poloviny roku 2011 vybudováno rozsáhlé obchodní a společensko-zábavní centrum s 90 obchody, fitcentrem a multikinem za více než 1,5 miliardy korun. S výstavbou ale nesouhlasí řada místních obyvatel, kteří mají obavy ze zvýšené dopravní zátěže. Podle zástupců investora z developerské skupiny Crestyl nadměrné zatížení dopravou nehrozí, což podle nich potvrzuje nezávislá dopravní studie. Komplex Central Kladno by měl naopak zkvalitnit život ve středu města, řekl dnes novinářům generální ředitel Crestylu Omar Koleilat.

Euro.cz: ČEZ shání prostředky na investice, jedná s EIB a EBRD

18.03.

Praha 18. března (ČTK) - Společnost ČEZ shání prostředky na své rozsáhlé investiční projekty v zahraničí. Podle serveru Euro.cz údajně jedná s Evropskou investiční bankou (EIB), Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD) a některými komerčními bankovními institucemi o poskytnutí finančních prostředků.

Americké akcie dopoledne oslabovaly

18.03.

New York 18. března (ČTK) - Akcie na amerických trzích během dopolední části obchodování klesaly a značný vliv na jejich pokles měl vývoj cen ropy spolu s propadem akcií technologické společnosti IBM. Investoři se ale také připravovali na výsledek zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed), který bude zveřejněn později.

Pražská burza dnes rostla sedmý den v řadě

18.03.

Praha 18. března (ČTK) - Pražská burza dnes rostla sedmý den v řadě. Podobně jako v úterý se tak nedržela celoevropského trendu. Závěrečný index PX uzavřel výše o 1,88 procenta na 706,3 bodu. Nad hranicí 700 bodů byl přitom naposledy před měsícem. Na růstu indexu dnes měly opět největší zásluhu akcie Erste Group Bank. Dvouciferný růst zaznamenaly akcie mediální skupiny CME a téměř sedmiprocentní růst měly akcie developera Orco Property Group. Výsledky ČTK převzala z burzy.

Koruna oslabila k 27 korunám za euro

18.03.

Praha 18. března (ČTK) - Česká měna dnes oslabila nad 27 korun za euro. V závěru obchodování kolem 17:00 se pohybovala na úrovni 27,05 Kč/EUR, a byla tak o 35 haléřů slabší než v úterý. K dolaru koruna stagnovala, když uzavírala na 20,63 Kč za dolar. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

Státní garance za ekologické škody loni stouply na 160 mld. Kč

18.03.

Praha 18. března (ČTK) - Celková výše státních garancí na odstranění starých ekologických škod činila ke konci loňského roku téměř 160 miliard korun. Na konci roku 2007 to bylo 158 miliard korun. Vyplývá to z informací ministerstva financí na internetu. Od roku 1991 do konce roku 2008 ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za 172,8 miliardy korun.

Rumunsko prý získá úvěrovou pomoc v hodnotě až 20 miliard eur

18.03.

Bukurešť 18. března (ČTK) - Rumunsko získá od Mezinárodního měnového fondu (MMF), Evropské unie a Světové banky (SB) nouzový úvěr v hodnotě 18 až 20 miliard eur (zhruba 490 až 540 miliard Kč), aby přežilo světovou finanční krizi. Uvedl to dnes podle agentury AP rumunský zástupce u MMF Mihai Tanasescu s tím, že dohoda o půjče je na spadnutí.

Turecká Eczacibasi prodá Zentivě podíly, které drží její součásti

18.03.

Istanbul 18. března (ČTK) - Turecká farmaceutická společnost Eczacibasi Ilac prodá českému výrobců léků Zentiva 25 procent akcií, které vlastní firmy Eczacibaşi Zentiva Saglik a Eczacibasi Zentiva Kimyasal. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Evropské firmy považují za největší riziko ochranářství

18.03.

Praha 18. března (ČTK) - Za největší riziko současného ekonomického vývoje považuje 55 procent evropských firem šířící se protekcionismus a téměř polovina pak zhoršení podmínek financování. Vyplynulo to z dotazníkového šetření evropského zaměstnavatelského svazu BusinessEurope mezi 40 členskými svazy ze 34 zemí, o kterém dnes ČTK informoval Svaz průmyslu a dopravy.

Soud zahájil insolvenční řízení se stavební firmou OHL ŽS

18.03.

Brno 18. března (ČTK) - Krajský soud v Brně dnes zahájil insolvenční řízení s jednou z největších stavebních firem v Česku OHL ŽS. Návrh podala firma Integra Liberec, které brněnská společnost údajně dluží přes 20,1 milionu korun. ČTK to dnes zjistila z údajů v insolvenčním rejstříku na serveru www.justice.cz.

Bratislava zrušila soutěž na nákup autobusů, bude nový tendr

18.03.

Bratislava 18. března (ČTK) - Dopravní podnik Bratislava (DPB) dnes zrušil tendr na dodávku více než 200 velkokapacitních autobusů za 2,5 miliardy slovenských korun (82,98 milionu eur; 2,24 miliardy Kč). Novou soutěž městský přepravce plánuje vyhlásit co nejdříve, řekl ČTK mluvčí DPB Peter Kavecký.

Státní dluhopisy lákají investory, MF jich prodalo za 20 mld. Kč

18.03.

Praha 18. března (ČTK) - Ministerstvo financí dnes zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy s desetiletou splatností. Úřad v dnešní aukci prodal cenné papíry za 20 miliard korun, přičemž zájem investorů byl ještě větší. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ČNB. Do aukce MF nabízelo původně dluhopisy za osm miliard korun s ročním kuponem pět procent.

Šrotovací prémie zvyšují prodej Škodovek v evropských státech

18.03.

Mladá Boleslav 18. března (ČTK) - Automobilka Škoda Auto zaznamenala v evropských zemích, které od začátku roku zavádí šrotovací prémie, zvýšený prodej. Nejvýraznější byl na německém trhu, více Škodovek se ale prodalo také třeba v Rakousku, Itálii nebo Francii. Díky šrotovací prémii se ve Škodovce zároveň vyrábí motory a převodovky do malých koncernových vozů na maximum současné kapacity. ČTK to dnes řekl mluvčí firmy Jaroslav Černý.

Obrat tuzemských hypermarketů loni vzrostl na 141 mld. Kč

18.03.

Praha 18. března (ČTK) - Obrat všech tuzemských hypermarketů loni vzrostl meziročně o sedm procent na rekordních více než 141 miliard korun. V Česku bylo otevřeno 15 nových hypermarketů a na konci loňského roku jich na tuzemském trhu fungovalo již 246. Vyplývá to z údajů společnosti Incoma Research. Hypermarkety se ve srovnání se supermarkety a diskontními prodejnami v Česku dlouhodobě těší větší oblibě.

Vládní airbus dnes kvůli Gymnichu cvičně přistál v Plané

18.03.

České Budějovice 18. března (ČTK) - Český vládní letoun Airbus A-319 dnes dopoledne cvičně přistál na letišti v Plané u Českých Budějovic. Cílem bylo zjistit, zda je letiště připraveno na přílet ministrů zahraničí Evropské unie. Ti budou 27. a 28. března jednat na zámku Hluboká. Podobně velký dopravní letoun přistál na českobudějovickém letišti vůbec poprvé, řekl ČTK ředitel letiště Ladislav Ondřich.

Útraty Čechů za kávu rostou, zvyšuje se obliba instantní kávy

18.03.

Praha 18. března (ČTK) - Útraty Čechů za kávu v obchodech rostou a v posledním roce se přiblížily pěti miliardám korun. Češi, kteří byli dlouhá léta zvyklí mletou kávu připravovat na klasický turecký způsob, přicházejí na chuť instantním kávám. Zatímco prodej rozpustné kávy roste, odbyt pražené kávy klesá. Vyplývá to ze statistik společnosti Nielsen i vyjádření výrobců a obchodníků.

Venezuela a Rusko vytvoří společnou ropnou firmu

18.03.

Caracas 18. března (ČTK) - Venezuela a Rusko vytvoří firmu, která bude pracovat na ropných projektech ve Venezuele, ale i v zahraničí. Uvedl to dnes venezuelský prezident Hugo Chávez.

Staré neúsporné žárovky za pár let zmizí z trhu, potvrdil Brusel

18.03.

Brusel 18. března (zpravodaj ČTK) - Neúsporné žárovky do roku 2012 postupně zmizí z trhů v Evropské unii. Evropská komise dnes schválila dvě nařízení, která počítají s postupným nahrazováním klasických starých žárovek na trhu jejich novými, ekologičtějšími alternativami.

Chodovský závod Karlovarského porcelánu má nového vlastníka

18.03.

Karlovy Vary 18. března (ČTK) - Věřitelský výbor jednající o prodeji krachující firmy Karlovarský porcelán (KP) rozhodl dnes o novém vlastníkovi závodu v Chodově na Sokolovsku, kde se vyrábí tradiční růžový porcelán. O prodeji dalších závodů největší tuzemské porcelánky, která je od loňského 10. prosince v konkurzu, se bude jednat v pondělí. ČTK to řekl předseda sklářských odborů Vladimír Kubinec.

Tisk: Volkswagen letos počítá s propadem zisku o 90 procent

18.03.

Kolín nad Rýnem/Wolfsburg 18. března (ČTK) - Německá automobilka Volkswagen, jejíž součástí je rovněž česká Škoda Auto, očekává v letošním roce v důsledku ekonomické krize pokles zisku zhruba o 90 procent na 500 milionů eur (13,4 miliardy Kč). Informoval o tom dnes podle agentury DPA německý časopis Capital. Dodal, že firma zároveň počítá s propadem tržeb o téměř devět procent na zhruba 104 miliard eur.

Barroso: Státy by měly dál podpořit ekonomiky, pokud mají peníze

18.03.

Brusel 18. března (zpravodaj ČTK) - Členské státy Evropské unie by měly z peněz daňových poplatníků vydat více na podporu ekonomiky, pokud si to ovšem mohou dovolit. Novinářům to dnes řekl předseda Evropské komise José Barroso. Podle něj podobná pomoc velmi dobře funguje, ale ne každý na ni má dostatek finančních prostředků.

Brusel souhlasí s prodejem sítě RWE výměnou za urovnání sporu

18.03.

Brusel 18. března (zpravodaj ČTK) - Evropská komise dnes přijala nabídku německé energetické společnosti RWE. Ta prodá svou tisíce kilometrů dlouhou síť na přepravu zemního plynu v Německu výměnou za urovnání antimonopolního sporu s Evropskou komisí. V něm by si firma mohla od Bruselu vysloužit vysokou pokutu.

Nezaměstnanost v Británii je nejvyšší za 12 let

18.03.

Londýn 18. března (ČTK) - Počet nezaměstnaných v Británii se za tři měsíce do konce ledna zvýšil o 165.000 na 2,029 milionu, což je nejvyšší údaj od roku 1997. Míra nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) stoupla na 6,5 procenta z 6,3 procenta za tři měsíce do konce prosince. Uvedl to dnes britský statistický úřad.

Akcie na pražské burze dopoledne přidaly silná dvě procenta

18.03.

Praha 18. března (ČTK) - Akcie na pražské burze dopoledne výrazně posílily a reagovaly tak na vzestup vyspělých zahraničních akciových trhů. Nejsilnějším tempem rostly akcie mediální skupiny CME a Erste Bank a minulé ztráty doháněly i akcie developera Orco Property. Hlavní index PX byl kolem 11:30 výše o 2,02 procenta na 707,3 bodu, vyplývalo z výsledků burzy.

Sněmovna zamítla návrh ČSSD na snížení daně z benzinu a nafty

18.03.

Praha 18. března (ČTK) - Sněmovna dnes zamítla návrh ČSSD na snížení sazeb spotřební daně z benzinu a nafty. Návrh snižoval sazbu u benzinu o 2,50 Kč na litr, u nafty o dvě koruny za litr. Snížení mělo být jen dočasné, platit mělo do konce příštího roku. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) s návrhem ostře nesouhlasil a dnes ho označil za "obludný populismus".

Koruna dopoledne mírně oslabila na 26,84 Kč/EUR a 20,64 Kč/USD

18.03.

Praha 18. března (ČTK) - Česká měna dopoledne mírně oslabila. Krátce po 10:30 se vůči euru obchodovala ve srovnání s úterním závěrem o zhruba 15 haléřů slabší na 26,84 Kč/EUR. Několik haléřů ztratila koruna také k dolaru a obchodovala se na 20,64 Kč/USD, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

MF vypsalo výběrové řízení na pohledávky za 445 milionů korun

18.03.

Praha 18. března (ČTK) - Ministerstvo financí dnes vyhlásilo veřejné výběrové řízení na odkup pohledávek za téměř 445 milionů korun za společnostmi O.D.trading, MARTINVEST, Stavening, BEKON a kyperskou Sampratrans Shipping Limited. Rozhodujícím kritériem řízení je výše nabídnuté ceny. Vyplývá to z internetových stránek ministerstva.

Objem hypoték prodaných občanům v únoru klesl o 34 procent

18.03.

Praha 18. března (ČTK) - Objem hypoték sjednaných občanům v únoru meziročně klesl o takřka 34 procent na 5,57 miliardy korun. Celkově tuzemské banky poskytly 3204 hypoték. Vyplývá to ze statistik Fincentrum Hypoindex, který zahrnuje údaje devíti bank. Loni v únoru banky prodaly fyzickým osobám 4686 hypoték za 8,4 miliardy korun.

Zisk italské banky UniCredit loni klesl o 38 procent

18.03.

Milán 18. března (ČTK) - Italské bance UniCredit, která působí i v České republice, klesl v loňském roce konsolidovaný čistý zisk o 38 procent na 4,012 miliardy eur (107,3 miliardy Kč). Výsledky stáhly dolů hlavně ztráty z obchodování způsobené globální krizí. Banka současně dnes oznámila, že požádá Rakousko, Itálii a další investory o finanční injekci v objemu čtyři miliardy eur.

Japonské akcie díky bankám nejvýše za pět týdnů

18.03.

Tokio 18. března (ČTK) - Japonské akcie dnes pokračovaly v růstu a uzavřely na nejvyšší hodnotě za pět týdnů. Trhy podpořily hlavně bankovní společnosti, které rostly díky novým krokům Bank of Japan na stabilizaci finančního systému. Index Nikkei v závěru obchodování stoupl o 0,3 procenta na 7472,17 bodu, což byl nejvyšší závěr od 6. února. Během dne index překročil hranici 8000 bodů.

UniCredit Bank ČR loni zvýšila zisk o dvě třetiny na 4,9 mld. Kč

18.03.

Praha 18. března (ČTK) - UniCredit Bank Czech Republic, čtvrtá největší banka v tuzemsku podle objemu aktiv, za loňský rok vytvořila čistý zisk 4,91 miliardy korun, což znamenalo meziroční růst o 67,4 procenta. ČTK to dnes oznámila banka.

Ministr Geithner: AIG musí poplatníkům vrátit peníze za odměny

18.03.

Washington 18. března (ČTK) - Problémová americká pojišťovna AIG bude muset smluvně slíbit, že vrátí daňovým poplatníkům 165 milionů dolarů (3,4 miliardy Kč), které vyplatila svým zaměstnancům na odměnách. Tento slib bude podmínkou pro obdržení plánované státní pomoci v objemu 30 miliard dolarů. Uvedl to v noci na dnešek ministr financí Timothy Geithner.

HN: Privatizace ČSA se chce zúčastnit devět firem

18.03.

Praha 18. března (ČTK) - Privatizace Českých aerolinií se chce zúčastnit údajně devět firem. Píšou to dnešní Hospodářské noviny. Ministerstvo financí má podle HN ve svých preferencích jasno. I když v první řadě půjde o cenu, přálo by si nejvíce dopravce z Dálného východu. Uzávěrka přihlášek do soutěže o ČSA je v pondělí a podle odhadů by vláda mohla za aerolinky získat 4,5 miliardy korun.

Americké akcie mírně zpevňují, zájem je o technologie

17.03.

New York 17. března (ČTK) - Ceny amerických akcií se během dopolední části obchodování opět zvyšovaly, růst ale nebyl výrazný a některé indexy přechodně i oslabily. Dařilo se především technologickým titulům v čele se společností Apple. Investoři se ale zbavovali výrobců materiálů, kterým uškodilo výrazné snížení dividendy ve společnosti Alcoa.

Světová ekonomika letos podle MMF klesne o 0,6 procenta

17.03.

Lisabon 17. března (ČTK) - Světová ekonomika v letošním roce zaznamená pokles o 0,6 procenta. Podle agentury Reuters to dnes řekla poradkyně výkonného ředitele fondu Teresa Ter-Minassianová. MMF dosud předpokládal, že ekonomika vykáže vzestup o 0,5 procenta.

Koruna během dneška mírně oslabila k euru i dolaru

17.03.

Praha 17. března (ČTK) - Česká měna dnes oslabila proti pondělnímu závěru zhruba o desetihaléř k euru i dolaru. V závěru se její kurz pohyboval kolem 26,70 za euro a 20,60 za dolar, vyplývá z informací serveru Patria Online. V pozadí obchodování nestály žádné nové zprávy.

Americký senátor se posmívá šéfům AIG, navrhl jim sebevraždu

17.03.

Washington 17. března (ČTK) - Prominentní americký senátor Charles Grassley si dnes udělal legraci z šéfů pojišťovací společnosti American International Group (AIG), která je pod palbou kritiky za to, že vyplácí vysoké odměny, i když má existenční potíže a musela přijmout pomoc vlády. Grassley podle agentury Reuters řekl, že šéfové AIG mají buď odejít anebo rovnou spáchat sebevraždu.

Pražská burza díky akciím Erste udržela růst, PX přidal 0,07 pct.

17.03.

Praha 17. března (ČTK) - Pražská burza dnes zejména díky zájmu investorů o akcie bankovní skupiny Erste rostla již více než týden. Pozornost investorů poutaly i akcie developera Orco Property Group, které se po pondělním pozastavení vrátily na trh a propadly o 11,03 procenta na 93,01 koruny. Hlavní index PX zpevnil o 0,07 procenta na 693,3 bodu. Výsledky dnes ČTK převzala z burzy.

Tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy v únoru klesl

17.03.

Kyjev 17. března (ČTK) - Tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy se v únoru meziročně snížil o 43,4 procenta na 6,4 miliardy metrů krychlových kvůli nízké poptávce. Oznámilo to dnes ukrajinské ministerstvo paliv a energetiky.

Rattner: Vláda USA udělá maximum pro udržení míst v automobilkách

17.03.

Detroit 17. března (ČTK) - Vláda Spojených států učiní vše, co je v jejích silách, aby ochránila pracovní místa v domácím automobilovém sektoru. Uvedl to podle internetových stránek amerického listu Detroit Free Press hlavní poradce vládní pracovní skupiny pro automobilový průmysl Steven Rattner. Dodal, že cílem vlády není bankrot automobilových podniků.

Cushman & Wakefield: Sklady v Česku jsou 30. nejdražší na světě

17.03.

Praha 17. března (ČTK) - Česko je v průmyslových nemovitostech 30. nejdražší lokalitou světa. Za čtvereční metr v jednom z nových skladových areálů v Brně se totiž v roce 2008 ročně platilo až 72 eur, tedy asi 1914 korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mezinárodní poradenská společnost Cushman & Wakefield.

Investiční firma Prosperita prý nechce plně ovládnout Orco

17.03.

Praha 17. března (ČTK) - Investiční společnost Prosperita nechce plně ovládnout realitní firmu Orco. Oznámila to dnes investiční společnost s tím, že přesto chce svůj podíl v Orku dále zvyšovat. Na valné hromadě chce navíc předložit ozdravný program Orka.

Produkce českých mlékáren loni meziročně klesla o 0,5 procenta

17.03.

Praha 17. března (ČTK) - Tuzemské mlékárny loni nakoupily a zpracovaly 2,368 miliardy litrů mléka, což bylo o půl procenta méně než v roce 2007. Vyplývá to z údajů, které v březnovém čísle časopisu Moderní obchod zveřejnil tajemník Českomoravského svazu mlékárenského Milan Křivánek. Produkce se snížila u většiny kategorií mléčných výrobků, vzrostla pouze výroba konzumního mléka a smetany, vyplývá ze statistiky.

ČTÚ: Digitální pokrytí za poslední půlrok nejvíce zvýšila ČT

17.03.

Praha 17. března (ČTK) - Česká televize v rámci svého multiplexu v posledním půlroce nejvíce rozšířila pokrytí obyvatel signálem digitálního televizního vysílání. Podíl populace v dosahu signálu se proti loňskému září zvýšil o 51 procentních bodů na 61,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnil Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Obchodníci kvůli rostoucí porodnosti lákají rodiče do prodejen

17.03.

Praha 17. března (ČTK) - Obchodníci se snaží co nejvíce zužitkovat rostoucí porodnost a mnozí z nich nabízejí speciální programy, pomocí kterých se snaží přilákat do svých prodejen rodiče novorozenců. Útraty za výbavu, výživu, kosmetiku a různé hygienické potřeby pro novorozence jsou pro obchodníky velmi lákavým soustem, jelikož se v prvním roce života novorozence běžně vyšplhají na několik desítek tisíc korun.

MPSV chce podporou školení udržet až 70.000 pracovních míst

17.03.

Praha 17. března (ČTK) - Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo projekt, od něhož očekává udržení až 70.000 pracovních míst. Jeho záměrem je přimět firmy, aby nepropouštěly lidi, pro které něž v době krize nemají práci. Stát proto prostřednictvím grantů z Evropského sociálního fondu výši 3,3 miliardy korun hodlá zaplatit podnikatelům mzdové náklady na zaměstnance, kteří si budou zvyšovat své odborné znalosti. Novinářům to dnes v Praze řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS).

V únoru jezdilo podle jízdního řádu více než 93 procent vlaků ČD

17.03.

Praha 17. března (ČTK) - Letos v únoru jezdilo podle jízdního řádu více než 93 procent vlaků Českých drah (ČD) a méně než dvě procenta spojů byla zpožděna o více než 15 minut. ČTK o tom informoval mluvčí ČD Petr Šťáhlavský s tím, že téměř třetina všech zpoždění byla způsobena vnějšími faktory, jako jsou zákroky policie, lékařů nebo nehody.

Sklářské odbory zrušily demonstraci svolanou na 30. března

17.03.

Praha 17. března (ČTK) - Odborový svaz zaměstnanců průmyslu skla a porcelánu dnes odvolal demonstraci, která se měla uskutečnit 30. března před úřadem vlády v Praze. Reagoval tak na rozhodnutí vlády pomoci sklářům, kteří zůstali bez mezd, mimořádnou dotací 30 milionů korun. Vláda navíc schválila i novelu zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti firmy, která by měla zaměstnance v budoucnu ochránit, sdělil odborový předák Vladimír Kubinec. Skláři měli demonstrovat už potřetí.

České dráhy začnou budovat autobusovou divizi

17.03.

Praha 17. března (ČTK) - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy hodlá vybudovat autobusovou divizi. Autobusy mají doplnit nabídku spojů, které firma nabízí. Koncept autobusové dopravy by měl vytvořit dosavadní náměstek pro osobní dopravu Petr Moravec. Firma to uvedla v tiskové zprávě.

Několik tisícovek obyvatel Prahy 6 bylo od rána bez dodávek vody

17.03.

Praha 17. března (ČTK) - Několik tisíc obyvatel Prahy 6 bylo od dnešního rána bez dodávek pitné vody. Odstávku způsobilo prasknutí vodovodního řádu na křižovatce ulic Syrská a Arabská, které se stalo před šestou hodinnou ranní. Havárii se již částečně podařilo opravit. Bez dodávky vody zůstává pouze úsek ohraničený ulicemi: Horoměřická, Evropská, Egyptská a Tobrucká. ČTK o tom informoval mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný.

Světová banka čeká ve východní Evropě hospodářskou stagnaci

17.03.

Brusel 17. března (zpravodaj ČTK) - Ekonomiky východní Evropy by měly v letošním roce kvůli globálnímu hospodářskému útlumu stagnovat. V rozhovoru pro agenturu Reuters to dnes řekl viceprezident Světové banky (SB) Shigeo Katsu. SB přitom dosud v regionu, kam se ale spolu s východoevropskými státy počítají i státy ve střední Asii, čekala hospodářský růst 2,7 procenta, je však velmi pravděpodobné, že ho v další prognóze sníží.

Pražská burza roste o půl procenta

17.03.

Praha 17. března (ČTK) - Pražská burza pokračuje v růstu šestým dnem po sobě. Hlavní index PX byl v 10:30 výše o 0,49 procenta na 696,2 bodu, vyplývá z informací burzy. Burzu táhnou především bankovní tituly a elektrárenská skupina ČEZ. Naopak akcie realitní společnosti Orco Property ztrácejí téměř čtyři procenta, obchodování však zahájili propadem o více než pětinu.

Sklady v Česku jsou 30. nejdražší na světě

17.03.

Praha 17. března (ČTK) - Česko je v průmyslových nemovitostech 30. nejdražší lokalitou světa. Za čtvereční metr v jednom z nových skladových areálů v Brně se totiž v roce 2008 ročně platilo až 72 eur, tedy asi 1914 korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mezinárodní poradenská společnost Cushman & Wakefield.

Nokia propustí po celém světě 1700 zaměstnanců

17.03.

Helsinky 17. března (ČTK) - Největší světový výrobce mobilních telefonů Nokia propustí v příštích měsících v několika divizích po celém světě 1700 zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je snížení nákladů. Uvedla to firma v dnešním prohlášení. Na konci roku 2008 měla Nokia podle svých internetových stránek 125.829 zaměstnanců.

V tušimické elektrárně uniklo 35 tun kyseliny solné

17.03.

Tušimice (Chomutovsko) 17. března (ČTK) - V elektrárně Tušimice společnosti ČEZ unikla dnes brzy ráno v chemické úpravně vody kyselina solná. ČTK o tom informoval mluvčí ústeckých krajských hasičů Lukáš Marvan. Podle informací elektrárny vyteklo celkem 35 tun kyseliny do kanalizační jímky, odkud se nyní přečerpává do neutralizační nádrže. Příčinou havárie byla porucha na vypouštěcím ventilu. Nikdo nebyl zraněn, poškozeno není ani životní prostředí, řekl ČTK mluvčí skupiny ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp.

Nezaměstnanost na Slovensku v únoru stoupla nejvýše od 2006

17.03.

Bratislava 17. března (ČTK) - Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v únoru zvýšila na 9,72 procenta z lednových 9,03 procenta, a ocitla se tak nejvýše od září 2006. V porovnání s únorem 2008 se nezaměstnanost zvýšila o 1,88 procentního bodu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnilo Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny.

Koruna stagnuje na 26,60 Kč/EUR a 20,48 Kč/USD

17.03.

Praha 17. března (ČTK) - Česká měna dopoledne stagnuje k euru i dolaru kolem úterních závěrečných hodnotách. Krátce po 10:00 stála na 26,60 Kč/EUR a 20,48 Kč/USD, vyplývá z informací serveru Patria Online.

Telefónica a Vodafone uvažují o sdílení svých sítí

17.03.

Madrid/Londýn 17. března (ČTK) - Španělská telekomunikační společnost Telefónica a konkurenční britský Vodafone uvažují o rozšíření dohody o sdílení sítí po Británii i do dalších zemí. Uvedl to dnes bez bližších informací list Expansion. Kromě Británie a Španělska obě společnosti působí také v Německu, Irsku a České republice.

MF žádá o vstřícnost k podnikům v druhotné platební neschopnosti

17.03.

Praha 17. března (ČTK) - Ministerstvo financí požádalo daňovou správu o maximální vstřícnost vůči firmám, které se dostaly z důvodů neplacení závazků svých odběratelů do potíží. ČTK o tom dnes informovalo MF s tím, že v době hospodářského útlumu počet těchto společností roste.

Akcie Orco zahájily obchody na burze propadem o 22 procent

17.03.

Praha 17. března (ČTK) - Akcie realitní společnosti Orco Property Group zahájily dnešní obchodování na pražské burze propadem o více než pětinu. V úvodu ztrácely 22,4 procenta na 81,1 koruny, poté se prodejní tlak zmírnil a po 9:35 se uskutečnil obchod za 100 korun, což znamenalo oslabení o 4,3 procenta, vyplývalo z výsledků na burze.

Zentiva svolala valnou hromadu kvůli převzetí

17.03.

Praha 17. března (ČTK) - Farmaceutická společnost Zentiva svolala na 2. dubna mimořádnou valnou hromadu, na které se má jednat o jejím plánovaném převzetí od francouzské společnosti Sanofi-Aventis. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Japonské akcie díky bankám rostly

17.03.

Tokio 17. března (ČTK) - Japonské akcie dnes díky dalšímu růstu bankovních společností posilovaly. Důvěra ve finanční systém mezi investory se zlepšuje a rostou naděje, že americká a japonská centrální banka přistoupí na svém nejnovějším zasedání k dalším krokům na podporu ekonomik a trhů. V závěru obchodování index Nikkei stoupl o 244,98 bodu, tedy 3,2 procenta, na 7949,13 bodu.

Ministerstvo pozmění podmínky pomoci pro AIG kvůli odměnám

17.03.

Washington 17. března (ČTK) - Americké ministerstvo financí pozmění podmínky plánované kapitálové injekce 30 miliard dolarů (614,8 miliardy Kč) pro American International Group. Chce tak získat zpět peníze, které pojišťovna vyplatí na odměnách. Uvedl to v noci na dnešek zástupce ministerstva, který si nepřál být jmenován.

HN: Pošta mírně zvýší platy, centrálu ale čeká propouštění

17.03.

Praha 17. března (ČTK) - Zaměstnanci České pošty si podle úterních Hospodářských novin (HN) finančně mírně polepší. Podle nového dodatku kolektivní dohody se letos průměrné tarifní mzdy zaměstnanců ve správě a v pomocných a obslužných činnostech zvýší o 2,8 procenta. Doručovatelům a obsluze na poštách vzroste mzda o 3,8 procenta. Odhadovaná letošní inflace je 0,9 procenta, pošťákům tak zůstane víc peněz i reálně, uvedl deník.

Americké akcie neudržely růst, slabší je i dolar

16.03.

New York 16. března (ČTK) - Ceny amerických akcií se v průběhu dnešního obchodování zvyšovaly, růst ale neudržely a nakonec všechny tři hlavní indexy oslabily. Důvodem byla zpráva společnosti American Express, podle které se zhoršuje platební morálka spotřebitelů. Podnik tak pokazil jinak příznivou náladu, která panovala v odvětví finančních služeb.

Obama zkoumá možnosti, jak zabránit výplatě prémií v AIG

16.03.

Washington 16. března (ČTK) - Americký prezident Barack Obama nařídil ministru financí Timothy Geithnerovi, aby prozkoumal všechny zákonné možnosti, jak zabránit výplatě prémií v pojišťovně American International Group (AIG). AIG má vážné finanční problémy a zachraňuje ji vláda. Daňoví poplatníci už drží zhruba 80 procent akcií pojišťovny.

Věřitelé: Textilka SLEZAN zatím nemusí ukončit výrobu

16.03.

Frýdek-Místek 16. března (ČTK) - Frýdecko-místecká textilka SLEZAN, která je od konce února v konkurzu, zatím nemusí ukončit výrobu. Vyplývá to z dnešního jednání věřitelského výboru. Insolvenční správce naopak chce, aby ztrátová textilka zpracovala co nejvíce zásob příze, jíž má ve skladech za asi 400 milionů korun. Výroba by tak mohla pokračovat zhruba tři měsíce.

Americké akcie pokračují v růstu, zájem je o banky

16.03.

New York 16. března (ČTK) - Americké akcie zahájily týden dalším růstem, a navázaly tak na příznivý vývoj z minulého týdne. Zájem je především o akcie bank, kterým pomáhají naděje, že sektor se dočká stabilizace. V růstu ale nepokračuje index trhu Nasdaq, kde oslabují hlavně akcie velkých firem z odvětví vyspělých technologií.

Koruna za dnešek beze změny; končí na pátečních hodnotách

16.03.

Praha 16. března (ČTK) - Česká koruna se dnes obchodovala v pásmu 26,40 až 26,80 koruny za euro. Trend jejího vývoje byl ale velmi nejednoznačný, kurz se střídavě pohyboval nahoru dolů. V závěru obchodování se koruna pohybovala kolem 26,60 Kč/EUR, tedy na stejné hladině jako v pátek. Mírně silnější dnes koruna uzavírala k dolaru, kolem 20,50 Kč za dolar, vyplývá z informací serveru Patria Online.

Pražská burza prodloužila růst na týden, tempo ale zpomalilo

16.03.

Praha 16. března (ČTK) - Pražská burza dnes prodloužila růst na pět dnů po sobě, ale tempo posilování výrazně zpomalilo. O výrazných více než 15 procent zpevnily akcie mediální skupiny CME a nadprůměrně se zhodnotily akcie peněžních institucí, ale na druhou stranu se investoři zbavovali akcií operátora Telefónica O2 nebo energetické skupiny ČEZ. Hlavní index PX získal 0,07 procenta na 692,8 bodu. Výsledky dnes ČTK převzala z burzy.

Americká prokuratura chce zabavit majetek Madoffa a jeho ženy

16.03.

New York 16. března (ČTK) - Americká prokuratura informovala soud, že chce zabavit majetek finančníka Bernarda Madoffa a jeho ženy Ruth. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Madoff je obviněn ze zpronevěry až 65 miliard dolarů (asi 1,32 bilionu Kč) a k podvodům se minulý týden přiznal. Státní zástupci chtějí Madoffům zkonfiskovat například domy, auta, lodě, cenné papíry, stříbro nebo piano.

Pražský soud prohlásil konkurz na sklářskou firmu BCT

16.03.

Praha 16. března (ČTK) - Městský soud v Praze dnes vyhlásil konkurz na sklářskou společnost Bohemia Crystalex Trading (BCT). Rozhodnutí zveřejnil insolvenční rejstřík na www.justice.cz. Konkurz navrhovali majitelé společnosti už loni v září v insolvenčním návrhu. Také insolvenční správce toto řešení úpadku doporučil, protože reorganizace podle něho nepřipadá v úvahu. Mateřská BCT byla poslední firmou skupiny, která ještě nebyla v konkurzu.

Agrární obchod loni sice ve ztrátě, ale nejmenší od 2001

16.03.

Praha 16. března (ČTK) - Saldo agrárního zahraniční obchodu se loni meziročně snížilo o více než devět miliard korun a dosáhlo nejlepšího výsledku od roku 2001. Přesto skončilo ztrátou přesahující 23 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl Zemědělský svaz České republiky (ZS ČR), čísla vycházejí z celních statistik ČSÚ. Agrární saldo je záporné nepřetržitě od roku 1993.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.